Olympisch vuur voor nieuwe atletiekbaan Texelaars leverden 40 ton asbest in Cjroen rftjmrtsJ~exels tn het harL, Wilhelminalaan moet rustig straatje worden Frans Visman opvolger Pieter de Groot (D66) stapt uit de politiek BEVE NaÏtiA Nieuws van de provincie Texel wil voorbeeld zijn roor opvang asielzoekers Govert van Noort Reiki in Bosnië De Bus voorlopig niet naar Texel Jetski's taboe op Razende Bol TEXELSE^COURANT MUSICSHOP Keljser Kampeercentrum ft) Meubelmakerij Johan Tromp SUPER DE BOER Kijk in deze krant! PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11532 jers bezig met het volladen van de vijfde container op het terrein van De Hamster. (Foto Harry do Groef) TEXELSE™ COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Onder de slogan 'De baan zal d'er komen' is vrijdagavond in hotel Bos en Duin het startsein gegeven voor een uitgebreide publiciteits campagne die voldoende middelen moet genereren voor de aanleg van een kunststof atletiekbaan voor Atle tiek Vereniging Texel. Het talrijk op gekomen publiek werd al gauw na binnenkomst naar buiten geleid om de parade van jonge atleten te bekij ken die in het donker over de Bakken- weg met fakkels richting het hotel liep Voor Bos en Duin werd het 'Texels Olympisch vuur' ontstoken, waarna de jeugdleden hun fakkel in de berm plantten. De club wil de be nodigde 4,6 ton - die door de ge meente wordt verdubbeld tot de be nodigde 9,2 ton - bijeengaren door certificaten aan sponsors te verko pen. Het eerste certificaat werd aan Bos en Duin uitgereikt, dat vijf mille beschikbaar stelde De komende maanden wordt het bedrijfsleven benaderd met het verzoek hetzelfde te doen. Een comité van aanbeveling, dat de wervingsactie moet onder steunen, werd op deze avond geïn stalleerd. Het prominente lid Erica Terpstra sprak de zaal vanaf een videoscherm toe. 'De koningin van de sport moet op Texel een baan krij gen!'. riep Terpstra enthousiast. 'U mag trots zijn op de alliantie tussen de gemeente, het bedrijfsleven en de vereniging. Texel loopt hiermee voorop. Het komt heus wel voor me kaar.' AVT-voorzitter Erik van Zoonen deed nauwelijks onder voor Terps tra's optimisme. Hij noemde zelfs 11 augustus 2001 als streefdatum waarop de nieuwe baan op sportpark Den Burg-Zuid gereed moet zijn. (Foto Bart BoscJi) slagbrief in bij burgemeester Geldorp, nadat hij haar vrijdag al telefonisch op de hoogte had gesteld. De politicus kwam afgelopen woensdag tot zijn besluit, overigens nadat hij al enige tijd vond dat zijn kwakkelende ge zondheid zijn bestuurlijke integriteit in de weg stond. Eigenlijk wilde het raadslid nog tot 1 maart aanblijven, maar vrijwel gelijktijdig had het be stuur van D66 besloten De Groot te verzoeken of hij niet per 1 januari wilde aftreden, zodat zijn opvolger zich beter zou kunnen voorbereiden op de komende raadsperiode. Een besluit dat volgens De Groot overi gens zonder raadpleging van de ach terban is genomen. Desondanks wa ren de Texelse democraten het snel eens en zegt De Groot geen enkele rancune jegens het bestuur te koes teren. Met het vertrek van De Groot ver dwijnt een kritische politicus van het toneel die tijdens de raads- en commissievergaderingen geen blad voor de mond nam en die - boven al - zijn taak serieus opvatte. De politi cus introduceerde een aanvallende wijze van oppositie voeren, waaraan Veel mensen hebben gebruik ge maakt van de gelegenheid om gra tis van overtollig asbest af te ko men. De afgelopen week was het op het terrein van De Hamster in Oudeschild opvallend druk door particulieren die grote of kleine pakketten kwamen inleveren. Vrijdagmiddag, toen de actie werd afgesloten waren vijf containers gevuld, wat neerkomt op een totaal gewicht van ongeveer 40 ton, af komstig van 140 personen. Twee jaar geleden werd ook een gratis inlevermogelijkheid geboden. In tegenstelling tot toen werden de asbestresten keurig volgens de re gels aangeboden: verpakt in dege lijk plastic, dichtgeplakt en voor zien van speciale waarschu wingsstickers. 'We hebben niemand hoeven terug sturen', zegt Rein Kuijper van de Huisvuilcentrale Alkmaar, die toezicht hield op de goede gang van zaken en zo nodig een handje hielp bij het over laden. Per dag mocht per particulier maximaal 250 kilo gratis worden in geleverd. Wie de moeite ervoor over had kon dus van een enorme hoe veelheid afkomen. In een enkel geval gebeurde dat ook: iemand bezorgde in meerdere etappes ongeveer een ton.Verreweg het meeste ingeleverde asbest bestond uit golfplaten, maar zaten ook stukken pijp, bloembakken en platen asbest tegelboard bij. Het ingezamelde asbest wordt afgevoerd naar Alkmaar waar het onder gecon troleerde omstandigheden wordt be graven. Normaal moet bij het inleveren van asbest bij De Hamster 400,- per ton worden betaald. Ter gelegenheid van de actie komt dit nu voor rekening van de gemeente. Wethouder Peter Bakker vindt het goed besteed geld. Wat hem betreft zullen te zijner tijd opnieuw dergelijke acties worden gehouden. Texel niet gewend was. Hij ging veel te rade bij ministeries, provincie en partijbonzen en vergaarde kennis waarmee hij de Texelse bestuurders soms voor het blok zette. In gevoe lige kwesties ging hij een confronta tie met het college of de coalitie niet uit de weg, hetgeen hem niet altijd in dank werd afgenomen en hem zelfs op een motie van afkeuring kwam te staan. Ook de wijze waarop hij in het openbaar illegale (bouw) activiteiten aankaartte, maakte hem tot een om streden politicus. Maar anderen waardeerden zijn verfrissende stijl en en beloonden zijn inbreng met zijn herverkiezing. Als eenmansfractie, die in zijn eentje vier portefeuilles onder zijn beheer had, moest De Groot stevig aanpak ken, zeker als er - zoals deze week - vier raadscommissies worden ge houden waarbij op zijn aanwezigheid wordt gerekend. De Groot wenste altijd goed beslagen ten ijs te komen en stak veel tijd in het voorbereiden van de vergaderingen, zoals bleek uit zijn gedetailleerde kennis van zaken. Om die te uiten maakte de makkelijk formulerende politcus dankbaar ge bruik van de hem gegunde spreektijd. Het 'Texelse gezicht van D66' wordt opgevolgd door Frans Visman uit Den Burg. Deze democraat is sinds 1992, toen D66 zich opmaakte voor de verkiezingen, op de achtergrond betrokken bij de partij. Een jaar later trad hij toe tot het bestuur, om in 1999 voorzitter te worden. De Groot zal in de raadsvergadering van dinsdag 11 december officieel afscheid nemen. De lezing van Govert van Noort, over het ontstaan van Texel en de eerste bewoning, in Tusse de Banke, wordt niet woensdagavond, maar donderdagavond gehouden. Aan vang 20.00 uur. De Wilhelminalaan in Den Burg krijgt een andere functie. De brede straat wordt nu nog door veel au tomobilisten gebruikt om snel van A naar B te rijden, maar zal in de toekomst niet meer geschikt zijn voor doorgaand verkeer. De verkeersfunctie van de straat wordt veranderd in een zogenaamde 'verblijfsfunctie'. Er zullen geen on neembare hindernissen of inrijver- boden worden ingesteld, maar fy sieke barrières moeten automobilisten ertoe brengen zoveel mogelijk van de ring Emmalaan- Bernhardlaan gebruik te maken. De meest ingrijpende verandering is het hoekpunt Wilhelminalaan-Waal- derstraat voor Albert Heijn. De straat wordt hier voetgangersgebied Auto mobilisten kunnen de bocht alleen nog nemen door over het nieuwe AH- parkeerterrein bij villa Sonnevanck te rijden. Voor lossende vrachtwagens wordt bij de supermarkt een aparte inrit aangelegd Verkeer dat vanaf het Schilderend de Wilhelminalaan inrijdt zal via de Drijverstraat naar de ring worden ge leid. Doorrijden over de Wilhelmina laan blijft mogelijk, maar een scherpe knik in de weg zal dit voornemen min der aantrekkelijk maken De Wilhel minalaan zal in de Drijverstraat over gaan alsof het één doorgaande straat betreft. In de Drijverstraat komt een parkeerverbod. Voor de aanwonen- den wordt op het nabijgelegen grote parkeerterrein een eigen plaats gere serveerd. De plannen van de gemeente sluiten aan op het voornemen om op de Wil helminalaan een 30 km per uur-limiet in te voeren. De stukken liggen mo menteel ter inzage in het raadhuis. Daar zal maandag een informatie avond worden gehouden voor om wonenden en andere belangstellen den, die hun zegje kunnen doen. De inspreekavond begint om 19.30 uur. Reiki-therapeute Marjolein Woerlee- van Asperen uit Den Burg zal in april naar Bosnië vertrekken om hulp te verlenen aan oorlogsslachtoffers. Zij zal onder anderen vrouwen en kinde ren behandelen wier man en vader vanuit Srebrenica is afgevoerd en vermoord. 'Ik zal er heel wat voor m'n kiezen krijgen.' Pagina 5 Het aangekondigde bezoek van De Bus van SBS-6 aan Texel gaat zater dag niet door. De Bus - met aan boord Texelaar Hans Kreeft - is in België en de lange rit naar Texel op één dag blijkt bij nader inzien toch bezwaarlijk, zo meldt een woordvoer ster van producent John de Mol. 'We hopen Texel binnenkort wel vanuit een andere locatie in Nederland te kunnen bezoeken.' De politie te water gaat paal en perk stellen aan het varen met zoge naamde jetski's nabij de Razende Bol. De snelle watersporters uit de marineplaats lappen het verbod op dit stukje Texels grondgebied regel matig aan hun laars, waardoor ze de rust van de zeehonden in het natuur gebied zouden verstoren. De maat regel om scherper toezicht te houden vloeit voort uit overleg tussen het Texelse college met gemeente en politie in Den Helder, waar het verhuurbedrijf van de waterski's is gevestigd. Het afmeren van plezier vaartuigen en recreatie op bepaalde delen van de zandplaat blijft wel toe gestaan. (Advertentie) %mgrL-Jirtli hé bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: JEUGDMODE ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Meer bloemen in de Noordkop. Provincie stimuleert biologisch boeren. Alles gereed tegen de gladheid. Texel bindt strijd aan tegen droogte. Noord jjjolland e eventuele vestiging van een trmanent opvangcentrum voor ielzoekers voor maximaal 250 insen, sluit niet uit dat er in de -Jiekomst elders op het eiland op jdelijke basis ook asielzoekers orden ondergebracht. Als door jn noodsituatie ergens in de we- J ld een plotselinge vluchtelingen- room op gang komt, willen b en de mogelijkheid hebben om hier- lor een gedoogbeschikking af te sven. Maar dan alleen buiten het szoen, in de periode van 1 no- imber tot 31 maart en onder re- e van het college, om te voorko en dat de gemeente en andere enstverleners worden overvallen jor een overeenkomst tussen het entraal Orgaan Asielzoekers rï :0A) en een particulier. e indruk moet niet bestaan dat «ielzoekers op Texel niet welkom n', benadrukte burgemeester Joke jldorp gisteravond ten overstaan :n van de raadscommissie Bestuur lOrgamsatie, die het voortijdig ver- - ik van de vluchtelingen uit de V gelmient betreurde. Om herhaling J n zo'n situatie te voorkomen wil het j-j illege een bestuursovereenkomst st het COA afsluiten waarin duide- ;e afspraken over de opvang wor- jj n gemaakt, idat op Texel veel zaken net even :ders zijn dan elders zal ook dit nvenant dat, in samenhang met t aanbod voor de bouw van een linschalig asielzoekerscentrum, or Nederlandse begrippen tamelijk zonder zijn. 'Texel kan mooi als orbeeld dienen voor andere ge- lenten, redeneerde burgemeester •i ildorp gisteravond. Tot dusver Budt het COA vast aan veel grotere Bntra, maar het heeft er alle schijn Bn dat de Tweede Kamer na 1 ja- lari ook kleinschaliger permanente intra wil toestaan, met de daaraan verbonden hogere kosten. Omdat de opvang van asielzoekers een rijksaangelegenheid is, draait de overheid in principe op voor de kos ten. Hoe de financiering ook wordt geregeld, de suggestie van Pieter de Groot (D66) dat de Woningstichting enige tijd geleden al liet weten in zo'n centrum te willen participeren klonk de burgemeester als muziek in de oren. Met uitzondering van de afwezige WD, lieten alle fracties weten voor stander te zijn van zo'n permanent centrum. Maar ze benadrukten te vens dat zaken als medische en psycho-sociale zorg, de politie en onderwijs goed moeten worden ge regeld. Ook dat soort voorzieningen worden wat betreft de burgemeester in een convenant duidelijk vastge legd. Als locatie nabi| Den Burg, dicht in de buurt van winkels en andere voorzieningen, noemde Hans Roeper (PvdA) de nog te bouwen meuwbouwijk achter De Mars. De vraag of de bouw op gespannen voet staat met het contingentenbeleid, waardoor Texel tot 2005 slechts een zeer beperkt aantal woningen mag bouwen, bleef gisteren onbeant woord. Naast de 250 bewoners van zo'n permant centrum en de 120 vaste gasten van Walden Noord, zal Texel bij calamiteiten ook tijdelijk huisves ting bieden aan asielzoekers, bijvoor beeld in een vakantiepark. Om te voorkomen dat de problemen die zich bij de Vogelmient hebben voor gedaan zich zullen herhalen, wil het college hiervoor een gedoog beschikking afgeven, waarop belang hebbenden vooraf kunnen reageren. In het convenant wil het college laten vastleggen dat er, inzake de komst van tijdelijke asielzoekers, alleen een overeenkomst tussen de gemeente en het COA kan worden afgesloten. (ter de Groot «ter de Groot (D66) stopt per 1 ja- lari 2001 als raadslid. De fractie- lorzitter, die zeven jaar voor D66 de Texelse raad zetelde, kampt toenemende mate met gezond- lidsproblemen en vindt dat hij Frans Visman hierdoor niet voldoende functio neert om de kwaliteit te leveren die zijn kiezers van hem mogen ver wachten. D66-voorzitter Frans Vis man volgt De Groot op. De Groot diende gisteren zijn ont- DINSDAG 21 NOVEMBER 2000

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1