Durper debutanten schitteren in amusant maar spanningloos stuk Ik heb het licht gezien Hulp uit Flevolanci 2 n TEXELSE COURANT' Blik vanger Wat ik zeggen wou. Woningnood |Wat ik zeggen wou... Binnenburg 6 Maximumhoogte voor wagens bij Ouwe Sunderklaas Bijeenkomst bescherming Waddenzee Sint helpt jeugd van Nicaragua Agenda teso Dorpscommissie Eierland bijeen ft DINSDAG 28 NOVEMBER 2000 Het publiek beleefde zaterdag in Het Eierlandsche Huis een ver makelijke avond tijdens de opvoering van het toneelstuk Dok tertje Spelen. Dat kwam niet zozeer door het verhaal als wel door de uitstekende acteerprestaties. Met name de nieuwe aan winsten van de toneelafdeling van SV De Cocksdorp zetten rake karakters neer. Het plot ontbeerde spanning, was te breed uit gesponnen en werd na verloop van tijd langdradig. Het stuk had dan ook zonder problemen drie kwartier korter gekund. Dat is eigenlijk de enige kritiek die regisseuse Els Ooyevaar zich zou moeten aantrekken. Voor de rest zette zij met Doktertje Spelen een zeer geslaagd debuut op de planken. Het knappe aan de uitvoering was vooral dat de spelers goed wisten te doseren. In een blijspel dat bol staat van de cliché's ontkom je met aan overdrijven, maar té vaak wordt dit zo zwaar aangezet dat er van enigszins geloofwaardige personages niets overblijft en het publiek tot vervelens toe louter clowns en andere carna valsfiguren voorbij ziet komen. Over drijven is een kunst en dat hadden Ooyevaar en haar acteurs goed be grepen. Vooral Remko Klein zette als nichtenge ziekenbroeder een rol neer die zo uit het leven gegrepen was. Meestal is de homofiel in een klucht niet meer dan een op verjaardags feestjes geïmiteerd stereotiep mietje dat aan alle vooroordelen beant woordt, maar hoewel Klein het er af en toe dik bovenop legde, bleef zijn optreden aan de goede kant van de streep en wist hij met zijn blik, zijn dunne, zalvende stemmetje en kor date terechtwijzingen zowel een her kenbaar karakter uit te beelden als de zaal aan het lachen te maken. Zijh onderonsje met debutante Marieke Bol - die overtuigde als devote, we reldvreemde non die gaandeweg haar onschuld verliest - deed het publiek langdurig schuddebuiken. Nadat de non van de jenever had gesnoept die de verpleger haar uit zijn geheime infuus had ingeschon ken. ('Kom op meid! Ken je dat bijbel citaat dan met? De Heer sprak tot zijn schare, drink geen water maar jonge klare!') kreeg zij de ^maak van het volle leven te pakken, tapte nog eens stevig bij en ging zij op de versiert oer - onwetend van het bestaan van de herenliefde. 'Ik heb nog nooit een man gekust.' 'Oh, maar dat moet je dan toch eens doen, Petronella, want dat Is héérlijk!' Het verhaal speelde tegen de achter grond van personeelstekorten in de gezondheidszorg, bedoeld of onbe doeld een actueel gegeven. Bank rover Andréas Monen is op de vlucht voor de politie, belandt per ongeluk in een ziekenhuis, trekt een dokters- jas aan en wordt aangezien voor de nieuwe afdelingsarts, die toevallig die dag voor het eerst zou werken Hij houdt er met zijn ongebruikelijke dokterstas, die is gevuld met schroevendraaiers, een zaklamp, een zaag en een koevoet, nogal vreemde behandelingsmethoden en lompe manieren op na. Hij wordt ontdekt door de zuster (Wilma Laan), die hem chanteert Als er dan - wat een toe val - een politie-inspecteur met prostaatprobiemen wordt opgeno men, raakt de crimineel in paniek. Ondertussen zijn het vooral de vrou welijke patiënten die vallen voor de platte charme en gewenste intimitei ten van de nieuwe dokter, die ook in de negatieve bijbetekenis 'doktertje speelt.' De hoofdlijn van het verhaal was in het geheel niet spannend en de zijlijnen - bestaande uit ondeu gende patièntenfeestjes en verschil lende romances - deden helemaal niet terzake, maar wie zich daaraan niet stoorde en de scènes als afzon derlijke toneelstukjes beschouwde, wist zich over het algemeen prima te amuseren Na een uur werd het stuk langdradig en verslapte de concen tratie bij de toeschouwers door over bodige herhalingen en uitweidingen, waarna de draad gelukkig weer goed werd opgepakt. De vlotte wisselingen en vloeiende dialogen hielden de vaart erin, de acteurs kenden hun tekst en zij waren vooral goed gecast zij speelden de rol die uitstekend bij hen paste. Ster van de avond was debutante Yvon Boom, die schitterde als een ordinaire stadsvrouw met haar op de tanden die voortdurend de aandacht op haar zwangerschap vestigde en daartoe weeën simuleerde. De kla gende, steunende, vloekende en tie rende BOM-vrouw gaf in een met af latende jammerklacht het mannelijke geslacht er flink van langs en spaarde vooral haar ex-echtgenoten niet. De dialoog met nonnetje Petronella waarin de kloosterlinge op een rauwe manier met de buitenwereld werd geconfronteerd, was het komische hoogtepunt van de avond. En natuur lijk roddelde zij er stevig op los ('Je kunt mij alles vertellen, ik zwijg als brugman'). Gerhard Smeenk deed het een stuk beter dan vorig jaar, toen hij zich nogal aanstelde, en speelde een aandoenlijk oud mannetje dat in de kreukels ligt maar met cognac de Ster van de avond Yvon Boom in felle discussie verwikkeld met mede-patiënt Gerhard Smeenk. (Foto Bert Bosch) Ons eiland is van de Heiland. En dat laten we weten ook. Je kan er met om heen - net wanneer je de over bodige aankondiging op de boot hebt aangehoord dat je op de boot zit en dat die boot naar Texel vaart en dat je daar waarschijnlijk na een kwartier gaat aankomen In de ha ven nog wel. Allemaal feiten die je al wist, want je bent met zomaar op die boot gaan zitten en je had het plan om naar Texel te gaan en met naar Ameland bijvoorbeeld Je be rust. Je lepelt erwtensoep, groente soep, of eet bal gehakt of broodje Je slurpt van de goeie koffie en laat de flikkerende video's van wat er allemaal op Texel te zien is gewoon voor niet gezien willen hebben Weer die stem, die afschuwelijke stem, zelfs in Duits, zelfs in Engels. Dat we dan inderdaad aankomen en dat we massaal naar het autodek dienen te gaan. En dat dat allemaal snel gebeuren gaat. Ik vraag me ie dere keer af of ze denken dat er een massaal debielenvervoer naar Texel verdwijnt. Je rijdt van dat befaamde autodek van de boot het eiland op en ja hoor, déar staat het te glanzen in de regen, het bord, met grote let ters erop. Texel is: Het Eiland van de Heiland. Het kerkje van Den Hoorn glanst, de overige kerktorens ko men pas later aan bod. In ieder ge val schijnt overal het licht des Heeren. Op dit eiland kan niets mis gaan. Een bijbeldriftige zee deint mee. Later bij een wandeling in de luwe hoek ervaar ik het educatieve licht. Deze boom heet Eik, deze boom heet Es. Deze boom heet Berk. Er zijn vele bordjes met vele aanwijzin gen. Men kan hier voortdurend le ren wat wat is. Waarom word ik daar zo verschrikkelijk treurig van. Ik heb de neiging een briefje op de boom te prikken. Deze boom is een boom. Ik ben niet dankbaar genoeg met al die wegwijzers in het leven. Ik ben met gewend aan overgave. Ik heb het 'licht' nog steeds met gezien. Desondanks is het Sint Maarten. Ik luister naar die zoete stemmetjes, ijl, mooi, kwetsbaar. Sint Maarten, Sint. Maarten, de katten hebben staar ten... ontroerde ouders staan iets verder weg, sturen zachtjes aan: toe maar, zing dat ook nog maar en dap per begint het kind een volgend lied ik deel kwistig snoep uit, vergeet bewust de mandarijnen. En lichte brok in de keel, ooit waren mijn kin deren ook zo klein en stonden ze even kwetsbaar en verlegen iets te durven en zwaaiden met een lichtje in een suikerbiet. Jaren later gingen ze met vuilniszakken, een stelletje opgeschoten lacherige pubers, Sint Maarten, Sint Maarten, wij hebben allen staarten. De lichtjes brandden opeens andere hoogte. Ik zie mijzelf weer op een stoel staan met zo'n brandend kaarsje in mijn handen, kerstfeest van weleer. Je zus zegt dat hij hier van mij verwacht dat wij zijn als kaarsjes brandend in de nacht.Het eindigde met gij in uw klein hoekje en ik in het mijn Ik wil niet in de hoek, zei ik vastbe sloten. Mijn ouders waren verte derd. Nee hoor, ik hoefde met in de hoek. Ik had het heel mooi voorge dragen en ik moest dat lichtje maar nooit vergeten. Dat lichtje moest ik zélf zijn In de hoek stond ik al ge noeg. Ooit ben ik als achtjarige helemaal alleen verdwaald geraakt in een evangelisatietent, die niet ver van ons huis was opgezet. Geheel in de ban luisterde ik naar de dame die allerlei voorstellingen op een flanel bord plakte En weer kreeg ik een lichtend lied aangereikt. Blij, blij, mijn hart is altijd blij, want Jezus is een vriend van mij, daarom is mijn jonge hartje altijd blij. Mijn vader heeft mij hoogstpersoonlijk uit die tent geplukt en mij boos toegespro ken dat ik daar nooit, nóóit meer naar toe mocht gaan. Het waarom van die woede heb ik met begrepen. Het was ook een soort kerk, maar dan een tentenkerk. En nu woon ik dan op Het Eiland van de Heiland. Nog steeds op zoek naar het licht. Maar het leven is een reis, heb ik inmiddels verstaan en aankomen is er geloof ik niet bij. Edoch, tussen alle prangende aan rollende kerstverlichting in, verstond ik dat bord opeens op een andere waarde. Ik heb wel degelijk het licht gezien. Het was overweldigend, on verwacht, zomaar aanwezig, terwijl ik er op vele plaatsen van de wereld naar heb gezocht. Het straalde in witte en violette stralen en ver spreidde zich over de nachtelijke akkers. Ik was sprakeloos, aange slagen en bevond mij in een abso luut religieus gevoel Aurora Boreahs, het noorderlicht. Ik mocht dat zomaar zien op een doorde weekse dag, zonder veel lichtpun ten. Door dit licht ben ik toch ergens aangekomen Dana Rover moed erin houdt. Sabine Beijert was een degelijke hoofdzuster die haar hoofd verliest als ze verliefd wordt op de even degelijke politieman Erik Walbeek. Vooral Beijert had iets min der schools kunnen acteren en be diende zich soms van al te formele taal, ('Hij vervangt dokter Zwolsman sinds deze ziek is', ze blijft Walbeek 'u' en 'mijnheer Mulder' noemen ter wijl ze al met hem heeft gezoend en wil trouwen) maar beiden kweten zich goed van hun taak. Wilma Laan ver diende een grote pluim als de immer zure, recalcitrante afdelingshulp die zich gedroeg alsof ze de baas was. Andréas Monen had als de bank rover-dokter te veel woorden nodig, speelde houterig, maar maakte veel goed met zijn guitige mimiek. Vorig jaar werd in De Cocksdorp te veel uitgelegd in plaats van gespeeld en werden handelingen van volstrekt overbodig commentaar voorzien, maar Els Ooyevaar liet de avond daar deze keer niet door bederven. Alleen Monen en Klein vervielen in deze oude zonde, de eerste door te zeg gen dat hij mooi in de nesten zat, de tweede door te vertellen dat hij een tafel afruimde hetgeen iedereen kon zien. Ooyevaar had wel enkele tekstuele aanpassingen kunnen doorvoeren (er werd wel vier keer gezegd 'het ziekenhuis kampt met een personeelstekort' en 'u houdt er wel erg vreemde behandelings methoden op na') en een ander einde aan het stuk kunnen breien. Dat viel plompverloren en het publiek had pas door dat het afgelopen was toen de bloemen werden uitgereikt, waarna het welverdiende luide applaus volgde. De grime was wat al te uit- Bneren van lezen Bruten vemtrwoonklijUtrhl jn Je re Er is bij het college van b en w een discussie gaande over de eventuele bouw van een asielzoekerscentrum in of bij Den Burg; zelfs de woning stichting wil daaraan meedoen. Hart stikke tof allemaal. Waarom krijg ik dan toch een rotsmaak in mijn mond? Omdat 'onze' jeugd een jaar of drie moet wachten -voor ze een huur- woninkje kunnen bemachtigen, of zolang in kippenhokken als bijvoor beeld Strakenburgh gestopt worden, waar je met eens een koelkast in de keuken kunt zetten omdat je dan de WC niet meer in kunt. En als je een zitbank neerzet, past er geen eethoek meer in de kamer. En als de buurman een wind laat, ruik je 'm nog net met, maar je hoort 'm wel. Een asielzoeker laat men geen drie jaar op een woning wachten. En te recht. Waarom onze eigen kinderen dan wel? Niet iedereen kan of wil een hypotheek afsluiten waar hij dan de rest van zijn leven aan vast zit. De mensen in het gemeentebestuur zou den zich eens wat meer moeten in zetten voor de mensen die hen heb ben gekozen. En zeg maar in Den Haag en tegen het COA dat er pas weer een asielzoeker mag komen als onze eigen woningzoekers op een knappe manier onder dak zijn. Suzan Boom, Oudeschild. Als regelmatige bezoekster van Texel las ik in de Texelse Courant over de dreigende sloop van het pand Binnenburg 6 in Den Burg. Daar schrok ik erg van. In mijn woonplaats Amsterdam heb ik mij op verschil lende manieren middels commissies/ werkgroepen bezig gehouden met behoud en herstel van de stad Am sterdam. De architectuur van de Amsterdamse School is daarin erg belangrijk geble ken. Met veel inspanning en geld worden per definitie alle panden be houden die in de stijl van de Amster damse School zijn gebouwd. Er zijn genoeg fondsen en instellingen die zich sterk maken voor dit behoud en herstel. De gevel wordt behouden, maar het interieur kan gedeeltelijk worden aangepast aan de eisen van de huidige maatschappij. Ik wil de gemeente ten sterkste aan raden contact op te nemen met stich tingen als het Amsterdams Monumentenfonds/Stichting Stads herstel of het bureau Monumenten zorg - 'Huis met de Hoofden'- om uit te zoeken of er mogelijkheden zijn voor het behoud van een uniek pand als Binnenburg 6 in Den Burg. Mevrouw M. van den Berg Van der Helstplein 20/2 1073 AS Amsterdam. De afzendster heeft een brief van gelijke inhoud inmiddels aan het ge meentebestuur gezonden. - Red. bundig en eenvormig aangebracht: de oogleden van alle spelers leken wel met een biljartkrijtje behandeld. De kostuums en het decor waren prachtig en 'net echt' (maar wat doet een encyclopedie bij een ziekenhuis- balie?) en op licht en geluid was mets aan te merken. Bart Bosch Het organiserend comité van de Ouwe Sunderklaas-viering in Den Burg wijst erop dat de wagens waarop wordt gespeuld niet hoger mogen zijn dan 3.80 meter Hogere wagens lopen in de winkelstraten vast tegen de sierverlichtmg. Moeten de Wadden op de wereld- erfgoedlijst worden geplaatst? Is het zinnig de Waddenzee en aangren zende delen van de Noordzee aan te wijzen als Particularly Sensitive Sea Area (bijzonder gevoelig zeegebied)? Hoe verhouden natuurbescher mingsmaatregelen en. het menselijk gebruik van het waddengebied zich tot elkaar? Het zijn vragen die woens dag aan de orde komen ti|dens een bijeenkomst in het gemeentehuis en die geldt ter voorbereiding van de zogeheten trilaterale ministers conferentie die in oktober 2001 in het Deense Esbjerg wordt gehouden. Tij dens deze conferentie overleggen ministers van Nederland, Duitsland en Denemarken over de noodzaak van bescherming van de Wadden zee. Om de Nederlandse visie voor te bereiden organiseert het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij enkele bijeenkomsten met be woners en gebruikers van het waddengebied. Een eerste werd af gelopen voorjaar gehouden. Ditmaal gaat men nader op de materie in. De vergadering in het gemeentehuis be gint omTSLÖÖ uur en iedereen wórdt uitgenodigd om mee te praten. Sinterklaas draagt niet alleen de Ne derlandse |eugd een warm hart toe. Hij 'verhuurt' zich deze week samen met één van zijn Pieten voor een be zoekje bij mensen thuis en staat de opbrengst af aan een project van de diaconie van de Texelse kerken voor straatkinderen in Nicaragua. Deze kinderen ontvluchten het platteland om een toekomst te zoeken in de grote stad, maar krijgen daar veelal te maken met erbarmelijk omstandig heden. Ze worden dakloos en moe ten bedelen of stelen om aan eten te komen. Veel meisjes belanden in de prostitutie. Het grootste probleem is misschien wel dat elk gevoel van ei genwaarde hen wordt ontnomen. Met het geld van 'Sinterklaas' worden de kinderen op straat opgezocht om met ze te praten en samen activitei ten te verrichten. Bedoeling is hen te motiveren naar een opvanghuis te gaan en weer een leven te leiden met regels en regelmaat, een vak te leren en uiteindelijk op eigen benen te staan. Wie een afspraak wil maken met de Sint, kan tot en met 5 decem ber bellen met tel. 314 521 (na 18 00 uur). Ook een gift is welkom: bank 46.99.06.804, ten name van G.J.C. Dinsdag 28 november De NBvP 'Vrouwen van Nu', afde ling De Cocksdorp-Eierland, gaan met de boot van 14.00 uur op ex cursie naar de wintershow van Intratuin in Den Helder. Opgave: telefoon 316 550 of 314 596. In dorpshuis De Bijenkorf hebben het college van b en w en de dorpscommissie van Oosterend een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over actie punten, verkeerszaken, besteding van een eigen budget, aanpassing van de raamsubsidie en het convenant dorpscommissies. De afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging komt om 20.00 uur bi|een in Tusse de Banke. In Cinema Texel draaien de What lies beneath (aanvang 20.30 uur) en Road Trip (21.00 uur). Woensdag 29 november In het raadhuis begint om 19.00 uur een voor ieder toegankelijke hoorzitting van het Ministerie v(an Landbouw en Visserij over het in ternationale Waddenzeebeleid in verband met de regerings conferentie van oktober 2001 in Esb|erg. De Stichting Dorpscommissie Eierland houdt in het Eierlandsche Huis haar openbare jaarvergade ring, aanvang 20.00 uur. In dorpshuis 'De Waldhoorn' heb ben het college van b en w en de dorpscommissie van Den Hoorn een gezamenlijke openbare verga dering, aanvang 20.30 uur. Onder andere wordt gesproken over de servicebalie, actiepunten, verkeer in en om Den Hoorn, helikopters boven Den Hoorn, de tuunwallen van het Achterom, woningbouw, aanpassing raamsubsidies, het convenant gemeente-dorps- commissies en de besteding van een eigen budget. In Cinema Texel draait Dinosaur (aanvang 14.00 en 16.00 uur), Pokémon (14.15 en 16.15), What lies beneath (20.30 uur) en Road Trip (21.00 uur). Donderdag 30 november Het Overleg Orgaan Nationaal Park in oprichting Duinen Texel vergadert vanaf 1315 uv het gemeentehuis. De bijeenkon is openbaar. Het college van b en w heeft irfct de dorpscommissie van De wjar een openbare vergadering dorpshuis De Wielewaal, aanvafen 19.30 uur. Onder andere wo gesproken over actiepunti !7 verkeersveiligheid, het Groer wegje, de leefbaarheid van dorp. besteding van het eigt" budget, aanpassing van raai m subsidies, aanpassing van convenant gemeente-dorj cl commissies, de Bomendiek, wateroverlast op de Polderw^f de bushalte en het wandelpad le In Cinema Texel draaien Dinosj^f (aanvang 19.00 uur), What beneath (19 00 en 21.45 uur) Road Trip (21.30 uur). le Vrijdag 1 december II! Tussen 14.30 en 16.00 uur zijn De Buureton kaarten te koop voj>u de kerstmiddag van de ANBO, op 16 december wordt gehoudj De kaarten kosten ƒ7,50 In dorpshuis 't Skiltje houdt klavf" jasclub De Doormars vanaf 20 uur een open drive. Deelname ko 7,50 per koppel, de opbreng komt geheel ten goede aan e goed doel. IS 3l In Cinema Texel draaien Dinosa ft (aanvang 19.00 uur), What li b beneath (19.00 en 21.45 uur) Road Trip (21.30 uur). IC ji Ms. Molengat ligt tot half decer3 ber voor onderhoud in het dok. verband daarmee zijn er geia' extra afvaarten. TESO verwac|l! geen wachttijden. Hoogwater te Oudeschil® 21.40 u 22.20 u 22.45 u 23.30 u - u 11.00 u 12.20 u 13.10 u Aan het strand is het ongeveer een uur e der hoogwaterD"è zon komt 7 december] om 7.45 uur en gaat onder om 16 59 uu december eerste kwartier; 5 decemt doodtij. Di. 28 9.10 en Wo. 29 9.40 en Do. 30 10.16 en Vr. 1 10.30 en Za. 2 10.40 en Zo. 3 0.00 en Ma. 4 0.25 en Di. 5 1.20 en De Stichting Dorpscommissie Eier land houdt woensdag haar openbare jaarvergadering en wisselt dan met bewoners van De Cocksdorp en Eierland van gedachte over onder meer huizenbouw in het dorp, het aan te leggen bedrijventerrein en de ver nieuwing van de school. Een mo lijke reorganisatie in 2001 van he kale verenigingsleven zorgt n verwachting voor een pittige disc sie. De vergadering - die tevens gi als voorbereiding op het overleg het college van b en w op maar* 18 december - wordt gehouder het Eierlandsche Huis en begint 20.00 uur. Met materieel van elders wordt momenteel gepoogd nog zoveel mogelijk suikerbieten uit de natte grond te halen. Loonwerker Jan Grisnigt kreeg hulp van het oor spronkelijk Texelse bedrijf De Waard, dat vestigingen heeft in Zeewolde en Biddinghuizen in Flevoland. De Waard is sinds het weekend met één van zijn reus achtige zeswielige 'Big Six'-rooier continu bezig met het oogsten van bieten op percelen land die enigs zins begaanbaar zijn. Ondanks het gewicht van 23 ton en het even grote gewicht aan bieten die kunnen worden geladen, kan de ma chine dank zij de vele dikke banden goed uit de weg. Zo werd zaterdag een partij bieten gerooid van het be- c drijfTexelsun (Bakkeren Eelman) t land van W. Bakker van 'Spyk'. V volgens gebeurde dat op een perc r van de gebroeders Lap aan Amaliaweg en gisteren was machu Vos met zijn 'Bix Six' actief bij Bas e Oost. Gehoopt wordt op wat droj 8 weer zodat de stukken land die' nog te nat zijn, ook nog kunnen w; den bezocht. De vooruitzichten! echter niet gunstig. Na half dec» j ber hoeft het niet meer want dan sii ten de suikerfabrieken. Op dit ment zit op Texel nog ongeveer e kwart van de bieten in de grond eens eerder verleende Jan de Waa assistentie in zijn vroegere werkg bied. Dat was in 1974 en ook was sprake van extreme wati overlast. ir (Foto Hem e* De 'Big Six' laadt een zojuist gerooide partij bieten over op het land van 'Spyk' bij Den Hoorn.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2