klassieke concerten met bijpassend buffet maken Muziek Complet Als een beschimmelde slingerplant Schade door bolbliksem Noodweer I Blik vanger TEXELSE J COURANT Slagboom... VERVOLG VAN PAGINA 1 is het lek.' Het nieuwe dak bleek «t bestand tegen de wind die «dagavond op z'n hevigst was. Het Handde op vier geparkeerde au- 's, eigendom van gasten in De 'san, de gloednieuwe accommoda- elders op het erf die speciaal is «gepast voor pnindervaliden. Om te orkomen dat het kapotte dak de Hitvbouw zou beschadigen hebben andweerlieden het gistermorgen geruimd. Ripkema: 'Heel triest, d alleen omdat ik De Triaan zater- igofficieel zou openen, maar in het [tonder voor de gasten. Voor hen is Haltemaal héél erg vervelend.' De tantiegangers zouden maandag gen vertrekken, maar door de dade aan hun voertuigen kwam hdat voornemen niets terecht. wind velde ook verschillende bo en. Onder andere op de Rozendijk op een erf aan de Pijpersdijk. Ook kvoor werd de brandweer inge- tiakeld. Blikseminslag Hjkseminslag richtte bij Vakantiepark Krim en in De Koog zondag- P «'gen aanzienlijke schade aan. Bij e Krim was het kort na 11.00 uur at. Twee zware klappen tijdens een 'orrne hagelbui vernielden netwerk- ffaindingen, brandmelders, kanaal- fsterkers, delen van het interne tv- fcuit, telefoons, ISDN-apparatuur "computers, onder andere in het Mcentrum De schade bedraagt 'ca ƒ100.000,-. 'Het park is bevei ligd met bliksemafleiders, maar tegen zo'n zware inslag is met te beveiligen. Fijngevoelige apparatuur krijgt dan toch een opdonder. We zijn een be hoorlijk geautomatiseerd park en een aantal zaken functioneren nu wat moeizamer', vertelde woordvoerder André van der Vliet. Kotters Het zware weer was aanleiding voor het merendeel van de Texelse kotter- vloot om in de haven te blijven. Alleen de TX 36 'Jan van Toon' verbleef gis teren op zee. De TX 38 van Betsema was ook uitgevaren, maar keerde wegens familieomstandigheden te rug, om in Den Helder af te meren. 'Zo gek als nu heb ik het nog nooit meegemaakt. Het zeewater vliegt over de misthoorn heen. Het is ge woon bar', constateerde havenmees ter Kees de Graaf gisteren vanuit zijn kantoor in Oudeschild. 'Het wijzertje van de windmeter staat vandaag ge regeld op 10 en 11maar gisternacht is hij naar 12 uitgeslagen.' Kust Volgens Rijkswaterstaat heeft de Texelse westkust met te lijden van de storm. 'De wind komt uit de zuid tot zuidwest hoek en dat betekent voor strand en duinen weinig gevaar. Het zi|n geen hoge waterstanden, zoals je wel hebt bij noordwestenwind. Maar het stuift als de pest. We hebben onze maatregelen genomen om het zand op te vangen. Gezien de wind richting denk ik met dat er nog iets aanspoelt van de deklast van dat Russische schip Golden Princess dat gisteravond een deel van de lading, bestaande uit reddingboten, ter hoogte van Texel verloor.' Toen de zuidwesterstorm zondag tegen de middag een van zijn hoogtepunten bereikte, sloeg een stuk van de voorgevel en het dak van Pijpersdijk 44 weg. Deze schuur is ei gendom van Natuurmonumenten en wordt gepacht door H. Rikkenberg. Het gebouw dateert van 1921 en was enigszins bouwvallig Om die reden was onlangs begonnen met het vervangen van de achtergevel. Door rondvliegende stukken puin en scherven van de asbest dakplaten ontstond even een gevaarlijke situatie, maar de familie zat vei lig binnen en wonderwel bleven de ruiten heel. Wel werd een schotelantenne door een scherf geraakt, waardoor deze totaal werd vernield. (foto nniry de Green Ook de windmolen van het NIOZ bleef niet gespaard. In de nacht van zondag op maan dag woei de gondelkap, een gevaarte van circa drie meter dat de tandwielkast en de generator afschermt, tegen de grond. Ook het uiteinde van de-wiek verdween. Doordat de kruiinrichting defect raakte, beweegt de molen zich nu als een windwijzer. Zoals iedere eilandbewoner lees ik het artikel met de kop: 'Overlegor gaan: bestemmingsplan zaak ge meente'. Overlegorgaan, zo'n woord blijft hangen. Gisteren bleef er een ander woord hangen: Vlijtig Liesje. Een verschrikkelijk samen gaan van twee woorden, met een nog treuriger betekenis. Maar een vriend deelde mij vol vreugde mede zeer van Vlijtige Liesjes te houden Braakneigingen. Zo ook overlegor gaan. Een soort maag waar alles doorheen zakt en je weet met goed wat waar blijft en al helemaal niet hoe het er vermalen komt uit te zien. Mijn God wat moet er veel worden overlegd En wat lijden onze orga nen daar onder. Het begint al op de peuterspeelzaal, waar we het zoge noemde kringgesprek voeren om de peuters enigszins te ontlasten van hun ouderlijk, broederlijk en zuster lijk gezag en we in schitterende brabbeltaal onze eerste overleggen voeren Het overlegorgaan woekert als een beschimmelde slingerplant om alle harten en monden en heeft zelden een verfrissende werking Wij wisselen uit, wij inventariseren, wij discussiëren, wij hijsen ons moeizaam langs vele wegen op naar een mening, en zo we die mening al hebben gevormd, moeten wij hoger of lager opnieuw de zaak overleg gen. En om dat alles te laten beklij ven moeten we het zowel links als rechts nog een keer overleggen. In zoute grond, in zoete grond, of zon der grond Als we maar overleggen Met diner, met drank, met een team building vooraf of een perso neelsuitje erna. Leve de taal. Leve het teveel aan foute woorden We zijn Nederlanders, we zijn calvinis ten en gaan met zomaar over één nacht ijs. En iedere keer weer is er zo'n or gaan. Het orgaan zelf is niets, maar de delen van zo'n orgaan vormen dus een gezamenlijke maag en die gezamenlijke maag kan nooit goed functioneren. Mijn vader leerde mij nadenken. Hij zei, ooit in de glonetijd van zijn over legorganen: 'Lieve kind, het zit zo. Wanneer jij ergens de baas van bent en je bent genoodzaakt te overleg gen, want dat is iedereen, we ont komen met, maar we moeten dat slim en vaardig aanpakken. Je luis tert goed naar wat iedereen te zeg gen heeft, je laat iedereen uitpraten, dat is een gouden regel, want men vindt zichzelf nu eenmaal belangrijk. Zelfs de allerdomste en de aller vervelendste laat je volledig uitpra ten Vervolgens vat je alles samen in de neutraliserende woorden: 'Zo zo, dames en heren, dat was heel wat.' Je zwijgt een korte wijle. En vervolgens vat je de brei van het overleg snel samen. En daarna stuur je het een richting uit zoals jij het wilt, omdat ji) de baas bent en omdat je dat ook wilt zijn.' Hij gaf nog een raad, mijn vader. Hij zei: 'Zorg dat je ergens de baas van bent.' Met zo'n opdracht ga je dan het leven in. worstelend langs zó vele overlegorganen dat je soms met meer weet waar de baas zit en wie de baas is. Ik heb mijn vader vaak aangeroepen in gedachten. Ik zag hem voor mij, beminnelijk glim lachend. sigaar in de hand. lief knikje, schalkse zeegroene ogen. Maar overleggen, ho maar. Hij deed gewoon. Hij bepaalde gewoon. Hij had een natuurlijk leiderschap en hij werd dan ook ons allervader ge noemd. Ik geloof dat ik ook een natuurlijk leiderschap bezit. Ik ver mijd elk overleg waar dat maar kan. Toch gaat het soms fout, want zelfs in een relatie dient er te worden overlegd. Waar de schilderijen moe ten hangen bijvoorbeeld. Of de boe kenkast geel, groen of blauw moet worden. Zelfs zulke overleggen kos ten mij verschrikkelijke moeite. Ik vind dat als ik blauw wil dat het dan blauw moet zijn. Maar dat vindt die ander dan juist weer niet. Ik kan de smaak van een ander soms hele maal niet verdragen, hoe overleg je daar dan over? Mijn vader had een eigen kamer, vol boeken vol paparassen, vol stapels met zó veel knipsels met zó veel in teressante zaken dat hij er bijna on der verdween. De rotzooi was in drukwekkend. ledereen meed die kamer. Maar hij zat daar gelukzalig temidden van zijn papieren vrien den. 'In jouw tijd waren de huizen groter, de vrouwen toleranter en je had met zo ellendig veel overlegor ganen', mok ik in stilte. 'Je moet gewoon doen wat je zelf goed vindt', zei hij. 'Kletsen doen ze toch, of goed, of kwaad!' Hij heeft gelijk, ik ben eigen baas, ik overleg hoe genaamd niets. Mijn maag is zelden van streek. Dana Rover DINSDAG 31 OKTOBER 2000 van de familie Mays, een Renault Saffrane, was het alarm in werking getreden: de rest van de elektronica aan boord was defect. Mays schat de totale schade op een halve ton. Ook in andere huizen in de buurt moesten vooral elektrische en elek tronische apparatuur het ontgelden. Luuc Flisijn van Duinroosstraat 5 heeft de bolbliksem met eigen ogen gezien. Staande in de kamer zag hij buiten een vurige bal die in zijn tuin afdaalde en zich vervolgens langs de andere huizen in de straat bewoog. Kaarten verkrijgbaar bij Nauta Boek. Op de plaats van de inslag is de bestrating omhoog gekomen onder druk van de stoom Tekst en foto's die ontstond toen de elektriciteit de natte ondergrond binnendrong. In de zijgevel van de woning ernaast ontstond een kleiner gat. foto Harry ae Graaf) bart bOSCh cheesecake van wrongel van Wezen- spyk, tarte-tatin van Texelse uien en appeltaartjes met duindoornbessen. smullen van een overheerlijke borsjtsj. een maaltijdsoep van zure rode bieten, die door chef-kok Rob Sanders van De Krim was bereid. Verder staan onder andere gefillte fish, kugel met peren, viskoekjes en de onvermijdelijke kibbesoeb ('Jiddische penicilline') op het menu. Natuurlijk zullen ook Texelse producten geserveerd worden, zoals Tegelijk klonk een enorme explosie. Mevrouw Flisijn stond op dat mo ment in de douche en voelde daar een elektrische schok. Later bleek dat vier tv's, de video, een inductie- kookplaat alsmede telefoon en fax kapot waren. Flisijn schat de schade op/10.000.-. Bij Ton Gieles op Watermunt 15 be zweek de computer waar de bedrijfs- boekhouding van zijn supermarkt in zit, zodat hij zijn plan om de regen achtige zondag te benutten voor het bijwerken van zijn administratie kon laten varen. Gieles hoopt nu maar dat de opgeslagen gegevens niet verlo ren zijn qeqaan. Familieconcert Het familieconcert van 18 maart biedt kinderen een unieke kans om met klassieke muziek kennis te maken en aan te haken bij het project 'Poezie en Muziek' dat het Helderse bureau Triade voor de groepen 7 en 8 van de Texelse basisscholen zal verzorgen. Het beroemde maar vanwege de ongebruikelijke bezetting zelden uit gevoerde Carnaval des Animaux is daarvoor bij uitstek geschikt. Op speelse wijze leren de kinderen (en hun ouders) tijdens deze 'grote zoölogische fantasie' de verschil lende instrumenten van een symfo nieorkest kennen. Na enkele feeste lijke opvoenngen verbood componist Saint Saëns verdere uitvoeringen, maar in zijn testament hief hij het ver bod weer op. Omdat het Carnaval der Dieren met zo lang is, is er ruimte voor nog een stuk. Gekozen is voor avant- gardistisch werk van de moderne Russische componist Dimitri Sjosta- kovitsj Hij schreef in 1929 de muziek voor een toneelstuk van Majakovski, getiteld 'De Wandluis' De groteske, absurde en persiflerende muziek is door Alexander Comitas bewerkt tot een suite die heel goed op eigen be nen kan staan. Desalniettemin zal die door Pip Barnard van tekst worden voorzien, net als het Carnaval des Animaux. Wop Rienks en Els Wennendonk zullen de teksten voor dragen. Ook voor dit laatste concert wordt nog gezocht naar muzikanten. 'Niet met je eten spelen' is een waar schuwing die veel kinderen van hun opvoeders te horen krijgen, maar na afloop van het laatste concert in de serie is dit juist het devies, wanneer van groenten en fruit een Carnaval des Animaux wordt gemaakt. In me nig appel, peer en pompoen zijn met een beetje fantasie immers wel de gelaatstrekken van één of ander dier te herkennen. Naast de meer deco ratieve dieren worden onder meer muizentaartjes, botervlinders, blinde vinken, lijsterpastei, balletjes van kikkererwten en oesterzwammen geserveerd. De componisten en musici zullen niet zoals gebruikelijk na gedane zaken hun koffers pakken maar nog even blijven om mee te eten en in een in formele sfeer van gedachten te wis selen met geïnteresseerde bezoe kers, die met hen kunnen kennismaken en vragen kunnen stel len. 'Een unieke formule', zegt voor zitter Jan Beijert. die een uitspraak van een beroemde componist aan haalt: 'Muziek en liefde, de rest is niet belangnjk.' 'Wij zouden daar lekker eten aan toe willen voegen.' De concerten vinden allemaal op een zondag plaats. Niet 's avonds, maar 's middags zodat de musici en overkants publiek de veerboot terug kunnen nemen. De aanvangstijden en informatie over de kaartverkoop worden later via de Kabelkrant en de Texelse Courant bekendgemaakt. Sponsoren kunnen zich vervoegen bij Maaike Deckers, tel. 31 34 93. rondere klassieke muziek die slechts sporadisch wordt uit- pjfoerd, een informele ontmoeting tussen publiek en muzikant 'K pmponist en een buffet dat thematisch op het concert in- ini ,Kt, vormen de ingrediënten van Muziek Complet. Deze tiwe serie van drie concerten begint op 12 november in De ei kendief met een optreden van de vermaarde Christiaan Bor het Reizend Muziekgezelschap. Het werk van componisten xander Comitas en W. (Pip) Barnard maakt de tweede mid- jtot een Texelse aangelegenheid. Het laatste concert be lt veel: dan wordt het beroemde maar weinig gespeelde rnaval der Dieren van Saint Saëns ten gehore gebracht, een lijk en speels stuk waar oud én jong van kunnen genieten. culturele aanbod verbreden met itatief hoogwaardige klassieke oeringen waarvoor de Texelaars nog naar de overkant moeten, ike Deckers, directeur van de jek- Dansschool Texel, bleek de enige die met die gedachte side. Zij zat op één lijn met com- st-tekstschrijver W. (Pip) Barnard amen benaderden zij Martin War- van vakantiecentrum De Krim, jok al een tijdje met dit idee bleek jle lopen. Warnaar vond accoun- en koorzanger Jan Beijert bereid voorzitterschap van de nieuw te nen Stichting Muziek Complet op te nemen - Beiiert bleek valligerwijs door dezelfde culturele dingsdrift te zijn bevangen. 'Zo het niet dat meerdere personen Hijkertijd met hetzelfde idee rond- sn. De belangstelling voor kunst cultuur neemt de laatste jaren rm toe, mede onder invloed van gunstige economische tij. En op >l is het aanbod aan klassieke dek vrij pover. Gelukkig zijn er isen bereid daar iets aan te doen', js Deckers, die samen met War- het stichtingsbestuur rplementeert. 'Het gaat bij het Jracteren van de musici om dui- den guldens. Bovendien willen we sen jaarlijks terugkerend evene- storm maakte gisterochtend Ae metten met een stevige eik igs de Rozendijk in De Dennen, ik bi/ de woning van Jan Wol- is. De eik vormde een natuurlijk igboom, niemand kon er meer igs. Brandweer en mensen van tmeentewerken gingen er met ttmgzagen en kraan op af, zodat i weg spoedig weer vrij was. ment van maken. Dan is het verstan dig om de activiteiten en aansprake lijkheid in een rechtspersoon onder te brengen', is Warnaars toelichting op de stichtingsvorm. De stichting zal zich de komende tijd inzetten voor het werven van spons oren, die in het kielzog van de ge meente, de muziekschool, vakantie- en congrescentrum De Krim en druk- kerij-uitgeverij Langeveld de Rooy in de buidel willen tasten voor de ver rijking van het Texelse culturele leven. 'Want je moet niet denken dat het commercieel uit kan. Het kost alleen maar geld. Maar als wij het met doen, gebeurt het op Texel niet', zegt War naar. Sponsoren krijgen er wel iets voor terug. Beijert: 'Zakenrelaties waarmee je voorheen naar het Con certgebouw moest, kun je nu meene men naar De Krim. Het gaat in eerste instantie om de Texelse bevolking, maar voor de zakenwereld zie ik ook zeker mogelijkheden.' De potentiele geldschieters waren gisteren uitge nodigd om een voorproefje te nemen van wat op stapel staat, maar slechts een enkel bedrijf stuurde een afvaar diging naar De Kiekendief Misschien dat de hevige storm hen deed afzien van de 'lange' rit door de polder. Smakelijk De thuisblijvers kregen ongelijk, want het geserveerde was in alle opzich ten smakelijk. Vreemd genoeg bege leidde een voorgerecht uit de acht tiende eeuw de toelichting op het eerste concert, waarop romantische, negentiende-eeuwse muziek te ho ren zal zijn. De introductie van de aardappel, koffie en zoetigheden kenmerkten de eetcultuur van de achttiende eeuw, alsmede de invloed van de chique Franse en Engelse keuken. Culinair ondernemer Annette van Ruitenburg uit De Waal - die voor ieder concert het buffet samenstelt - liet de gasten proeven van een heer lijk taartje van aardappeldeeg met roomkaas. Op 12 november zal het publiek verder kunnen genieten van onder meer ajumragout (gepofte ui), potpastey (een ovenschotel met gember, kaneel, pruimedanten en pijnboompitten) en in wijn gekookte aardappelen. De muziek wordt dan verzorgd door Christiaan Bor en Het Reizend Muziekgezelschap, volgens de orga nisatie 'een ensemble van wereld formaat'. Violist en artistiek leider Bor zal werken van Richard Strauss, Johannes Brahms en Gabriël Fauré ten gehore brengen. Strauss' Sonate in F, opus 6 voor piano en cello geeft nog niets prijs van zijn latere compo sities waarvan iedereen hem nu nog steeds kent. Het is het onvolkomen werk van een getalenteerd student, een driedelig stuk en één van de weinige negentiende-eeuwse sona ten die nog steeds worden uitge voerd. Van Brahms speelt Bohr het Pianotrio in B, opus 8, dat na aanvan kelijke kritiek door Brahms werd her zien. Beide versies zijn naast elkaar blijven bestaan. Faure bleef temidden van het geweld van componisten als Wagner, Franck en Debussy een ei gen taal spreken, met herkenbare melodieën, zonder populistische bombast. Van hem wordt het Piano kwartet in g, opus 45 gespeeld. Texels accent Het tweede concert op 28 januari draagt een Texels accent. W. (Pip) Barnard en Alexander Comitas schreven het merendeel van de mu ziek speciaal voor deze gelegenheid. Barnard tekende voor 'Cyclus', een pianostuk waarin verschillende the ma's de verhaallijn van elkaar overne men en het begin aan het slot terug keert. Het bijzondere aan 'Vlinder' is dat het met twee piano's wordt uitge voerd. De 'Jiddische Suite' van Comitas heeft het melancholische en tegelijk vrolijke karakter van klezmermuziek, de levensliederen van Oost-Europese joden uit vroeger tijden. Comitas heeft ieder deel op gedragen aan een dierbare. Zo is 'Lechajim!' ('proost!') opgedragen aan zijn schoonvader. De dubbelzin nige boodschap luidt: Het leven is zwaar maar laten we erop drinken, proost! De optimistische piano gaat Annette van Ruitenburg en chef-kok Rob Sanders met enkele dierencreaties. hier in duel met de klagerige cello. 'Vier stukken voor viool en piano' schreef Comitas tijdens zijn studie. Ruim dertig jaar later bewerkte hij het voor een Gronings festival, waarop het volgens een plaatselijke criticus 'het dieptepunt' was. Toch maakte Comitas tien jaar later zijn debuut als dirigent van eigen werk in het Tsjerenetievsky paleis in Sint Peters burg. Comitas en Barnard maakten gezamenlijk 'De Nacht', een arrange ment voor zang, cello en twee pia no's. Wie de composities gaan uit voeren is nog niet bekend, maar dat er Texelaars aan te pas komen staat vast. Voor de bijpassende gerechten putte Van Ruitenburg uit de rijke joodse tra ditie. De genodigden konden alvast In woningen aan de Watermunt en de Duinroosstraat in De Koog is zondag voor tienduizenden gul dens schade ontstaan als gevolg van blikseminslag. Het waren vooral kabels en de daarop aange sloten elektronische apparaten die het loodje legden.Vrijwel zeker betrof het een geval van bol bliksem Het grootst was de schade bij de fa milie Mays, Watermunt 1. Ton Mays: 'Het. gebeurde ronöj half twaalf toen het buiten uitzonderlijk hard en turbulent woei, hagelde en regende. Er klonk een enorme knal, vanuit de huiskamer zagen we dampwolken rond het huis trekken en we roken een brandlucht. Licht, telefoon, fax, radio, kabeltelevisie en de regeling van de centrale verwarming waren defect. Bij de oprit van ons huis zat een gat in het plaveisel en de auto die ernaast stond zat vol modder. Daar moet de bliksem in de grond zijn ge slagen.' Die auto was een Opel waarvan de elektronica grotendeels kapot was geraakt. De voorruit was gebarsten en het metaal in een van de voor banden was verdampt, dus totaal verdwenen waardoor alleen nog slap rubber over was. Bij de andere auto

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5