Militair vertoon bij overdracht Slufter slechts beperkt uitgebreid Cjroen '^warL-Jexeh in het 'Geen ambulance in )e Koog stationeren' ra ollege reageert op nota provincie: - - -- - - ST bouwt nieuw blusvoertuig Reconstructie van kruispunt bij Vossehol Onder invloed Oudheidkamer Qnder de pomp Diabetes Fonds Engelse kok De jeugd van nu TEXELSE^COURANT UUimjTlets W,EU ROM ASTER TEXELSE^COURANT Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs KLAVER MAKELAARDIJ TAXATIES FINANCIERINGEN ONTEIGENINGEN Klaver Makelaardij B.V. GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11525 VRIJDAG 27 OKTOBER 2000 dvertenties/abonnementen/bezorging: pinbaan 6 791 MC Den Burg slefoon 0222 - 36 26 00 iJefax 0222 - 31 41 11 ferschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch. tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60.40 per half jaar. w voelen weinig voor het sta- leren van één van de twee else ziekenauto's bij de Medi- e post gedurende het seizoen, extra standplaats wordt als raktisch van de hand gewezen. idee om een van de ambulances jen andere plaats op Texel te zet- ivordt geopperd in de provinciale a Ambulancezorg Noord-Holland H-2004. In sommige gevallen zou de nu soms te lange aanrijtijd ort kunnen worden. Het college daar weinig van terechtkomen jat de bemanning van de ambu- x dan ook op de tweede locatie wezig moet zijn of daar heen zou sten gaan. Verder zou het opere- vanaf de tweede locatie kunnen in tot te lange aanrijden voor zui- lk Texel. Ook heeft het college atief gereageerd op het provm- svoorstel om bij een melding van- Kjordoostelijk Texel (waar het pro- jm te lange aanrijtijden vooral ilt) de ziekenauto alvast te laten jden. Als tijdens de rit uit nadere pvens blijkt dat het met nodig is hij altijd nog terugkeren. Het col- i ziet vervroegd uitrijden als on- iselijk voor het personeel, vooral tijdens de piketdiensten. Voor de rest zijn b en w zeer ingeno men met de opvattingen die de pro vincie heeft inzake de toekomstige ambulancevoorziening op Texel. Kernpunt is dat Texel twee parate ambulances moet houden. Begin dit jaar is dat geregeld met extra geld van het rijk en sindsdien bestaat de garantie dat het in elk geval tot 2003 zo zal blijven. Het college wil die ze kerheid ook na die tijd. Het probleem dat niet alle delen van Texel binnen de voorgeschreven maximum tijd van 15 minuten kunnen worden bereikt, zou geheel of gedeel telijk kunnen worden opgelost als het personeel meer parate diensten in verhouding tot de piketdiensten zou draaien. De plannen om politie, brandweer, ambulance en andere hulpdiensten onder te brengen in één nieuw cen trum aan de rand van Den Burg blij ken bij de provincie goed te zijn ge vallen. Het college is daar blij mee, al wordt in de provinciale nota een voor behoud gemaakt: 'Ons oordeel over de benutting van het complex als standplaats voor de ambulance dienst zullen wij bepalen na ont vangst van het Texelse plan.' bedrijf BST in Den Helder krijgt de gemeente opdracht tot bouw en levering van de nieuwe ndblusauto voor De ksdorp. Definitief is nu ook loten dat de oude wagen van Cocksdorp wordt overgeno- n door het vliegveld Texel. nieuwe bluswagen, een Mercedes it kunststof opbouw, was aanvan- besteld bij de firma senbauer, die echter failliet .ging. T werkte als onderaannemer voor senbauer en is nu de hoofd- inemer. gens de offerte van dit bedrijf zal bluswagen ruim ƒ468.-,- kosten, gemeente gaat er bij voorbaat van dat daar nog ƒ6.000,- aan 'on- merrier KWS uit Heerhugowaard gint maandag met de reconstruc- van de kruising bij het Vossehol, de Waalderstraat, de orgièweg en de Waalderweg sa- ikomen. Het kruispunt staat be id als gevaarlijk, vooral als gevolg nde hoge snelheden die veel weg- bruikers erop na houden. Diverse len waren er aanrijdingen, terwijl ectaculaire rempartijen bijna aan orde van de dag zijn. Om de eiheidsduivels te dwingen zachter lijden, worden de bochten wat ipper' gemaakt, terwijl, in elk van drie vertakkingen van het kruis- Jflteen middengeleider (vluchtheu- wordt aangebracht. Ook de ksteekplaats voor fietsers gaat op schop. 1 werkzaamheden, waarvoor 45.000.- is uitgetrokken, duren ar schatting drie weken. Auto- kkeer wordt omgeleid via de Staart deNieuwlanderweg. Fietsers kun- her (lopend) wel langs. voorzien' bijkomt, zodat met de transactie totaal ƒ474.-,- is gemoeid. Daarop kan ƒ10.000,-in mindering worden gebracht want voor dat be drag neemt het vliegveld de oude wagen over Het beschikbare krediet in het zogenaamde egalisatiefonds bedroeg ƒ450.000,- wat dus lang niet toereikend was en waarvan inmiddels al 25.800,- is uitgegeven aan hydraulisch gereedschap voor de brandweer, zodat nog maar ƒ424.-,- over is. Het tekort is dus ƒ40.000,- en dat zou nog groter worden als met het bestellen van de wagen zou wor den gewacht tot het nieuwe jaar. Per 1 januari gaat namelijk de BTW naar 19%, wat in dit geval ƒ6.100,- méérkosten geeft. Ook om een an dere reden wordt spoed betracht. Uiterlijk 1 mei moet de oude wagen op het vliegveld paraat zijn om te voldoen aan de veiligheidseisen die in het seizoen gelden als met grote (para)vliegtuigen wordt gevlogen die een grote bluscapaciteit noodzakelijk maken. BST is in staat de nieuwe wagen voor die tijd te leveren. Het college heeft besloten het tekort van ƒ40.000,- te dekken uit de vrijval van reconstructie van infrastructurele werken waarmee geld wordt bedoeld dat van een wegenbouwproject is overgebleven. In de nacht van woensdag op don derdag heeft de politie een 43-jarige man uit Oosterend aangehouden op de Keesomlaan in Den Burg. Hij zat met 655 'uggeltjes' alcohol in zijn bloed achter het stuur, bijna drie keer de toegestane hoeveelheid. Vanwege het hoge promillage is zijn ri|bewijs ingevorderd. De Oudheidkamer is donderdag voor het laatst dit seizoen open. Bezoe kers kunnen er in de kerstvakantie weer terecht. Een flinke uitbreiding van de Slufter is van de baan. Uit het tweede onder zoek naar vergroting van het gebied waar de zee vrij spel heeft, conclu deert Staatsbosbeheer dat er voor de natuur teveel risico's kleven aan het onder water zetten van grote stukken land ten zuiden van de Sluftervlakte. 'Uit het oogpunt van natuurwaarden is het niet wenselijk om de graslan den in de Muy bij de Slufter te trek ken. De onzekere kansen voor zoute natuur wegen met op tegen de zekere kansen voor zoete natuur', aldus Staatsbosbeheer. Alleen een viertal kleinere valleien komt in aanmerking voor verzilting In de Muy gaat het om Het Vlak Zonder Naam dat aan de Slufter grenst en een oppervlakte heeft van 6,1 hectare. De tussenlig gende en met duin begroeide dijk moet daarvoor worden verwijderd. Ten noorden van de-Slufter gaat het om drie gebieden: de Bunkervallei, de Achtbunder en de Groene Hoek, samen een kleine twintig hectare groot. De humuslaag in al deze ge bieden moet deels worden afgegraven om nieuwe vegetatie een kans te geven en het zeewater met enige regelmaat te laten binnenstro men Het zoute water kan ook weer wegvloeien, waarna de zoete kwel bepaalde plantensoorten kan doen herstellen. Staatsbosbeheer wil in de Muy en de Nederlanden het zoete water op de graslanden met minder waardevolle vegetaties wél meer kans geven. Daarvoor is regelmatig plaggen noodzakelijk alsmede het ophogen van de centrale waterloop. Die zal een speelser en natuurlijker verloop krijgen. De flora die zich in de natte en vochtige duinvalleien zal vestigen zal vergelijkbaar zijn met die in de Mokslootvallei. hoewel het naar ver wachting ook andere plantensoorten zal betreffen. De afgegraven grond wordt mogelijk gebruikt om duinen aan te leggen op de plek van het De overdracht van een onbemand doelvliegtuig ('drone') aan het Texelse luchtvaartmuseum ging dinsdag gepaard met vrien delijk militair vertoon. Commandant luitenant-kolonel D. Fiege van het Luchtdoelartillerieschietkamp was er met maar liefst zeven andere geüniformeerde officieren en burgertechnici van Schreiner Air Target Services voor naar Texel gekomen. Hij zei dat Defensie de drone graag beschikbaar had gesteld. 'Want het is leuk dat vrijwilligers er nu goed voor zorgen en het is ook promotie voor ons.' De delegatie uit Den Helder had het doelvliegtuigje op een aanhanger bij zich. Het ruim vier meter lange toe stel van het type KD2R5 is geheel compleet en ziet er dank zij een op- knap- en schilderbeurt nagelnieuw uit. Het is geheel opgebouwd uit ge bruikte, merendeels afgekeurde en daardoor overtollig geworden onder delen van diverse vliegtuigjes van hetzelfde type. Formeel blijft het toe stel eigendom van Defensie, maar die staat het af 'in langdurige bruikleen'. wat in de praktijk betekent dat het nooit meer terug hoeft. Sluitstuk De drone zal in het museum worden opgehangen in het deel van de expo sitie dat is gewijd aan de doelsleep- vluchten die jarenlang vanaf het Texelse vliegveld werden gemaakt. Die activiteit hield op toen werd over geschakeld naar onbemande doel- vliegtuigjes. 'We beschouwen dit doelvliegtuig daarom als een sluit- De WV Vraagt Veel Valuta, vind temet? Teg dat wel. Wat voor een be- '°ep heeft die voorzitter ook al keer? luchtvaartmuseum texel Met een handdruk bezegelen overste J. Fiege (Landmacht) en Sieb Zijlstra (museum) de overdracht van de drone. (Foto Harry de Graaf) stuk,' aldus Theo Witte, die namens het bestuur van het luchtvaart museum de drone in ontvangst nam. Witte vertelde dat Texel lange tijd een belangrijke rol speelde in de doelsleepvliegeri|. Al in 1937 werden vanaf het vliegveld De Vlijt boven de Vliehors sleepvluchten gemaakt door toestellen als D16, D17 en S13. De vlieger nam de sleepzak waarop ge schoten moest worden mee in de cockpit en liet die bij het naderen van het schietterrein uit het toestel vieren. Na de oorlog werd dit werk gedaan door het toenmalige Schreiner Aero Contractors, met Spitfires en Harvards die hun sleepvluchten uit voerden bij Den Helder Parachute De huidige onbemande doel- vliegtuigen die deze taak overnamen, worden gelanceerd zoals een V1dus met behulp van een soort katapult vanaf een glijbaan. Na afloop van de vlucht wordt de motor automatisch uitgeschakeld en wordt een para chute uitgeworpen, waarmee de aarde veilig wordt bereikt. Bedrijfslei der J. Bleecke van Schreiner be loofde dinsdag dat het museum ook nog zo'n parachute zal krijgen zodat de drone hangend daaraan kan wor den geëxposeerd. Collectanten gaan komende week op pad om geld in te zamelen voor het Diabetes Fonds Nederland. Dit jaar speelt de rol tussen diabetes (suiker ziekte) en oogaandoeningen een cen trale rol in de campagne. Diabetes, waar meer dan 500 000 jonge en oude mensen in Nederland aan lijden, is de belangrijkste veroorzaker van slechtziendheid en blindheid in de Westerse wereld. Het zijn juist de complicaties die diabetes tot een in grijpende aandoening maken. Alleen onderzoek kan daar verandering in brengen. lan Snowden (29) werkte in top restaurants in Engeland, verdiende diverse prijzen en werd zelfs eenmaal uitgeroepen tot 'kok van het jaar' in de regio Manchester. Sinds ruim twee jaar is hij chef in de keuken van strandpaviljoen De Krim bij paal 28. Een hele verandering, vindt hij ook zelf. Pagina 2 'De jeugd moet kunnen onderzoeken en ondervinden, maar ze moet wél op tijd te horen krijgen wat wel en niet kan. De kinderen zélf zijn net zo stout, vervelend, verstandig en aardig als vroeger Alleen hebben ze nu veel meer geld en denken ze dat ze overal recht op hebben. Wat dat betreft heb ben ze het moeilijker dan wij vroeger. Voor ons lagen de grenzen duidelij ker.' Peter Riteco neemt na 35 jaar afscheid van de OSG Pagina 6 (Advertentie) LfTCM Jrrrlt n hé hurt. De Slufter staat na het stormachtige weer van de afgelopen dagen helemaal onder zeewater. Uitbreiding van het unieke natuurgebied dat door de wisselwerking van zoet en zout water is ontstaan, zal slechts op beperkte schaal plaatsvinden. (Foto Bart Bosch) Slufterdijkje. Deze scheiding tussen de Muy en Slufter wordt door Staats bosbeheer als 'visueel minder aan trekkelijk' beoordeeld. Voordat de zoet- en zoutwater plannen worden uitgevoerd is nader onderzoek nodig en zal eerst over legd worden met Rijkswaterstaat en het Overlegorgaan Nationaal Park De Texelse Duinen. Ook zal de Texelse burgerij worden geraadpleegd eer de Muy op de schop gaat. Volgens Staatsbosbeheer zullen de recrea tieve mogelijkheden er niet op ach teruitgaan. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: drogisterij DE EUROPESE BANDENSPECIALIST NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Ook nu nog is de onbemande doelvliegerij een belangrijke activiteit. Vanuit de schietcentra Botgat en Falga bij Den Helder worden jaarlijks zo'n 200 vluchten uitgevoerd. Defen sie beheert het schietkamp en heeft de vliegtuigen in eigendom. Onge veer 19 burgers die in dienst zijn bij Schreiner behartigen het eigenlijke vliegen en de techniek die daarbij komt kijken. Daardoor kunnen militai ren van de landmacht maar ook ma riniers hun schietvaardigheid met al lerlei munitie van 7.62 tot 40 millimeter oefenen. Overigens is dit maar een klein onderdeel van de schietopleiding. Voor meer dan 90 procent wordt de vereiste kennis en vaardigheid tegenwoordig opgedaan met behulp van computersimulatie, mede om de hinder die echte vlieg tuigen veroorzaken zo beperkt moge lijk te houden. Als tegenprestatie kregen alle leden van de delegatie een fles Juffertje. Hetzelfde drankje was er voor museumvrijwilliger Sieb Zijlstra die Defensie schriftelijk en mondeling had 'bewerkt' en zodoende het vlieg tuigje had losgekregen. Cfntt "Zgnrtrjinii hé hurt Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 2000-2001 een korting van 50 op het abonnementsgeld krijgen Je hoeft alleen een school- verklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding Uitgeverij Langeveld de Rooy Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 362600 De Texelse Courant houdt de band in stand! (IM-advertentie) MAKELAARDIJ BV Dé agrarische makelaar Voor verdere inlichtingen kunt u contact opnemen met: Vijverweg 2 - 1733 AS Nieuwe Niedorp Tel./fax 0226-414008/ 414009 nv

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1