Lokaal Compliment voor Bethel, S. Eldering en vrijwilligers Zorgcentrum Cjrocn 2 'wartsjexels'in het harL, woonflair EUREKA 75.000,- voor extern bureau J/lilieuafdeling loopt achter Idoor duurzame ambities Levende verkeersdrempel prooi trialtopper Improvisatie Blazers verdrijven boze geesten SUPER DE BOER TEXELSE^COURANT Brouwer Onverwachte steun voor 'Texelstroom' Vergadering over Nationaal Park Beenletsel voor amazone Spiritueel eiland Doktertje Spelen Vangstbeperking schelpdiervisserij Meierblis dure aangelegenheid Drankrijder moet rijbewijs afstaan \"'S*rrK vy-v Openingstijden winkels in Den Burg zie onze advertentie op pagina 4 en 8 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Qtki ^marL jrrrii tw bé iurL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ^^udlo #^/ldeo #rJelecom^ WONEN TEXEL M 0 E R B E ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spin baan 6. ipGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11534 DINSDAG 28 NOVEMBER 2000 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg lelefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets. tel. 31 04 05 of 06-20 31 59 89 stelling dat de meierblis een ledkope manier is om van de mmel af te komen, gaat niet lan- irop. Aan het opruimen van de resten van de brandstapels hing I jaar een prijskaartje van '1.652,-, terwijl de kosten waren •groot op ƒ1.500,-. '116,84 ton asresten konden niet xden verbrand, maar moeten wor- gestort Bovenop de normale Ikosten van ƒ231,01 perton komt extra heffing van 119,33 per ton, bedoeld is om het storten van 'ol te ontmoedigen Ivoor kort kwam dit in de gemeen- - sjke boekhouding met tot uiting, Mat de restanten van de meierblis Men gestort als 'Bedrijfsafval' dan tl 'Bouw- en Sloopafval', waarvoor riarieven iets 'vriendelijker' zijn. De ■sten kwamen ten laste van de post toniging'. Maar met de intrede van afvalscheiding probeert de ge ënte de herkomst van het afval "te geven, zodat dit 'functioneel' b worden afgeboekt. Omdat dit bij fmeierblis niet mogelijk is, komen kosten nu bovenop de beheerst- H" 'Festiviteiten', die daardoor in de Rftaarsnota 2000 incidenteel steeg -f /50.000,-. Als een ware evenwichtskunstenaar tartte trialtopper Peter van der Sluis zondag tijdens de goedbezochte open dag van de MAB-club in ma nege Akenburg de zwaartekracht. Alsof het de coureur geen enkele moeite kostte draaide hij zijn motor 180 graden om daarna rechtop te blij ven staan. Om het volgende moment met het grootste gemak de meest onmogelijke hindernissen te trotse ren. Relatief eenvoudig, maar met zonder risico, was de hindernis die werd gevormd door drie liggende MAB-leden, waar Van der Sluis op zijn rgachme overheen veerde. Groot ste obstakel vormde de beklimming van een metershoge container op een aanhanger, een staaltje dat werd geëvenaard door Michael Korten- hoeven. de Texelaar die al een tijdje meedraait in de trialsport. Vele club genoten volgen zijn voorbeeld, want dit populaire clubonderdeel telt in middels 35 beoefenaars. Maar gewild waren ook de door Theo Veeger zelf gebouwde minicrosswagens, waarin jeugdige coureurs alvast een voor schotje op de toekomst konden ne men. (Foto Gemn1 Timntormoo) De Stichting Behoud Loods- vaartuig Texelstroom' heeft erken ning en steun gekregen uit profes sionele hoek. Een deel van de Edgar Doncker Cultuurprijs 2000 is door de winnaar geschonken aan het Texelse project. Edgar Doncker was een eenvoudig man, de laatste erfgenaam van een edel geslacht. Zijn vermogen wordt beheerd door een stichting die elk jaar een cultuurprijs uitreikt. Dit jaar ging de prijs naar mr. Pieter Blusse van Oud-Alblas, die zich sterk heeft gemaakt voor het behoud van de schoener 'Oosterschelde', de stevenaak 'Helena' en de brandblus- boot 'Jan van der Heyden'. Juweel tjes van schepen die getuigen van een periode waarin vakmanschap in varenskunst en zeilerij hoogtij vier den. Bovendien was de heer Blusse van Oud-Alblas voortrekker bij de totstandkoming van milieu- aanpassingen van de museumwerk 'Koningspoort' in Rotterdam, de zelfde werf waar de 'Texelstroom' is Het Overlegorgaan Nationaal Park in oprichting Duinen van Texel komt donderdag in het gemeentehuis bij een voor een openbare vergadering. Op de agenda staat onder meer de begroting van 2001, alsmede de vraag aan welke onderzoeken, plan nen en andere zaken volgend jaar geld moet worden uitgegeven. Ook het voorstel om een bezoekers centrum en enkele 'satellieten' in te richten is onderwerp van gesprek. De bijeenkomst begint om 13.15 uur. Een meisje uit De Cocksdorp heeft zaterdagmiddag bij een val van een paard beenletsel opgelopen. Het kind viel op de kruising Krimweg- Vuurtorenweg toen het dier op hol sloeg. Het slachtoffer is per ambu lance naar het ziekenhuis in Den Hel der vervoerd. 1997 is verlost van een betonnen last op het vlak (de bodem). Het was de eerste stap naar het verdere herstel van het schip. De Texelse scheeps- herstellers zijn zeer vereerd dat het cultuurhistorische belang waarvoor ze zich inzetten door een kenner als Blusse van Oud-Alblas wordt onder kend en financieel ondersteund. In middels is de romp van binnen en van buiten gestraald, gecoat, grondig gerepareerd en door Register Holland zeewaardig verklaard. Een timmer man en vrijwilligers zijn bezig met de betimmering. 'Het eiland kan zich gelukkig prijzen met dit bescheiden sieraad van het loodswezen', vinden Blusse van Oud-Alblas en de Stich ting Edgar Doncker Fonds. Wie dat ook vindt kan contact opnemen met de Stichting tot Behoud van de Texelstroom, tel. 322 328 of 312 599. Is er meer tussen hemel en aarde? Niet iedereen is daarvan overtuigd. Toch wenden steeds meer mensen zich tot alternatieve genezers. Op Texel schieten de praktijken als pad destoelen uit de grond. Het eiland vormt kennelijk een vruchtbare bo dem voor het spirituele. Wat wordt op het eiland allemaal geboden en wat houdt het in? Om helderheid te ver schaffen liet onze op en top aardse verslaggeefster Tessa van Daalen-de Graaff haar licht over de alternatieve sector schijnen. Pagina's 6 en 7 Het publiek beleefde zaterdag in Het Eierlandsche Huis een vermakelijke avond tijdens de opvoering van het toneelstuk Doktertje Spelen. Dat kwam niet zozeer door het verhaal als wel door de uitstekende acteer prestaties. Met name de nieuwe aan winsten van de toneelafdeling van SV De Cocksdorp zetten rake karakters neer. Pagina 7 (Advertentie) hoge ambitie op het gebied van lurzaam toerisme heeft ambte- iren van de gemeente dit jaar veel tijd gekost, dat de handha- ig op het gebied van Milieu er iels bij in is geschoten. Om de hterstand bij de controles in te ilen wordt een extern bureau in arm genomen. Kosten: 5.000,-. ontwikkelingen op het gebied van urzaamheid zijn bijna niet bij te uden. Het plan voor een imassavergasser was nog niet ge tenteerd, of er werd alweer nage- cht over zonnepanelen, de aanslui- van bedrijven op duurzame irgie, vervanging van de windmo- een - overigens onuitvoer- - aardwarmteproject bij De eksdorp en scans (onderzoeken ar duurzame energievormen) voor drijven. En wellicht wacht Texel g een onderzoek naar de mogelijk- id om Texel in 2030 in z'n geheel n duurzame energie te voorzien, iderdeel daarvan is een eventuele lijdecentrale in het Marsdiep, arvoor een proef wordt genomen, gemeente stak ook veel tijd in de lanisatie van het internationale mposium in De Krim, waardoor de ak 'Duurzaam Toerisme' in 2000 aal 950 uren van de afdeling Milieu ■gde en waardoor andere werk- amheden bleven liggen, or de diversiteit en de snelheid armee de duurzame projecten el- ir afwisselen, raakten ook de idsleden het zicht op de ontwikke ien kwijt. Reden voor Jaap Vla- ig (GroenLinks) om tijdens de idscommissie Financiën, Werk en Ikeute vragen om een maandelijks erzicht. 'Zodat we weten waar we ten.' is héél wat afgepraat en op papier zet', vond een aanzienlijk kritischer aria van der Spek (WD), die een adkrachtige aanpak miste. Ze elde met name op het ambitieuze vein voor de biomassavergasser, aar miste het vervolg. 'Alvorens we er van alles gaan bedenken, wordt t nu tijd dat er eerst dingen worden [gevoerd.' •grote sterfte onder eidereenden is Hor staatssecretaris Geeke Faber J den om vast te houden aan haar irnemen om de schelpdiervisserij het wad in te perken. Voorheen sesten de vissers zestig procent in de kokkels met rust laten; vanaf Igend jaar wil Faber zeventig pro nt van de schelpen reserveren als edsel voor de vogels. De christe- le partijen en de WD zijn tegen de aatregel vanwege de gevolgen voor visserij. Ook zijn zij er niet van «rtuigd dat de vogelsterfte door de iielpdiervisserij is veroorzaakt. Wat wél wordt uitgevoerd is de op richting van de Stichting Duurzaam Texel, die tot doel heeft duurzame ontwikkelingen te bevorderen, waar door de gemeente zich kan beperken tot een adviesrol. De stichting heeft inmiddels een projectleider aange steld, die de workshops en sympo sia zal organiseren. Van der Spek kreeg op haar vraag hoe deze stich ting aan inkomsten moet komen geen duidelijk antwoord. De adviesrol zal van de gemeerrte in 2001 waarschijnlijk 450 arbeidsuren vergen. Om te voorkomen dat die opnieuw ten koste gaan van de controlewerkzaamheden op het ge bied van Milieu, stelt de raad 48.600,- beschikbaar om het con trole- en vergunningswerk uit te be steden. Het relatief hoge aantal bedrijven dat moet worden gecontroleerd heeft tot gevolg dat Texel de inspannings verplichtingen op het gebied van duurzaamheid, zoals gesteld door de provincie, niet voor de vereiste 90 procent, maar voor 75 procenj kan uitvoeren. Wethouder Peter Bakker. 'Er wordt geklaagd dat er teveel ge praat en geschreven wordt en te wei nig gebouwd. In een gemeente waar 90 procent van de ambtenaren al op de fiets naar het werk komt, heeft het bijvoorbeeld geen zin om een vervoersplan voor ambtenaren te schrijven. We kiezen voor actie. Bij voorbeeld het inbouwen van duurzaamheid in de ruimtelijke orde ning'. doelde Bakker op het voorne men om duurzame energievormen in te bouwen in plannen voor nog te realiseren nieuwbouwwijken. De wateroverlast prikkelt tot im proviseren bij het binnenhalen van land- en tuinbouwgewassen. Bij het oogsten van ruim anderhalf bunder Casablanca lelies in Tien hoven. bleek het onmogelijk om de kisten met bollen die door loon werker Ter Steege waren gerooid, op de gebruikelijke wijze met trek ker en herinrichting van het land te rijden. Daarom werd een kraan op rupsen gehuurd van Werner Dros. Deze zakte bijna een halve meter in de prut weg, maar kreeg vol doende greep op het zand eron der. Zo was het mogelijk de kisten naar en van de weg te brengen en de bollen af te voeren. Nadien werd drainage aangelegd waar door veel van het overtollige wa ter wegliep en het transport weer op de gebruikelijke wijze kon ge schieden. De lelies moeten vóór 15 december worden geleverd. (Foto Harry de G raaf) Een 42-jarige man uit Oudeschild werd in de nacht van zaterdag op zondag in de Parkstraat aangehou den omdat hij onder invloed van al cohol toch auto reed. Hij had een flinke borrel gedronken, want de blaastest wees uit dat hij vier maal zo veel alcohol in zijn adem had als toe gestaan. De politie besloot tot de controle omdat de man zonder licht reed. Zijn rijbewijs werd gevorderd. worden voor de bewoners van dit deel van de polder, die er terecht kun nen voor toneel, jeugdclub bijeenkomst of andere activiteiten. Elke week is wel wat in het centrum te doen en de exploitatie verloopt tot tevredenheid. Veel mensen voerden de verbouwing uit in hun vrije tijd Het materiaal wisten ze voor niets of voor een vriendenprijsje bij elkaar te krij gen. De inspanning die ze leverden is vooral belangrijk omdat het buurt centrum duidelijk bijdraagt aan de leefbaarheid en de gemeenschapszin in de polder. Een prominente rol bij het project was weggelegd voor Cees en Maartje Hooijschuur. Sibo Plaatsman, Saskia Slot en Jan Ravenstein. Aan hen was daarom het Lokaal Compliment van de hoogste klasse toegekend. Siep Eldering uit Oosterend spant Lees verder pagina 5 Jaarlijks De prijs zal elk jaar worden toege kend. Het is geen concurrentie voor de bekende trofee Dubbele Von Sion, want het Lokaal Compliment is een ereblijk voor vrijwilligersactiviteiten terwijl de Sion vooral een prijs is voor een culturele prestatie. Het publiek maakte zaterdagavond op verschillende manieren kennis met de genomineerden. Op een groot scherm werd een door Jaap Eelman en Henk Snijders gemaakte film over hun activiteiten vertoond, presen tatrice Jamen de Bruijn interviewde degenen die de organisaties voor de prijs hadden voorgedragen en ten slotte werd bij de uitreiking het jury rapport voorgelezen waarin de ver diensten van de genomineerde vrijwilligers werden opgesomd Al direct was duidelijk wie er waren genomineerd, maar wie eerste, tweede en derde waren geworden bleef tot het eind van de avond ge heim. Na de waterschappers uit Zeeland, kreeg het natte Texel zaterdag hulp uit Markelo. Hoornblazers uit die plaats deden tijdens de drukke winterfair van De Bewaarplaats aan de Schilderweg hun uiterste best om de boze geesten te verdrijven en het licht te laten terugkeren. Als dit niet meer helpt, dan weet ik het ook niet meer', blies blazer Gerrit Oosterkamp zijn longen leeg in een hoorn die ooit werd gedragen door een Schotse Hooglander. Het resultaat was een diep klagelijk geluid, dat zó ver droeg dat het de hogere machten zeker met kan zijn ontgaan. Maar alle goede bedoelingen ten spijt werden de he melse sluizen nog diezelfde nacht weer wagenwijd open gezet. Vrijwilligers in het zonnetje zetten en daarmee wijzen op het grote belang van hun inspanning voor de samenleving. Dat is het doel van het Lokaal Compliment, waarvan er zater dagavond drie werden uitgereikt. De hoogste eer (een Com pliment met een bedrag van ƒ1.500,-) ging naar vijf Texelaars die een prominente rol hebben gespeeld bij de aankoop en verbouwing tot dorpshuis van de voormalige kapel Bethel aan de Muyweg, het tweede Compliment (ƒ1.000,-) was voor Siep Eldering uit Oosterend wegens zijn langdurige verdiensten als organisator van de Oosterender rommeltjesmarkten en het derde Compliment (ƒ500,-) ging naar de vrijwilligers die zijn verbonden aan het Zorgcentrum Texel. De uitslag van de verkiezing werd zaterdagavond bekend gemaakt aan het slot van een feestelijke avond die in Question Plaza werd gehouden, georganiseerd door de Sportraad, Stichting Welzijn Ouderen, Welzijns- stichting en de Rabobank Texel. Ini tiatief en financiering gingen uit van de Rabobank in het kader van het streven om de bank meer betrokken te laten zijn bij de lokale gemeen schap. Rabodirecteur Leo Timmer vertelde zaterdagavond dat zijn orga nisatie een Nationaal Compliment uitreikt. Zo'n 15 plaatselijke Rabobanken houden zich daarnaast bezig met een Lokaal Compliment. De jury (bestaande uit Coby Bakelaar, Joke Geldorp, Harry de Graaf, Cees Hoogerheide, Joos Kager en Leo Timmers) noemde het aankopen het verbouwen van 'Bethel' tot volwaar dig buurtcentrum een 'opmerkelijk prestatie'. Het is een eigen plek ge-

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1