iSielzoekers moeten alf januari weg zijn TVL beoordeelt plannen op toeristische effecten Cjrocn'wartsjexels 'm het harL> Plezier en hinder van overstroming LR ïemeente in de clinch met Vogelmient Nu officieel mandaat voor bestuur f iroert /wnrT - I pypI k in hpi hnrt e-mail: tcnieuws@tref.nl Qnder de pomp Verkeer omgeleid via Abbewaal Jan Wolkers TEXELSE^COURANT Treinreizigers langer onderweg BEZORGER m/v I |gERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11527 VRIJDAG 3 NOVEMBER 2000 XELSE^COURANT jvertenties/abonnementen/bezorging. Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg „hl5(l hi T "■ii.ii' - b B - T tefoon 0222 - 36 26 00 lefax 0222 - 31 41 11 telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 Buiten werktijd: Bart Bosch. tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. gemeentebestuur heeft de firma 'De Vogelmient' laten en dat de ongeveer 240 asielzoekers die in het gelijk- nige bungalowpark zijn ondergebracht, uiterlijk 14 ja- ri vertrokken moeten zijn. De firma heeft echter met het itraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) afgesproken het park later en in fasen zal worden ontruimd. 'De elmient' wil dat de gemeente dat alsnog toelaat en heeft irvoor juridische bijstand ingeroepen. rina nam het bungalowpark op ei 1998 via een particuliere jneigenaar over van Landal 1 nparcs met de bedoeling de ver fde bungalows te vervangen zestig nieuwe, luxe zomerhuizen ize vervolgens te verkopen. Zo de voorbereidingen voor dit pro- gaande waren, wilde De Imient de bungalows gebruiken de opvang van asielzoekers en daartoe een contract met het Toen bleek dat de vergunning de nieuwbouw nog op zich liet ten omdat in verband met afwij- n van het bestemmingsplan een edure moest worden gevoerd, dit contract verlengd. In augus- sbeurde dit opnieuw en wel tot uil 2001Die laatste verlenging met het gemeentebestuur niet Itelijk geregeld, maar volgens i-eigenaar en woordvoerder rïhijsse van VOF De Vogelmient met de gemeente voortdurend ntstekende overlegsituatie ge- Het college was 'in de wandel en' wel degelijk op de hoogte acht van de voorgenomen ver- ng en daarbij was geen bezwaar iken. se: 'We waren dan ook stomver- d toen we half september bij b moesten komen en daar te ho- ■egen dat een derde een verzoek ingediend om de recreatieve imming van De Vogelmient te ideren in 'asielzoekerscentrum', ad te maken met het feit dat De Imient momenteel strijdig wordt jikt. Want planologisch is het haffen van onderdak aan asiel- ers iets anders dan toeristische ur. Gevreesd werd dat die derde ten schadeclaim zou komen als Tijdig gebruik zou worden voort en om die reden wilde het ge- itebestuur niet akkoord gaan de jongste verlenging van het •act met het COA. Wij nemen geen genoegen mee omdat we nzien welke zin het heeft om in teer een paar honderd asiel- trs te laten vertrekken, hoewel mngalows tot half juli allemaal «schikbaar zijn en een deel er- daarna ook nog geruime tijd it de bouw van ons park in drie wordt uitgevoerd. De asiel- ers moeten wat ons betreft pas december 2001 allemaal weg Gedupeerde emde derde is strandexploitant Nouwen uit Den Burg. Hij voelt belanghebbend want zijn pavil- bij Paal 19 staat ter hoogte van 'ogelmient en de toeristen van ark vormden voorheen een be- jk deel van zijn klantenkring. Hij daarom bezwaar tegen een 'gezet gebruik van het park als '/roeger lag het nieuws op 'traaf, nu op de elektronische helweg. feu en? Als die in een dorp ligt je toch niet harder dan der- g kilometer per uur. asielzoekerscentrum, al gaat die re denering volgens Thijssen niet op: 'Het maakt niets uit. Als die asiel zoekers eerder vertrekken staan die bungalows gewoon leeg en heeft Nouwen geen klant méér.' De vraag rijst waarom Nouwen, die het advocatenbureau Langhout Wiarda uit Heerenveen in de arm heeft genomen, toch heeft gevraagd om een officiële bestemming van De Vogelmient als asielzoekerscentrum. Nouwen was wegens vakantie niet bereikbaar. Zijn advocaat Mr. T. Lang hout: 'Je moet de woorden met uit hun verband rukken. Mijn cliënt heeft een belangrijk deel van zijn omzet zien wegvallen sinds op De Vogelmient asielzoekers zitten. Die mensen hebben een ander bestedingspatroon en komen niet in strandpaviljoens. De gemeente heeft de asielzoekers toegelaten, hoewel dat strijdig is met de bestemming. Dus wij zeggen: óf je maakt een eind aan dat asielzoekerscentrum öf je regelt een bestemmingswijziging. De gemeente heeft voor het eerste ge kozen. Heel wijs, want de inkomsten derving die is veroorzaakt door het onrechtmatig gebruik als asiel zoekerscentrum van De Vogelmient, kan mijn cliënt op de gemeente ver halen.' Expres? Er wordt wel eens verondersteld dat VOF De Vogelmient bewust geen haast maakt met de nieuwbouw om dat exploitatie als asielzoekersverblijf zeer profijtelijk is. Pieter Thijsse: 'Geen sprake van. Het kon echt met sneller. De voorbereidingen hebben veel tijd gevergd want vooral bij de provincie maalden de ambtelijke molens nogal langzaam, maar er zijn nu geen belemmeringen meer.We denken dat we de vergunning binnen een paar maanden in huis hebben. De bedoeling is dat de komende zo mer de eerste 20 bungalows worden vervangen en daarom moet per 1 juli een aantal asielzoekers weg. De vol gende groep vertrekt 1 september en De vogelmient herbergt nu nog 240 asielzoekers, waf strijdig Is met de recreatieve bestemming van dit park. De gemeente vreest voor de conseguenties van langer gedogen De bungalows van De Vogelmient waren oorspronkelijk noodwoningen die in de jaren vijftig in opdracht van de gemeente werden gebouwd. Tal van Texelaars sleten er de eerste ja ren van hun huwelijksleven. Later werd het hele park verkocht aan wat nu Landal Greenparcs heet en kregen de woningen een recreatiebestemming. op 31 december moet alles ontruimd zijn. Ik zal niet ontkennen dat de op vang van asielzoekers ons inkomsten oplevert, al staan er ook veel kosten tegenover omdat we de huisjes in goede staat houden zolang ze in ge bruik zijn. Los daarvan vinden we het gewoon fatsoenlijk om onze afspra ken met het COA na te komen. Ik vraag me af of ze het daar leuk vin den dat ze straks in één keer 240 mensen elders moeten onderbren gen. Lees verder pagina 5 Wat voor de één een bron van over last is, is voor de ander een bron van plezier. Dat bleek deze week in Oude- schild, waar de Skilsloot tussen de Trompstraat en De Wittstraat het overvloedige regenwater niet kon ver werken en overstroomde. Het waren vooral dinsdag spannende momen ten voor enkele Trompstraat bewoners, wier tuin onder water kwam te staan. Zou het water nog verder stijgen en de huizen binnen dringen? Bij mevrouw Griek was de situatie het penibelst. Een deel van de zomerwoning kwam blank te staan. 'Verschrikkelijk. Zo erg is het in 28 jaar met geweest. Maar echt druk maak ik me er niet om. Het zal wel weer droog worden, en anders doe je er niks aan.' Met meer dan gemiddelde belangstelling volgde zij de weerbe richten en met genoegen kon zij con stateren dat het waterpeil donderdag was genormaliseerd. 'Ik heb wel tien emmers met prut uit de tuin moeten afvoeren. Modder, takken en blade ren en nog is alles niet weg. Onze tuin ligt het laagst, ook al is die in de loop der jaren meerdere keren opgehoogd.' Zij is met verzekerd en benieuwd hoe de vloerbedekking er uit komt te zien als die is opge droogd. De jonge Meivin Visser kon het wa ter niet hoog genoeg staan. Hij ver maakte zich met zijn vrienden door water naar elkaar te spetteren en er doorheen te crossen op zijn fiets. Na het nemen van de foto zou hij onderuitgaan en een nat pak halen. Niet dat hij daarna meteen naar huis ging om droge kleren aan te trekken. 'Ik ben toch al verkouden', zei hij stoer. Foto Ban Bosch) In de praktijk gebeurde het af en toe al, maar nu is het of ficieel geregeld: De Texelse Vereniging van Logiesverstrek- kers (TVL) zal regelmatig in actie komen als plannen of ont wikkelingen aan de orde zijn die gevolgen hebben voor de toeristische aantrekkelijkheid van Texel.. Vrijdagavond kreeg het bestuur van de leden het mandaat om dit in 'acute' gevallen te doen zonder eerst de leden te raadplegen, zo- dat snel kan worden gereageerd zodra de wenselijkheid Sluftsr blijft zichzelf zich aandient. In andere gevallen zullen eerst de leden wor den gepolst. dernemers heeft ook de TVL moeite met de kosten die de gemeente bij de bedrijven in rekening wil brengen voor het brandveiligheidsonderzoek dat voor publiek toegankelijke ge- Lees verder pagina 5 Enig risico zit er wel in, want het is denkbaar dat de TVL ten strijde trekt tegen plannen waar eigen le den bij betrokken zijn, wat tot weg lopen van leden of andere vormen van tweespalt zou kunnen leiden. Het algemene toeristische belang van Texel strookt niet altijd met in dividuele belangen. Vrijdag werd afgesproken dat de vereniging zich alleen als actiegroep zal opstellen als het bestuur het gevoel heeft dat een ruime meerderheid van leden erachter staat. Ook worden maat regelen genomen om willekeur uit te sluiten. Naar aanleiding van een voorstel van een der leden zal het bestuur daarom een beleidsplan met richtlijnen maken waarin wordt aangegeven in welke geval len en op welke wijze wordt gerea geerd op bepaalde ontwikkelin gen. Dit beleidsplan zou naar aanleiding van de ervaringen jaar lijks bijgesteld kunnen worden. Aangezien de toeristische aantrekke lijkheid van Texel voor een groot deel te danken is aan natuur en land schap, is te verwachten dat de 500 leden tellende TVL zich meer dan tot dusver zal afzetten tegen aantastin gen daarvan. Dat betekent dat be staande milieugroeperingen er in sommige kwesties een stevige bond genoot bijkrijgen. Het TVL-bestuur kreeg vrijdag al meteen een opdracht. J. Rozendaal en A. Bakker van 'Waddenpark Avanti' aan de Slufterweg verzochten een standpunt in te nemen ten aan zien van het onlangs gepresenteerde plan voor de bouw van tien hoge Omdat de bermen langs de 'officiële' omleidingroute mede als gevolg van het natte weer stevig te duchten heb ben van de extra drukte die het op breken van het kruispunt bij het Vossehol veroorzaakt, heeft Gemeentewerken besloten een alter natieve route aan te leggen via de Abbewaal. Deze is vooral bedoeld voor mensen die vanuit Oosterend en De Waal de bebouwde kom van Den Burg als reisdoel hebben. Als de werkzaamheden volgens planning verlopen, dan kan de alternatieve route vandaag in gebruik worden genomen. Wie richting Den Hoorn en 't Horntje moet, wordt geadviseerd de route via De Staart en de Nieuw- landerweg te gebruiken Een flinke uitbreiding van de Slufter is van de baan, zo berichtte de Texelse Courant vrijdag. Vandaag meer over de precieze redenen waarom Staatsbosbeheer heeft be sloten om het natuurgebied vooral te zet had aangetekend tegen bouw van jaten 20als het is en de graslanden windmolens. Mogelijk zal het nu op- van pe yjUy njet pji net kwelder- nieuw gebeuren. windmolens langs de binnendijk van Het Noorden. Voorzitter Harry Wuis zei dat de TVL in het verleden al eens ver- Leefbaar Het TVL-bestuur is ongelukkig over de publiciteit die het leefbaarheids- onderzoek van de Universiteit Wageningen heeft veroorzaakt. Vol gens voorzitter Wuis valt het met de onleefbaarheid als gevolg van het toe risme erg mee en was dat in de eerste rapportage ook naar voren gekomen. 'Wezenlijk was er geen sprake van achtige gebied te trekken. Alleen een viertal kleine valleien komt in aanmer king voor zilte inundatie. Pagina 6 'Texelaars zijn heel prettig, ze be moeien zich niet met je. Een groot verschil met Amsterdam, afgelopen week. Ik kon er niet lopen of mensen begonnen te klappen. Alsof het be reiken van deze leeftijd een prestatie is. Ik leek wel een popster.' Schater lachend. alsof hij het allemaal nog nauwelijks kan bevatten, kijkt Jan Wolkers terug op de commotie die zijn vijfenzeventigste verjaardag te weegbracht. Pagina 7 (Advertentie) LfTtte ~min 'Jrrtli O be! lurt schrijnende toestanden. Weemd is het daarom dat de presentatie, waar ik al bang voor was, het geheel uit zijn ver band heeft gerukt en dat de pakgrage landelijke pers hier een smeuig verhaal van heeft gemaakt. Dit voegt niets toe aan leefbaarheid. Er is veel promotie- geld voor nodig om de negatieve beeldvorming te effenen. Beter was Wuis te spreken over het rapport 'Texel, uniek eiland 2030' van het Bureau Van de Bunt en over het rapport 'Met het oog op morgen' over de agrarische toekomst van Texel. Met name de slechte vooruitzichten voor de schapenhouderij die in laatst genoemd rapport aan de orde worden gesteld, moeten voor ieder die het aangaat reden zijn om over maatrege len te denken. Het Texelse schapen ras mag niet van Texel verdwijnen en er zal dus een structurele financiële bijdrage moeten komen voor schapenhouders, zo pleitte hij De TVL betreurt de weigering van het gemeentebestuur om de jaarlijkse bij drage voor informatie en dienstverle ning voor de Stichting WV Texelpromotie aan te passen aan het gewijzigde pnjspeil. Indexering is niet teveel gevraagd: de gemeente doet het met haar eigen tarieven ook, zo was de redenering. Net als het Texels Verbond van On- Wegens onderhoudswerkzaam heden is er zaterdag en zondag tus sen Alkmaar en Uitgeest geen trein verkeer mogelijk. De NS zet op dit traject bussen in. Treinreizigers met de bestemming Texel wordt geadvi seerd een half uur eerder te vertrek ken, om zodoende toch de aanslui ting trein-bus-boot te behouden Treinreizigers vanaf Texel moeten re kening houden met een half uur lan gere reistijd. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Eierland, Oorsprong- weg, Hollandseweg en Postweg. Hier wonen ongeveer 55 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten worden dinsdag en vrijdag rond half vijf ge bracht Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin- baan. uimvitu I Longeveld de Rooy Spmb.i.tn b 1791 MO Dén Buig Texel Telefoon 0222 T62600 Fa» 0222 - 314111

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1