Klacht asielzoeker: terecht of niet? Zwevende Fastrack-baan is eigenlijk een koopje Huisartsen verwerpen kritiek maar onderkennen probleem TEXELSE 7 C0URANT Texels turners este van provincie Uitslagen Eilandcompetitie t! TPvri or T VRIJDAG 24 NOVEMBER 2000 'ai dens de clubteam wedstrijden tur- fl heren zondag in Beverwijk is het d? «else mannen-team eerste gewor- p n. Ook de jeugd liet zich van zijn ie- ste kant zien want zij legden beslag re- ide tweede plaats bij de jongens mvo6C. De heren-team bestaande i Nico Stoter, Pieter Daalder en rs- iivin Zwaneveld wisten dit aan rekende resultaat te behalen na n zeer goed verlopen wedstri|d. I; itTexelse team kwam eigenlijk een tier tekort, maar de reglementen of orzien in een dergelijke situatie J ddels een tweede stadrecht. De ,er Kr van Nico werd bereid gevonden en tteam te versterken. Met goed re- 00 Haat want individueel was hij de en ste turner van dit toernooi. iwedstrijd werd eigenlijk op sprong rs- wonnen, want bij de andere toe fen ontliep de score van de di- 'se teams elkaar niet veel. VTexel werd eerste met 135,50 oten, op de hielen gezeten door 38 TC uit Hoorn die tweede wer- imet 134,00 punten. i longste jeugd van G.V.Texel had Ner 's morgens het spits al afge- ilen. Aan kwaliteit moest dit team s inboeten doordat twee ssisturners wegens een familie- le st moesten afhaken. De nieuwe lis uiers in het team brachten het er 10 «rgens goed vanaf. Alwin Bakker, Sas Leenhouts, Ricardo de Wit, i' keWoerlee en Sil Gaaf turnden een :«de wedstrijd. Zelfs op voltige ad door deze turners optimaal ge- e -Steerd. Dit resulteerde in een ver- side tweede plaats echter op - nie achterstand van nummer één pax Hoofddorp. Het logo van de stichting die het geld moet binnenslepen. L&R-W'tjewel 2 3-0 OSG-DGM 0-3 Sportshop Texel 2-Paal 9 3-0 Super de Boer-Agnfirm 3-0 Cocky's Kapsalon-Maarco B. 3-0 Tatehove 1 -W'tjewel 1 0-3 Natuurwinkel-Jozefschool 3-0 Pre Press Center-Tatehove 2 3-0 de Zandbank-Rabobank 0-3 Ecomare-Quistion 2 2-1 Slagerij Beverdam-Euroase 3-0 Milly's-Bar Sportief 0-3 Wessel's Ontwerptl-Nokanto 1-2 Wiersma meubelen-Smash '68 3-0 Durper Drup-SI lepe de Boer 3-0 Keurslagerij Dros-Zeilmakerij 3-0 Klif 12-Sportshop Texel 3-0 Eierl. Huis-Salon Mart/ de Oorz 2-1 DAAR RED JE LEVENS MEE het adres van de tandarts om het zelf te regelen, maar zelfs dat werd ge weigerd. Marieke zei dat de tandarts boos was omdat ik een andere af spraak was vergeten. Ik werd als een kind behandeld.' Als het dan al lukt om een afspraak met de dokter te maken, stelt het consult volgens Zekig met veel voor 'Ze hebben geen tijd voor je en ne men je klachten met serieus. Ze den ken zeker dat we ons aanstellen. Ook andere mensen hier op het park zijn die mening toegedaan. Maar je gaat toch met voor de lol naar de dokter? De arts heeft de plicht te onderzoe ken of er iets ernstigs aan de hand is. Vorig jaar werd hier iemand afge scheept met een doosje paracetamol. Hij was al elf uur be wusteloos toen de dokter kwam en hij met de ambulance werd wegge bracht. Maar het was al te laat Hij is 23 jaar geworden. Zoiets mag met nog een keer gebeuren.' Woordvoerster Desirée Wilhelm van het Centraal Orgaan opvang asiel zoekers ontkent niet dat de verhou ding tussen medische hulpverleners en asielzoekers door taalkundige en culturele verschillen wordt bemoei lijkt, maar bestrijdt dat de zorg tekort schiet of de medewerkers en artsen de klachten niet serieus nemen. 'Het is de eigen belevingswereld van me neer Zekig.' Zij geeft een heel andere lezing van het tragische sterfgeval op de Vogelmient. 'De man klaagde 's avonds over hoofdpijn en heeft inder daad pijnstillers gekregen. Er was toen geen aanleiding om een dokter te roepen 's Ochtends werd hij dood in bed aangetroffen Er is sectie ver richt, waaruit is gebleken dat de man de hersenbloeding hoe dan ook zou hebben gekregen, ook als hij in het ziekenhuis zou zijn opgenomen. Het MOA. COA of de medici treft geen enkele blaam.' Eén van de oorzaken van onvrede bij asielzoekers is volgens Wilhelm de andere status en functie van de huis arts in hun land van herkomst. 'In veel landen wordt die als een soort heilige gezien die voor ieder probleem een oplossing heeft, vaak geeft hij een middeltje mee voor de gemoedsrust. Daar rennen de mensen ook veel sneller en voor alles naar hun 'medi cijnman', terwijl de functie van onze huisartsen strikt medisch is. De Ne derlandse artsen schrijven alleen medicijnen voor indien daartoe een medische noodzaak bestaat. Van wege dit verschil hebben wij ook een soort filter ingebouwd dat de seneuze medische klachten moet schiften van de overige. Dat doet een verpleeg kundige van het MOA voor ons.' Ove rigens ontkent Wilhelm dat tussen komst van het MOA altijd nodig is 'De.asielzoekers zijn vrij om zelf een afspraak met de arts of tandarts te maken.' Volgens Wilhelm omvat de verzeke ring voor asielzoekers alle noodzake lijke basiszorg. 'Dan gaat het om noodhulp, niet om esthetische kwes ties. De beugel voor Zekig' dochter wordt alleen vergoed als zij door de stand van de tanden met goed kan kauwen. Als het alleen maar gaat om verfraaiing van het gebit, wordt de ingreep niet vergoed. Maar als Zekig het zelf wil betalen, dan kan dat.' De tandarts in kwestie wilde Zekig noch zijn dochter helpen omdat Zekig de tandarts een keer één uur heeft laten wachten. 'Zekig had gewoon naar een andere tandarts kunnen gaan.' Wilhelm beaamt dat dat moeilijkhe den had kunnen opleveren. 'Ach, er is een groot tekort aan tandartsen. Straks zitten één miljoen Nederlan ders zonder tandarts.' Bart Bosch er /ij hebben erover nagedacht of we in 't geheel wel wilden ageren op een verhaal waarin iemand onbelemmerd zijn gal uwt. Voordat dit verhaal een eigen leven gaat leiden geef ik ch een reactie namens de Texelse huisartsengroep'aldus arts tzquelien Dros. Zij heeft alle Texelse dokters geconsulteerd kwam daarna met een gezamenlijke verklaring, die hierna tegraal en vrijwel letterlijk wordt afgedrukt. elke Texelse huisartsenpraktijk i asielzoekers ingeschreven. Voor meeste praktijken gaat het om een mtal van tussen de 60 en 70 perso- n. Voor de praktijk in Oosterend ;sen de 90 en 120 personen, na- slijk heel Noorderbuurt, het voor- alige Walden Noord. ielzoekers ontvangen van ons de lfde huisartsgeneeskundige zorg alle patiënten. Dat wil zeggen con- Iten op het spreekuur en visites als klachten dusdanig erg zijn dat de itient niet in staat is om naar de aktijk te komen. Voor deze medi- he zorg ontvangen wij een vergoe- ig per ingeschreven asielzoeker via tZRAjziektenkostenregeling asiel zoekers). Deze vergoeding ligt hoger dan het abonnementstarief voor ziekenfondspatiënten in verband met de grotere tijdsinvestering die deze patiënten behoeven. Wij ondervinden als Texelse huisart sen wel problemen met deze groep patiënten, maar die liggen volgens ons op te verwachten terreinen. Om er een paar te noemen: - Taalbarrière: Veel asielzoekers spre ken geen of weinig Nederlands en weinig Engels, Duits of Frans. Voor een huisarts is communicatie door middel van taal een zeer belangrijk onderdeel van het contact. Met name om de hulpvraag duidelijk te krijgen. Daarom komt er vaak een tolkend familielid of landgenoot mee en duurt het consult meestal langer. Ook de tolkentelefoon biedt voor dit pro bleem geen soelaas. - Cultuurverschillen: In veel landen kent men het fenomeen huisarts niet; voor medische zorg gaat men direct naar het ziekenhuis. Zodoende er vaart menig asielzoeker ons als een lastige hobbel op weg naar het zie kenhuis. Een ander cultureel verschil is de behandeling van veel aandoeningen. Nederlandse huisartsen staan erom bekend terughoudend met medicij nen en onderzoek om te gaan. Het motto is: alleen als het zinvol is. In veel landen is dit anders. En als je het anders gewend bent zul je je binnen de Nederlandse gezondheidszorg wellicht met serieus genomen voelen. Terwijl de Nederlandse gezondheids.- zorg binnen Europa nog steeds tot de beste behoort. - Sociaal-maatschappelijke en psy chologische problematiek: Veel klachten en problemen die asiel zoekers op ons spreekuur presente ren vloeien voort uit de positie waarin zij zich bevinden. Een positie van ontheemd zijn, van marginale huis vesting, van tergend langzame pro cedures, van onzekerheid over de vraag 'mag ik blijven of niet?' Derge lijke problemen zijn in de eerste plaats frustrerend voor de asiel zoekers, maar geven ook hulpverle ners een machteloos gevoel. Immers, problemen als deze kunnen niet door dokters of andere hulpverleners wor den opgelost, maar hebben uiteinde lijk met asielbeleid en politiek te ma ken. Concluderend kunnen wij stellen dat wij ons met herkennen in de aantijgin gen van meneer Zekig. Verder vinden wij het gebruik van de tragische ge beurtenis rondom de 23-jarige asiel zoeker, om zijn verhaal kracht bij te zetten, van weinig smaak en een ge ring medisch inzicht getuigen.' Hordenloper Robin Korving wordt geïnterviewd door de voorzitter van het comité van aanbeveling, Albert Hoven. Fastrack is het stabiliserende vlies tussen de dragende laag en het loop- vlak. Het vlies zorgt ervoor dat de zwevende baan op zijn plek blijft lig gen en met bij iedere voetstap van een atleet uitrekt. De dikke onderlaag is van pu-gebonden rubber (half- kunststof) en de toplaag bestaat uit zachte kunststof korreltjes die op een lijmlaagje worden gestrooid. Volgens de leverancier - die in 28 jaar ver spreid over heel Europa meer dan driehonderd atletiekbanen heeft aan gelegd - gaat de toplaag circa een jaar mee. Daarna moeten opnieuw korrels worden aangebracht. Het belang van een goed oefen- en wedstrijdparcours is groot volgens hordenloper Robin Korving. Voor Korving, die lid is van het comité van aanbeveling van de Stichting Atletiekbaan Texel, gaf de aanwezig heid van een atletiekbaan bij hem 'op de hoek' de doorslag bij het kiezen van een sport. 'Ik was jong en wilde aan sport gaan doen. Omdat die baan er lag ben ik gaan hardlopen Een goede kunststof baan en een goede trainer zijn de sleutel tot suc ces.' Korving werd nationaal en Eu ropee^ kampioen hordenlopen bij de jeugd en haalde bij het Europees Kampioenschap van de 'grote jon gens' een bronzen plak. 'Op Texel heerst zo'n typisch ons-kent-ons- sfeertje. Dat is goed: die baan zal er komen.' Inmiddels heeft een vijftal Texelse bedrijven serieus belangstelling ge toond om financieel bij te dragen aan de komst van de baan. 'Het is een kwestie van lange adem. We gaan bij de bedrijven langs, lichten de plan nen toe en vertellen wat ze ervoor terugkrijgen Na de oriëntatiefase worden er in vervolggesprekken za ken gedaan', zegt Van Zoonen. Af hankelijk van hun bijdrage kunnen ondernemers atletiekarrangementen voor hun relaties bedingen, een spor tief personeelsdagje boeken, reclame op de baan maken, hun naam verbin den aan een wedstrijdloop of een link krijgen met de website van AVT. Bur gemeester Geldorp - ook lid van het comité van aanbeveling - ziet wel brood in deze opzet: 'Bedrijven krij gen meer en meer maatschappelijke opvattingen die verder gaan dan winst maken en werkgelegenheid bieden. Zij willen verantwoordelijk heid nemen en een bredere rol in de samenleving spelen.' Ondertussen zitten de leden ook met stil. Op allerlei manieren brengen zij de eerste guldens in het laatje voor de baan. 'Voor duizend gulden gaat mijn baard eraf, de gemeente verdub belt het bedrag toch wel', sprak Jaap van Vooren op de training van AVT. Dat was met tegen dovemansoren gezegd. Enkele medeleden startten een inzamelingsactie en brachten met minder dan ƒ1.455,- bij elkaar. Op de promotie-avond in Bos en Duin moest Van Vooren eraan gelo ven en maakte kapster Joke Covino korte metten met de baard De rommelmarkt in Akenburg bracht ƒ1.764,- op en de kwis waarbij dat bedrag moest worden geraden voegde daar nog eens 279,- aan toe Bos en Duin kocht het eerste certificaat voor ƒ5.000,-. Uitgaande van de verdubbeling door de ge meente is inmiddels ƒ16.996,- bin nen AVT heeft nog ƒ441.502,- te gaan. k moét gewoon iets doen. Voor mijn vrouw en kinderen, voor He bewoners van De Vogelmient. De situatie is onhoudbaar, •der mens heeft recht op medische voorzieningen, maar wij orden niet als mensen gezien maar als lastpakken die zich anstellen.' Milos Zekig is kwaad omdat zijn gezin 'onrechtvaar- ig' wordt behandeld. De Serviër verwijt het Centraal Orgaan pvang asielzoekers (COA) en enkele Texelse artsen een chro- isch gebrek aan interesse voor de gezondheidsproblemen van s asielzoekers. 'Ze hebben geen tijd voor medisch onderzoek. Ie krijgen alleen maar lapmiddelen als paracetamol. Ze nemen ns niet serieus. Vorig jaar heeft een jonge asielzoeker elf uur ^gen wachten voordat er een dokter kwam. Het was te laat: stierf aan een hersenbloeding.' Het COA bestrijdt deze le ng van het tragische incident en noemt de klachten van Zekig uur persoonlijk'. De door Atletiek Vereniging Texel zo vurig gewenste kunststof atletiekbaan zal omgerekend zo'n ƒ6.000,- per lid kosten. De overigens nog steeds groeiende atletiekvereniging heeft 150 leden en de aanleg is begroot op ruim negen ton. 'Dat valt wel mee, zeker als je het vergelijkt met de banen die op traditio nele manier zijn aangelegd. Dan praat je al gauw over miljoe nen', aldus AVT-voorzitter Erik van Zoonen. Het voordeel van de Fastrack-baan van de Amsterdamse leverancier Intercodam is dat die geen ondergrond van asfalt of beton nodig heeft, maar los op een harde zandlaag kan worden gelegd. Hef uitgraven en asfalteren van het traject zou erg veel geld hebben ge kost en voor Texel vrijwel zeker on haalbaar zijn geweest. Van Zoonen: 'Toch zal de zwevende baan voldoen aan de normen van het Nederlands Olympisch Comité en de Neder landse Sport Federatie en kunnen we er naast trainingen officiële bonds wedstrijden op houden.' Het geheim van de 'sandwichconstructie' van Na 37 jaar verdween de baard van het gelaat van Jaap van Vooren. (Foto n nan Bosch) ikig heeft het naar de zin op Texel, j heeft veel vrienden - vooral in De jog, waar iedereen hem kent en oet op straat - en zijn kinderen jen het goed op school. 'Dit is mijn ,eede vaderland. Ik wil hier blijven. Joegoslavië is geen toekomst voor is. Daar moet ik de gevangenis in, e moet er dan voor mijn gezin zor- ■n?' De gediplomeerde mecanicien u hier zo aan de bak kunnen, maar nog in afwachting van een defini te verblijfsstatus, net als alle an- ire asielzoekers op De Vogelmient, innenoord en Noorderbuurt, het ormalige Walden Noord. 'Die onze- itieid is verschrikkelijk. We wach- al bijna drie jaar op een verblijfs- rgunning. Daarmee kan ik werk eken en in een echt huis wonen.' n oudste dochter Maria (15) kan het stekend vinden met haar klasge- iten van de Hogeberg, gaat regel- atig uit met vrienden en vriendinnen haalt goede cijfers op het VWO. n verblijfsstatus zou haar meer ge- cepteerd maken. 'Nu word je door krompen buitenlanders wel eens lucht behandeld omdat je die sta- met hebt. Je hoort er niet bij, daar word ik misselijk van en moet ik om janken. Gelukkig kan ik troost vinden bij mijn vrienden.' Ook zij wil in Ne derland blijven. 'Ik ben helemaal in geburgerd, ingebed in de cultuur.' Zij spreekt uitstekend Nederlands maar voelt zich af en toe een tweederangs burger. Als het op medische verzor ging aankomt, bijvoorbeeld. 'Ik ben al meer dan een jaar met naar de dok ter geweest. Die stelt geen diagnose maar geeft je een pijnstiller en dan kun je weer gaan. Ook als je herhaal delijk met dezelfde klacht komt geven ze je alleen maar een .parace- tamolletje. Toen ik erg ziek was heb ik zes uur moeten wachten op een arts. Dat kan toch met? Misschien denken ze: 'Die asielzoekers zijn hier toch maar tijdelijk. Waarom zouden we ons voor hen inspannen? Maar dat is met eerlijk. Ook al hebben we dan geen status, wij verdienen een menswaardige behandeling.' Zo goed als Milos Zekig het met de Texelaars kan vinden, zo slecht is zijn verhouding met de 'instituten' - met uitzondering van de gemeente, waar over hij zeer te spreken is. Een af spraak met de dokter of tandarts Milos Zekig voor de gezinswoning op De Vogelmient. maken kan volgens Zekig alleen door tussenkomst van een verpleegkun dige van het Medisch Opvangorgaan Asielzoekers, aan wie het COA de medische zorg heeft uitbesteed, en dat verloopt alles behalve naar zijn tevredenheid. 'Mijn kritiek geldt lang niet alle COA- en MOA-medewerkers - Raymond en Esther doen echt hun best - maar sommigen zijn met ge motiveerd en begrijpen onze situatie niet of willen die niet begrijpen. De baliemedewerkers zitten er om ons te helpen, maar ik heb het idee dat ze er voor zichzelf zitten. Toen ik Marieke vroeg of zij een afspraak met de dok ter wilde maken omdat mijn vrouw last had van migraine-aanvallen, zei ze dat ze erover na zou denken! Hoezo nadenken? Zij is toch geen arts die de klacht kan beoordelen? Later vroeg ik of ze de afspraak had gemaakt en zei ze dat ze het verge ten was. Nu laat ik maar op eigen kosten medicijnen voor mijn vrouw uit Duitsland komen.' Het feit dat het MOA geen afspraak met de tandarts wilde maken voor zijn jongste doch ter Maja, was de druppel die bij Zekig de emmer deed overlopen en voor hem aanleiding om de publiciteit te zoeken. Het bovengebit van Maja steekt ver vooruit. Ze heeft overdui delijk een beugeltje nodig. Maar een beugel zit met in het verzekerings pakket van statusloze asielzoekers, dat alleen medische noodhulp omvat. 'Dat is wettelijk zo geregeld en daar kan het COA of de MOA ook niets aan doen. Maar het gaat niet om geld, het gaat erom dat zij nü een correctie nodig heeft en geholpen moet worden. Als het moet betaal ik het zelf wel. Maar het MOA wilde geen afspraak maken. Toen vroeg ik

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7