i Noord-Holland en het openbaar vervoer oord olland de provincie Noord-Holland informeert WWW.NOORD-HOLLAND.NL PROVINCIE .TEXELSE Q COURANT" Sjoemelaars opgepast Het archief: u bent er welkom Wat biedt de provincie gehandicapten? Prijsvraag Noord-Holland kort Vuil water overboord? Nee! Hulp bij seksueel geweld Geen ambassadeur van het bedrijfsleven DINSDAG 31 OKTOBER 2000 oktober 2000 10" editie IV I'dgirM \tn>rvl-l loll.uxl is ivn uil^ow von do provincie Nooril-1 Inll.utJ on verschijnt mjjndolijks (behalve in do huis-oan-hui* verspreide nieuwsbladen in do gehele provincie Kedjctie on jdniiniMr.il io' lUnv.iu Communicatie provincie Noord-Holland, l'itslbns' 12.3. 2000 MD Hurk'in. Eindredactie: Krenk van dor Vooiv lol. (02.1) Sl-4 41W. I.m (021) SU 41 SS, o-nuiL poMtOmiord-holljnd.nl n LorMvjkjnlio) in ivn griml jüiiIjI Vanaf volgend jaar juni moeten vraag en aanbod van het openbaar vervoer in Noord-Holland noord beter op elkaar zijn afgestemd. Nu rijden veel bussen leeg of bijna leeg van halte naar halte en dat betaalt de rijksoverheid niet meer. De provincie heeft daarom een nieuwe opzet gemaakt van basislijnen, scholierenlijnen en speciale lijnen In combinatie met de treinverbindingen, interliners en openbaar vervoertaxi's zullen zij het netwerk van het openbaar vervoer gaan vormen. y^y-y^U'^ Alkmaar, begin- en eindpunt van Inlerlincr en basislijnen FotoStudio Honing Wat blijft en wat anders wordt Interliners en basislijnen gaan het vervoer tussen grotere woonkernen (van 5000 inwoners en meer) verzorgen. De bussen zullen overdag twee keer per uur een snelle 'gestrekte' route met weinig haltes rijden. Deze lijnen geven aansluiting op de trein. In Alkmaar volgen de basislijnen en Interliners grotendeels de huidige dienstregeling. Callantsoog wordt vanuit Schagen met een basislijn bediend. Basislijnen ontsluiten de buitenwijken van Hoorn en lopen door naar Andijk, Medemblik, Hoogwoud en Noordbeemster. Vanuit Den Helder zullen basislijnbussen eerst door de buitenwijken en vervolgens naar Juliana- dorp rijden. In Enkhuizen wordt de stadslijn als basislijn gehandhaafd Op trajecten waar mensen op vaste tijden de bus nemen, worden speciale lijnen ingezet. Scholierenlijnen bij voorbeeld, die slingerend door dorpen en woonkernen op bepaalde dagen en bepaalde tijdstippen -ook voor ieder ander dan scholieren- het vervoer van en naar de verschillende onderwijsvoorzieningen verzorgen. Of zomerlijnen, zoals de verbinding in Den Helder naar de veerboot van Texel en de nachtlijn Amsterdam-Alkmaar. In dorpen waar buslijnen worden opgeheven brengt de openbaar vervoertaxi de reiziger vanaf het opstappunt binnen maximaal twee zones naar een halte van een basislijn of interliner of naar een NS-station Inspraak De provincie organiseert op 30 en 31 oktober en 2 november in de regio's rond Alkmaar, in Schagen en in West-Friesland inspraakbijeenkomsten over dit plan. Voor informatie, mw. J. Reijs, provincie Noord-Holland, tel (023) 514 34 76, ook www.noord-holland.nl "Je moet intensief samenwerken met politie en justitie. En je hebt geduld en inzicht nodig. Feiten die op het oog geen verband hebben, moet je net zo lang combineren tot alles op z'n plaats valt Alleen zó pik je de sjoemelaars eruit." Jos Bleeker, provinciaal coördinator milieucriminaliteit en oud-politieman, is stellig. "We werken met vijf man aan milieu controles en hebben onze handen vol. Milieudelicten zijn gecompliceerd, je hebt met ingewikkelde milieuwetten en met geduchte tegenstanders te maken. Als wij gegronde vermoedens hebben dat er overtredingen zijn gepleegd, dan zorgen politie en justitie, volgens afspraak, voor de strafrechtelijke opsporing. Wij leveren de inhoudelijke deskun digheid want uit onze bedrijfscontroles kennen wij de bedrijven en hun administraties. Zo controleerden wij eens de boekhouding van een grondreiniger en legden zijn cijfers naast die van zijn leveranciers van de vuile grond. Wat bleek: het grondreinigingsbedrijf had veel minder vuile grond ontvangen dan de leveranciers hadden opgegeven. Het ging om grond die schoongemaakt moest worden om te dienen als ophoogmateriaal Op de plaats van de ophoging bleek de grond echter nog steeds verontreinigd. Ergens in de grond stroom zat dus een sjoemelaar die aan deze transactie een hoop geld had verdiend. Wij hebben in de verschillende administraties de sporen terug gevolgd en veel gegevens onder ons 'vergrootglas' gelegd. En de dader viel mooi door de mand!." Meer informatie over milieucriminaliteit, jos Bleeker, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 35 67. Indien u vermoedt dat in uw omgeving sprake is van een milieudelict kunt u, ook anoniem, bellen met tel (023) 514 33 00. Isaac Israels: Rustende militair bij geschut op strand (18811 Afb Regionaal archief Alkmaar Wilt u uw stamboom napluizen? Of zoekt u een oude afbeelding van uw bedrijf? Een foto van uw straat nog zonder auto's? Ga naar het gemeente- of streekarchief of bezoek het rijksarchief in Haarlem. U vindt er geboortenregisters, historische documenten, kranten- verzamelingen, foto's, ansichtkaarten, en nog veel meer. U kunt er gegevens opvragen, historisch materiaal inkijken en kopieën maken. Ook via internet kunt u toegang krijgen. Het adres is: ivwiv.archiefnet.nl. De provincie heeft er veel aan gedaan de Noord-Hollandse gemeenten en waterschappen te bewegen hun oude documenten over te dragen aan regio nale archiefdiensten. Deze zijn deskundig de kwetsbare overblijfselen van het verleden met de juiste zorg te behandelen en bezoekers met raad en daad bij te staan. Een provinciale sub sidie van 100.000,- per jaar (geldig tot 1 juli 2000) was de stimulans voor tien gemeenten hun archieven en beeldcollecties over te dragen aan de regionale archiefdiensten in Alkmaar, Haarlem en Naarden. Met uitzondering van de gemeenten Texel, Den Helder, Haarlem mermeer, Uithoorn en Diemen zijn alle oude archieven van de Noord-Hollandse gemeen ten nu in regionale archiefdiensten ondergebracht. Voor de folder "Graven in de archieven van Holland" en meer informatie: provinciale archief inspectie, Marianne Loef tel. (023) 514 32 71 en Kees Schabbing, tel. (023) 514 40 55. E-mail: pai@noord-holland.nl Het is al moeilijk genoeg om gehandicapt te zijn. Want zorg en aandacht zijn heus geen luxe. Vanuit deze opvatting is de provincie een inventarisatie begonnen. Per regio spoort zij alle betrokkenen aan om knelpunten en behoeften in kaart te brengen. Zorginstellingen, gemeenten, zorgverzekeraars, patiëntenorganisaties, allemaal werken zij mee. De vraag stelling is simpel: Welke zorg wordt aangeboden? Welke zorg wordt gevraagd? Hoe kun nen vraag en aanbod het beste op elkaar worden afgestemd? Per regio wordt een plan (of 'regiovisie') gemaakt, waar alle partijen mee akkoord gaan. En het werkt! Zo bleek bij voorbeeld in de regio Zaanstreek-Waterland dat het aanbod weliswaar ruim maar ook ondoorzichtig was want het ontbrak de mensen met een lichamelijke handicap aan de juis te informatië om het allemaal te overzien en goede keuzes te maken. Patiëntenvertegen woordigers, gemeenten en zorginstellingen hebben nu gezamenlijk, met hulp van de pro vincie, een plan bedacht om de informatie naar de gehandicapten te verbeteren. Net zo geslaagd is het initiatief dat vorig jaar in Noord-Holland Noord van de grond is gekomen. Daar was niet duidelijk wat de meest gewenste dagbesteding moet zijn voor mensen met een verstandelijke handicap. Wensen op dit gebied zijn in kaart gebracht en zoveel moge lijk uitgevoerd. In de regio Amstelland en Meerlanden zijn knelpunten en onduidelijkhe den opgelost in de vele regelingen waar gehandicapten een beroep op kunnen doen. Informatie: Floor de Jong, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 35 31, ook wwiv.noord-holland.nl In september vroegen wij op deze Pagina met welk bedrag de Motorrijtuigen belasting in 2001 gemiddeld omlaag gaat. Het onderwerp sprak kennelijk aan want er waren veel inzendingen en de meeste waren goed. Het juiste antwoord stond onder b: f 34,--. Spelden van de provincie en een boekje over Noord-Holland gaan naar: - J. J. Boer-Edens uit Middenbeemster - R. Hot uit Halfweg - B de Ronde uit Hilversum Op 6 november stellen provinciale staten de begroting voor 2001 vast. In deze begroting staan de bedragen die nodig zijn voor de uitvoering van de provinciale taken. Een van deze taken is de gehandicaptenzorg. Meer hier over leest u elders op deze Pagina. De vraag van deze maand luidt' hoeveel geld gaat de provincie in 2001 besteden aan de stimulering van zorg- en dienstverlening aan mensen met een lichamelijke handicap? Is dit: a. f 750.000,- b. f 1.000.000,- c. f 1.250.000,- Uw antwoord kunt u weer sturen naar: redactie Pagina Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Fax: (023) 514 41 55. Email: paginanh@noord-holland.nl Ivé nl 91 8f( I-ulo Pomp zuigt vuihvatertank Ictg fUitgeest Eigenaren en verhuurders van boten kunnen subsidie (max. f 300,-) krijgen voor het inbou wen van een tank waarin afvalwater wordt opgevangen. Zo hopen de provincie en de hoog heemraadschappen het oppervlaktewater schoon te houden. Want rechtstreeks lozen betekent altijd vervuiling. De vuilwatertanks kunnen geleegd worden bij inzamelstations. Enige jacht havens, waaronder Medemblik, Amsterdam en Uitgeest, beschikken al over inzamelpunten. Elders worden voorbereidingen getroffen. Eind 2001 zal Noord-Holland er zo'n dertig hebben. Voor aanvragen en informatie. Marja van Hezewijk, provincie floord-Holland, tel. (023) 514 32 21 Met financiële steun van de provincie is een 24-uurs telefoonlijn voor slachtoffers van seksueel geweld in het leven geroepen. De hulplijn is bestemd voor de Kop van Noord-Holland, Noord-Kennemerland en West-Friesland. Het nummer is (072) 561 82 20. Ook is er een Verwijsgids verschenen, de wegwijzer naar hulporganisaties en instellingen. De gids ligt o a. in bibliotheken en wachtkamers van artsen. Voor informatie: Margreet van Norde, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 35 13 U Sbüï:": Niet op werkbezoek, Curasao zomer 2000 Foto: Mie uk Graalsma Lid van provinciale staten Mienk Craatsma (SP) "Zware baan, dat statenlidmaatschap", zeggen zij van de partijen die het in de staten voor het zeggen hebben. Af en toe een vergadering, onze rijkdommen verpatsen en vooral veel netwerken. Het kan allemaal. Net als dat gratis meevaren met de clipper Amsterdam en gratis naar het theater. Weekje "werkbezoek" buitenland. Wel ja! En alles natuurlijk op kostén van de provincie. Nuttig? Ammehoela. En wat schuift het? Zo'n 2100 gulden bruto. Vinden ze niet genoeg. Meer geld, dan komen er betere mensen in de staten Denken ze Wij van de SP zien dat anders Niks schuiven, niks plezierreisjes of voortrekkerij. Gekozen vertegenwoordigers van de politieke partijen moeten de stem van het volk zijn en niet optreden als ambassadeurs van het bedrijfsleven Mienk Graatsma, Leerdamhof405,1108CJAmsterdam, tel (020) 697 9 7 74, E-mail: graatsma@he.tnct nl

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 8