Scouting herdacht fatale schipbreuk Strender Stropertje doet naam eer aan Hard werken op Iers festival Agenda TEXELSE 2 COURANT \tyat ik zeggen wou... teso Dartcompetitie Dames Tevoko stelde Helderse verdediging en de winnen derby punten opleverde. Vergadering IVN Water DINSDAG 21 NOVEMBER 2000 Dinsdag 21 november Op Nederland 1 wordt tussen 17.00 en 18.00 uur 'Alle dieren tel len mee' uitgezonden, het Avro- programma dat is opgenomen in en rond EcoMare. In het gemeentehuis vergadert vanaf 19.30 uur de raads commissie voor Ruimte, Wonen en Economie. De Historische Vereniging houdt vanaf 20.00 uur een bibliotheek- avond in Tusse de Banke. Woensdag 22 november In zwemparadijs Calluna wordt van 14.00 tot 17.00 uur de tweede Fun Day gehouden. Entree ƒ6,-. De Overkoepeling van de Vrouwenorganisaties houdt om 10.00 uur een koffieochtend voor leden in de Theodorahoeve. Woningstichtingdirecteur Jan van Andel geeft een lezing. In het gemeentehuis vergadert vanaf 19.30 uur de raads commissie voor Welzijn en On derwijs. Het Katholieke Vrouwengilde heeft een bijeenkomst in de Witte Burcht, aanvang 20.00 uur. Me vrouw H de Leeuw vertelt over pa ranormale geneewijzen. Donderdag 23 november In de Muziek- en Dansschool be gint om 19.00 uur een voorspeel uur, met slagwerk, cello, fluit en viool. In het gemeentehuis vergadert vanaf 19.30 uur de raads- commissie voor Financiën, Wer- ken en Milieu. In buurthuis Bethel (Muyweg 38. Zuid-Eierland) begint om 20.00 uur een klaverjasdnve. Deelname kost 2,50 per persoon. De opbrengst is bestemd voor Bethel. Govert van Noort geeft in 'Tussen de Banke' een lezing over Texel in de steenti|d Voor leden van de Historische Vereniging Texel en andere belangstellenden Toegang gratis, aanvang 20.00 uur. De Stichting Lokale Omroep Texel houdt om 20.00 uur in de studio aan de Molenstraat een vergade ring inzake het programma beleidsbepalende orgaan. De Vereniging van Reuma patiënten Texel organiseert om 15.00 uur in De Lindeboom een lezing over de relatie tussen voe ding en lichamelijke conditie. Spreker is Ria Penders. In Cinema Texel draaien de vol gende films: 19.00 u. Dinosaur; 21.30 u. Road Trip. Vrijdag 24 november Het bestuur van waterschap Hol lands Kroon houdt om 9.45 uur een openbare vergadering in het stadhuis in Den Helder. In de Witte Burcht in Den Burg be gint om 20.00 uur de tweede wed strijd om het Texels kampioen schap klaverjassen. In Question Plaza begint om 20.15 uur het Cabaret-café, waarin het lokale nieuws van de afgelopen weken wordt besproken door Pip Barnard en Jamen de Bruijn. Grspreksleiders Louise van der Sluis en Bart Bosch preken met gasten uit de actualiteit, dwaalgast J^^^j^TUjzikal^Dmlijstin^wordt verzorgd door.. Toegang gratis. Tussen 20 00 en 22.00 uur zijn de kweekresultaten van kleindier- sportvereniging Kotex in het club gebouw aan het Paelwerck te be zichtigen (duiven, kippen, eenden, cavia's en konijnen). In Klif 12 in Den Hoorn treedt Marcel Verreck op met het pro-1 gramma 'Het tetrixgevoel'. Aan vang 20,30 uur, toegang ƒ22,50. In café Sam-Sam in De Koog treedt vanavond de groep Racoon op. In Cinema Texel draaien de vol gende films: 19.00 u. Dinosaur; 21.30 u. Road Trip. In tegenstelling tot eerdere berich ten gaat veerboot Molengat pas vandaag naar Amsterdam voor een dokbeurt. De boot werd door Teso nog even achter de hand gehouden vanwege een lichte sto ring in het besturingssysteem van de Schulpengat. Vrijdag bestaat op Texel tussen 10.00 en 12 00 uur en in Den Helder tussen 13.30 en 16.30 uur kans op wachttijden. Hoogwater te Oudeschild Dl. 21 3.46 en 16.34 u. Wo. 22 4.50 en 17.56 u. Do. 23 6.06 en 19.00 u. Vr. 24 6.55 en 19.50 u. Za. 25 7.35 en 20.35 u. Zo. 26 8.30 en 20.54 u. Ma. 27 8.50 en 21.10 u. Di. 28 9.10 en 21 40 u Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 27 november op om 8,19 uur en gaat onder om 16.44 uur. 26 november nieuwe maan; 28 november springtij. Het tweede team van de Jelleboog ontmoette tijdens de dartcompetitie in een weinig verrassende wedstrijd het team van de Pilaar. Jelleboog 1 verzuimde tegen Slock 3 de dubbels te gooien, waar de tegenstander on middellijk van profiteerde. Met name Bas van Elk was goed op dreef en kwam dicht bi] zijn tweede 180. Texel Kites tegen Cafeetje 3 begon rustig, maar bij de tac-tics liep de spanning op, wat goed uitpakte voor Texel Kites. Ook de jeugd van Texel Kites beleefde een spannende wedstrijd tegen Koorn-Aar 2 dat stevig de touwtjes in handen hield. Simon Koorn kwam zelfs tot scores van 140, 125 en 100. Uitslagen: Poule A: Jelleboog 1-Slock 3 1-7; Zeester-Cafeetje 1 3-5; Cafeetje Koorn-Aar 1 uitgesteld, Zwaan Bulldogs nng. Poule B: Texel KiteJ Cafeetje 3 6-2; Slock 2-Cafeetje rolar 7 nng; Kites jeugd-Koorn-Aar 2 3' Jelleboog 2-Pilaar 6-2. Programma' Poule A: Zeester-Jelleboo 5 1Slock 3-Koorn-Aar 1Cafeetje 1 Bulldogs; Zwaan 1-Cafeetje 2, Poule I Slock 2-Cafeetje 3; Texel Kites-Koorn-A 2, Cafeetje Roland-Pilaar; Jelleboog Kites leugd. Onder mysterieuze omstandigheden verging op15 augustus 1950 in het Kanaal de 'Wangle III'. Aan boord van het acht meter lange jachtje waren tien Engelse zeeverkenners die allen om het leven kwamen. De lijken van zes van hen spoelden in de weken erna aan op Texel en bij de Duitse Bocht. De andere slachtoffers zijn nooit gevonden. De zes gevonden scouts werden op 15 november 1950 herbegraven op de algemene be graafplaats in Den Burg. De toenma lige Sint Jeroengroep (tegenwoordig Scouting Texel) nam de zorg voor de graven op zich. Het jacht had een oversteek naar het vasteland gemaakt en was op de te rugweg naar Londen. Wat er toen is gebeurd is altijd een raadsel geble ven. Op het moment van de verdwijning waren de weersomstan digheden in het betreffende zeege bied gunstig. De 'Wangle' zou over varen kunnen zijn maar onderzoek daarnaar heeft nooit wat opgeleverd. Bezoek Omdat het een halve eeuw was ge leden dat de herbegrafenis plaats vond kwamen enkele nabestaanden het afgelopen weekend voor een her denking naar Texel. Het waren James Weeden en Brenda Moore uit Londen en Christopher Weeden die tegen woordig in Versailles in Frankrijk woont. Het zijn kinderen van de omgekomen John Weeden, schipper van de 'Wangle III' die van de gele genheid gebruik maakten om dank te brengen voor de keurige wijze waarop de Texelse scouts de graven al die jaren hebben verzorgd. Elke maand gaat er iemand heen voor schoonmaken of het in orde brengen van de beplanting. Opgeheven De omgekomen seascouts behoor den tot de Nortlake-groep, die was gevestigd in de buurt van Londen. De groep bestaat niet meer. Zeer on langs werd besloten tot opheffing wegens gebrek aan leidinggevende mensen. De drie Engelsen die zeiden te spreken namens alle nabestaan den, droegen zaterdag uit het bezit van de groep enkele artikelen over aan Scouting Texel: groepsvlaggen van Nortlake met het devies 'Be prepared' en het houten naambord 'Wangle III' dat destijds op Texel aan spoelde en naderhand aan de Nortlake-groep werd gestuurd als herinnering aan het drama. De bijeenkomst zaterdagavond in f Scoutinggebouw aan de Bernhal 3 laan werd ook bijgewooricTdoor L. Verkamman uit Haakshoeck (voorz ter van het scoutingdistnct waar Ter onder valt) oud-groepsleider Nie Slijderink uit Houten (initiatiefnerrep en coördinator van de grafzorg), Gerrits van de voormalig padvindersgroep De Zwalkers, ook bij de zorg was betrokken f wethouder Nel Eelman. 7 b li Historisch bese Laatstgenoemde hield een praatj waarin ze vooral voor de jongst Scoutingleden duidelijk maakte ha belangrijk het is dat de nagedachte nis van overledenen in ere wordt ge houden, zeker in dit geval. Het troostvol voor nabestaanden dat e goed wordt gezorgd voor de grave van dierbaren die ver van huis hir laatste rustplaats hebben gevonden Bovendien w.erkt herdenken kermt van de geschiedenis in de hand. Vol gens Eelman is het daarom ook pij zenswaardig dat jonge leden va: Scouting Texel altijd betrokken zijnbi de 4 mei-herdenking. 'Je bent pas een compleet mens als je weet wa' achter je ligt'. Vijf welpen met leidster Marga Wie- ring boden de buitenlandse gaster elk een mandje met kruidenbitter kaas en andere Texelse products aan. De zorg voor het graf van de zee verkenners zal wat scouting betref gewoon doorgaan. Onlangs zijn dt grafrechten met tien jaar verlengd. aanvalsvariaties meer fouten dan In de regioklasse wonnen de da- Blokkerend kwam Tevoko in de mes van volleybalvereniging tweede set beter uit de verf en het Tevoko zaterdag de belangrijke goed benutten van de middenaan- wedstrijd tegen het Helderse valsters leverde de nodige punten WSOV met 3-2. Het duurde tot de (25-22). Ook in derde set zorgde met vierde set voordat de Texelaars af- name Rita Dogger voor de benodigde stand konden nemen in deze met inzet, al bleek WSOV aan het einde de nodige emoties geladen derby, toch het sterkste (22-25). De vierde set werd het breekpunt. Tevoko con- In de eerste set kreeg Tevoko geen t centreerde zich volop en met tome- vat op het snelle aanvalsspel van loze inzet en een kléin tactisch grapie WSOV. Met name de werd de tegenstander overklast met linkshandige ex-tweede divisie- 25-8. De winst in de vijfde set was speelster De Vries wist de ruimte aan een terechte beloning, het net goed te benutten. En dit terwijl de Tevoko-aanval zich De behaalde drie punten zorgen voor geen raad wist met de goed opge- aansluiting in de kop van de ranglijst in de regioklasse waar naast koplo per Zaanstad zo'n zes teams meest rijden om de hoogste posities. Het eerste herenteam had geen en kele moeite met het dit keer zwakke HCSC. De zege (4-0) levert de Texelse mannen vijf punten op. Daar entegen bleek heren 2 niet opgewas sen tegen 'good old' Nieuwediep dat met een 0-4 zege meenam naar Den Helder. De mixjeugd bleek te sterk voor de jongens en meisjes van JVC uit Julianadorp. De toekomst van Tevoko won met 4-0. Dames 2 had het moeilijk (ook wegens de eigen incompleetheid), maar won toch met 3-2 van De Boemel uit Tuitjenhorn. Stand dames regioklasse noord: 1Zaanstad 4 7- 32; 2. WSOV 7- 22; 3. De Schulp 5-18; 4. Madjoe 5-18; 5. Madjoe 2 7- 18; 6. Tevoko 7- 18; 7. Whamwham 6-17; 8. ASV'55 7- 14. In de Jozefschool in Den Burg vindt maandag vanaf 20.00 uur de jaar lijkse ledenvergadering van het IVN plaats. Na het zakelijke deel van de avond houdt Mies de Wilde een voor dracht over dijen. Leden die foto's hebben van de activiteiten uit het af gelopen jaar (bijvoorbeeld de gidsen- cursus) wordt verzocht deze mee te nemen Voor meer informatie, tel. De mannen van scouting nemen met applaus de vlaggen en het naambord in ontvangst van (van links naar rechts) Brenda Moore, 313582James Weeden en Christophor Weeden (Foto Ho«y In Oosterend leek het vrijdag al Ouwe Sunderklaas. Stroper Willem t Hart en vogelwachter Ger de Jong schenken een glaasje Strender Stropertje. (Foto Gerard Timmerman) Zoals het jutten is verbonden met de geschiedenis van Texel, kent ook het stropen hier een lange tra ditie. Waar de romantiek van de strandroverij wordt geëerd met een kruidenlikeurtje, waarvan de faam inmiddels tot ver buiten de eilandgrenzen reikt, zo wordt nu ook de clandestiene jacht vereerd: Strender Stropertje, een likeur van slijter Alfons Hurkmans uit Ooster end werd vrijdagavond in 't Cafeetje gepresenteerd. Gelein Jansen, bedenker van de naam, had alvast een waarschuwing voor de drinker van het bittertje in petto. 'Een stroper neemt degene die hém wil pakken, soms zelf te pak ken.' Als uitbater van het Oosterender Wijnhuis keek Hurkmans jaloers naar de exploitanten van 't Cafeetje, die een Strender witbiertje op de kaart hebben staan. 'Nu dat er is, moet er ook een Strender drankje komen. Maar wél een likeur met een hele specifieke smaak, waar iedereen op valt. Een perfect drankje dus.' Zo voortvarend als het doel was be paald, zo moeizaam verliep de zoek tocht naar het ideale recept. Hurk mans sloeg aan het experimenteren, mengen en blenden. Vele proef- en ruikavondjes volgden. 'Ik ben héél wat ochtendjes met een lichte hoofd pijn uit bed gestapt.' Om zichzelf te ontzien zette hij het brouwsel ook voor aan zijn klanten. Hun kwalifica tie 'wel lekker' was al een aardig stuk in de richting, maar voor de ambitieuze Hurkmans niet genoeg. 'Ik wilde horen: 'Dit wil ik hebben.' Al met al duurde het acht maanden al vorens deze verlossende zin klonk. Maar ook toen was de slijter er nog niet helemaal gerust op. Hij schonk het drankje op buurtfeestjes en gaf de dames uit Oosterend op hun Vrouwendag een paar liter mee. Toen ze de lege flessen met enthousiaste verhalen terugbrachten, wist de brou wer dat zijn doel was bereikt: 'Een heerlijk, helder drankje, dat zich on derscheidt van de overige likeurtjes. Het lijkt nergens op. maar dan in de goede zin van het woord.' Maar een lekkere smaak alleen is niet voldoende. Er moest ook een naam voor het drankje worden bedacht. Een kolfje naar de hand van Gelein Jansen, die al menige straat heeft benoemd en voor de zeilmakerij in Oudeschild de term Skilder Kaai uit zijn mouw schudde. Ook hielp hij de locale bierbrouwerij. 'Bij Texels bier moet ik denken aan de weersvoorspellingen van Kees van der Werf, die elke dag de trap van de Slufter beklom en uitkijkend over zee daar zijn weersverwachting opte kende. Jansen: 'Sküumkoppies' op het water, dan krijgen we regen', zei hij dan. Ik denk dat hij er dit najaar velen zou hebben gezien. De zachte smaak van caramel bracht hem op het idee het bittertje van Hurkmans te associëren met de ro mantiek van de clandestiene jacht. Met als gevolg dat Strender Stroper niet alleen lekker is, maar ook lekker klinkt. Om het karwei af te maken, bewees drukkerij L&R Hurkmans goede diensten bij het ontwerpen van een toepasselijk etiket. 'Want met dit drankje moeten we Oosterend defi nitief op de kaart zetten.' Bij de presentatie van zo'n preten tieus borreltje mag een goed Stropersverhaal met ontbreken. Jan sen vertelde er eentje over een niet met name genoemde beruchte stro per, een telg uit een arm gezin dat woonde aan de voet van de Eierlandse duinen. 'Als jongen had hij geleerd hoe je toch aan een lekker boutje kon komen. Maar tijdens één van zijn strooptochten kreeg hij de plaatselijke koddebeier achter zich aan. Hij wist nog snel de zak met ko nijnen in een hoekje weg te stoppen. Hij dook tussen het slootriet en sneed met zjjn mes een stukje van het riet bij de knobbeltjes af. Toen de veld wachter vlak bij hem was, liet hij zich in de Roggesloot zakken, waarbij hij door het rietje bleef ademhalen. Zo wachtte hij af tot de koddebeier voor bij was gelopen en stak toen het hoofd weer boven water om diens licht te zien verdwijnen.' Anders liep het af met de stroper (ge speeld door Willem 't Hart) die vrijdag tijdens de presentatie toevlucht zocht in 't Cafeetje. Hij werd op de hielen gezeten door de vogelwachter (Ger de Jong), die zich met om de tuin liet leiden en de wetsovertreder in de kraag vatte. Het stukje leerde dat stropers die tegen lamp lopen - en wellicht ook jutters die door de strandvonder worden gesnapt - er op hun nachtelijke strooptochten goed aan doen een fles van het locale kruidenbittertje mee te nemen. Want nadat de hoofdpersonen zich te goed hadden gedaan aan het Strender li keurtje dat uit de juten zak tevoor schijn was gekomen, gingen de twee natuurlijke vijanden als dikke vrien den uiteen. Bncvo vu lezen Bailee <cnci«ccrdeb)kheid ui 4c mlccuc Water. Van cruciaal belang in ons le ven, maar waarmee we ook een haat liefdeverhouding hebben. Met name het onstuimige karakter in de vorm van neerslag bezorgt ons boeren deze herfst wel erg veel ellende. Mocht er nog lang enig vertrouwen zijn geweest dat het wel zou lukken de oogst van het land te halen, die hoop veranderde snel in vertwijfeling. Die ochtend van de tiende november, toen sloten en vele landerijen geheel vol en onder water stonden, sloegen wij als verlamd de situatie gade. Het binnenhalen van oogstbare gewas sen leek wel erg ver weg. Juist toen werden we getroffen door een krachtig optreden van onze ge meente en het Waterschap Hollands Kroon, door wie snel werd ingespeeld op de ontstane situatie, waarbij vrij willige brandweer, gemeente- en waterschapspersoneel met meer dan normale ijver de zorg voor deze over last op zich namen. Deze geweldige inzet heeft in de kortst mogelijke tijd geleid tot normalisering van de situatie, waar bij de landbouwgronden weer de mogelijkheid kregen het water te la ten uitzakken. Hun inzet heeft in onze gemeenschap enorm goed doorge werkt. Daarvoor onze dank. Namens de WLTO-afdeling Texel, Jaap Hin, Oosterend Dat héél wat Texelaars warm lopen voor Ierse muziek, bleek zaterdag tij dens het gelijknamige muziek- en dansfestival, dat met een optreden van de Iers/Belgische folkban Eishtlinn werd afgesloten in Question Plaza. Tientallen liefhebbers volgden een van de muziek- en dans- workshops die de Muziek- en Dans school had georganiseerd. 'Een les om U tegen te zeggen', aldus een van de deelnemers over de workshop Zang. Op de foto brengen de deel nemers van de workshop Gitaar, on der leiding van gitarist Philip Masure van Eishtlinn, het geleerde ten gehore. (Foto Gerant Timmerman)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2