Erica Terpstra zet zich in voor atletiekbaan Adviesbureau maakt plan aankleding vissershaven Wild West-taferelen in Texelse duinen Cjrocn 2tmrtsJ~exels in het harL, Minder personen en méér vrachtwagens Kroonprins in Texels Olympisch Comité? Bliksem treft schapenboet Jachtopziener Fiets van de baas Schoenlapperstaart, Ajuinenragout en Evenveeltjes??? TEXELSE"®! COURANT BEZORGER m/v TEXELSE^COURANT Thema's VOC, Reede van Texel en duurzame energie Tesocijfers over laatste half jaar Jacco Dros weg bij VW Bommen Vliehors VRIJDAG 10 NOVEMBER 2000 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11529 ddvertenties/abonnementen/bezorging: jpmbaan 6 1791 MC Den Burg olefoon 0222 - 36 26 00 jlefax 0222 - 31 41 11 erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. De strafzaak tegen de Texelse jachtopziener die wordt verdacht van het uitzetten van fazanten duurde dinsdag maar kort. Zowel de officier van justitie als de advocaat van de verdachte wilden getuigen horen en daarvoor was geen tijd. De behande ling is uitgesteld tot over vier tot vijf maanden. Pagina 2 Martin Visser van het gelijknamige bouiw- en timmerbedrijf heeft voor voor zijn medewerkers twaalf fietsen aangeschaft. Hij maakt gebruik van een rijksregeling waardoor de fiscus een belangnjk deel van de kosten be taalt. Ook medewerkers van de ge meente. de Openbare Scholenge meenschap en de Rabobank Texel rijden op fietsen die zijn gekocht in het kader van het bedrijfsfietsenplan. Werkgevers die ook belangstelling hebben kunnen bij de plaatselijke rijwielhandelaren informatie inwin nen. Pagina 5 (Advertentie) Zie Uit Actief op pagina 9 Muziek Complet zondag aanstaande (Advertentie) Tyjn Jitrl' i»l*t ban. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Eierland, Oorsprong- weg, Hollandseweg en Postweg. Hier wonen ongeveer 55 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten worden dinsdag en vrijdag rond half vijf ge bracht. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin- baan. longr\tld S de Rooy Atletiek Vereniging Texel (AVT) heeft WD-kamerlid en voor malig topzwemster Erica Terpstra bereid gevonden plaats te nemen in het comité van aanbeveling voor de komst van een kunststof atletiekbaan op sportpark Den Burg-Zuid. Dit 'Texels Olympisch Comité' moet geldschieters bewegen een certificaat aan te schaffen en de aanleg van de baan mogelijk te maken. Volgens AVT-voorzitter Erik van Zoonen is er 'een grote kans' dat ook kroonprins Willem Alexander tot het comité zal toetreden. Van Zoonen is gisteren naar Den Haag gereisd voor overleg met de politica. Terpstra was enthousiast over het plan en zag in Texel 'een tweede Papendal' De eilandsituatie gecombineerd met een professionele atletiekbaan zou topsporters en ver enigingen kunnen bewegen tot een trainingsstage op Texel. De uitspra ken van Terpstra zijn op video vast gelegd. De band wordt volgende week vrijdag vertoond tijdens een openbare bi]eenkomst in hotel Bos en Duin. Daar maakt AVT vanaf 19.45 uur bekend op welke manier zij denkt vierenhalve ton bijeen te garen. De aanleg van de baan kost negen ton. De gemeente heeft toegezegd iedere gulden die AVT ophaalt te zullen ver dubbelen. AVT wil een topsportklimaat schep pen op Texel 'Het streven is om va ker Texelse deelnemers te kunnen afvaardigen naar de Olympische Spelen. Verder kan de accommoda tie worden gebruikt door topsporters uit binnen- en buitenland. Zowel at leten als de toeristische sector kun- De brandweer rukte vanmorgen rond kwart voor acht uit nadat de bliksem was ingeslagen in een schapenboet langs de Oosterenderweg. De inslag ging met fors geweld gepaard, ge tuige de dakpannen die eraf waren geknald. Maar dankzij snel ingrijpen bleef de schade beperkt De boet is eigendom van de familie Witte van De Nes. waar het melken gelijktijdig moest worden onderbroken wegens een storing die vermoedelijk ook werd veroorzaakt door de inslag. De brandweer is vannacht ook op pad geweest om ondergelopen tuinen aan de Thijsselaan droog te pompen. nen er in de vorm van sportieve ar rangementen van profiteren', aldus Van Zoonen. Om in de juiste (feestelijke) sfeer te komen zal de avond in Bos en Duin worden geopend met het ontsteken van de 'Texelse Olympische vlam'. Aansluitend wordt het comité van aanbeveling geïnstalleerd en zal het eerste certificaat worden uitgereikt. Particulieren en bedrijven kunnen een in prijs vanërend certificaat aanschaf fen en krijgen daar een passende beloning voor terug, bijvoorbeeld een sportief verblijfsarrangement. Naast Terpstra en een aantal andere prominenten - zoals atleten Ellen van Langen en Marco Korving. met wie de onderhandelingen nog gaande zijn - neemt ook Willem Alexander mogelijk plaats in het 'Texels Olym pisch Comité'. Hoe AVT met de kroonprins in contact is gekomen en waar die mogelijkheid op stoelt, wil Van Zoonen nog met zeggen. 'Dat blijft een verrassing. We gaan nu nog niet alles onthullen De Texelse Olympische sporters Ingrid van Lubek en Arco de Graaf zullen ook in het comité plaatsnemen. (Advertentie) foto Gerard Timmerman) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd l-older verkrijgbaar op Spinhaan b k groei van het toerisme lijkt te tabiliseren. Uit een overzicht van l eerdienst Teso blijkt het aantal f '<ergezette personen in de laatste i es maanden zelfs 0,19 procent l eger was dan in 1999, toen 168.190 mensen werden overge- l et- Het aantal personenwagens teeg met 0,73 procent tot 313.774. 'ooral in de maand oktober viel het I ervoer een stuk lager uit. Er wer- g len 7,5 procent minder auto's ver- o oerd en 8,25 procent minder per- onen. %baar nodigde het weer in oktober kt uit om de fiets te pakken Het t^tal overgezette tweewielers li 'aaide in die maand met 15,81 pro 's fcnt. In september was zelfs sprake een daling van ruim 25 procent. tok juli (-26,6 procent) en mei (- ".77) pakten lager uit In april l+R86), juni (+18,59) en augustus f23,89) werd op Texel volop gefietst, ^tober was ook een slechte maand 'Oor de campings. Het aantal cara vans en aanhangers daalde in die maand met 14,61 procent tot 982. Dat de suikerbieten met meer per schip, maar per as het eiland verla ten, is te merken aan de score bij de vrachtwagens, waarbij in oktober een toename van 11,30 procent werd ge signaleerd. In de laatste zes maanden groeide het vrachtvervoer met 4,69 Jacco Dros, sinds 1 oktober 1998 hoofd van de afdeling promotie en marketing, zal de VW per 1 januari 2001 verlaten. Hiertoe is besloten na een 'interne evaluatie binnen de VW', zo laat de eilandpromotor in een persbericht weten Reden voor de reorganisatie is volgens directeur Veronica Bos dat de afdeling niet optimaal functioneert. De maatregel heeft volgens haar niets te maken met de kwestie rond de gewenste indexering van de gemeenteli|ke bi|- procent tot 19.077. Het aantal meters vracht groeide over die periode met 2,91 procent tot 209.563 De Koninklijke Luchtmacht oefent van maandag tot en met vrijdag met explosieven op de Vliehors. Twee maal daags worden acht bommen afgeworpen, met een maximum van 56. Dit zal alleen gebeuren als de meteorologische omstandigheden zodag zijn, dat geen overlast ont staat. Op Texel wordt een meetpost ingericht, zodat kan worden ingegre pen als de geluidsoverlast onaan vaardbaar blijkt. drage voor informatie en dienstverle ning aan de VW Ze laat weten dat het besluit over het vertrek van Dros in onderling overleg is genomen. Promotie en marketing vallen voor aan onder haar directe verantwoor delijkheid Dit heeft tot gevolg dat er binnen de taakverdeling van de VW verschuivingen zullen plaatsvinden. Promotionele zaken worden voortaan behartigd door Lottie Lugtmeijer. Anette Barhorst krijgt de verantwoor delijkheid over het drukwerk en Jeanette Vriezema regelt als web master alles voor de internetpagina van de VW. Het is nog niet bekend wat Dros na 1 januari gaat doen. nabijheid van de vernieuwde haven. Milieuwethouder Peter Bakker ziet in de overvloedige aanwezigheid van wind, stroming en zon de mogelijk heid om de opwekking van duurzame energie te promoten, bijvoorbeeld via windmolens. De bestaande turbines bij het voormalige PEN-bassin staan eigenlijk in de weg en zijn verouderd. Met energiebedrijf NUON zijn bespre kingen gaande om grotere windmo lens met een hogere opbrengst te bouwen. Ook wordt gedacht aan een koppeling met een nog te bouwen getiidecentrale in het Marsdiep.'Want daar stroomt met een snelheid van twee meter per seconde een paar keer per dag vier miljoen kubieke meter water doorheen Energie kan ook worden gewonnen uit de zon, waarvoor pa nelen zullen worden geplaatst. Elek trisch voortbewogen wagentjes, die een snelheid van 45 km per uur kun nen bereiken, een variant op een golf- wagentje, dat wordt aangedreven door zonnecellen, kunnen uitkomst bieden Bakker: 'Als je de haven, in combinatie met de Schans en de Wezenputten, tot toeristisch trek pleister maakt, creëer je op die plaats wel een mobiliteitsprobleem. Mensen gaan Immers heen en weer karren.' De wethouder erkent dat de verkeersdrukte door gebruik van een stuk of tien zonnewagentjes alleen niet is op te lossen, 'We denken ook aan een vaarverbinding tussen de haven en de Schans en speciale fiet sen.' Waarschijnlijk zullen dat niet de door minister Jorritsma gepresenteerde Twike zijn, de overdekte fiets die voor Texels gebruik toch wat te gecompli ceerd is. 'Maar we zien wel mogelijk heden in andere 'aangeklede' fiet sen.' De zonnewagentjes, die zo'n 20.000,- per stuk kosten en kunnen worden verhuurd, zijn volgens Bak ker een mooie manier om mensen te laten kennismaken met de mogelijk heden van duurzame energie. Mocht het niet zonnig zijn, dan kan er toch mee worden gereden. De accu kan namelijk ook worden geladen met netstroom. 'Bijvoorkeur opgewekt door de windmolens op de haven', aldus Bakker, die in het NUON een mooie sponsor ziet voor de wagen tjes. 'Want op Texel komen elk jaar toch 900.000 toeristen, een mooie kans dus voor het energiebedrijf om de duurzame doelstelling te promoten.' Op de vraag waar de miljoenen gul dens (of Euro's) vandaan moeten ko men die het optuigen van de haven ■zal gaan kosten, zal Striking probe ren een oplossing te vinden De on derzoekers zullen elke denkbare mogelijkheid voor subsidie en sponsoring op papier zetten Bakker benadrukt er persoonlijk voor te zul len waken dat de haven niet in een 'aangeklede poppenkast' zal veran deren, waardoor de primaire functies - een thuishaven van de visserijvloot, het dok en de pleziervaart - in het gedrang zullen komen. il onderzoeksbureau Striking eft van het college opdracht ge- igen om een plan te maken voor aankleding van de haven van ideschild, die momenteel op- Kiw wordt ingericht. Het plan, larvan thema's als de Reede van iel, de Verenigde Oost-Indische impagnie en duurzame energie derdeel zullen uitmaken, moet in mari klaar zijn. Onderdelen van tplan kunnen zijn gerealiseerd in J2, wanneer het 400-jarige be- an van Oudeschild en de VOC irdt gevierd. onderzoekers van Striking, dat is ieerd aan Bureau Van de Bunt dat jr de VW de toekomstvisie Texel 30 schreef, zullen de komende landen interviews houden met be- I kkenen bij de haven. Maar nu al at vast dat de'gouden driehoek', I Maritiem- en Juttersmuseum, de szenputten en de Schans, in het n worden betrokken. Het 400-ja- bestaan van de VOC, dat in Ne- rland grootscheeps wordt her- cht, zal worden benut om deschild en de Reede van Texel op toeristische kaart te zetten. Want t veel mensen weten dat het de trekplaats was voor schepen die ar de Oost voeren en dat bijvoor- eld de hele admiraliteit er heeft legen Getijdecentrale ik het vurig gewenste onderwater- iseum kan een plek krijgen in de Duinreservaat de Bollenkamer bij Den Hoorn leek deze week wel het decor voor Bonanza of Once upon a Time in the West. Medewerkers van Staats bosbeheer en natuurontwikkelings- bedrijf Ecoplan uit Assen dreven in de begrazingsgebieden aan beide zijden -van-de Witteweg de ruim zestig schotse hooglanders bijeen in één vaste en één mobiele kraal, om de deze zomer geboren kalveren te oor merken, gezondheidstests af te ne men en de kudde uit te dunnen De groep werd op 'wmtemiveau' ge bracht. In de winter is er minder te grazen en aangezien Staatsbos beheer met wil dat de dieren worden bijgevoerd, moesten twintig dieren worden afgevoerd. Het merendeel wordt door Ecoplan in natuurgebie den elders in het land ingezet, de minder fortuinlijke dieren gaan naar het abattoir. (Foto Ban Bosc/i) yjruitlopend op duurzame investeringen in en rond de vernieuwde haven van Oudeschild testte wethouder Peter Bakker alvast een iektrisch aangedreven wagentje (PD-Quad), dat kan worden gevoed door zonne-energie. Als het karretje een dag In de zon staat Sn er maximaal J5 kilometer mee worden gereden. Maar als de accu wordt aangevuld met netstroom kan de dubbele afstand wor- h afgelegd. Het is de bedoeling dat bezoekers ermee heen en weer kunnen pendelen tussen de haven, de Schans en de Wezen- Utten. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1