Vliehors-lawaai wordt volgend jaar veel minder Politiek wil Texelaars laten meepraten over centrum Den Burg Cjrocn ZwartsJexels in het harLj Zeewater heeft vrij spel na doorbraak bassin German Silva versus Ruud Meedendorp Vernieuwing haven in historisch blad Blikschade Bonje over GSM-toestel Geen beste beurt Spekglad parcours TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER TEXELS E^COU RANT GEEN KRANT OP DINSDAG 26 DECEMBER Interactieve aanpak voor breder draagvlak: OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11540 DINSDAG 19 DECEMBER 2000 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,70. abonnementsprijs 60,40 per half jaar. De gemeente treft voorbereidingen om Texelse burgers en andere be langhebbenden te betrekken bij de herinrichting van het centrum van Den Burg. De wens om burgers hierover te laten meedenken en - praten is geuit tijdens een bijeen komst over de vernieuwing van de lokale democratie, waaraan werd deelgenomen door het college, aadsleden en een forum van bur gers. Naar aanleiding hiervan is ook besloten dat burgemeester Geldorp bij wijze van proef de voorzittershamer van de raads commissie Bestuur en Organisatie vanaf 1 maart 2001 overdraagt aan een raadslid. Hoogstwaarschijnlijk zullen de wethouders vanaf de ver kiezingen in 2002 geen deel meer uitmaken van de gemeenteraad. De maatregelen zijn het gevolg van het advies van de Staatscommissie Elzinga 'Dualisme en lokale democra tie'. Kern van dit advies is een ontvlechting van de positie van de aad en het college van b en w, door het aanbrengen van een scheiding in hun samenstelling, functies en be voegdheden. Want anno 2000 mag de raad het dan formeel nog voor het zeggen hebben, In de praktijk is het steeds meer het college dat het be leid bepaalt. Door de groeiende om vang van de gemeentelijke bestuur staak, de complexiteit van de materie, toename van het aantal be voegdheden van b en w en het kun nen terugvallen op een groeiend ambtelijk apparaat, is de raad in de loop der jaren steeds afhankelijker van het college geworden. 'Een zin vol en vruchtbaar polltiek-bestuurlijk samenspel tussen raad en college is hierdoor steeds verder in het gedrang gekomen', meent Elzinga. Veelzeg gend is het feit dat de Texelse collegepartijen bij de meeste geval len de besluiten van het college naadloos volgen. Dualisme Dualisme in de lokale democratie draait volgens Elzinga om scheiding van verantwoordelijkheden, op basis van gelijkwaardigheid. Dit alles met als doel de vitaliteit van de lokale democratie te verbeteren. Als het parlement zijn voorstellen overneemt zullen wethouders niet langer deel uitmaken van de raad, die de be voegdheid krijgt het dagelijks bestuur te benoemen. Wethouders hoeven, net zoals dat bij ministers het geval is, dus niet deel te nemen aan de verkiezingen. Bij veel fracties zal het er op neerkomen dat de politieke partijen hun beoogde wethouder tij dens de campagne wel als stemmen- trekker naar voren schuiven, die dan vervolgens geen deel zal uitmaken van de raad. Maar in theorie kunnen de politici ook iemand van buiten de politiek, zelfs een niet-Texelaar, tot wethouder benoemen, al geldt be trouwbaarheid en betrokkenheid bij het eiland wel als een belangrijke voorwaarde, zo bleek tijdens de discussiebijeenkomst die op 9 no vember in het raadhuis werd gehou den. In het nieuwe systeem kan het col lege zelfstandiger opereren, maar staat daarbij, net zoals het parlement de regering controleert, onder toe zicht van de raad. De raadsleden krij gen meer de functie van volksverte genwoordiger en controleur en kunnen onafhankelijker van hun wet houder opereren. Bovendien krijgen de raadsleden de mogelijkheid om zelf voorstellen in te dienen en kun nen bij de voorbereiding terugvallen op ambtelijke ondersteuning. De vraag blijft of het beoogde dualisme ermee is gebaat dat de wethouders nog aanwezig zijn bij het reguliere fractieoverleg Raadscommissies Het huidige systeem, waarbij b en w de adviserende raadscommissies voorzitten, heeft waarschijnlijk zijn langste tijd gehad. De portefeuille houder in kwestie drukt een zwaar stempel op de agenda en op het ver loop van de discussie. Mogelijk is daardoor de aandacht teveel gericht op de presentatie en verdediging van de collegevoorstellen. Daardoor zou er te weinig ruimte zijn voor discus sie en dat gaat weer ten koste van de besluitvorming door de raad, die het uiteindelijk voor het zeggen heeft. B en w zouden binnen deze advies commissies een veel minder domi nante rol spelen als de bijeenkomsten worden voorgezeten door een ander, bijvoorbeeld een raadslid van de grootste partij. B en w kunnen zich daardoor meer concentreren op hun eigenlijk taak: het verdedigen van hun beleid en de presentatie daarvan Om met deze aanpassing ervaring op te doen heeft burgemeester Geldorp aangeboden het voorzitterschap van de raadscommissie Bestuur en Orga nisatie over te dragen aan een raads lid. Het is de bedoeling dat dit expe riment komend voorjaar van start gaat. Als de ervaringen positief uitval len, is de kans groot dat deze werk wijze tijdens de volgende raads periode bij alle raadscommissies wordt toegepast. Burgers Wellicht dat er voor burgers ruimere mogelijkheden komen om zich te la ten horen tijdens de bijeenkomsten van dit adviescollege. Want een alge mene klacht is dat de mening van de burger tot nu toe als mosterd na de maaltijd komt. Onderdeel van de plannen van Elzinga is om burgers in een eerder stadium bij de besluitvor ming te betrekken. Een werkwijze die op Texel al is inge zet met de voorbereiding van het nieuwe Recreatiebasisplan, waarbij het college burgers en belangheb benden opriep op de plannen te rea- Lees verder pagina 5 Kraanmachinist Jan Hesp viel giste ren de eer te beurt de doorbraak tus sen de bestaande passantenhaven en het oude koelwaterbassin te gra ven. De kraanmachinist werkt in op dracht van aannemers De Vries en Van de Wiel, de firma Daalder uit Alkmaar en Grontmij, die de her inrichting van de haven uitvoeren. Pogingen om als eerste door de ope ning heen te varen hebben voorlopig alleen bij hoog water kans van slagen en dan alleen met een vaartuig van geringe diepgang. Een varende kraan brengt de doorsteek binnen kort verder op diepte. (Foto Gerard Timmerman) Het ziet ernaar uit dat de lawaaihinder die op noordelijk Texel wordt veroorzaakt door vliegtuigen die boven de Vliehors oefenen, volgend jaar aanzienlijk zal afnemen. De Koninklijke Luchtmacht heeft in verband met gewijzigde strategische inzichten besloten om de bombardements- vluchten niet meer op de thans gebruikelijke geringe hoogte uit te voeren maar op een hoogte van vijf tot acht kilome ter. Van het motorlawaai is dan op de grond nauwelijks meer iets te horen. Bovendien zullen de bombardementsvluchten, afgezien van een enkele uitzondering, voortaan slechts vanuit het noorden worden gemaakt, wat ook scheelt in het geluid. Helemaal stil zal het niet worden, want dit gaat alleen op voor vluchten van de Nederlandse luchtmacht, ter- Het vooroordeel dat golfen geen sport is voor hardlopers, werd gelo genstraft door German Silva, twee voudig winnaar van de marathon van New York. De Mexicaan is een fervent lefhebber van de golfsport en sloeg tondag een balletje met burgemees- Joke Geldorp. Aanleiding vormde de ludieke hardloopwedstrijd die hij liep tegen tien atleten van Atletiek vereniging Texel. Bij gebrek aan een deugdelijke atletiekbaan diende het gladgeschoren gras van golfbaan De Texelse als parcours, dit tot afgrijzen van een aantal fervente golf- liefhebbers. Maar de souplesse waar mee Silva, gehuwd met de Texelse Miranda Luiken, over de tee's veerde zorgde ervoor dat de golfbaan geen haar werd gekrenkt. Met iets zwaar dere tred volbrachten de Texelaars in hetzelfde tempo hun tien estafetteronden. Na afloop werd Silva geïnstalleerd in het comité van aan beveling van de atletiekbaan. Hardlopers, zoals hier Ruud Meedendorp en German Silva, zijn een ongebruikelijk gezicht op golfbaan De Texelse. wijl ongeveer evenveel missies door luchtmachten van andere NAVO- partners worden uitgevoerd. Boven dien blijven de vluchten waarbij geen bommen worden gegooid maar al leen de boordwapens worden ge bruikt op de huidige lage hoogte en ook de route die daarbij wordt gevlo gen wordt niet gewijzigd omdat de onveilige zone over de Noordzee ligt. Deze vluchten vormen ongeveer een kwart van de oefeningen van de Ko ninklijke Luchtmacht. De resterende vluchten hebben een gevarieerd ka rakter en gaan op de huidige wijze door. Het bovenstaande werd gisteravond door burgemeester Geldorp bekend gemaakt in 'Het Eierlandsche Huis' tijdens de jaarlijkse openbare verga- Nog net voor de kerstdagen ligt het nieuwe blad van de Historische Ver eniging in de boekhandels. In dit nummer (57) in tekst en foto's aan dacht voor de Oudeschilder haven van voor de bouw van de Afsluitdijk. Ook een verslag van het bezoek dat de Nederlandsche Ornithologische Vereniging in 1902 aan het eiland bracht en een oproep voor informa tie over oude Texelse land- en tuinbouwgewassen. Op de haven van Oudeschild ont stond zondagmiddag enige blik schade toen een 28-|ange man uit Oosterend met zijn auto achteruit reed en daarbij het voertuig van een 51-jarige man uit Den Burg raakte. iFoioGxnniTMmcrmani Letsel viel niet te betreuren. dering van het college en de dorps commissie van Eierland. Afvaardigin gen van de gemeente en het Ministerie van Defensie hebben over beperking van de hinder op 1 novem ber overleg gehad, waarbij ook an dere maatregelen om overlast te voorkomen en te beperken op tafel werden gelegd. Zo zal de burge meester wekelijks worden geïnfor meerd over het schietprogramma en zij zal een directe telefoonverbinding hebben met de commandant van het Cavalerie Schietkamp tijdens de schietoefeningen. Als door atmosfe rische of andere omstandigheden het lawaai op Texel toch onaanvaardbaar zou zijn, kan de burgemeester ver ken de oefeningen stil te leggen. De commandant van het Cavalerie schietkamp heeft de bevoegdheid dat te doen als het schietprogramma er op termijn niet door in gevaar wordt gebracht, gebleken is dat de staatssecretaris niet bereid is de bur- De eigenaar van een horecazaak in de Dorpsstraat in De Koog riep zondagavond de hulp van de politie in om een dreigend relletje in de kiem te smoren. Een uit Azerbeidzjan af komstige asielzoeker had een GSM- telefoontoestel van een andere be zoeker gepakt. Toen de ondernemer daar iets van zei, antwoordde de man dat hij net zo'n toestel had gehad en dat dit was gestolen Hij gaf het te rug en samen met een vriend verliet hij daarop het pand. Buiten werd het tweetal aangesproken door inmid dels gearriveerde politieagenten, die hen adviseerden terug te gaan naar hun woning op De Vogelmient. Korte tijd later kwam er bij de politie een telefoontje binnen dat de twee toch weer naar binnen waren gegaan en dat een woordenwisseling was ont staan over het gestolen telefoontoe stel. De eigenaar had hen daarop naar buiten gewerkt en daarbij was een deel van de feestverlichting ge sneuveld. De agenten keerden daarop weer terug naar het horecabedrijf en wisten beide Azerbeidzjani te kalmeren. Ze werden ten slotte teruggebracht naar het asielzoekerscentrum. gemeester die bevoegdheid te ge ven. Gebleken is dat het niet zinvol is de schietrichting van het cavalerie- schietkamp te draaien, zodat deze niet meer over de Waddenzee maar over de Noordzee komt te liggen. Er zou dan op Texel wat minder zijn te horen, maar daar staat tegenover dat in zo'n geval de schietrange van de luchtmacht in zuidwestelijke richting moet opschuiven, wat voor Texel weer méér hinder geeft: van de regen in de drup. Convenant De afspraken die zijn gericht op te rugdringen van de hinder zullen wor den vastgelegd in een in de nazomer te ondertekenen convenant tussen gemeente en Defensie, zoals ook is gebeurd ten aanzien van het militaire gebruik van de zuidpunt van Texel. Overleg hierover is nog gaande en er zullen nog meer partijen (zoals belangengroeperingen van Texel) aan deelnemen. In januari wordt onder andere gesproken over enkele wen sen van de gemeente. In hoeverre kan bij de oefeningen rekening wor den gehouden met de vakanties? Kan het avondschieten méér gecon centreerd worden In dé winterperiode en dan beperkt tot één avond per week? (Advertentie) De bewoners van de Hoofdweg, Muyweg en Postweg die ageren te gen de uitbreiding van het cross terrein aan de Hoofdweg, hebben geen beste indruk achtergelaten bij de Raad van State. De eisers in het geding tegen de gemeente kwamen gisteren met opdagen voor 's lands hoogste administratieve rechter. Pagina 2 Zwoegend door de modder poogden de deelnemers aan het open Texels ATB-kampioenschap zondag zo snel mogelijk de finish te bereiken. Dat het van belang was geconcentreerd te blijven rijden, ondervond favoriet Frans Kingma uit Den Helder, die op het spekgladde parcours onderuit ging. Texelaar Jordy Vinke profiteerde en reed na een uur onbedreigd als eerste over de finish. Pagina 9 (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE 22 Haven Restaurant Texel NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkri jgbaar op Spinbaan 6 In verband met het als "werk dag uitvallen van maandag 25 en dinsdag 26 december zal er in week 52 alleen een krant verschijnen op vrijdag 29 december Advertenties voor deze krant kunnen woensdag 27 decem ber tot 17.00 uur worden in geleverd. Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) Openingstijden winkels in Den Burg zie onze advertentie op pagina 6 en 8 [ONDERNEMERSVERENIGIN^DENBURGJ

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1