De Bus, sloop Binnenburg, bordelen en therapeuten populair Vuurwerk in Oudeschild ten Koger beer naar bordeel Voetbalstadion in De Waal .TEXELSE COURANT oornders zijn liever toeschouwer Geen bevoegdheid college over genmanipulatie VRIJDAG 15 DECEMBER 2000 Weinig publiek, slechts een paar gemotoriseerde wagens en minder speulers dan andere jaren, maar originele en sterk geacteerde voorstellingen kenmerkten de Ouwe- sunderklaasviering in Den Burg. Favoriet speelonderwerp vas het SBS 6-programma De Bus met de Texelse deelne- ner Hans Kreeft, gevolgd door de dreigende sloop van pand Jinnenburg 6, bordelen in het buitengebied, de VW van /eronica Bos en de alternatieve therapeuten. De jury deelde looral aan de groepen hoge cijfers uit en de magertjes op- jekomen toeschouwers hadden flink wat te lachen. lil de jeugd werd de plaatsing van pzichtige portalen met 30-km-per- jur-borden het meest gespeeld. Eén iroepje kinderen hekelde het gem- mpuleer van ouders en pers bij het scente protest tegen de entree van le Waal. Zij speelden verstoppertje chter het verkeersbord en gebruik- in het als volleybalnet, totdat hun uders hun gelastten het spelen te laken en de kinderen een emonstratiebord in de hand duw en. De Texelse Courant werd erbij ehaald en aldus ontstond het beeld at de kinderen het mititiatief tot het otest hadden genomen. Het fraaie meelstukje was goed voor de reede prijs. Eerste werd de met •achtige decorstukken uitgevoerde :t over een eigen Texels weerbe- ;ht. Nadat het nieuws slecht weer id voorspeld, waarbij een 'wolkje' or de kaart van Texel langsliep, zat een speelster in bikini heerlijk te zon nen in een strandstoel. Erg leuk wa ren de Zeeuwse Meisjes die hielpen bij de wateroverlast. Met fiets- pompjes zogen zij het meegebrachte water op en spoten het in hun em mertje. Twee slakken die één (mooi geknutseld) slakkenhuis moesten delen, verbeeldden de woningnood. Voor de hoge werkdruk bij de Texelse artsen (Hetty van Dijk: 'Poeh, poeh, het lijkt wel echt werken') werd de oplossing aangedragen in de vorm van een huisartsenestafettedienst. Populaire onderwerpen waren verder de dure meierblis die toch moet blij ven, sportpark Den Burg-Zuid en romantische(r) trouwlocaties. Staphorst op Texel Wie in Staphorst vreemdgaat krijgt een kruiwagen stront voor de deur. Op Texel loop je de kans dat je tijdens Ouwe Sunderklaas publiekelijk te kakken wordt gezet. Het overkwam vorig jaar een gemeenteambtenaar die op zijn werk gewenste intimitei ten had gedeeld met een collega, deze keer waren enkele bewoners van de Strandkaap aan de beurt, 'De Soapkaap voor al uw sexorgie- deeën' was de slogan op een praal wagen waarop de buurt was nage bouwd en een erg 'heet' barbecuefeest werd gehouden, de identiteit van de overspelplegers werd vrijwel onverbloemd weergege ven. Een individuele speler trok in een schandblok door de straten en wilde daarmee wellicht met de libertijnse seksuele opvattingen van de 'daders' hekelen, maar juist de lasterpraatjes en daarmee dus ook zijn collega's van de praalwagen. 'Gelikt op stuk? Weg huwelijksgeluk', was zijn conclu sie. Sommige voorstellingen waren zéér actueel. De dag ervoor was in de gemeenteraad gesproken over een museum voor Jan Wolkers; de avond daarna liet zijn vrouw Karina weten daar geen prijs op te stellen. 'Jan is nog helemaal met dood!', kraaide de speulster. Tijdens dezelfde raads vergadering had Pieter de Groot om gezondheidsredenen afscheid geno men, maar een (rochelend) collega raadslid zei dat dit pas 'het begin' was. De Groot zou zijn politieke stok paardjes - zoals het zogenaamde 'zwaluwstaarten' - in klinkende munt omzetten met een onafhankelijk in tern en extern onderzoeksbureau. Hoe het zwaluwstaarten van twee problemen in zijn werk gaat? 'Je legt die kunststof atletiekbaan gewoon om Flora; heb je de jutters ook met een geïsoleerd.' Dat die baan echt niet bij het voetbalveld moet komen werd duidelijk gemaakt door een voetballer van Texel'94, die even la ter met een speer door zijn lichaam rondhuppelde. 'Denk aan onze Zoonen', was de waarschuwing van zijn medespeler In een prachtig to neelstukje De wildgroei in alternatieve thera pieën werd schitterend vertolkt door drie Texelaars die afsloten met de boodschap dat het eiland van nature al zo mooi en spiritueel is dat een mens deze hulpverleners helemaal niet nodig heeft. 'Oh jawel!', kermde een bleke patiënt die aan het publiek vroeg of ze soms zijn kluts hadden gezien. 'Ik ben hem kwijt! Ik begrijp er helemaal niéts meer van. zei hij verbouwereerd, terwijl hij door een stapel gepeperde rekeningen bla derde. Misschien dat hij ze met een uitgedeelde Rijki Master Card kon betalen. Prachtig spel was er ook van de Dames Dijt, die hun inboedel veiling frustreerden door oud-notaris Boswijk ieder voorwerp uit handen te grissen. 'Dat wille we net kwièéét. klonk het krakend. De toekijkende gemeentebode Piet Roeper zag tot zijn grote verbazing dat het zijn spul len waren die op de kar lagen - hij had ze voor de rommelmarkt naar zwem bad Molenkoog gebracht. Confrontatie Meerdere omstanders konden zien hoe zij werden gespeuld. Zo was de juist uit De Koog teruggekeerde Harry de Graaf toevallig present toen zijn alter ego uit De Bus sprong om van Hans Kreeft het geld in ontvangst te nemen voor zijn Papoea's. De échte De Graaf werd tot grote hilariteit van het publiek door een collega naar voren geschoven en door primitieve inboorlingen toegejuichd. VW-direc- teur Veronica Bos zal met gemengde gevoelens hebben aanschouwd hoe zij als mannenhaatster en prostituée werd neergezet. Mannen zijn goed om via de betaalde liefde geld in het laatje te brengen, maar mogen vol gens de Vrouwen Van Veronica ver der niets te vertellen hebben. Een andere groep trok deze man- onvriendelijke lijn door naar overige instanties en lanceerde met een wip de ene na de andere bestuurder of manager Hotelier Jan 'Smul' werd ingeruild voor Maria van der Spek, Erwin Nouwen voor Ria Zoetelief, voor Peter Dral komt een vrouwelijke vacature en Pieter de Groot wipte zichzelf. Dat je met decors veel kunt doen toonde de inventieve Texels Eigen Luifel Onderneming, die Binnenburg 6 ombouwde tot een spi|kerbroeken- gigant en de straatnaam veranderde in HuizenGaWeg. De familie Huizinga moest het vaker ontgelden, evenals wethouder Schilling, die geen respect heeft voor historische panden: 'Alles ouder dan 75 jaar moet plat. Weg met die ouwe rommel!' Het verwijderen van overtollig water is een stuk moei lijker, zo bleek uit de werkelijk magis trale mini-musical 'Waterkater', waar bij wandelende gemalen, een groot schip en weerman Timofeeff - gehuld in een regenwolk - voorbijtrokken. 'Moet de boer nu als een otter, bie ten rooien met een kotter?. Wat een kater van dat water Steltenpool', zong de groep op de wijs van Death is not the end van Bob Dylan, hier bekend geworden door Freek de Jonge's Er is leven na de dood. De media werden niet gespaard. Een solo-speler droeg een schijthuisje met zich mee, waarin hij de Texelse Courant las en vervolgens gebruikte om zijn kont af te vegen 'De Duinpan, Aangespoeld, Zomerverhaal, Alter natieve Genezers, ik word schijtziek van al die rubrieken! Twee keer per week ben ik aan de diarree.' De term riooljournalistiek kreeg tijdens Ouwe Sunderklaas 2000 een geheel nieuwe betekenis. Uitslagen Jeugd: Enkelingen: 1. Jaap Dros (nr. 8); 2. Verkeersbord sprookje (nr. 4); 3. Trouwlocatie (nr. 10). Paren: 1. Meierblis (nr. 206); 2. Mobiele meierblis (nr. 209); 3. Twike (nr. 213). Groepen: 1. Wolk boven Texel (nr. 402); 2. Wacht dit ons ook? (nr. 401); 3 Huisartsenestafettedienst (nr. 409). Volwassenen: Enkelingen. 1. Pieter de Groot (nr. 9); 2. Joke Jutter (nr. 13); 3. 't Huuske (nr. 2). Paren en trio's 1 De Poort (nr. 204); 2. Vrouwen Van Veronica (nr. 205); 3. Binnenburg 6 (nr. 210). Groepen: 1. Mannetje-wip (nr. 404); 2. Spiritueel eiland (nr. 417); 3. Waterkater (nr. 407). Folklorebeker: Boedelveiling Dames Dijt (nr. 406). De (foto) verslaggeving van Ouwe Sunderklaas werd verzorgd door: March Heijnen, Tessa van Daalen, Bert Koning, Bart Bosch, Harry de Graaf, Joop Rommerts, en Gerard Timmerman. e Koog heeft behoorlijk partij ge wen met Ouwe Sunderklaas. ver speulenswaardige onderwer- sn hebben ze daar vooral de laat- e jaren niet te klagen, want deze ie heikele kwestie na de andere ent zich in deze dynamische bad- aats aan, zelfs zonder escapades in een al dan niet in een rolstoel ttende Frits Langeveld. ch was bij de jeugd het aantal deel- imers belangrijk minder dan in vo le jaren, maar de juryleden Roelie am en Jo Thole zagen al gauw dat door de kwaliteit ruimschoots erd goedgemaakt. Lokale kwesties erden scherp aan de kaak gesteld, was duidelijk dat in menig geval ik de ouders daarin een aandeel idden. De sloop van hotel De Toe- mst werd door een spelertje letter- uitgevoerd en een 'poes' had te aken met de vermeende vestiging n een dierenartspraktijk in het dorp, st een aprilmop bleek te zijn. Ook ende zich de nieuwe eigenaar van itel Tatenhove aan, met een flesje x' en er was een spelertje dat let- rlijk dwars lag om aan te geven dat mmige Koger ondernemers weinig illegiaal zijn. ir kinderen vormden kleine kuddes xelse en heideschapen die op een ibiel weitje een graaswedstrijd hiel- n en een andere groep presen- rde het 'Zoetelief-imperium', iarbij werd opgesomd wat Gerard etelief de laatste jaren vooral in en De Koog tot stand heeft gebracht, ze voorstelling kreeg de folklore- ker. it ouderen betreft kan in De Koog 'jd op rond de 50 spelers worden rekend; dit jaar waren het er 48 en hadden er volgens de jury (Klaas 1 Tatenhove, Kees Groenhof en 'aries Ipenburg) over het algemeen il werk van gemaakt. De voorstel- over de politieman die op de ats van het huidige 'Witte Huis' i horecabedrijf begint was een uit- lieter en kreeg dan ook een eerste s. Ook het tweetal dat Nico Erwich zijn activiteiten in De Kuip tijdens EK op de korrel had genomen viel Je prijzen. De vier politieagenten het lik op stuk-beleid heel letter- uitvoerden haalden een tweede ■s binnen. Mogelijk zouden ze nog )er hebben gescoord als nog wat er spel ten beste was gegeven, il dat betreft was het Koger ABC- I dat door drie personen werd iresenteerd een heel goede: het iliek werd betrokken bij het beant- arden van actuele vragen. Het sta- van de diensten in de R.K. kerk De Koog heeft veel commotie :ft gegeven Twee groeps- rstellingen die dit feit als onder- p hadden en een heel ander ge- ik van het kerkgebouw bepleitten, en in de prijzen. Dat hier en elders fexel veel 'bordeel'-voorstellingen waren te zien, was te.verwachten hoewel het eigenlijk geen specifiek Texels onderwerp is. Velen vermaak ten zichna het speulen elders op het eiland. Jurylid Klaas van Tatenhove betreurt dat. Zijn opvatting is dat je ouwe Sunderklaas zoveel mogelijk in je eigen dorp moet beleven. Als ve len vertrekken is er voor de achterblij vers ook weinig gezelligheid meer, vooral als (zoals dit jaar) niet alleen Capri open is maar ook andere gele genheden. Uitslagen de Koog Jeugd Enkelingen: 1De poes - Dave Hillen 2. Hotel Tatenhove - Lucie Burgman 3. Dwarsliggende ondernemer - Marlon Veldman Paren: 1. Bruidspaar miljonairs - Esmee Daalder. Jesper List 2. Supermarkt - Laura Vmke, Mirre Oosterhaven 3. Miljonairs - Anne en Klaas Uitgeest Kleine groepen: 1Drentse schapen - Iris Timmerman, Lauri Brons, Roos en Mare Hilstra 2. Zoetelief imperium - Mels Daalder. Ruben, Mathijs en Sander Legierse 3. Zwarte Pieten - Daphne en Yvonne v.d. Werken, Suzan en Desiré Boon Grote groepen: 1Gym - Thijs en Emma v. Veen, Jet, Daan en Teun Eelman, Thomas en Sander Boks. Volwassenen Enkelingen: 1Jan v.d. Meer - Hans Bakker 2. Baby Klaas - Jeanette v. Tatenhove 3. Mexicaan - Kees Burgman Paren: 1. Nico's eigen kuip - John List, Richard Daalder 2. K.E.M.P. - Jeanette Groenhof, Esther Duinker 3. Piasdames - Ingrid Uitgeest, Frouwkje Blaauw Kleine groepen: 1Koger ABC spel - Andre Verseput, Henk Boogaard en Roelfma 2. Lik op stuk agenten - Nel Kant, Mirjam Spijker, Els Koorn. Anneke Brons Grote groepen: 1Uitvaart R.K. kerk - Nel en Ab Rom mel, Marcel Tielemans, Tilly Vinke, Libberdien Witte, Henriette Kooiman, Marjan v. Aken, Karin Hopman 2. Molly's wipkar - Esther Huisman, Annelies Hillen, Barry, Carla, Hans en Cherita Huisman 3. Bomfatius kerk - Jo en Benny Thole, Cor en Linda Elsendoorn, Carla Burgman, Jan en Veronica v. Beek Den Burg: de perikelen rond Sportpark Den Burg Zuid In De Waal houdt het voetbalelftal dat dit jaar is opgericht de gemoe deren danig bezig, zo bleek uit de voorstellingen tijdens Ouwe Sunderklaas. Het Waalderfeest, de portalen en andere, merendeels lo kale gebeurtenissen, inspireerden tot negentien voorstellingen, waar bij het aandeel van de jeugd iets leek afgenomen, wat volgens som migen wel eens te maken zou kun nen hebben met de sluiting van de basisschool in het dorp. Jan de Haas, de Cockdorper die op 'Ottawa' een huis laat bouwen, vond dat het Waalder veteranenelftal een eigen stadion verdiende en maakte zijn opwachting met een maquette van de Waalder Kuip, een vrijwel exacte kopie van de Amsterdam Arena, waarbij de namen van promi nente Waalders en hun bedrijven op de reclameborden prijkten. Elk reclamebord was goed voor een geestige anekdote. Een aantal dames uit het dorp had zich uitgedost als cheerleaders en voerden naar Ame rikaans voorbeeld voor hun voetbal lende echtgenoten al dansend en zin gend een enthousiaste voorstelling op. 'Onze mannen lief en trouw, hou den het bij hun eigen vrouw. Voetbal club De Waal is het helemaal.' Dat sommige dorpers zó opgaan in hun hobby's dat ze voor iets anders geen tijd hebben, bleek uit een voorstelling over de Waalder Duizendpoot Pieter Jan Kooger. Niet alleen trekt hij de voetbalschoenen aan, hij loopt de halve marathon, speelt gitaar en doet mee aan de Wampex. Door al deze activiteiten heeft de timmerman vol gens een aantal speulers geen tijd meer om klusjes te doen. De opval lende verkeersportalen bij de entree van het dorp waren eveneens onder werp van spot. Om het wat aantrek kelijker te maken had een speulertje de buizen omgebogen, zodat er de vorm van een vrouw in viel te herken nen. Twee wandelende strobalen, die tijdens het Waalderfeest bij de entree hadden gestaan en die op last van de gemeente moesten verdwijnen om dat ze het zicht op de portalen weg namen, deden hun beklag. 'De ge meente gaf bericht, de borden waren uit het zicht.' Een speuler met een kwast en een pot groene verf had geen woorden nodig om duidelijk te maken in welke kleuren de portalen en de glasbak moeten worden ge schilderd Het idee van dorps voorzitter Rob Lutke Schipholt om in De Waal zeven huizen te bouwen, dook dinsdagavond op. 'We blijven er van dromen, alleen waar moeten ze komen? Niet in onze achtertuin', zon gen twee speulers, die werden bege leid door een accordeonspeler. Een ander couplet ging over de Waalders die zelfs de geringste aanleiding aan grijpen voor een feest tot diep in de nacht. 'Waalderpop, waar is het staartje?', herinnerde een groepje aan de afwezigheid van Ko van Splunter tijdens dit muziekfestival Met als slogan 'Waalderpop een goed idee, over een paar jaar doen wij mee', trok een jeugdgroep langs de jury. Of het wat wordt is de vraag, want ze speulden geen noot muziek. De eerste prijs ging naar een voor stelling over Gerrit Lely. die door een speuler werd neergezet als 'de echte rentenier van Texel', die zijn vrije tijd onder andere benut door als afge vaardigde van De Waal zitting te ne men in Veilig Verkeer Nederland (te genwoordig 3VO). Vreterij door muizen in de caravan van Peter Roy Alkema aan de Polderweg inspi reerde een groepje om als muizenvanger door de straten van De Waal te gaan. Het toelaten van maximaal éen bor deel in het buitengebied van Texel bracht ook Waalder speulers op een idee. Een opzichtige dame maakte kenbaar Texels Eigen Bordeel Onder neming in De Waal te willen vestigen. Maar waar? Al snel meldden zich gegadigden in de persoon van Michiel Pam, Jan de Haas, Pieter Jan Kooger en hotelier Braspenning. Hoezeer de Waalders om haar gun sten dongen, de bordeelhoudster besloot toch maar verder te kijken. Pam werd andermaal gespeeld, als bemanningslid van de succesvolle catamaran. Een jeugdige Waalder vergeleek de stnjd die Jaap Dros met de gemeente voerde over zijn fruitbedrijf aan de Kadijksweg met een potje schaak. 'Een meesterzet.' Uitslagen: Kinderen: 1 Waalder poppen in plaats van borden, 2. Waalderpop met een staartje. 3. Waalder paarden, 4. Rondborstig bord, 5. Beregoed. Volwassenen: 13VO, 2. Texels Eigen Bordeel Onderneming. 3. Kom- borden (schilder), 4. Cheerleaders, de vrouwen van het Waalder voetbal team, 5. Meneer Jan (de Haas). Folklorebeker: Waalder duizendpoot Pieter Jan Kooger Aanmoedigingsprijs. Waalder lied. In Oudeschild vertaalde de afwe zigheid van veel kottervissers zich in minder voorstellingen. Maar ook veel ouderen uit het vissersdorp die voorgaande jaren wél speulden, sloegen Ouwe Sunder klaas nu vanaf de zijlijn gade. Be moedigend was de hoge opkomst bij de jeugd (85 speulers). Goede opkomst of niet, de voorstellingen waren de moeite van het bekijken waard, zeker als het onderwerp zelf zich in de buurt waagde. De jeugd speulde over de door Oude schild vurig gewenste pinautomaat, over Tantje Neeltje, de column in de GO-krant en over de vuurwerk- handel Daarbij was voormalig gas- verkoper Arend Witvliet, die hiertegen bezwaar had aangetekend, het on derwerp van spot Met als resultaat dat er een kluis vol vuurwerk door het dorp werd rondgereden en een kar met gasbussen. De jeugd speulde ook over de overwinning van autocrossers Dirk Barends. De verdwijning van de bietenbrug was reden om 'miss biet-verkiezingen' te houden. Een compleet nagebouwde kapperszaak, waarin van alles en nog wat werd gedaan en verkocht, had betrekking op de activiteiten van Kapsalon Corinne. Kritische geluiden ten aanzien van de meierblis waren voor de jeugd aanleiding te pleiten voor behoud van deze traditie. Een meisje met cowboyhoed zette een treffende gelijkenis neer van Vissers- koor-dirigent André Keijzer. Een voor stelling met witte zeehondjes had betrekking op de jongste aankoop van Adri Hutjes. Volwassen Oudeschilders (53 speulers voerden in totaal 22 voor stellingen op) voerden een feest varken ten tonele, wat betrekking had op het 25-jarig jubileum van de Stich ting Gemeenschap Oudeschild. Publicaties en wapenfeiten uit het verleden passeerden de revue. De komst van Don Camillo was een ver wijzing naar de bijnaam van vuurwerkopslag-criticus Arend Wit vliet. Zijn rotje had dinsdagavond een héél kort lontje. 'Sluit geen.koop in de kroeg', was de boodschap van een voorstelling die betrekking had op Adri Hutjes, die de rechter er met van kon overtuigen dat hij een rondvaart- schip had gekocht. 'De miskoop van het jaar' vonden verklede Oude schilders, die de rechtszaak, met getuigen en al. naspeulden. De wens voor een pinautomaat werd vertaald in een mobiele 'flappentap' waaruit behalve gewoon geld ook zwartgeld en condooms kwamen. Het gemak dient immers de mens. Het fiscaal voordeel voor medewerkers van aan nemer Visser ging verder dan fietsen alleen. Omdat het fiscale voordeel ook gold voor alcohol, stroomde de drank rijkelijk. De slechte toegankelijkheid van het Skillepaadje werd uitgebeeld door een voorstel ling over Dirk en Martha Westdorp, die op het smalle schelpenpad hun fiets niet overeind konden houden. Aan schelpen geen gebrek, ze had den er fietstassen vol van. De man die eerder dit jaar vrouwen zijn edele delen toonde, werd opgevoerd als de 'potloodventer van De Schans'. Het ontbreken van feestverlichting, als gevolg van de hoge kosten van de reparatie, werd als een gemis erva ren. Tijdens hun rondgang door het dorp voorzagen ze menig gevel van gloeilampen. Simpel maar erg leuk, waarbij werd ingespeeld op de tv-re- clame over windenergie, was de voorstelling over molenaar Dirk Schagen. 'Zie je wel. ik kan leven van de wind', prevelde de Oudeschilder. Een werknemer van smederij Boom ging met een reddingvest naar zijn werk, wat natuurlijk verband hield met het feit dat het dok deze week alleen nog over water bereikbaar was. Uitslagen: Jeugd Enkelingen: Tante Neeltje, 2. Pinnen, 3. De dikke kont van Emmie. Paren: 1Vuurwerkbunker Voordeel- land, 2. Crosskampioen Dirk Barends, 3. De Witte Zeehondjes. Groepen: 1. Kapsalon Connne, 2. Bietenbrug. 3. Zebrapad GO-bokaal, origineelste en/of actu- eelste voorstelling: De Meierblis. Volwassenen. Enkelingen: 1Ik leef van de wind. 2. Feestvarken 25 jaar GO. 3 Kees (Sla- man) stopt er mee. Paren- 1. Vuurwerkbunker Voordeel- land, 2. Koop in de Kombuis. 3 Pin automaat. Groepen. 1Fietsen Vissers Bouwbe drijf, 2. Skillepaadje, 3. Ouwe Sunderklaas 1908. GO-bokaal/origineelste voorstelling. Feestverlichting. Skiltje Bokaal: Zwemmen naar het dok. luige de massale opkomst van iliek is Ouwe Sunderklaas in t Hoorn nog springlevend. Een elrechte tegenvaller was echter aantal speulers, vooral bij de 9d. Achtentwintig kinderen chten verspreid over drie cate- ieën slechts zes voorstellingen, lat er voor iedereen een prijs I. De kwaliteit viel over het al leen niet tegen. eilen van het Hoornder kerkje, 'SJlander rijden in de Herenstraat ideijfazantschieten onder leiding Ed Drijver. Het waren drie sug- ües uit jeugdige kring om de ds minder populaire Hoornder derdag nieuw leven in te blazen. De uitvoering was erg leuk en dat deze voorstelling werd beloond met de originaliteitsprijs en de tweede prijs bij de grote groepen, daar kon iedereen vrede mee hebben, al blijft de vraag altijd hoe groot de inbreng van de deelnemertjes zelf is geweest. Dat ouders en wellicht zelfs grootou ders aan de wieg stonden van de winnende voorstelling bij de grote groepen, staat in ieder geval buiten kijf. Een enorme groep speelde hier in op het idee van de feestcommissie om op voormalige winkelpanden een bordje te hangen waarop in het kort de geschiedenis valt te lezen. De groep voerde winkeliers als Leo Roe per van De Vrolijke Trekker (voor tabakswaren en klompen), Klaas Boon (manufacturen), Le Noble (groente en fruit), melkboer Bouk Wijngaarden en bakker Duinker ten tonele, die vertelden hoe zij vroeger zaken deden. De gebrekkige verlich ting van het ZDH-veld ('Heb ik de bal?') was leuk vorm gegeven bij de kleine groepen en de 'professor De Jager' die bi| de enkelingen voorlas over de gebeurtenissen van het afge lopen jaar toonde zich nu al rijp voor een rol bij toneelvereniging De Vrien denkring. Meneer Zwe(t)s van het CBS stak bij de volwassenen op hilarische wijze de draak met de mode om overal onderzoeken aan te wijden. Zo liet een grafiek zien dat het aantal kinder wagens in het vergrijzende dorp sterk is afgenomen, terwijl de rollators een enorme vlucht hebben genomen. En terwijl op heel Texel het water met bakken uit de lucht viel, was in Den Hoorn gedurende grote delen van het jaar geen regen van betekenis geme ten. Oorzaak? Weerman Ide Kok lag toen in het ziekenhuis. De onderwerpen waren bij de vol wassenen behoorlijk divers. Als ge bruikelijk waren er meerdere 'Willem Goënga's' en 'Daan Schillings' te zien en ook het probleem van de Hoorn der Donderdag werd enkele keren gememoreerd Het gemeentelijke bordeelbeleid resulteerde in slechts twee voorstellingen, maar die sleep ten wel de eerste twee prijzen bij cie kleine groepen in de wacht De 'snoepies' opperden in een fraai lied (naar een bekend concept) de boet van Jaap Lap om te bouwen tot bor deel, om op die manier in te spelen op trends als duurzaam toerisme en plattelandstoerisme. De andere groep - met twee oude mannen die zich verlekkerden aan een zich lang zaam uitkledende prostituee - gaf drie voorzetten voor een bordeel: Fun Farm De Mient, hoeve Het Einde van de Wereld en bordeel Pantekoek. Een originele vondst, maar met als zoda nig beoordeeld door de jury, was het tweetal met de voorstelling 'loodsen- dorp vroeger en nu', waarin werd duidelijk gemaakt dat Den Hoorn dankzij de overal verrijzende loodsen (in de betekenis van schuren) anno 2000 nog steeds een loodsendorp is. Moeilijk op waarde te schatten was de voorstelling waarin (letterlijk) de noodklok werd geluid voor Den Hoorn en waarin de drie geesten 'Het Grote Geld', 'Pensioenmigranten' en 'Leegstand' de kerk aan een strop hielden. Het bood een sinistere aan blik en menig toeschouwer meende dat deze groep de traditie van Ouwe Sunderklaas hoog hield Maar er viel weinig bij te lachen en dat was voor andere kijkers juist een reden om minder enthousiast tezijn. Heel veel te lachen was er bij de 'voordeurverkopers', een coöpera tieve vereniging van Hoornders die bloemen, aardappelen, eieren, potjes honing en andere eigen producten op een centrale marktplaats aan de man brachten. Deze winnende voorstel ling bij de grote groepen zat vol prachtige typetjes, die met zouden misstaan op het podium van Klif 12. Uitslagen Jeugd - Enkelingen 1 Professor De Jager: 2.Firma De Wit Kleine groepen: 1 Verlichting ZDH-veld Grote groepen 1 Winkelties van vroeger; 2.Hoornder Donderdag: 3.Bouw Jan Drij verse hooi. MevTouw Bothof-beker (originaliteitspnis) Hoornder Donderdag Volwassenen - Enkelingen 1 Onderzoek CBS; 2,Superspits ZDH, 3 Gedichten van W. Kikkert. Kleine groepen: 1.Snoepies. 2.Bordeel Den Hoorn. 3.Meester Piet. Grote groepen: 1 Voordeurverkopers: 2.250ste Hoornder; 3.Het lied van Den Hoorn. Klif/Naalrand-bekèr (voor de beste voorstelling) Onderzoek CBS VooRuyt-beker (voor OSG-jeugd). Willem Goènga Beker firma Goenga (origmaliteits- prijs)" Voordeurverkopers De gemeente heeft met de wettelijke bevoegdheid proefvelden te verbie den waarop genetisch gemanipu leerde gewassen worden geteeld en onthoudt zich daarom van een stand punt. Aldus constateren b en w naar aanleiding van een oproep van de vereniging 10 voor Texel om derge lijke velden van het eiland te weren. Als argument draagt de vereniging onder meer aan dat ze afbreuk doen aan het imago van Texel als vogel eiland. Ze ven/vijst daarbij naar een artikel in het wetenschappelijk tijd schrift Science, waarin wordt gesteld dat vogels die op akkerland leven zwaar te lijden hebben van de intro ductie van genetisch gemanipuleerde landbouwgewassen. Dergelijke ex perimenten zouden volgens 10 voor Texel ook de projecten op gebied van duurzaam toerisme schade berokke nen, terwijl het bovendien al moeilijk genoeg blijkt om de afgesproken 4000 hectare grasland op het eiland te behouden. Het college heeft beslo ten de brief door te sturen naar het ministerie van VROM

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 11