Nostalgische tafel van Boswijk verhuisde mee Texelpop toch in De Koninghal I Nieuw kantoor voor notarissen .TEXELSE COURANT1 Wijzigingen Tips TexelToerist Tevoko lijdt nipt verlies bedrijvigheid Vuurwerkhandel broers Helleman Parkeerhinder bij hotel Boschrand Milieubarometer ook voor hotels en restaurants Huisartsen Teso boekte lichte groei in november VRIJDAG 8 DECEMBER 2000 De één vindt het wel erg Romeins, de ander vindt het precies passen bij het ambt dat binnen wordt uitgeoefend. Half novem ber betrokken de notarissen Jan Doggeren Hendricus Kooi hun nieuwe pand op de hoek van de Emmalaan en de Beatrixtaan Ruimtegebrek lag aan de verhuizing ten grondslag. De verhuizing wordt door Hendricus Kooi omschreven als een 'ongeloof lijke klus'. Beide notanssen stroopten zelf de mouwen op. terwijl de VTB zich ontfermde over alle dossiers en akten. Dat gebeurde wel met machtname van veiligheidsmaatrege len. Kooi: 'Het betreft uiteraard uiterst vertrouwelijk materiaal Gelukkig was de afstand van het oude naar het nieuwe kantoor niet zo groot. Maar de vrachtwagen ging goed op slot.' Het oude notariskantoor aan de Elemert. dat in een ver verleden nog als TESO-kantoor heeft gediend, was veel te klem voor de enorme aanwas aan dossiers en ander papierwerk 'Van Weijland heeft er nog gezeten en daarna natuurlijk notaris Boswijk', vertelt Jan Dogger, die aanvankelijk als kandidaat-notaris de gelederen versterkte en in 1995 tot notaris werd benoemd. Hij nam het notariaat over van Boswijk. Kooi werd in 1997 zijn associé. 'Ik had een nogal proviso risch kantoor, omdat er niet genoeg ruimte was. De kamer was boven, wat een belemmering was voor men sen die slechter ter been waren. Daarnaast hebben we acht mede werkers. Het was gewoon veel te klein om goed te werken.' Rijkswaterstaat Een ander pand dus. Er werd door het tweetal over nieuwbouw nage dacht toen het kantoor van Rijkswa terstaat zich aandiende. Dogger: 'De enige reden waarom dat met is door gegaan is dat zij er bij nader inzien toch niet uit gingen. Dus kwamen we weer terug op het verhaal nieuw bouw.' De notarissen wilden beslist in Den Burg blijven. 'We hebben veel met instanties te maken die ook in Den Burg zitten. Bovendien is het de hoofdplaats van het eiland." Veel bouwlocaties heeft het dorp niet, dus de keuze was klein. Maar de hoek Emmalaan/Beatrixlaan was voor de notarissen ideaal 'Dicht genoeg bij het centrum, toch erbuiten en erg goed vindbaar voor onze overkantse bezoekers.' Architect Louis Uriot tekende het ontwerp. Dogger: 'We hadden duide lijke eisen ten aanzien van de inde ling. We wilden bijvoorbeeld beslist twee notariskamers beneden, zodat niemand een trap op hoeft.' Voor het bepalen van de ideale routing binnen het gebouw is uitgegaan van het oude kantoor. De trap onder de licht koepel vormt een centraal element in het ruim opgezette pand. Er is archiefruimte beneden en boven. 'Daar kunnen we voorlopig even mee uit de voeten', aldus Kooi. Over de buitenkant waren de notaris sen het snel eens. 'We vonden Uriots ontwerp uitstekend aansluiten bij een notariaat. We wilden geen ultra modern gebouw, maar ook weer niet een al te afstandelijk ontwerp.' Bij de bouw waren alleen Texelse bedrijven betrokken. 'Dat was ook een eis van ons. Wij zijn tenslotte Texelse nota rissen Een soort van: voor wat hoort wat,' Afspiegeling Twee notarissen lijkt misschien wat veel voor een eilandje als Texel. 'Dat valt wel mee hoor', aldus Dogger. 'Eerder werd Boswijk ook al onder steund door een ervaren kandidaat- notans. Het is trouwens een landelijke tendens dat er meer beweging op de onroerendgoedmarkt is. In de hele maatschappij moet steeds meer wor den geregeld en vastgelegd. Er zijn landelijk ook meer notarissen nodig, dus wat dat betreft is Texel echt een afspiegeling.' De verhuizing was tevens het mo ment om een nieuwe huisstijl te intro duceren. Op het briefhoofd, dat in samenspraak met Langeveld en de Rooij is ontwikkeld, staat een teke ning van de voorzijde van het ge bouw. De notariskamers zijn zeer verschillend ingericht, aangepast aan de individuele wensen. Kooi koos voor een strak, modern interieur met glas en rode accenten. Doggers kan toor is traditioneler. 'Ik heb de oude kast en tafel van Boswijk uit het an dere pand meegenomen. Een stukje nostalgie, zeg maar. Over deze tafel zijn zoveel stukken gepasseerd.' Het nieuwe seizoen is weliswaar nog ver weg. achter de schermen zijn de voorbereidingen alweer in volle gang. Zoals voor de nieuwe TexelToerist. Ook het komende seizoen zal het magazine bol staan van de informatie over het eiland. Verhalen, reportages en natuurlijk de Tips, met daarin al lerlei wetenswaardigheden. Tips over algemene informatie, het strand, uitgaan, sport, excursies, musea, kerken, ateliers, markten, boerdenjen, etc. Om onze gasten correct en zo compleet mogelijk over het aanbod, entreeprijzen, openingstijden, afvaarten en an dere zaken te informeren is het belangrijk dat nieuwe activiteiten of eventuele aanpassingen in de nieuwe editie van de TT worden opgenomen. Wijzigingen kunnen worden doorgegeven aan Marion Duinker uit Oudeschild, tel. 321 721, of fax 320 758. De volleyballers van Tevoko heb ben zaterdag na een spannende vijfsetter de winst aan Ardea uit Heerhugowaard moeten laten. De setstanden waren 25-20,22-25,22- 25, 25-22 en 11-15. Dat beide teams aardig aan elkaar waren gewaagd, moge ook blijken uit het totaal aantal gescoorde punten. Ardea maakte er slechts twee Tevoko begon goed. geconcentreerd en enthousiast. Met name de aanval via de zijkanten verliep goed en er werd veelvuldig gescoord. Na de eer ste set te hebben gewonnen, trad er echter wat verval in, mede veroor zaakt doordat Ardea meer service- druk ontwikkelde. De Texelse volleyballers maakten per set net wat meer persoonlijke foutjes dan de opponent uit Heerhugowaard, waar door het na drie sets 2-1 in het voor deel van Ardea was. Aanvankelijk leek het tij in de vierde set te keren ten gunste van de eiland bewoners. De thuisclub bouwde een 15-9 voorsprong op, waarna het als nog fout dreigde te gaan, met name doordat het Heerhugowaardse blok vat begon te krijgen op de Texelse buitenaanvallers. Maar via enkele uit stekende blokkerende acties van Joost Albers en Ron Broersma sleepte Tevoko alsnog een verlenging uit het vuur. Daarin misten de Texelaars de kracht en overtuiging om door te drukken. De achterstand van 5-8 bij de verplichte wissel van helft werd niet meer goedgemaakt. Door deze nederlaag zakt Tevoko wat weg in de brede middenmoot. Wan neer de eilandbewoners iets meer variatie in het spel kunnen brengen (meer dreiging in de middenaanval), kunnen ze echter nog ver komen in deze competitie. Notanssen Dogger (links) en Kooi voor hun nieuwe kantoor. (Foto Tessa van Oaalen) Hoewel vier maanden later dan gepland, gaat de twintigste editie van Texelpop toch door. De Stich ting Popmuziek Texel (STIPT) orga niseert een tweedaags festival op vrijdag 23 en zaterdag 24 maart volgend jaar. Locatie is de Burge meester de Koninghal, twee maan den geleden nog onderwerp van een dreigende rel. Het college meent dat voor de jubileumeditie een uitzondering mag worden ge maakt. Texelpop in de Burgemeester de Koninghal of in Question Plaza? Het was een vraag die het afgelopen na jaar nogal wat gemoederen in bewe ging bracht. STIPT wilde graag mo gen beschikken over de Burgemeester de Koninghal. omdat ze meent dat Question Plaza te klein is en onvoldoende mogelijkheden biedt om de bands - groot of klein, beginnend of geroutineerd - dezelfde faciliteiten te bieden. Uitbater Eddy Stiekema van Question Plaza meende echter dat zijn bedrijf bij uit stek geschikt is en dat er bovendien veel geld in met name de (geluids)- isolatie is geïnvesteerd om dergelijke evenementen er onder te brengen, terwijl de gemeente bovendien van hem had geëist dat de vroegere schouwburgzaal beschikbaar bleef voor het 'culturele leven' op het ei land. Horeca Nederland afdeling Texel pleitte om dezelfde reden vóór Question Plaza als locatie voor Texelpop, waarbij ook het bedrijfs belang van Stiekema een rol speelde. 'Het gevaar van paracommercie ligt altijd op de loer, hoewel het in dit geval misschien wat genuanceerder ligt. Toch is het vanwege de oneerlijke concurrentie goed om vast te houden aan de gestelde randvoorwaarden en de norm met te verleggen. Als je hier voor een uitzondering maakt, schep je mogelijk een precedent en gaan meerdere feesten zich buiten de horeca om afspelen', liet voorzitter Jook Nauta in de Texelse Courant vjn 10 oktober jongstleden weten. Bang geworden voor de consequenties besloot STIPT af te zien van haar plannen en was Texelpop voorlopig van de baan. 'Jammer', vond wethouder Nel Eelman, die Texelpop een 'tamelijk uniek evenement' noemt en die daarop door het ambtenarenappa raat liet uitzoeken of er misschien toch een mogelijkheid was om het festival doorgang te laten vinden in de Burgemeester de Koninghal. En die was er, zo concludeerde ze, aange zien de hal van oudsher is bedoeld om er culturele evenementen onder te brengen die elders niet kunnen worden georganiseerd. 'De vergun ningen voor De Koninghal zijn daar voor geschikt. In zulke gevallen is naar mijn overtuiging geen sprake van paracommercie', aldus de wet houder, die erkent dat het 'een lastige materie' is. 'Ik hoop van harte dat de horeca geen bezwaar gaat maken. Temeer daar het om de jubileumeditie van het festival gaat. Daarvoor heb ben we gemeend toestemming te kunnen geven. Waar Texelpop vol gend jaar wordt gehouden, zullen we dan opnieuw overwegen.' Op veel verzet lijkt het besluit niet te stuiten. Eddy Stiekema van Question Plaza zegt dat hij er vrede mee heeft, wanneer de catering tenminste in handen is van een gediplomeerd horecaman en dat lijkt met Ben Haak (exploitant van de kiosk van zwem bad Molenkoog) wel in orde. 'Zoniet, dan is sprake van paracommercie en dan neem ik aan dat Horeca Texel er bovenop springt.' Wel blijft Stiekema het een vreemde zaak vinden dat hij destijds verplicht werd gesteld de schouwburgzaal van De Lindeboom beschikbaar te houden voor derge lijke evenementen, dat er vervolgens veel geld is geïnvesteerd en dat de organisatie van Texelpop nu een an dere locatie zoekt. 'Maar dat is een andere zaak. Het gaat er hier om of het juridisch wel of niet mag.' Wel of geen paracommercie, dat Horeca Texel bezwaar zal maken is niet waarschijnlijk, aldus voorzitter Nauta, die aantekent nog niet op de hoogte te zijn van het besluit en de overwegingen dus ook niet te ken nen. 'Maar het college, of eigenlijk de burgemeester, heeft de bevoegdheid om ontheffing te verlenen voor het houden van evenementen in gebou wen die geen horecabestemming hebben, zoals bijvoorbeeld ook ge beurt bij fanfareconcerten en de aandeelhoudersvergadering van TESO. Texelpop lijkt me niet duide lijk een voorbeeld van para commercie en de gemeente gaat de laatste tijd zorgvuldig om met het verlenen van toestemming, dus het lijkt me niet zo'n probleem. In het al gemeen geldt dat we met per se be zwaar maken. Wel benaderen we dergelijke zaken met een kritische blik.' Ook Nauta benadrukt het niet logisch te vinden veel geld te inves teren in Question Plaza en er vervol gens geen gebruik van te maken. Overigens werkt STIPT aan een concertserie waarbij Question Plaza de komende wintermaanden met enige regelmaat onderdak biedt aan Texelse bands. Het programma is nog onder voorbehoud, maar zoals het er nu naar uitziet betreedt Expreszo op 9 december het podium, Rawhide op 23 december, is er op 13 januari een dubbelconcert met Intrude en Man X Man, musiceren Deluge and friends op 3 februari, The Small Buzz en The Shakin' Legends op 17 februari en Lomp en Spoiler op 24 februari. Muren van een door TNO geteste steensoort, dakplaten van 25 cen timeter dik en 400 kilo per stuk, een massieve brandwerende deur en een geavanceerde sprinklerinstal latie, die direct water begint te sproeien wanneer de temperatuur in en buiten de opslagruimte te hoog dreigt op te lopen. Het bun- kertje waar de firma Voordeelland van de gebroeders Raoul en Dimitri Helleman in Oudeschild vuurwerk voor de verkoop opslaat, voldoet aan de strengste veiligheidseisen. De bunker - die buiten de laatste week van december wordt gebruikt voor opslag van andere verkoop artikelen - is 2,70 bij 2,50 meter groot. Er mag maximaal 1000 kilo consumentenvuurwerk (niet te ver warren met het veel zwaardere evenementenvuurwerk) worden op geslagen. De broers zijn met hun plannen niet over één nacht ijs ge gaan. Ze hebben zich laten voorlich ten door de afdeling Milieu van de gemeente en de brandweer en ook in gesprekken met aannemer Siep Schellinger van Bouwbedrijf Frans Zegel kreeg de veiligheid van de op slag de grootste aandacht. In overleg met de bouwer is gekozen voor Ytong, een steensoort die twee maanden geleden nog door TNO werd getest op de Maasvlakte. Daar bij werd een van dat materiaal ge bouwde bunker die was gevuld met vijf ton consumentenvuurwerk bloot gesteld aan een grote brand. Na een Bands die op Texelpop willen spelen, kunnen zich opgeven bij Nils Lely, tel. 315 126 of e-mail: newslely® hetnet.nl. De lengte van de optredens hangt af van het aantal bands, maar zal naar verwachting rond de 35 mi nuten bedragen. 'Maar minder mag natuurlijk ook.' De gemeente wil wat doen aan de overlast die volgens omwonenden wordt veroorzaakt door rijen ge parkeerde auto's in de berm van de Bosrandweg ter hoogte van het gelijknamige hotel. In overleg met de hoteleigenaar zal worden beke ken wat er mogelijk is. De Bosrandweg is vrij druk en nogal smal. waardoor de auto's in de berm al gauw hinder opleveren, vooral als er uitstekende delen aanzitten, zoals fietsendragers. Wie tussen de auto's door het fietspad wil oversteken moet goed opletten, al is er volgens de gemeentelijke Overleggroep Verkeerszaken geen sprake van een echt gevaarlijke toestand. Er vanuit gaande dat de auto's voor een groot deel toebehoren aan gas ten van het hotel, pleit de werkgroep ervoor het beleid zodanig te wijzigen dat het verplicht wordt op eigen ter rein voldoende parkeerruimte te bie den aan gasten. Thans bestaat al een dergelijke regel voor grote logiesverstrekkende en daarmee te vergelijken gebouwen maar die wordt soepel toegepast. Als er onvoldoende eigen grond is om de parkeerplaatsen te realiseren, hoeft het niet. Na kampeer/recreatiebedrijven en agrarische bedrijven kunnen bin nenkort ook hotels en restaurants in aanmerking komen voor een 'milieubarometer' als ze voldoen aan bepaalde eisen op het gebied energiebesparing, afvalverwerking en andere op 'duurzaamheid' ge richte zaken. De Stichting Duur zaam Toerisme zal een proef project starten, waaraan wordt meegedaan door twintig hotels en restaurants. Het project kost bijna ƒ90.000,-. De provincie betaalt daarvan ƒ30.000,- en de gemeente heeft nu ook steun toegezegd: 10.000,-. Verder zullen de betrokken ondernemers zelf ƒ28.000,- bijdragen en het NUON is gevraagd om een steun van ƒ10.000,-. Het bureau Boschvaart Milieu Advies heeft ƒ11.441,- toege zegd. Dit bureau heeft het systeem ontwikkeld dat het bepalen van de 'duurzaamheid' van hotels en restau rants mogelijk maakt. Zoals bekend werden onlangs drie gouden, eén zilveren en één bronzen milieubarometer toegekend aan Texelse kampeer- en recreatie- bedrijven. Het college ziet dat als een eervolle zaak. 'Gebleken is dat de milieubarometer een uitstekend com municatiemiddel naar de gasten is. Hij kan het beste worden vergeleken met de Michelin-sterren voor restau rants en de ANWB-sterren voor verblijfsrecreatie. Hoe meer sterren, hoe beter.' VERVOLG VAN PAGINA 5 lijk verlichten. Maar dan moeten die er wel zijn en als we op de huidige weg doorgaan, zal dat niet het geval zijn. Er moet dus een uitbreiding ko men van de opleidingsplaatsen en een volwaardig inkomen voor de huisartsen in opleiding. Verder pleiten we voor een regeling van avond-, nacht- en weekenddiensten die een einde maakt aan deonaanvaardbare werkomstandigheden. Ook willen we een reële vergoeding voor praktijk- kosten, zodat de huisarts zijn privé- inkomen hiervoor met hoeft aan te spreken. Dit inkomen moet worden herzien naar de maatstaven van deze tijd.' De praktijk Van Dijk/De Grave maakt, gedwongen door de omstandighe den, sinds kort gebruik van een tele fonische doktersdienst voor in het weekend. Van Dijk: 'Want voor tele fonische vragen over medicijnen, af spraken of iets anders kunnen we niet terugvallen op personeel. Die worden nu doorgeschakeld naar een dokters- dienst in Nijmegen. Ze worden te woord gestaan door een ervaren doktersassistente, die de vragen be antwoordt en een lijstje voor het spreekuur maakt, dat ze naar ons toe faxt. Voor spoedzaken zijn we uiter aard wel beschikbaar. Het leidt tot een reductie van negentig procent van de werkzaamheden en dat geeft hier in huis veel rust.' Het nadeel is dat de artsen zelf voor de kosten opdraaien. 'Dat artsen nog torenhoge inkomens verdienen is een fabeltje. De onkostenvergoeding is beneden de maat. Sinds vorig jaar zit ik zelfs onder de ziekenfondsgrens.' EXPLOSIVE Bootdienst Teso heeft in november iets meer personen en personen auto's vervoerd dan in november 1999. Er gingen 0,03 procent meer passagiers en 3,3 procent meer au to's over het Marsdiep. Het aantal vervoerde fietsen nam drastisch af, waarschijnlijk door het slechte weer. Dat het ook met de Texelse econo mie voorwaarts gaat kan worden af geleid uit de flinke groei in het aantal overgezette vrachtwagens: ruim 13 procent. In meters vracht uitgedrukt is de groei met bijna twintig procent nóg groter. Gespreid over de laatste acht maan den vertonen de belangrijkste kenge- .i tallen meer stabiliteit. Van april to y met november vervoerde de bq; dienst gemiddeld 0.18 procent ij, der personen, maar 0,9 procent rt j, auto's. De bezettingsgraad van -j personenauto's is dus zoals verwi 1( verder gedaald. K y st Gemiddeld houdt u 20° i' over van uw kerstdinei (l Kiest u voor de biobak voor een Birmees vluchtelingen kind? Giro 999 Raoul en Dimitri Helleman voor de massieve brandwerende deur van hun vuurwerk J opslagplaats. (Foto Joep Roi Peter Bakker en Petra van Es onthulden de vanwege het vandalisme glasloze, me spiegel op de hoek Zwaanstraat-Gravenstraat. 1*°'° half uur was de temperatuur nog steeds met hoger opgelopen dan 25 graden Celsius 'Het is gewoon het beste materiaal dat er is', aldus de broers. Ook de sprinklerinstallatie - in een drachtige samenwerking aangelegd door PWN. Klaas Jan van der Vis en het overkantse bedrijf Van Bavel - speelt een rol bij de beveiliging. Wan neer de temperatuur buiten de bun ker oploopt tot 65 graden treedt het systeem automatisch in werking en worden de muren binnen en buiten nat gehouden. Hetzelfde geldt voor de (onbrandbare) verpakking van het vuurwerk in het bunkertje. Daarnaast bereikt de sproei-installatie de zoge naamde herverpakruimte (waar het vuurwerk opnieuw wordt verpakt) en de verkoopbalie. De deugdelijkheid is getest door het onafhankelijke Brand en Preventie Service Instituut. 'Alles is helemaal geclassificeerd tot Eén van de manieren waarop de ge- meente de verkeersveiligheid tracht te verbeteren is door te luisteren naar scholieren. Bij diverse projecten en vakken als 'Doe effe normaal', het verkeersexamen en 'verzorging' (OSG) wordt de kinderen gevraagd de veiligheid in hun buurt en rond de school kritisch te bekijken en sugges ties aan te dragenDe 12-|arige Petra van Es uit de Molenstraat vond de kruising Gravenstraat-Zwaanstraat onoverzichtelijk en gevaarlijk en be pleitte de plaatsing van een verkeersspiegel. Wethouder Peter Bakker - die toch al een dozijn van de spiegels in bestelling had - voegde er één aan de lijst toe en ont hulde woensdag samen met de scholiere het hulpmiddel, waarmee verkeer in de Gravenstraat kan zien of er iemand van links komt. Een goede zaak, vond een toekijkende buurtbewoonster. 'Het werd tiji heb hier al zoveel ongelukken gebeuren.' Omdat de gemeente onlangs nog een verkeersvi heidsplan van scholieren in ontva nam - de jeugd laat meepraten i verkeersmaatregelen, vond Petra het gemeentebestuur een con ment verdiende. Zij stuurde een v bedrukt kaartje naar de Vereni Verkeers Veiligheidsorganisatie (3 en die bedacht de gemeente met 'pluim'. Op aanraden van burger scholieren heeft de gemeente ini dels op meerdere plekken spiet geplaatst, heggen en bomen snoeid en maatregelen genomen het hard binnenrijden van de bouwde kom moeten indammen, nog klachten of ideeën heeft kan gemeentehuis bellen en vragen i Bert Dennenberg. stand gekomen.' Desondanks hebben ze 'via via' gehoord, zij dorpsgenoten uit Oudeschild di zaak niet helemaal vertrouwen, j mer, vinden de broers, te meer ze in de dorpskrant 'Tusse Óos West' hebben laten weten dat ie een die toch nog zorgen heeft kom is om de opslag te bekijken, doen er alles aan en dan hoor je mensen zich afvragen wat die nou toch aan het rommelen zijr met al is het een hele investering worden. Het zal wel een paar duren voor we die eruit hebben, den om het tóch te doen is da hopen dat de klandizie er op termi|n door wordt vergroot. 'Da mand uit De Cocksdorp die in cember bij ons zijn vuurwerk ko ziet dat we bijvoorbeeld ook tel sies verkopen en dat hij daar da maart, wanneer hij een nieuwi nodig heeft, nog eens aan denkt

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 6