ex 'fysiek zwaar maar goed te doen' 'Leuk om met z'n vieren door de stront te gaan' .TEXELSE j courant- Middag over Chassidisme dinsdag 31 OKTOBER 2000 J? ivoor weer krijgen we? Het isver- jedelijk de meest gestelde vraag der de deelnemers van de impex, van wie sommigen al da- n van te voren om de paar uur de orspellingen op Teletekst raadple- ™l n. Het zag er dit jaar ongunstig uit, Jj mt onheilsprofeten van het KNMI andere deskundigen meenden dat r, «m en onmeetbare hoeveelheden ter het eiland van vrijdagavond tot Igl erdagmiddag zouden teisteren, viel mee, Bi) de start stond er niet ier dan een fikse bries, die tegen it einde van de avond weliswaar iduidend aantrok, maar op dat Dment waren de deelnemers in de innen beland, waar de bomen hen schutten. Daarna nam de wind JJ ileidelijk af, om pas tegen het einde m de ochtend weer in kracht toe te m men, maar toen boden de huizen n De Koog de nodige bescher- ing. In de binnenbak van manege ienburg constateerden de impexers ten slotte lachend dat il weer steeds onstuimiger werd. Wampex was ook afwisselend, ndat twee blokken zich in en rond en Burg en De Koog afspeelden, lefde daarin relatief weinig te wor- en gefietst. In het bos moesten wél ote afstanden per ongemo- «seerde tweewieler worden afge- gd. Diverse groepen moesten vanaf B bollenschuur van Jaap loogenbosch aan de Rozendijk naar Bsterslag, vandaar - met tussen- np bij paal 16,5 - fietsend over het (rand naar paal 17, vervolgens naar al 12, en daarna weer terug naar de Kt bij jeugdhotel De Zilvermeeuw. T n dat was dan nog maar een ge- I selte van het drieeneenhalf uur du- L nde blok. 'Dat waren inderdaad j te afstanden', geeft André van der let namens organisator WJAPSMAtoe. 'Maar omdat hetin et bos was. vonden we dat het kon. fet blok was fysiek zwaar maar goed idoen. Moet je die afstanden in Ierland fietsen, dan worden een he- I mensen erg boos. En terecht.' de Slufter hielden de deelnemers het niet droog. besloten om te fietsen om te zien of er vanaf de Marsweg iets te ontdek- ken viel. Maar ook daar was de postpen, want de allereerste Wampex, die niet zomaar te vinden. Deze bleek uiteindelijk te vinden onder de duiker, in Eierland en de als altijd hartverwarmende ontvangst in ■itn warme en knusse manege Akenburg. De twintigste Week- It id Amfibische Expeditie was volgens organisatoren én deel- imers één van de meest geslaagde van alle edities. Spannend as het ook, want tot het laatste blok had nog zeker een hand- Ij ilgroepen kans op de overwinning. Uiteindelijk mochten Bart akker, Arco Eelman, Martien Witte en Kees Trap de wissel- aa iker in ontvangst nemen uit handen van burgemeester Joke !n eldorp. renlang in zwembroek door een half ondergelopen Slufter "K juwen en over zompige paadjes onduidelijke routes volgen een donker en steeds natter bos. Maar ook een gevarieerd i niet al te zwaar eerste blok in Den Burg, een champagne- itbijt met luxe broodjes in de bloembollenschuur van Van der waar Arié Bruin en Rudolf Weiiers op een vlonder een compleet (verlicht) kantoortje hadden gebouwd Aardig was ook de opdracht waarbij de deelnemers een muziekstuk op blad kregen voorgeschoteld. Wie noten kon lezen, probeerde het te fluiten of neurien, anderen gingen op zoek naar iemand die het op fluit of piano wilde voorspelen, maar in alle gevallen bleek de aanwijzing niet zo maar te kunnen worden opgelost. De melodie bleek de openingstune van de serie 'Daar komen de schutters' en verwees naar het gebouw van de Sportschutters, waar tot veler teleur stelling met ballen op blikjes moest worden gegooid in plaats van ge schoten met geweer of handboog. Verder moest onder meer een ring- steekparcours worden afgelegd op de kartingbaan, moesten onder toe ziend oog van dames van de Knip- kring silhouetten worden geknipt op hoeve Flora, was er een kennisquiz op computer in het nieuwe internet café en moest via een circuit een manshoge bal worden gerold tegen de bunker bij Texla, organisatie een champagneontbijt bereid, inclusief luxe broodjes, jus d'orange en een gekookt ei, die in alle rust konden worden genuttigd, terwijl violist Gerhard Smeenk en accordeonist Jan Bakker feestelijke muziek ten gehore brachten De groep van Joost Albers was abuis en meldde zich al enkele uren eerder in Eierland, tóen hun collega's neer streken bij ZDH. De heren vertelden 'bij gerucht' te hebben gehoord dat de nacht bij Van der Sar zou worden doorgebracht, maar werden door Willem van de Kamer - die vooruit was gereisd om het ontbijt klaar te zetten - geadviseerd toch maar hun noodbrief te openen. Die vertelde hun dus dat ze naar Den Hoorn hadden gemoeten. Dat blok drie zich zou afspelen in de Slufter hadden weinigen verwacht. Het gebied had een paar dagen te voren nog geheel onder water ge staan, zo hadden de deelnemers ook kunnen zien op een foto in de Texelse Courant van vrijdag. Het water bleek echter behoorlijk gezakt, al had KWJAPSMA de route nog enigszins moeten wijzigen om iedereen veilig weer uit het gebied te krijgen. Het was een gouden greep, want hoewel het een erg nat en daardoor zwaar gedeelte van de Wampex was, had den de meeste deelnemers niets dan lof en werd zelfs gesproken over een 'klassiek' onderdeel. Dat kon klop- zorgde Kees Trap voor enige conster natie door in afwijking van de deelne mers die altijd uitgebreid de loftrom pet steken diverse betrokkenen nadrukkelijk 'niet te bedanken' Het kwam wat agressief over, zo reali seerde Trap zich later geschrokken, en dat was niet de bedoeling, want de steken onder water waren juist bedoeld voor vrienden en bekenden die er zelf erg om konden lachen. Als vierendertigste en allerlaatste, met slechts iets meer dan een derde van het puntentotaal van de win naars, eindigden Pieter Daalder, Etienne Alderlieste, Bart Steendam en Peter Jan Kossen, die pas een dag tevoren hadden gehoord dat ze tóch mochten meedoen, na eerder te zijn afgewezen. Na het eerste blok had den ze pas tien punten verzameld, maar daarna kregen ze de smaak te pakken, pakten ze het allemaal wat slimmer aan en werd de score toch nog dragelijk. Ook andere nieuwko mers moesten duidelijk wennen aan de tactiek en het inzicht die de overlevingstocht vereisen. Maar dat ze meededen én het leuk vonden, bewijst dat de Wampex nog jaren meekan Tekst Joop Rommets Foto's Harry de Graaf Tijdens één blok hoefde helemaal niet te worden gefietst. Het was het derde blok, dat zich zaterdagochtend in de Slufter afspeelde. 'We weten dat veel deelnemers een bloedhekel hebben aan blokken waarin veel moet wor den gelopen. Maar ook van die men sen kregen we in dit geval enthou siaste verhalen', aldus Van der Vliet. Het weidse natuurgebied, dat afge lopen week helemaal was onder gelopen, bood op de vroege zaterdagochtend een aparte, bijna mystieke sfeer. Hier en daar was een plukje mensen te zien. die om hun broek en schoeisel droog te houden deze maar hadden uitgetrokken. Soms moest een stroompje worden overgestoken en dan werd kleding en bagage hoog opgetild. Alleen de monding en de diepe geul die door het gebied loopt mochten per rubber boot worden overgestoken. Dat le verde af en toe flinke wachttijden op en het groepje van de gebroeders Van Beek en Nanning Kikkert - de winnaars van vorig jaar - besloot het er daarom maar lopend op te wagen. Dat liep nog bijna fout af, want op het diepste punt konden ze het hoofd maar nauwelijks boven water hou den. Daarbij raakte de kleding van Cees van Beek volledig doorweekt, maar hij had het geluk dat de organi satie bereid bleek hem iets droogs te offreren. De opdrachten waren zoals gebruike lijk knap bedacht en vaak nog inge nieuzer uitgevoerd. In blok één moes ten de deelnemers bijvoorbeeld de tocht vanuit het Tjachameer in oos telijke richting volgen, tot ze bij de volgende post uitkwamen. In het boek 'Veldnamen van Texel' kon wor den opgezocht dat het Tjachameer een stuk grond was dat tegenwoor dig in de Mars ligt en dat de tocht aldaar de Jan Ayesloot is. Wie deze in oostelijke nchting volgde, stuitte op een gegeven moment op een hek dat de begrenzing met bouwland vormt. Daar was in de duisternis weinig te zien, vandaar dat veel deelnemers Een topper in het blok in en rond de Dennen was een variant op het zoge noemde tonnenlopen. Bij paal 17 la gen twee grote haspels, waarbij drie deelnemers deze over het strand moesten duwen terwijl de vierde van in 1979 werd gehouden, speelde zich grotendeels in en rond de Slufter af. Aantrekkelijk vonden velen dat ze nu eens in gedeelten mochten komen die normaal zijn afgesloten. Sterker, ze moesten er wel wezen, want op de paaltjes met de bordjes 'Verboden Toegang' waren tekeningen, foto's en cryptische omschrijvingen te vinden waarmee de namen van Texelse boerderijen moesten worden gevon den. Zo verwees een blindenstok'bij- voorbeeld naar de Bartimeushoeve. Een knipoog naar het bekende eve nement was Kunst uit Zee. waarbij de deelnemers met behulp van schel pen, juthout en andere spullen een kunstwerk moesten zien te maken, dat op originaliteit en uitvoering werd beoordeeld door Sil Boon, Janka van de Brink en Leme van 't Noordende. Na een kop koffie in de schuur van hoeve 's Hertogenbosch te hebben genoten, kon het laatste blok begin nen. De vermoeidheid begon op dat moment al aardig op te spelen en menigeen had dan ook niet méér voor ogen dan het blok zo spoedig mogelijk af te ronden. Dat gold niet voor het handjevol groepen dat nog verbeten streed om de overwinning. Het werd weer een afwisselend ge heel. Zo moest bij Ruud Boom in de keuken van De Kaapsnol op Kogerstrand een Texels voorgerecht worden gemaakt met ingrediënten die zelf moesten worden verzameld, Bij de bunker van Texla moest een enorme bal omhoog worden gerold. I^kfafce/ in een ijskoud schulmbad bij Kustpark Texel. de groep zich moest staande houden op het rollende voorwerp. Het vloe ken en tieren was niet van de lucht, maar sommigen toonden zich zeer bedreven in dit evenwichtsspel. Leuk was ook een route die werd aange geven door rode lichtjes in bomen en die leidde naar een caravan waarin het Bosbordeel was gevestigd, een initiatief van twee 'Hagenezen' (to neelspelers Marcel Wernand en Maarten Mulder) van Texels Eigen Bordeel Onderneming, die er twee 'Poolse' dames prostitueerden. Een beeldmerk van de bekende Zwaluw lucifers waarin een hond was ver werkt moest de deelnemers ten slotte op het idee brengen naar het voetbal veld van ZDH in Den Hoorn te gaan, waar ze werden opgemonterd door bemoedigende woorden van voorzit ter Jaap Lap, trainer Leen van Elk en hun twee assistenten én met te ver geten door een glaasje bier en een bord dampende zuurkool of hutspot. De ultrakorte nacht (van één a ander half uur) werd doorgebracht in tenten achter kantine De Spil, waarna de gevreesde en vervloekte scheepsbel aankondigde dat blok drie te begin nen stond. In tegenstelling tot wat de deelnemers gewend waren, werd er met eerst ontbeten, maar stonden bussen al klaar om het gezelschap af te voeren. De reis voerde naar de bollenschuur van de firma Van der Sar bij de Slufter. Daar wachtte een verrassing, want qm te vieren dat het de twintigste Wampex was, had de Uitslag I.Bart Bakker, Arco Eelman, Martien Witte, Kees Trap 448; 2.AbJan Witte, Dirk Eelman, Willem Keyzer, Ton Domhof 432; 3.Wally van Beek, Jan van Beek, Cees van Beek, Nanning Kikkert 427; 3.Dirk Wester- laken, Daan van Sijp, Ed Dijker. Bert Dennenberg; 5.Pieterjan Kooger, Niels Leyen, Jan Dirk Vermeulen, Jan Zijm 426; 6.Erna Kuip, Colinda Brouwer, Marijke Stark, Ingrid Uitgeest 419; 6.AnjaAmsing, Afra Stoop, Magda Eelman, Margo Noom 419, 8.Marja Goslinga, Coby Daalder, Rose Goslinga. Rma Daalder 417; 9.Ab Witte. Linda Zoetelief, Sandra Witte. Willem Witte 408. lO.Marco Witte, Riewert Pol, Rob Arensman, Wilfred Ven del 407; 11 Olaf Witte, Mare Peter Graaf. Toon van Beek, Theo Schraag 406; 12.Joost Albers, Otto Goënga, Menno Goënga, Rien Brouwer 401; 13,Bram Brouwer, Bert Huisman, Peter Wetsteen, Axel Wetsteen 400; 13.Albert Hoven, Simon Appel, Henk de Vries. Rob van Beurden 400; 15.Tijs Witte, Koos Tjepkema, Kees Kikkert, Piet Kooiman 399; 16 Emile Keyser, Hans Geus, Henk Keyser, Conny Joling 386,17.Frans Hop man, Walter Oskam, Jacco Dros, Antome Kersten 383; 18.Erwin van der Linde, Hans Kikkert, Joop Rommets, Ruud de Vries 382; 19 Dennis Witvliet, Nico van Egmond, Sjaak Sipsma, Arjan Barhorst 379, 20-Jos Engelvaart. Chris Lanser. Ingrid Fontijn, Kars van Karsen 373; 21 .Angeline Tjepkema-Smit. Mary Weten- kamp-Eelman, Petra de Vries-Bakker, Jeanette ter Steege-Smit 372; 22.Peter Jan Geus, Anneke Hoogenbosch, Yvonne Bruining, Fedde Daalder 371; 23.Vivian Kareis, Jeroen Plag. Corrie de Jager, Remko Klein 367; 24.Dick Witte, Chris Meyer, Marco Mattner, Marjan Hogerheijde 361; 24.John Sessink, Jan de Vries, Nick Wehnes, Theo Kemper 361 26.Adam de Boer, Carla van Wijngaarden. Giel Witte, Martin Laan 360; 27.Willem Rikkenberg, Johan van der Ster. Jos Witte, Ed Witte 355; 28 AnneMarie Kortenhoeven, Erna Hin, Janneke Boon, Jessica Witte 353; 29.Cobie Bremer, Kees Bremer, Alfons Hurkmans, Janme Wierda 348; 30.Simon Lap, Jos de Wolf, Sil War- naar, Edo Kooiman 340; 31 Annelies Schoo, Hanneke Drijver, Jeroen Hemel rijk, Ed Maas 306; 32.Diana Kooiman. Birgit Verschoor, Cynthia Hegeman, Petra Witte 275, 33.Jan H. Venema, Sven Amende. Nelleke Slagter, M.C. Meskers 231; 34.Pieter Daalder, Etienne Alderlieste, Bart Steendam, Peter Jan Kossen 177. In de kerk van De Waal wordt zondagmiddag een bijeenkomst over het Chassidisme gehouden. De mystieke Joodse stroming ontstond in het Polen van de achttiende eeuw, toeN de Joden een zeer moeilijke tijd doormaakten door maatschappe lijke achterstelling. Zij vonden troost in hun religie, waarbij prachtige ver halen en liederen ontstonden. Zowel de verhalen als de liederen vinden een plaats tijdens de bijeenkomst, waar ook litho's van de Groningse kunstenaar Werkman te zien zullen zijn. De middag wordt georganiseerd door de Raad van Kerken en duurt van 16.00 tot 18.00 uur. ■Punterenop 't Stappeland. Dick Witte zag er niet tegenop al wadend door het water de boot een stuk te trekken. werd op 't Stappeland in kleine boot jes gepunterd langs de oever waar Aangespoelde Texelaars konden worden herkend eri stond bij Kust park Texel een (koud) schuimbad klaar waarin diepvrieskippen moes ten worden gevangen. Het spektakel trok veel toeschouwers, onder wie ook veel toeristen, die zich afvroegen van wat voor primitief feest ze in 's hemelsnaam getuige waren. In het blok werd erg goed gepres teerd door Bart Bakker, Arco Eelman, Martien Witte en Kees Trap, die een zeer gelijkmatige Wampex aflegden, maar tot het begin van de finale nog genoegen moesten nemen met een tweede plaats. Omdat concurrenten AbJan Witte, Dirk Eelman, Willem Keyzer en Ton Domhof eenmaal de noodbrief moesten openen en ook de andere groepen niet allemaal even succesvol waren, ging de zege met toch nog opmerkelijk groot verschil naar Bakker en de zijnen. Enigszins verrassend was dat wel, maar insi ders wisten dat de groep - met ook wel eens Pieter Bakker en Eric Wier- inga in de gelederen - al jaren mee doet en stapje voor stapje beter is geworden, met de tweede plaats van vorig jaar als voorlopig hoogtepunt 'We vinden het leuk om met z'n vie ren door de stront te gaan en daar gaat het ons eigenlijk om. Maar toen we zó lang hoog op de ranglijst ston den, werden we steeds fanatieker en ten slotte wil je natuurlijk gewoon winnen', verwoordde het kwartet hun drijfveren. Tijdens de prijsuitreiking 't Hijgend hert der acht ontkomen, schreeuwt, met sterker naar 't genot van de frisse waterstromen, dan mijn ziel verlangt naar God Ja. mi/n ziel dorst naar den Heer. God des leven, ach wanneer zal ik naad'ren voor uw ogen. in uw huis uw naam verhogen? Ps. 42 oude ber Intens verdrietig, maar dankbaar voor de fijne jaren die wij met elkaar hebben gehad, delen wi| u mee dat onverwacht op 70-jarige leeftijd is over leden, onze lieve vader, schoonvader en opa Johan van den Brink (Joop) weduwnaar van Pietje van den Brink-Poortinga Dirk t Grè en Johan Joey en Julian Aart Johan Roland Arend Annelies en Arco 28 oktober 2000 Mulderstraat 11, 1794 AA Oosterend. Woensdag 1 november is er van 19.30 tot 20.00 uur gelegenheid de familie te condoleren in het Kerkelijk Centrum, Peperstraat 9 te Oosterend en na afloop van de begrafenis eveneens in het Ker kelijk Centrum. De dienst van Woord en Gebed wordt gehouden op donderdag 2 november om 11.00 uur in de Gereformeerde kerk. Peperstraat 7 te Oosterend, waarna we vader begeleiden naar zijn laatste rustplaats bij moeder op de Algemene begraaf plaats aan de Achtertune. Vader is thuis opgebaard. "Veilig in Jezus' armen Onverwachts is van ons heengegaan, onze geliefde broer, zwager en oom Joop van den Brink in de leeftijd van 70 jaar. Wij bidden om kracht en troost voor de kinderen en kleinkinderen. Fam. Van den Brink Hart, onrustig, vol van zorgen, vleugellam geslagen ziel, hoop op God en wees geborgen. Hij verheft wie nederviel. Binnen een jaar na het overlijden van onze lieve zuster Pietje werd nu ook zeer plotseling uit onze familiekring weggenomen onze lieve zwager en oom Joop van den Brink in de leeftijd van 70 jaar. Wij bidden om troost en kracht voor de kinderen en kleinkinderen die nu ook hun vader en opa moeten missen. Familie Poortinga Oosterend - Texel, 28 oktober 2000 Op 30 oktober is, in het verpleeg huis Texel, overleden mijn moeder, schoonmoeder, onze oma en ouwe oma Johanna Maria van Heerwaarden weduwe van Martinus Rijk op de leeftijd van 92 jaar, Henny de Neeve-Rijk Ton de Neeve Carel en Els Lola Marieke en Erik Steef, Sergi, Joël De uitvaartdienst zal worden gehouden op donderdag 2 november om 13.30 uur in de parochiekerk van de H Johannes de Doper te Den Burg, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof te Den Burg zal plaatsvinden. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in de „Witte Burcht". Correspondentie-adres: Hamiltonlaan 14, 4631 NZ Hoogerheide. WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 3