Twintig kunstenaars vereeuwigden de Texelse natuur Ploeterende schapen mtm JT .TEXELSE COURANT' ^at ik zeggen wou...| Negatief Jeugd GVT doet van zich spreken Kustversterking Waterschade Afsluiting IMV Wat ik zeggen wou... Nieuwbouw Buteriggel Kleurwedstrijd Blik vanger DINSDAG 5 DECEMBER 2000 Het verbaast me dat iemand die zó izorgd is over de negatieve gevol- ien van de C02-uitstoot toch zo ne- itief kan reageren op windenergie, lernard Spaans bagatelliseert stel selmatig de grote waarde die wind energie heeft. Dat kan alleen worden jerklaard doordat zijn informatie niet leugt en dus zijn bronnen onbe- rouwbaar zijn. Als je een verkeerde Helling wilt bewijzen moet je de ver leerde uitgangspunten hanteren. Wie leeft ooit beweerd dat windenergie ok de kachel overbodig maakt? toet windenergie soms ook uw wa- jren telefoon verzorgen'' U zegt het raar! Ik druk de productie van wind- nergie uit in het aantal gemiddelde uishoudens dat daarmee van chone stroom kan worden voorzien, lolgens BEK-gegevens van inergieNed, als u dat iets zegt. Dat egt mensen meer dan zoveel miljoen Wh. Wat is daar voor misleidends an? era/ijl er op internet toch erg veel oede informatie te vinden is. verwijst paans naar een site waarop alleen laar demagogie wordt bedreven. U loet niet te snel concluderen dat ie- ireen het met u eens is Dat kon wel ens tegenvallen. Er is geen ander rgument tegen windenergie dan het übjectieve 'niet mooi'. Moderne mdturbines zijn prachtige objecten, laar dat moet je wel willen zien. Ze rvullen daarbij ook een zeer nuttige inctie, maar ook dat moet je willen Mijn ervaring is dat jongeren aar positiever over denken dan die ie gepensioneerde actievoerende professor uit Groningen. Maar die ngeren hebben dan ook een toe- om st in plaats van alleen een verle- in. Voorlichting heeft alleen zin als gegeven wordt door erkende des- indigen zonder vooroordeel. Om er in paar te noemen: professor erard Keijzers van Nijenrode. pre ssor Frans Saris of Ir. Jos eurskens van ECN, professor Pier illinga van de VU. Maar een gepen- oneerde ex-professor heeft natuur- meer tijd. g. Cees Bakker, eerhugowaard. twintig jaar professioneel en non- rofit bezig met energie) scussie gesloten, redactie. de Zuiderzeehal in Wienngerwerf md zaterdag de eerste vëh éën'se- van vier wedstrijden plaats in de rncompetitie. Deze stond in het te- 'n van de vernieuwing Nieuwe re- ementen, nieuwe oefenstof en suw Texels talent. Zelfs de jury had moeilijk met alle vernieuwingen, s pupillen van GVT haalden uitste lde resultaten met Sigrid Ploeger de eerste plaats en Nma Vlaming de tweede plaats. Mant Arkenbout srd negende. lyce Groenewegen van GVT ein- gde in de middenmoot bij de jgdturnsters en bij de tweede wed- rijd voor jong talent kwam Imme jares keurig op een derde plek. Een erk turnende Barbara Damstra wist dezelfde categorie beslag te leg- in op de vierde plaats. Uitstekende estaties, ook omdat het voor al ize turnsters de eerste wedstrijd is op brug, balk, vloer en sprong. beeld heel verschillend', zegt galerie houdster Tinie Visser. 'Het was na tuurlijk geen eenvoudige klus voor de deelnemers. Je haalt ze uit hun ver trouwde habitat en plant ze zomaar in een vreemde omgeving, waarin ze ook nog eens geacht worden geïn spireerd aan de slag te gaan. Som migen hadden zelfs nog nooit in de buitenlucht gewerkt en deden daar tot dan toe alleen maar indrukken op of maakten er foto's om die in hun atelier te gebruiken.' Nadat zij de ijzige wind, de felle zon of striemende regen hadden getrot seerd konden de schilders, beeld houwers, tekenaars, grafici en keramisten op verhaal komen in het comfortabele hotel van sponsor Opduin, die hen dagelijks op een copieus viergangendiner trakteerde. 'Een uitstekend verblijf, een mooie omgeving, goede begeleiding en een betrouwbare galerie die de kar trekt zijn de voorwaarden waaraan je moet voldoen wil je professionals overha len hun werk een week in de steek te laten', zegt d'Arcy Shillcock. 'Met de meeste kunstenaars onderhoudt Het Posthuys al sinds jaren een goede relatie. Bijna allemaal vertrekken ze uit de galerie. Dat moest maar niet geruisloos gaan. zo vond ik, liever met een big bang.' Zelf legde d'Arcy het einde van het zomerseizoen vast door afgebroken, op elkaar gesta pelde strandhuisjes te schilderen. De Noord-Ier Julian Friers, die vooral vogels tekent, werkte tien jaar gele den al eens op Schiermonnikoog, 'but this lovely island is much better' Hij heeft zich verbaasd over de enorme verscheidenheid aan (trek- jvogels die hij in korte tijd aantrof en de grote ruimten en open landschap pen die in zijn vaderland met voorko men. 'Ik heb relatief veel lucht ge schilderd.' De Texelaars heeft hij le ren kennen als vriendelijke mensen, ook al is hij een keer weggestuurd door een boer die niet duldde dat hij op zijn land stond. 'Ik begreep met wat hij zei en dacht dat hij een praatje kwam maken. Ik heb maar gewoon wat vriendelijke dingen teruggezegd, totdat hij boos werd en zei dat ik moest opdonderen. Dat was achteraf wel komisch.' De tweede keer dat een boer door de modder op hem toe strompelde - deze keer wél om een vriendelijk praatje te maken - koos Friers subiet het hazenpad. D'Arcy herinnert zich nog een verma kelijk voorval. 'Van een afstandje zag ik hoe Lammert Joustra zich nogal vreemd gedroeg. Hij sprong met kle ren en al in een sloot en ging ergens achteraan. Ik dacht dat hij een beest wilde vangen, maar hij probeerde zijn schilderijtje te redden dat door de windvlaag van een voorbijrijdende vrachtauto was weggeblazen.' Beeldhouwster Jacqueline van der Laan koestert warme hermnenngen aan EcoMare, waar zij in de preparatiewerkplaats mocht werken aan haar vogels. In het begin be schouwden de EcoMaremedewerkers haar als een vreemde eend in de bijt, maar nadat zij de kat uit de boom hadden geke ken leefden zij volop mee met het wordingsproces. 'Elke dag kwamen ze even achter de deur kijken hoe het ermee stond. Op een gegeven mo ment ging door het hele instituut het grote nieuws rond: "De eerste vleu gel zit eraan!" Prachtig toch?' Van der Laan is de enige vrouw on der de twintig Nederlandse, Duitse, Japanse, Engelse, Ierse en Franse deelnemers aan het project. Volgens d'Arcy ligt dat aan het onderwerp. 'Wereldwijd zie je dat kunstenaars die zich op de natuur en het landschap richten hoofdzakelijk mannen zijn. Jagen, planten verzamelen, vissen, vogels kijken, het zijn toch allemaal mannelijke bezigheden. Misschien is het een overblijfsel van de oertijd. Vreemd genoeg wordt het werk daar entegen hoofdzakelijk door vrouwen gekocht Omdat de grote hoeveelheid kunst werken met in Het Posthuys tentoon gesteld kan worden, zal vanaf eind maart tevens een deel in Opduin en EcoMare te zien zijn. De expositie kan rekenen op de warme publicitaire ondersteuning van de VW en zal één van de vele attracties vormen van de Meimaand Natuurmaand. Daarna zal de tentoonstelling nog enkele maan den doorgaan. Meerdere overkantse uitgevers hebben belangstelling ge toond om een boek over het project op de markt te brengen Waarschijn lijk zal het tijdsdocument in april in de boekhandel liggen. Bart Bosch Texelaar Stan Boon fotografeerde de Duitser Bernd Pöppelmann terwijl die, uitgerust met verrekijker, het Texelse landschap bestu deerde en artistiek weergaf. De fraaie foto's van Boon zullen in het boek worden opgenomen, dat komend voorjaar verschijnt. Twintig gerenommeerde beroepskunstenaars uit binnen- en buitenland - waaronder oud-Texelaar Frits-Jan Maas - zijn het afgelopen jaar in opdracht van kunstgalerie Het Posthuys de Texelse natuur ingetrokken en hebben hun indrukken op ver schillende manieren en met verschillende technieken weerge geven. In ieder jaargetijde werd een groepje van vijf kunstenaars 'losgelaten', met als resultaat een bonte mengeling kunstwer ken die een gevarieerd beeld geven van het eiland zoals dat er in het voorjaar, de zomer, de herfst en de winter bijligt. Vanaf eind maart worden de werken geëxposeerd in Het Posthuys, hotel Opduin en EcoMare. Daarna wordt het omvangrijke en kostbare project vereeuwigd in een rijkelijk geïllustreerd boek. lEen project als dit doe je maar eens in de vijftien jaar. Dan moet je het ook goed doen, met de juiste mensen en de juiste faciliteiten. Alles was prima geregeld en de resultaten mogen er zijn. Ik ben zeer tevreden.' De Australische Nederlander Robin d'Arcy Shillcock was met alleen één van de deelnemende kunstenaars, hij was tevens de bedenker van het pro ject, dat Gevoel voor een Eiland als werktitel meekreeg, en daarnaast een soort reisleider die zijn collega's weg wijs maakte en hand- en spandien sten verleende. Een deel van hen was nog nooit op Texel geweest. Om een eerste indruk van het eiland te krijgen maakte ieder groepje direct na aankomst onder leiding van natuurkenners Sytske en Adriaan Dijksen per busje een rond rit langs de Geul, de Hogeberg, Waalenburg, Het Noorden, de duin gebieden en andere mooie plekjes op het eiland. Verder werd een diaserie vertoond, waarna de kunstenaars een keuze maakten voor een locatie en een object. 'We hebben ze hele maal vrijgelaten en wilden ze vooral niet in een keurslijf persen. Het was wel onze bedoeling dat de verschil lende seizoenen in het werk zouden worden weergegeven, maar die op dracht hebben we de kunstenaars met expliciet meegegeven. Ze moch ten ook zelf bepalen wanneer ze zou den komen. Gelukkig zijn de jaarge tijden duidelijk herkenbaar in de resultaten. De luchten zijn bijvoor- HBS Piet Eggen aan het werk. Eggen werd onlangs in Japan geëerd met een prestigieuze prijs. (Folo GergrtJ Trnmorman) VERVOLG VAN PAGINA 1 Waakzaamheid blijft geboden. De interprovinciale stuurgroep wil de veiligheid garanderen tot de norm- waarde die de overheid heeft vastge steld: een overstromingskans van minder dan eens in de 10.000 jaar. Deze norm geldt voor het achterland en met voor de mensen en de bebou wing die zich in badplaatsen aan de zeezijde van de zeewering bevinden. 'De situatie in de kustplaatsen is prin cipieel anders dan elders aan de Hollandse kust. Met name de econo mische waarden bepalen hier welk risico aanvaardbaar wordt geacht', schrijft de stuurgroep in haar tussen rapport. De badplaatsen zijn gezien hun specifieke problematiek geza menlijk beschreven. 'Zij ontlenen hun waarde aan de kwaliteit van de hui dige relatie met de zee', en daarom moet die relatie in tact blijven. Moge lijke oplossingen zijn volgens de stuurgroep het aanleggen van half- duinen met een harde zeewering in VERVOLG VAN PAGINA 1 merlid Geluk, lid van de vaste Ka- ïrcommissie Landbouw, was in 98 indiener van een motie waarin de waterschadeverzekering werd ngedrongen. Als enige Kamerlid if hij gisteren gehoor aan de uitno- Jing van de gemeente en de WLTO n naar Texel te komen. De politicus onde zich onder de indruk van de Heden schade. 'Als een onderne er in een bepaalde plek een tegen valler heeft, dan kan het Rijk met zo maar klaar staan om die schade te vergoeden. Dan moeten eerst be paalde vragen worden beantwoord. Zoals: was de ontwatering in orde en heeft het waterschap wel goed ge reageerd? Mijn indruk is dat hier vol gens mij sprake van een overlast situatie. We hebben de minister hierover vragen gesteld en ik ben héél benieuwd naar zijn antwoord. De cru ciale vraag is: moet de overheid voor een locale ramp als deze onderne mers schadeloos stellen? Dat wordt een lastige discussie. Ik denk dat het voor het Rijk héél moeilijk wordt om in dit soort situaties met schadever goeding over de brug te komen.' Gepureerde Bob Verburg (midden) bekijkt de schade in een perceel narcissen van de Texelsun in polder Het Noorden. g„„„, r™,™., Geluk doelde onder meer op de norm van honderd millimeter per etmaal, die op Texel niet wordt gehaald. Calamiteit Dat de geleden waterschade onder het normale bedrijfsrisico valt, wil er bij Verburg met in. 'In de afgelopen maanden is er op Texel tussen de 500 en 600 millimeter water gevallen, ongeveer dubbel zoveel als normaal. De gemalen konden het water met snel genoeg verwerken. Het land werd een soort spons, waaruit het water met wilde wegzakken. Door die combinatie stonden er nu gebieden onder water die nog nooit onder wa ter hebben gestaan. Er is hier echt sprake van een calamiteit. Ik zal pro beren het beeld dat de minister nu van Texel heeft - dat het met de schade allemaal wel meevalt - te ver anderen.' Dat zal nodig zijn, want minister Van Aartsen had geen enkele vertegenwoordiger naar Texel ge stuurd. Maar schriftelijk had de be windsman wel van 'zijn belangstel ling' blijk gegeven. Verburg laat er geen twijfel over be staan dat de provincie zelf geen mid delen heeft om de boeren schade loos te stellen. 'Dat is een taak van de overheid. Maar ik zal zoveel mogelijk aandacht mobiliseren om geld los te krijgen.' Hoe ellendig de wateroverlast ook is voor de benadeelden, het heeft deel nemers aan het Masterplan Water Texel, waarin onder andere wordt nagedacht over peilverhoging in de wintermaanden, wel de ogen geo pend. Verburg: 'Ik denk dat de ont wikkelingen in de afgelopen periode zeker moeten worden verwerkt in het masterplan. We moeten kritisch kij ken naar de afwatering, de opvang van water en de pompcapaciteit van de gemalen. de voorste duinrichel of een duinverzwaring van minimaal hon derd meter. Aanpassing van de kust is mogelijk door middel van golfbre kers of strandhaken. In alle gevallen zijn zandsuppleties noodzakelijk. Een interessante optie wordt ge vormd door zogenaamde 'voedings- banken': megasuppleties in de diepe vooroever. Deze nieuwe zandbanken remmen de afslag bij superstormen en leveren via de sedimentenstroom een bijdrage aan de handhaving van de kustlijn ten noorden van de bad plaatsen. Inspraak Op de werkconferentie werden de onderzoeksresultaten van fase 1 en 2 besproken en vertelden de deelne mers in hoeverre zij zich in de probleemanalyse herkenden. Verder werd gevraagd of zij op hoofdlijnen konden instemmen met de aange dragen oplossingsscenario's. Dat bleek het geval. Concrete maatrege len werden niet besproken. Namens Texel vroeg burgemeester Geldorp om naast de veiligheidsaspecten re kening te houden met de belangen van natuurontwikkeling en toerisme. Zij kreeg de toezegging dat deze the ma's in projectfase 3 zeker de aan dacht zullen krijgen en dat de plaat selijke bevolking wederom mag meepraten over het te voeren kust- beleid 'Openheid, betrokkenheid en draagvlak zijn onmisbare pijlers van het project', aldus de stuurgroep Hollandse Kust 2050. In oktober wer den de Texelaars ook al in staat ge steld hun zegje te doen. Begin vol gend jaar zijn nieuwe regiobijeenkomsten voorzien. De voortgang van het project is op inter net te volgen via de website www.kustvisie.nl. In de voorspeelruimte van de muziek school vindt vrijdag van 11.00 tot 11.45 uur de afsluiting plaats van de derde fase van het IMV-project (instrumentale vorming op de basis school). In dit project maken de leer lingen van groep vijf van de basis school gedurende twaalf weken kennis met een aantal muziekinstru menten. Hierna kiezen zij een instru ment waarop zij de rest van het jaar les krijgen. Tussentijds en aan het eind van het schooljaar vinden presentaties plaats. We kunnen hoog en laag springen. Binnenburg 6 wordt toch wel ge sloopt. De eigenaar hecht geen en kele waarde aan de schoonheid en architectonische waarde van het pand. Waar het mij om gaat. is dit: nieuwbouw kan ook mooi en vooral authentiek zijn. Kijk maar naar hotel De 14 Sterren bij de Worsteltent, kijk naar dat 'nieuwe' pandje in de Gravenstraat. Gebruik oude steen tjes. oude dakpannen, hout enz Texel is een eiland, met dorpen. Geen Almere. De architecten hier lijken wel te vergeten dat je ook in oude stijl leuke dingen kan ontwerpen. Zie dat als een uitdaging. Stap eens af van de kunststof. Het centrum van Den Burg wordt steeds saaier. Het kan echt anders. Een goed voorbeeld is het centrum van Haarlem. Daar moet ook een McDonald zich aanpassen aan het historische aangezicht. We, opdrachtgevers en architekten, moe ten alleen wel willen. Of zou het altijd een kwestie van geld zijn? Gertha Wessels, Den Burg Restaurant De Buteriggel is niet op zoek naar een nieuwe beheerder, zoals vermeldt in het artikel 'Conflict, pachter of in dienst van restaurant De Buterriggel?', maar naar een nieuwe huurder, zo laat Hester den Uyl we ten. De winnaars van de kleurwedstnjd die de Hema in verband met Sinterklaas hield, zijn: Miranda Reij, Baruch Tromp, Nina de Bruijn, Lysanne Vermeulen, Yanthe Visee. Elske van Raaphorst en Natanja Hm Zij kunnen hun prijzen komen afhalen. De meierblis wordt te duur. zeggen ze. Waar halen we dan onze vurige saamhorigheid vandaan? Blazers verdrijven boze geesten. Texel werkt aan lage drempels en diepgaande blokkades Wij dienen ons nuchtere verstand altijd weer te gebruiken, ook al willen wij daar wel eens vanaf. Wij blijven schapen, ploete rend door modderige akkers, op zoek naar een sappig knolletje dat door de regenval niet kon worden geoogst. Het is bovendien winter aan het worden. En een strenge winter, zo wordt vol verve voor speld. 'We krijgen een hele strenge', roept de krantenman jolig 'Zo eén van het vriest dat het kraakt en de vogels liggen bevroren op de grond, ga er maar aan staan'. Ik knik hui verig en wat bevangen. We krijgen er één zodat de zee schotsen zal hebben. We zullen schaatsen als beesten en alle dagen snert De loodgieter knikt opgewekt. 'Ze zeg gen het', bevestigt hij met een vette grijns. 'Wie zijn ze?', probeer ik. 'Ge woon, ze.' Hij groet met een korte zwaai van zijn hand, trekt de rits van zijn trui tot ver boven zijn kin en stapt in laarzen waarin ik de schapenvachtjes al zie liggen. 'Ze' zal God wel weer zijn, denk ik miezerig. Voorlopig geloof ik de voorspellingen niet Eerst zien. Maar alles komt in drieën weet ik uit er varing en ik ben dan ook niet ver baasd wanneer mi|n broer mi| belt met de woorden: 'Je zal nog huive ren op dat heilandeiland van je. Heb je gehoord wat ze voorspellen? Een dikke vette winter is in aantocht, twintig graden vorst, aanhoudend koud Bevroren sloten, bevroren ruiten, bevroren leidingen. Texel wordt Nova Zembla en jij wordt een held.' Zijn lach galmt na wanneer de hoorn er al lang opligt. Hij was een van die verwanten die er mets van wilden weten dat ik op Texel ging wonen. Koud, kaal en ver, was zijn eenvoudig commentaar. Krijg je spijt van. Wijd, stil en schitterend, zei ik keer op keer We kortten het in. 'KKV', riep hij. 'WSS'. riep ik. Tartend is mijn broer. De aanko mende kou is mij nu drie keer aan gezegd en ik geloof heilig in het getal drie. Ik geloof ook zeer in het getal zeven. Beiden getallen geven mij een goed en veilig gevoel, een soort kosmische gerechtigheid die maakt dat uiteindelijk alles echt goed komt en wi| met gedoemd blij ven op schapen te lijken, ploeterend in de modder. Toch hou ik niet van voorspellingen, zelfs niet over een strenge winter. Ik hou er niet van en ik word er als een magneet naar toegetrokken. Het begon al als zesjarige. De stiekeme zwerftochten naar de kermis, een terrein dat mij streng werd verbo den Maar de lokkende roep van de waarzegster trok mij weg van mijn huiselijke normen Ik legde een nooit geheel schone kinderhand in de hare en keek haar vol vertrouwen aan. 'Ik wil weten, ik wil iets weten.' 'Wat wil jij weten kleintje?' 'Alles', zei ik. 'Wat er gaat gebeuren'. 'Aha, alles wat er gaat gebeuren.' Ze zuchtte, ze pufte, ze streek langs mijn hand, ze kneep in mijn pols. ze schudde een bos blauwzwart ge verfde haren over haar schouder, ze schudde vervaarlijk met een grote boezem, waarover een zwarte trui vol glitters lag gedrapeerd. 'Het wordt cool', zei ze fluisterend en boog zich naar mij toe. Er was een nooit meer uit te wissen geur die zich vastzette in mijn haren. 'Cool, cool, cool', zei ze weer. Haar arm banden rinkelden. Haar ogen waren heldergroen en leken op die van onze kat. 'Je zult als de schapen zijn, ploeterend in de aarde. En la ter, véél later zul je op een eiland wonen.' 'Een eiland?', vroeg ik. 'Een echt eiland?' 'Het is er wijder dan de hemel', knikte ze bemoedigend. Ik rende terug naar mijn huis, zwoor nooit meer te gaan en ging ieder jaar weer. Ze sprak nooit meer over een eiland. Toen mijn broer weer belde, riep ik 'WWS' en 'het kan mij met streng genoeg worden, die winter'. Dana Rover

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5