Texelse topsporters: de uitverkorenen van 2000 Nieuwe start dierenclubs na renovatie aan het Paelwerck 1EXEESE COURANT VRIJDAG 19 JANUARI 2001 deels van de gemeente en deels van Kotex is, blijft de verantwoordelijk heid van Kotex. De overige clubs betalen huur. Er komt wel een beheerscommissie met afgevaardig den van de drie verenigingen die het gebruik van de kantine coördineert en de planning van de activiteiten in de tentoonstellingsruimte maakt. Of het tot een verdergaande vorm van sa menwerking of zelfs tot een fusie komt, zal de tijd leren De voorzitters hebben in ieder geval al het goede voorbeeld gegeven door van eikaars verenigingen lid te worden. Mets is het meest optimistisch en denkt dat de clubs binnen twee jaar één vere niging zullen zijn met verschillende poten. De eenwording kan de clubs in het gerenoveerde gebouw meer uitstraling geven en zo vooral meer nieuwe jeugdleden opleveren. De drie verenigingen vergrijzen in snel tempo. 'We moeten de kans nu pakken, straks is het te misschien te laat. Maar ik wil niets forceren, het is nu nog te vroeg om ermee te komen Ik heb de anderen ook met met dat motief benaderd. Je moet rekening houden met wat er onder de leden leeft. Maar op termijn zal het er wel van komen. Het oud zeer vloeit op natuurlijke wijze weg.' Pijlman: 'Er doet zich landelijk een teruggang voor bij de dierenveremgmgen. het aantal leden is met 28 procent ge daald. Overal zie je dat de clubs toe nadering tot elkaar zoeken en samen shows organiseren of fuseren.' Ro bijn: 'Een fusie is niet ondenkbaar, je moet je serieus afvragen wat de voor- en nadelen zijn. Maar misschien heb ben we door de omstandigheden straks geen andere keus.' "k wordt stapsgewijs geklaard. Zodra er weer geld is, wordt een volgend on derdeel onder handen genomen Kotex streeft ernaar het werk ko mende zomer af te ronden en vol gend jaar flink uit te pakken met een jubileumtentoonstelling ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan. Een tweede project betreft de kinder boerderij, die dringend aan een op knapbeurt toe is. Een donateursactie, met name onder de buurtbewoners, en eventueel fondsen als Jantje Beton, moeten de nodige middelen verschaffen. 'De kinderboerderij is een publieks trekker, vooral voor kinderen uit de buurt. We zitten op een paar duizend bezoeken per jaar', zegt Mets. 'Daarom moeten we het goed aan pakken, niet met ouwe rotzooi maar met nieuw materiaal. Anders wordt het niks. Op het veldje willen we speeltoestellen plaatsen. De ge meente heeft daar een speciaal potje voor.' Geen wanklank Mets kwam ter ore dat Op Eigen Wie ken niet goed uit de voeten kon in d'Ouwe Ulo en dat de huur van de ruimte de club te prijzig werd. Van horen zeggen wist de Kotex-voorzit- ter dat de vogelaars in een ver verle den kwaad bij de Kotex waren weg gelopen om Op Eigen Wieken verder te gaan, maar dat weerhield hem er niet van contact met hen op te ne men. 'Ik heb een heel leuk gesprek met het bestuur gehad en stelde ze voor bij ons in te trekken. Het duurde met lang of het huurcontract was ge- De jury voor de verkiezing van de Texelse sportman, sportvrouw en sportploeg van het jaar 2000 heeft na' intensief beraad een lijst met genomineerden vastgesteld. Dat viel niet mee. Bij de mannen werd uitvoe rig gediscussieerd en geargumen teerd totdat de selectie de goedkeu ring van alle juryleden kon wegdragen. Bij de sportploegen was de keuze minder moeilijk: de Deuce- heren, de Tevoko-vrouwen en de voetballers van Texel'94 zetten vorig jaar bewonderenswaardige presta ties neer. De vrouwen kostten vele hoofdbrekens. Uiteindelijk kwamen de deskundigen tot de conclusie dat eigenlijk niemand voor de titel in aan merking kwam..Omdat in het verle den was afgesproken dat er in iedere categorie hoe dan ook drie genomineerden zouden worden aan gewezen, werd pas na overleg met de organiserende Sportraad besloten van deze regel af te wijken. Er werd een compromis gevonden: normali ter kiest niet de jury maar de Sport raad één jong talent en kent hem of haar een aanmoedigingsprijs toe; deze keer zijn er in samenspraak met de jury drie sporters genomineerd, en wel drie jonge meiden die in 2000 van zich deden spreken. De prijzen wor den op 27 januari uitgereikt tijdens een feestelijke avond in Question Plaza, waar iedereen welkom is. Naam: Dirk Barends Sport: Autocross Bijzonderheden: De aanhouder wint. Na eerder derde, vierde en vijfde te zijn geworden werd Barends vorig jaar op het asfalt van Lelystad Nederlands Kampioen stockarracen in de klasse van rijders die normaliter op gras racen. Namen: Maartje Meyer (I.), Martme Zandee en Esther Albers. Sporten: Respectievelijk paardrijden, golf en turnen. Bijzonderheden: Maartje werd dankzij een goede dressuur, een foutloos sprmgparcours en dito cross Noord-Hollands kampioene Sa mengestelde Wedstrijden in de L-klasse van de C-pony's. Martine won in november de maandbeker van de Texelse golfclub door alle volwassenen met dezelfde handicap achter zich te laten. Bovendien werd zij clubkampioene Matchplay, waarbij met eens naar han dicaps werd gekeken. Esther versloeg in november alle junioren-turnsters van het rayon Schagen dankzij een uitstekende sprong- en brugoefening, werd Texels kampioene en won als klap op de vuurpijl de regionale competitie. Naam: Deuce Heren 1 Sport: Tennis Bijzonderheden: Albert Scholl, Emile Keyser (staand), Simon Brand en Hans Geus werden vorig jaar kampioen en pro moveerden naar de tweede klasse. Nog nooit speelde een Texels tennisteam op zo'n hoog niveau in competitieverband. zeidit kost het hier, en dit kost het daar. Toen was de keuze snel ge maakt', zegt Robijn. 'Maar er zijn meer voordelen. In d'Ouwe Ulo heb ben we met echt een eigen honk en als we een tentoonstelling houden moeten we die snel opbouwen en afbreken omdat anderen erin moe ten. Verder hebben we bij Kotex alle ruimte. Mensen willen met meer te gen de tralies van een kooitje aankij ken waar een vogeltje achter zit. Aan het Paelwerck kunnen we volières in richten waarin de vogels vrij rond kunnen vliegen.' Kleindierensportveremging Kotex heeft grootse plannen met het club gebouw aan het Paelwerck in De Mars. De kille, stalen loods moet Worden omgetoverd in een goed gei- soleerde, verwarmde ruimte die zo wordt ingericht dat behalve de Kotex, Op Eigen Wieken en In Aqua Vita ook de kleinere Texelse clubs er onderdak kunnen vinden. 'Een soort veren igingenverzamelgebouw. Veel hob byclubs hebben het geld met om ruimte te huren. Nu krijgen ze einde lijk de kans eens naar buiten te tre den', aldus Kotex-voorzitter Jaap Mets. 'De fuchsiakwekersvereniging of de modelbouwclub, ik noem maar wat Misschien dat ze zelfs één ver eniging kunnen oprichten met ver schillende afdelingen en gezamenlijk exposities kunnen houden.' Voordat het zover is moet er nog heel wat gebeuren. Het dak moet worden vernieuwd, de muren geïsoleerd en van buiten met hout betimmerd, het tegelpad moet opnieuw gelegd wor den en verwarming geïnstalleerd. De hobbelige vloer in de tentoon stellingshal is vorig jaar al vervangen door een strakke laag beton. De club werkt zoveel mogelijk met vrijwilligers en veel bouwmateriaal en leidingwerk wordt ges-ponsord door bedrijven. Die leveren de spullen voor niets of tegen een bodemprijs. Daarmee blij ven de renovatiekosten beperkt tot zo'n ƒ60.000,-; toch nog een heel bedrag voor een club met 70 leden. Naast Kotex zullen ook nieuwkomers Op Eigen Wieken (50 leden) en de aquariumvereniging (75 leden) een bijdrage leveren. Voor het ontbre kende geld worden verschillende bronnen aangeboord. Mets: 'We zul len een beroep doen op landelijke fondsen als de Postcodeloterij en het Julianafonds, en Texelse bedrijven verzoeken om te sponsoren. Daarbij gaat het om relatief kleine bedragen, zeg maar zo'n vijfhonderd gulden. Verder hopen we dat de gemeente ons een lening wil verstrekken. Hoe hoger de bijdragen van derden, hoe lager de maandlasten en daarmee de huur die we de kleinere clubs in re kening kunnen brengen.' De klus Voorzitters Jaap Mets (links, Kotex), Jan Pijlman (In Aqua Vita) en André Robijn vooraanOp Eigen Wieken) heffen het glas op een nieuwe toekomst. (Foto Bart Bosch/ Naam: Texel'94 1 Sport: Voetbal Bijzonderheden: Texels beste voetbalteam keerde in 2000 na vijf jaar afwezigheid te rug in de derde klasse, na een adembenemende competitie-ontknoping. Daar doen de mannen met de besten mee. Verzorgd voetbal, vechtlust, jong talent en routine typeren de ploeg. als fondsenwerver voor de nieuwe atletiekbaan. Aquariumvereniging In Aqua Vita werd om dezelfde redenen door Mets benaderd en om dezelfde redenen als de vogelclub hapten de aquaristen toe. 'We krijgen hier een eigen ruimte, met een aparte ingang. We kunnen er de aquaria permanent opstellen, ver gaderen en iedere vrijdagavond onze visbeurs houden', zegt voorzitter Jan Pijlman. 'In september gaan we draaien, dus hebben we alle tijd om er iets moois van te maken.' Fusie? De exploitatie van het gebouw, dat Naam: Tevoko Dames 1 Sport: Volleybal Bijzonderheden: Drie jaar geleden kampioen geworden en gepromoveerd naar de sterke regioklasse Noord-Holland, waarin de dames goed meedraaien. Zo werd topper Madjoe eind vorig jaar door het 'simpele eilandclubje' in Enkhuizen in de pan gehakt. Naam: Piet Bakelaar Sport: Dammen Bijzonderheden: Sinds jaar en dag aan de top in de Texelse damwereld, werd vorig jaar kampioen van damclub Oosterend/Texel, op meerdere sportgebieden jarenlang op de achtergrond actief, onder meer als organisator van 'De Halve van De Waal' en momenteel Naam: Dirk Pool (hier naast zoon Eddie) Sport: Zeilen Bijzonderheden: Als solozeiler op de Nacra Inter 17 behorend tot de wereldtop, won ook m zijn eentje de ene catamaranregatta na de andere, waaronder de klassiekers in het Zeeuwse Hargen, de Westlandbokaal en de Paasbokaal van Muiderzand. i Vogelvereniging Op Eigen Wieken is teruggekeerd op het oude nest. De afsplitsing van kleindierensportvereniging I Kotex blijft weliswaar een zelfstandige vereniging, maar deelt voortaan de expositie- en vergaderruimte met Kotex in het gebouw aan het Paelwerck. Aquariumvereniging In j Aqua Vita krijgt er een aparte ruimte met een vaste aqua ria-opstelling. De samenwerking moet een nieuwe start voor alle drie verenigingen inluiden en zou op termijn in een i fusie kunnen uitmonden. Het gezamenlijk onderkomen wordt voor ƒ60.000,- opgeknapt en zal plaats bieden aan i tal van kleine verenigingen en hobbyclubs. Daarna is de kin derboerderij aan de beurt. tekend.' Zelfs bij de oude garde die de scheuring bewust heeft meege maakt, was amper een wanklank te horen toen voorzitter André Robijn de plannen aan de leden voorlegde. 'Ik

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7