'Dit is een school om trots op te zijn Bezielde toverheksen Nieuw Durperhonk is functioneel en vrolijk Bewindsvrouw overvalt Ecomare met 200.000,- Passantenhaven op zoek naar nieuwe havenmeester Met EcoMare op zomerkamp Vervoersplan Mareis onderuit na verlenging Bjik vanger lüAfcLM: COURANT De Cocksdorp heeft na 26 jaar weer een zelfstandig gehuis veste school. Vrijdag opende wethouder Nel Eelman van Welzijn en Onderwijs samen met de leerlingen van de open bare basisschool het nieuwe Durperhonk door een kunst werk op het schoolplein te onthullen en de deur met een grote sleutel te 'openen'. Het frisse, ruime en lichte gebouw achter het dorpshuis heeft ƒ1,7 miljoen gekost en telt vier klaslokalen, een entresol en een centrale, gezamenlijke ruimte. 'Een school om trots op te zijn', zei Eelman, die te vens terugblikte op de turbulente voorgeschiedenis. 'Daar kun je een boek over schrijven.' fouders, leerkrachten, politici, ambte naren en bouwers keken in groten «etale toe hoe de kinderen onder aanvoering van de wethouder een groot zeil van het kunstwerk van Eric Hercules trokken en daarmee deel één van de openingshandeling ver lichtten. Onder het doek kwamen de zee, de duinen en de vuurtoren te- oorschijn, waarlangs de kinderen oortaan letterlek een 'blik op de ereld' hebben Maar ze kunnen ook lewoon lekker spelen op de kleurige louten elementen. Omdat ze het af- lelopen weekend jarig waren viel emco Boon, Joris Beintema en levin de Graaf de eer te beurt om et een gigantische, goudkleurige sleutel de voordeur van de school open te draaien, waarna honderden ballonnen opstegen en de ceremo niële opening een feit was. Feitelijk was de school al een week in gebruik, enige maanden later dan de bedoeling was. De oplevering was eerst voor augustus voorzien. Toen werd het november en vervolgens januari. 'Maar ik heb van de ambte naren gehoord dat aannemers altijd te laat zijn', grapte Piet de Bloois van het lokale aannemersbedrijf Daalder en Zn. bij de sleuteloverdracht. Aan hem heeft het niet gelegen. De Bloois was dag en nacht èn in de week enden op het bouwterrein te vinden. Leuk detail: in 1918 werd de bouw van de lagere school in de Kikkertstraat gegund aan hetzelfde familiebedrijf, namelijk aannemer Jan Daalder uit De Cocksdorp. Destijds had de school 107 leerlingen, nu zijn het er 83. 'Ook een behoorlijk aantal, Nel Eelman en haar jonge assistenten dragen de grote gouden sleutel naar de voordeur van de school. maar het kan beter. Mensen van De Cocksdorp, dóe er wat aan!', zei Eelman. Wantrouwen Eelman blikte uitvoerig terug op de ontstaansgeschiedenis van het nieuwe Durperhonk, dat met zonder slag of stoot tot stand is gekomen. Wantrouwen kenmerkte de houding entresol met vide 'zweeft' aan de ene kant boven de gemeenschappelijke ruimte (onder) en aan de andere kant boven de lesloka- (links, niet zichtbaar). Een bibliotheekje en lesruimte zijn enn ondergebracht. van de dorpsbewoners ten aanzien van de bestuurders, die daar ver ach ter de Rugediek zetelden. Eelman: 'Wij begrepen daar mets van. Hoe kon men zo achterdochtig zijn terwijl de gemeente zoveel geld voor het dorp beschikbaar wilde stellen?' Zestien jaar is er gediscussieerd over een nieuwe school voor de Durper jeugd. Een werkbezoek aan 'het hoge Noorden' gaf volgens Eelman uitein delijk de doorslag. 'Het idee van mul tifunctionele bouw uit de jaren '70 was achterhaald. De school- en dorpshuisfunctie hinderden elkaar over en weer. Tijdens het werkbezoek moesten wij constateren dat de leer lingen zich 's ochtends verzamelden in een gebouw waar de dranklucht en de rook van de vorige avond nog te snijden was. Dit kón zo met langer.' De gemeente besloot in overleg met de schoolleiding, de ouders, de Ver eniging Gemeenschap Eierland en de dorpscommissie om beide functies los te koppelen. Maar toen de bouw plannen vorm kregen ontstond er flinke reuring onder de Durpers. Er werd door de dorpscommissie in oktober 1996 een handtekeningen actie op touw gezet om de nieuwe school toch tegen het dorpshuis aan te bouwen. De school en het Eierlandsche Huis moesten als een geheel worden gezien. Door de fy sieke splitsing zou het dorpshuis niet meer draaien als voorheen en moge lijk verdwijnen, mede omdat er na de bouw van een aparte school geen geld voor het dorpshuis zou resteren. Een onafhankelijk onderzoeksbureau moest eraan te pas komen, voordat de knoop kon worden doorgehakt. De gemoederen waren inmiddels zodanig verhit geraakt dat het college in maart 1997 een officiële informatiestop over het onderwerp afkondigde. Via onderzoeksbureau Ipa-Acon haalde het college zijn ge lijk: het bureau bepleitte een apart schoolgebouw, opheffing van het zwembad en renovatie van het dorpshuis. Uiteindelijk werd in de zomer van 1999 een onderhande lingsresultaat bereikt dat alle betrok ken partijen tevreden stemde. Eelman was de argwaan en de handtekeningenactie nog met verge ten en riep dorpscommissië-voorzit- ter Sikke ten Brug naar voren om hem voor het oog van tientallen genodig den een koekje van eigen deeg te geven - ook al was Ten Brug destijds nog niet bij het commissiewerk be trokken. Eelman had de handtekenin gen zorgvuldig bewaard en zichtbaar genietend gaf zij de bedremmelde Ten Brug de stapel briefjes retour, waarna zij de hoop uitsprak dat het wantrouwen inmiddels heeft plaats gemaakt voor vertrouwen. Praktisch Wat het schoolgebouw betreft is daarvoor alle reden. Gemeente-amb tenaren Maarten Smit en Frans Lugtmeijer ontwierpen een fraai ge bouw dat beantwoordt aan de laat ste onderwijskundige inzichten. Het is ruim, vriendelijk, laat veel licht bin nen en is vooral praktisch. Het vele houtwerk, de gele bakstenen en de rode pannen zorgen voor een fris ui terlijk. De geschakelde klaslokalen voor het basisonderwijs zijn door 'middel van klapdeuren en (nog te plaatsen) scheidingswanden naar believen op te delen of samen te voe gen tot één, twee of drie leslokalen, waardoor het tegelijkertijd lesgeven aan verschillende groepen wordt ver gemakkelijkt. Aan de overzijde van de gang is het kleuterlokaal en een grote, gemeenschappelijke ruimte voor spel, theater en andere geza menlijke evenementen Op het dak is een extra dakje geplaatst waardoor veel licht binnenkomt. Vlak daaronder bevindt zich de entresol (lage tussen- verdieping) met een vide (lege ruimte), die is ingericht voor indivi dueel en computeronderwijs. Verder hebben een bibliotheek en een opbergzolder er een plaatsje gekre gen. In het nieuwe Durperhonk zijn niet minder dan 22 elementen van 'duurzaam bouwen' verwerkt, waar onder zonnepanelen en een grijs- watercircuit waarmee regenwater wordt opgevangen om de toiletten door te spoelen. Het pnjskaartje werd daardoor ƒ80.000,- hoger. VERVOLG VAN PAGINA 1 Mooi moment voor de wethoudster: Sikke ten Brug krijgt de handtekeningen retour. (Foto s Bod Boïz n 'Een kort maar interessant en he vig werkbezoek', zo omschreef minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat haar bliksembezoek aan Texel. Gisteren tegen twaalf uur zette ze voet aan wal, om te gen drie uur net op tijd voor de boot naar Den Helder te arriveren. In de tussentijd zegde ze Ecomare - onder voorbehoud - een extra bijdrage van ƒ200.000,- toe en ver diepte ze zich in tal van Texelse zaken. -dMBr De bewindsvrouw en haar gevolg bij het zeehondenbassin in gesprek met EcoMare-di- recteur KuiperVan links naar rechts Jan Kuiper, hoofdingenieur-directeur Kees van der Wildt, Hr. Lieben van het bureau van de secretaris-generaal van het ministerie, mi nister Tineke Netelenbos, Roland Bisschop van Rijkswaterstaat Texel en de Noord hollandse gedeputeerde Hen de Boer. IFolo Sxllo do WoH) Tijdens de heenreis nam de minister kennis van de aanpassingen aan de veerhavens op Texel en in Den Hel der, die nodig zijn in verband met de ingebruikname van het bredere schip in 2005. 'Dit is natuurlijk een groot fi nancieel vraagstuk. Het geld is na tuurlijk al in grote lijnen verdeeld en elke nieuwe wens moet worden afge wogen tegen bestaande zaken. Maar ik begrijp dat Texel bereikbaar moet blijven. De kapitein heeft mij laten zien welke scherpe bocht bij het na deren van Den Helder moet worden gemaakt.' In de stuurhut werd ze bij gepraat over de ideeën die bestaan over eventuele verplaatsing van de haven naar Balgzand. 'Rijkswater staat moet eerst maar eens kijken of die aanpassing werkelijk nodig is en wat het allemaal gaat kosten, alvo rens we daarover een beslissing ne men.' Op Texel maakte Netelenbos per terreinwagen een ritje over het strand, dat tot haar bewondering nog wit zag van de sneeuw. Er werd even stilge staan bij een aantal helmplanters en Netelenbos bekeek het leggen van zinkstukken. Ze vervolgde de rit naar EcoMare, een stop waar de minister zelf op had aangedrongen. Ze be keek er de vernieuwing en uitbreiding van EcoMare, die met de Waterzaal enkele jaren geleden is begonnen. Momenteel wordt hard gewerkt aan de derde en laatste fase, 'Leven op een eiland'. Het ontstaan van het Waddengebied, natuur- en agrarisch beheer, maar ook de toekomstvisie 'Texel 2030' zijn zaken die in beeld worden gebracht Het is de bedoeling dat de expositie bij aanvang van het zomerseizoen gereed is. Aan de drie fasen hangt een kostenplaatje van een kleine ƒ13 miljoen, een bedrag waarvan nog ongeveer een miljoen bij elkaar moet worden gesprokkeld. 'Want sinds we in 1997 de begroting maakten, zijn de kosten een stuk omhoog gegaan Toen ik hoorde dat de minister een bezoek aan EcoMare wilden brengen, ben ik in Den Haag gaan praten om te kijken of er nog wat mogelijk was. Maar toen me vrouw Netelenbos gisteren met twee ton kwam aanzetten, was dat voor mij een grote verrassing. Ik heb nog nooit meegemaakt dat het zó snel ging.' Het geld komt bovenop een al be staande bijdrage van haar ministerie Willem Welbie zal niet als haven meester terugkeren in de nieuwe jachthaven. Het bestuur van de Stichting Passantenhaven Oude- schild en de 60-jarige Welbie zelf zijn tot de conclusie gekomen dat de opzet van de exploitatie in de nieuwe situatie zó sterk verandert dat het niet reëel is hem hiermee te belasten. Besloten is dan ook een nieuwe havenmeester aan te trek ken. De nieuwe havenmeester wordt fulltime in dienst genomen Een ver schil met de huidige situatie, want nu betreft het een seizoenbetrekking, die duurt van april tot november. In de nieuwe situatie wordt de havenmees ter met alleen verantwoordelijk voor het runnen van het complete haven bedrijf maar ook voor het resultaat. Het bestuur zal meer als een raad van commissarissen gaan functioneren. 'Een situatie die vergelijkbaar is met bijvoorbeeld de RST', legt voorzitter Jook Nauta uit Het is tevens de bedoeling om ti|dens het hoofdseizoen een assistent-ha venmeester of enkele hulpkrachten aan te trekken en misschien zelfs beiden. Gestreefd wordt het aantal (scheeps)overnachtingen flink te la ten groeien, met name buiten het hoogseizoen. Het bestuur van de Stichting Passantenhaven Oude- schild ziet daartoe goede mogelijkhe den, vooral omdat verschillende ha vens aan het IJsselmeer belangrijk worden uitgebreid. 'Het gaat om vele duizenden ligplaatsen en aangezien Texel goed bereikbaar is en ruimte biedt voor een kort verblijf, hebben we goede hoop dat veel van die zeilers deze kant op komen', aldus Nauta, aan EcoMare. Ze verbond wel een voorwaarde aan de subsidie: ook andere partijen moeten hun steentje bijdragen om het gat te dichten. Kui per: 'Er lopen aanvragen bij het mi nisterie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, de Vereniging Natuur monumenten, het VSB-fonds en het Prins Bernhardfonds En - in het licht van het onderzoek van de LA Group - ook bij de gemeente. Dat Welbie niet meer terugkeert in z'n vertrouwde functie zal voor alle be trokkenen flink wennen zijn. Hij is ruim vijfentwintig jaar het gezicht van de jachthaven geweest. In watersportkringen is hij een bekende figuur geworden en heeft veel vriend schappelijke contacten gelegd Hij heeft het ontstaan van de aparte passantenhaven in 1988 meege maakt en is bij de ontwikkeling hier van sterk betrokken geweest. In samenwerking met de stichting Veldstudie Hei- en Boeicop organi seert EcoMare voor komende zomer kampen voor jongeren van 8 tot 18 jaar op Texel en Ameland, in Hei- en Boeicop, in Haamstede en (per zeil schip) op de Waddenzee. Steeds staan natuurbeleving en plezier voorop. Informatie over de zomer kampen kan worden aangevraagd bij de stichting Veldstudie, Hei- en Boeicopseweg 143, 4126 Hei- en Boeicop, tel. 0347-342085, fax 0347- 342279, e-mail stveldhb@xs4all.nl; of bij EcoMare, tel. 317741. ook op de eveneens meegereisde verkeersgedeputeerde Hen de Boer, om hiervoor vanuit rijk en provincie ambtelijke ondersteuning te verlenen. Hoewel beiden niets toezegden, na men de bewindsvrouw en De Boer de vraag in 'welwillende overweging'. Dagboek Dat gold ook voor Bakkers plan om bij wijze van proef honderd toeristen die regelmatig op het eiland vertoe ven een soort dagboek te laten bij houden, waarin ze bijhouden hoe ze zich verplaatsen. 'Op die manier krij gen we daar zicht op en kunnen we nog beter maatregelen nemen om dat gedrag in de toekomst bij te sturen Volledig gratis openbaar vervoer sprak de minister niet aan. 'Als dat op Texel wordt ingevoerd, dan wordt daardoor met de automobiliteit mee teruggedrongen, maar wel het fiet sen 'Want juist wielrijders stappen dan in de bus, zo heeft een proef in Leuven al uitgewezen', concludeerde ze. Het herenteam van basketbal-ver eniging De Mareis heeft het zon dag in eigen huis net niet kunnen bolwerken tegen Enkhuizen 3. Na de reguliere speeltijd stond een stand van 35-35 op het scorebord, waarna de Texelaars in de verlen ging twee punten minder scoorden dan hun tegenstanders: 39-41. Het begin van de wedstrijd werd ge kenmerkt door slordig spel van beide teams. Na de openingstreffer van Enkhuizen duurde het enkele minu ten eer de basket voor de tweede maal werd gevonden. Vervolgens kwam Enkhuizen echter snel op dreef en binnen de kortste keren bouwden de gasten een riante voorsprong op. Het duurde even voordat de Texelaars hierop een antwoord paraat hadden. Halverwege de eerste helft ontketenden zij een offensief, waar bij Eric Heijenk en Erik Venneker het voortouw namen. Heijenk was door zijn wendbaarheid moeilijk te stop pen en menig maal moest de tegen stander naar onreglementaire midde len grijpen. Venneker was weer op dreef met zijn drives langs de baseline. Gevolg was dat De Mareis hun achterstand verkleinden tot drie punten en bij rust (stand 21 -24) toch weer alle kans hadden op een goed resultaat. De tweede helft ging gelijk op. Beide partijen leverden veel stnjd, wat het spel niet ten goede kwam. Dit bleek ook uit het kleine aantal punten dat er werd gemaakt. De Mareis maakten er na rust veertien. Enkhuizen slechts elf. Tot vlak voor tijd wist Enkhuizen de voorsprong te behouden. Uit een vrije worp trok Serge Blom de stand in de laatste minuut weer gelijk: 35- 35. In de daarop volgende verlenging van vijf minuten bleek Enkhuizen net iets trefzekerder. Eric Heijenk maakte in deze wedstnjd dertien punten, Erik Venneker twaalf, Paul Inpijn en Serge Blom vijf, terwijl Chris Schlepers en Peter Witte er twee aan het totaal van De Mareis toevoegden. Ook de andere teams van de Texelse basketbalvereniging Mareis kwamen afgelopen weekend in actie. De jong ste junioren (de mini's) boekten hun derde zege op rij en zijn bezig met een indrukwekkende zegereeks. Het damesteam en het cadettenteam le den een nederlaag. Er zijn van die momenten dat bezield ouder worden een opgave is. We hebben onze mond er van vol. Er zijn diverse cursussen ontwikkeld om mensen 'bezield oud' te laten wor den en dat vervolgens te laten zijn. En dan zijn er weer andere cursus sen nodig om jonge mensen ervan fe overtuigen dat oude mensen niet als oud vuil in één of ander huis ge dropt dienen te worden, maar dat ze eigenlijk zich wat traag voortbewe gende en er iets minder flitsend uit ziende, desondanks zeer waarde volle bewoners van deze wereldbol zijn. En dus ook van Texel. En dat is maar goed ook, want stel dat die enorme grijze golf die er komt aan rollen. mogelijk via de Razende Bol, in zi/n totaliteit probeert aan te lan den op Texel, wat moeten we dan in vredesnaam weer beginnen? Oude mensen zijn fantastisch, ze dragen het leven in zich, ze hebben goeie ouwe koppen en een schat aan er varing. Maar te veel oude mensen, dat is een ramp. dat is een leger bet weters, klagers, en een half-ons/e- ham-kopers. Daar kan de winkels tand het niet mee doen. Dat bezield oud worden lukt dus met altijd. Ik liep laatst met een vriendin druk pratend in de stad. Een onmo gelijk wit keeshondje ontweek ons met een overdreven angstig gedrag, waarop wij zijn bazen (een onnozel long stel!) al proestend hoorden zeg gen: 'Ki/k ons beestje is benauwd voor die twee toverheksen.Even verlang ye dan naar een doeltref fende revolver. En dan mengen al die reacties zich tot een dreigende deining die tegen je is, gewoon omdat je ouder bent Gewoon om dat je al zolang op deze wereld rondloopt en sowieso zeer veel hebt gezien en gedaan. 'Een dame van middelbare leeftijd met grote sieradenzei één van mijn leerlingen opgewekt om mij te type ren in zijn werkstukWederom miste ik mijn revolver, alleen maar omdat ik het zo saaigrauwgrijs niets vond, deze bloedeloze typering. Ik had neiging om uit te roepen. 'Weet je wel dat deze middelbare dame de wereld afreist en met zo zuinig ook? Dat ze er een turbulent liefdesleven op nahoudt en voortdurend studeert en ageert op vele terreinen? Onno zel ventje, met je melkmuilgezicht!' Hij had niets misdaan, behalve dat ik met meer van die grote sieraden hield. Mijn schoonzoon heeft ook een vernietigend oordeel over vrou wen van vijftig toegevoegd. Hij noemde hen 'de zich zogenaamd vrij voelende dames die zich uiten in sacrale dansen, zich omhullen met soepjurken en aanmatigend glimla chen: zo van wij begrijpen de we reld en jullie begnjpen dat nog niet Ik ben dol op mijn schoonzoon, ik had hem graag willen tegenspreken maar het wilde met vaardig uit mijn mond rollen Want ik deelde zijn af- keer over soepjurken en sacrale dansen. En ik weet ook heel goed dat wij dit gebeuren op Texelse stranden hebben waargenomen en ik dit een ware vorm van vervuiling vind. Maar hoe dan wel? Ik koester mij bij oude mensen en hun geschiedenissen, die ook op dit eiland getuigen over dat wat was en nieuwsgierig en bewogen blijven kij ken naar de ontwikkelingen van nu. Die mensen zijn er. Ze zijn zeer oud, taai en vol humor. Ze hebben het over het water op een manier dat het nog kouder, dreigender en duister der wordt. Ze hebben het over het land zodaf het zouter en onbegaan baar wordtZe hebben het over de visserij zodat ik Herman Heijermans 'Kniertje' kan proeven. Ze hebben oude handen met grillige landkaar ten erop en als ik mij realiseer wat die handen op dit eiland hebben ge daan, stemt het me zeer gelukkig. Ik luister naar hun verhalen, ik hoor het ontstaan van de dijken en de wegen waarvan ik gebruik kan maken. Ik hoor het gewonnen en het verloren land. Elke tijd heeft zijn rijkdom en ook zijn verliezen. Elk mens groeit heel langzaam uit zijn tijd. Zelfs een toverheks. Dana Rover TPYFÏ QP C DINSDAG 23 JANUARI 2001

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5