Bartels: Texelse keten lamsvlees haalbare kaart' Texel topper op gebied van energiebesparing f Stoppen met roken: 'Wat je wilt, dat kun je' Gevoel 'het is nu of nooit' overheerst Vi Zeldzame zwaardvis in netten TX 3 ff Linedansen in 't Skiltj c* Pp. Ongewoon 1-1-2 .TEXELSE COURANT Goede resultaten voor Z-ruiters p SSzSaSi Uitslagen Tevoko Voetbaluitslagen Golfers houden snertwedstrijd DINSDAG 21 NOVEMBER 2000 de keten en een hogere prijs voor 'Echt Texels lamsvlees' te betalen. De geraadpleegde ondernemers kunnen per jaar naar schatting 7.500 kilgram lamsvlees verwerken, wat ongeveer overeenkomt met het aanbod dat door de keten kan worden gereali seerd. Ovengens is er nu vooral vraag naar ruggen en bouten van het lam, terwijl er meer onderdelen beschik- baar komen voor de afzet en verwer king Het voornemen is om de keten op het eiland te starten en later uit te brei den naar andere delen van het land. Op deze wijze kan waarschijnlijk aan de korte leveringstemlijn worden vol daan. een wens die door restaurant houders is aangegeven. Eén van hen heeft zich al aangeboden om als manager van de keten te willen op treden. Nu Bartels het onderzoek heeft afge rond, is het tijd voor de volgende stap om te komen tot de lamsvlees keten. Daartoe vraagt het college de raads commissie vanavond groen licht te geven voor het tweede traject, het mobiliseren van de betrokken par tijen. Dat de exclusiviteit van het Texels lamsvlees onomstreden is bleek toen de Franse predident Chnrac bi] zijn bezoek aan Nederland het verzoek deed om het op het menu van het staatsbanket te zetten. Het vlees werd geleverd door Aad van Heerwaarden. Dat er met drt gegeven verder geen reclame is gemaakt, zegt veel over de promotie van het lamsvlees. (Folo arclwl Tetelsx Cmnmtl vlees in Texelse eethuizen geen goede reclame voor het locale schapenras. Met als gevolg dat de schapen houderij steeds verder afneemt. Een ongewenste ontwikkeling, vindt on der andere het college. Niet alleen omdat de landbouw daarmee ver smalt, maar ook omdat schapen in een weiland een belangrijk visite kaartje van Texel zijn. Om te onder zoeken of het tij door de instelling van een lamsvleesketen is te keren, nam de gemeente Bureau Bartels in de arm. Om een indruk te krijgen hoe wordt gedacht over de realisatie hier van en welke knelpunten worden ver wacht voerde Bartels de afgelopen tijd gesprekken met vertegenwoordi gers uit de verschillende keten onderdelen. 'Het is nu of nooit', luidde een uit spraak van een van de ondervraag den. Want als initiatieven uitblijven zal het aantal Texelse lammeren verder afnemen. De voorstanders van de keten dringen er daarom op aan zo snel mogelijk tot realisatie over te gaan. Gebleken is dat binnen de houderij, onder de veehandelaren, bij de verwerkers en de restaurants meerdere belangstellenden zijn. Bijna tweederde van de ondervraagden wil deelnemen aan de keten. Maar de meesten stellen wel voorwaarden, waaraan volgens de onderzoekers ovengens wel is tegemoet te komen. De verwachting is dat schapen- boeren voor de extra werkzaamhe den (ketenbewaking) die ze moeten verrichten een gulden extra (onge veer tien procent) per kilogram ge slacht gewicht extra zullen vragen. Omdat het vlees zich voor die meer prijs wel moet onderscheiden van de rest, gaan er criteria gelden voor smaak, kleur, geur en andere kwali teiten van het vlees. Als daaraan wordt voldaan lijkt een flink deel van de restauranthouders bereid om lamsvlees af te nemen uit Er bestaat voldoende animo voor het opzetten van een Texelse lamsvleesketen, waarbij de locale lekkernij wordt geproduceerd en verwerkt volgens een gecontro leerd systeem en voorzien van een kwaliteitskeurmerk in erkende res taurants wordt geserveerd. Dat concludeert Bureau Bartels uit Amersfoort, dat de mogelijkheden van een samenwerkingsverband tussen schapenhouders, handel aren, slachters/verwerkers en horeca heeft onderzocht, met als doel de promotie van het Texelse lamsvlees en de consumptie te sti muleren. Dat is nodig, want het is nu of nooit, aldus één van de on dervraagden. Dat het niet goed gaat met de Texelse schapenhouderij is geen nieuws De concurrentie van buitenlands lams vlees drukt de pnjzen en de nchtlijnen op het gebied van milieu worden aan gescherpt, waardoor steeds de scha pen als neventak in de veehouderij zijn aantrekkelijkheid verliest Maar ook de promotie van het exclusieve Texelse lamsvlees laat te wensen over. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het verzoek van de Franse president Chirac om tijdens het staatsbanket bij zijn bezoek aan Nederland Texels lamsvlees op het menu te zetten. Een gegeven waarmee in promotionele zin, afgezien van de berichtgeving in de locale en regionale media, mets is gedaan. Bedenkelijk is ook dat een aantal Texelse restaurants wel Texels lamsvlees op de kaart zegt te heb ben, maar dat de lammeren nooit op het eiland hebben gegraasd. 62 pro cent van het ingekochte vlees komt uit een ander deel van Nederland, Nieuw-Zeeland of elders. Deels be grijpelijk, want rug en bout van Texels lamsvlees kost tussen de 30,- en ƒ43,- per kilogram, terwijl die uit Nieuw-Zeeland tussen de ƒ17,50 en 30,- kosten. Maar desondanks is het serveren van buitenlands lams- Bij de zondag in manege Akenburg gehouden mdoordressuurwedstrijd van De Kleppertjes en De Wadden- ruiters reden de Z-ruiters allen een goede proef. Alle drie amazone's gin gen met een of twee winstpunten naar huis. Ruiters kunnen zich nog tot 9 decem ber opgeven voor de wedstrijden om de Kerstbokaal, die op 29 en 30 de cember worden verreden Uitslagen: L paarden 1e Eva vd Linde. O Cocksboy Texel. 168 pnt; 2e Marleen Bakker. Nobility. 167+pnt; 3e Gerard Roe per. Igor, 167 pnt 2e proef: 1e Eva vd Linde, O Cocksboy Texel. 173 pnt; 2e Marleen Bakker. Nobility, 164,3e Marloes vd Vis. Newton. 162 pnt. B paarden: 1e Petra Dijker, Nikita. 165+ pnt; 2e Dijantha v Vugt, Laveron. 165 pnt, 2e proef: 1e Dijantha v Vugt, Laveron. 167 pnt; 2e Dina Schahidi. Amadeus. 161 pnt M2 paar den: 1e Dorothe Koorn, Koro, 154 pnt; 2e proef. 1e Dorothé Koorn. Koro, 160 pnt. M1 pony's. 1e Ellen Blom. Quirida, 152 pnt; 2e proef: 1e Ellen Blom. Quirida, 143 pnt. M1 paarden: 1e Sanne Lampers. Kincem. 149 pnt; 2e proef: 1e Gea de Ridder, Nando, 150 pnt L pony's CDE. 1 e Silve Schoorl. Rocky. 163 pnt; 2e Roos Jongeneel, Laska, 156+pnt 2e proef: 1e Charlotte Boon. Nadie, 162 pnt; 2e Silve Schoorl, Rocky, 160 pnt. B pony's CDE 1 e Leonie v Schaik, Rodenck, 168 pnt; 2e Jorieke Meyer, Baleys, 162 pnt; 2e proef: 1e Maren Kuyper, Vareja, 165 pnt. 2e Priscilla Noorlander, Pasqual, 156 pnt. Z1 paarden: 1 e Bea Dekker. Lehar, 182 pnt; 2e proef. 1e Bea Dekker. Lehar, 185 pnt. Verder winstpunten voor Marloes van der Vis, Gerard Roeper. Marian van der Geest Birgit Sassenburg, Dina Schahidi. Charlotte Boon. Priscilla Noorlander. Maren Kuyper. Ria Bakker en Wendy Lampers. De bemanning van de TX 37 kreeg vorige week een zwaardvis in de net ten. een zeldzame vangst voor de Noordzee. De zwaardvis komt nor maal gesproken alleen voor in de open oceaan, waar hij lange trektoch ten maakt en jaagt op haring, ma kreel, vliegende vissen en andere scholenvis, maar ook op pijlinktvis. Daarbij slaat hij volgens sommigen met zijn zwaard wild om zich heen om daarna op zijn gemak de gewonde vissen op te peuzelen. Een zwaard vis kan 4,5 meter lang en ruim 500 kilo zwaar worden, maar dit jonge exemplaar, dat vijftig kilometer ten noordwesten van Texel werd gevan gen, kwam niet verder dan één me ter. Zijn lange bovenkaak is gedeel telijk afgebroken. In Nederland zijn slechts enkele vangsten of vonds bekend. De (dode) vis is door sch per Bert Bos naar EcoMare gebra waar voorlichtster Renée Smal h aan de pers toonde. Mogelijk wo het dier geprepareerd en tentoon: steld in museum Naturalis in Leid (Foto Sart Ét Texel is op het gebied van energie besparing de meest actieve ge meente van de provincie. Dat blijkt uit het rapport 'Klimaat en energie', waarin is onderzocht in welke mate 72 gemeenten uit Noord-Hol land inspanningen leveren op het gebied van energiebesparing en duurzame energie. Dat Texel er zo gunstig uitkomt is een opsteker voor milieuwethouder Peter Bak ker, die zich ten doel heeft gesteld dat het eiland in 2030 alle beno digde energie zelf opwekt. Voor het onderzoek, dat werd uitge voerd door het Centrum voor Interna tionale Samenwerking Noord-Hol land, kregen de gemeenten een vragenlijst voorgelegd, waarop de activiteiten op het gebied van milieu besparing moesten worden ingevuld Hieruit, en uit gesprekken met amb tenaren en adviseurs, bleek dat het ontbreken van de bereidheid van de bevolking en de steun van bestuur ders in veel Noord-Hollandse ge meenten belemmerend werkt op het energiebeleid en daarmee de uitstoot van C02-gassen bevordert Op Texel lijkt die bereidheid er wel te zijn, zo valt op te maken uit de 65 bedrijven die inmiddels zonnepane len hebben geplaatst. Daarmee is Texel koploper in Nederlandse Wind energie, biovergisting en getijde energie zijn andere mogelijkheden waarvan de wethouder hoge ver wachtingen heeft. Bakker spant zich momenteel in om de proef met een getijdecentrale die volgend jaar waar schijnlijk wordt gehouden niet voor de haven van Den Helder, maar voor die van Texel te houden. Verder biedt de gemeente in samenwerking met de provincie ondernemers de kans om de mogelijkheden voor energie- en milieubesparmg te laten onder zoeken. De vergaande energie ambitie van Texel heeft zich al geuit in stevige investeringen in schone energiebronnen en -besparingen. Ook op het gebied van duurzaam bouwen is Texel ambitieus, zoals blijkt uit de plannen voor 'nul-energie- woningen' in nieuwbouwwijken. Wet houder Bakker ziet ook kansen in de recreatiesector. 'TVL-voorzitter Harry Wuis heeft aangegeven dat binnen een periode van tien jaar de helft van de vakantiewoningen moet worden vernieuwd of vervangen. Dat biedt grote mogelijkheden en als eiland kunnen we daarmee scoren.' Verenigingen Het is met name de grote stroom toe risten naar Texel waardoor energie bedrijf NUON, dat op het gebied van groene energie hoge doelstellingen heeft, grote interesse heeft in het ei land en bereid is er hoge investerin gen te doen. Naast de succesvolle actie voor bedrijven om zonnepane len te plaatsen, hield de gemeente samen met het energiebedrijf vorige week een voorlichtingsavond over natuurstroom in particuliere huishou dens, waarbij ook verenigingen hun voordeel kunnen doen. In februari 2001 ontvangen alle 4.557 Texelse huishoudens een brief met de vraag of ze natuurstroom willen afnemen. Als tegenprestatie kunnen ze aange ven op welk verem-gingsgebouw ze één zonnepaneel willen laten plaat sen. Voor elke drie huishoudens komt ergens een vierkante meter paneel. De opbrengst daarvan komt ten goede aan de club. Doel is twintig verenigingsgebouwen van panelen te voorzien. Clubs die interesse hebben moeten dit voor 15 december laten weten aanr Roel Struick van de ge meente Texel, tel. 362 189. De pane len worden geplaatst en betaald door het NUON en gedurende een periode van twintig jaar gegarandeerd. De meerkosten voor natuurstroom zijn in 2001 waarschijnlijk ƒ3,- tot ƒ5.- per maand. De jaren daarop, als de ecotax stijgt, zal het verschil tussen natuur- en gewone stroom kleiner worden. ■vl Bezoekers van dorpshuis 's Skiltje verkeerden zondag in westernsferen. Pakken stro als bank, paardenzadels als decoratie, cowboykleding en veel countrymuziek gaven sfeer aan het eerste Open Line Dance Festival. Dat de uit Amerika overgewaaide da vorm populair is bleek uit de grotel langstelling voor de festiviteit, binnen afzienbare tijd een vervolg krijgen. ifoiobui s De uitslagen van de wedstrijden in de Nevobo-competie van 18 november. Dames 1 - WSOV 1 3-2 Dames 2 - De Boemel 3 3-2 Jeugdmix - VCJ'94 MB3 4-0 Heren 1 - HCSC 1 4-0 Heren 2 - Nieuwediep 1 1 -3 Het is weer zaterdag. De week is voorbijgeschoten. Als we de kantine van zwembad Molenkoog binnenko men staan er op tafel schalen met plakken koek en pepernoten. Natuur lijk, vanmiddag komt Sinterklaas aan. Dat zou een mens in alle commotie bijna vergeten. De zes deelnemers zijn allemaal aan wezig. Niemand tussentijds afge haakt. Mooi zo. Zonder aarzelen gaan we allemaal weer op precies dezelfde stoel zitten. We moeten om te beginnen vertellen hoe we de afgelopen week zijn door gekomen. Wel, iedereen blijkt er be hoorlijk over te hebben nagedacht. Roken smaakt de meeste van ons nog steeds bijzonder goed. Eén van de mannelijke cursisten bekent eer lijk zich de afgelopen dagen 'een stuk in de kraag' te hebben gerookt. Hij is er zelfs vannacht nog uit geweest. Nu kan het nog, straks niet meer, heeft hij gedacht. We knikken hem zwij gend toe. We begrijpen het. Johan Hoogerheide, de cursusleider, begint een verhandeling over zelfbe wustzijn. 'Geloof in je mogelijkheden, niet in je beperkingen, mensen', stelt hij met volle overtuiging. 'De wereld ligt aan jullie voeten. Kom allemaal maar hierheen, dan zullen we jullie eens laten zien waartoe je in staat bent.' Hij plaatst twee rieten stoelen achter elkaar en gaat op de voorste zitten. Oh jee. Wat nu dan weer We krijgen te horen dat we, op onze vingers - handen ineengevouwen, wijsvingers vooruit - Johan, een grote vent van 115 kilo, van de ene stoel in de an dere moeten tillen. Ja hoor, op onze vingers. Zijn ze nou helemaal? Waarom nemen we zijn vrouw Liliane daar met voor? Die ziet er een stuk lichter uit. Maar Johan vertelt ons dat het een kwestie van zelfvertrouwen is. Als je gelooft dat je het kunt, ben je er toe in staat. 'Ik ben wel door vierdeklassertjes van een jaar of tien zo de lucht in getild', zegt hij. 'Kom op, jullie kunnen het'. Hij doet alsof hij volledig op ons ver trouwt, maar vraagt niettemin een mannelijke cursist even een oogje in het zeil te houden. 'Ga jij even achter die stoel staan, wil je?' Al tellende moeten we ons concen treren en de kracht naar onze vingers laten stromen. We moeten de ogen sluiten. Hoewel ik met gelovig ben, komt het me voor dat ik half sta te bidden. Oh, god Laat Johan niet door mijn schuld op de harde, stenen vloer ploffen. Welke dokter heeft er weekend-dienst? De poging mislukt. We krijgen hem wel iets omhoog, maar niet over de leuning heen. Er wordt wat gewis seld, er komen twee mannen bij en hup, daar gaat Johan. Zonder slag of stoot zetten ze hem over. Knap werk, denk ik, terwijl ik weer wil gaan zitten. Maar zo komen we er niet vanaf. Nu zijn de vier vrouwen van het gezel schap aan de beurt. Johan concentreert zich. Hij maakt zich lichter, zegt hij. Ditmaal sta ik op een andere plaats en mag ik mijn handen onderzijn, zo heeft hij verze kerd, goed gedeodoreerde oksel ste ken Je moet er wat voor doen, hoor, voor zo'n cursus. Maar goed, ik heb daar in ieder geval meer houvast dan onder de knie. Na enige momenten van opperste concentratie tillen we hem uit z'n stoel Als ze het rieten achterschotje iets lager hadden ge maakt, was het helemaal gelukt en was Johan met ruggelings over twee stoelen heen komen te liggen. Niet temin hebben we hem maar een mooi eind verplaatst. De bedoeling, wat een mens allemaal kan en vermag als het er op aan komt, is echter duidelijk. We mogen weer gaan zitten. Terwijl we er nog een opsteken - straks is dat er im mers met meer bij - komt Johan bin nen met afgezaagde stukken blank hout. We krijgen allemaal een plankje. Nee, toch. We gaan toch met als een soort kung-fu vechters, onder het sla ken van bloedstollende kreten, die planken doormidden slaan? Maar nee. Er wordt ons verzocht met een stift op het plankje te schrijven wat we graag willen bereiken in onze rookloze toekomst. Op de achterkant moeten we prijsgeven waarom dat tot nu toe met is gelukt. Met het zonnetje in de rug even een moment van stilte en bezinning. We paffen er lustig op los. Het moment nadert, dat voelen we haarfijn aan. Tegen twaalf uur krijgen we het ver zoek onze laatste sigaret te roken Voor ik naar buiten loop, lever ik m'n pakje alvast in. Ziezo. Hebben we dat maar gehad- De cursisten verspreiden zich. Met m'n laatste sigaret loop ik naar een bankje aan de rand van het diepe bad. Starend naar de herfstblaadjes die op het inktzwarte water drijven, rook ik m'n laatste. Donders nog aan toe, waar ben ik aan begonnen. Op eens is het dan zover. Eenmaal binnen krijgen we een zoen en de felicitaties. Mi|n feestelijke ge voel is echter ver te zoeken. Terwijl Liliane de asbakken in de keuken begint te legen, verzamelt Johan alle pakjes sigaretten en shag voor zich op tafel. Met Zichtbaar genoegen slaat hij de rookwaar met zijn vuist aan flinters. Baf. baf. klinkt het. Met vier, vijf slagen is de vermorzeling een feit. In mijn pakje zaten er nog min stens 20. Net vanmorgen geopend. Zonde, zeg. Dan wordt mijn angst toch nog be waarheid. We moeten, voordat we het pand verlaten, onze net beschre ven houten plankjes dwars door mid den slaan. Natuurlijk, ik wist het. Met vrouwelijke intuïtie wordt nog wel eens de spot gedreven, maar het bestaat wel degelijk, 'ledereen kan het.' beweert Johan zonder aarzelen. Tjonge. Stoppen met roken is één ding, maar een plank door midden slaan? We moeten drie vingers op het hout laten rusten en dan met de palm er in één keer door heen krakken. Er wordt muziek opgezet. Begeleid door de klanken van "Conquest of Paradise" van Vangelis concentreren we ons en meppen we, aangemoe digd door elkaar - de één heeft meer pogingen nodig dan de ander - onze planken doormidden. Gelukkig is het vuren en geen tro pisch hardhout Je moet niet teveel aan het toeval overlaten, nietwaar? Toch geeft het een goed gevoel. Want je kunt natuurlijk spotten en relative ren wat je wilt, feit blijft wel dat we vanuit een andere invalshoek tegen onszelf aan kijken. We hebben gedu rende twee ochtenden inzicht in ons rookgedrag gekregen en kijken nu met meer vertrouwen uit naar 'het stoppen'. Natuurlijk gaat ons dat luk ken, Als |e nagaat hoe we daar aan vankelijk zaten, met een behoorlijk tekort aan zelfvertrouwen, is die winst volledig op de rekening van Johan te schrijven. Die vent kan praten als Brugman. Hij heeft ons zo gesterkt in onszelf dat we de volledige confron tatie aankunnen Hij heeft zijn werk goed gedaan. Nu wij nog. Over drie weken komen we nog een uurtje bij elkaar. Even ervaringen uitwisselen. Als u het nog interessant vindt, volgt dan deel drie. Margreet Berndsen Deze week rook ik nog 'gewoon door. was mi/n laatste zin verleden week Het woord gewoon had Ik voorzichtigheidshalve tussen aan halingstekens geplaatst. Nou, het is een ongewone week geworden. Stoppen met roken maakt de ton gen los, dat is zeker. Mi/n man kwam van school thuis met het verhaal dat er op Texel nog maar één levende persoon rondloopt, die door de cursus van Johan van het roken is afgebleven. Kun je nagaan hoe er daar tegenaan wordt gekeken. Ach. laat ze maar Leraren moet je niet helemaal voor vol aanzien, anders is er met mee om te gaan. Uit andere kringen vernam ik dat een aantal bedri/ven grof op me aan het gokken is geslagen Onder het motto 'redt ze het, of redt ze het niet', bli/kt vooral de laatste mogeh/kheid hoog te scoren. Ach, een ieder doet maar wat hij met laten kan. Die centen bent u alleen wel kwijt. Zaterdag 18 november Texel'94 B1 - Limmen B1 afgei Sint Boys B1 - Texel'94 B2 afqelj JVC B2 - SVO/Texel'94 B1 Texel'94 C1 - Hugo Boys C1 afgei Den Helder C2 - Texel'94 C2 1 Den Helder C3 - Texel'94 C3 6 DWOWD1-Texel'94 D1 2 JVC D2 - Texel'94 D2 2 Texel '94 D3 - WGW D3 afgei Texel'94 D4 - Nieuwe Niedorp 02 afgei Succes E2 - Texel'94 E3 afgei; JVC B2-SVO/Texel B! G-teams Texel'94 G1 - Eendracht'82 G3 afgei: Zondag 19 november GSV-SVO De overige wedstrijden van zonda zijn afgelast Op de Texelse golfbaan - die als ei van de weinige golfbanen Nedeland nog geopend is - we zondag de 'snertwedstrijd' gewo1 nen door het team Peter Boorsn Hans van Maldegem en Tynei Büthker. De wedstrijd werd volg ff het 'chicken chase'-systeem speeld, waarbij drie golfers om beu ten met eén bal spelen. Het sp voerde de deelnemers zowel oven kleine par 3-baan als over de grol baan. Deelname aan de wedstej kostte een fles wijn, uit welke voo raad de winnaars een keuze mod ten maken. De tweede prijs ging met éen pv verschil naar het team Henk van W? Margreet de Graaft en Piet Bole derde werden Martin Bödecker, F' Brinks en Henk Wijsman. DAAR RED JE LEVENS MEE

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6