Flora op last college voorlopig gesloten M Schaduwraad en politici niet altijd door één deur i 5 Bob Verburg bekijkt waterschade op Texel Schaduwraad houdt politici spiegel voor' KNIBBEL KNABBEL KNUl'SjE HUISJE .TEXELSE COURANT' Stichting VOC wordt offiqieel J -^-TgiINNEN BINNENBURG 6 Een Slopende Kwestie VRIJDAG 1 DECEMBER 2000 ie jutters van Flora houden hun luseum aan de Pontweg voorlo- gesloten voor publiek. Voor ie- ere dag dat Flora de collectie aan ezoekers toont of andere luseumactiviteiten ontplooit, loeten de jutters een dwangsom an 500,- aan de gemeente beta- n omdat zij daarmee in strijd han- elen met de agrarische bestem- ling die op het perceel rust. Dit eeft het college de jutters op 10 ovember jongstleden per aan- chrijving medegedeeld; sindsdien het museum dicht. De opslag an de jutters- en tractoren- erzameling is wel toegestaan. Èt heeft bijna een half jaar geduurd oordat de jutters gehoor gaven aan eerste opdracht van het college m hun collectie niet meer aan der en te tonen, hun reclame-activitei- in te staken en reserveringen voor oepen te weigeren. Op 31 mei ging 8 eerste brief de deur uit waarin b i w kenbaar maakten dat zij van !an waren de jutters aan te schrijven anwege overtreding van het be- lemmingsplan. Na het besluit van de k smeenteraad in juni om sluiting van bra te laten afhangen van de uit- omst van een marktonderzoek naar e kansen voor meerdere musea en ■weer-voorzieningen. vaardigde et college een gedoogbeschikking rt waarmee de opslag van de collec tie officieel werd toegestaan, maar museumactiviteiten werden verbo den. De |utters verweerden zich met een bezwaarschrift en lichtten dat toe in de commissie bezwaar- en beroepsschriften. Zij betoogden dat het college zijn handhavings- bevoegdheid voor een ander doel had gebruikt dan waarvoor die is ver leend: met voor planologische doel einden maar ter bescherming van de monopoliepositie van de concurrent, het Maritiem Jutters Museum in Oudeschild. Het college ontkende dit: 'Het handelen van de gemeente is consequent gebaseerd op plano logische motieven. Dat de Stichting Texels Museum een economisch be lang heeft bij handhaving van het bestemmingsplan, doet hier met aan af.' Omdat de jutters hebben toege geven dat zij zijn doorgegaan met hun museale activiteiten is het col lege, in overeenstemming met het advies van de bezwaar- en beroep schriftencommissie, overgegaan tot handhaving. Verdere overtreding kost de jutters sinds 10 november 500,- per dag tot een maximum van 76.000,-. De jutters kunnen hierte gen in beroep, maar dat schort de werking van het besluit met op. 'We hebben volgens de procedure ge handeld en zullen de aanschrijving niet aanvechten. Dat lijkt ons met verstandig en het heeft ook weinig zin omdat tegen de tijd dat er een uit- CESLOTEN el eerste, echte en grootste strandjuttersmuseum ter wereld' is voorlopig 'gesloten'. (Folo Ban Bosch) spraak is het rapport ook wel uit zal zijn', zegt Jan Uitgeest namens de jutters. 'Veel schade lijden we met door de sluiting, het is nu toch een magere tijd. We zijn blij dat we gedu rende het seizoen open hebben kun nen blijven, ook al mochten we dan geen reclame maken. Het kost een paar jaar om een florerend museum op te bouwen, maar we mogen over de afgelopen zomer met mopperen.' Het gedogen van de museale activi teiten komt volgens b en w pas weer aan de orde wanneer naar aanleiding van het onderzoeksrapport een be slissing is genomen ten gunste van het tentoonstellen van meerdere col lecties. Pas dan is er concreet uitzicht op legalisering, een vereiste dat de Raad van State stelt aan het bewust afzien van handhavingsmaatregelen. Het rapport van de LAgroup wordt op 20 december aan de gemeenteraad gepresenteerd. Vermoedelijk valt in de raadsvergadering van februari 2001 het definitieve oordeel over het voortbestaan van Flora. Uitgeest: 'We hebben alle vertrouwen in een goede afloop. En anders zien we dan wel weer verder.' Afgevaardigden van de gemeente, de VW, het Maritiem en Jutters Museum en de dorpscommissie van Oudeschild zetten maandag hun handtekening ter oprichting van de Stichting VOC 2002 Texel. Bedoeling is dat in de laatste week van juni 2002 op uitbundige wijze wordt gevierd dat de Vereenigde Oost-Indische Compagnie dan vierhonderd jaar bestaan zou heb ben. Tevens wordt de verjaardag van Oudeschild gevierd. De bedrijvigheid op de rede van Texel, waar de handelsvaartuigen op gunstige om standigheden wachtten om te kun nen uitvaren naar de Oost, zorgde er vierhonderd jaar geleden voor dat de huidige vissersplaats ontstond. De stichting gaat zorgdragen voor de organisatie en coördinatie van het feest. Ze onderzoekt bovendien de mogelijkheid om samen te werken met 'VOC-steden' ate Enkhuizen en Hoorn. Een duurzame samenwerking wordt niet uitgesloten. Voorde acti viteiten op Texel wordt een speciale projectleider aangetrokken. De oprichting van de stichting wordt feestelijk aangekleed. De bestuursle- IK VOEL NATTIGHEID ALS^i IK dat huis in ga I ram Tm DOEkl NIET AAN ONDERHOUD 9 ar wj WILLEN GRAAG]) H Ir EEN ONDERHOUD A veienIscng HET U BA ALLES GAREN VAN0AA6 SEEN .Ch'b den geve acte de presence in de kle dij die destijds werd gedragen door de notabelen van de VOC. Er worden VOC-liederen gezongen door onder anderen Arthur Oosterbaan en ter VERVOLG VAN PAGINA 1 Natuurmonumenten is ook betrokken bij het Masterplan Water Texel. Menkveld: 'We willen brakke milieus bij Drijvers Vogelweid en De Bol her stellen. Datzelfde geldt voor de wa terhuishouding van polder Waalen burg. Dit gebied verdroogt en verzuurt, waardoor de natuur waarden achteruit lopen.' Natuur monumenten wil de sloot die nu dwars door het gebied loopt om het gebied heen laten lopen. De vernatting kan bijdragen aan de te rugkeer van de. .kemphaan. Ook hoopt de vereniging op herstel van de zoetwaterstromen" vanaf De Hoge- berg, bijvoorbeeld nabij de Eenden kooi van de dames Dijt. Hiervoor zou de tijdens de ruilverkaveling gegra ven sloot moeten worden verlegd. afsluiting wordt Maria Tesselschade geschonken. Zoals bekend verwijst de naam van dit kruidenbitter naar één van de dochters van de Amster damse dichter en graanhandelaar Roemer Visscher. Hij werd zwaar ge troffen tijdens de beruchte storm van december 1593, waarbij op de rede van Texel tientallen schepen vergin gen en zo'n duizend mensen hun einde vonden in de golven. De eerste dochter die na de ramp werd gebo ren, noemde Roemer Visscher Maria Tesselschade. Wie de feestelijke oprichting wil bij wonen, is vanaf 15 30 uur welkom in het Maritiem en Jutters Museum. De handtekeningen worden om 16.00 uur gezet. Gedeputeerde drs. Bob Verburg komt maandag naar Texel om een indruk te krijgen van de landbouw- schade die daar als gevolg van de extreme regenval is ontstaan. Hij is in gezelschap van leden van de statencommissie voor Economie, Landbouw en Europa, het WD-ka- merlid Jan Geluk en mogelijk nog meer kamerleden. Verburg komt op uitnodiging van de gemeente Texel en de plaatselijke afdelingen van de WLTO en Bloem bollencultuur, die ijveren voor vergoe ding van de schade die de Texelse landbouw heeft geleden. Zoals bekend zullen de boeren op grond van de huidige waterschade regelingen niets kunnen claimen omdat het criterium is er dan tenmin ste 100 mm neerslag binnen één et maal moet zijn gevallen. Dat werd op Texel niet gehaald, maar daar viel zeer veel regen gedurende een veel langere periode, waardoor het eiland toch onevenredig zwaar werd getrof fen. Dit zou het maken van een uit zondering op de schaderegels recht vaardigen. De oogst van diverse ge wassen op Texel moet voor een groot deel als verloren worden beschouwd, al zal pas na verloop van tijd duide lijk worden welke bedragen hiermee zijn gemoeid. De bezoekers arriveren om 10.00 uur op Texel en maken per busje een rondrit. Ze worden op een agrarisch bedrijf met koffie ontvangen en pra ten daar met agrariërs en andere be trokkenen over het schadeprobleem. Vervolgens zullen enkele ernstig ge troffen percelen worden bezocht om een indruk te krijgen van de schade aan de gewassen. Het bezoek wordt om 12.00 uur afgesloten met een lunch in het havenrestaurant, 's Mid dags worden enkele andere getroffen gebieden in Noord-Holland bezocht. Gedeputeerde Verburg begint op Texel een vertrouwde verschijning te worden. Inmiddels staat vast dat hij op 19 mei 2001 opnieuw naar het ei land komt, nu om de gerecon strueerde haven van Oudeschild of ficieel te openen. Is de schaduwraad het op Texel voor het zeggen zou heb- en, dan zouden in een aantal gevallen andere besluiten zijn nomen. De Reiki-praktijk die vanavond wordt geopend du er bijvoorbeeld niet zijn gekomen. Driekwart van de len die via internet hun stem uitbrachten verwierpen het an. Ook zou de samenstelling van de gemeentelijke Re- enkamer er héél anders uit hebben gezien. Maar bij de andere onderwerpen waarover de schaduwraad zich vanaf e oprichting in juni 1999 heeft gebogen, zouden dezelfde esluiten zijn genomen, al verschilde de stemverhouding emiddeld genomen aanzienlijk. i DL J idi if politieke partij blijkt de mate aarin (elektronische) achterban en Jlitici over zaken hetzelfde denken nzienlijk te verschillen. Van de "«else fracties kunnen de schaduw- adsleden die op de PvdA hebben itemd zich het best vinden in de iluiten van hun volksvertegen- oordigers. Maar het liberale deel inde schaduwraad Is het vaak on- hs met de door hen gekozen WD- idsleden. it roejat de vraag op: in hoeverre h de besluiten van onze lokale ver- genwoordigers overeenkomstig de sns van de Texelaars door wie ze gekozen? Om het stemgedrag in de gemeenteraad te toetsen ont- id vorig jaar het idee voor de laduwraad. waarin de kiezers van raadsleden zetelen. Deze raad ikt mee en brengt een stem uit er dezelfde onderwerpen waarover echte gemeenteraad besluit, zo- H een goede vergelijking mogelijk Om te voorkomen dat de leden h de schaduwraad elkaar beïnvloe- tn, zoals wél gebeurt in de echte id, wordt anoniem gestemd. Inter- il was hiervoor het meest aangewe- medium, ook al omdat het stem- •sn dan thuis vanachter de fiputer kan worden gedaan. In inclpe kan iedere Texelaar lid wor- i van de schaduwraad, mits de ilnemer zijn of haar stemgedrag Üens de laatste gemeenteraads- «kiezingen prijsgeeft. Inmiddels telt ^schaduwraad zo'n tachtig leden, waarbij de 'opkomst' varieert per onderwerp. Per partij verschilt het aantal leden. Maar via een omrekeningsmethode zijn de ver schillende politieke partijen in de schaduwraad in dezelfde verhouding vertegenwoordigd als in de echte raad. Gebruikelijk is dat over éen agenda punt uit een raadsvergadering wordt gestemd, dat door de redactie van de Texelse Courant wordt bepaald. Ge probeerd wordt een onderwerp te kiezen dat de gemoederen bezig houdt. Zoals de vestiging van de omstreden Reikipraktijk in dat deel van Den Burg West dat voor maat schappelijke doeleinden was gere serveerd. De kwestie verdeelde de raad, die met negen stemmen vóór en zes stemmen tegen akkoord ging. Maar driekwart van de schaduwraad stemde tegen. Waar Texelse Belang unaniem vóór stemde, bleek de ach terban unaniem tegen. Ook bij de andere partiien waren er grote ver schillen tussen de echte raad en de schaduwraad. Ook de vraag,of er al of met mag worden geparkeerd in de tuin van villa Sonnevanck, werd in stemming gebracht. Met uitzonde ring van twee raadsleden van het CDA ging de hele raad akkoord. Ook de schaduwraad stemde in, al was dit met een kleine meerderheid (52.5 te gen 47,5 procent). Ongeveer het zelfde beeld gaf het besluit over de aanvulling van het torenhoge exploitatietekort van de Stichting Kin derdagverblijf Texel, waar zowel de raad (14 tegen 1) als de schaduwraad (54 tegen 46 procent) mee instem den, evenals de aanpassing van de sluitingstijden (raad unaniem ak koord, schaduwraad 57,3 tegen 42,7 procent). Het bewonen van de landbouwschuur van Jaap Dros stuitte in de echte raad alleen op ver zet van D66, terwijl 42,1 procent van de schaduwraad er afwijzend tegen over stond. Verdeeld was de electroraad eveneens over de vraag of er op het eiland één of meer bor delen mogen komen. Voor 56,8 pro cent is één de grens. De raad stemde over dit onderwerp unaniem vóór maximaal één bordeel. Tamelijk, eensgezind waren raad en schaduwraad over de aankoop van agrarische grond ten oosten van Den Burg. ten behoeve van woningbouw. Waar de raad unaniem vóór stemde, gaf 80,6 procent van schaduwraad het college groen licht. Ook op het gebied van straatnaamgeving wisten raad en achterban elkaar te vinden: Schipper Boonstraat kreeg de voor keur van alle raadsleden en 89 pro cent van de electroraad. Bij het vraagstuk over eventuele indexering van de infoimatiebijdrage van de VW lagen de meningen van politiek en achterban nóg dichter bij elkaar. Twaalf raadsleden (80 procent) stemde tegen, evenals 83,5 procent van de schaduwraad. Hoewel de schaduwraad vijftien keer heeft gestemd, is in twaalf gevallen een vergelijking gemaakt met de echte raad. Dit omdat de redactie soms geen aansprekend agendapunt in de raadsvergadering kon vinden en voor een ander onderwerp werd ge kozen. Zoals een eventuele aanpas sing van de Texelse vlag, waarbij 85,2 procent zich uitsprak vóór behoud van de groen/zwarte kleur Of de voorgenomen omzetting van de be stemming van Flora, die met in de raad is gekomen. Een besluit dat door driekwart van de schaduwraad werd geblokkeerd Eén keer, bij de invoering van de beperkingen van het vliegeren, was een vergelijking niet mogelijk, omdat de raad na een uit voerige discussie anders besloot dan het In de stukken gepresenteerde collegevoorstel. En discussiëren is er voor de schaduwraad niet bij. Die kan alleen 'vóór' of 'tegen' invullen. Uit het overzicht per partij blijkt dat het stemgedrag de PvdA het best aansluit bij dat van de electronische achterban. Bij negen van de twaalf onderwerpen nam de meerderheid hetzelfde besluit. Maar bij de WD stemde het liberale deel van de schaduwraad in zes van de twaalf gevallen tegenovergesteld. Bij Texels Belang, het CDA en Groenlinks pak ten drie van de genomen besluiten anders uit. Opvallend bij deze coalitiepartijen is dat waar de raads leden in vrijwel alle gevallen de collegevoorstellen steunen, de frac ties in de schaduwraad vaker ver deeld zijn. Een aantal keren was in een bepaalde fractie binnen de wo VEROEELD schaduwraad sprake van een fifty- fiftyverhoudlng, terwijl de stemming bij de raadsfracties anders uitviel. In het overzicht wordt dit als 'verdeeld' aangegeven. 'De uitkomst van de vergelijking van het kiesgedrag van de raad en de schaduwraad sluit naadloos aan op het gedachtegoed van de commissie Elzinga. die de regering voorstellen heeft gedaan om de politiek dichter bij de burger te brengen', vindt Willem Vos. bedenker van de schaduwraad en zelf overtuigd lid. 'Hier wordt de politici de spiegel voorgehouden. Als je ziet dat de coalitiepartijen bij vrij wel alle besluiten het college volgen, terwijl de elektronische achterban er in veel gevallen héél anders over denkt, dan is duidelijk dat er toch iets scheef zit. Waar de politici binnen bepaalde fracties de rijen sluiten, la ten de Texelaars door wie ze zijn ge kozen hun stemgedrag leiden door hun eigen mening. De schaduwraad bevestigt dat kiezers meer inbreng moeten hebben in de beleids vorming. Dus moeten ze in een vroe ger stadium betrokken worden bij de plannen. Nu komt hun mening vaak als mosterd na de maaltijd. Dat moet anders In dat verband heeft Vos de ge meente het voorstel gedaan om een zogeheten planmanager in het leven te roepen, die de meningen overeen bepaalde beleidskwesties in een vroeg stadium verzamelt, zodat het college bij het verder uitwerken van die plannen beter op de hoogte is van de meningen van de burgers. Het door sommige politici geuite ar gument dat de leden van de schaduwraad niet voldoende op de hoogte zijn van ter zake doende fei ten. bestrijdt hij. 'De argumenten die de redactie aanreikt, die veelal zijn geuit tijdens eerdere besprekingen over het onderwerp, zijn volledig en stellen de kiezer voldoende in staat een mening te vormen.' Per politieke partij blijkt de mate waann elektronischeachterban en politici over zaken helzelfde denken aanzienlijk te verschillen. Uit dit procentuele overzicht blijkt dal de besluiten van de PvdA-tractie het vaakst overeenstemmen met de voorkeur van de schaduwraad. Maar hel liberale deel van de schaduwraad is hel vaak oneens mei de door hen gekozen WO-raadsleden ONEENS (16.66) EENS (83,34) Uit dit overzicht blijkt dat de schaduwraad in de meeste gevallen (83,34 procentI de zelfde besluiten nam.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5