Feestelijke intocht Sinterklaas Marjolein Woerlee wil met reiki Bosnisch oorlogsleed verlichten Zorgen beloodsing schepen Waddenzee Te weinig oude geiten op Texel Klaverjasboekje Henny Kok voor de leek en gevorderde ilieuwinst turbines verwaarloosbaar? Hond bijt hond: lastige kaakbreuk Blik vanger TEXELSE j COURANT huiselijke kring spelen maken nog al eens ruzie. Dit-boekje-kan dat voor- Henny Kok. 'timaster Marjolein Woerlee-van Asperen. leiki-therapeute Marjolein Woerlee-van Asperen uit Den Iurg zal als afgevaardigde van de onlangs opgerichte or- anisatie Reiki Wereldwijd in april naar Bosnië vertrekken m hulp te verlenen aan oorlogsslachtoffers. Zij zal onder nderen vrouwen en kinderen behandelen wier man en ader vanuit Srebrenica is afgevoerd en vermoord. 'We aan ons niet opdringen en zullen de reguliere hulpverle- srs niet voor de voeten lopen. Dat hoeft ook niet, want reiki puur aanvullend. Overigens is tijdens een proef in Tuzla ebleken dat de bevolking affiniteit heeft met deze ehandelingsmethode. initiatief voor de internationale gouvernementele organisatie ■iki Wereldwijd' werd genomen a 3r de Stichting Motherhood uit dijk. Motherhood verleent op alle gelijke manieren hulp aan kinde in oorlogsgebieden en roept daar- verschillende instellingen in het sn, die eerst als onderdeel van Iherhood opereren en op termijn standig worden, waarbij wel nauw t Motherhood wordt samenge- rkt en van de kennis gebruik- naakt. Na Homeopaten Zonder inzen en Muzikanten Zonder nzen zag enkele weken geleden ki Wereldwijd in het Gelderse ssen het daglicht. Woerlee was okken bij de oprichting van de in- lationale club waarbij zich veertig rnamelijk Nederlandse maar ook srikaanse, Zwitsers en Ierse (therapeuten en -docenten heb- i aangesloten. eerste therapeuten zullen deze and vertrekken naar Tuzla, waar Iherhood een huis heeft gehuurd, ere week komt een andere groep rnatieve therapeuten naar Tuzla de inwoners en vluchtelingen te iandelen. 'Dit eerste jaar is voor mede bedoeld om ervaring op te n. Daarna zullen we ook cursus gaan geven aan de plaatselijke artsen, verplegers en andere hulpver leners, zodat de mensen daar zelf reiki kunnen geven.' Dat zal dan ge beuren in de zogenaamde Peace Parks, die in Sarajevo en Tuzla met Nederlandse hulp worden gereali seerd. Hier kunnen de inwoners de noodzakelijke rust, stilte, schoonheid en natuur opzoeken om hun oorlogs trauma's te kunnen verwerken. In de boom- en bloemrijke vredesparken komt een gemeenschapscentrum waar mensen zich kunnen laten be handelen, cursussen kunnen volgen, aan culturele activiteiten deelnemen en zich kunnen terugtrekken in een meditatieruimte. Verder wordt ge hoopt dat de verschillende etnische gemeenschappen die elkaar eerder op leven en dood bestreden, via een dialoog weer tot elkaar zullen komen. De bouwtekeningen zijn klaar en beide steden hebben grond beschik baar gesteld. Komend voorjaar moe ten de vredesparken opengaan. 'We willen de mensen niet overvallen en hebben heel zorgvuldig uitgezocht of we daar wel welkom zijn. Het bleek dat de artsen en de ziekenhuizen heel blij zijn met ons omdat we iets kun nen aanvullen, iets brengen dat er nog niet is.' Ook bij de patiënten viel de hand-energietherapie in goede aarde. In Oost-Europa is men meer Builen YcraAnroCflJcljjkb«id van ie rc uitstoot van C02 is onzichtbaar jkt daarom minder erg dan op de pen gelopen olietankers. Toch ben de klimaateffecten een veel ere gevolgschade dan wat be- iurde vogels en stranden. De ge ien van de klimaatverandering zijn iddels ook op Texel zichtbaar. We nen alleen nog proberen de ade te beperken. Of moeten we hten tot de zeespiegel net als 0 jaar geleden nog eens met 70 er is gestegen? Voor het milieu is noodzakelijk om zo snel mogelijk te schakelen op een duurzame 'gievoorzienmg. Op dit moment is lenergle daarvan de belangrijk- Als de T.V.L. en 'Tien voor Texel' kelijk geïnteresseerd zouden zijn et belang voor Texel zouden zij ander standpunt t.a.v. wind- jjie innemen. De door Bernard ans aanbevolen website is ook al en al kortzichtigheid, zei Lubbers het ook weer? In 9, bij de opening van een vorige 'nationale Milieuconferentie 'bij 24 regeringsleiders aanwezig an, in Den Haag: afbraak van de biosfeer, van het van de mensheid, kan niet lan- worden toegeschreven aan on- andheid en onachtzaamheid. Nu 'eten wat de gevolgen zijn, moet Broken worden van nalatigheid, bewust misbruik, van wanbe- is voorspelbaar dat fossiele idstoffen op korte termiin te duur m zijn om te verbranden. Duur- - energie zal goedkoper worden, at de vraag sterk zal toenemen, overheidsbeleid is er op gericht op dit toekomstscenario in te en Daarom is als doel gesteld in laar 2020 totaal 10% van ons 'üiegebruik duurzaam op te wek- ln 2050 zelfs 50%. We moeten op tijd zorgen dat we de beschik- tbuurzame energiebronnen opti- kunnen gebruiken. Dat is nu nog niet het geval. De productie moet fors omhoog. De ontwikkelingen moeten dus vooral worden voortgezet! De overheid heeft er daarom voor geko zen zowel de productie als de afname van duurzame energie aantrekkelijker te maken. Dat heet marktwerking en dat is gelukt! Ondernemers hebben baat bij het plaatsen van wind turbines en duurzame energie is bij bepaalde energiebedrijven al goed koper dan vuile stroom. Toch raar dat sommigen de groei van ons stroomverbruik een reden vinden om zich tegen windenergie te keren Moeten we die stijging dan maar met steeds meer vuile stroom opvangen? Of kunnen zij - in tegenstelling tot al die mensen die er al dertig jaar aan werken - de mensheid wel tot een drastisch zuiniger energiegebruik verleiden? De 1300 windturbines van nu leveren volgens Spaans 640 miljoen kWh per jaar schone stroom. Dat is voldoende stroom voor 200.000 huishoudens. Moderne windturbines kunnen ruim zes maal zoveel energie leveren dan de huidige en het aantal windturbines kan zonder problemen vervier voudigd worden. Dan kan er dus nog vijfentwintig maal zoveel energie met wind worden opgewekt. Is schone stroom voor vijf miljoen huishoudens verwaarloosbaar? We kunnen de stijging van ons energieverbruik met opvangen met steeds beter renderende energie centrales. Het rendement van elk sys teem heeft zijn technisch einde En dat is hierbij in zicht. Centrales heb ben bovendien hoge schoorstenen die hun zichtbare en onzichtbare ver vuiling zo veel mogelijk in onze col lectieve ruimte verspreiden. Ons mi lieu wordt daar met beter van. En ons klimaat al helemaal met. Heerhugowaard Cees Bakker, voorzitter www.kennemerwind nl nog dan hier gewend aan alterna tieve, aanvullende behandelwijzen, die er van oudsher floreren. 'Hier loop ik nog wel een op tegen de strikt kli- nisch-wetenschappelijke beandering van de geneeskunde. Daar is men minder naar die kant doorgeslagen. Dat bleek ook tijdens een proef project in Tuzla in september 1999. Eerst gebeurde er niks. De mensen kwamen alleen maar kijken, sfeer proeven, even ruiken. Na drie dagen was het goed en hebben we continu mensen behandeld.' De (vrijwillige) reiki-therapeuten zul len ook barakkenkampen met vluch telingen bezoeken en zich met name bezighouden met psychosomatische klachten die terug zijn te voeren op de spanningen en trauma's uit het Joegoslavische oorlogsverleden. 'Juist reiki is heel erg gericht op dit soort klachten en kan ter ondersteu ning van de gewone gezondheids zorg goede resultaten boeken. Het genezingsproces en de werking van medicijnen verloopt met reiki sneller of wordt minder slopend. Het gees telijke aspect speelt een belangrijke rol, dan is het natuurlijk mooi dat reiki zo goed past binnen de lokale cul tuur.' Die cultuur kan echter ook een obsta kel vormen, zeker in het door ethnische verschillen gedomineerde Bosmë-Herzegovina 'Wat voor de één een compliment is, kan voor de ander een belediging zijn. Het geven van drie zoenen wordt gezien als een Servisch gebruik en kan bij een Kroaat of een moslim helemaal ver keerd vallen. Hetzelfde geldt voor het recht in de ogen aankijken van je gesprekspartner, wat hier een vorm van respect is, maar daar door een man wordt opgevat als een beledi ging of een teken van: 'Ik ben be schikbaar'. Als een moslim je bij het betreden van zijn huis zegt: "hou je schoenen maar aan", verwacht hij toch dat je ze uittrekt. Zij vinden ons westerlingen ook heel vies. We was sen ons veel te weinig en gebruiken toiletpapier in plaats van water Je hoeft niet te proberen het tegendeel te bewijzen want dat lukt je toch met: wij zijn en blijven viezerikken. Vege tariërs mogen vlees niet weigeren, tenzij ze zeggen dat ze het met mo gen van de dokter. Omdat we alle volksdelen gaan behandelen is er een werkgroep ingesteld die ons voorbe reidt en aan de hand van een proto col vertelt wat er kan en niet kan. Geschenken aannemen bijvoorbeeld. De behandeling is in principe gratis maar vaak willen de mensen iets te ruggeven, al was het maar een zelf gebakken cake. Dat moet je accep teren. Mensen mógen overigens gewoon met geld betalen. Onze complete boekhouding wordt op internet gezet dus iedereen kan pre cies zien wat onze inkomsten en uit gaven zijn De culturele botsing maakt het werk als therapeut voor Woerlee extra spannend, zeker in een samenleving waar de positie van de vrouw heel anders en in menig opzicht minder waardig is. Kwesties waarover zij zich normaal gesproken boos zou maken, moet ze gedurende één of twee we ken voor lief nemen. Maar de groot ste aanslag op de psyche van de therapeute zal ongetwijfeld worden gevormd door de hartverscheurende oorlogservaringen waarmee de pa tiënten haar zullen confronteren en de ellende die ze ter plaatse aantreft. 'Gelukkig is er voor ons goede nazorg geregeld. We zullen heel wat voor onze kiezen krijgen.' De intocht van Sinterklaas liep zater dag uit op een feestelijke gebeurte nis. Drommen met kinderen en hun ouders onthaalden de goedheiligman Bart Bosch en zijn gevolg op de kade van Oude- schild, waar ze hun stoomboot afmeerden. Terwijl de Pieten kwist strooiden met pepernoten nam Sint de tijd voor de kleintjes. Ook tijdens de rondrit door Den Burg viel hem het nodige eerbetoon ten deel, met als hoogtepunt een sfeervol optreden van The Small Buzz op de Groene- plaats. Ook in andere dorpen was de stemming uitbundig. Toen de 6-jarige hond van de familie Alkema op 30 oktober in het bos ten noorden van De Koog aan de lijn werd uitgelaten, werd hij door een andere grotere hond gebeten. De gevolgen waren ernstig. De hond van Alkema had een gebroken onderkaak en moest door dierenarts Loek van Vliet worden doorwezen naar het Diergeneeskundig Orthopedisch Centrum in Amsterdam. Tijdens een anderhalf uur durende operatie werd de kaakbreuk met een zevental stalen pennen gerepareerd. De uiteinden van de pennen zijn vast gemaakt aan een uitwendig frame, dat zes weken moet blijven zitten. Al die tijd kan de hond niet normaal eten. Hij moet met pipetjes en andere hulpmiddelen worden gevoerd De familie heeft het er graag voor over en hoopt dat de hond, die ze tijdens een vakantie in Frankrijk van een Italiaan hebben gekregen, straks weer hele maal de oude is. De operatie heeft met bijkomende kosten meer dan tweeduizend gulden gekost. De 'dader' is tot dusver niet achter haald. Het was in elk geval een mid delgrote, lichtgetinte hond die los door het bos liep in gezelschap van een vrouw, mogelijk de eigenares. In elk geval hebben de honden niet echt gevochten. De grote hond gaf de kleine in het voorbijgaan een snelle beet. Mogelijk heeft de eigenares er niets van gemerkt. Toch hoopt de familie Alkema op een ontmoeting met haar. Waarschijnlijk is zij verze kerd zodat de schade op prettige wijze kan worden geregeld. (Foto Harry de Graaf) Zelf komt hij er niet meer aan toe, maar anderen wil Henny Kok graag tot het klaverjassen aanzetten of geroutineerde spelers eens een andere variant van het populaire kaartspel laten spelen. 'Met name het portefeuille-klaverjassen leuk. Daarbij speelt ieder koppel na elkaar met dezelfde kaarten en worden de resultaten met elkaar vergeleken, ledereen heeft gelijke kansen, het lijkt wel op een bridge drive. Ik voorspel het portefeuille- klaverjassen een grote toekomst.' Het Rotterdamse systeem, het Am sterdamse, Utrechtse en het Scheveningse: alle mogelijke manie ren om het spelletje te spelen komen in Klaverjassen voor beginners en gevorderden aan bod Ook het 'kra ken', het klaverjassen met zijn tweeën en drieen, de orthodoxe en moderne speelwijze, het Howell-systeem en zelfs klaverjassen voor blinden en slechtzienden hebben in het onlangs bij uitgeverij Tinon verschenen boekje een plaats gekregen. Reglementen, geheugensystemen, tips om te win nen en een kleine cursus wedstrijd leiding voor klaverjasdrives maken het tot een handig naslagwerkje. Klaverjassen voor beginners en gevorderden is een geactualiseerde en uitgebreide versie van Koks boekje dat in 1987 bij een andere uit gever is uitgekomen. Dat de Baarnse uitgever brood zag in een nieuwe druk, is met verwonderlijk. Er zijn bijna vier miljoen klaverjassende Ne derlanders, die lang met allemaal even goed op de hoogte zijn van de spelregels en mogelijke varianten. 'Vooral mensen die niet aan wedstrij den meedoen maar het spelletie in komen.' Behalve deze vrede stichtende bedoeling heeft de Cocksdorper nog een andere missie met het boekje. 'Ik wil de gezelligheid van vroeger terugbrengen. Mensen moeten achter die domme televisie vandaan komen en weer spelletjes spelen. Dat brengt mensen samen.' Hoewel het boekje in een leemte voorziet en warm wordt aanbevolen door de Nederlandse Klaverjasunie. is het verre van volmaakt. Omslach tige zinnen met veel overbodige infor matie komen de leesbaarheid niet ten goede: 'Bij een onderzoek dat is ge daan, kwam een aantal van bijna 4 miljoen Nederlanders die zich met dit spel bezighouden uit de bus.' Soms is de boodschap zó vanzelfsprekend, dat die neigt naar debilisering: 'Klaverjassen is een kaartspel, dus hebben we een spel kaarten nodig.' Hier en daar staan grammaticale mis sers die de redacteur van een lande lijke en professionele uitgever als Tirion eruit had moeten halen: 'Bij bordspelen zie je wat er gebeurd.' Iets minder storend is dat Kok over zichzelf in de (ouderwetse) meervoudsvorm spreekt: hij heeft het voortdurend over wij in plaats van 'ik', terwijl er toch echt één auteur aan het woord is. Sommige stellingen zijn ui- (Foto arc/vef Tei el se Couranti terst dubieus: 'De geluksfactor bij klaverjassen is vrijwel uitgesloten.' Het mag dan zo zijn dat slim spelen, het koppie erbij houden en de tips van Kok de winkans doen toenemen, de kaarten die je bij klaverjassen krijgt toebedeeld zijn minstens zo belang rijk. Afgezien daarvan is het een nuttig boekje waarmee leken het klaver jassen dankzij de duidelijke uitleg en de vele spelvoorbeelden goed kun nen leren en gevorderden hun spel kunnen verbeteren en afwisselender kunnen maken. Henny Kok: Klaverjassen voor beginners en gevorderden, uitgeverii Tirion, Baarn 2000 ISBN 90-4390-134-2 95 blz prijs ƒ19.90. Bart Bosch Schepen die een loods nodig heb ben om de haven van Texel binnen te varen, zouden die in de toe komst wel eens moeilijk kunnen vinden. Dat stelt de Wadden- AdviesRaad (WAR), naar aanlei ding van het besluit van het minis terie van Verkeer en Waterstaat om de vrijstelling van de loodsplicht te verruimen van 60 meter naar 10O tot 110 meter lengte. Omdat schepen die de haven van Oudeschild aandoen niet al te vaak een loods inhuren, zal de maatregel voor Texel geen grote consequenties hebben. 'Een heel enkele keer stapt er een loods aan boord van een schip dan onze haven binnenloopt', zegt havenmeester Kees de Graaf, die doelt op grote passagierschepen of binnenvaartuigen die Oudeschild sporadisch aandoen. 'Om stenen te brengen. En tijdens de bieten campagne gebeurde dat nog wel eens, maar aangezien de suikerbie ten het eiland dit jaar per as verlaten, is daarvan nu geen sprake. Als de schippers een keer wisten hoe de geulen liepen, dan wisten ze het de volgende keer zelf en hadden ze geen loods meer nodig.' De Eemshaven in Delfzijl leverden de loodsen jaarlijks 3000 tochten op, een aantal dat door de maatregel zal dalen naar 500. Voor Harlingen daalt het aantal loodsplichtige handelingen van 900 naar 100. Loodsen kunnen hun bedrijf hierop niet meer goed in richten. De verwachting is dat er wachttijden ontstaan en daardoor minder schepen met een loods gaan varen, wat uiteindelijk de veiligheid op de Waddenzee in gevaar kan brengen, aldus de WAR. Ander gevolg is dat de loodstarieven zullen stijgen, wat de concurrentiepo sitie van de noordelijke havens aan tast. Inmiddels zijn van de 15 lood sen die in het noorden van het land actief zijn er al 7 vertrokken naar de regio Rijnmond en is het loodsen- kantoor in Harlingen gesloten. In Den Helder is het aantal loodsen terugge bracht van 6 naar 3. Volgens de adviesraad verloopt de communica tie tussen de betrokken partijen slecht, waardoor overleg en uitvoe ring te wensen overlaten Het was druk die bewuste vrijdag In alle vroegte kreeg ik een onver wacht telefoontje.'We komen aan het eind van de middag en blijven tot maandagmorgen. 'Leuk?' 'We'zijn vier volwassenen en drie kinderen. Ik kuchte bevestigend. En na de klik van einde verbinding zuchtte ik breeduit. Leuk en niet leuk. Ik was degene die altijd be weerde dat deze tijd schraal was Niemand durft meer onverwacht bij iemand aan te komen. Leuk dus. Maar het voorgenomen weekend plan van veel lezen, muziek, stilte was in één klap weggevaagd Huis opruimen, tassen in de auto. Snel op weg naar de super markt.Dan de specialiteiten van het eiland verzamelen in de daarvoor bestemde zaken. Juttertje, de wijn, het duindoornsap, kruidkoeken en kazen. Vooral die met lamsoor en Texelse brandnetel. Het is overal vol en druk. Na ietwat gehaast het rondje winkels te heb ben afgewerkt, zoek ik nog wat leuks voor de kleintjes. Tot besluit wat extra kranten en tijdschriften en bloemen. Licht mopperend op al dat vele eten dat voor zo'n weekend nodig is. bereik ik de parkeerplaats. Daar bedenk ik mij dat Sanne zo van oude geitenkaas houdt en dat dit nu nog het enige is dat ik niet heb aan geschaft. Ik verman mij en ga terug naar de bewuste zaak. Gelukkig is het daar met druk. Een mij onbekend jong meisje staat achter de toonbank 'Hebben jullie oude geit?', vraag Ik speurend temidden van de vele ka zen. Het meisje speurt ijverig mee.'Ik geloof het niet', zegt ze, 'wel oude schapenkaas, ook erg lekker mevrouw.' Ik aarzel. Nee, Sanne houdt nu juist zo uitgesproken van oude geit. On terecht en enigszins prikkelbaar vraag ik: 'Ben je alleen, is er nie mand anders op dit moment?' Jij hebt er geen kaas van gegeten, denk ik lichtelijk verbolgen. Het meis|e verdwijnt gedienstig voordat ze uitvoerig heeft verteld dat ze het zal gaan vragen. Het duurt lang en ik heb steeds meer spijt van mijn beslissing om terug te gaan. Net op het moment dat ik overweeg om weg te gaan, komt ze weer te voorschijn. Haar wangen zijn opvallend rood. ze zegt 'Het is er niet mevrouw, op het mo ment zijn er te weinig oude geiten op het eiland.' 'Oh nou ja, te weinig oude geiten, toch bedankt', zeg ik en loop de winkel uit met een niet geheel te plaatsen bevreemdend gevoel. Bui ten wordt mij de weg gevraagd naar de apotheek en verwijs ik, zoals vaak, een totaal verkeerde richting uit. Ook dat nog. Ik bereik mijn volgestouwde auto. Aan kaas denk ik niet meer. Het bezoek arriveert stralend wan neer ik net heb uitgepakt en de haard een mopi vuur afgeeft We zijn blij elkaar te zien, wisselen verhalen, drinken thee en gaan dan over tot het openen van de speciale wijn. Mijn zoon zorgt voor een schaal hapjes, samengesteld uit de door mij verzamelde lekkernijen. Dan veert Sanne overeind, overziet de schaal in één oogopslag en zegt hoopvol: 'Waar is die heerlijke oude geit?' ledereen kijkt naar mij alsof het een halszaak aan het worden is Ik ge draag me wat ontwijkend. 'Ik heb het nog geprobeerd', hoor ik mezelf zwakjes zeggen, 'ik ben er speciaal voor teruggegaan, maar er zijn op dit moment te weinig oude geiten op het eiland 'Het gelach is niet van de lucht. Dana Rover DINSDAG 21 NOVEMBER 2000

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5