Bollenteelt, natuur en recreatie gaan samen op in de Noordkop fry www.noord-holland.nl 8 oord -[Z oil a de provincie Noord-Holland informeert m Noord-Holland kort Op zakenreis naar China Roel van Duijn .TEXELSE COURANT' Cultuurhistorische waarden op schrift gesteld Gladheidsbestrijding, 1 ook vanuit de huiskamer Provinciaal geld voor biologische boeren Texel: soms nat, vaak droog Prijsvraag DINSDAG 21 NOVEMBER 2000 november 2000 11'editie p y Dc Pagina Noord-1lolland is ven uitgave van de provincie Noord-Holland cn verschijnt maandelijks (behalve in de z> huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie n kerstvakantie) in een groot aantal n administ [ie: Rienk ilie Bureau Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 123. 2000 MD Haarlem n der Veen. tel (023) 514 4309. lax (023) 514 41 55, e-mail post®noord-holland.nl Rond Anna Paulowna ligt nu nog een open akkerbouwgebied. Straks bloeien daar de bollen en zal een fietspad zich langs de velden slingeren. Duurzame bollenteelt en recreatieve voorzieningen gaan een akkerland van 355 hectare nieuw aanzien geven. Dat is het doel van de initiatiefnemers van het project Hollands Bloementuin. In dit project hebben bollen- kwekers, akkerbouwers en toeristische ondernemers de handen ineengeslagen. Volgend jaar weer een kleung bloemenlapijt Maar ook een fietspad en natuur Foto: Studio Honing De overheid ondersteunt hun plannen. De provincie stimuleert duurzame bollenteelt die extra grond en extra watervoorzieningen vergt. In het project Hollands Bloementuin investeert zij daarom een bedrag van ruim 7,5 miljoen gulden. Bollenkwekers die nu nog in de natuurlijke omgeving van de binnendumrand gevestigd zijn, krijgen de gelegenheid hun bedrijf naar de Noordkop te verplaatsen. Voor hen is in Hollands Bloementuin 100 hectare bollengrond gereserveerd. Duurzame bollenteelt vraagt hoogwaardige teelt- grond en schoon water. Aan voorzieningen als extra waterberging en een gescheiden aan- en afvoer van water zal dus veel aandacht worden besteed. De aanleg van rietvelden en van glooiende oevers langs de sloten zal het landschap verfraaien en het gebied zelfzuiverend maken. Hollands Bloementuin wordt, behalve door de provincie, gesteund door het njk, gemeente Anna Paulowna, Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen en waterschap Hollands Kroon. Zij dragen bij met nog eens een bedrag van 7,2 miljoen gulden. Meer informatie over Hollands Bloementuin: Reindert Kuiper, provincie Noord-Holland, tel (023) 514 32 50. Elk landschap heeft zo zijn eigen karakter, een karakter dat voortdurend in verandering is. Maatschappelijke ontwikkelingen en natuurlijke processen gaan er niet ongemerkt aan voorbij. Maar niet elke verandering is een verbetering en soms dreigen waardevolle elementen onnodig verloren te gaan De landschappelijke en cultuurhistorische rijkdom van onze provincie is een erfgoed dat zoveel mogelijk gekoesterd en bewaard moet worden. Daarom heeft de provincie het initiatief genomen de cultuurhistorische waarden van Noord-Holland in kaart te brengen. Bij belangrijke beslissingen over verandering en inrichting van het landschap kunnen deze waarden dan worden meegewogen. Eerder dit jaar is de cultuurhistorische waardenkaart van Gooi en Vechtstreek verschenen en op 9 november is de cultuurhistorische waardenkaart van Kennemerland gepresenteerd. Deze kaart, bestaande uit een boek en een cd-rom, is leverbaar voor f 31,- excl, verzend kosten De cultuurhistorische waardenkaart van Gooi en Vechtstreek is leverbaar voor f 26,~ excl. verzendkosten. Telefonisch te bestellen bij. (023) 514 43 00. Voor informatie over het project Cultuurhistorische Waardenkaart Noord-Holland: Joke Lenten, provincie Noord-Holland, tel (023) 514 36 84 Een auto is uitgerust met satellietapparatuur FotoStudio Honing Foto. Edo Kooiman "Zout hebben we in juli al ingeslagen en de strooiers zijn 1 november uit het vet gehaald. Dus van ons mag de winter komen" Provinciaal wegentechnicus en gladheidsbestrijder Cor van Duijn en zijn collega's zijn er klaar voor. Van Duijn: "Buiten gaan kijken of het glad is, dat doen we niet meer. Zoiets gaat tegenwoordig automatisch. Er zitten nu meet punten in het wegdek. Die meetpunten zijn verbonden met dag en nacht bewaakte com puters, o.a. bij de collega's thuis. Als een meetpunt daling van de temperatuur registreert, slaat de computer direct alarm. Om gladheid te voorkomen, krijgen de strooiwagens dan opdracht uit te rijden". Ook bij het strooien speelt de computer een rol. "In het verleden," zegt Van Duijn, "stonden de kantonniers blauwbekkend op de rijdende auto zout in de strooier te scheppen. Nu hoeft de chauffeur alleen maar de breedte van de weg en de benodigde hoeveelheid zout in te toetsen en de strooier doet het werk". Eén strooiwagen is uitgerust met speciale apparatuur en kan nu door een satelliet gevolgd worden. De com puter meldt dan na afloop waar hij exact geweest is en hoeveel hij waar heeft gestrooid. "Nee, geen chauffeurscontrole", verzekert Van Duijn, "pure registratie èn handig voor het geval een burger klaagt dat hij is geslipt omdat de provincie niet heeft gestrooid." Meer informatie over wegonderhoud en gladheidsbestrijding bij de provincie: Cor van Duijn, bureau wegen Noord, tel. (0226) 33 32 20 ofCees van Os, bureau wegen Zuid, tel. (075) 646 76 25. Er bestaat een groeiende belangstelling voor biologisch geteeld voedsel. 'Onbespoten' groente en fruit was vroeger bijvoorbeeld alleen in speciale winkels te koop, nu vind je in haast elke supermarkt een afdeling met biologische producten. Toch werken de meeste land- en tuinbouwbedrijven in Noord-Holland nog steeds volgens het traditionele patroon. Biologisch boeren is een goede zaak, vindt de provincie. Dus bevordert zij de omschakeling naar een biologische teeltwijze en de afzet van biologisch geteelde producten. Er is geld beschikbaar voQr instellingen en organisaties die agrarische bedrijven adviseren of helpen met onderzoek. Zo ontvangt de Stichting Proeftuin Zwaagdijk een bedrag van vijfentwintigduizend gulden. Deze Stichting verricht onderzoek naar de kwaliteit en afzet mogelijkheden van biologisch geteelde witlof. Bejo Zaden in Warmenhuizen krijgt ruim drieënveertigduizend gulden voor een demonstratieproefveld voor biologisch zaaizaad. En aan de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur is een bijdrage verleend voor onderzoek en ontwikkeling van de biologische bollenteelt. In totaal zal de provincie in 2001 zo'n anderhalf miljoen gulden beschikbaar stellen voor de ontwikkeling en stimulering van de biologische land- en tuinbouw. Meer informatie over de (subsidieregeling van) projecten biologische landbouw: mevrouw Y. Marcus-Peereboom, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 31 94. Tol hier toe en niet ivrdcrlezen zij op het beeld van Jan Wolkers op de Texelse Waddendijk. Behaliivor de 2c* geldt dit nu ook iixir de droogte. Als het regent zorgen de gemalen voor snelle waterafvoer naar zee. En als het blijft regenen komen er pompen bij want wateroverlast betekent schade. Toch wordt zo de zoetwaterbei onder het eiland onvoldoende aangevuld waardoor zij slinkt. Zomergasten. Altijd welkom maar ze zijn soms met zo velen dat de waterzuivering te kort schiet. Dat geldt ook voor de kwaliteit van het water in de brakke natuurgebieden. Die is ronduit zorgelijk. Kortom, voor bewoners, gemeente, waterschappen en provincie veel werk aan de winkel. Gezamenlijk werken zij aan oplossingen, zoals: vertraging van de waterafvoer door peil- verhoging, geen riolermgsputten meer in de nieuwe straten van Den Burg maar iets anders, renovatie van de waterzuivering, enz. Begm volgend jaar verschijnen hun aanbevelingen in het rapport 'Masterplan Water voor Texel'. Iedereen op Texel kan reageren. Meer informatie over het 'Masterplan Water voor Texel': Mar ja van Keulen, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 37 28. Volgend jaar zal een handelsdelegatie onder leiding van de commissaris van de Koningin, prof. dr. J.A. van Kemenade, een bezoek brengen aan de Chinese provincie Shandong. Met deze provincie onderhoudt de provincie Noord-Holland sinds vijf jaar een vriendschaps relatie Ondernemers uit Noord-Holland kunnen aan deze reis deelnemen Een Chinese delegatie onder leiding van de gouverneur van Shandong, Li Chunting, heeft in oktober Noord-Holland bezocht. De gedeputeerden Verburg en Meijdam begeleidden de groep naar o m. de veiling Aalsmeer, het waterbedrijf PWN en de haven van Amsterdam. Informatie over deelname aan de geplande Chinareis: Frank Andriessen, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 32 90. De oktobereditie van deze Pagina was voor een deel gewijd aan de gehan dicaptenzorg De prijsvraag luidde: hoeveel geld zal de provincie in 2001 aan de gehandicaptenzorg besteden? Het goede antwoord was: één miljoen gulden. Draagspeld en boek gaan naar: - L.S. Oosterling uit Zaandijk - G. de Wijs uit Westwoud - A. v.d. Meijden uit Den Helder Op deze Pagina vindt u informatie over de biologische land- en tuinbouw in Noord-Holland. De provincie stimuleert het biologisch boeren. Ook Roel van Duijn, lid van provinciale staten, is er, zoals u op deze pagina kunt lezen, een voorstander van. De vraag van deze maand luidt: hoeveel boerenbedrijven in Noord-Holland hebben het traditionele productiepatroon doorbroken en zijn op biologische methoden overgestapt? Zijn dat er: a. 14 b. 91 c. 211 Uw antwoord kunt u weer sturen naar: redactie Pagina Noord-Holland, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Fax (023) 514 41 55. Emailpaginanh@noord-holland.nl Roel iyui Duijn Foto. provincie Noord-Hollnitd 9- uc de Lid van provinciale staten (Noord-Holland Anders/de Groenen) Eens was ik biologische boer in Groningen Het was een hard leven, maar het gevoel een pionier te zijn gaf mij ruime voldoening. Nu is biologi sche landbouw officieel beleid geworden, ook van de provincie Noord-Holland. Mede op mijn initiatief is een fonds in het leven geroepen om biologische boeren te steunen. Niet dat er veel biologische boeren zijn. Nog maar één procent van het landbouwgebied in onze provincie wordt biologisch bewerkt. Wat vreemd is als je bedenkt hoeveel er de laatste jaren over dit onderwerp geschreven is. Het merendeel van onze velden wordt nog steeds gebruikt voor landbouw die overbodig gif en kunstmest toepast Er is eindelijk een doorbraak nodig en daarvoor doe ik ook een beroep op u, geachte consument. Roel van DuijnRmjsdaelkadc 207-hs, 1072 AW Amsterdam, tel/fax (020) 470 47 70.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 8