Alles gedaan wat binnen onze mogelijkheden lag' In alle dorpen niet harder dan 30 km JT flWTOÖN Goas corner een asielzoekers in Kamerstraat Dweilen met de kraan open Asielzoekers \\/at ik zeggen wou... Varkens II Ruiterbewijs Zenuwslopende dagen voor waterschappers .TEXELSE COURANT' WAT ZUN DULUE NOU RRN HET DOEN l |we ZOEKEN DE SUBSI DIE KRORn] jWBNT DIE MOET DICHT» NOU 3E KON BETER D WOTERKRRRN ZOEKEN.f RL<b rSB DIE HEB,TREK TVL Eilandcompetitie volleybal 5CHAN5 VERVOLG VAN PAGINA 1 De Schans heeft wet twee pompen een capaciteit van 260 kubieke meter water per minuut. kun je zeggen dat onze één millimeter regenwa- uur kunnen wegpompen, ra s er zoals begin deze week en paar dagen tijd net zoveel als gemiddeld genomen in de maand oktober, moet men het niet kwalijk nemen dat we die veelheid niet één-twee-drie nen lozen.' Kasper van Zuile- hoofd district Texel van lerschap Hollands Kroon, en medewerkers hebben een paar drukke dagen achter de rug. forden ons wel eens verwijten ari|iaakt, maar neem maar van mij dat we alles hebben gedaan binnen onze mogelijkheden en die tot de rand aan toe - of nog ir- waren gevuld met water wa- grjbegm deze week geen uitzonde- Het Lageveld tussen Oosterend udeschild en de Langwaal wa- 'oorbeelden van gebieden waar dinsdag nog brede stroken wa le plaats van de sloot markeer- En dat terwijl de geautomati- de gemalen het waterpeil tot lopen zojndag keurig op het ge ste winterpeil hielden. Dat is te in het waterschapskantoor in leschild, op de grafieken van de iputer, die in verbinding staat met gemalen. Maar nadat zondag- it een wolkbreuk van naar schat- 30 millimeter per uur een ware Igolf over het eiland uitstortte iot de lijn die het waterpeil aan- |ft scherp omhoog. Het niveau bij Eierlandse gemaal steeg in één I- r van 1.00 meter beneden NAP '5 r min 0,33 meter, een verhoging ^-|i 67 centimeter, ver boven het nerpeil. Bij andere gemalen langs huisvesting van asielzoekers in appartementengebouw aan de nerstraat in De Koog is van de in. Het centraal Orgaan Opvang ïlzoekers (COA) heeft er recen- lk definitief van afgezien, na der kennis te hebben genomen de bezwaren van het gemeen- estuur. ibezwaren kwamen erop neer dat iel niet meer dan ongeveer 350 slzoekers wil toelaten omdat bij groter aantal de beschikbare derwijs- en medische voorzienin- tekort schieten. Momenteel ver en op het eiland ongeveer 340 slzoekers. Dat loopt binnenkort op 360 omdat zich nog wat mensen ïigen in Walden-Noord bij Ooster- I Nieuwe lichtingen zijn derhalve tgewenst, al zijn er in principe wel gelijkheden voor een zeer kort- ndig verblijf van mensen die in een Paalde fase van de toelatings- ïedure verkeren. In het kader van Sstgenoemde regeling verbleven ge tijd vluchtelingen op 'Dennen- 'd'. Mogelijkheden voor nieuwe ïlzoekers ontstaan weer als het tk De Vogelmient in De Koog, waar momenteel zo'n 240 verblijven, Ut ontruimd. Daarover meer in het Mdartikel van deze krant. :iin nu ook afspraken gemaakt om oorkomen dat het COA met par- i'iere verhuurders contracten af- "voor het onderbrengen van asiel- ïkers, zonder dat de gemeente tftijdig bij wordt betrokken. Regel iu dat in een contract als ontbm- "de voorwaarde wordt opgeno- 1 dat het gemeentebestuur met 'komst van de mensen instemt, afgelasten van de komst van de ■ïlzoekers die in de Kamerstraat Wen worden ondergebracht, be- "nt een streep door de rekening ^exploitant Den Uyl. Hi) had bij het "buw al containers geplaatst en ~fere voorbereidingen getroffen. de Texelse oostkust deden zich ver gelijkbare situaties voor. De grafiek geeft aan dat ook maandagmorgen het waterpeil bleef stijgen, doordat er meer water uit de achterliggende poldersloten naar de gemalen stroomde dan de pompen konden afvoeren. Van Zuilekom: 'De lande rijen zijn tegenwoordig goed gedraineerd en voorzien van grep pels. De afvoer via de sloten gaat snel, zodat het regenwater door gaans in een mum van tijd bij de ge malen is.' Tegendruk De waterschapsman becijfert dat de vijf Texelse gemalen (Eierland, Krassekeet, Dijkmanshuizen, De Schans en de PH-polder) het overtol lige oppervlakte water van in totaal 13.600 hectare grond moeten afvoe ren. Het betreft regen- en kwelwater. De gezamenlijk capaciteit van de gemalen ligt rond de 1200 kubieke meter per minuut. Een hoeveelheid die begin deze week overigens niet werd gehaald. Debet hieraan was het hogere peil van het water in de Wad denzee, waardoor sprake was van grote tegendruk en bij enkele gema len zelfs even de stormschuiven wer den afgesloten, waardoor helemaal niet kon worden gespuid. Zo lag in de nacht van maandag op dinsdag ge maal Krassekeet er een uur of drie uit. Ook De Schans heeft even stilgele gen. Maar de overige uren draaiden de gemalen op topcapaciteit. Hoewel dat een aantal eilanders nog niet snel genoeg ging, kunnen de Texelse ge malen altijd nog (onder normale om standigheden) bijna tweemaal zoveel wegpompen dan die aan de vaste- wal, waar de norm ongeveer een halve millimeter per uur is. 'Texel heeft zoveel capaciteit vanwege de waarom Texel zoveel pompcapaciteit nodig heeft.' Verstopping Dat de gemalen anno 2000 door de computer worden aangestuurd, wil met zeggen dat de waterschappers Computergrafiek van het waterpeil bij het gemaal In Eierland (onderste lijn), dat zondag na middernacht na de hevige regenbui omhoog schoot. De bovenste lijn is die van het zeewaterpeil. ligging aan de Waddenzee, waardoor bij extreem hoog water de tegendruk zó hoog is dat veel moeilijker kan worden gespuid. Dan kan er dus al leen bij eb worden gemalen. En als je bedenkt dat er begin deze week bij laag water evengoed water tegen de sluisdeuren stond, dan begrijp je Ingaand komend voorjaar zal in de centra van alle dorpen van Texel een maximumsnelheid gelden van 30 km. Dat gebeurt door het aan wijzen van 30 km-zones die met poorten en plateaus herkenbaar worden gemaakt. Het aanwijzen van de zones geschiedt krachtens het verkeersveiligheidsplan dat de gemeenteraad in mei j.l. vast stelde. De bedoeling is aldus de verkeersveiligheid in de woonkernen te verbeteren. Omdat het een ingrij pende en verstrekkende maatregel is zullen de 30 km-zones nog worden besproken met de respectievelijke dorpscommissies en komen er publicaties en voorlichtings bijeenkomsten. In Den Burg zal het gebied dat om sloten wordt door de ring Beatrix- laan-Bernhardlaan-Emmalaan tot 30 km-zone worden gemaakt. Op de ring zelf blijft het maximum 50 km. Bij de andere dorpen gaat het om vrijwel de hele bebouwde kom. Wie een zone binnenrijdt ziet dat aan de borden in portaalvorm ('poortjes') van het type dat thans bij bij de kom- grenzen van De Waal staat. Op de belangrijkste toevoerwegen wordt de grens voelbaar aangegeven in de vorm van een brede drempel, een plateau. Daar blijft het bij, want bij proef projecten elders in het land is geble ken dat al te uitbundige markeringen en belemmeringen weerstand oproe pen, onder andere bij hulpdiensten die in geval van nood een zone vlot moeten kunnen in- en uitrijden. De kosten van poortjes, plateaus en borden zijn geraamd op ƒ550.000,- De gemeente krijgt een tegemoetko ming in de vorm van een subsidie van ƒ121.300.-. in het kantoor met hun duimen zitten te draaien. 'Integendeel. We zijn con tinu met een man of vier, vijf op pad geweest om de boel in de gaten te houden. Zo is er nog veel riet dat de afgelopen herfst is gemaaid niet af gevoerd. Dat wil nog wel eens in de sloot waaien, waardoor verstoppin gen ontstaan. Dat gebeurde bijvoor beeld in de PH-polder, waar we er achter kwamen dat een duiker vol met riet zat. Terwijl het water bij het gemaal alweer op winterpeil stond, stroomden de sloten in het Hoornder Nieuwland bijna over. Er klopte dus iets met. Toen we ontdekten welke duiker verstopt zat hebben we de prop meteen verwijderd. Met wat voor een kracht het water toen door de sloot stroomde. Een ware vloed golf. Om te voorkomen dat ook de volgende duiker verstopt zou raken hebben we het riet uit de koker met een kraan moeten tegen houden. Maar zelfs het gevaarte van dertien ton stond te wankelen op z'n wielen. Toen de verstopping was verholpen, daalde het waterpeil in het Hoornder Nieuwland snel.' Dat kon mede dank zij de verbeteringen die het water schap enkele jaren geleden heeft aangebracht aan het gemaal in de PH-polder, voorheen een plek waar bij veel regenval snel problemen ont stonden Extreme situaties door ver stoppingen, zoals in het Hoornder Nieuwland, deden zich elders op het eiland met voor. Doordat de gemalen hun werk kon den blijven doen daalde het water in de meeste sloten naar het gewenste peil. In het gebied ten zuiden van de Krassekeet stonden de sloten langer vol. 'Het water moet daar tegen wind in afstromen naar gemaal Dijkmans huizen. En dat verloopt niet zo snel. Ook in Eierland verliep het wat trager. Dat komt doordat deze polder vrij vlak is, waardoor het water niet zo snel naar het lager gelegen gemaal stroomt.' Toekomst De hevige regenval van afgelopen week bewijst maar weer eens dat de waterafvoer ook op Texel voor pro blemen kan zorgen. Zeker in de toe komst, want de voorspellingen zijn dat de herfsten steeds natter worden. Dit proces lijkt al gaande. In de regen meter van waterschap opzichter Wim Smit in Den Burg viel in oktober 230 millimeter, terwijl 75 mm normaal is. Tot nu toe viel dit jaar 730 millimeter neerslag, ongeveer net zoveel als het jaargemiddelde vanaf 1980 Maar ook 1998 en 1999 waren nat. In die jaren noteerde Smit respectievelijk 992 en 976 millimeter, terwijl er in 1996 en 1997 slechts 612 en 611 mm viel. Als het zeewaterpeil verder stijgt, zoals deskundigen voorspellen, zul len de problemen die de gemalen bij de afvoer van water ondervinden ver der toenemen. Niet alleen zal er meer zout kwelwater naar binnen lekken, door de grotere tegendruk uit zee wordt het moeilijker om overtollige water te spuien. Van Zuilekom: 'Daarom houden we nu al heel scherp in de gaten dat er met name rond woonkernen voldoende opslag capaciteit is om water dat niet zo snel kan worden afgevoerd tijdelijk te bufferen. Bijvoorbeeld in vijvers. En voor elke dam of te dempen sloot die wordt aangelegd zorgen we dat el ders vervangende capaciteit wordt gemaakt.' Mede in het kader van het Masterplan Texel, waarin verschil lende instanties het waterbeheer on der de loep nemen, beraadt het waterschap zich op de aanleg van grotere buffermogelijkheden in lager gelegen gebieden. Bijvoorbeeld in de PH-polder of in Het Noorden. 'Vroe ger verkocht het waterschap nog wel eens een stukje land, maar tegen woordig zijn we daar een stuk voor zichtiger mee geworden. Want mis schien is het wel te gebruiken als waterbuffer. Je zou zó'n landje een stukje kunnen afgraven.' VERVOLG VAN PAGINA 1 Volgens de gemeente Texel is dat laatste geen probleem. Een woord voerder: 'Natuurlijk hebben wij eerst nagegaan of die mensen naar andere centra kunnen worden overgeplaatst. Het COA heeft ons verzekerd dat dat geen enkel probleem is.' Meewerken Het COA zelf laat bij monde van F.D. van Kuik weten dat het zó makkelijk niet ligt omdat er in Nederland een tekort is aan opvangcapaciteit. 'Het zou ons daarom wel goed uitkomen als een aantal mensen nog wat lan ger op De Vogelmient zou kunnen blijven, maar nu dat met kan zullen wij met tegenstribbelen en ervoor zorgen dat ze elders onder dak komen.' Volgens de gemeente stuit het afge ven van een gemeentelijke vergun ning (vrijstelling volgens artikel 17) voor voortgezet asielzoekersgebruik op problemen omdat het juridisch moeilijk is om de door De Vogelmient gewenste afbouwregeling (dus niet één datum van beëindiging) daarin onder te brengen. De firma legt zich daarbij met neer en wil dat de opvang na half januari op een of andere ma nier nog een tijd wordt gedoogd. De zaak is in handen gegeven van advo caat Mr. Maurice Frantzen. Pieter Thijsse van De Vogelmient vraagt zich intussen af hoe de asiel opvang elders in het land planolo gisch is geregeld. 'Het gaat haast al tijd om huizen en complexen die een andere bestemming hebben, dus in al die gevallen zou sprake zijn van strijdig gebruik. Waarom kan dat daar wèl?' Volgens COA-woordvoerder Van Kuik werken de meeste gemeen ten met een artikel 17-regeling voor de asielzoekersopvang. Deze maakt tijdelijk strijdig gebruik mogelijk. 'Maar er zijn ook gemeenten die de bestemming ruimer interpreteren. Die vinden dat er geen planologisch ver schil is tussen toeristen en asiel zoekers.' Ook op de lange rechte stukken van het het stratencircuit van Den Burg zoals de Wilhelminalaan, geldt straks een maximumsnelheid van 30 kilometer, wat de helft Is van de gemiddelde snelheid waarmee de auto's er nu rijden. (Foto Hony de Graan Hoewel ik er geen gewoonte van maak op 'stank' te reageren, wijk ik hiervan af na het meesterlijke inge zonden stuk van de voorzitter van Texels Belang. Inderdaad meesterlijk, maar dan in de zin van het meester lijk weglaten. Het argument 'het be lang van enkelen' wordt niet ontkend, maar over de schade aan het Texelse milieu wordt niet gesproken, net zo mm als over de tegenstand van de Texelse bevolking. Ook met over het bestemmingsplan dat geen uitbrei ding van de intensieve veehouderij toestaat en de door de politiek ge wenste reductie komt niet ter sprake. Geldt die tien procent vermindering niet voor Texel? En TB wil toch juist méér varkens toestaan, nietwaar? Zelfs 100 procent meer! Hoezo dan 'laster'? Overigens heb ik in het vorige inge zonden stuk over 'varkens' geen naam genoemd. Logisch, want ik ben niet tegen mensen, maar tegen inten sieve en daarmee dieronvriendelijke veehouderij, en - uiteraard - tegen uitbreiding daarvan. Maar ook tegen het laten prevaleren van partijpolitiek boven het algemeen belang. En dat dit algemeen belang gebaat is bij verdubbeling van de varkensstapel kan toch niemand volhouden. De laatste alinea van de reactie van TB (waarin Timmer schrijft dat als het Peetoom erom is te doen Wi|tten de verkregen rechten te ontnemen, hij voor eigen rechter speelt. Dat doet hem denken een totalitair systeem waarbii ondemocratisch handelen hoogtij viert, red.) is natuurlijk een la chertje, zelfs als verkiezingspraat. Geen zinnig mens gaat daarop rea geren. A.C. Peetoom, partijloos burger uit Den Burg. Alle dertien kandidaten hebben bij manege Elzenhof in De Koog het exa men voor ruiterbewijs met goed ge volg afgelegd, volgens de examina tor een 'unieke' gebeurtenis. Daarmee kreeg het seizoen voor hen een mooie afsluiting. Er werd pittig gereden en goed gesprongen met de haflingers en welsh-pony's. Ook het theorie-examen werd met glans doorstaan. Jenny van Asselt gaf de praktijklessen: voor het theorie-on derdeel werd zij bijgestaan door Valentine Schilling. De geslaagden zijn: Daniëlle Witte. Damèlle Rump. Kelly Lexmond. Kim Alkema. Kim Lagerweii Sanne Pl^tsman. Marianne Damstra, Karin Bas. Anika Smit Monique Pannemans. Kelly van de Park, Myrna Flier en Geraldme Kikkert. VRIJDAG 3 NOVEMBER 2000 bouwen (waaronder de grotere toe ristische accommodaties) moeten ondergaan. Volgens de TVO levert het de gemeente ƒ562.000.- aan in komsten op. wat schromelijk over trokken wordt gevonden. Een tarief dat de werkelijke kosten dekt is meer bespreekbaar. Ook vanuit de raads commissie waren al bedenkingen geuit. De fracties overleggen nog. Bedden In de rondvraag stelde hotelier René Braspenning van 'Rebecca' uit De Waal een vraagstuk aan de orde met betrekking tot de verdeling van de steeds schaarser worden toeristische slaapplaatsen op Texel. Als een logiesverstrekker de aan zijn pand toegekende slaapplaatsen niet benut ('invult'), worden deze op den duur gebruikt om anderen van dienst te zijn, een handelwijze waarover over het algemeen tevredenheid bestaat. Inmiddels zou er echter een uitspraak zijn van de Raad van State waaruit blijkt dat dit onrechtmatig is. Het TVL- bestuur beloofde navraag te zullen doen, want als het waar is zijn de consequenties verstrekkend. In tegenstelling tot eerdere voorne mens zal voorzitter Harry Wuis nog een tijdje blijven functioneren in het TVL-bestuur. hoewel hij geen logies verstrekker meer is. Meegedeeld werd dat hij mogelijk wel af en toe absent zal zijn. Vice-voorzitter Martin Warnaar neemt dan de honneurs waar. Programma 7 november Veld A, mannen en gemengd 18.30 Super de Boer-DGM W'tjewel 19.15 Agrifirm-W'tjewel 1 DGM 20 00 CVI-Tx. Autocentrale Agrifirm 20.45 EcoMare-Rabobank CVI 21.30 't Gouwe Boltje-W'tjewel 2 Rabobank 22.15 Paal28/De Krim-Paal 9 't Gouwe Boltje Veld B, dames en gemengd 19 15 Fitt-Question 2 L&R 18.30 L&R-PrePressCenter Question 2 20.00 NIOZ-Euroase Fitt 20.45 Slagerij Beverdam-Tatenhove 2 NIOZ 21.30 B&B/vdVis-Wiersma Meubelen Tatenhove 2 22.15 Milly's-Natuurwmkel B&B/vdVis/denBoer Veld C, dames 18.30 Westerlaken-Salon Martine Smash'68 19.15 Timmer's Bakkerij-Smash'68 Salon Martine 20.00 Jozefschool-De Rival Timmer's Bakkerij 20.45 Question 1-Nokanto Jozefschool 21.30 Wessels Ontwerpt-Slagerij lepe Durper Drup 22.15 Durper Drup-Sportshop 1 Wessels Ontwerpt Wedstrijdleiding: let en Willem (tel. 319436/315194) Uitslagen 31 oktober PrepressCenter-W'tjewel 2 1-2; 't Gouwe Boltje-Euroase 3-0; L&R-Slagerij Beverdam 3- 0; Rabobank-Tatenhove 2 3-0; Fitt-Zandbank 2-1NIOZ-Question 2 3-0 TESO-Texelse Auto centrale 0-3. W'tjewel 1-DGM 2-1, Sportshop 2-Grooten Slock 3-0 Twaalf Balcken-Kobeko 3-0; Jozefschool-Zeilmakeri| 2-1. Keurslagerij Dros-Bar Sportief 3-0; Wiersma Meubelen-De Krim 1-2, B&B/vdVis/denBoer-Smash'68 3-0; Haarstudio-Durper Drup 0-3, Nokanto-Slage- rij lepe de Boer 3-0. Question 1-Eierlandsche Huis2-1; Wessels Ontwerpt-Sportshop 1 3-0.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5