Bouwleges zijn lang riet kostendekkend' lalievrouwen op de vuilniswagen J^ednjvigheid Tegelfietspaden SBB krijgen beter verband Waalder Groenewegje wordt gerestaureerd Ook 'Big Six' kan wegzakken Verkeer en zendmast hete hangijzers in Oosterend 3 Slog geen gehoor voor TVO-klacht .TEXELSE yCOURANT1 tspad Westerweg [op drie plaatsen strijdig met bestemming Wat zijn gevolgen hoger waterpeil? Wat ik zeggen wou... Windenergie Reikicentrum open Alternatief II Snerttoernooi SVC afgelast M K ei VRIJDAG 1 DECEMBER 2000 opvatting van het Texels Ver- id van Ondernemers dat de ge- nte 'extreem' hoge bouwleges ekening brengt, wordt door het lege niet gedeeld. Sterker nog: huidige leges dekken lang niet Kosten die zijn gemoeid met de andeling van bouwvergunnin- i en zijn dus eigenlijk te laag. ziet er derhalve niet naar uit dat gemeente de leges zal verlagen, moet het college het laatste ord hierover nog uitspreken. sectie Bouw en Installatie van het publiceerde in mei van dit jaar de jltaten van een vergelijkend on- zoek naar de bouwleges en de voor artikel 19-procedures die waalt gemeenten (acht in de kop Noord-Holland en vier wadden- nden) worden geheven. De sec- concludeerde daaruit dat alleen land nog hogere leges berekent Texel en suggereerde dat Texel IJ >wel de benodigde miljoenen er I niet zijn, gaat de gemeente en- Ji planologische procedures ren om het fietspad Den Burg- i Hoorn langs de Westerweg jelijk te maken. Op drie plaat- is het pad namelijk strijdig met agrarische bestemming. In te gevallen is dat zo weinig in- pend dat met een eenvoudige cedure kan worden volstaan, Is ook is gebeurd met het fiets- langs de Ruyslaan. Het plan rdt gedurende twee weken ter e gelegd en in die tijd kunnen anghebbenden schriftelijk be ren indienen bij b en w. Het lege neemt vervolgens een be- dat dan nog goedgekeurd (et worden door de provincie. iipender is de afwijking van het itemmingsplan vlak bij Den Hoorn -(dat het tracé binnen het agrarisch ed valt van het bestemmingsplan Hoorn Beschermd Dorps- icht. Hier is een artikel 19 proce- nodig, waarbij het plan na Dlicatie vier weken ter inzage wordt egd en door iedereen bezwaar kan rden gemaakt. n w gaan er van uit dat de aanleg het pad geen noemenswaardige itastmg van het landschap bete- it. Er wordt alleen maar verharding igebracht en tumwallen worden er teruggeplaatst, het pad op enkele plaatsen ge- den doorkruist met hoge archeo- sche waarde lijkt ook geen pro em, omdat geen wettelijke ichermde monumenten in het ge- g zijn. Het Torenhuis is wél zo'n inument. maar het pad blijft hier nen de strook met een keersbestemming, zodat het pad langs het monument loopt maar met 'raakt'. Overigens lopen rntuele archeologische sporen in bodem geen gevaar, want er :rdt niet dieper dan 25 centimeter graven. onwettig handelt door meer te vragen dan nodig is om de kosten te dekken. Tenzij de gemeente veel meer kosten maakt voor hetzelfde soort werk zaamheden dan in andere gemeen ten, wat op zichzelf ook bevreem dend zou zijn. Dubbelop Bij voortgezet beleid zullen de legeskosten in de toekomst nog meer uit de hand lopen omdat het dubbel opgaat. De gemeente verhoogt de leges jaarlijks met 3% maar tegelij kertijd stijgen de bouwkosten en aan gezien de leges een percentage van de bouwkosten zijn, stijgen ze meer dan 3% extra. De sectie Bouw en Installatie vroeg daarom de leges met minstens 33% te verlagen. Evengoed stijgen ze dan jaarlijks als gevolg van de stijging van de bouwkosten. Volgens het ambtelijk advies is het onjuist de hoogte van de leges te beoordelen aan de hand van een ver gelijkend onderzoek. Beter is te kij ken in hoeverre de opbrengst aan leges toereikend is om de administra- tief-technische kosten te dekken die met de behandeling van bouw- aanvragen zijn gemoeid. Aan het zelfde ambtelijke advies is een bere kening toegevoegd, die aangeeft dat de totale jaarlijkse opbrengst aan bouwleges ƒ950.000,- bedraagt maar dat de kosten die de gemeente maakt (voor procedures, handhaving en bouw- en woningtoezicht) totaal ƒ1.610.000,- belopen. De conclusie is derhalve dat de kosten voor slechts 60% worden gedekt. Niet ontkend wordt dat de leges op zichzelf hoog zijn en de vraag waarom Texel blijk baar meer kosten heeft aan de afhandeling van bouwaanvragen dan andere gemeenten, blijft open. Inmiddels is door de gemeenteraad besloten om een rekeningcommissie in te stellen, die de opbouw van de leges zal onderzoeken, alsmede de doelmatigheid van de afhandeling. De kritiek van het TVO is voor het college wel (mede)aanleiding ge weest om de leges voor planologi sche procedures onder de loep te nemen. De legesverordening zal in elk geval worden aangepast inzake artikel 19-, artikel 15- en artikel 11- procedures. Daarbij wordt ook reke ning gehouden met veranderingen in de Wet op de Ruimtelijke Ordening die in april van dit jaar van kracht zijn geworden. Dat betekent echter niet bij voorbaat dat de leges in het alge meen omlaag gaan, maar wel dat meer rekening wordt gehouden met de werkelijke kosten per aanvraag. Elk geval is anders. De landbouwkundige gevolgen van verhoging van het slootwaterpeil zijn onderwerp van een lezing die Joop Alblas van het Proefstation Akker bouw maandagavond houdt in hotel De.Pelikaan. Gezien de problemen die bloembollentelers, akkerbouwers en veehouders als gevolg van de wateroverlast parten spelen, zal het onderwerp velen ongetwijfeld aan spreken. De avond, die wordt geor ganiseerd door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Texel, begint om 20.00 uur. Het ging lang goed. maar op het zompige land aan de Kleiweg van Jaap Lap uit Den Hoorn konden ook de zes brede banden onder de 'Big Six'-bietenrooier niet voorkomen dat de ingehuurde machine uit Flevoland diep wegzakte. Zelfs met drie zware trekkers durfde loonwerker Jan Grisnigt het met aan om het gevaarte los te trekken. Want dan zou de schade nog wel eens groter kunnen uitpakken. Uiteindelijk bood de rups kraan van Werner Dros uitkomst. Nadat die de weggezakte machine had vrij gespit, trok de kraan de bietenrooier weer vlot, om zo snel mogelijk naar een ander perceel bie ten te vertrekken. Want met nieuwe buien in het vooruitzicht is het maar de vraag of de anderhalve bunder van Jaap Lap nog droog genoeg wordt om alsnog de oogst van het land te halen (Foto Gerard Timmerman) In de Texelse Courant van 21 novem ber reageert Cees Bakker van 'Kennemerwmd' op de door mij inge zonden brief in de krant van 17 no vember over de te verwaarlozen milieuwinst van windturbines. Hier wil ik graag nog even op reageren. Aller eerst is het hartverwarmend te con stateren dat er meer mensen zijn met een diepe bezorgdheid over de ge volgen van de C02 uitstoot op het klimaat. In dat opzicht ben ik het he lemaal met hem eens. Waar onze wegen scheiden is waar het gaat over het effect dat het opwekken van windenergie kan hebben op de totale uitstoot van het broeikasgas CO,,. Deze uitstoot is het gevolg van het totale energieverbruik in Nederland. Een maximale inzet van windenergie in ons land, dat wil zeggen een toe name van de huydige 1300 naar 5000 turbines, die per stuk ook nog eens drie keer zoveel energie zouden moe ten gaan leveren als de nu opge stelde en daardoor twee tot drie keer zo hoog moeten worden, kan nooit meer dan één procent van die C02 uitstoot compenseren. Hierover zijn alle betrokkenen het eens. Deze bij drage is zo marginaal dat ik vind dat het opwekken van windenergie niet ten koste mag gaan van onze waar devolle open landschappen. De voor standers van meer turbines, zoals de voorzitter van Kennemerwind, nemen een klein onderdeeltje van ons energieverbruik, in dit geval het huis houdelijk elektriciteitsverbruik zonder koken of stoken, en drukken de pres taties van die turbines dan daar in uit. Ja, dan lijkt het nog wel wat, maar ik blijf dat misleidend vinden. Het ongelimiteerde verbruik van fos siele brandstoffen blijft het grote pro bleem. Windenergie neemt op dit moment nog geen duizendste deel van dit probleem weg en zal nooit meer dan een honderdste deel weg nemen. Daar hoeven we van mij onze laatste open landschappen met aan op te offeren. P.S: Zou bijvoorbeeld 'Tien voor Texel' met eens een voorlichtings- en discussieavond over dit thema willen organiseren? Bernard Spaans, Oosterend. f je ziet hoe het soms wordt aan- oden, dan schrik je wel. Het is hier daar echt een rommeltje. Losse, Sbij elkaar gebonden planken met aarlijk uitstekende spijkers, vuil Imet op de plek ligt die was afge- 'oken en soms ligt er zelfs staal en Sesf bij. Maar dat nemen we niet e. 'Anita Vet zit normaal gesproken ter de servicebalie in de hal van gemeentehuis, waar ze vragen mtwoordt, klachten behandelt en afspraken met burgers maakt over het ophalen van grof vuil door de reinigingsdienst. De vuilnismannen klagen regelmatig over het niet cor rect aanbieden van het huisvuil en om te begri/pen waar zij het precies over hebben, zijn de medewerksters een dagdeel mee geweest op de wagen. Zij hielpen de mannen meteen een handje, zoals hier op de foto in de Peperstraat in Oosterend. We krijgen alti/d een lijstje van de jongens met wat er niet goed gaat, maar nu zie je het zelf ook eens een keer.Verder in specteerden de vrouwen de toegan kelijkheid van de soms nauwe dorps straatjes. Zij zullen hun bevindingen gebruiken om betere afspraken met burgers te maken over de exacte plek voor het aanbieden van vuil en om dieper door te vragen naar de aard en hoeveelheid afval, waardoor zij 'de jongens' beter kunnen informeren hetgeen hun werk vergemakkelijkt. (Foto Bod Bosch) De mannen van Westerlaken aan het werk. Staatsbosbeheer is bezig al zijn betontegel rijwielpaden opnieuw te leggen in ander verband. De te gels werden bij de aanleg in zoge naamd lintverband gelegd, waar schijnlijk omdat dat het snelste en dus goedkoopste was. Het nadeel daarvan is dat na verloop van jaren door de druk van het gebruik de tegels steeds verder uit elkaar gaan liggen waardoor in de lengte brede voegen ontstaan, waar een fietsband in bekneld kan raken. Een ander nadeel is dat in lint- verband liggende tegels uitzetting als gevolg van zomerhitte onvol doende kunnen opvangen, waar door spattingen ontstaan. Tegels barsten er dan uit en gaan tegen el kaar opstaan, wat voor fietsers ook gevaarlijk is. Staatsbosbeheer laat daarom in fa sen de tegelpaden (totaal tientallen kilometers) opnieuw leggen in halfsteens dwarsverband, waarbij ook halve tegels worden verwerkt en in bochten tegels worden gelegd die op maat zijn geknipt Ook als het oude verband zou wor den gehandhaafd moeten tegel paden van tijd tot tijd opnieuw wor- (Foto's Harry de Graaf/ den gelegd om een eind te maken aan oneffenheden die ontstaan door de groei van boomwortels. Het budget staat niet toe dat het hele padennet in één keer wordt verbe terd. Vorig jaar is een stuk onder han den genomen en momenteel is men bezig me in het bos tussen Pelikaan- weg en Californiëweg. Het werk wordt uitgevoerd door Westerlaken BV. Het is een kostbaar karwei dat de vraag oproept of ook in natuurgebie den met beter betonpaden kunnen worden aangelegd. Die zijn aanmer kelijk duurder maar er is later geen omkijken meer naar. Ook asfalt is wat betreft onderhoud verre van ideaal, omdat wortels van veel boom- en heestersoorten er vrij makkelijk door heen groeien waardoor bulten en gaten ontstaan. Links het oude lintverband, rechts het nieuwe halfsteens dwarsverband Het Reikicentrum Texel opent van daag zijn deuren aan de Molenstraat 91 achter het WV-gebouw. Tussen 16.00 en 21.00 uur is iedere geïnte resseerde welkom een kijkje in de nieuwe praktijk- en cursusruimte van Marjolein Woerlee te komen nemen. Het overzicht over alternatieve ge neeswijzen heeft enkele reacties op geleverd. Arien en Mirjam Erkelens geven aan dat regressietherapie met op hypnose is gebaseerd en niet al leen voor fobieen wordt toegepast, maar ook voor problemen van soma tische. emotionele en mentale aard. 'Vaak gaat het hierbij om beperkende levensovertuigingen (postulaten), vaak ook om emotionele blokkades. Om toegang te krijgen tot gebeurte nissen waar een blokkade, trauma of negatieve overtuiging is ontstaan (in de jeugd, voor de geboorte of soms in een vorig leven), wordt gebruik gemaakt van lichamelijke of emotio nele spanning.' Overigens werken ze ook met gespreks- en relatietherapie. Een andere reactie is afkomstig van Ria Trap uit Oosterend, die zich be zighoudt met Reiki en Touch for health. Hierbij worden door middel van spiertesten natuurlijke energie stromen hersteld en keert het licha melijk en geestelijk evenwicht terug. Ter emotionele ondersteuning werkt ze ook met de zogenaamde Bach- remedie. Allergieën spoort ze op door middel van pendelen. De opleiding Medische Vakken voor alternatieve genezers die in februari start, is op HBO-mveau en niet MBO, zoals dins dag werd gemeld. Het Groenewegje in De Waal wordt deels gerestaureerd en deels gere noveerd. Deze toezegging deed het college gisteravond aan de Waalder dorpscommissie tijdens het jaarlijkse overleg in dorpshuis De Wielewaal. De dorpscommissie reageerde blij verrast op de snelle belofte van het college. 'Ik had veel meer strijd verwacht', glunderde voorzitter Rob Lutke Schipholt, die moeite had het goede nieuws tot zich te laten doordringen. Of het nostalgische landweggetje vol gend jaar of in 2002 wordt opge knapt, is nog niet duidelijk. In het dorp wordt veel waarde ge hecht aan het oude paardenpad, dat tot het cultureel erfgoed wordt gere kend. Het pad bestaat uit een strook antieke klinkers met aan weerszijden een schelpenspoor. Door intensief berijden met auto's en tractoren en graafwerkzaamheden ten behoeve van een kabel voor de opslagschuur van het Agrarisch en Wagenmuseum, verkeert het Groenwegje in een deplorabele staat. Het college onder schreef de noodzaak tot herstel. Het eerste deel tot aan de opslagschuur wordt betegeld omdat er veel verkeer over rijdt, het tweede deel wordt te ruggebracht in de oude toestand. 'Het wordt een dure grap', zei wet houder Daan Schilling, 'maar we wil len het allemaal'. Mogelijk wordt de operatie gefinancierd uit het fonds Toeristische Voorzieningen. Hardrijders De snelheid op de doorgaande route van de Sommeltjesweg wordt regel matig overtreden. Om automobilisten te bewegen zich aan de 60 km per uur-limiet te houden zullen ook aan de kant van Oosterend zogenaamde psychobremsers op het wegdek wor den aangebracht. Deze geverfde ribbels liggen al wel aan de 'Den Burg-zijde' Burgemeester Joke Gel dorp zal in het overleg met de politie verzoeken om steekproefsgewijze snelheidscontroles. Wethouder Peter Bakker (GroenLinks) deelde mee dat de plannen voor een rotonde welis waar op de lange baan zijn gescho ven, maar niet definitief in de ijs'kast zijn gezet. De opvallende, gele toegangspoor ten tot het dorp met het 30 km per uur-bord waartegen in De Waal veel weerstand bestaat, zullen niet een- twee-drie verdwijnen. 'Het is moeilijk om schoonheid met verkeersveilig heid te combineren', zei Bakker 'Mo gelijk komen er drempels of plateaus, maar welke borden er verschijnen blijft punt van discussie. Het is van belang de uniformiteit en her kenbaarheid over het hele eiland te handhaven.' Daartoe zullen aan alle dorpscommissies alternatieven wor den voorgelegd. Zeker is dat de oude borden niet terugkeren omdat die met aan de landelijke norm voldoen. Ondanks een hartstochtelijk pleidooi van Lutke Schipholt wilde het college geen nieuwe mogelijkheden schep pen voor de vestiging van enkele kleine bednjven in De Waal. 'De smid en de school zijn verdwenen. Een paar kleinschalige, ambachtelijke bedrijfjes zouden de leefbaarheid van het dorp een stuk vergroten', zei Lutke Schipholt. Schilling ant woordde dat de provincie niet erg scheutig is met het toestaan van be- dnjvigheid en dat het college zijn pno- riteit bij het bedrijventerrein van Oudeschild heeft liggen. 'Van ons zijn geen initiatieven te verwachten.' De Oostkaap, de kortste verbin ding tussen de Lancasterdijk en Oosterend, is een geliefde route om af te snijden. Maar het wegge tje is te smal om de grote verkeersdrukte te verwerken. Au to's en landbouwmachines rijden bij het uitwijken door de bermen, die hierdoor een haveloze indruk maken. De situatie is vooral buurt bewoners een doorn in het oog, zo bleek tijdens het jaarlijks overleg tussen de dorpscommissie en het college van b en w. De klacht is met nieuw, maar de nat tigheid van de afgelopen maanden heeft de gesteldheid van de bermen geen goed gedaan. Medewerkers van de gemeente hebben de ergste gaten inmiddels gedicht, maar van een structurele oplossing is geen sprake. Het breder maken van het wegdek, en daarmee de sluiproute erkennen, was één van de suggesties die werd gedaan. Maar deze oplos sing had niet de voorkeur van verkeerswethouder Peter Bakker 'Maak er eénnchtingverkeer van', luidde een andere suggestie Bakker zal alle opties inbrengen in de eerst volgende bijeenkomst van de Overleggroep Verkeer, waarin ook de politie zitting heeft. Deze groep zal hierover advies uitbrengen aan b en w. Ook de berm langs natuurgebied Waagejot heeft het moeilijk, in dit geval van automobilisten die hun auto in het gras zetten om vogels te bekijken. Bakker beloofde dat er snel parkeerplaatsen zullen worden aan gelegd. Antenne Het plaatsen van een antennemast op 'Sieme Keyzer Sportpark waar voor telecombedrijf Telfort een ver zoek heeft ingediend, kan SV Ooster end jaarlijks ƒ8000,- opleveren. Alleen stemt de locatie van de zend mast niet overeen met de inhoud van de gemeentelijke mastennotitie. waarin staat dat zo'n mast in Ooster end alleen bij dorpshuis De Bijenkorf mag worden geplaatst. Wethouder Daan Schilling: 'Er moeten zoveel mogelijk antennes in één mast. Oosterend mag geen woud van mas ten worden.' Lia Duinker liet weten het dorpshuis, wegens de nabijheid van woningen, een slechte locatie te vinden vooreen zendmast. Het voet balveld ligt verder van de huizen af en is daarom een betere optie, advi seerde de SVO-bestuurder. Schilling zal zich over de kwestie beraden. Wethouder Bakker greep de goed bezochte bijeenkomst in De Bijenkorf aan om begrip te kweken voor het gemeentelijke verkeersplan, waarvan de instelling van een 30-km zone in de dorpen een ingrijpend onderdeel is Hij ondervond dat ook in Ooster end weerstand bestaat tegen het plaatsen van de gele poorten bij de entrees van het dorp. 'Maar Texelse verkeersgebruikers moeten zich wel realiseren dat hun rijgedrag ongun stig afsteekt bij de rest van Neder land.' Bakker liet er geen twijfel over bestaan, de poorten komen er wel, maar in welke kleur en van welke hoogte staat nog ter discussie. Het jaarlijkse Snerttoernooi van voetbalteams uit de recreatie competitie, dat zondag zou worden gespeeld op het terrein van SV De Cocksdorp, gaat met door. De slechte gesteldheid van het veld staat spelen met toe.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7