'Huisartsenzorg in neerwaartse spiraal' gemeente schaft de rielklem definitief af Huisartsen: cent per overnachting voor Medische Post ^====?C±^ Werkdruk te hoog en vergoeding te laag l fcXüLib J COURANT - ^>1 HTEHROOIEROOlWPRk 7 RRN OF»»»i_ MUN HRRDL00P BROEK MÊT r-^ KUM6T6TÖF J I <bTREEFooa n K)MET Bfl KKÊJKS /feROHOWÊÊRpOKj fe, GEWOON HETy )BlHHertBORGéf iBOETÊNKLeaoJ V<oop /V/£^ QtLood Semeente keurt pslag vuurwerk Weikoop af TRtk~ik nou Welk pak trekken we dit jaar aan? oer havengebouw geëgaliseerd Harry Wuis lid van Verdienste Horeca Nederland TCVTh r CR c VRIJDAG 8 DECEMBER 2000 college heeft besloten geen iruik meer te maken van de Iklem bij het optreden tegen ienlandse foutparkeerders. Het Idel wordt te onsympathiek ge- den en niet in verhouding met jedragen aan parkeerbelasting jrom het is te doen. wielklem was enkele jaren gele- het enige middel om op te treden >n buitenlanders (voor het over- e deel Duitsers) die hun wagen der te betalen hadden neergezet een parkeermeter of parkeer- imaat. Het invorderen van de ie in het buitenland was namelijk probleem, waardoor parkeer- tredingen van buitenlanders in >raktijk ongestraft bleven terwijl erlandse parkeerzondaars wél de ptgiro in huis kregen. koop, de winkel van Agrifirm de Waalderstraat, mag geen rwerk meer opslaan en verko- Dat heeft de gemeente beslo- naar aanleiding van een in- :tie van Advies Milieuver- ning, een onder het ministerie Defensie ressorterend bureau. rich mankeerde mets aan de bun- waarin het vuurwerk wordt op agen en voldeed Weikoop ook de andere voorzorgsmaatrege- maar het bedrijf heeft de pech dat jpslag op slechts twintig meter 'de dichtstbijzijnde bebouwing de Waalderstraat) is, terwijl de imumafstand vijftig meter be- igt. Vooruitlopend op nieuwe geving stelt de overheid aanmer- k strengere eisen dan in het ver- n, ongetwijfeld een gevolg van de werkramp in Enschede, g jaar verkocht Weikoop nog wel werk. Dat gebeurde met goed- ing van de gemeente, waar men dat moment nog van overtuigd dat het bedrijf niet vergun- splichtig was. In dat geval mag emeente zelf controleren of een oper voldoet aan de regels en is 1 advies nodig van het bureau es Milieuvergunning. Later werd lekt dat Weikoop wel een vergun- nodig had, aangezien er bij het t\\1 tevens benzine wordt opge ien. De andere verkopers van v/erk op Texel - Intertoys, Hielke mng en Voordeelland - zijn niet lunningsplichtig en genieten der- e ook met de speciale aandacht Advies Milieuvergunning. Tegenwoordig worden Duitsers aan gepakt via het invorderingsbureau Mandaat, dat de kentekengegevens opvraagt. De kosten daarvan zijn aanzienlijk. In 1998 was het bijna de helft van de opbrengst (46,8%) en in 1999 32,43%. Invordering van parkeerbelasting bij automobilisten uit Beneluxlanden is geen probleem omdat daar krachtens een verdrag dat deze landen hebben gesloten, in wordt voorzien. Bij 38 van de 503 Duitsers (7,65%) die in 1999 een bon kregen wegens met betalen van parkeerbelasting ble ven bleek het onmogelijk het geld te vangen zodat dit als oninbaar moest worden afgeboekt. Het jaar daarvoor was dat nog 13%. Bij Nederlandse overtreders waren deze percentages respectievelijk 2,77 en 0,3%. Het to tale oninbare bedrag aan parkeer belasting was het afgelopen jaar 3.293,-. Dat is zo weinig in verhou ding tot de totale opbrengst dat mid delen als een wielklem zijn te verge lijken met een kanon waarmee op een mug wordt geschoten. Schokkend Het aanleggen van een wielklem was telkens weer een drama. Want de nalatige werd op die manier niet al leen gedwongen het parkeergeld als nog te betalen, maar het aanbrengen en weer verwijderen van de klem (uit besteed aan autoschadebedrijf Schoenmaker) moest door de be trokkene ook worden vergoed en dat was aanmerkelijk meer. Bovendien leek het discriminerend dat alleen Duitsers met dit middel werden aan gepakt, ook al was het bedoeld om een andere vorm van onrechtvaardig heid te corrigeren. Parkeerzondaars uit andere landen dan Duitsland en de Benelux kunnen nog steeds de dans ontspringen omdat van inning in hun land niets terecht komt. Toch worden ook voor hen parkeerbonnen uitgeschreven (het afgelopen jaar tien gevallen) ter- wille van de rechtsgelijkheid. Het zou een vreemde indruk maken als op een zelfde parkeerterrein Nederlan ders, Belgen en Duitsers wel een bon zouden krijgen en Fransen, Spanjaar den en Zwitsers met. Niet slecht Naast het oninbare bedrag van 3.293,- aan parkeerbelasting loopt de gemeente ook bij de heffing van andere belastingen af en toe geld mis omdat de betrokkene wegens faillisse ment of anderen reden niet tot betaling is te dwingen. Het gaat echter om zeer kleine bedragen. Voorbeelden: onroe rend zaakbelasting 719,-, Reinigings rechten 1.882,-, hondenbelasting ƒ14,20, toeristenbelasting ƒ446,25 en forensenbelasting ƒ1.318.- Alles bij elkaar was het afgelopen jaar slechts ƒ10.288,-oninbaar De vraag of dat te danken is aan de welvaart, een hoge belastingmoraal of het feit dat de gemeente stevig achter zijn debiteuren aanzit, laat het college graag open. DAAR RED JE LEVENS MEE Voor een bezoekje aan de huisarts eerst een weekje op de wachtlijst of - erger nog - niet de dokter kun nen vinden die je als patiënt wil hebben. Het is al een bestaand beeld in achterstandswijken of af gelegen plattelandsgemeenten, maar op het eiland gelukkig niet aan de orde. 'Nog niet', zeggen de Texelse huisartsen, die zich grote zorgen maken over de toekom stige huisartsenzorg op het eiland. Om die onder de aandacht te bren- !t nieuwe havengebouw van de hting Passantenhaven Texel aan PEN-bassin is gisteren beton lort. Het oersterke fundament van euwbouw wordt gevormd door djnassieve muren en vloer van het Jrnalige pompstation waar vroe- ïet water werd ingelaten voor de rfabriek en van waaruit koel- ir werd doorgepompt naar de triciteitscentrale aan de overkant de IJsdijk. De ronde troggen nn ooit de pompen stonden wer- door medewerkers van Maarco v met beton gevuld. Op de jaliseerde bodem komt het itste deel van de sanitaire voor zieningen voor watersporters. In de rechter betonwand wordt een deur opening gezaagd zodat de douches en toiletten vanaf de aanlegsteiger toegankelijk zullen zijn. In het winter seizoen en bij extreem hoog water wordt het gebouw waterdicht afge sloten - de benedenverdieping zou anders blank kunnen komen staan. In de minder drukke perioden zullen al leen de sanitaire voorzieningen in het kleinere, bovenste gedeelte open zijn (niet zichtbaar op de foto). Waar schijnlijk zal volgende week de dam tussen het PEN-bassin en de huidige haven worden doorgestoken. {Foto Bon Bosch) gen draaien de artsen komende donderdag volgens 'estafette dienst', wat betekent dat ze beur telings anderhalf uur dienst doen en alleen voor gevallen die niet tot vrijdag kunnen wachten bereik baar zijn. 'Het gaat de verkeerde kant op. Er moet iets gebeuren.' 'Het beeld dat huisartsen het zo slecht nog niet hebben, is volledig achterhaald', zegt Hetty van Dijk uit Oosterend, die ook spreekt namens de vier andere Texelse praktijken. 'De huisartsenzorg loopt gevaar, bok op Texel. De huidige werkomstan digheden zorgen er voor dat te wei nig artsen dit mooie vak nog kunnen en willen uitoefenen. Daardoor komt de zorg voor de patiënten in gevaar. Het zal in de toekomst een stuk so berder worden.' De huisartsenzorg is volgens Ad Waverijn uit Den Burg in een neer waartse spiraal beland. 'Onze werk druk neemt door allerlei oorzaken toe. Patiënten stappen veel sneller dan pakweg 25 jaar geleden naar de dokter, mensen worden eerder uit de ziekenhuizen ontslagen, de vergrij zing neemt toe. met allerlei ouderdomsgebreken tot gevolg. Door de wachtlijst bij De Gollards blijft men langer thuis, waardoor de dokter vaker langs moet komen. En daarnaast zijn er de asielzoekers, waarop we geen enkele grip hebben. En dan zijn er nog de toeristen. De statistieken bevestigen hoe die de afgelopen jaren in aantal zijn geste gen. In de zomer kunnen we terug vallen op de medische post, maar in het voor- en naseizoen draaien de Texelse huisartsen er voor op.' Weekenddienst De hogere werkdruk beperkt zich niet alleen tot overdag Robbert van den Bent: 'Een jaar of achttien geleden, toen ik als huisarts begon, kreeg ik tijdens een weekenddienst maar een paar telefoontjes. En vaak was het nog met eens dringend. Als ik nu dienst heb word ik soms wel tachtig keer gebeld en moet ik er rekening mee houden dat ik diverse patiënten moet bezoeken. Het komt erop neer dat ik tijdens dienstavonden vaak gewoon aan het werk ben. De nach ten zijn moeilijk voorspelbaar, maar zijn zeker met rustiger geworden. Het kan goed gaan of fout. Die extra werklast op avonden en in week enden komt bovenop onze toch al drukke werkweek Dat gaat zo: vijf dagen werken, twee drukke dagen weekehddiénst en dan weer vijf da gen werken. Dan hebben we dus twaalf dagen achter elkaar gewerkt. Terwijl we daarvoor met, zoals in het bedrijfsleven wel gebeurt, worden gecompenseerd met vrije dagen.' WAO Waverijn* 'Daar komt nog bij dat de financiële lasten binnen een praktijk zwaarder worden, wat het werk er zeker niet aantrekkelijker op maakt. Daardoor komen er minder jonge art sen bij en gaat de gemiddelde leef tijd van de huisartsen omhoog. Bo vendien komen er - landelijk in ieder geval - steeds minder huisartsen, die het wél steeds drukker krijgen. Ze worden daardoor gevoeliger voor ar beidsongeschiktheid. Zo beland je in een vicieuze cirkel. Het feit dat de WAO-premies voor huisartsen met veertig tot driehonderd procent wor den verhoogd, bevestigt dat steeds meer artsen last krijgen van ..burn out". Deze hogere premie maakt het werk weer onaantrekkelijker en zo gaat de cirkel verder. Bovendien zor gen de nieuwe belastingmaatregelen, waardoor de stakingswinst zwaarder wordt belast, dat artsen versneld stoppen. Deze gaten worden, even als de open plekken die ontstaan doordat huisartsen arbeidsonge schikt worden, lang met overal opge vuld, zoals in Den Helder, maar ook dichter bij. Ter illustratie voert Hetty van Dijk haar eigen praktijk op. waar ze wegens ziekte van haar collega al een half jaar vergeefs op zoek is naar een waarnemer. 'Noodgedwongen draai ik. met ondersteuning van een huisarts in opleiding van de marine, een tweepersoonspraktijk in mijn eentje.' Kwetsbaar Waverijn: 'Op bepaalde plaatsen in Nederland zijn er nu al mensen zijn die géén huisarts hebben, iets dat tot voor kort ondenkbaar was. Net als de asielzoekers hebben zij nu alleen recht op noodhulp. Met vijf - gemid deld goed bemande - praktijken, mogen wë op'Texel nog niet klagen. Maar we zijn wel kwetsbaar, bijvoor beeld bij ziekte. Gezien de gemid delde leeftijd van de huisartsen, tus sen de veertig en de vijftig jaar, ver wacht ik ook op het eiland over tien jaar grote problemen. Zeker als er onvoldoende instroom is van jonge huisartsen. Want wie wil er nu nog zestig tot zeventig uur werken in de week? Dan hebben we het nog niet over de vergoeding. Want gemiddeld houdt een huisarts bruto twee tot drie tientjes per uur over. Toen wij begon nen had je geen keus. De invulling van het vak stond vast. Maar de nieuwe generatie neemt een veel gezondere houding in. Die zegt: 'Ik wil vier dagen werken, liever geen dien sten en de verloskunde kost me te veel vrij tijd, dus dat doe ik met. Het vak zoals wij dat zien wordt uitgehold. In de toekomst werkt een dokter van negen tot vijf uur. Buiten die tijden ontstaat er andere zorg. In de steden kan dat door schaalvergroting wor den opgevangen door een soort rondrijdende dokter, die goede zorg kan bieden. De huisarts is dankzij deze taakverlichting veel beter uitge rust en kan zijn werk dus beter aan.' Waverijn: 'Maar die schaalvergroting hebben we op Texel niet. Wij houden hier één nachtdienst per week en één weekenddienst in de vijf weken. Dat probleem zullen we op wat voor ma nier dan ook de baas moeten wor den. De oplossing moeten we niet zoeken in meer praktijken of meer artsen. Het aantal patiënten, op ba sis waarvan een huisarts wordt ver goed, neemt immers niet of nauwe lijks toe. Daardoor zou het inkomen per arts omlaag gaan, waardoor het voor een dokter al helemaal niet aan trekkelijk is om zich op Texel te ves tigen. Wellicht zouden we van bui tenaf mensen kunnen inhuren, bijvoorbeeld artsen van de marine, om de weekend- of avonddienst te draaien. Dat zou ons werk aanzien- Lees verder pagina 6 Harry Wuis is gisteravond be noemd tot Lid van Verdienste van de Koninklijke Horeca Nederland (KHN). Wuis ontving de speld en de bijbehorende oorkonde gister avond tijdens de jaarvergadering van Horeca Texel uit handen van Jeu Claes, voorzitter van de KHN. De onderscheiding viel de scheidend hotelier uit De Koog ten deel wegens zijn 'bijzondere kwaliteiten als ondernemer, die hij wist te combineren met een grote maatschappelijke betrok kenheid'. 'Die combinatie van bestuurlijke inzet en bekwaam ondernemerschap lijkt zeldzaam te worden', signaleerde horecavoorzitter Jook Nauta. 'Het is niet een kwestie van er geen tijd voor hebben, maar er geen tijd voor óver hebben', moedigde Wuis de Texelse (horeca)ondernemers aan bestuursfunctie(s) te bekleden. 'Mijn ervaring is dat je er veel zakelijke en persoonlijke contac ten aan overhoudt.' De Texelse huisartsen willen dat van de toeristenbelasting één cent per overnachting wordt besteed aan de Medische Post in De Koog, wat neerkomt op een bedrag van ƒ45.000,-. Momenteel bedruipt de Stichting Medische Post, die onder supervisie van de huisartsen staat, zichzelf. 'Maar het is ontzettend knijpen, geld voor investeringen is er niet en van de uren die we zelf in deze belangrijke toeristische voorziening steken, zien we geen cent', aldus de huisartsen, die vre zen voor het voortbestaan van de post die ervoor zorgt dat ze ook in de zomer voldoende aandacht aan hun Texelse patiënten kunnen schenken. De in 1992 opgerichte medische post neemt de Texelse huisartsen gedu rende negen weken in de zomer veel werk uit handen, maar het geeft zé ook extra werk. 'De post moet wor den beheerd, er moeten zaken wor den georganiseerd, afspraken wor den gemaakt met de apotheek en er moeten artsen worden gevonden, wat tegenwoordig echt niet makke lijk is. Het geld dat we zouden verdie nen als we de toeristen zelf zouden behandelen, ongeveer ƒ125.000.- per jaar, wordt gebruikt om de kos ten van de post, de huisartsen, de ondersteunende medewerkers, het schoonmaken en het onderhoud van te betalen, wat ongeveer ƒ130.000,- kost. Er zit geen enkele rek in. Lan ger open in het voor- en naseizoen, wanneer het ook steeds drukker wordt, is nu met haalbaar. Want we moeten er al op toeleggen. En dan rekenen we nog met eens de vele uren die we er als huisartsen in ste ken om die post, die toch een belang rijke voorziening is voor het toerisme, draaiende te houden. Het maakt ons mogelijk om de zorg voor de Texelaars op peil te houden Terwijl het echt niet ónze keus is dat al die toeristen hier komen. De gemeente is als beleidsmaker medeverantwoor delijk voor die toename. Dus vinden we dat de raad zijn verantwoordelijk heid moet nemen. Want denk maar niet dat ook maar één Texelse onder nemer ooit tegen ons heeft gezegd: 'Kunnen wij iets voor jullie doen?' Het verzoek is inmiddels neergelegd bij het college, dat zich tot nu toe beperkte tot een eenmalige garant stelling in 1999. Dat gaat de huisart sen lang niet ver genoeg. Het argu ment dat huisartsen zelfstandig ondernemers zijn, is volgens de art sen met steekhoudend. 'Wij willen dat de gemeente verantwoordelijkheid erkent voor de extra belasting die de huisartsen ondervinden door het toe risme. Want het kost ons gewoon erg veel tijd Als de gemeente aan onze wens tegemoet zou komen, dan zou de post wellicht ook iets langer open kunnen.' Jeu Claes van de Koninklijke Horeca Nederland speldt Harry Wuis de versierselen op de revers

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5