'Niets zweverigs iaan hypnotherapie' De R(ep/t Shiatsu Mm-m Dokter Van den Bent: 'Praat erover met arts' 'Regressie tfier ap ie yoga Meditatie Yin éf lfang Centrum 1 n <&e Rc <c f Frank Polling: 'Lage drempel tot onzichtbare' Pro Natura TEXELSE y couRANT abymassage ontspant ook ouders Transcendente Meditatie 'Zonder José had ik het nooit geweten' Stichting White Eagle x Traktiikjvoor Natuurzuivere Huidverzorging Br. 'Hauschka venuenbehandefintj ftyurvediscfe bicfiaamsbefta ndebing (Bodywrap met 'Bode Zeez.out en klei 'Mirjam van 'Erkelens Informatie: tef 3*9449 of 06 2724*517 Heeft u wel eens lost van: Wij helpen U... Op natuurlijke basis DINSDAG 28 NOVEMBER 2000 >ni ndat er hypnose aan te pas kan wo men, hebben veel mensen een I* keerd beeld van hypnotherapie, t hoort helemaal niet thuis in de everige sector.' Conny Hoogen- ■g is Limburgse. Ze woont sa- eg n op Texel en dat was reden om nvjar praktijk te verplaatsen naar hoge noorden. Behalve sgtnotherapie doet ze ook aan iel jssbeheersing, zelfontwikkeling ne ontspanningsmassage. ro< id Jpnotherapie heeft veel te maken psychologie. Het is een methode hinderlijk gedrag te verhelpen, vlak gaat het om geconditioneerd at Irag. waarde en normen die er tij- is de opvoeding zijn aangeleerd, n ar waar iemand later hinder van igtflervindt. Je leert mensen dat iets anders kan, dat ze ook op andere s^nieren tegen zaken kunnen aankij- 1 Bij deze kant van hypnotherapie kit volgens Hoogenberg niet veel lan mose kijken. 'Meestal gaat het om iprekken, zo'n vijf tot tien sessies een uur.' psycho-analytische methode •dt aangewend voor mensen met iressies, overspannenheid of fy- 1e klachten waar geen lichamelijke jzaak voor is te vinden. 'Vaak zijn [jjdtrauma's de oorzaak', vertelt igenberg, die mensen onder hyp- e laat terugkijken naar het mo lt waarop het trauma ontstond. st moet duidelijk worden waarom oneigenlijk gaat. Veel mensen ver- igen dat. Ze krijgen hinder, maar weten niet eens waardoor. Als dat duidelijk is kun je ernaar terug gaan, maar nu ben je in staat om je ertegen te verweren, om erover te praten. Dat kon je als klein kind niet.' Over hypnose bestaan volgens Hoogenberg veel misverstanden. ,,Het is niet als slaap. Mensen zijn bij bewustzijn. Het is meer een vorm van hoge concentratie, je moet focussen op eén punt." Een horloge aan een touwtje? 'Zo werkt 't dus niet. leder een die zich gewoon kan concentre ren kan onder hypnose worden ge bracht. Het lukt praktisch bij iedereen.' Hoeveel behandelingen nodig zijn om een trauma te verwerken hangt van de aard af. 'Iemand die ooit eens door een hond is gebeten is daar in een paar sessies vanaf. Bij misbruik is het een ander verhaal. Dat duurt uiter aard veel langer.' Ze heeft voor hypnotherapie gekozen na een carriere in het voorgezet LOM onderwijs. 'We hadden veel kinderen met gedragsproblemen. We leerden ze vaardigheden en dat was hart stikke goed. Maar de oorzaak van de problemen, dat interesseerde mij.' Hypnotherapie vergt een pittige HBO-studie, waaronder een medisch examen. Erkende therapeuten zijn lid van één of meerdere beroeps verenigingen zoals de Nederlandse Beroepsvereniging Voor Hypno therapie (NBVH). Hoogenberg is voorstander van samenwerking met artsen, psychologen en maatschap pelijk werkers. 'In Limburg ben ik in 1997 met mijn praktijk begonnen. Daar werkten we ook wel samen Dat is bijvoorbeeld ook belangrijk als ie mand bepaalde medicijnen slikt zo als bij een fobie. Die krijg je niet voor niets, dus daar kun je niet ineens mee stoppen. Dat moet in samenspraak met een arts worden afgebouwd.' Ze denkt op Texel genoeg werk te krijgen. 'Waar mensen zijn is werk. Ik begin nu pas op Texel, maar ik merk toch al een verschil noorderlingen zijn sneller geneigd professionele hulp te zoeken bij problemen. In Lim burg wordt het veel meer binnen de familie gehouden. Er is altijd wel een tante Truus waar je dan mee gaat kletsen. Noordhollanders zijn indivi dueler. Die durven sneller een hulp verlenende instantie te benaderen.' Hoogenberg praat liever over een additieve (=toevoegende) therapie dan een alternatieve. 'Er is niets spiritueels aan. Ik doe begin novem ber medisch examen om me aan te kunnen sluiten bij de Federatie voor Additieve Geneeskundige Therapeu ten (FAGT) en als ik daarvoor ben geslaagd wordt mijn therapie ook gewoon vergoed door de ziektekostenverzekering.' Teruggaan naar een vorig leven, zo als bij sommige alternatieve thera pieën, vindt ze niet nodig. 'Wat in een vorig leven heeft gespeeld, speelt nu ook, dus daar kun je ook nu een op lossing voor zoeken.' Ze wil echter geen oordeel geven over alternatieve geneeswijzen. ',lk heb geen zicht op het werk van anderen. Voor mezelf Hypno-therapeute Conny Hoogenberg vind ik aansluiting bij een erkende beroepsvereniging een belangrijk punt. Via horen zeggen is niet goed. Je moet kwaliteitseisen kunnen stel len.' Behalve hypnotherapie kun je bij Hoogenberg ook werken aan zelf ontwikkeling. 'Veel mensen houden vast aan een patroon dat ze van hun ouders hebben geleerd of onbewust gekopieerd. Neem bijvoorbeeld ie mand die bij ruzie altijd in de verde diging gaat en niet luistert naar wat kt SBH Ui éYU&éifiV»b intala massage is een uit India afkomstige ontspanningsmassage voor ly's. Het is daar een goed bewaarde gewoonte die van moeder op doch- wordt doorgegeven. Het is een fijne manier om contact te maken. Ba- i zijn er ontvankelijk voor en laten zich door huidcontact geruststellen, isage geeft hen een gevoel van liefde en geborgenheid, lymassage is tevens ontspannend voor de ouders, bijvoorbeeld in geval een huilbaby Het slaapgedrag en de spijsvertering van de baby verbe de weerstand tegen ziekten neemt toe. Ook wordt tijdens een cursus ir middel van eenvoudige voetmassage aandacht besteed aan eventuele tfiten. Texel verzorgt Karin Keijser-Daalder cursussen. Telefoon 316218. Ook integrale massagetherapie. De naam van zijn winkel is kaboutertaai voor „hij die de steen wierp". Maar volgens Frank Polling is „Mansolein Mineralen" in de Weverstraat vooral ook een 'lage drempel tot 't onzichtbare'. Hij ver wijst mensen met klachten door naar enkelcalternatieve therapeu ten op het eiland. Maar niet naar allemaal. - OUfo' hól HH'j B1'1»' Frank en zijn vrouw Renée magnetiseren. En ze doen meer. 'We zijn vanuit ons hart en vol liefde be zig.' In hun winkel verkopen ze ste nen met geneeskrachtige werking. Maar onder andere ook boeken over alternatieve geneeswijzen. Frank vindt dat commercie mag in de alter natieve hoek. 'Als je ervan moet le ven vind ik dat je er geld voor mag vragen. Maar zelf doe ik dat met.' Dat lijkt een vreemde uitspraak voor ie mand die een winkel heeft die ten dele is gericht op geneeskrachtige objecten. 'Nee hoor, helemaal met. Een voorbeeld? Laatst wilde een mevrouw een aantal verschillende stenen kopen. Ik heb haar er ééntje geadviseerd, aan de andere had ze toch niks. Mensen zijn helemaal met verplicht iets bij me te kopen. Ik zou bijna zeggen 'liever niet', ledereen is welkom en bij problemen helpen we zelf of verwijzen we door.' Het lijstje van therapeuten waar hij wel mensen naartoe stuurt zit in Franks hoofd. 'Ik heb niks op papier of zo. Hoe je op die lijst komt? Ach, er is veel aanbod op Texel. Maar is sta toch sceptisch tegenover sommige praktijken.' Hij wil niet bij name noe men over wie hij z'n twijfels heeft 'Ik werk alleen met mensen die liefdevol bezig zijn en bijvoorbeeld geen kwa len van zichzelf doorgeven. Want dat kan ook. Eerlijkheid, nederigheid en objectiviteit. Daar gaat het om.' Wie meer wil weten over magnetisme en andere alternatieve therapieën kan terecht bij Mansolein Mineralen in de Weverstraat, telefoon 322 213. Voor meer informatie over zoals geleerd door Maharishi Mahesh Yogi, kunt u bellen naar Nettie Crebolder Telefoon 31 82 71 Doelgericht samenwerken met een Kunstzinnig Therapeut biedt een kans uw leven her te bezien en positief te veranderen Gevestigd in De Waal Jeanne van der Linden KUNSTZINNIG THERAPEUT Voor inlichtingen en/of afspraak kunt u bellen a 31 09 49 'Mijn zoontje Mels zat eigenlijk al vanaf z'n geboorte onder de uit slag, sliep slecht en huilde om de haverklap. Bij het consultatiebu reau wisten ze zich er geen raad mee. Ik dacht: dat komt wel weer goed, maar met dus', vertelt zijn moeder Jennifer Boom. Via-via ben ik bij José Kievits in Oude- schild terecht gekomen, die aller lei test met hem deed. Hij bleek allergisch te zijn voor koemelk, mocht geen suiker, eieren en var kensvlees hebben. Op haar ad vies ben ik overgestapt op sojavoeding, ovengens in overleg met de huisarts hoor. José gaf Melle ook wat druppeltjes en kor reltjes. Sindsdien is hij enorm op geknapt. Hij is een totaal ander kind geworden. Alleen laatst ging het helemaal mis. Eczeem op zijn handen en kringen rond de ogen. Hij sloeg helemaal op tilt. Met hulp van José kwam ik er achter dat de oorzaak school in één bolletje ijs. Ik dacht nog: dat kan toch geen kwaad. Wist ik veel. Maar het bleek stijf van de suiker te staan. Ook stampotten en zo, daar kan hij helemaal niet tegen. Maar zonder José had ik dat al lemaal nooit geweten de andere partij zegt Het kan zijn dat je dat tijdens een helder moment in ziet en daar vanaf wilt. Dan kan ik zo iemand onder hypnose ervan bewust laten worden dat dat is wat de ouders deden en een gedragsverandering bewerkstelligen.' De praktijk van Conny Hoogenberg is gevestigd in de Kantoorstraat, haar telefoonnummer is 315 967. E-mailen kan ook endarve-daurillion@het net.nl 'Ik zeg bij voorbaat geen 'nee' te gen alternatieve therapieën.' Robbert van den Bent is huisarts in De Cocksdorp. Zijn mening over niet-reguliere geneeskunde is 'ge middeld'. 'Je hebt zoveel soorten, van acupunctuur en homeopathie tot Jomanda. Dat laatste vind ik helemaal niks en ik zou iedereen ontraden daarheen te gaan.' Het is moeilijk om de werkzaamheid van sommige alternatieve therapieën te bewijzen. 'Toch zijn er wel waarvan algemeen wordt erkend dat er goede resultaten mee worden behaald.' We tenschappelijke onderbouwing is voor veel artsen een vereiste 'Maar soms is dat moeilijk en worden toch resultaten behaald. Ik sta er wel voor open dat er méér is onder de zon. Het moet alleen niet te vaag, te drijf- zanderig zijn.' Gebrek aan controle op het werk van sommige 'therapeuten' kan volgens de huisarts gevaarlijke gevolgen heb ben. 'Er zijn gevallen bekend van mensen met kwalen die in de regu liere geneeskunde goed te behande len waren geweest. De behandeling werd onthouden op aanraden van een alternatieve therapeut en dat pakte verkeerd uit. Op Texel? Nee, niet dat ik weet Dit is in vakliteratuur gemeld.' Gezond verstand Van den Bent vindt het belangrijk dat een kwaal eerst goed is onderzocht door een reguliere arts. 'Pas bij vage klachten of vermoeidheids verschijnselen, als het zeker is dat het niet om een nare ziekte gaat, kun je overwegen verder te gaan met een alternatieve therapie. Maar het kan ook een keuze zijn bij een ernstige ziekte. Bijvoorbeeld als iemand een dodelijke vorm van kanker hééft en chemotherapie levensrekkend kan werken, maar niet volledig kan gene zen. Dan weet je dat chemo akelige bijwerkingen heeft. Een patiënt kan er dan voor kiezen dat niet te doen en een alternatieve therapie proberen. Maar ik alle gevallen hoop ik dat men er met mij over praat.' Hij beseft dat zijn mening over alternatieve genees wijzen niet wordt gedeeld door alle huisartsen op Texel. 'Maar ik ga niet overal in mee, hoor. Mensen moeten wel hun gezonde verstand blijven gebruiken. Ik vind ook dat er een duidelijke vooruitgang merkbaar moet zijn. Een therapeut moet ook een voorspelling doen over het resul taat. hoe lang het gaat duren voor er resultaat is. Je moet niet tot in lengte van dagen met iets doorgaan en er gens geld aan uitgeven als het geen effect heeft.' Als voorbeeld noemt hij het innemen van vitaminepreparaten. 'Daar wordt alleen de fabrikant beter van.' Ook huisarts Willem Vos staat niet afwerend tegenover alternatieve ge neeswijzen. 'Zorg is het centrale woord. Iedere beroepsgroep heeft zo zo'n goede kanten. Er is niet alleen maar goed of slecht.' Hij schroomt met om de minder fraaie voorbeelden uit de reguliere geneeskunde aan te halen. 'Uit naam van de wetenschap zijn in het verleden vreselijke dingen gedaan. Neem bijvoorbeeld het ader laten Of recenter, de houding ten opzichte van koorts. Zo'n dertig jaar geleden kreeg je daar gelijk antibio tica voor, terwijl we het nu beschou wen als een natuurlijk afweermecha nisme van het lichaam en het gewoon z'n gang laten gaan Dat komt eigen lijk uit de homeopathie, maar het is gemeengoed geworden.' Vos zegt dat hij nergens sceptisch tegenover staat 'De waarheid haalt ons in. Het kan best zijn dat over nog weer dertig jaar duidelijk wordt dat de reguliere geneeskunde het helemaal niet bij het rechte eind had. Ik respec teer iedereen, zolang verantwoorde zorg wordt verleend. Er is meer dan alleen statistieken met resultaten.' Hij verwijst geen patiënten naar alterna tieve genezers, maar maakt soms wel mensen opmerkzaam op alternatieve mogelijkheden. 'Als ik zelf niks voor ze kan betekenen Hulpverlening voor geestelijk en lichamelijk welzijn Erkend door PPC - VBAG en LVNG Telefonische afspraken op werkdagen tussen 18.00 en 19.00 uur. Schilderend 19a, 1791 BA Den Burg Telefoon 0222 - 314158 Regressietherapie kan helpen: ♦onbewuste oorzaken van psychische spanningen en klachten aan het licht te brengen en te verwerken *om inzicht te krijgen in de diepere achtergronden van lichamelijke klachten, om van hieruit een transformatieproces in gang te zetten. *om beperkende of blokkerende levensovertuigingen te traceren en te transformeren. *om crisissituaties te benutten als kans tot innerlijke groei. Ors. Mirjam Drs. Ariën van Erkelens, tel. (0222) 319449. acupressuür-massage Shiatsu is een diepgaande massagemethode die blokkades oplost, lichaam en geest in balans brengt en u helpt gezonder en harmonischer te worden en te blijven Susanne 't Hart geregistreerd therapeute Klimpstraat 41, 1795 AN De Cocksdorp, tel /fox 316672 O shiatsu-massa'ge voetreflex-massage kleurenpunctuur Anita van der Vis Gevestigd in Hotel De Pelikaan Pelikaanweg 18, 1796 NR De Koog telefoon (0222) 31 72 02 of 31 86 51 I U Verkoudheid Griep Hooikoorts Allergiën Voorhoofdsholteontsteking Oorsuizen J Vermoeidheid Depressie Stress J Overgangsproblemen Menstruatiepijnen Blaasproblemen Over- of ondergewicht Darmproblemen Aambeien Eczeem Acne J Prostaatproblemen Spierpijn Reumatische of andere chronische pijnen _J Te lage of te hoge bloeddruk Te hoog cholesterol gehalte J Slechte doorbloeding consulent adviseur Greetje Coster Reiki master Bernhardlaan 104 1791 XH Den Burg Tel./fax 0222 - 322052

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7