Pelagia maakt weer rondje om Afrika De mitka en de (grote rode) step Premie voor 'aanbrengen' nieuwe brandbestrijders? Jong en oud met nieuwjaar in de golven WlTTe ZeeWOHO Verbouwing haven reeds begonnen Vuurwerkactie 'weer succes' Texel'94 oefent Ruit boekhandel aan gruzelementen Blikvanger TEXELSE J C0URANT '7»pp- Tap Gisteren om 12.16 uur is het onderzoeksvaartuig 'Pelagia' van het NIOZ vertrokken voor een wetenschappelijke vaar tocht van vijf maanden rond Afrika. Telkens wisselende groepen wetenschappers, technici en studenten, zullen gedurende de reis van 20.000 mijlen door Europese wate ren, de Atlantische Oceaan, Indische Oceaan, Rode Zee en Middellandse Zee allerlei vormen van zeeonderzoek ver richten. Een groot deel van de waarnemingen is bedoeld om meer te weten te komen over de invloed van de oceaan stromingen op het klimaat. De expeditie, die totaal bijna vier miljoen gulden kost, is een vervolg op een soortgelijke tocht die vorig jaar werd gemaakt. Toen al was het de bedoeling een tweede te ma ken, maar daarover kwam pas ze kerheid toen de financiën rond waren. Zowel de eerste als de tweede tocht kunnen worden ge rekend tot de meest omvangrijke expedities die door het NIOZ en de daarmee samenwerkende (buiten landse) universiteiten ooit hebben ondernomen. Qua kosten en afstand overtreffen ze de Snellius-expeditie naar de Indonesische wateren en het latere onderzoek in de Indische Oceaan. Toch worden er in verhouding tot de kosten veel waardevolle weten schappelijke feiten (letterlijk) boven water gebracht, dank zij een op effi ciency gerichte organisatie, waarbij wetenschappers van verschillende disciplines gezamenlijk gebruik ma ken van de diverse technische moge lijkheden. De Pelagia vertrok gisteren met ka pitein Hans Groot, tien bemannings leden en zes wetenschappers voor het eerste traject Texel-Kaapstad via de Atlantische Oceaan. Onderweg worden voortdurend gegevens verza meld, zoals het gehalte C02 in de atmosfeer en de hoeveelheden polychloorbifenylen (voor het milieu schadelijke koolwaterstoffen) in het oceaanwater In Walvisbaai (Namibië) worden meetinstrumenten die bij de vorige reis op de zeebodem zijn neer gelaten, weer opgehaald. In Kaap stad komen de wetenschappers aan boord die voor de derde keer de stromingswervel 'Astrid' zullen door meten, zodat de gegevens van ver schillende tijdstippen kunnen worden vergeleken. De wervel heeft een doorsnee van honderden kilometers, is afkomstig uit de Indische Oceaan en speelt een rol bij de uitwisseling van water tussen de Indische en At lantische Oceaan, wat mogelijk van invloed is op het klimaat Madagaskar Wat betreft de Indische Oceaan zijn veel activiteiten gepland in de buurt van Madagaskar. Ook hier worden stromingen bestudeerd, die een be langrijke schakel vormen in de oceaancirculatie van de wereld Stroommeters die hier vorig jaar zijn geplaatst, worden weer naar de op pervlakte gebracht. Deze en andere onderwaterapparatuur heeft al die tijd verankerd gelegen aan zware brok ken metaal e.d. en wordt daarvan los gemaakt door een akoestisch signaal vanaf het schip. De meetinstallatie komt dan bovendrijven en kan wor den geborgen. Voor de kust van Somalië wordt geo logisch onderzoek gedaan, vooral bedoeld om meer te weten over het klimaat in het verleden. In de Middel landse Zee tenslotte worden veran kerde instrumenten opgehaald, afge lezen en vervolgens weer neergelaten in het kader van een langdurig geochemisch onderzoek. Dit betreft de hoofdzaken van het veelzijdige onderzoek gedurende de tocht Tussendoor zullen echter aller lei andere onderzoeken worden ge daan. Koude koralen Een voorbeeld is de bestudering van koudwaterkoralen die zich op een diepte van 200 tot 1000 meter ter hoogte van Europa in de Atlantische Oceaan bevinden. Dit door de EG gesubsidieerde onderzoek moet uit wijzen in hoeverre deze koralen kwetsbaar zijn, mede met het oog op olieboringen e.d. die op deze diepte mogelijk zijn. De NlOZ-onderzoekers Marc Lavaleye en Gerard Duineveld richten zich daartoe op een onderzeese berg ten noordwesten van Spanje. Vorig jaar is hier een bodemlander afgezonken, waarop onder meer een videocamera zit die de vestiging van jonge koralen en de groei ervan voortdurend vastlegt. Er zal ook een nieuwe lander worden geplaatst, die het zuurstofverbruik van de bodem en het zich daarin bevindende leven meet. Schadelijke stoffen Veel schadelijk stoffen die afkomstig zijn van de geïndustrialiseerde sa menleving komen via omwegen te recht in zeezoogdieren in afgelegen gebieden. Vanaf de Pelagia zullen onderzoekers, onder wie Ronald van Bommel en Jan Boon onderzoek doen naar de wijze waarop deze stof fen zich over de wereld verspreiden. Op de route Texel-Kaapstad zullen overal metingen worden gedaan naar de concentraties van bepaalde groe pen stoffen in water en atmosfeer. Analyse van de gehaltes in combina tie met meteorologische gegevens, zegt iets over de herkomst. Dan is er een onderzoek van het Cen trum voor Isotopenonderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen, dat neer komt op het verzamelen van lucht monsters, waarvan later het zuurstof- en C02-gehalte wordt bepaald door middel van uiterst nauwkeurige me tingen in het laboratorium. De gege vens worden gebruikt om te bepalen in hoeverre en hoe lang het koolzuur gas dat door gebruik van fossiele bandstoffen in de atmosfeer terecht komt, wordt opgenomen en vastge houden in de koolstofcyclus van aarde en oceaan. Want 'slechts' de helft van het C02 dat bij verbranding in de lucht wordt geblazen, blijft daar. Het ligt voor de hand dat deze gege vens van belang zijn bij prognoses inzake de opwarming van de atmo sfeer en dus het klimaat. Spannend De expeditie is niet zonder spanning. Dat geldt met name voor het onder zoek van Geert Jan Brummer dat is gericht op de zogenaamde Agulhas- rmgen. Dat zijn kilometer dikke 'len zen' van water uit de Indische Oceaan die als hogedrukgebieden ronddraaien in de Atlantische Oceaan. In de buurt van Walvisbaai staat op een diepte van 2800 meter een meetinstallatie, waarvan bij het uitzetten een kabel is gebroken zodat hij onvoldoende drijfvermogen heeft om volgens de beschreven techniek naar de oppervlakte te worden ge haald. Het ding heeft echter goed gewerkt en bevat veel gegevens, zo dat gepoogd zal worden de installa tie op te dreggen met een kilometers lange kabel. Dit onderdeel van de expeditie wordt ook meegemaakt bioloog Kees Camphuysen die - net als vorig jaar - oceanisch levende vogels en zee zoogdieren zal observeren. Er zijn ook naspeuringen van heel andere aard bij, zoals het onderzoek dat Matthijs van Couwelaar van de Universiteit van Amsterdam doet NlOZ-directeur Jan de Leeuw spreekt de bemanning van onderzoeksschip Pelagia kort voor vertrek naar Afrika bemoedigende woor den toe. (Foto Gerard Timmerman) naar de aanwezigheid van de zwem- krab Charybdis Smithii in de Indische Oceaan, de opwelling van oceaan water ter hoogte van noordoost Afrika en de ingrijpende klimaats veranderingen die zich om de 21.000 jaar voordoen in Noord-Afrika, wat af te leiden is uit bodemafzettingen in de Middellandse Zee. De leiding van de tweede Pelagia Around Africa-expeditie doet regel matig verslag van het verloop. Week berichten en andere informatie zijn te vinden op internet (www.moz.nl). Een onaangenaam koude wind die met kracht 6 over het strand blies en een watertemperatuur van 6,6 gra den Celcius weerhield 177 enthou siastelingen er met van op nieuw jaarsdag bij paal 28 een frisse duik in het Noordzeewater te nemen. Een huzarenstukje dat werd gadegesla gen door zo'n duizend toeschou wers, die tezamen twee erehagen vormden voor de voorbij rennende badgasten. Heen op weg naar de schuimende golven en terug naar de warmte van het strandpaviljoen, waar ze werden onthaald op warme cho colademelk met rum en een toepas selijk aandenken: een windglas. Het evenement, waarvoor op nieuwjaars ochtend al om half twaalf de eerste belangstellenden op het strand arri veerden, kende een vlekkeloos ver loop. 'Alle auto's pasten precies op de parkeerplaats', prees mede organisator Paul Kikkert de drie parkeerwachters. (Foto Gerard Timmerman) De jaarlijkse actie Lotje vooreen rotje is volgens de gemeente 'weer een succes' geworden. De Texelse jeugd leverde op nieuwjaarsdag vele plas tic zakken vol 'zwerfvuurwerk' in bij gemeentewerken, waar leden van de vrijwillige brandweer en de jeugd brandweer klaar zaten om het in ont vangst te nemen en loten uit te de len. Burgemeester Geldorp verrichtte een dag later onder toeziend oog van tientallen Texelse kinderen de trek king van de winnende loten. Er wa- Wanneer de toestand van het veld en de weergoden hen goed gezind zijn, oefent het eerste elftal van Texel'94 zaterdag op eigen terrein tegen SV Marken, aanvang 14.00 uur. Minder afhankelijk van de omstandigheden is de nieuwjaarsreceptie, die een dag later in de eigen kantine wordt gehou den en om 16.00 uur begint. ren maar liefst achtenveertig prijzen, beschikbaar gesteld door tal van Texelse bedrijven. De traditionele hoofdprijs was een discman, maar er waren ook andere leuke herinnerin gen. Enkele prijzen zijn nog blijven lig gen, waaronder de derde prijs, een Pokémonspel. Deze kunnen op ver toon van het lotnummer worden af gehaald bij de balie van het gemeen tehuis. Het betreft de loten: wit 329, rood 1167. wit 847, wit 179, wit 867. rood 1168, groen 5, wit 384, wit 304, wit 857, wit 269 en wit 824. Leden van de Texelse vrijwillige brandweer zouden (nog) meer hun best moeten doen om andere Texelaars te interesseren voor brandbestrijding en andere hulp verlening. Het gemeentebestuur overweegt zelfs om er een belo ning aan te verbinden. Als iemand van het korps een nieuwe man of vrouw weet aan te trekken en het komt ook werkelijk tot aanstelling, dan kan hij een premie tegemoet zien. Het is één van de ideeën die momen teel in het raadhuis leven om het wer ven van nieuwe brandweerkrachten makkelijker te maken. Hoewel het Vuurwerk dat te dicht bij de winkel is afgestoken is er volgens de politie vermoedelijk de oorzaak van dat een ruit van Het Open Boek aan de Binnenburg in de nieuwjaarsnacht is gesneuveld. Door de kracht van de explosie zijn de scherven ver de boekwinkel in geblazen. De schade beloopt naar schatting ƒ1.000,-. De politie gaat vooralsnog niet uit van boze opzet, maar van een ongeluk door onvoorzichtig gedrag. Boekhan delaar Theo Timmer denkt dat het ook goed mogelijk is dat iemand door de ruit is gevallen of geduwd. De 'da der' en eventuele getuigen wordt ver zocht zich bij de boekhandel te mel den. korps thans op sterkte is. zullen bin nen met al te lange tijd toch weer nieuwelingen nodig zijn om mensen te vervangen die wegens leeftijd of andere redenen opstappen. Gevreesd wordt dat het aantrekken van opvolgers steeds moeilijker zal worden, ondanks de zeer behoorlijke financiële vergoeding, mede omdat tegenwoordig van een brandweer man heel wat meer wordt verlangd dan vroeger. Zo is hij verplicht de nodige cursussen te volgen en hij moet niet alleen een bekwame vuur- bestrijder zijn, maar ook niet opzien tegen het verlenen van hulp bij zware (verkeers)ongelukken en het langdu rig in touw zijn bij rampen. In het ka der van het zojuist begonnen 'Jaar van de vrijwilliger' denkt de gemeente daarom over extra stimulansen. Daar bij hoort ook een nog meer nadruk kelijke presentatie van het korps op de 'Beroependag' en andere mani festaties en het stimuleren van de jeugdbrandweer, omdat daaruit soms leden van de echte brandweer voort komen. De burgemeester wil ook een beroep doen op de welwillendheid van werk gevers. Niet elke baas vindt het leuk dat zijn mensen bij een karwei weg lopen omdat ergens brand is. Enig soulaas biedt een op handen zijnde versoepeling van de leeftijdsregel. Brandweerlieden moeten er nu op hun 55e mee stoppen, maar straks kunnen ze tot hun zestigste doorgaan als uit medische keunng blijkt dat het verantwoord is. We willen ons nu eenmaal voortbe wegen. Texel is kaal en hier en daar zeer recht. Het noorden en het zui den verbinden is een hele onderne ming. Wie in De Cocksdorp woont heeft een zekere Nova Zembla-re- putatie. Te ver, te koud, te kaal. Geen stad te bekennen. Want er is maar één plek en dat blijkt Den Burg te zijn. Daar gebeurt het, daar zijn De Twaalf Balcken, De Blokker, De Hema, De Makelaar, De Reiki en De Prenatal, daar zetelt de Texelse Courant, daar gebeurt het. Daar moeten we dus naar toe. Wan neer ik de glasnegatieven van het oude Texel zie, verschijnt er een schitterend beeld van een paard en wagen. Zo gingen we vroeger Het voelt vertrouwd en zeer aangenaam. Een huivering be vangt mij wanneer het tot mij door dringt dat we nu zachtjes aangedre ven worden tot de Mitka. Een licht monsterlijk voertuig, foute kruising tussen fiets en auto, waarmee met weinig inspanning een snelheid van 25 km per uur kan worden bereikt. Er schijnt bereikbaarheidswinst te behalen te zijn. Maar daar gaan we natuurlijk de schaduwraad over in formeren. Bij slecht weer zijn er verschillende overkappingen mogelijk bij de Mitka: bij mijn spijkeroutfit een blauwe, bij mijn avondkleding een zwarte en bij mijn bikini een witte, zo stel ik mij voor. Kosten slechts ƒ12.000,-. Bij het passeren op smalle fietspaden wordt een klein probleem verwacht. En Texel blijkt bij uitstek geschikt om proef te draaien. De wereld van de weg wordt lang zaamaan een bont veld vol bizarre insecten. Moest je eerst wennen dat een leger joggers hun zweet zonder enige gene op je loslaat wanneer je rustig op je fiets langs het wad gaat. diezelfde joggers zijn nu verdreven naar voor hen aangelegde bospa den. waar ze langzaam weer ver gaan, omdat joggen meer kwalen geeft dan energie. Dan verschijnen er opeens fietsers met afgrijselijke helmen op hun plot seling kwetsbare hoofden: kleine en grote, van hardpaars tot knalgeel, verpesten zij het landschap en ge ven het fietsen een wanstaltige al lure, die de echte fietser juist niet ambieert. Vervolgens krijgt iedere fiets een vreemdsoortig aanhangsel waarin kwijlend kroost - of bij ge brek aan kroost een hond - zit op geborgen, dat dan enigszins gege neerd de blik van zijn tegenliggers ontwijkt. Ook dat beeld went. Al vind ik al die aanhangwagens ook een vorm van pronken met je bezit. Iets dat in de fietswereld niet thuis hoort. Vervolgens word ie opge scheept met zeer eigenaardige lig fietsen, waarin meestal ook weer zeer eigenaardige ligmannen en lig- vrouwen zich op de rug hebben uit gestrekt, alsof zij allen uitroepen: 'Zie mij, neem mij, laat mij.' Of dit alles niet wonderlijk genoeg is, hoor ik de laatste tijd steeds va ker een soort bromvlieg in mijn oren blazen en zie dan twee piggelmee- figuren op zogenoemde snorfietsen mij zonder enige moeite en met hei melijk plezier de loef afsteken, door met pal tegenwind net te doen alsof er geen zuchtje wind bestaat. Ook de 'snor' doorsta ik, de elektrische fiets doorsta ik. Maar het tragische beeld van grote mensen op hun stepjes wil ik maar niet doorstaan.Ik kan ze allemaal wel door elkaar schudden en mompel dan ook ie dere keer weer als ik ze tegenkom 'Stelletje idioten, trendy lummels, zullen we voor jullie soms ook driewielers met rode banden en een groen stuurtje bouwen?' Waar je ooit als kind op je step de wereld instoof, zie je nu je grootvader zich als een kromme wilg voortbewegen en met een onzeker afzetbeentje over het asfalt gaan. Als we ons maar voortbewegen. Als we maar naar de stad kunnen komen.Naar De Blokker, De Hema, De Twaalf Balcken, De Makelaar, De Reiki, De Prenatal en de Texelse Courant. En nu gaat het vreselijke dus gebeu ren. De driewieler komt er aan. Mis schien kunnen we onze luier en ted dybeer er bij nemen. En Texel wondt het proefgebied. Je zal maar in De Cocksdorp wonen en die hele weg langs het wad moeten afleggen. Je zal je maar moeten verantwoorden voor alle meeuwen, eidereenden en rotganzen. Ze schrikken zich rot Ik verlang naar het paard en de wa gen. Naar toen. Ik verlang naar de tijd dat ik een kind was en op mijn grote rode step met enorme lucht banden de wereld instoof. Dana Rover DONDERDAG 4 JANUARI 2001

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5