2 'Logies en ontbijt lijkt een trend te worden' .TEXELSE COURANT' Emaillen bordjes met historie Radio Texel JB Kerkdiensten Me<3ische zorë oud Papier Qtslaagd 1-1-2 de Duinpan VRIJDAG 1 DECEMBER 2000 De huizen in Den Hoorn waar vroe ger een winkeltje was gevestigd krij gen in de nabije toekomst - wanneer de eigenaren dat goed vinden - een emaillen bordje waarop in het kort de geschiedenis van het pand staat ver meld. Dat gebeurt op initiatief van de feestcommissie van het dorp, dat woensdag tijdens de vergadering tussen b en w en de dorpscommissie bij monde van Piet Schneider liet weten dat vele huizen in aanmerking komen. In de eerste helft van de vo rige eeuw was het heel gebruikelijk dat de dorpelingen meer dan één inkomstenbron hadden en dat ze als bijverdienste een handeltje dreven in één of meerdere producten. Op de bordjes zou bijvoorbeeld kunnen staan wat voor winkel er in het pand was gevestigd en wie de laatste uitbater was. Bedoeling is de uitvoe ring te financieren met het budget dat de dorpscommissie (net als die van de andere dorpen) jaarlijks van de gemeente knjgt en waarover ze vrij kan beschikken. Vrijdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19 00u. Shopping (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 12.00 u. Reggae on the move (muziek) 14.00 u. Ministry of sound (dance trends) 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u Pietelepote (kinderprogramma) Vandaag: Zwarte Piet 18.00 u Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit Doops gezinde kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Goud van Noud (Nederlandstalig) 15.00 u. Country time (herhaling van donderdag) 16.00 u- Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Time travelling (muziek) 20.00 u. Proefproject (muziek) 21 00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Hervormde kerk Den Burg 19.00 u. Gereformeerde kerk Den Burg Maandag: 18 00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Bonte dinsdagavond (verzoekplaten) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20 00 u Radio Noordholland Donderdag: 18 00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met (Texelaars in het nieuws). 20 00 u Radio Noordholland Zondag 3 december 2000 (eerste advent) HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9 30 u. ds. R Kleyeruit Borger. De Koog: 9.30 u ds J Vlasblom, doopdienst. Den Hoorn: 11.00 u ds. J. Vlasblom. Oosterend: 9.30 u. GK ds E.J Vledder, Heilig Avondmaal; 19.00 u. GK ds. E.J. Vledder, Heilig Avondmaal De Cocksdorp: 11.00 u ds R Kleyer uit Borger. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 en 19.00 u GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10 00 en 16.00 u. ds. T.M. van Dijk; don. 7/12: 19.30 u ds. T M. van dijk (bijbellezing) GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg; tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg; 10.00 u. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg 10 00 u ds. G. Sipkema, doopdienst. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u.herenkoor, uitz. via De Lichtboei; zon 10 45u. dameskoor Oudeschild: zon. 9.30 u. De Cocksdorp: vrij. 19.30 u rozenkransgebed Gollards: zat 16 00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u. In een goed gezinsleven komt god op de eerste plaats; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Gods koninkrijk - De nieuwe heerschappij over de aarde Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8 00 tot maandag 8 00 u.: Dokter W. Vos, Haffelderweg 2, Den Burg, tel 312023. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld. 313086.314727:314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: T.M. Niehoff en A H Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241. Spreek uur elke werkdag van 9.00-10 00 u. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 24, Den Burg, tel. 313241 Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8 30-17.00 uur. tel 0223- 650222. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noordhol lands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzorgingshuis: Stichting RIO Texel Wieringen, Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op ad vies van huisarts of specialist. Buddyproject: Voor mensen met HIV of AIDS, Voor aanmelding, infor matie of voorlichting: Humanitas Den Helder. Binnenhaven 76-77, tel. 0223-617422. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2 Of bel de Meld kamer Noordholland-noord- 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon: 0900- 8844. In spoedeisende gevallen: 1- 1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11Den Burg. Alleen in spoed gevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Toeristenpastoraat: Bram Guiljam, tel. 318581, 327970. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaitijdvoorziening, alarmering, klusjesdienst, huishou delijke dienst, versteldienst. Spreek uur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14 00 tot 16.00 u De Buureton, Molenstraat 2, Den Burg Tel. 312696 Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tandpro- thetische praktijk Van Kralingen (sa menwerkend met het tandheel kundig centrum; voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tel. 312069. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vnj- dag 8.00-18.30 u., zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zondag 11.00-12 00 en 16.00-17.00 u. Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, In met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de volgende stra ten: 7. Gasthuisstraat (vanaf Beatrlxlaan richting centrum), West straat, Hollewal, Lijnbaan, Pater Witteplein, Gravenstraat, Warmoes straat en Molenstraat. Zaterdag halen ouders en leerlingen van o b.s. Durperhonk in De Cocksdorp en omgeving oud papier op Men wordt verzocht het uiterlijk om 8.30 uur aan de weg te zetten, 's Mid dags van 13.00 tot 15 00 uur haalt de Strijbosschool oud papier op in de rest van de Eierlandse polder. Katalyse van de Rijks Universiteit Groningen. Hij onderzocht de syn these en de reactiviteit van nieuwe vanadiumverbindingen, met de be doeling meer inzicht te krijgen in de werking van dit soort verbindingen als katalysatoren. Witte werkt mo menteel een jaar lang aan de Abo Akademie in Turku (Finland). Zijn onderzoeksplaats wordt gefinancierd door de Europese Unie. Peter T. Witte (30), vroeger woon achtig in Den Burg, verdedigt vrijdag 8 december zijn proefschrift, dat is getiteld Vanadium complexes containing amido functionalized cyclopentadienyl ligands. Het boek werk is het resultaat van een vijf jaar durend promotieonderzoek aan de afdeling Anorganische Chemie en DAAR RED JE LEVENS MEE Aaldert Polman, sinds afgelopen voorjaar kok van Hotel Den Burg, is bijzonder trouw aan het eiland. Voor zijn opleiding moest hij naar de overkant en ook tijdens zijn dienst plicht stonden zijn pannen te prut telen op een fornuis elders in den lande, maar zijn werkgevers waren allemaal Texelaars. 'Ik wilde ge woon op Texel blijven. Ik heb nooit de behoefte gehad om ergens an ders aan het werk te gaan', luidt zijn korte maar krachtige uitleg. Polman werd veertig jaar geleden geboren in het Drentse Borger. Toen hij één jaar oud was, verhuisden zijn ouders naar Den Burg. 'Als kind wilde ik altijd chauffeur worden. Met een vriendje, een zoon van Zuide- wind van de VTB, speelde ik altijd bij de vrachtwagens. Maar daarna gingen we allebei naar een andere school en toen verdween dat idee gauw.' Twee jaar lang zat Polman op de LTS in Den Burg, maar werken met metaal sprak hem niet aan en van hout vreesde hij het stof. vandaar dat hij besloot zijn geluk te zoeken bij de afdeling consumptieve tech niek van De Noordster in Den Hel der. Hij volgde er de tweejarige 'ba- sis'-opleiding en specialiseerde zich vervolgens nog een jaar lang in brood en banket. Vakantiewerk deed Polman ondertussen in de Oranjeboom, waar Cor van Heer waarden de scepter zwaaide, en in het restaurant van Loodsmansduin, dat werd gepacht door Willem Ham. 'Ik was zo'n beetje het knechie in de keuken: afwassen, sla schoonma ken, aardappels bakken, een beetje rommelen.' Als achttienjarige kon hij vervroegd in dienst. Tot zijn geluk was er een plek bij de intendance en belandde hij in de keuken. 'Ja, ik heb ook wel mét een helm op gelopen en een geweer in de hand, maar niet zovaak.' Toen zijn diensttijd erop zat, werd het tijd om te solliciteren. Op Texel, dat stond vast. Hij werd aangenomen bij het Julianahotel, eigendom van Joop Kikkert. 'Een aparte man. 's Ochtends kwam hij in z'n ochtendjas de keuken in, legde in een pan waar de aardap pelen stonden te koken een ei en tien minuten later had hij een ge- kookt ei.' Polman bleef er slechts twee jaar. Niet omdat hij het er niet naar zijn zin had, maar omdat hij het leerlingenstelsel (vier dagen werken, één dag school) in wilde en dat stond zijn baas met toe. Dat deed Harry Wuis van hotel Opduin wel, waarna hij in Amsterdam de pri maire opleiding tot restaurantkok volgde. Die kostte hem slechts eén jaar, omdat hij dankzij zijn ervaring Als kind wilde Aaldert Polman vrachtwagenchauffeur worden. Het werd kok, sinds dit jaar bij Hotel Den Burg. (Foto Joop Rowmots) in het laatste lesjaar mocht 'instap pen'. Ook de (tweejarige) voortge zette opleiding tot restaurantkok werd daarna door Polman gevolgd. Dat gebeurde het laatste jaar zon der leerbedrijf, omdat er bij Opduin geen plaats meer voor hem was en De Raadskelder (toen geëxploiteerd door Harry Keesom) met de be voegdheid had om koks op te lei den. 'Het betekende dat ik op mi|n vrije dag naar school moest.' Polman bleef twee jaar in De Raads kelder en volgde Keesom in 1987 naar De Lindeboom. 'Na één sei zoen werd ik gebeld door Rob Teisman van hotel Molenbos. Of ik nog een kok wist. Ik kende Rob nog van Loodsmansduin en zijn vrouw Corry ook. Het leek me wel wat. Dus ik zei: misschien is het wat voor mij. Dat kwam uit, want ik ben er negen jaar gebleven. Mijn vrouw, toen nog mijn vriendin, ging met me mee. Er werd a la carte gekookt, dus dat betekende dat we af en toe ver schrikkelijk moesten buffelen. Maar ik had het er heel goed naar mijn zin.' Toch kwam er een einde aan zijn dienstverband met het Cocksdorper hotel. 'Ik ben bevriend met Marcel Schuijl van hotel Tatenhove. We hadden het er al va ker over gehad, dat als zijn vader zou stoppen ik misschien wel bij hun zou kunnen werken. Eind 1996 was het zover. Ik wou af van de druk om steeds a la carte te koken. Het leek me wel wat om te werken in een hotel met gasten voor wie je met één menu of een keuzemenu bezig bent. Ik heb er tot vorig jaar gewerkt. Het was heel gezellig. Jammer dat ze ermee stopten, an ders was ik gebleven.' Een dag nadat de familie Schuijl hem had verteld dat ze het bedrijf wilden verkopen, vroeg Hans Eshuys van het pas grondig ver bouwde Hotel Den Burg hem of hij nog iemand wist die kok bij hem wilde worden. 'Dat werd een beetje een raar gesprek. Er staat er één voor je, zei ik. Hij: Maar je hebt toch een goeie baan? Ik: We kunnen al tijd een praatje maken. Tja, ik had ze bij Schuijl beloofd dat ik het nog even voor me zou houden, omdat eerst al het personeel moest wor den ingelicht. Twee weken later was het zover en toen was het met Hans zo rond.' Polman deed afgelopen voorjaar zijn intrede in Hotel Den Burg. dat met maximaal zestig gasten en bui ten de eigenaars zes medewerkers een relatief klein bedrijf is. Hij be mant er in zijn eentje de keuken. Op zijn vrije dagen wordt hij vervangen door eigenaresse Hanny Eshuys. De bedoeling is om de gasten in de nabije toekomst de keuze te laten uit twee menu's, maar nu nog - in het eerste jaar in de nieuwe situatie - bereidt hij één menu per dag. 'Maar als er bijvoorbeeld vis op de kaart staat en mensen die half- pension hebben geboekt aangeven dat ze dat absoluut niet lusten, dan bieden we natuurlijk wel een alter natief. Je kunt ze moeilijk zeggen dat ze maar om de vis heen moe ten eten. Hetzelfde geldt voor vege tariërs, die krijgen uiteraard ook iets anders.' Het aantal eters wisselt sterk. 'De ene keer hebben veertig gasten halfpension geboekt, een andere keer maar vijfentwintig. Het lijkt een trend te worden dat mensen zelf willen bepalen waar ze gaan eten en daarom alleen logies en ontbijt boe ken. Maar we hebben een bord bij de receptie met het menu van de dag en het gebeurt regelmatig dat mensen dat zien en dan alsnog vra gen of ze kunnen mee-eten.' Een voorkeur voor bepaalde soor ten gerechten heeft Polman met. 'Af en toe een buffetje maken en er zelf achter staan, dat wil ik straks wel weer gaan doen. Ik vind het leuk om het de gasten zoveel mogelijk naar de zin te maken. Daar draait het bij mij eigenlijk om.' Het recept voor de stoofpot met ka beljauw dat hij beschikbaar stelt voor 'De Duinpan' heeft Polman zelf ontwikkeld. Stoofpot van kabeljauw (voor 2 personen) 400 gram kabeljauw (zonder vel) 1 deciliter witte wijn 1 deciliter slagroom 100 gram fijngesneden groente (bijv. wortel, peterselie, prei en ui) 25 gram garnalen zout, peper en citroensap of vis- kruiden Snijd de kabeljauw in blokjes van drie centimeter en meng deze met zout, peperen citroensap of de vis- kruiden. Doe dit geheel in een oven schaal. Meng de wijn en de slag room en giet dit over de vis. Strooi de groente en de garnalen over de vis Zet de schotel 15 a 20 minuten lang in een op 170 graden voorver warmde oven of 8 a 10 minuten in de magnetron op de hoogste stand. Lekker met puree, wortels en krop sla. Veel heb je ons gegeven, veel heb je voor ons betekend, plotseling uit ons leven gedreven, blijf je in onze harten leven. Bedroefd geven wij u kennis van het overlijden van mijn lieve, zorgzame man, onze vader, opa en ome Siem Simon Gerardus de Porto sinds 1985 weduwnaar van Maria Kieft in de leeftijd van 73 jaar. F. Roeper-van Egmond José en Marco Ellen-de Porto Enk, Frank Karin en Ron Eelman-de Porto Maarten. Marlijn Jan en Hillie Oosterhof Cindy en Niels Bart Nico en Saskia Roeper Suzanne en Roel Mandy, Diana Texel, 30 november 2000 Hoofdweg 75, 1795 JB De Cocksdorp Siem is thuis. Maandag 4 december is er van 12.45 tot 13.30 uur gelegenheid de familie te condoleren in de Doopsgezinde kerk, Kogerstraat 18 te Den Burg. Aansluitend wordt om 13.30 uur de herdenkings dienst gehouden, waarna we hem begeleiden naar zijn laatste rustplaats op de R.K. begraaf plaats aan de Keesomlaan. Opa nu jij slaapt zonder te dromen zul je nog altijd in onze dromen komen. We blijven altijd van je houden. Erik Frank Maarten Martijn Geheel onverwacht hebben wij afscheid moeten nemen van onze broer en zwager Sieme de Porto Wij wensen Fij en de kinderen veel sterkte toe. Fam. C. Barhorst-de Porto Fam. G. de Porto-Witte Fam. C. Maas-de Porto Onverwacht hebben wij afscheid moeten nemen van Ome Siem Olaf, Evelien en Yvo Sieme We zullen je missen. Tante Fij en familie heel veel sterkte gewenst. Nico en Anita en de kinderen Sijp en Anja Ria en Ronald Lieve buurman Siem we zullen je altijd blije gezicht missen. Je was een buurman uit duizenden. We zullen ervoor zorgen dat je kleine manneke je nooit zal vergeten. We wensen Fij en de kinderen veel sterkte toe. Martin Annemieke Shezan Met leedwezen vernamen wij het plotselinge overlijden van de heer S.G. de Porto voormalig medewerker van de gemeente Texel. De heer De Porto was van 1964 tot 1988 als chauffeur werkzaam bij de buitendienst van Gemeentewerken. Hij vervulde deze taak nauw gezet en viel daarbij op door zowel zijn opge wekte aard als verzorgde verschijning. Wij wensen de naaste familieleden en andere nabestaanden de sterkte toe die nodig is om dit verlies te dragen. Namens het gemeentebestuur Texel, de burgemeester. Mevrouw mr. C.J. Geldorp-Pantekoek de secretaris, P.A. Zoon Geschokt hebben wij kennis genomen van het overlijden van onze oud-collega Sieme de Porto Ook na zijn pensionering toonde hij zijn betrok kenheid bij onze dienst Wij wensen de familie sterkte bij het dragen van dit verlies. Collega's Gemeentewerken Met grote verslagenheid hebben wij kennis genomen van het onverwachte overlijden van Siem de Porto Siem bedankt voor de gezellige avondjes. Wij zullen ie missen. Wij wensen Fij en de familie veel sterkte bij di grote verlies. N van Egmond A. van Egmond-de Jong Opa van Egmond Pluk rozen op aarde en vergeet mij niet Vervuld van fijne herinneringen, maar bedroefo om het verlies, laten wij u weten dat na een le ven vol hartelijkheid, de laatste jaren liefdevd verzorgd in „Verpleeghuis Texel", toch nog on verwacht van ons is heengegaan onze lieve moe der, oma en overgrootmoeder Guurtje Bakker weduwe van Reimer Timmer Westermient, 13 mei 1906 Groningen: Durban Z.A.: Nederhorst den Berg: Heemskerk: Alkmaar: Heiloo: Den Burg: Wieringerwaard: Den Burg: Vlierden: Bumen: Velserbroek: Den Burg, 30 november 2000 Juul en Huby Corrie en Piet Wim en Diny Ad t Matty en Lambert Riet en Hans Janny en Piet Ina t Henk en Anje Theo en Julia Fons en Tony Els en Everhard Loek en Alwin kleinkinderen en achterkleinkinderen Texel, 30 november 2000 Verpleeghuis Texel De uitvaartdienst zal worden gehouden op maan dag 4 december om 13.30 uur in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper te Den Burg, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof zal plaatsvinden. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in de „Witte Burcht". Correspondentie-adres: Noordwester 57, 1791 HE Den Burg. Als een pluis/e in de wind, zo zweeft haar laatste adem door het heelal. Moe gestreden. Tot het einde heeft zij gevochten tegen de ziekte die niet te overwinnen was. Naar haar eigen wens is ze rustig ingeslapen, mijn lieve vrouw, onze moeder en oma Jantje Verijzer-Druif «1-5-1921 t 28-11-2000 M. Verijzer Jeanet en Bertus Mirjam t Tineke en Ed Marjorie en Wout Robin en Melame Patricia en Marco Barend en Saskia Hoofdweg 51 1795 JB De Cocksdorp Mam is thuis, daar is vrijdag 1 december van 10.00 tot 20.30 uur gelegenheid tot condoleren. Zaterdag 2 december vindt om 11.00 uur de be grafenis plaats op de begraafplaats van De Cocksdorp aan de Molenlaan, daarna kunt u de familie ontmoeten en condoleren in „Bethel", Muyweg 38 in Zuid-Eierland. Geen bloemen, graag een gift aan het Koningin Wilhelmina Fonds, giro 26000. Herinner mij maar niet in sombere dagen. Herinner mij in stralende zon, hoe ik was toen ik alles nog kon. Toch onverwachts is van ons weggenomen onze schoonzuster en tante Jannie Verijzer Jan Verijzer Marie Verijzer en March Verijzer en neven en nichten Ze wist dat ze dit nooit zou winnen, toch bleef ze dapper en opgewekt. Nu is ze overleden, onze lieve zuster, schoonzuster en tante Jannie Verijzer-Druif echtgenote van Tinus Verijzer Klaas en Ma Lenie Douwe neven en nichten

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2