IJ 9 IS Politici laten besluit gemeentehuis over aan de Texelaars Cjroen TjwartsJexeU 'm het harL, Raad van State schorst vergunning crossbaan Dries Veltkamp: voor 20 miljoen nieuw raadhuis Oude munt in maag van kabeljauw Raadscommissie Werkgroep oude panden Den Hoorn 'Monumentale status centrum vertraagt verbouw raadhuis' Kleinkunstfestival Illegale verhuur TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11546 DINSDAG 16 JANUARI 2001 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch. tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Texelaars krijgen de komende tijd de gelegenheid mee te praten en te denken over de toekomst van het gemeente huis, waarbij zelfs een referendum tot de mogelijkheden be hoort. Dat is de uitkomst van de bijeenkomst van de raads commissie Bestuur en Organisatie, die vooruitlopend op de geluiden vanuit de samenleving gisteravond nog geen be sluit over nieuw- of verbouw wilde nemen. Gezien de hoge kosten van een semi-permanent gebouw voor de centrale publieksbalie (ƒ1,6 miljoen) geven de meeste politici er de voorkeur aan deze voorziening binnen de huidige behuizing onder te brengen. Maar door de al heersende ruimte problemen lijkt dat een onhaalbare optie. 'Bekeken vanuit de visie van Elzinga is de discussie over het raadhuis een schot in de roos', pleitte Dick Drijver (Texels Belang) ervoor dat de politiek zich aan de zijlijn opstelt zolang de Texelaars zich over de kwestie bui gen. 'Het college moet de discussie niet met haar standpunt belasten.' Burgemeester Geldorp voelde zich persoonlijk aangevallen. 'Als college worden we ervoor betaald standpun ten in te nemen. De raad heeft ons zelf opgedragen in een bepaalde richting te denken: nieuwbouw.' Drijver: 'We hebben dat besluit geno men op basis van de informatie die toen bekend was Inmiddels worden héél andere bedragen genoemd.' De torenhoge bedragen die het col lege de raad inzake de bouw van het nieuwe raadhuis voorschotelde, leidde tot een felle reactie van Anja van der Heide (CDA), die evenals anderen wees op een raming van Dries Veltkamp. volgens wie nieuw bouw bijna de helft goedkoper kan dan geschetst. 'Terwijl elders in het land gemeentehuizen voor 150 amb tenaren worden gebouwd voor ƒ16 miljoen gulden, praat dit college over meer dan het dubbele. Het is alsof u geen nieuw raadhuis wilt. Kloppen die berekeningen wel?', verweet ze b en w bij de presentatie van het stand punt boze opzet. Met die opmerking sloeg ze volgens Geldorp de plank volledig mis. 'Het betreft indicatieve ramingen, die we nog verder zullen uitwerken. Maar ook die zullen in een later stadium nauwkeuriger worden gemaakt.' Een Spaanse munt uit 1891 met de beeltenis van Alfonso de der tiende, ter grootte van een Ne derlandse rijksdaalder. Hij kwam tevoorschijn uit de maag van een kabeljauw die de afgelopen week werd aangevoerd door de voor malige TX 14 van B.Trap die nu als FR 231 onder Schotse vlag vaart met Texelaars en Engelsen als bemanning. De vis werd ge vangen bij de Klaverbank, in de buurt van de Doggersbank. Een van de Engelse opvarenden ont dekte de glinsterende munt bij het schoonmaken van het dier Na terugkomst in Oudeschild leende hij de vondst via Jan Tinus Vlaming van de visserijcoóperatie en Jaap Bakker even aan ons uit, zodat we er deze foto van konden maken. Erg waardevol is de munt waarschijnlijk niet. Kees Boersen zag in een muntencatalogus dat er met minder dan 11 660.000 van Zijn geslagen. (Folo Harry de Graaf Uitbreiding van het gemeentehuis, zoals b en w voorstellen, stuitte op een spervuur van bezwaren. 'Als we bedenken dat de vorige uitbreiding, een complete bouwlaag, nog maar tien jaar geleden is gerealiseerd, dan gaan de ontwikkelingen erg snel. De nu noodzakelijke uitbreiding is zon der het verloren gaan van de Wezen- tuin nog te realiseren, maar willen we het park met helemaal om zeep hel pen, dat zit er voor de toekomst ab soluut geen meter ruimte meer in', oordeelde Jaap Vlaming (Groen- Links), die erop wees dat lering moet worden getrokken uit fouten in het verleden. Nieuwkomer Frans Visman (D66) nam het op voor de raad die destijds besloot tot het huidige raadshuis. 'Ze hebben toen naar hun beste weten en kunnen gehandeld. Nu we de Texelaars erbij hebben be trokken, zijn we politiek gezien op de goede weg. Nu moeten we laten zien dat het ons menens is', pleitte hij voor een goed gestructureerde publieke discussie. Vlaming omschreef het raadhuis als een 'zwart gat in het universum: alle energie richt zich naar binnen. .Het recreatief publiek heeft niets met die wand', waarmee hij aangaf de moge lijkheden voor verhuizing serieus te bestuderen. Drijver noemde het grote raadhuis een dissonant in een omgeving die juist kleinschaligheid en intimiteit zou moeten uitstralen. Zijn suggestie om te bekijken of ge meentehuis, de hulpverlenmgspost en een nieuwe behuizing voor gemeentewerken, in één nieuw ge bouw elders zijn te combineren, ont lokte bij burgemeester Geldorp de reactie over een gebouw met hoeveel verdiepingen Drijver wel met dacht. Volgens Drijver zou een kelder al een stuk schelen. Bodewoning Maria van der Spek (WD) zei op ba sis van de huidige gegevens geen goed oordeel te kunnen vellen. 'Maar we mogen de Groeneplaats en het De raadscommissie voor Financiën, Werken en Milieu vergadert deze maand niet op donderdag maar op woensdag. De bijeenkomst begint woensdag a.s., na afloop van de ver gadering van de commissie voor Welzijn en Onderwijs. Een werkgroep gaat vorm geven aan het project waarbij voormalige win keltjes en andere oude panden in Den Hoorn een bordje krijgen waarop de vroegere functie staat beschreven. De leden gaan zich eerst documen teren en brengen daarna zonodig een selectie aan. Bedoeling is ook een wandelroute door het dorp uit te zet ten en een begeleidende brochure te maken. Het idee is afkomstig van de feestcommissie van Den Hoorn, die een goede en 'ook op lange termijn duidelijk waarneembare' besteding zocht voor het bedrag dat elk dorp jaarlijks van de gemeente krijgt om naar eigen inzicht uit te geven. Vrijdag beleggen de feestcommissie en de dorpscommissie een bijeen komst over dit onderwerp in dorps huis De Waldhoorn. Omdat de werk groep erbij gebaat is zo breed en gedetailleerd mogelijk te worden geïnformeerd, hopen de organisato ren op een grote opkomst. De verga dering begint om 20 00 uur. park niet opofferen.' De politica pleitte voor een brede discussie, die de tijd mag hebben. Om het ruimte probleem bij de komst van de cen trale publieksbalie te voorkomen, was ze bereid de bodewoning, de plek waar fractiebijeenkomsten wor den gehouden en waar de politici spreekuur kunnen houden, op te of feren. Een mening die ook Dnjverwas toegedaan. 'Want vroeger vonden die vergaderingen ook thuis plaats.' 'Een heilloos voorstel', verklaarde Hans Roeper (PvdA) zich tegenstander van dit plan. 'En een democratische be perking. Want fractievergaderingen hebben ook een publieke functie. En voortvloeiend uit de plannen van Elzinga zullen we de ruimte nog hard nodig hebben.' Bovendien vroeg hij zich af of de bodewoning wel voldoende ruimte biedt om het ruimteverlies voor de publieksbalie te compenseren. Meer hout sneed de suggestie van Van der Heide om in het gemeentehuis ruimte te winnen door bij de nieuwbouw van gemeentewerken medewerkers van deze dienst in dit nieuwe kantoor te huisvesten, zodat er in het raadhuis kantoren vrij komen. Roeper vond het wel een aardig idee om de semi-per- manente gebouwen voor de publieksbalie met tegen het raadhuis aan, maar aan de Burgwal te plaat sen, zodat die meer een straatbeeld zou krijgen. Om het financieel wat aantrekkelijker te maken wilde hij die zelfs combineren met de bouw van seniorenwoningen. Dries Veltkamp volgde het debat zwijgend. Maar na afloop wilde de rekenaar zijn mening wel kwijt. 'Bij elke kalenderdag uitstel wordt de bouw van een nieuw gemeentehuis ƒ5.000,- duurder.' De bouw en vorm van het raadhuis is van begin af aan omstreden geweest, zoals ook blijkt uit deze archieffoto uit 1970, toen jonge Texelaars met een spandoek hun afkeer uitten. Ze boden zelfs een namaak-bom aan, waarmee het raadhuis zou kunnen worden opgeblazen. Een daad die bij de gevestigde orde destijds grote afkeuring opnep. Foto arcl«f Te etse Courant) De omwonenden van de Muy-, Post- en Hoofdweg hebben een kleine overwinning behaald in hun juridische strijd tegen de motor- en autocrossbaan van de MAB. De voorzitter van de Afdeling Be stuursrechtspraak van de Raad van State heeft de milieuvergunning voor de MAB geschorst. Volgens de voorzitter was de gemeente niet bevoegd een milieuvergunning te verlenen. De uitspraak lijkt weinig consequenties voor de crossers te hebben omdat het foutje simpel is te herstellen. Voor het 'oprichten en in werking hebben' van het auto- en motor crossterrein met kantine heeft de ge meente in juli van vorig jaar een milieuvergunning verleend aan de Motor-, Auto- en Bromfietsclub. Van wege de uitbreiding met een auto crossbaan was een nieuwe milieu vergunning nodig. Daarin is het aantal toegestane trainingsuren, wedstrijd dagen en maximaal te produceren decibellen vastgelegd. De Texelse raadsfracties vonden dat de vergunnmgvoorwaarden voldoende waarborgen boden tegen de aantas ting van de leefbaarheid in de polder. De omwonenden, die met name vre zen voor de toename van lawaai hinder door de extra cross- activiteiten, waren het daarmee niet eens en spanden verschillende pro cedures aan tegen de gemeente. Vooruitlopend op gewone 'bodem procedures' tegen de vergunning en de bestemmingswijziging van het nu nog agrarische perceel aan de Hoofdweg, verzochten de omwonen den de Raad van State in een admi nistratief kort geding om een voorlo pige voorziening. De voorzitter van de Raad van State wees dit verzoek vo rige week toe en schorste de vergun ning. Omdat de crossbaan volgens hem minimaal acht uur per week in gebruik is, oordeelde de voorzitter dat niet de gemeente maar uitslui tend Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Holland bevoegd zijn een milieuvergunning af te geven. Alleen voor crossbanen die minder dan acht uur per week gebruikt wor den is de gemeente het bevoegd gezag. Dit volgt uit de bepalingen in de Wet Milieubeheer en het daaraan gekoppelde Inrichtingen- en Ver- gunningenbesluit Milieubeheer. Zo dra het 'gewone' beroep tegen de milieuvergunning voor de Raad van State komt, zal die de vergunning waarschijnlijk vernietigen, zo dacht de voorzitter, en daarom vond hij een schorsing op zijn plaats. Zowel de gemeente als de MAB heeft verbaasd gereageerd op de uit spraak. Zij interpreteren de vergunningvoorwaarden zo dat er hoe dan ook minder dan acht uur per week gecrosst mag worden. 'De rechter heeft een tegenstrijdigheid in de uitwerking van de vergunning weten te ontdekken die wij er met in zagen. Het was juist onze bedoeling om beneden de acht uur te blijven'. aldus een gemeentewoordvoerder 'Indien de MAB dat wil zullen we de vergunningaanvraag zo veranderen dat er geen andere interpretatie meer mogelijk is en de vergunning opnieuw verlenen.' De MAB - die al twaalf jaar zonder vergunning maar bij gedogen crosst - laat bij monde van voorzit ter Henri van Maldegem weten graag op dit voorstel in te willen gaan. 'Wij hoeven echt niet meer dan 7 uur, 59 minuten en 59 seconden per week te crossen.' Een nieuw raadhuis, op een andere plaats dan het huidige, moet voor minder dan 20 miljoen zijn te bou wen. Die conclusie trekt Dries Velt kamp op basis van de gemiddelde die in Nederland met de bouw van gemeentehuizen zijn gemoeid. Het bedrag dat Veltkamp noemt is de bijna de helft lager dan de raming van het college. Een snelle uitbreiding van het raad huis kan op bezwaren stuiten, omdat het park en de Groeneplaats, net als andere delen van het centrum, sinds 1968 als rijksarcheologisch monu ment zijn aangemerkt. Govert van Noort van de Historische Vereniging maakte het college hierop donderdagavond attent. De bewering van burgemeester Geldorp dat kan worden volstaan met een inventarisa tie, klopt volgens de amateur-archeo loog niet. 'Ze baseert zich op een verkeerde wet.' Volgens Van Noort kent de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek hoge prio riteit toe aan de monumentale status van de beoogde bouwgrond. 'Een woordvoerder zei dat de gemeente wel héél zwaarwegende belangen moet hebben om te mogen bouwen. En dan nog is het maar de vraag of zo'n procedure snel genoeg kan wor den doorlopen om het raadhuis tijdig te kunnen heropenen Want een snelle blik in de bodem volstaat echt niet.De opmerkingen van Van Noort leiden in ieder geval tot snelle actie van de zijde van wethouder Peter Bakker. Hij vroeg de spreker nog de zelfde avond om een kopietje van de hem ter beschikking staande infor matie. 'Stel dat een projectontwikkelaar voor 18 miljoen een nieuw raadhuis wil bouwen?', daagde Veltkamp b en w donderdagavond tijdens de discussieavond uit. 'We gaan niet verder dan 20 miljoen', noemde wethouder Peter Bakker (Financiën) donderdagavond tijdens de discus sie het bedrag dat het college het maximaal wil besteden. Dit signaal was voor Veltkamp aanleiding om afgelopen weekend, vooruitlopend op de commissievergadering van gis teravond, de benodigde cijfers bijeen te sprokkelen. 'Ik kreeg van her en der materiaal aangereikt en op basis van het cijfermateriaal kan ik met an ders concluderen dan- het kan blijk baar ook nog.' Uit de gegevens van Veltkamp blijkt dat de investeringen in gemeentehui zen landelijk uiteenlopen van 6,9 tot 63 miljoen, afhankelijk van de grootte van de gemeente. De bereke ningen zijn gebaseerd op een repre sentatief, een bestuurlijk en een ad ministratief gedeelte. De kosten zijn afgestemd op sobere en doelmatige gebouwen, met een zeker represen tatief karakter. Uit de hem beschikbare gegevens maakte Veltkamp op dat de bouw kosten per vierkante meter (BVO) op 3333,33 uitkomen. Uitgaande van 6.000 vierkante meter zou de stichtingsprijs (sleutelklaar) van een nieuw Texels raadhuis volgens hem uitkomen op circa 20 miljoen, inclu sief BTW. Maar uitgaande dat door indexering de kosten hoger uit kun nen vallen, zou deze raming aan de lage kant zijn. Maar in de Texelse si tuatie ziet Veltkamp mogelijkheden tot besparing, waardoor het richt bedrag alsnog haalbaar moet zijn. Een opmerkelijke rekensom maakt Veltkamp aangaande eventuele ver bouw van het raadhuis, die het col lege op ƒ18 miljoen heeft geraamd 'Dit bedrag gedeeld door 1.200 vier- Toeschouwers die zich zaterdaga vond, tijdens de laatste avond van de voorronde van het Amsterdamse Kleinkunst Festival in Klif 12, schrap hadden gezet wegens het naderende vernietigend oordeel dat aanstor mende cabaretiers zouden onder gaan, konden ontspannen achterover leunen. De jury toonde zich onge woon mild. Voornamelijk opbou wende kritiek en voor bijna elk gezel schap wel een complimentje. Pagina 2 De gemeente lijkt op het goede spoor te zitten in de stnjd tegen het onttrek ken van woningen aan de perma nente woningvoorraad door huis eigenaren die hun woning aan toeristen verhuren of te lang laten leegstaan. Eerder werd een aan schrijving van het college nog door de rechter vernietigd, maar deze keer haalde de gemeente bakzeil voor de Alkmaarse bestuursrechter. Pagina 5 kante meter vloeroppervlak komt uit op ƒ15.000,- per vierkante meter uit breiding. 'Bij de gedachte aan even tueel noodzakelijke uitbreidingen in de verre toekomst doet dit bedrag mij de haren te berge rijzen.' (Advertentie) t/ritt ^mirt Jikrlt ia bef bjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. adverteren eigen opdruk Texelaartje Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg telefoon 362600, fax 314111 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1.80, abonnementsprijs 63,- per half jaar.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1