Texel wil archeologische vondsten VOC terug Hans Eelman wil opgravingen wad zelf ter hand nemen Als eerste varend het PEN-bassin in TöWBN-DORlE, DOT 1*1 WRRR OOK, HET IM KOOPZON DRG> 15.000 voorwerpen nu in depot Lelystad TEXELSE J COURANT car moon Modern times Bedrij vig heicl 'Bevoegdheid naar gemeente' Museumrapport Koopzondag Marieke van Eist neemt afscheid van Burgwal 37 Groen Zwart Groeibriljant of Texelse variant? VRIJDAG 22 DECEMBER 2000 listorische voorwerpen, met lame uit de tijd van de Verenigde lost-lndische Compagnie (VOC), lie uit de Waddenzee zijn opgedo- ;en en nu in een depot in Lelystad ijn opgeslagen, moeten terug laar Texel. Die wens spraken ludeschilders woensdagavond uit jdens het jaarlijkse overleg rondje iet het college van b en w. De emeente en het Maritiem en uttersmuseum ondernemen her- ieuwde pogingen om het spul aar Texel te krijgen. Liefst binnen nee jaar, want dan staat de viering an 400 jaar Oudeschild en VOC op et programma. o'n 15.000 voorwerpen van histori- che waarde hebben duikers van het lederlands Instituut voor Scheeps n Archeologisch Onderzoek de af- elopen tien jaar opgedoken uit sheepswrakken ten oosten van ludeschild. 'Vermoedelijk ook uit de laria, het schip van dichter annex ider Roemer Visscher dat, samen iet 43 andere tijdens een vliegende lorm in 1593 verging, al zeggen de 'etenschappers dat dit nog niet be lezen is', aldus amateurduiker Hans lelman, van wiens schip de vijftien (uikers tien jaar lang gebruik maak- in. Met de zomerse duikactiviteiten |jn volgens Eelman in totaal een slor- e miljoen gulden per jaar gemoeid n deel van de opgedoken voorwer- n is tentoongesteld in het iheepvaartmuseum in Amsterdam daarna in Assen. Maar al enige tijd worden de spullen bewaard in een depot van het Nederlands Instituut voor Scheepsarcheologisch Onder zoek in Lelystad. Ofschoon ze daar in glazen vitrines liggen opgeslagen en zijn te bezichtigen door iedereen die dat wil, zint deze situatie veel Texelaars niet. Doorn in oog 'Het is ons een doorn in het oog', benadrukte wethouder Nel Eelman haar wens om de spullen op Texel te krijgen. Net als museumdirecteur Benno van Tilburg heeft ze hiertoe inmiddels contact opgenomen met het NISA. Het kunnen lenen van de spullen, zoals nu op bepaalde condi ties het geval is, gaat Van Tilburg niet ver genoeg. 'We streven naar een Texelse dependance van het NISA, waarin we de spullen kunnen opslaan die op de Rede zijn opgedoken. We willen een gebouw nabij het museum er speciaal voor inrichten, een filiaal waarin de beleving onder water cen traal staat en dat wordt ingericht met archeologische voorwerpen Met mediatechnieken kunnen we de Rede van Texel nabootsen, waarbij de bezoeker een echte storm mee maakt en met een schip naar de bo dem van de zee zinkt.' Kwetsbaar 'Een dependance op Texel? Daar voelen we weinig voor', reageert J. Morel, directeur van NISA. 'Voor het conserveren van spullen die uit zee zijn opgedoken komt meer kijken dan je denkt. We doen er daarom inten sief onderzoek naar. De spullen zijn kwetsbaar en moeten onder be paalde condities worden opgeslagen en regelmatig gecontroleerd Het is niet van: stop maar in een doos en klaar. We werken aan een kwaliteits systeem, wat onder meer inhoudt dat de spullen toegankelijk moeten zijn, dus via een databank opvraagbaar. Gegevens, zoals documentatie en filmmateriaal, en de spullen worden bij elkaar opgeslagen. Ik kan me voorstellen dat een museum met op die hele handel zit te wachten. Bo vendien zijn de spullen rijks- eigendom. Maar op basis van een uitleencontract stellen we de voor werpen wel beschikbaar aan musea, mits de omstandigheden het daar toelaten. Dus geen lekkage of on juiste temperatuur Als die in orde zijn lenen we spullen uit voor een termijn van vijf jaar. Daarna bekijken we de gesteldheid van het materiaal en als die het toelaat verlengen we de pe riode. Maar het blijven rijks eigendommen.' 'De spullen liggen daar goed', bena drukt ook Hans Eelman. 'Je moet niet alles naar Texel willen slepen. Ze heb ben daar een gebouw staan van veer tig miljoen gulden. Benut de kennis en de middelen die ze daar in Lelystad ter beschikking hebben. En laat zij het wetenschappelijk onder zoek doen. Haal hier alleen de spul len naar toe die je wilt exposeren. Dan kun je ook nog eens wat afwisselen.' RHt<X*iQOti cunies mateurduiker Hans Eelman heeft amens de Stichting Behoud Erf- oed Texel (i.o.) bij de gemeente en (voorlopige) vergunning aan- vraagd om opgravingen te kun- en verrichten in ongeveer twee erkante kilometer in de Wadden- ee. Eelman loopt daarmee voor- it op een wijziging van de Wet op Ruimtelijke Ordening en de lonumentenwet inzake arche- logiebeleid. Op basis hiervan kan gemeente opgravings- evoegdheid verlenen, om te voor omen dat scheepsrestanten op e Rede van Texel door erosie of ndere natuurlijke krachten verlo- :n gaan. Is het aan staatssecretaris Rik van sr Ploeg van Onderwijs, Cultuur en letenschappen ligt, gaat het Neder- ndse archeologiebestel op de tiop. De verantwoordelijkheid over archeologische waarden binnen een bepaald gebied is volgens Van der Ploeg het best op zijn plaats 'daar waar de meeste ruimtelijke ingrepen plaatsvinden. 'Daarom heb ik beslo ten de gemeenten aan te wijzen als vergunningverlenende instantie'. Ge meenten moeten volgens Van der Ploeg het behoud van archeologi sche waarden afwegen tegen andere maatschappelijke belangen. Hij rept ook over het ontwikkelen van een gemeentelijke archeologische monumentenkaart waarop, behalve bekende en gewaardeerde archeolo gische vindplaatsen, ook gebieden met een hoge of juist lage archeolo gische verwachting en 'archeologie- vrije' zones worden aangegeven. Deze gegevens vormen volgens de staatssecretaris 'input' voor het be stemmingsplan buitengebied. Om te benadrukken dat kennis niet alleen voorbehouden is aan weten- VERVOLG VAN PAGINA 1 tie over de Georgische Opstand van st Luchtvaartmuseum worden on- ïrgebracht. Het Luchtvaartmuseum ordt niet als museum gezien, maar een toeristische attractie. Het- ilfde geldt voor de nieuwe jutterij bij s Cocksdorp. Deze voorzieningen )men dus buiten het gemeentelijke useumbeleid van wethouder Nel slman (CDA) te vallen en krijgen een aatsje in de toeristische portefeuille in wethouder Daan Schilling (Texels slang). Strikt Maritiem mdat de musea zich moeten profi- 'en en elk een duidelijk afgebakend iel van de Texelse cultuurgeschie- ims moeten presenteren, is het vol- ins de consultants beter dat het aritiem en Jutters Museum afstand set van de jutterscollectie en zich illedig stort op het VOC-verleden, i Reede van Texel, de visserij en de iderwaterarcheologie. Een naams- ifbetermg kan al meer duidelijkheid iheppen: het Maritiem Museum ixel. Er moet meer aan educatie srden gedaan en het museum moet :h meer als ondernemer gedragen, irder moet er op het complex een «delijker looproute worden aange- acht. Het conflict met de jutters )kt volgens de LAgroup teveel ener- op waardoor deze belangrijke ken in het slop zijn geraakt, ora is volgens het rapport evenmin n geschikte locatie voor de samen voegde jutterij. Voor de beleving h de bezoeker en het toenemend lang van 'authenticiteit' - in deze i van technologie en kunstmatige i ievingen hebben mensen steeds ser behoefte aan een 'echte' erva- 9 - is een plek aan zee sprekender ti een boerderij in de polder, waar lysieke relatie met het strandjutten Kbreekt. 'Om van de collectie een aantrekkelijke toeristische attractie met nationale bekendheid te maken, verhuist deze naar een nieuw onder komen op een voor de jutterij typi sche locatie; achter de duinen, vlak bij het strand bij De Cocksdorp.' De nieuwe attractie past ook goed in de gemeentelijke lange-termijnplannen om de noordpunt van het eiland toe ristisch te ontwikkelen. Reacties Eerder stelde advocaat Peter Traudes de STM namens de jutters ook al voor om de héle jutterscollectie aan Flora over te dragen en zich bij het MJM in Oudeschild volledig te rich ten op het maritieme verleden, maar dat werd destijds door STM-directeur Jan Kuiper resoluut van de hand ge wezen. De jutterij is volgens Kuiper voor het MJM wat de zeehondjes zijn voor EcoMare: een publiekstrekker die mensen over de streep trekt waarna zij ook voor de rest van de tentoonstelling zijn te interesseren. Toch was Kuipers eerste reactie op het rapport met afwijzend: 'Over ai- les valt te praten.' Hij beaamde dat tegenover het opgeven van de jutterscollectie een flinke financiële compensatie zal moeten staan MJM-directeur Benno van Tilburg reageerde in dezelfde trant. Namens het Luchtvaartmuseum zei Gelein Jansen dat men de Georgië-collec- tie wel wilde afstaan, 'maar dan moet dat nieuwe historische museum wel op het vliegveld komen. De opstand is nauw verbonden met Eierland en de omgeving van het vliegveld.' De betrokkenen hebben tot 15 januari 2001 de tijd een schriftelijke reactie op het rapport in te dienen bij het college, dat zich in dezelfde maand over het rapport buigt, In februari zijn de leden van de raadscommissie Welzi|n en Onderwijs aan de beurt om de groeibriljant al dan met bij te slij pen. Tijdens de vergadering krijgen insprekers de kans hun reacties mon deling toe te lichten. De voltallige gemeenteraad heeft op 13 maart het laatste woord. schappers en academici, onder streept de staatssecretaris de onmis bare rol van de amateur-archeologen. 'Zowel op het gebied van lokale en regionale deskundigheid en informatievoorziening, als bij de prak tische uitvoering in het veld zullen zij ook in het nieuwe stelsel hun rol blij ven vervullen. Binnen het kwaliteits systeem wordt hieraan nadrukkelijk aandacht besteed.' Reden voor Hans Eelman het college te wijzen op de toekomstige plicht van de gemeente om de eigen ar cheologische bronnen te beheren. De aanvraag komt nadat Eelman de ja renlange samenwerking tussen hem en het archeologische instituut heeft afgebroken. De Texelaar ergerde zich met name aan de wijze waarop be paalde vondsten naar buiten werden gebracht. Hij heeft vergunning aan gevraagd voor een gebied van twee vierkante kilometer, waarin volgens hem twee VOC-wrakken liggen. In totaal heeft Eelman er 75 gelokali seerd. Zijn grote angst is dat ze door ontzanding van het gebied, door paalworm of door ijsgang, worden beschadigd. Als één van de oprichters van het Maritiem en Juttersmuseum is het de wens van Eelman, die in het verleden al veel historisch waardevolle spullen naar boven heeft gehaald, de voor werpen te exposeren in het museum in Oudeschild. Zondag is het koopzondag in Den Burg. Een aantal winkels zal dan tus sen 11.00 en 16.00 uur geopend zijn. Om 'andere leuke dingen' te gaan doen, beëindigt Marieke van Eist met ingang van 1 januari haar werkzaamheden in Burgwal 37. De vennootschap wordt ontbonden en compagnon Ina Koorn-Boersen, met wie ze het ontmoetings centrum bijna vijfjaar geleden op zette, zet de zaak (alleen) op de vertrouwde voet voort. Burgwal 37 is een opmerkelijk be drijfje, dat Texelse kunstenaars van uiteenlopend niveau de kans biedt hun werk te exposeren in een 'eigen' tentoonstelling. De belangstelling daarvoor is groot, want wie zich nu aanmeldt moet er rekening mee hou den dat het vele maanden kan duren voordat hij of zij aan de beurt is. Daar naast heeft Burgwal 37 een flinke kring van vaste klanten, die op ge zette tijden binnenlopen voor een praatje en een kopje koffie met door de eigenaressen zelfgebakken appel taart. In de begintijd zorgde dat wel eens voor wrevel bij sommige horecaondernemers, maar die is in middels verstomd, wellicht ook door dat veel bezoekers anders helemaal niet naar een café waren gegaan en Burgwal 37 dus met echt een concur rent is. 'We hebben er altijd naar gestreefd om een gezellige huiskamer te bieden en ik denk dat we ons doel hebben bereikt. We hebben veel vaste klan ten, dat is waar. Maar er komen men sen uit de hele wereld bij ons op be zoek. Een jongen met een didgeridoo uit Australië, bijvoorbeeld. Die is sa men met zijn vriendinnetje drie keer geweest en was laaiend enthousiast. Toen hij weg ging. kregen we als af scheid een plantje.' Erg leuk vindt Van Eist ook de vele contacten die er worden gelegd, ook tussen de kunstenaars. Als voorbeeld noemt ze de twee Texelse vrouwen die iconen maken maar er nog niet genoeg hadden om een hele tentoon- Het afscheid roept 'gemengde ge voelens' op bij de 56-jarige Van Eist. 'Ik verlaat de zaak met heel veel goede herinneringen, maar ik wilde gewoon wat meer tijd voor mezelf. Sinds een tijdje woon ik samen met Jan Koolhof (CDA-raadslid en landbouwvoorlichter, red.), maar het huis is nog één grote bende. Dat moet eerst maar eens veranderen. En er zijn nog veel meer leuke dingen te doen, alleen en met z'n tweeën. Jan gaat per 1 maart in de VUT en dan gaan we gezellig samen op reis.' Marieke van Eist (links) en Ina Koom werden gistermiddag door de leden van het Georgische ensemble Kereoni getrakteerd op een privé-concert. Met dit cadeautje wilden ze de vrouwen bedanken voor de ruimte die zij in Burgwal 37 beschikbaar stellen om Georgische kunstvoorwerpen en sieraden te verkopen. Het geld dat de muzikanten daarmee verdienen is een welkome aanvulling op hun inkomen. Kereoni treedt 5 januari op in theater Klif 12 in Den Hoom. (Foto joop Romr*ts> stelling mee samen te stellen. 'Ze konden misschien samen wel expo seren. We hebben ze eikaars tele foonnummer gegeven en gezegd dat ze maar wat moesten afspreken Met succes, want de twee hangen begin volgend jaar ieder vijf kunstwerken op in het ontmoetingscentrum. Een afvaardiging van de Watersport vereniging Texel en de Stichting Passantenhaven heeft dinsdag de doorgang tussen de haven en het PEN-bassin inofficieel geopend door er - vermoedelijk als eerste - met het rubberbootje 'Neptunus' doorheen te varen. Toostend met champagne, loeiend met een megafoon en zwaaiend met vlaggen voeren de pleziervaarders het bassingedeelte binnen. De officiële opening van het vernieuwde havencomplex is niet eerder dan voorjaar 2001 voorzien. (Foto Ban Bosch) Redactioneel commentaar Het door de consultants van de LAgroup geadviseerde vierde scenario ('De Groeibriljant') belooft op termijn een fonkelende toekomst voor de Texelse musea en toeristische attracties. Maar nog afgezien van de grote som geld die ermee is gemoeid (het rapport noemt helaas geen getal len), zal er heel wat water door het Marsdiep moeten stromen en bij de wijn gedaan moeten worden, wil dit scenario het richtsnoer voor het nieuwe Texelse museumbeleid worden. De jutters reageerden begrijpelijkerwijs enthousiast op het rapport: zij moeten weliswaar verhuizen maar mogen hun activiteiten voortzetten en krijgen de collectie van de 'vijand' uit Oudeschild als lucratieve oprot premie mee. En dat terwijl hun voortbestaan een paar maanden gele den nog aan een zijden draadje hing. Een nieuw onderkomen is boven dien welkom omdat de jutters op Flora uit hun jasje zijn gegroeid. Wat er met hun omvangrijke collectie oude tractoren moet gebeuren, is met duidelijk. De vehikels behoren in ieder geval niet tot de corebusiness van een jutterij, eerder tot die van het nieuw te stichten historisch museum. Dat moet van het Luchtvaartmuseum op het vliegveld komen - in ruil voor het afstaan van de expositie over de Georgische opstand - maar het is zeer de vraag of de mensen van de Oudheidkamer en het Agra risch en Wagenmuseum daarmee kunnen instemmen. Wat moeten oude kostuums en boerenkarren nu op een vliegveld? Het is bovendien hoogst twijfelachtig of deze musea, die vooral om vrijwilligers draaien, bereid zijn zich door een professioneel management te laten leiden. Al met al lijkt het rapport enerzijds een oplossing te bieden voor het jutte- rijprobleem dat de aanleiding tot het onderzoek vormde, maar roept het anderzijds veel vragen op en noopt het geadviseerde scenario tot ver huizingen van collecties, discussies over nieuwe locaties, geldstromen en tot ingrijpende reorganisaties, die op zich weer een rijke bron van reuring kunnen zijn. Het maatschappelijke debat over de Joan Hodshon bijvoorbeeld, kan weer in alle hevigheid losbarsten. Het zou overigens typisch Texels zijn om met voor één bepaald, door deskundige overkanters opgesteld scenario te kiezen, maar de vier op ties heel eigenwijs door elkaar te husselen en met een eigen variant te komen, zoals wethouder Nel Eelman al voorzichtig voorspelde. Het goede aan de treurigstemmende ruzie om de juttersspullen en de Joan Hodshon is in ieder geval dat het een gedegen rapport heeft opgele verd dat dwingt tot het maken van heldere keuzen, leder jaar besteedt de gemeente ruim vier ton aan de museumvoorzieningen en dat zal ai- leen maar meer worden - juwelen zijn tenslotte duur. Het zorgvuldig omspringen met belastinggeld én de betekenis van de musea voor de eilandpromotie zijn te belangrijk om te volstaan met een hap-snap-be- leid waar Texelaar noch toerist veel van begrijpt.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5