'Je hoeft Reiki niet te begrijpen om te geven' Texel als spiritueel eilarn, Magnetiseur: 'Schroon wordt steeds minder' TEXELSE COURANT' Alternatief genezen op Texel Méér premie, méér vergoedin Infolijn alternatieve geneeswijze Opleiding DINSDAG 28NOVEMBER 2000 Reiki Reiki is een Japanse uitdrukking die staat voor levensenergie. Een reiki- meester kan een therapeut inwijden door 'kanalen' te openen waardoor de levensenergie door de handen kan stromen. Door handoplegging wordt de energie doorgegeven aan een patiënt, waardoor diens energiebanen wor den beïnvloed. Dit kan ontspanning tot gevolg hebben, maar ook emotio nele reacties. Er wordt vanuit gegaan dat Reiki doet wat het lichaam nodig heeft. Met Reiki kunnen ook mensen op afstand worden behandeld. Het werkt ook voor dieren en zelfs voor planten. Wie meer wil weten kan bellen met Christien Groen, telefoon 310 468 Natuurgeneeskunde 'Je bent wat je eet' is een populaire kreet. In de natuurgeneeskunde wordt er van uitgegaan dat afvalstoffen en gifstoffen die zijn opgehoopt in het lichaam door verkeerde eetgewoonten problemen veroorzaken. Maar ook een verkeerde houding, ademhaling of psychische spanningen kunnen klach ten veroorzaken De natuurgenezer begeleidt de patiënt bij het aanpassing van de eet-, leef- of andere gewoonten, waardoor het lichaam zichzelf kan genezen. Daarbij kunnen natuurlijke middelen een steuntje in de rug vormen. Maria van der Spek, telefoon 314 039 en Nel Schuijl, telefoon 311 446 kun nen er meer over vertellen. Zweethutceremonie Eigenlijk alle oude beschavingen kenden een vorm van reiniging en ontspan ning van lichaam en geest door middel van zweetceremomeën. Denk aan de Turkse stoombaden of de Finse sauna. Ook de Indianen hadden een zweethutceremonie. Deze wordt tegenwoordig weer beoefend en blijkt een heilzame uitwerking te hebben. Minimaal twaalf personen warmen tezamen stenen op in een vuur. Deze worden meegenomen in een tent, waarna een sauna-effect ontstaat. Het contact met het eigen lichaam, de omgeving en de andere deelnemers bevordert de ontspanning en geeft nieuwe energie. Gesprekken ontstaan spontaan en worden met geleid. Wel belangrijk is dat iemand aanwezig is die eerder een dergelijke ceremonie heeft meegemaakt. Soms komen emoties vrij en het is zaak dat een van de aanwezigen weet hoe daarmee moet worden omgegaan. Informatie via Jan Wolter Timmerman, telefoon 317 739. Voetreflextherapie Het hele lichaam weerspiegelt in de voeten. Elk bobbeltje is terug te vinden, maar dan zeven keer zo klein. Voetreflextherapie behandelt lichamelijke klach ten via de voeten. Ophopingen van energie geeft een pijnlijke plek, die wordt aangepakt door druk te geven. Bij gebrek aan energie op bepaalde plaat sen ontstaat in de voet een ophoping van urinezuurkristallen, die als kleine korreltjes voelbaar zijn. Die worden weggewreven. Eelt kan betekenen dat iemand op te nauwe schoenen loopt, maar het kan ook zijn dat het lichaam afweer opbouwt tegen een kwetsbare plek. Iemand met zwakke longen zal bijvoorbeeld eelt in de longzone op de voet hebben. Een consult duurt ongeveer een uur. Manda Bergsma leidt voetreflex therapeuten op. De opleiding duurt een jaar als men medische voorkennis heeft. Zo niet dan is het anderhalf jaar. Voor informatie is ze bereikbaar via telefoon 319 708. Anita van der Vis (tel 317 202 of 318 651) geeft behandelingen. Regressietherapie Fobieën ontstaan meestal in een ver verleden. Of zelfs in een vorig leven Tijdens regressietherapie worden mensen in een staat van diepe ontspan ning gebracht. Tijdens deze hypnose worden hun leven doorlopen en gaan ze mee terug naar hun vorige levenDoor terug te gaan naar de oorzaak van de fobie kan deze worden verholpen. Regressietherapie wordt op Texel onder andere gedaan door Mirjam en Ariën Erkelens, telefoon 319 449. Iriscopie Vrijwel ieder orgaan weerspiegelt in de iris in het oog. Daarnaast zegt de vorm van de pupil, de conditie van het oogwit, het verloop en de vorm van de adertjes in het oogwit iets over iemands conditie. Een iriscopist kan door iemands jrjs.te hesluderen een diagnose-stellen. Het is dus geen therapie, maar een methode om tot een gezondheidsadvies te komen. Eens in de vier weken zetelt iriscopist R.S. Nobbe bij drogisterij Mets in Den Burg Shiatzu Shiatzu is een Japanse massagemethode die diepgaande blokkades oplost. Dat gebeurt door de kleding heen. De therapie heeft een eigen ontwikkeling doorgemaakt in de Westerse wereld. Tijdens een consult, dat ongeveer een uur in beslag neemt, raakt men in een aangename sluimertoestand tussen waken en slapen in. Op die manier is de energie beter bereikbaar voor de therapeut en is de weerstand tegen veranderingen minder hoog. Shiatzu werkt voor alle klachten, maar is met name succesvol bij rugproblemen, gebrek aan energie of 'niet lekker in je vel zitten'. Er zijn andere vormen van Shiatzu, maar Suzanne 't Hart uit De Cocksdorp beoefent de klassieke. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij haar via 316 672 of bij Anita van der Vis, tel. 317 202 of 318 651. Transcendente meditatie Wie twee keer per dag zo'n vijftien tot twintig minuten transcendente medi tatie beoefent, kan daarmee spanningen en stress oplossen Op natuurlijke wijze kan een toestand van diepe rust en ontspanning worden bereikt, die verder gaat dan bij diepe slaap. Maar tegelijkertijd blijft de geest volledig wakker. In tegenstelling tot andere ontspanningsmethoden vergt TM geen concentratie of contemplatie. Gedachten zijn een natuurlijk onderdeel van meditatie en hoeven met te worden onderdrukt. De diepe ontspanning ont staat moeiteloos en verloopt systematisch. Het effect is weldadig en ver frissend. De techniek verstrekt de geestelijke en lichamelijke conditie. Diep gewortelde spanningen en vermoeidheid wordt ermee opgelost. TM is door iedereen aan te leren, ongeacht leeftijd, opleiding, levenswijze, godsdienst of cultuur. In Oosterend op Zevenhuizen is een centrum voor Transcendente Meditatie gevestigd. Het telefoonnummer is 318 271. NEI-therapie Neuro-Emotionele Integratie (NEI) gaat ervan uit dat het menselijk gedrag wordt bepaald door het onderbewustzijn, dat wordt beïnvloed door allerlei gebeurtenissen vanaf de geboorte. Dit onderbewustzijn ervaart pijnlijke ge beurtenissen als bedreigend. Via speciale spiertesten wordt duidelijk welke emoties negatief zijn en blokkades veroorzaken (emotionele virussen). De NEI-therapeut activeert het hersendeel waarin deze negatieve gebeurtenis is opgeslagen, waardoor de blokkerende emotie vrijkomt en kan worden losgelaten Soms kan dit teruggaan tot in de buik van de moeder. Een be handeling duurt enige sessies. Voor meer informatie: José Kievits, tel. 31 24 61 of Henriëtte Kooiman, tel. 317 343. Integra Integra is een combinatie van de meest effectieve therapieën uit de natuur geneeswijzen, dat werkt op basis van diagnose, therapie en Bio Therapeu tische Index Scores, een methode waarbij de conditie van lichaam en geest driedimensionaal in beeld wordt gebracht. Emotionele problemen, rugklach ten en allergieën zijn ermee te behandelen. Voor meer informatie' José Kievits. Kleurenpunctuur Esogetische kleurenpunctuur is een holistische geneeswijze, waarbij de zo geheten acupunten met gekleurd licht worden bestraald. De term esogetisch vormt de verbinding tussen het oude wijsgerige denken (esogerie) en bio- energetiek. Het licht (energie) en de kleur (informatie) wordt via de energie- banen of meridianen getransporteerd naar de cellen waar de harmonie is verstoord. Herstel van de energetische balans is volgens ontwikkelaar Peter Mandel een absolute voorwaarde voor genezing van lichamelijke en gees telijke of emotionele verstoringen. De oude Grieken, Romeinen, Indiërs, Chi nezen en Egyptenaren zochten al baat bij behandeling met lichtkleuren. Kleurenpunctuur wordt in Duitsland al vele jaren toegepast, maar is in Ne derland nog relatief nieuw. Kleurenpunctuur wordt op Texel beoefend door Astrid van der Vis, tel 317 202 of 318 651, Kunstzinnige therapie In de kunstzinnige therapie worden schilderen, tekenen en boetseren ge bruikt om inzicht te krijgen in lichamelijke of geestelijke problemen Doel is met het leveren van artistieke prestaties, maar het herkennen van de eigen Langzaam begint mijn linkeronderarm te tintelen. Hetzelfde ge voel dat je wel eens hebt als een zenuw bekneld heeft gezeten. Ik vraag Maria wat zij voelt. Haar handen liggen op mijn beide schouders. 'De energie aan je linkerkant is geblokkeerd, je rech terkant is veel meegaander.Ik ben perplex. Een weldadige warmte verspreidt zich door mijn schouder, die inderdaad al ja ren een probleem vormt. 'Reiki is me overkomen. Mijn leven heeft mij in deze richting gestuurd.' Maria Markwat uit Den Burg is Reikimaster. Pas geworden. Ze be handelt mensen, dieren en wil cur sussen geven. Maar ze adverteert niet. 'Mensen die het nodig hebben komen vanzelf.' Reiki is van oorsprong Japans Door handoplegging kunnen ingewijde Reikigevers kosmische energie door geven, zodat energiestromen in een lichaam worden vrijgemaakt en de balans zich herstelt. Ze had niks met Reiki. 'Ik had een goede baan aan de overkant en kreeg een relatie met ie mand die op Texel woonde.' Ze ver huisde naar het eiland, maar de re latie eindigde. Op zoek naar een woning kwam ze in contact met Christine Groen uit Den Burg. 'Ik voelde meteen, dat zij een bijzondere vrouw is. Later bleek uit een adver tentie dat zij met Reiki te maken had. Ik heb me meteen opgegeven voor een cursus.' Is ze voor Reiki hier gebleven? Maria schudt nee. Er was meer. 'Ik was ver liefd geraakt op het eiland. En Texel is spiritueel. Ik kan niet bewijzen wat het is. Maar er is iets. Ik kan naar de overkant gaan en het nog zo leuk hebben, als ik terugkom voel ik toch iets speciaals.' Ze probeert het toch te verklaren. 'We liggen midden tus sen de elementen. Altijd die wind, dat schoont je op, het verruimt je blik. Of Texel een betere omgeving is om Reiki te beoefenen? Ik denk dat Texel sowieso een betere omgeving is voor ménsen. Reiki draait om universele energie, die is overal.' Ze schenkt zwarte koffie in en deelt slagroomsoesjes uit. Ze lacht bij mijn verbaasde blik. Waar is de kruiden thee met mueslikoek? 'Ik hou van gezond eten, maar ik ben geen zwe verig type. Weet je wat slecht is? Iets eten en er niet van genieten. Schuld gevoel hebben omdat je snoept. Moet je niet hebben. Als je iets doet, geniet er dan met volle teugen van.' Met Greetje Coster is Reiki op Texel gekomen. Het klikte tussen haar en Maria. 'Ik ben een kritisch mens, ik neem echt niet alles klakkeloos aan. Maar Reiki overkomt je gewoon', ver telt ze. In de eerste cursus worden deelnemers vier keer ingewijd. 'Je leert als eerste om jezelf Reiki te ge ven.' Tussen de vier inwijdings sessies zit een aantal uren. 'Anders is de energie niet te verwerken. Het heeft grote invloed, zowel fysiek als mentaal.' Markwat wist meteen dat ze verder wilde. Na een half jaar volgde ze Reiki II, waar je leert mensen op afstand te behandelen. 'Ik wilde dat graag, ook omdat mijn familie aan de overkant woont. Je behandelt iemand trou wens nooit zonder z'n medeweten Het zou niet integer zijn, als je zomaar iemands energiesysteem binnen dringt.' Voor een behandeling 'op af stand' zondert ze zich meestal af. 'Rust om je heen is belangrijk. Ik vraag ook altijd of de ontvanger TV en radio wil uitzetten als ik bezig ben. Maar als het nodig is, kun je het bij wijze van spreken ook met je neus aan een spijker.' De gastvrouw wilde graag Reiki III doen, maar de kosten weerhielden haar aanvankelijk. 'Het is duur ja, zo'n cursus. Waarom? Een soort drempel vorming, denk ik. Het moet 't je waard zijn om het te doen. Je moet er echt andere dingen voor laten Maar je krijgt zoveel energie. Een levenskado, noem ik het.' Is geld vragen voor iets dat je toch al in je hebt wel gepast? 'Iedereen heeft deze gave, maar die heeft wel een impuls nodig wil je 'm kunnen gebruiken. En als het goed is, is dat je wat waard. Verder moeten we geld met groter of kleiner maken dan het is. Het is een ruilmiddel. Vroe ger was het zout, nu is het een gul den, straks een Euro, Reiki is geen consumptie artikel. Maar als het tot je doordringt welke waarde het heeft, heb je het geld er graag voor over Als je het steeds koud hebt, ben je ook bereid geld voor een jas uit te geven, toch?' Bijna een jaarlang bezocht ze Greetje Coster, tot deze besloot dat ze toe was aan haar inwijding voor Reiki III. Nu Maria Reiki master is mag ze zelf mensen imtieren. Markwat is enthousiast over het suc ces van Reiki. 'Het werkt, maar dat heeft niets met mij als persoon te maken. Om dit te doen moet je ego een grote stap terug nemen. Het is menselijk om je gelijk te bewijzen, maar je ego staat bij Reiki in de weg. Je kunt jezelf zien als instrument. Als er mets gebeurt is, dat niet omdat ik iets verkeerd heb gedaan of omdat ik het met genoeg heb gedaan. Gebeurt er veel, dan komt dat met omdat ik het zo fantastisch doe. Ik heb name lijk geen invloed op wat Reiki doet. 't Doet wat het moet doen.' Ze voegt toe dat bepaalde zaken niet kunnen worden voorkomen of gene zen. 'Sommige dingen moet je dra gen. Het leven loopt niet altijd zoals wij zouden willen. Persoonlijk heb ik ervaren dat Reiki mij juist in schaduw rijke perioden veel zon heeft gege ven.' Voor een behandeling houdt ze een oriënterend gesprek. 'Kijken of het klikt. En wat de motivatie van iemand is om te komen. Nieuwsgierigheid? Een werkelijke behoefte? Of iemand die denkt dat alles te koop is? In dat laatste geval ben ik gauw klaar.' Ze staat niet afkerig tegenover regu liere geneeskunde. 'Je moet met de illusie hebben dat Reiki alle wonden heelt. Sommige mensen moeten ge woon naar de dokter. Het is goed dat die er zijn, zoals het goed is dat wij er zijn. Het gaat om de juiste keuze op het juiste moment. Daar kan Reiki zeker bij helpen. We leven in een maatschappij waarin alles meetbaar moet zijn voor we het geloven. Men sen zijn bang om te vertrouwen op dat wat niet tastbaar is. Maar het le ven is een feest, jij bent uitgenodigd en Reiki kan het een extra dimensie geven.' Wie meer informatie wil hebben of voelt voor een cursus Reiki I, kan contact opnemen met Maria via te lefoon 320850 of 06-51776066. Is er meer tussen hemel en aarde? Niet iedereen is daarvan overtuigd Toch wenden steeds meer mensen zich tot alternatieve genezers. Op Texel schieten de praktijken als pad destoelen uit de grond. Het eiland vormt kennelijk een vruchtbare bo dem voor het spirituele Wat wordt op het eiland allemaal ge boden en wat houdt het in? We pre tenderen niet dat het overzicht op deze pagina's volledig is. Niet alle therapeuten en behandelaars heb ben op onze oproep gereageerd en ook het telefoonboek en de Bedrij ven- of Wie-Wat-Waar-gids bieden geen volledig overzicht. Bovendien: welke geneeswijze is alternatief en welke met? Daarover verschillen de meningen. Acupuncturisten en homeopaten, die een langdurige en erkende opleiding hebben gevolgd, willen sinds kort met meer als 'alter natief' worden aangemerkt, omdat ze bang zijn dat ze over één kam wor den geschoren met bijvoorbeeld be oefenaars van Reiki, die een weekendcursus hebben gevolgd. Immers, iedereen mag zich 'thera peut' of alternatief genezer noemen. Er bestaan beroepsverenigingen, maar niet overal is duidelijk of en hoe controle wordt uitgevoerd en het lid maatschap is niet altijd verplicht. Be wijslast is sowieso een moeilijk gege ven bij spirituele zaken. De overheid is bezig met een wets wijziging om het toezicht op de alter natieve beroepsbeoefenaar te ve( teren Pas als er sprake is van e stige schade voor de gezondheid, tot vervolging worden overgega f En dat er aanzienlijke bedragen i naïeve patiënten in de zakken van alternatieve genezers verdwijnen de wetgever een zorg zijn. Overig maken verzekeraars wél om scheid. De ene geneeswijze wi m wel vergoed en de andere niet, h -x, wel dit per maatschappij verschil Dat neemt met weg dat in een aai alternatieve praktijken bijzondere sultaten worden behaald. Integ behandelaars die een gave aanw ir den om hun medemens te help Velen hebben er baat bij, of zegi jp dat te hebben. Toch is er op Texel aanzien van de alternatieve gene kunst nog sprake van enige schra Maar weinig mensen zijn bereid hun ervaringen, positief dan wel gatief, prijs te geven. Een enkeling er wel over praten, maar wil ai geen prijs met naam en toenaan de krant. Om helderheid te verschaffen onze op en top aardse verslaggffce ster Tessa van Daalen-de Graaft h licht over de alternatieve sector sc ni nen. Ze nam voor deze report; plaats in de behandelingsstoel, voelde ze bij de één wat meer darjm de ander Of dat goed of slecht Vertrouw op uw nuchtere verstane oordeel zelf. nl 'Paranormale helderziendheid kun je niet leren, dat is aangeboren of niet. Het zit bij de vrouwelijke kant al vijf generaties in mijn familie. Het is de kunst om ermee te leren omgaan,' zegt paranormaal genezer Hanneke de Leeuw uit Den Burg, die sinds twee jaar op Texel haar praktijk uitoe fent 'Via handoplegging, magne- tisering of instraling geef ik mijn ener gie door aan anderen. Zo kan ik een lege accu weer opladen. De energie verspreidt zich over het lichaam en komt vanzelf op de goede plaats te recht. Zo kan ik pijnen verlichten, bij voorbeeld bij reumapatiënten. Ook mensen met klachten door cara, ademhalingsmoeilijkheden, psychi sche klachten en fobieën zoals straatvrees kan ik behulpzaam zijn. Ik spoor de blokkades over en neem in feite de klachten over. zodat ik weet waar het zit. Zo kom ik ook vaak ach ter de oorzaak. Die wil nog wel eens in het verleden liggen. Spanningen en angsten veroorzaken vaak klachten. Ik vang soms flitsen op. Dat zie ik ie mand bijvoorbeeld een flinke valpar tij maken of een auto-ongeval. Door dat ik de achtergrond ken, kan ik nuttige adviezen geven. Ik merk wel dat veel Texelaars nog schroom heb ben om bij mij binnen te stapp Men schaamt zich een beetje moet even over de streep worden trokken. Maar naarmate ik hier langer zit, wordt dat steeds mini Als je, zoals ik, lid bent van de N< landse Federatie van Paranorm Natuurgeneeswijzen, dan moet jet aantal opleidingen hebben gevol Want iemand die een weekendje; cursus heeft gedaan, mag je met I laten op zieke mensen. Ik heb stut anatomie, psychologie en parap chologie doorlopen We mogen gi andere alternatieve natuurgenej| wijzen toepassen.' Zieke mensen die nog met bij huisarts zijn geweest mogen we met behandelen. Een patient medicijnen gebruikt en bij mij tere komt, mag daarmee gewoon d gaan. Desgewenst, en in overleg de huisarts, kan de inname van voorbeeld pijnstillers wel worden minimaliseerd. In aanvulling op medische behandeling kunnen een extra stootje geven om tot goede genezing te komen. in Er zijn op Texel meerdere mensen magnetisme beoefenen, onder dere Hanneke de Leeuw, tel. 315 3 >y >y 'We zien een deel van het alternatieve aanbod als waardevol voor onze ver zekerden, maar we vergoeden de behandelingen niet volledig.' Univé is een grote ziektekostenverzekeraar. Volgens een woordvoerder hangt het af van de polis wat wordt vergoed. 'We hebben daarover regelmatig dis cussie, onderling, maar ook met onze klanten. Niet alleen bij ons, maar ook bij andere zorgverzekeraars hangt het af van het pakket Hoe meer premie je betaalt, hoe meer vergoeding je krijgt. Er zijn wel maatschappijen alles vergoeden, maar dan betas ook fors.' Onder alternatief verstaat Univé a' buiten de reguliere geneeskum Jaarlijks stelt Univé de po voorwaarden bij. 'Er komen wel e, therapieën bij. Of er ook wel eens afgegaan weet ik zo niet. Criteria vi ons zijn opleidingseisen en aansl ting bij een landelijk erker belangenvereniging.' Fien Alderlieste in De Koog is eén van de twaalf mensen in Nederland die bij toerbeurt de infolijn voor alternatieve geneeswijzen bemant. Deze instan tie verwijst mensen met klachten door naar alternatieve therapeuten. 'Alleen naar genezers die lid zijn van een beroepsvereniging. We zijn erg voorzichtig met mensen die dat met zijn', vult mevrouw Alderlieste aan. Zelf heeft ze diverse cursussen ge volgd. 'Maar ik mag geen praktijk uit oefenen, omdat ik anders met meer objectief kan doorverwijzen voor de stichting.' Hoe werkt de infolijn? 'Iemand die bepaalde klachten heeft kan die met ons doornemen en wij stellen een therapeut voor. Veel telefoon? Zeg maar gerust heel veel Maandag had ik er vijf, da's een rustige dag. Duizen- levensvragen. De therapie brengt een bewustwordingsproces op gang en nodigt uit om zelf de genezing ter hand te nemen. Er kan in kleine groepjes of individueel worden gewerkt. De therapie wordt vaak gegeven op advies van een arts, maar mensen kunnen ook zelf het initiatief nemen. Aan de the rapie gaat een gesprek vooraf waarin de problemen worden geïnventariseerd Dit gesprek is vrijblijvend en kosteloos. Voor inlichtingen of aanmelding: Jeanne van de Linden, kunstzinnig thera peut, tel 310 949. Klassieke homeopathie In de klassieke homeopathie wordt de gehele méns onder de loep genomen. Eén klacht eruit lichten en behandelen is er met bij Dat brengt de rest uit ba lans. Patiënten worden gestimuleerd te vertellen over hun probleem en over zichzelf. Voor een duidelijk beeld van de klacht worden ook gerichte vragen gesteld. Door deze aanpak duurt een consult beduidend langer dan bij een reguliere arts. Het kan varieren van een uur tot soms wel tweeënhalf uur De medicatie bestaat uit verdunde natuurlijke middelen die met de hand moeten worden geschud Het principe daarbij is dat een stof die een klacht veroorzaakt deze ook kan genezen. Op Texel wordt klassieke homeopathie beoefend door Gerda Stam, telefoon 314175 en Sander Asjes, telefoon 318 729. Acupunctuur Er zijn geschriften gevonden uit 1500 voor Christus waarin al melding werd gemaakt van acupunctuur. Deze van oorsprong Chinese geneeswijze gaat uit van een evenwicht tussen yin en yang in het lichaam. Door naalden te steken op punten in de .meridianen", de zogemaande energielijnen in het lichaam, kan energie worden gestuurd, opgewekt of juist afgezwakt. Voor sommigen is het idee om met naalden bewerkt te worden eng. Maar de naalden zijn uiterst dun en het inbrengen is pijnloos. Voor meer inlichtingen: Marja van der Star, telefoon 314 772. den per jaar krijgen we er met twaalven.' Het werk wordt door medewerkers pro deo gedaan. Mevrouw Alderlieste werkt niet alle voor Texel. 'Het infonummer is 05? 353405. Wie dat belt krijgt een bar* te horen met het nummer van dei nen die dienst heeft. Ik ben daare van. Als je dienst hebt krijg je telefc uit heel Nederland en ook wel uitï buitenland. Er bellen vooral veel B gen.' De stichting heeft ook enkele alter tieve genezers op Texel in haar b stand. 'Ik krijg ook wel Texelaars a de lijn die doorverwezen willen w den Maar wat je ook doet. de krat moet in jezelf zitten', vult mevro1. Alderlieste aan. 'Een therapie kane ondersteuning vormen, maar de van 'dokter, maak me beter' is vo: bij. Je moet het zelf doen.' Om als alternatief genezer erken ning te krijgen, is het van belano dat therapeuten geschoold zijn op MBO-niveau. Daarom startm februari een opleiding Medisch* Vakken voor alternatieve gene zers. Informatie is verkrijgbaar b) de School voor Voetreflexologi* tel. 319 708 of www. voetreflex^ logie.com.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6