Piet de Reuver brengt schat aan ervaring mee naar Texels Christelijk Mannenkoor "@1 Woningbouw Stolpweg gestart 'Gewoon lekker ballen en verder geen gezeur' 1-1-2 Strender vrouwen op pad zonder mannen .TEXELSE y COURANT' [Wat 'k zeggen wou... jat ik '4- zeggen wou... Stank Cursus voor vrouwelijke agrariërs Frustrerend Oosterend en De Koog spelen derby Nieuwe Toekomst Dressuur SVO online Informatie euro voor senioren Commissie Welzijn )e 60-jarige Piet de Reuver uit Wijk aan Zee wordt per 1 ja- iuari van het volgend jaar de vaste dirigent van het Texels hristelijk Mannenkoor. De Reuver lost interim-dirigent en koor- el Piet Bakker af. Bakker wordt net als vroeger tweede dirigent, te afloop van het najaarsconcert in de hervormde kerk van De ft/aal werd Bakker bedankt voor zijn enthousiaste inzet en De leuver in het dorpshuis voorgesteld aan de koorleden. De leuver brengt een schat aan ervaring mee. Hij was 25 jaar jeroepszanger en zwaait al meer dan 30 jaar de dirigeerstok iver verschillende mannenkoren. VRIJDAG 27 OKTOBER 2000 Reuver was één van de vele toe porders die in de volle Waalder kerk snoten van een sfeervol najaars- sncert. Serieuzere, devote liederen «rden afgewisseld door vrolijker ierk, waarbij dirigent Piet Bakker uit- undig met zijn armen zwaaide en - et veel gevoel voor drama zijn ex- essieve gelaat regelmatig naar het ubliek wendde. In tegenstelling tot ■otere zalen als theater De Kieken waar eerder werd opgetreden, de akoestiek van het kerkje sht aan de krachtige klanken van >t zeventig mannen tellende koor. dj «rit Smidt en Rob Manse begeleid er 91de zangers op piano. Het concert in drieën gehakt door de vijf deluge meiden van de dwarsfluitgroep 31 de muziekschool, die onder lei- ng van Loes Bakker twee aange- iijr ime intermezzi verzorgden. De he- seuwse meezinger 'Hawa Naguila' irimde het slotakkoord. De klassie- di jwerd tot twee maal toe in steeds ie jger tempo en toenemend volume «gehore gebracht; de laatste keer ld apte en stampte het publiek en- Dj ousiast mee. 'Mooi materiaal' TSlsn koor met mooi stemmateriaal'. concludeerde De Reuver in De Wie lewaal. 'Maar dat wist ik natuurlijk al. Ik zal het niveau handhaven en waar mogelijk verbeteren. Mijn ervaring als zanger komt dan goed van pas. Ik weet wat ik van de koorleden kan vragen. En als dirigent heb ik meer dan dertig jaar mannenkoren geleid, dat betekent dat ik een behoorlijke repertoirekennis meebreng. Niet dat nu alles anders wordt, maar ik wil wel meer variatie aanbrengen. Zo zou ik wel iets met opera willen doen.' Daar voor kan De Reuver putten uit de kennis die hij in het verleden heeft opgedaan bij het Volendams Opera koor en diens Haarlemse evenknie. Daarnaast dirigeerde hij de Oratoriumvereniging Heiloo, het Beverwijks Symfonieorkest en het Noord-Hollands Promenade Orkest. Tegenwoordig is De Reuver als diri gent verbonden aan het KLM Mannenkoor, het Beverwijks ope rette- en operakoor 'Animo', het Beverwijks mannenkoor 'Zanglust' en het gemengde kerkkoor 'Sint Odulphus' in zijn woonplaats Wijk aan Zee De Beverwijkse koren diri geert hij sinds 32 jaar, het KLM-koor sinds 24 jaar. Geen geringe staat van dienst. 'Er is zelfs een boek over mij Piet de Reuver tekent het contract In De Wielewaal. Links secretaris Rob Manse, rechts voorzitter Jan Beijert. (Foto's Bart Bosch) geschreven', zegt de extraverte De Reuver trots. 'Een hele eer. Normaal verschijnt een biografie pas na je dood.' De Reuver is opgeleid aan het Am sterdamse conservatorium met als hoofdvak piano en als bijvak viool. Daarna studeerde hij koordirectie en bij de dirigent van het Noord-Hol lands Philharmomsch Orkest Marinus Adam bekwaamde hij zich in orkest directie. Als tenor kreeg hij les van Jeanne van de Rosière en Coby Riemersma, waarna hij vier jaar als zanger verbonden was aan het vo caal ensemble van de NCRV. Meer dan twintig jaar was hij tenor in het Groot Omroep Orkest van de NOB, waar hij vorig jaar afscheid nam. In die periode trad hij tevens als solist op bij de Nederlandse Opera en an dere koren. De liefde voor Texel is jaren geleden ontstaan toen De Reuver regelmatig met zijn gezin op het eiland logeerde bij zijn zwager en schoonzus Chris en Pia de Goede-Hommers, de beheer ders van het dorpshuis in De Waal. Via hen kwam hij drie jaar geleden in contact met HenkTjepkema, die hem vroeg of hij dirigent wilde worden van het Christelijk Mannenkoor. 'Maar ik had toen een overvolle agenda. Ik had het koor een paar keer gehoord en was onder de indruk, maar had domweg geen tijd. Toen ik met de VUT ging kwam er weer ruimte voor een vijfde koor. Mijn vrouw heeft de doorslag gegeven. Ze zei: "Doe het nou maar, want je vindt het leuk." Vrouwen zijn erg belangrijk in de muziekwereld. Daarom doet het mij deugd dat er hier in het dorpshuis zoveel vrouwen aanwezig zijn. Als die er met achter staan en liever met hun man op de bank televisie willen kij ken, wordt het niks met het zingen.' Het 'Tjepkema-overleg' mondde uit in een contract, dat zondag werd ondertekend Daarmee heeft het mannenkoor sinds Martin de Visser precies een jaar geleden afscheid nam, weer een vaste dirigent gekre gen. Voor zijn wekelijkse overnachting kan De Reuver terecht in de stacaravan op De Krim, die zijn zwager en schoonzus sinds de aankoop van een huis in de Kikkertstraat niet meer nodig hebben. 'En als het van de win ter te koud wordt kan ik elders te recht. Ik heb al heel wat slaapplaat sen aangeboden gekregen.' Vers bloed Voorzitter Jan Beijert noemde de aanstelling van De Reuver 'een stap voorwaarts'. 'Misschien dat de wis seling van de wacht nieuwe leden zal aantrekken We kunnen nog wel wat vers bloed gebruiken.' De gemid delde leeftijd ligt hoog. De meesten zijn inmiddels dertig jaar lid. 'We zijn vrijwel allemaal in 1969 begonnen, toen het koor werd opgericht. Er was toen met zoveel te doen als nu, en het was vanzelfsprekend dat je op het koor ging als je een jaar of 25 was.' Geïnteresseerden kunnen zich ver voegen bij secretaris Rob Manse, Ankerstraat 37, Oosterend, tel. 31 86 02. e-mail' R Manse@hetnet.nl Vrij blijvend een repetitie bijwonen kan ook, op vrijdag van 19.30 tot 21.30 uur in de Doopsgezinde kerk aan de Peperstraat in Oosterend. «bij wil ik reageren op het ingezon- in- nstuk van A.C. Peetoom, waarin in beweert dat Texels Belang niet zou komen voor het belang van Texel het algemeen, maar slechts voor enkeling - te weten de maat- ap Wijtten. Texels Belang is juist van de partijen geweest die het togelijk heeft gemaakt dat de m- sieve veehouderij zich ook op xel ongebreideld zou ontwikkelen, is vastgelegd in het herziene be- 'a- ammmgsplan Buitengebied. tar het bij de maatschap Wijtten gaat is dat deze mensen vergun- tgen om varkens te houden heb- gekregen van een langs demo- atische weg gekozen bestuur órdat dat herziene bestemmings- mrechtskracht kreeg. Destijds had lereen een dergelijke vergunning innen aanvragen. ikun je voor of tegen het houden «varkens zijn, maar als iemand - wie dan ook - rechten heeft gekregen varkens te houden, dient dat te wor den gerespecteerd. De opmerking van Peetoom dat Texels Belang meer varkens naar Texel wenst te halen, raakt kant noch wal en is klinkklare laster aan het adres van de kies vereniging Het landbouwbeleid van minister Brinkhorst draagt bovendien zorg voor de verplaatsing van inten sieve veehouderij uit verzurings- gevoelige gebieden, terwijl onder normale omstandigheden wel volle dige ontwikkelingsmogelijkheden worden toegestaan. Wel met de res trictie dat landelijk tien procent wordt gekort. Voor de rest zijn die rechten vrij op de markt te verkrijgen. Als het Peetoom erom te doen is de maatschap Wijtten de verkregen rechten te ontnemen, doet mij dat zeer sterk denken aan het eigen rech ter spelen. God zij dank dat we niet in zo'n totalitair systeem leven waar bij ondemocratisch handelen hoogtij viert. Dat stinkt nog veel meer dan varkensstront. Jos Timmer, voorzitter Texels Belang. y.v Hans de Porto, voorzitter van de Stichting Wonen Texel, viel giste ren de eer te beurt het ceremoniële startsein te geven voor de bouw van vier woningen aan de Stolp weg in Den Hoorn. In aanwezig heid van architect Tjaard Hoek- sema en vertegenwoordigers van aannemer TEBO bediende hij de kaan waarmee de derde van de in totaal 24 betonpalen de grond in werd geheld. Terwijl de aarde trilde onder hun voeten zagen de toe schouwers hoe de paal onder een hels kabaal soepel door de sompige bodem gleed, totdat tee op een stevige kleilaag stuitte. Opvallende afwezige was tie gemeente, die bij dit soort bij zondere gelegenheden - nieuw bouw van woningen is tot ergernis van de lokale bestuurders een zeldzaamheid op het eiland - een delegatie pleegt af te vaardigen. Op het kavel worden twee koop woningen en twee huurwoningen gebouwd. De koopwoningen gaan weg tegen de marktprijs, de huur woningen worden elk met ƒ25.000,- gesponsord door de woningstichting, zodat de huur ook voor minder kapitaal krachtigen is op te brengen. Alleen Texelaars van Hoornder origine komen voor de woningen in aan merking. Een leeftijdscategorie is met vastgesteld. De woning stichting denkt dat er veel belang stelling voor de woningen zal zijn en houdt er rekening mee dat er moet worden geloot. Tjaard Hoeksema van architekten- buro Jan Visser heeft gekozen voor een traditioneel ontwerp, dat past bij het historische dorp en het aangrenzende platteland. Alleen de details zijn wat ongebruikelijk. Zo zullen de diepliggende kozijnen voor enige speelsheid zorgen. 'De huizen moeten het structuurlint van Diek en de Herenstraat ver sterken en een verbinding maken met het landschap. Het historische dorpslint is op zich prachtig, alleen de overgang naar de omgeving ontbreekt nu nog'. zegt Hoeksema. De woningen worden volgens plan voor de bouwvak opgeleverd. (Foto Bart Bosch) Een groep van 48 vrouwen uit Ooster end en omgeving heeft zaterdag een uitstapje gemaakt naar Ameland. Be halve een gezamenlijke maaltijd kre gen de deelneemsters ter plaatse een puzzeltocht voor de kiezen, waarin de hulp van de plaatselijke bevolking hard nodig was wilden ze vragen kunnen beantwoorden als 'wie is er in Ballum op dierendag 2000 vijftig jaar geworden', 'wie voetballen er allemaal in het vierde elftal van Geel wit' en 'wat is de officiële naam van de Amelander Gerrit Pik' Het was het vijfde lustrum van de 'Vrouwendag', die zoals ieder jaar werd georgani seerd door Arjan Trap en Shirley Medema. Dat gebeurde voor het eerst in 1996, toen Trap zich zó boos maakte over het verbod voor vrou wen om mee te doen aan de jaarlijkse viswedstrijd van 't Cafeetje, dat hij prompt besloot een evenement op poten te zetten waaraan alleen maar vrouwen mochten meedoen. Het werd een uitje naar Vlieland en dat werd zo'n succes dat sindsdien ieder jaar een ander eiland of voormalige eiland werd bezocht: Wieringen in 1997, Volendam en Marken in 1998 Elly Hartemmk van de afdeling advies van de WLTO verzorgt donderdag 30 november een cursus voor agrari sche vrouwen met de titel: 'Hoe gaan we om met sociale en economische problemen binnen ons gezin en be drijf?' Dat gebeurt op initiatief van de commissie van Agrarische Vrouwen Texel. De cursus wordt gegeven in De Poort, het gebouwtje bij de gerefor meerde kerk van Den Burg, en duurt van 9.30 tot 15.30 uur. Opgave (voor 3 november) bij Janneke Vlaming, tel. 318 252, of Janine Witte, tel. 315 090. In de zomer van 1992 (toen Tien voor Texel nog niet bestond) ontving ik een brief van de gemeente Texel met een bijlage inzake het beleid van de ge meente met betrekking tot de recrea tie. In die bijlage stonden enkele voor beelden van rechten die (konden) leiden tot de bouw van nieuwe zo merhuizen. Onder andere werden genoemd een bouwvergunning van 129 zomerhuizen voor de Sluftervallei (Landal Greenparks), een vergunning voor het omzetten van kampeer plaatsen in zestien zomerhuizen bij het Prins Hendrikhotel en hetzelfde voor zesendertig huizen bij Zutphen aan de Kamperfoelieweg. Geen woord over het tegenwoordige EurOase. In de voorjaarsnota 2000 van de ge meente staat bij beleidstaak Recrea tie en Toerisme tussen de doelstellin gen: 'toeristische kampeerplaatsen worden niet omgezet in zomerhui zen'. Uit het boekje 'Texel in 2010. een schets van de economische toe komst van Texel', eveneens een uit gave van de gemeente, citeer ik: 'De belangrijkste factor is het bestaan van Texel zelf met zijn karakteristieke ruimte en de aanwezige natuur- en cultuurhistorische waarden. Deze te koesteren elementaire voorwaarde vormt de toekomst van Texel als toe ristische bestemming' Allemaal mooie voornemens waar aan voorbij wordt gegaan als het er op aankomt. Puur economisch gewin gaat blijkbaar toch voor alles. Wij maken dit nog eens duidelijk met een aantal voorbeelden. Eerste voorbeeld: ledereen heeft in middels in de kranten kunnen lezen wat er met EurOase gaat gebeuren. Alle 177 kampeerplaatsen moeten plaats maken voor zomerhuizen; het college heeft zijn medewerking al toegezegd. De caravanbezitters we ten nog nergens van. Officieel is er niets bekend gemaakt en de nieuw te realiseren zomerhuizen staan al te koop. Frustrerend voor veel vaste kampeerders en ook frustrerend voor Texelaars die geen huis kunnen krij gen (of zelfs van het eiland moeten vertrekken). Frustrerend omdat dit 'zomaar' kan. Of zijn er andere belan gen in spel (zoals Calluna)? Tweede voorbeeld: In de nog open polder Eierland wordt als het aan de meerderheid van de raadsleden ligt een drietal levensgrote schuren ge bouwd voor intensieve veehouderij - met andere woorden: bio-industrie. Volgens het bestemmingsplan buitengebeid is intensieve veehoude rij niet mogelijk en toch wordt een artikel 19-procedure gestart om deze varkensindustrie er door te drukken en het aantal varkens te verdubbelen. En maar praten over een duurzaam Texel. Op een duurzaam Texel hoort bio-industrie niet thuis Om maar te zwijgen over het dierenleed. Frustre rend dat een deel van de raadsleden dit soort industrie wil toestaan. Een afkoopsom voor dit deel van de be drijfsvoering van de maatschap Wijt ten is de enig juiste oplossing. Derde voorbeeld: Frustrerend is het ook dat men nu weer spreekt over windmolens in de polder. En dan maar meteen tien supergrote molens. Een open landschap staat bij heel veel Texelaars en steeds terugke rende toeristen hoog in het vaandel. Door dit beleid wordt de polder Eierland een vergaarbak van alles wat hier niet thuis hoort. Windmolens oké, maar niet midden in de polder. Vierde voorbeeld: De Worsteltent is een karakteristiek bouwwerk van ruim driehonderd jaar oud, waar sinds 1961 horeca-activiteiten plaatsvinden. Frustrerend is dat een groot aantal raadsleden er in mee gaat dat op aanraden van de brandweercommandant een keuken puist wordt aangebouwd in verband met de brandveiligheid. En dat terwijl er altijd een inpandige keuken is ge weest. Daar gaat weer een uniek Texels bouwwerk om zeep, terwijl er op het eiland vele horeca-gelegenhe- den zijn met een rieten dak en met een inpandige keuken die schijnbaar niet brandgevaarlijk zijn. Maar goed, Tien voor Texel worstelt verder en zal proberen regelmatig de vinger op de zere plek te leggen, al is het vaak frustrerend. Namens het bestuur van Tien voor Texel, Menno Stam, Den Burg en Huisduinen en Den Helder in 1999. Het aantal deelnemers groeide iedere keer weer en is nu volgens Trap zó groot geworden dat hij met opzet geen ruchtbaarheid aan de Vrouwen dag heeft gegeven, uit vrees dat de groep te groot zou worden om nog iets leuks voor te kunnen organise ren. 'Het is enorm populair, leeftijd maakt niet uit. De jongste deelnemer was nu achttien, de oudste een jaar of zestig.' Mannen mogen niet mee. 'Ik ben zelf de enige van het gezel schap. Dat kan ik alleen blijven zo lang ik het organiseer Het is echt bedoeld voor de vrouwen. Zij staan het hele jaar klaar voor man en kin deren. Met dat argument hebben we Oosterender bedrijven gevraagd ons financieel te steunen. Bakkerij Het Gouwe Boltje, Assurantiekantoor Bremer. Adri Rentenaar. Willem van Heeringen, slijter Alfons Hurkmans en 't Cafeet|e sponsoren ons nu. Voor de mannen hebben we als troost bij thuiskomst een groot gezamenlijk feest in 't Cafeetje. Daar zitten ze dan altijd al met smart op hun vrouwen te wachten.' In de krant van afgelopen dinsdag stond dat het bij het horen van de bezwaarmakers tegen het plan voor de Nieuwe Toekomst in De Koog ging om een 'informeel overleg' met wet houder Daan Schilling. Dat was met juist. Het betrof een officiële hoorzit ting in het kader van de artikel-19- procedure. In manege Akenburg vindt zondag een grote dressuurwedstrijd plaats. Het gaat om een officiële federatie wedstrijd waarmee punten zijn te verdienen. Circa 80 Texelse deelne mers komen in de bak en alle cate gorieën zijn vertegenwoordigd. De eerste ruiter start om 9 00 uur, de laatste rond 18.00 uur Een plaats in de middenmoot en wellicht aansluiting met de subtop staat op het spel in de voetbal wedstrijd tussen de eerste elftallen van SV De Koog en SV Oosterend. Het belooft een spannende wed strijd te worden op het veld aan de Boodtlaan, want de teams doen weinig voor elkaar onder en heb ben na zeven ronden precies even veel punten verzameld. De aftrap is om 14.00 uur. De Koog en SVO beleven een heel redelijke competitiestart. Terwijl beide clubs afgelopen zomer enkele be langrijke spelers verloren en de ver wachtingen daardoor niet al te hoog gespannen waren, slaagden ze erin al driemaal te winnen, terwijl viermaal werd verloren. Het doelsaldo van SVO is ietsje beter. Dat leverde een zevende en een achtste plaats op de ranglijst op in een competitie met twaalf clubs. ZDH, de derde Texe.se vereniging in deze achtste klasse, staat met twee punten minder op de negende plaats Tevredenheid overheerst daarom, zeker bij Oosterend, dat een paar maanden geleden nog weinig opti mistisch was. 'We zijn hartstikke te vreden', vertelt coach Richard Daal der. die samen met de voetballende trainer Sil van Dijk het technische duo vormt bij de Gortbuken. 'Alleen twee weken geleden ging het helemaal mis. Toen gaven we in vijf minuten drie doelpunten weg en daarmee de wedstrijd. Maar die dingen gebeu ren.' Vers in het geheugen ligt nog de manier waarop de ploeg ZDH bij vla gen van de mat speelde en met 6-4 versloeg. Ook trainer-coach Cor Schattenvoet van De Koog is positief over de pres tatie van zijn ploeg en ziet bovendien goede mogelijkheden nog te stijgen op de ranglijst. 'Door al het seizoen werk hebben we een slechte voorbe reiding gehad. Maar nu is de trainmg- sopkomst behoorlijk goed. Ook de sfeer is prima en het voetbal wordt steeds beter. De Koog komt eraan.' Schattenvoet verwacht dat zijn selec tie zondag voor het eerst dit seizoen helemaal compleet zal zijn. 'Ingmar Moerbeek. Danny Borgo en Jason Martens zijn geblesseerd geweest, maar nu op de weg terug. En zondag is Martijn de Veij er voor het eerst weer bij. Hij heeft vanwege zijn acti viteiten in de autocross nog niet eer der meegespeeld. Hij kan een ver sterking zijn en schiet er toch elk jaar een paar doelpunten in.' Ook Ooster end is waarschijnlijk compleet. Alleen •het meespelen van Kees Mets is nog niet helemaal zeker, maar Rutger Zoetelief is weer fit. Aan bespiegelingen wagen beide coaches zich niet. 'We gaan frank en vrij voetballen en zien wel wat het wordt', vertelt Schattenvoet. 'Het wordt een leuke pot', verheugt Daal der zich. 'Derby's zijn altijd iets aparts Met een hoop publiek en een bijzondere sfeer. We gaan gewoon lekker ballen en verder geen gezeur.' SV Oosterend is de eerste voetbal club op het eiland met een eigen website op het internet. Wie naar het adres www.svo-texel.nl surft, kan wekelijks kennisnemen van uitslagen, standen en nieuwtjes, terwijl er ook iets over de geschiedenis van de club te lezen valt. De site is ontwikkeld door Hugo Purmer, voetballer in het tweede elftal, die een eigen internet- bedrijfje runt. Vijfenvijffigplussers die willen weten welke gevolgen de invoering van de euro voor hen heeft, kunnen woens dag in De Buureton (Molenstraat 2, Den Burg) terecht tijdens een spe- ciéal voor hen bedoelde informatie middag, georganiseerd door de ge meente en de Stichting Welzijn Maandag begint om 19.30 uur een extra vergadering van de raads commissie Welzijn en Onderwijs. Onder voorzitterschap van wethou der Nel Eelman (CDA) wordt gespro ken over de wijziging van de subsidieverordening Welzijn en de herijking van de raamsubsidies. De vergadering is openbaar Ouderen Texel. Tijdens de bijeen komst, die om 14 00 uur begint en wordt geleid door Monique Lubach en Frans Hopman, komt het hoe en waarom van de invoering van de Eu ropese munt aan de orde, de waarde en het omrekenen van de 'oude' gul den naar het 'nieuwe' betaalmiddel. Ook worden afbeeldingen van mun ten en biljetten getoond. DAAR RED JE LEVENS MEE

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7