Van mysterie tot thriller in zevende eenakterfestival Kotter TX 88 naar Lauwersoog verkocht LR Van Andel: directeur die liever wethouder ii: Deluge: energiek, ambitieus en ook nuchte Agenda E teso Tekenwedstrijd 'kinderen van toen' Rouwgroep met lotgenoten TEXELSE^COURANT BEZORGER m/v Laat hem niet vallen COURANT' .TEXELSE 2 Anton P. Tsjechov (Sietse Vermeulen) en Like (Esther van de Berg) van de toneelgroep van het Jeugd- en Jongerenwerk in actie tij- dens een repetitie. Van 'De Ratten' van Agatha Christie, tot 'Bij ons op de buurt' van W. (Pip) Barnard en van 'Bedtijd' van A. Fickweiler en C. Heydel tot een eigen impressie van Wil de Leeuw van de lang speelplaat 'Tsjechov' van Robert Long en Dimitri Frenkel Frank. Het zevende eenakterfestival, dat zondag in Klif 12 wordt ge houden. belooft een bijzonder gevarieerd evenement te wor den, met zes voorstellingen van Texelse toneelverenigingen en gelegenheidsgezelschappen. Het festival wordt om 14.00 uur geo pend door een opmerkelijke groep, die bestaat uit zes jongens en vijf meisies van tussen de 12 en 18 jaar. Ze zijn bijeen gebracht door Wil de Leeuw en het Jeugd- en Jongeren werk van de Welzijnsstichting. Dat gebeurde op initiatief van De Leeuw, die zelf vooral naam maakte met de fraaie decors en kledingstukken die ze ontwierp voor de (eigen) stukken van theaterrestaurant Klif 12 'Ik heb me altijd met de buitenkant bezig gehouden', zegt ze zelf. 'Maar ik heb belangstelling voor regie en het leek me hartstikke leuk om eens een stuk met jonge mensen te maken. Een stuk zonder enig budget, waarbij de tekst centraal zou staan. En dan met één over drugs of probleemjongeren, maar met de prachtige teksten over de schrijver Tsjechov van Dimitri Frenkel Frank en de muziek van Robert Long. Ik hoorde die voor het eerst in 1988. toen ik er een LP van had gekocht. Pas later is er een mu sical van gemaakt. Ik heb er een soort compilatie van gemaakt en de liedjes op een beetje eigentijdse wijze aan elkaar geschreven Maar zeg alsje blieft niet dat het naar Tsjechov is, want daar heeft het inmiddels niet zoveel meer mee te maken. Wij heb ben er Anton P. houdt het kort van gemaakt.' De Leeuw deed dat samen met Judy Nieuwland, die zelf ervaring opdeed in de musicalvereniging. Het regisseursduo won de jeugdige belangstellenden snel voor hun ideeën 'Ze pikten het op en waren gelijk dol- en dolenthousiast. Het is ook gewoon hartstikke leuk Preten ties hebben we niet en Judy en ik hebben ook niet de zweep erover gelegd. De jeugd heeft het al druk ge noeg. Maar we hebben toch best hard gewerkt, acht weken lang.' Een bijzondere rol speelde caféhou der en accordeonist Frans Pieterse, de vader van één van de spelers, die door De Leeuw en Nieuwland werd gevraagd eens een repetitie bij te wonen en mee te denken over instrumentale begeleiding van een paar liedjes. 'Toen hij de volgende keer terugkwam, kende hij alle mu ziek uit zijn hoofd. Prachtig! Het voegt duidelijk iets toe aan het stuk.' Bekende gezelschappen die zondag het Hoornder podium betreden zijn Nieuw Leven uit Oudeschild, dat een thriller van Agatha Christie speelt, en Toneelgroep Oosterend, die zich zelfs met twee stukken presenteert, 't Amateurtje uit De Waal had 'De scheve schaats van Bertus' ingestu deerd, een klucht van H. van Wijn gaarden, maar moest wegens per soonlijk leed afgelopen week afbericht doen Texelaar W. (Pip) Barnard schreef zelf een stuk, 'Bij ons op de buurt', waarin hij zelf ook een personage voor zijn rekening neemt. Jamen de Bruijn, Judith de Leeuw en Joop Rommets zijn de andere leden van dit gelegenheidsgezelschap, dat de naam Ephemeroptera kreeg, La tijn voor eendagsvlieg. Het festival wordt besloten door GF- 05-11, dat schijnt te staan voor Gelegenheidsformatie 5 november. Over de bezetting doet de groep nogal geheimzinnig en in het programmaboekje worden alleen Ook onder de nieuwe eigenaar vaart de gamalenkotter onder het nummer 88. (Foto Bert Komng) Kees Boom uit Oudeschild heeft zijn gamalenkotter TX 88 'Anna Elisabeth' verkocht aan het visserijbedrijf D.Visser B.V. in Lauwersoog. De 57-jarige Boom stopt met de visserij, mede in ver band met zijn gezondheid. Dat be tekent dat er nu nog maar één Texelse gamalenkotter is die fulltime opereert: de TX 25 van de firma Blom. Kees Boom heeft sinds zijn 14° jaar bijna onafgebroken in de visserij ge zeten. Hij begon destijds op de TX 88 van zijn vader. Lange tijd werkte hij in firmaverband met zijn vader en broers; vervolgens was hij zelfstan dig. De nu verkochte kotter liet hij in het voorjaar van 1990 bouwen. Het casco werd gemaakt in Zwartsluis; de afbouw geschiedde bij zijn broer Hans van het gelijknamige dok- en scheepsreparatiebedrijf in Oude schild. Boom had de laatste tijd Reg Visser als medewerker aan boord; die heeft inmiddels werk op de wal gevonden. De twee zoons hebben nooit animo voor de visserij gehad: eén werkt als salesmanager in koel- en leiding- techniek bij Stork, de andere ging na een HTS-opleiding in de auto techniek. Nu hij volop vrije tijd heeft, is Kees Boom is met bang dat hij zich zal ver velen Hij heeft hobby's genoeg: zang, muziek en nu ook informatica. voornamen genoemd. Achter de meeste lijken achternamen te horen uit het kringetje van routiniers van Klif 12 zelf. Dat geldt niet voor iemand met de voornaam Joke, die volgens hardnekkige geruchten niemand min der is dan burgemeester Geldorp, die sinds het huiskamerfestival op Klif door het leven gaat als 'buurvrouw Joke'. Het blijft tot zondag een mys terie... Het is de zevende keer dat het festi val wordt gehouden. De eerste keer was in oktober 1981 ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van Rederijkerskamer UDI uit Den Burg. Het werd een succes, net als het fes tijn dat vijf jaar later bij het 80-jarig jubileum werd gehouden. Toen UDI ter ziele ging, nam een werkgroep het over en volgden festivals in 1988, 1990 en 1992. In 1994 was de be langstelling te genng, maar de nieuwe groep organisatoren die in dat jaar samen met de Welzijnsstichting de fakkel overnam, zorgde ervoor dat ,er in 1996 weer wél een eenakter festival was. Twee jaar later lukte dat dooreen krappe personele bezetting bij de Welzijnsstichting weer met. Een poging het festival nieuw leven in te blazen, kreeg ruim respons. Maar of het festival ook echt een succes wordt, hangt uiteraard vooral af van de publieke belangstelling. Het festival in theater Klif 12 begint om 14.00 uur en duurt tot circa 18.15 uur. Er is één langere pauze, die duurt van ongeveer 16.10 tot 16.40 uur. Tussen de voorstellingen in kunnen de bezoekers op z'n hoogst even naar de wc of een drankje halen. De entree bedraagt ƒ12,50; kinderen tot en met 12 jaar betalen ƒ7,50. Kaar ten Kunnen worden gereserveerd bij de Welzijnsstichting, tel. 315 582, en bij het Hoornder theater, tel. 319 633. Programma 14.00-14.45 Jeugd- en jongeren werk: 'Anton P. houdt het kort'; geba seerd op muziek en teksten van Robert Long en Dimitri Frenkel Frank. Spelers: Sietse Vermeulen, Hidde Nieuwland, Regina Schrama, Esther van de Berg, Anne Marie Dros, Sjoerd Groeskamp, Jeroen Groot, Peter Eelman, Sandy Pieterse, Sanne Oosterhaven en Dave Terpstra. Mu zikale begeleiding: Frans Pieterse Geluid en licht: Ingmar van Zutphen. Regie: Wil de Leeuw en Judy Nieuw- land. (Advertentie) 15.00-15.25. Toneelgroep Ooster end: 'Shoppers' van J. McConnel. Spelers: Jos Grismgt en Charissa van Andel. Regie- Karin Nauta en Hans Oosterhaven. 15.25-16.10: Nieuw Leven: 'De Rat ten' van Agatha Christie. Spelers: Mia Groenhof, Yvonne Smit, Martien de Vries en Dick Witte. Regie: Jaap Zuidewind. 16.40-16.55: Toneelgroep Ooster end 'Bedtijd' van A. Fickweiler en C. Heydel. Spelers. Karin Nauta en Hans Oosterhaven. Regie; Els Whyte en Ina Schrama 16 55-17.25 Ephemeroptera: 'Bij ons op de buurt' van W. (Pip) Barnard. Spelers Judith de Leeuw, Jamen de Bruijn, Joop Rommets en Pip Barnard. 17.25-18.10- GF-06-11: 'Johanni Moriendi Sunt' van Mieke Lelyveld. Spelers: Bas, Charlotte, Cor, Joke, Joop, Koos, Lia, Rob en de sterke arm. De jubilerende Historische Vereniging heeft een tekenwedstrijd uitgeschre ven voor kinderen van vijf tot en met twaalf jaar. Thema van de wedstrijd is 'kinderen van toen'. Het wordt aan het inbeeldingsvermogen van de deelnemers overgelaten om weer te geven hoe kinderen aan het begin van de vorige eeuw leefden, welke spelletjes zij speelden, hoe zij ge kleed gingen, hoe zij woonden et cetera. Alle tekentechnieken zijn toe gestaan, mits toegepast op een vel van A4-formaat. De tekeningen moe ten voorzien van naam, adres, leeftijd en telefoonnummer op vrijdag 3 no- De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) gaat een rouwgroep opzet ten. Idee erachter is dat veel nabe staanden behoefte hebben om over hun verlies te praten en zo weer 'greep' op hun leven te krijgen. In deze rouwgroep vinden de deelne mers lotgenoten, in wie men zich kan herkennen en die beter dan wie ook begrijpen wat iemand doormaakt die onlangs een naaste heeft verloren. Ze wisselen ervaringen uit en geven el kaar raad. Dat iedereen gemeen schappelijke ervaringen heeft, schept een band en maakt het wellicht mak kelijker om in een 'veilige' sfeer emo ties te uiten. Daarnaast kunnen deel nemers eventueel afspreken samen eens iets te ondernemen, om zo weer actief te worden en minder afhanke lijk van anderen. De groep wordt be geleid door Rosa Harbers. Men kan zich voor deelname opgeven bij de SWOT, Molenstraat 2, Den Burg, tel 312 696. vember tussen 15.30 en 18.00 uur worden ingeleverd in Tusse de Banke op de Groeneplaats, of voor die tijd in de brievenbus worden gedepo neerd. In Tusse de Banke wordt door de historici een thematentoonstelling ingericht waar de beste inzendingen onderdeel van zullen uitmaken. De expositie is van 10 tot en met 14 no vember te bezichtigen. Op de laatste dag worden om 16.00 uur de prijs winnaars van de tekenwedstrijd be kendgemaakt. Zij ontvangen een historisch' cadeau en wat snoep goed. Dinsdag 31 oktober De FNV Vrouwenbond heeft een bijeenkomst in De Buureton in Den Burg, aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Being John Malkovich (aanvang 20.30 uur) en Nutty Professor 2 (21.00 uur). Woensdag 1 november In De Buureton (Molenstraat 2, Den Burg) begint om 14.00 uur een bijeenkomst voor 55-plussers over de invoering van de euro en alles wat daarmee samenhangt. In Cinema Texel draaien Nutty Pro fessor 2 (aanvang 14.30 en 21 00 uur), El Dorado - Het land van goud (15.00 uur) en Being John Malkovich (20.30 uur). Donderdag 2 november In Question Plaza begint om 20.30 uur een folkconcert van de Engels man Allan Taylor. Toegang ƒ17,50. In Cinema Texel draaien Reindeer Games (aanvang 19.00 uur), X- men (19.00 uur), Hollow Man (21.30 uur) en Nutty Professor 2 (21.45 uur). Vrijdag 3 november In de NH kerk van Den Burg begint om 10.00 uur een bazaar, waarvan de opbrengst wordt besteed i de restauratie van het interieur Avonds is er bingo in De Schal het gebouwtje naast de kerk. Atletiekvereniging Texel houdti extra ledenvergadering over plannen rond de aan te legg kunststofbaan. Deze wordt geht den in restaurant Bos en Ou aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Reinds Games (aanvang 19.00 uur), men (19.00 uur). Hollow M (21.30 uur) en Nutty Professor (21.45 uur). Veerdienst Teso zet vrijdag i 9.35 tot 16.05 uur een extra t in en verzorgt dan ieder half (j een afvaart, zowel vanuit Den H der als vanaf Texel. Er word geen wachttijden verwacht. Hoogwater te Oudeschil Di. 31 10.20 en 22.25 Wo 1 10.40 en 23.16 u Do. 2 11.00 en 23.25 u Vr. 3 11.20 en -u Za. 4 0.07 en 12.00u Zo. 5 0.55 en 13.04u. Ma 6 2 10 en 14.20u. 3.30 en 16.04 Aan het strand is het ongeveer een uur es der hoogwater De zon komt 7 novembero om 7.45 uur en gaat onder om 16.59 uu november eerste kwartier; 5 novemh ir doodtij. iti tjnu TmirLrJiitli m Ixl hurt. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Eierland, Oorsprong- weg, Hollandseweg en Postweg. Hier wonen ongeveer 55 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spin- baan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin- baan. UITSÏVIKIJ I Longevtld de Rooy Spinbaan 6 1791 MO Oen Burg - Te*el Telefoon 0222 - 362600 Fa» 0222-314111 Dat de problemen op het gebied van woningbouw met in één avondje zijn op te lossen ondervonden de toe schouwers van het Cabaret Café, met als prominente gasten Jan van Andel van de Woningstichting en Daan Schilling, de wethouder die huisvesting in z'n portefeuille heeft. Wie had verwacht dat de twee, na het interview met Van Andel en de reac tie van de raad, als kemphanen te genover elkaar zouden zitten, kwam bedrogen uit. Na enkele briefwisse lingen tussen de heren moesten ook gesprekleiders Louise van der Sluis en Tessa van Daalen constateren dat de soep niet meer zo heet werd ge geten als die was opgediend, al nam Van Andel ook vrijdagavond geen woord terug van zijn kritiek. 'Over de aard en omvang van de problemen op het gebied van huisvesting zijn we het eens, maar over de aanpak ver schillen we van mening,Volgens de woningstichting moet Texel snel een dynamisch huisvestingsplan maken, waarin veranderingen op het gebied van woningbehoefte worden opge nomen. De opmerking van de wet houder dat Texel al over een huisvestingsplan beschikt ('Dat weet jij ook, Jan'), riep vragen op. Na enige aarzeling herirfnerde Van Andel het zich 'Maar het is ook al zó lang ge leden dat het is gemaakt. Dat was geloof ik in 1993. Maar toen lagen de zaken toch wezenlijk anders', doelde hij met name op de lijst woning zoekenden die alleen al de laatste twee jaar is verdubbeld. De opmer king van de wethouder dat het nieuwe plan op een haar na klaar is, wekte verbazing bij Van Andel Hoewel Schilling het huisvestings probleem als 'vervelend' omschreef relativeerde hij het ook. 'Ach, toen ik een jaar veertig geleden zelf een wo ning nodig had waren er ook al te weinig. Er is dus niets nieuws onder de zon.' Schilling noemde het 'los peuteren' van nieuwe woningen een 3r d< in n 01 continu proces dat niet eenvoud! 'Als je een tegel omhaalt heb 1 genwoordig een waslijst aan bez. ren aan je broek.' Dat een groot deel van het aatk woningzoekenden uit senioren 1 s| staat, ontlokte aan het publiek vraag waarom er voor 'goedkopi huurwoningen wél een inkome criterium bestaat, maar met naar vermogen van de wonmgzoeka wordt gekeken Zodat Texelaars die op papier een komen hebben toch voor een ges. sidieerde woning in aanmerkingl men. Hoewel ook Van Andel lEf" dat hier iets scheef zat voelde !j evenals Schilling weinig voort vermogenscriterium. Of dit een gebrek is aan beziel hetzelfde waarvan Van Andel de beticht als het over huisvestir vraagstukken aankomt, bleef ore delijk. Maar kennelijk wil de direct graag het goede voorbeeld get Want toen hem de vraag werd vo gelegd of hij liever directeur van 8 woningstichting was of wethoir !'E koos hij voor het laatste. Jan van Andel van de Woningstichting en wethouder Daan Schilling, met aan hun zijden gespreksleiders Louise van der Sluis en Tessa van Daalen vrijdagavond tijdens Cabaret Café. (Foto Gerard Timmerman) lo tm, Urd wordt I op di 150 menxo y«/olfm toen cjstejM Wijtuuivba «ituktupiKlijl ooJcrrecl. voort rrhlir.j Giro 222.111 De nummers zijn wat compacter geworden, sluiten meer op elkaar aan en de muziek klinkt professio neler. Maar de dynamiek van Deluge is nog vanouds. De Texelse hardcore/punkband bruist als nooit tevoren, zoals was te merken tijdens de presentatie van de CD Spot in the shadow, zaterdaga vond in Time Out. Het eerste exem plaar was voor Maarten van Arkel, vader van gitarist Simon maar vooral steun en toeverlaat van de band. Deluge is als het leven zelf. 'Muziek is een uitlaatklep. Voor frustratie over school of over dingen die we in de krant lezen. De titelsong gaat bijvoor beeld over de toestanden in Kosovo. Mensen die op de vlucht zijn en op zoek naar een plek, maar steeds moeten verkassen.' Aan beweging ontbreekt het bij Deluge met. Op het podium is het een en al energie en dynamiek Maar zo dra de band de stekker er heeft uit getrokken zijn de heren de nuchter heid zelve. Zanger Auke Vermeulen: 'Vroeger droomden we ervan om rijk te worden van de muziek. Maar dat is natuurlijk een utopie. Onze stijl sluit niet aan bij de smaak van het grote publiek, maar ligt goed in het gehoor bij een wat kleinere scène. We doen het vooral omdat we het zelf zo leuk vinden. Maar we streven wel naar het geven van minimaal één optreden per week. We hopen dat deze CD, die wordt verspreid in de Benelux, daar aan kan bijdragen Elk weekend komen Auke Vermeulen (zang), Robert Buijsman (drums). Simon van Arkel en Bart van Dijk (gi taar), Jothan Purmer (keyboards) en Tobias van der Zee (bas) twee keer bij elkaar om te repeteren in de oefen ruimte bij Simons ouders in Ooster end. 'Dat is één van de redenen dat we Maarten de eerste CD hebben overhandigd. Hij rijdt ons naar optre dens, zorgt dat we te eten hebben en ondersteunt ons op andere manie ren.' Hoewel vijf van de zes bandleden aan de vastewal studeren, houden de muzikanten Texel als uitvalsbasis. Niet in de laatste plaats omdat ze de op het eiland woonachtige Robert Buijsman met kwijt willen raken. Meer naamsbekendheid hopen ze te krij gen via contacten met kleinere undergroundbladen en via internet Want op het gebied van hardcore is er op internet van alles te beleven. Vermeulen: 'Als je ziet hoeveel con tacten we op die manier nu al heb ben gelegd.' Uiteraard ontbreekt Deluge zelf niet op de digitale snel weg. Delen van de CD-presentatie waren live te volgen via hun eigen website www Deluge.nl. Van teren op oude successen, zoals de finaleplaats in de Grote Prijs van Nederland, wil Deluge mets weten. Vermeulen: 'Je kunt daar wel opfe nen, maar dan is het publiek je sr vergeten. Daarom blijven we ons® nieuwen. Elke week oefenen nieuwe nummers schrijven. Simoni Bart (van Dijk, de gitarist die de bi sinds vorig jaar versterkt, red.), men meestal met een melodie!! waarna we er een tekst bijmaken dan lekker muziek maken.' Dal band geen last heeft van sterallif bleek zaterdag in Time Out, waan heren zelf achter de bar stonden» de drankjes in te tappen. Maarten van Arkel ontvangt van Deluge het eerste exemplaar van hun CD 'Spot in the shadow'. DINSDAG 31 OKTOBER 2000 l'h'YLT KIh n

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2