Ecologisch pionier Maria Bakker heeft nu tijd voor eigen moestuin limop-prijs voor slagerij De Boer lk droom van een ecologisch eiland waar boeren biologisch groente telen Lubertischool maakte Koger bossen schoon TEXELSE y coURANT Klaverjasdrive werd succes Sportvissen Will Rovers gooit 201 Programma zaalvoetbal Advent De Koog DINSDAG 5 DECEMBER 2000 n de jaren '70 kwam de zorg voor het milieu in de belangstel- ing te staan en in de alternatieve hoek koos men om die reden ioor vegetarisch voedsel en biologisch-dynamisch geteelde ;rni [roenten. Tegenwoordig speelt ook het eigen belang van de aa lonsument een rol. Voedselallergieën, wantrouwen tegenover ït! lenetisch gemanipuleerd voedsel en angst voor BSE en andere :iekten doen consumenten besluiten hun heil te zoeken in bio- agische winkels. Op Texel stond de Duitse Maria Bakker mede uu ian de wieg van de verkoop van biologisch verantwoorde voe ling. Na 23 jaar 'groene groente' neemt zij afscheid van de Jatuurwinkel in de Hogerstraat. 'Het zou mooi zijn als de exelse boeren massaal overschakelen op ecologische land- a iouw en veeteelt. Dat zou pas bijdragen aan het duurzaam- leidsimago.' 33 mi ita anln het begin hadden we geen winkel raar een consumentenkring, een lubje klanten dat centraal groenten ikocht aan de overkant en verkocht d'Ouwe Ulo. Dat was in 1977. rans Timmer - die uit de Zaanstreek 3' aar Texel was gekomen - was de nitiatiefnemer en hij zocht medewer- 5; }ers. Vanuit idealisme ben ik erin ge tapt en tot op de dag van vandaag dat mijn drijfveer geweest. Je wilt lts goeds doen voor de aarde en de amenleving, het is bijna politiek. 9C roeger was ik strenger in de leer, laar tegenwoordig koop ik ook wel ens in gewone winkels Ik heb ook jltijd veel plezier gehad. De omgang iet mensen is zó leuk. Ik heb er vele '9e rienden aan overgehouden, ik heb als Itijd veel vrijheid gehad en het ge- oel dat de winkel van mi| was. Als ik list dat ik de volgende ochtend noest werken kreeg ik vlinders in lijn buik. En ach, vervelende men en ben je ook zo weer kwijt. Het is 'eelen winkel, de klant gaat vanzelf weer weg. Als je plezier hebt en gedreven bent kun je bergen verzetten. Vóór die tijd had ik regelmatig last van mijn rug maar sinds ik in deze branche zit ben ik niet meer ziek geweest. In 1962 was ik met de Christliche we samen gaan reizen en eindelijk onze dochter in Nieuw-Zeeland be zoeken en regelmatig bij onze zoon in Deventer langsgaan. Na de Ouwe Ulo verhuisden we naar het afgebroken pandje aan de Burg wal, achter bloemenzaak Groene- woud. Al snel werd het daar te klem en vertrokken we naar de Waalder- straat. DeTimmers verlieten in 1985 het eiland en ik werd vennoot, samen met de Belgische Christine Fratteur. Dat was wel grappig: een winkel op Texel met een Duitse en een Belgische aan het roer. Omdat de huur te hoog werd zijn we verhuisd naar het oude pand van Roeper in de Warmoesstraat en later, vanwege ruimtegebrek, naar de schapenboet aan het Schilderend Na acht jaar waren we ook daar uit ons jasje ge groeid. Timmer keerde terug, werd weer vennoot en we verplaatsten de melk of besmet vlees en je ziet het aantal klanten meteen toenemen. Mensen worden bewuster van wat ze eten. Een grote kruidenier als Albert Heijn neemt niet voor niets steeds meer biologische groenten, zuivelproducten en scharrelvlees in zijn assortiment op. Ik ben niet bang voor de concurrentie van het groot winkelbedrijf. Hoe breder het alterna tieve voedsel wordt geaccepteerd, hoe beter. Als de vraag groter wordt kunnen de productie- en transport kosten ook een stuk omlaag. En in de speciaalzaak kun je als klant met al je vragen terecht en is de service uit stekend. Mocht de concurrentie van de supermarkt toch dodelijk blijken, dan ben ik in ieder geval een pionier geweest, een radertje in deze belang rijke ontwikkeling. In de loop der tijd is het aanbod enorm gegroeid. In het begin had je alleen biologische groenten, peul- Arbeiter Jugend uit Köln op kampeer boerderij Jonkersbergen om voor jongeren uit achterstandsgezinnen te koken. Daar leerde ik Jan kennen. We hebben drie jaar verkering gehad voor we trouwden en vijf jaar in Langedijk gewoond. Texel bleef trek ken en we zijn teruggegaan Daar heb ik geen moment spijt van gehad. Ik ga hier nooit meer weg. Jan is onderwij zer op de Jozefschool. Eind van het jaar gaat hij met pensioen en kunnen winkel in 1994 naar de huidige plek in de Hogerstraat, waar ik twee jaar later in loondienst trad. Nu zwaaien Hanny en Peter er met een bewon derenswaardig enthousiasme de scepter. De Vlier werd Gimsel en nu, na de fusie, heet het de Natuurwinkel. Ik denk dat Peter en Hanny het wel redden. Ze zijn bevlogen en staan vierkant achter de zaak. Ik zie de toe komst met vertrouwen tegemoet. Eén bericht in de krant over gif in de het gangbare voedsel is te goedkoop - maar het gaat om een bewuste, principiële keuze en dan mag het wel wat kosten. Je kunt op andere dingen besparen. Ik heb vaste klanten die tweedehands kleding kopen om zo veel mogelijk bij ons te kunnen aan schaffen. Of het beter is voor de ge zondheid? Dat is moeilijk aan te tonen, maar ik denk dat veel ziekten waarvan we de oorzaak met weten met bestrijdingsmiddelen of de bio- industrie te maken hebben En wat genetisch gemanipuleerd voedsel op lange termijn in het menselijk lichaam en de natuur teweegbrengt is nog met te overzien. Dan kun je maar beter op safe spelen. Ik vind het jammer dat we de groen ten van de overkant moeten halen. Het transport is vervuilend, maar op Texel kunnen we nergens terecht. De familie Kuip uit De Westen heeft een tijdje geleverd maar kon het met vol houden en bij Donatus kunnen we voor veel dingen terecht, maar met voor groenten en vlees. Ik droom wel eens van een geheel ecologisch ver antwoord eiland, waar de boeren de handen ineenslaan en op biologische manier groenten en granen telen en vee houden. Dat zou pas duurzaam zijn! Ik denk ook dat er interessante afzetmogelijkheden aan de overkant zijn. Het afscheid zal me denk ik niet zo zwaar vallen. Ik heb het aantal wer kuren geleidelijk verminderd. Eerder dacht ik dat ik dat ik tot mijn 65® door zou gaan. maar dan zou ik er nog drie jaar aan vast moeten knopen en daar zie ik tegenop. Eigenlijk is een mens vanaf zijn zesde levensjaar gebon den, móet hij dingen. Nu wil ik wel eens vrij zijn van alle verplichtingen. Lekker lezen, reizen, aandacht schenken aan mijn kleinkind. En wroeten in mijn volkstuintje op de Hogeberg. Dat was wel leuk: ik ge bruik geen kunstmest of bestrijding smiddelen en was één van de weini gen die deze zomer geen last hadden van aardappelziekte.' vruchten en brood. Ik heb zelf nog vegetarische schijven gemaakt en volkoren koek en appelgebak. De in troductie van het eerste verantwoor de snoep was een bijzondere gebeur tenis. Nu heb je milieuvriendelijke wasmiddelen, vleesvervangers in al lerlei vormen, biologische pasta's, een enorm ecologisch aanbod: wie wil hoeft nergens anders meer te ko pen. Je bent voorlopig nog wel een stuk duurder uit - of, anders gezegd, Maria Bakker, wegbereider op Texel voor biologisch-dynamisch geteelde groenten. Pc ilagerij lepe de Boer heeft de aa ^mop-prijs van de Ondernemers- tie vereniging De Koog Badplaats ge- rra iregen. Het bedrijf heeft deze eer ivrj e danken aan de durf en het me mdememerschap dat aan de dag he 'erd gelegd bij de verplaatsing no an de Dorpsstraat naar de Nikadel ijni n door het overwinnen van de ruc moeilijkheden die daarbij ontston- oöfen. Dn! je- te verhuizing naar de nieuwe locatie 'e veel minder 'in de loop' ligt dan ieils oude plek aan de drukke Dorps- sti laat, hield risico in maar bood tap oede mogelijkheden voor uitbouw Ri l een verandering van de bedrijfs- Va' oering met toekomstperspectief De lei edrijfsruimte werd drie keer zo groot ee i de catering-poot ('eetwinkel') ty 'eeg daarin een nadrukkelijke teats. Dat laatste bleek in planolo- lan isch opzicht een grijs gebied te zijn. VTi r kwamen bezwaren tegen de ver eende horecastatus van het bedrijf n die leidden er zelfs toe dat de ouw gedurende zes weken werd m ttgelegd. lepe de Boer moest uitein- mi telijk genoegen nemen met beper- mgen (hij mag bijvoorbeeld geen offie en warme maaltijden serveren) 'aar hield overigens vast aan het snd Skozen concept. De zaak loopt <ans als een trein. De Nikadel blijkt «Jaor een bepaald type bedrijven zij "na mogelijkheden te bieden, naast Dorpsstraat die zich vooral leent aor 'recreatief' winkelen. Is Klimop-prijs bestaat uit een echte "tiop-plant en is als prijs gekozen enfmdat hi| symbolisch is voor het be- je fip 'hogerop komen'. De plant werd (te1 "idagavond in hotel Greenside door 'arry Wuis overhandigd aan de zeer "raste Kees Moorman, éèn van de firmanten van de slagerij-eet- winkel, tijdens de huishoudelijke najaarsvergadering van de ondernemersvereniging De Koog Badplaats. Bestuurswisseling Het toeval wilde dat dezelfde Moor man vlak daarvoor in het bestuur was gekozen, samen met Jan Bakker (di rectie hotel 'Greenside'). De twee nemen de plaats in van Harry Wuis en Cor Kuip die zich niet herkiesbaar hadden gesteld. Namens de Koger ondernemers sprak Rein Stam van De Kuip woorden van dank en over handigde geschenken. Voorzitter Wuis en secretaris Kuip hebben zich met alleen voor het Koger bedrijfsle ven ingespannen maar waren ook actief in andere organisaties. Dat geldt in het bijzonder voor Wuis die zich opwierp als ambassadeur van De Koog en onder andere naam maakte met zijn strijd tegen het zwerfvuil en met de beslommeringen die vervanging van de bestrating van de Dorpsstraat met zich meebracht. Ten aanzien van de sluitingstijden van de horeca had hij zijn eigen opvattin gen, maar volgens Stam had dat geen afbreuk gedaan aan het respect dat men voor Wuis had. Naar aanleiding van zijn vertrek had Wuis in zijn openingswoord terugge blikt op het afgelopen decennium waarin hij als bestuurder van de ver eniging actief was. Hij toonde zich tevreden, al was er ook het een en ander misgegaan. De nieuwe bestrating en de verlich ting noemde Wuis een aanwinst voor het koopklimaat van de badplaats, al bleef hij het kwalijk vinden dat enkele ondernemers hebben geweigerd hun financiële aandeel daarin te leveren Het blad 'De Koog Info' werd ook een (Foto's Harry öo Gmol) succes. Met de financiën van de ver eniging was het in het verleden wel eens zorgelijk maar ook in dat opzicht is De Koog Badplaats nu gezond. De ondernemersvereniging kan zich jegens de gemeente niet opwerpen als vertegenwoordiger van de Koger gemeenschap. Dat is de taak van de dorpscommissie en Wuis was dan ook blij dat de contacten daarmee goed zijn. 'Dat was nodig omdat het overleg met de gemeente slechts via de dorpscommissie structureel mo gelijk is, tenzij er sprake is van een gemeentelijk belang zoals de open bare orde. Dan werden wij voor vol aangezien en mochten wij ook mee betalen en overleggen'. Toekomst Wuis had ook een toekomstvisie. Over dertig jaar moet De Koog een voorbeeldige en schone badplaats zijn met een grote ondergrondse par keergarage, voldoende woningen voor seizoenkrachten, horeca- openmgstijden tot maximaal 2.30 uur, een totaal andere inrichting van de Nikadel en het zogenaamde tussen gebied, bungalows en een golfbaan in de duinen, een boulevard - kortom een bijzonder aanbod van hoge kwa liteit, waardoor de toeristische beste dingen er vier keer zo hoog zullen zijn als nu, bij een aantal overnachtingen dat in het hoogseizoen eerder lager dan hoger zal zijn. Boom De kastanjeboom achter de woning van de onlangs overleden Joke Vis ser zal niet naar het dorpsplein wor den overgeplant. Diverse Koger on dernemers hadden dat gewild om het plein aan te kleden, maar de dorps commissie is er tegen. Die vreest dat de kastanjeboom een hinderpaal zal zijn voor de kerstboom die er jaarlijks wordt neergezet en voor de inrichting van het plein voor zomerse activitei ten. Los daarvan had de dorps commissie ernstige twijfels of de (oude) boom de overplanting zal overleven. De ondernemers hebben zich daarbij neergelegd. Overeenstemming is er wel over de wenselijkheid om de Dorpsstraat ge durende het hele jaar voor alle gemo toriseerd verkeer te sluiten, met uit zondering van auto's die de bedrijven bevoorraden. Er komt dan ook een eind aan het stallen van auto's voor winkels. Ondernemers zelf hadden de gemeente om de permanente af sluiting gevraagd B en w waren vóór maar lieten hun beslissing mede af hangen van de dorpscommissie. Die heeft laten weten het wenselijk te vin den en de ondernemersvereniging heeft zich daarbij aangesloten. Ook in financieel opzicht waren de braderieën van de afgelopen zomer een succes. Van het aanbod van de ondernemersvereniging om de braderiecommissie met ƒ5.000,- te steunen, hoeft dan ook geen gebruik te worden gemaakt. Er is wel een ander probleem. Het blijkt moeilijk om de ondernemers te bewegen ook stalletjes te zetten in de Nikadel om dat in de Dorpsstraat nu eenmaal veel meer publiek is. Bovendien is de ruimte voor stalletjes in de Dorps straat beperkt en dat wordt in de na bije toekomst nog erger als de plan nen voor de Nieuwe Toekomst zijn uitgevoerd. Thans wordt overwogen om dit verlies te compenseren door het plaatsen van stalletjes op het dorpsplein voor de kerk. Kees Moorman en partner-medefirmant Katja met hun klimop. Ondanks enige tegenslag meldden zich vrijdag toch nog 64 kaarters in dorpshuis 't Skiltje om onder leiding van vereniging De Doormars te klaverjassen voor het goede doel. Met z'n allen maakten ze er een ge zellige en feestelijke avond. Hoogte punt was de verloting De bedrijven uit Oudeschild hadden ervoor ge zorgd dat het biljart bomvol waarde volle prijzen stond, die uitnodigden om veel lootjes te kopen. Na aftrek van de kosten bracht de avond ruim ƒ700,- op, te besteden aan kerst pakketten voor de ouderen van het dorp. Drie leden van de Sportvisclub Texel deden afgelopen weekend mee aan de Sinterklaaswedstrijd op de Af sluitdijk. In totaal 145 vissers visten onder uitstekende omstandigheden in drie vakken Toevalligerwijs be landden de Texelaars bij elkaar in een vak, waar zij geen slecht resul taat boekten Poul Verhagen werd zestiende in het eindklassement. Zes vissers haalden meer dan een meter vis boven water, 25 vissers vingen bot. De volgende wedstrijd is de naselectie om het Nederlands kam pioenschap in Zuid-Holland op za terdag 9 december; 17 december is dan de laatste wedstrijddag van dit jaar. Uitslag: Poul Verhagen 75 cm, 4 vissen (6de in zijn vak, 16de in het eindklasse ment); Nico Tessel 43 cm, 2 vissen (18de, 49ste); Rein Kuyper 40 cm, 2 vissen (18de, 49ste). Er werd uiteraard ook gekaart. Het gelegenheidskoppel Dirk Westdorp en Cees Backer was op dreef. Het was dat ze in het laatste potje zo slecht speelden, anders waren ze ruimschdots boven de 8000 uitgeko men. Met 2242+2275+2065+1159 punten eindigden ze wel op de eer ste plaats. Thijs Smit en Dirk Kalver- boer sprokkelden 7416 punten bij el kaar en veroverden de tweede plaats. Derde, met 7210 punten, werd het koppel Netty en Joop van Sikkeleras. In de bowlingstnjd tussen All Stars en Heksenketel gooide Will Rovers een game van 201 en stelde daar mee de winst voor All Stars veilig. Net zoveel punten gooide Frans van Westenbrugge van Pet's Place in de wedstrijd tegen Badweg Sportief. Zijn team moest echter de winst aan Badweg Sportief laten Marcel Witte van De Koogel gooide een mooie serie van 726 (een gemiddelde van 181,5) tegen Sommeltjes, terwijl de wedstrijd tussen Hordifood en Nooitgedacht lang gelijk op ging. Uiteindelijk eindigde dit in een over winning voor Nooitgedacht. Uitslagen: Donderdagleague Drogisterij Mets- TZN 2-3; Badweg Sportief-Pet's Place 4-1Hordifood-Nooitgedacht 2-3; All Stars-Heksenketel 5-0; Speelkwartier-Visvogels 4-1; Sommeltjes-De Koogel 1-4. Huisvrouwenleague: Flair-Klavertje Vier 0-4; Jutter-WBZ 2-2; Pms-T- Fords 3-1 Woensdag 6 december De Koog C1 -De Krim C1 18.30 De Krim 5-Texel'94 5 19.25 Klif 3-Oosterend 3 20.15 Klif 5-Oosterend 4 21.05 Casino heeft zaaldienst. Donderdag 7 december Klif C1 -De Koog C2 18.45 Oosterend 5-ZDH 2 19.25 RAB 2-ZDH 3 20.15 NIOZ-De Krim 3 21.05 Texel'94 heeft zaaldienst. Vrijdag 8 december De Krim E1-De Krim E2 16.45 Texel'94 D1 -Oosterend D1 17.25 Texel'94 6-De Krim 4 18.15 Mantje 1 -Oosterend 1 19.05 Jelleboog 1-De Krim 1 20.00 Klif 1-De Koog 2 20.50 Texel'94 3-De Krim 2 21.40 Texel'94 1-Klif 2 22.30 Mantje heeft zaaldienst. Ouderen uit De Koog en omgeving zijn vrijdagmiddag 15 december wel kom op de adventsviering van de dorpscommissie in dorpshuis De Hof. De middag begint om 14.30 uur en wordt afgesloten met een geza menlijk broodmaaltijd. Deelname kost ƒ5,- per persoon, opgeven kan - vóór 10 december - via de telefoon nummers 317283, 317729 en 317895. De kinderen van de Lubertischool hebben woensdagmorgen de bossen rond De Koog uitgekamd en alle rom mel die ze tegenkwamen verzameld. Gestoken in overals, laarzen en werk handschoenen trokken zij gewapend met vuilniszakken in een straal van rond anderhalve kilometer rond hun dorp door bos en duin. De schoonmaakactie wordt sinds vijf jaar in samenwerking met Staatsbos beheer en hotel Opduin gehouden. De scholieren troffen onder meer planken, tuinstoelen, pallets en meubelkussens aan. De hoofdmoot bestond uit bierblikjes en drank flessen. De oogst was beduidend minder dan vorig jaar, toen ongeveer het dubbele werd opgehaald. "De bossen worden schoner. Misschien dat onze actie daaraan bijdraagt. Op een plek waar al rommel ligt gooi je gemakkelijker iets neer dan in een ongerept stukje natuur', aldus één van de onderwijzers. Na afloop wer den de kinderen bij Opduin onthaald op gevulde koeken en warme choco lademelk en poseerden zij trots bij hun buit. (Foto El/ut Boscht el<Ns afscheidscadeau ontving Harry Wuis onder meer een landschapsfoto van Texel.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7