De Slufter blijft zoals zij zichzelf ontwikkelt Tweede Texels damesteam bij SVO TEXELSE^COURAN Dartcompetitie in uitvoering Fietspad Dennen gladgestreken Meer kamers in raadhuis College naar de dorpen Picknicken als arrangement? Trialwedstrijd voor 'diehards' 'TT BEZORGERS Twaalf teams bij bedrijvenbowlers Geen krant gekregen? Bel uw bezorger O COURANT 1.8 Kilometers Een flinke uitbreiding van de Slufter is van de baan, zo be richtte de Texelse Courant vrijdag. Vandaag meer over de precieze redenen waarom Staatsbosbeheer heeft besloten om het natuurgebied vooral te laten zoals het is en de gras landen van de Muy niet bij het kwelderachtige gebied te trekken. Alleen een viertal kleine valleien komt in aanmer king voor zilte inundatie. De Muy en de Nederlanden waren ooit deel van de Sluftervlakte. Ontgin ningen maakten deze valleien steeds droger. Op de dijken groeiden duinen, daarbinnen konden boeren en de 'zoete natuur' op den duur hun gang gaan. Ondanks plannen van het toen malige 'Waterstaat' bleef de half open verbinding met de zee in de Slufter echter bestaan, dit tot groot genoegen van Jac, P Thijsse. die eind jaren '20 schreef: 'De groote Sluftervlakte: zes vierkante kilometers van strandvlakte en dumtjes, van kre ken en poelen, waar beurtelings de zee en het zoete water de overhand hebben, zodat we daar een veelvor mig gekrioel van planten en dieren te aanschouwen krijgenWerd de Slufter afgesloten, dan zou hier mis schien een groot dummeer ontstaan. Maar eigenlijk is het toch aardiger, dat die Slufter open blijft met alle kansen daaraan verbonden.In 1929 werd de laatste poging ondernomen de Sluftermond te dichten, maar het zoute zeewater en het zoetwater dat in tegengestelde richting stroomde, won de strijd wederom. Vruchtbaar zout Het regelmatig binnenstromen van het zoute water heeft gezorgd voor een bijzonder eco-systeem, met ty pische flora en fauna. De lamsoor is het meest opvallende plantje, dat de vallei in de zomermaanden paars kleurt. Andere goed aan het zout aan gepaste soorten zijn het Engels gras en de zeekraal. Die groeien ook wel in zoete gebieden, maar worden daar snel verdrongen door andere soorten. Het zeewater voert ook voedsel aan, dat dankbaar wordt opgesoupeerd door trekvogels als smienten, pijl staarten en allerlei steltlopers en plevieren. Vanwege de grote en zeld zame natuurwaarden is het Rijks beleid erop gericht in Nederland meer zilte en brakke gebieden te ontwikke len. Door inpoldering is de opper vlakte van dit type natuur nationaal en internationaal sterk achteruitgegaan. Staatsbosbeheer Noord-Holland heeft daarom laten onderzoeken of de zee met name in de Muy net als vroeger weer een rol zou moeten spelen. Juist de ontmoeting van zout en zoet water kan bijzondere natuur opleveren; een proces dat momen teel gaande is op de Hors Voor waarde was wel dat de kust verdediging geen gevaar zou lopen en de 'winst' aan nieuwe natuur gro ter moest zijn dan het verlies aan bestaande natuurwaarden. Kleine uitbreiding Na eerder onderzoek in 1999 door George Wintermans - dat weinig mogelijkheden definitief uitsloot - gaf Staatsbosbeheer duinecoloog Evert Jan Lammerts opdracht tot een vervolgonderzoek, dat mede door een subsidie van het Overlegorgaan Nationaal Park De Texelse Duinen mogelijk werd De conclusies uit Lammerts' rapport zijn door Staats bosbeheer overgenomen en vertaald in een Nota van afweging zoet/brak Kaart van de Slufter (28) met de (omcirkelde) uitbreidingsgebieden: de Bunkervallei (1), de Achtbunder (2), de Groene Hoek (4) en het Vlak Zonder Naam (7). Bij nummer 27 be vindt zich de zeemonding. (Bron: Wintermans, G.J.M. (1999): 'De Slufter op Texel, verleden, heden en toekomst?' WEB-Rapport nr. 99-01.) mogelijkheden voor een brede overgangszone tussen zoet en zout water zijn hier piet aanwezig en de kans op vestiging van de bijbeho rende bijzondere levensgemeen schappen is dan ook klein', conclu- voor het project de Slufter en de Muy/ Nederlanden, die deze week ver scheen. De belangrijkste slotsom is dat verreweg het grootste deel van de graslanden van de Muy met bij de Slufter getrokken moet worden. 'De deert Staatsbosbeheer. De ligging van het gebied, de hydrologische omstandigheden en de noodzaak van een goed functionerende zeewering staan daaraan in de weg Een bijkomende overweging is dat een geregelde overstroming met zee water ten koste gaat van de bijzon dere vegetatie en dierenwereld in de Muy. Een kleinere vallei in de Muy zal wél onder invloed van zout water komen te staan, net als een gebiedje aan de noordkant van de Slufter. In de Muy gaat het om Het Vlak Zonder Naam. dat in het midden aan de Slufter grenst, aan de noordzijde betreft het de vlakbij zee gelegen Bunkervallei. Beide gebieden zijn 6,1 hectare groot en moeten worden ontsloten door de in het verre verleden aangelegde dijk jes te verwijderen en de randen te plaggen (het verwijderen van de bo venste humuslaag). De gebieden zul len vaker dan nu overstromen, maar het vee kan er blijven grazen. Door dat het zeewater ook weer kan weg stromen is de 'zoute stress' gering en kan de kwaliteit van de aanwezige vegetatie zich herstellen onder in vloed van de zoete kwel. Waarschijn lijk zullen aan de noordzijde ook de Achtbunder en de Groene Hoek aan de Sluftervlakte worden toegevoegd. Het grootste deel van deze gebieden zou dan wel moeten worden geplagd Nader onderzoek is nodig naar de hoogten van de drempels. Natte duinvallei Blijft het merendeel van de Muy bui ten de greep van het zeewater, Staatsbosbeheer wil het zoete water wél meer kans geven op (nu nog) minder waardevolle graslanden Die worden ontwikkeld tot natte en voch tige duinvalleien. Veelvuldig plaggen zal nodig zijn. Afvoer van water blijft eveneens noodzakelijk opdat zowel planten die positief op enige zoute Met het goed gooien van de dubbels leek het of Koorn-aar 2 in de derde week van de dartcompetitie over Cafeetie Roland heenwalste. Bij de tac-tics probeerde Cafeetje nog te laten zien wat het waard was, maarte laat. De wedstrijd Bulldogs tegen De Zeester werd door de Bulldogs op ervaring gewonnen, terwijl Slock 2 tegen De Pilaar door de tac-tics moest worden beslist. Slock 3 won een spannende wedstrijd tegen Cafeetje 2, waarbij Ruben Boogaard een finish van 120 punten neerzette. Cafeetje 1 won overtuigend van Koorn-aar 1 en ook Jelleboog 2 won met een duide lijk verschil van Cafeetje 3. Uitslagen: Poule A: Jelleboog 1- Zwaan 1 mnb; Bulldogs-Zeester 6-2; Cafeetje 2-Slock 3 2-6; Koorn-aar 1- Hans de Jong en Ingmar de Boer zijn namens aannemer Westerlaken en in opdracht van Staatsbosbeheer in de stromende regen bezig met de her bestrating van het fietspad langs de Californieweg. De tegels worden er uit gelicht en opnieuw gelegd Ook een hobbelig deel van het fietspad langs de Ruyslaan wordt tussen de Pelikaanweg en De Koog 'gladge streken' In totaal gaat het om onge veer één kilometer fietspad. De klus kost anderhalve ton en is naar ver wachting binnen enkele weken ge klaard. Tot die tijd kan er van het fiets pad geen gebruik worden gemaakt. (Foto Ban Bosch) Cafeetje 1 1-7. Poule B: Cafeetje 3- Jelleboog 2 2-6, Pilaar-Slock 2 3-5; Kites jeugd-Texel kites mnb; Koorn aar 2-Cafeetje Roland 5-3 Programma: Poule A: Jelleboog 1- Bulldogs; Zeester-Cafeetje 2; Slock 3- Cafeetje 1; Zwaan 1-Koorn-aar 1. Poule B: Cafeetje 3-Pilaar; Slock 2- Kites jeugd; Texel Kites-Cafeetje Roland; Jelleboog 2-Koorn-aar2. Door toename van het aantal mede werkers, de groeiende behoefte aan spreekruimte en de eisen van de Arbo-wet bestaat in het raadhuis een tekort aan kamers. B en w hebben ƒ43.000,- uitgetrokken om daar ver andering in te brengen. Er zal een interne verbouwing worden uitgevoerd waarbij op enkele verdie pingen nieuwe ruimtes worden gecreëerd. Onder andere komen er nieuwe ver trekken voor de afdelingen Ruimte en Wonen, Personeel en Organisatie, de brandweer en Civiele Techniek. Ook voor De Koog en Oudeschild staat nu vast wanneer de openbare vergadering van het college met de dorpscommissie zal plaatsvinden. In De Koog is de bijkomst op donder dag 14 december, aanvang 19.30 uur en in Oudeschild op woensdag 20 december, ook om 19.30 uur. Na Texel'94 heeft nu ook SV Ooster end een dames-voetbalteam. De 8- en 9-jarigen speelden tot de herfst vakantie tegen de jongens van de Texelse F-competitie. Die zijn jonger en bleken een maatje te klein voor de enthousiaste meiden. Zij wonnen vier van de vijf wedstrijden. Binnenkort zullen zij het zwaarder krijgen als zij uitkomen in de E-/F-competitie. Deze week werden de voetbalsters door sponsor Koot in het nieuw gehesen. Trots poseerden zij voor de camera. De komst van het damesteam typeert de wederopbloei van SVO, dat ook weer een tweede heren-elftal mocht begroeten In totaal heeft de voetbal club dertig nieuwe leden kunnen in schrijven. Op de foto van achter naar voren en overstromingen reageren als soorten die meer afhankelijk zijn van kalkrijk grondwater floreren. Daarbij heeft Staatsbosbeheer onder meer de vlo- zegge en zeldzame mossoorten op het oog. Nader hydrologisch onder zoek in 2001 moet leiden tot een op timaal waterhuishoudkundig model. De verwachting is dat die een verho- ging van de bodem van de centrale waterloop zal bevatten, een gelegen heid voor SBB om de sloot een meer speels en natuurlijk karakter te geven. Plantensoorten die op minder steile beekoevers gedijen krijgen daardoor meer kansen. De operatie zal volgens SBB resulteren in een voor het pu bliek 'sterke landschappelijke bele ving'. Het pad langs de huidige waterloop zal terugkeren langs de nieuwe duinrel Staatsbosbeheer en de VW over wegen om in navolging van het Deense eiland Mon picknick arrangementen samen te stellen. Gasten kunnen op Mon bij ver schillende restaurants rijkelijk ge vulde picknickmanden afhalen en krijgen een brochure mee met een beschrijving van geschikte picknicklocaties. Mogelijk gaat het project op Texel van start tijdens de Meimaand Natuurmaand 2001. Het idee werd onlangs opgedaan tij dens het symposium over Duurzaam Toerisme op Texel, waar een aantal Monse projecten werd gepresen teerd. Het Deense eiland is qua om vang vergelijkbaar met Texel en ont vangt eveneens een grote schare Duitse toeristen. Op Mon verloopt het picknickproject voorspoedig. Bij acht restaurants kunnen picknickmanden worden afgehaald met daarin een tra ditionele Deense lunch of een ecolo gisch verantwoorde vegetarische maaltijd. Gasten kunnen kiezen uit 17 geselecteerde picknickplaatsen. Er zijn honderd picknickmanden in ge bruik. Het succes van Mon is voor de VW en Staatsbosbeheer aanleiding om na te gaan of een picknick arrangement op Texel haalbaar is. Bekeken wordt of er voldoende be drijven geïnteresseerd zijn in het sa menstellen van picknickmanden. Zij kunnen contact opnemen met Erik van der Spek van Staatsbosbeheer, tel. 31 22 28 31 80 27 06-22 41 04 54. Door het stormachtige weer we zondag gehouden trialwedstrijo de MAB een wedstrijd voor e 'diehards'. Zij streden ondank; gen, hagel, harde wind en om e zelfs deze laatste wedstrijd v® seizoen' fanatiek om de plaatse het ereschavot. In verband me weer werden de non-stops op ander deel van het terrein verre met meer nat zand dan vette ki i< dientengevolge met veel spannir n spektakel. Maarten Hoogenhj |V ervoer de nattigheid aan den toen hij door een windvlaag u koers werd geblazen. Samen mj motor van Michael Kortenha belandde hij iets dieper in het v, h tje dan de bedoeling was. Ooi motor van René Overstad had blemen met de nattigheid; hij m het in de tweede ronde opgeve Opgeven was er niet bij voor ds pillen Jesse en Marit Rutten, voe d' de wedstrijd eigenlijk te zwaan Geholpen door Theo Rutten en de Porto wisten ze over de obsti1 te raken en tussen de lijnen te bijk waarna de helpers ook zelf het cours nog moesten afleggen, danks deze handicap slaagde Porto erin in de laatste ronde foufe een non-stop te tijden. kl ir Uitslagen: Pupillen: 1Jesse Rutten, 67 pui 2. Marit Rutten 76. Sportklasse 1. Eduard Terpstra 50; 2 Goossen 62; 3. Evelien Dekke Junioren blauw: 1. Johan van Ster 44; 2. Nanning Kikkert 5 André Smit 58 Senioren rooi Michael Kortenhoeven 80; 2.01; Porto 87; 3. Pieter Koper 92. - Gewoon zijn (jrocn r£wartsJ~exels in hei harL, van links naar rechts: Charlotte Daal der, Eva van der Vis, Melissa Blom, Michelle Bouthoorn, Francis Blom, Cintha Timmer, Cynthia Blom, Sophie Bakker, Lizzy van der Steeg en Annelies Duinker. Coach Ruud Tim mer en trainer Biem Vlaming ontbre ken op de foto. jFoto Ba,1 Bosch Naam Peter van Heerwaarden John v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Simone Toorenburg Erik van Es Jonathan Abraha David van Es John van Heerwaarden Stefan Huisman A. van Tongelen Mevrouw Barhorst Peter Bakker Mw. W. van Benthum Het nieuwe seizoen in de bowlingleague voor bednjventeams is dinsdag van start gegaan met twaalf teams. Er konden direct weer veel mooie games en series worden genoteerd. Spannend was het tussen de teams van Swirl's IJssalon en het nieuwe team van Dubbel V, waar Gerry en Dimitrl Verseput goed van start gingen en drie punten verdien den. Bij het team van Vliegveld restaurant Texel scoorde Theo Zuide- wmd bijzonder hoog. Met zijn serie van 748 pins was hij zelf nog het minst blij, want die leverde hem de zware handicap van nul op. Het team van Land en Zeezicht heeft zich ver sterkt met jongere spelers als Dennis Hin en Peter Stiggelbout. Stiggelbout gaf zijn visitekaartje af en gooide een game van 208 pinval. Bij de |eugd lie ten Eddy Witte van Tropical Mix en Eelco Buis van Hotel de Branding beiden een mooie game van 177 lie ten noteren. Uitslagen Verhuurbedr. H.Bruinmg-TCA Oosterend 3-2: Windkracht 12-App.verh Land en Zeezicht 2- 3. Arch Bur Honingh-Vliegveldrest. Texel 1-4 Swirls IJssalon-Dubbel V 2-3; Op de Steenenplaats-Primera Mets 1-4 Hotel Tatenhove-Kraanverhuur Kager 1-4 Jeugd: Tropical Mix-Boetiek de Oorzaak 4-0; Het Sop-Het Speelkwartier 3-1; De SMS'ies,- Hotel De Branding 0-4 Wendy v.d. Beek Marian Krotje Rob Kooiman Tjeerd Lemstra Emmy Boerhorst Cor Hin C. Broekman Lars den Braven Michiel Gerritsen D.M. Boon-Dijker Sandra Bremer Mw. S. Koopman-Grit Dirk-Jurjen Buijsman Remon Koster Patrick de Graaf Jorrit Koenen mw. T. Witte-de Vries Danny Goënga Tobias van der Zee N. van Leersum Jorina Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg A1 Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D t Den Burg E. Den Burg F. DeZes, Bg Houtstr., Houtwg., Witte Kruisln., Kogerwg./Kogerstr 1-57/2-74 Jan Reystr. De Mars (oudste deel en fase 3), Spmbaan De Mars v a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerw., Akenbuurt, J. Ayeweg. Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterw., Driehuizen Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland. Hoofdw., Slufterw., Oorspr.w., Stengw., Limietw. Eierland, Postw. 132 - 213, Oorsprongw., Hollandsew. ^Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oost SpangerwMarsw.. Kadijksw., Hallerweg. Ongeren, Meiertebos, (Waalen)burgerdijk, Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68. Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82... Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californiëweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41 Bosrandw. v.a. 516 Kogerweg De Kaai, Genteweg 1-6 even Hoornderw.. Hemmerw.. Emmaln. 33, De Grie Slufterweg/Zanddijk 311 ic 31 317 316 31 31 31 31 31 Den Burg A: Gollards/Samen Eén, Beatrixlaan 1 -39 oneven/2-58 even, Binnenburg. B'J i( P v. Cuyckstraat. Elemert, Gasthuisstraat 1 -38, Gravenstraat. Groeneplaats, Hogerstra* van Hollandstraat. Hollewal Kantoorstraat, Keesomlaan 9-39, Molenstraat. Molendwar» Parkstraat. Schilderend 6 en 10, Stenenplaats. Vismarkt, Vogelenzang WarmoesstraaU straat, Weverstraat, Pater Witteplein, Zwaanstraat. Den Burg A1: Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven. Noordwester. Schoorwal, Vaargeul. Gd Vloedlijn, Zeebries, Duinreep. Den Burg B: Achterom, Bernhardlaan 50- even en 63-121 oneven. Bmsbergenstraat Bra straat, Drijverstraat, Marelstraat. Starkenburgh. Thijsselaan, Waalderstraat 45-86, Wilhe* laan 37- oneven 50-120 even, Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145- oneven en 60- ..even, W van Beierenstraat, Booge^ Dirks^oord, Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles. 48-76 Jonkerstraat, Kogerstra |g oneven en 76- even. Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelmmalaan 1 -35 oneven 2-48 even. Julianastraat. Burdetstraat Mr K'i Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr., LieuwstrHof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123-. oneven. Maricoweg. Schoonoordsingel WaalderSttj 48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat Den Burg F: Emmalaan 1-44. Haffelderweg. Keesomlaan 1-7 Schilderend 1-143 one« 20-146 even. Slingerweg 21-27. VRIJDAG 3 NOVEMBER 2000 TPYPT CP /T

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6