Grotere keuzevrijheid ondanks woningnood Komisch talent reikt hoog toneelclub Nieuw Leven bij Woningstichting steeds meer klantgedreven onderneming Wilner (100) leefde toe naar een hand van de burgemeester Aantal Texelaars in de bijstand flink gedaald TEXELSE C0URANT DINSDAG 23 JANUARI 2001 Van dit soort woningen, die in veel Texelse dorpen staan, heeft de woningstichting er enige tientallen verkocht aan haar huurders. (Foto Bart Bosch) Klantgericht werken, vergroting van de keuzevrijheid voor de woonconsument en het aanpakken van knelpunten op de lo kale woningmarkt, met name voor senioren en starters die op zoek zijn naar betaalbare woonruimte. Dat zijn de doelen die de Stichting Wonen Texel (SWT) zich voor dit jaar heeft gesteld. De verhoudingen tussen de WST en de gemeente zijn weer gladgestreken, zo valt op te maken uit het Werkplan 2001 van de SWT. Eind vorig jaar kwam SWT-directeur Jan van Andel in aanvaring met het gemeentebestuur nadat hij de politiek had verweten te weinig aan de woningnood op het eiland te doen. door de landelijke politiek. 'Den Haag stoot steeds meer taken af en legt die bij de lokale gemeentebesturen en woningcorporaties neer.' Of alles zo gaat als Van Andel wil zal moeten blij ken. De SWT-directeur zal er in ieder geval alles aan doen om de volkshuisvestingsvraagstukken hoog op de politieke agenda te houden. 'Zowel op ambtelijk als bestuurlijk niveau is er sprake van een goede verstandhouding en samenwerking met de gemeente, ondanks de com motie welke is ontstaan door de me dia-aandacht voor de kritiek van de directeur op het gemeentelijk volks huisvestingsbeleid'. schrijft Van Andel in het Werkplan. 'De SWT heeft constructieve voorstellen aan de ge meente gedaan voor een gestructu reerd bestuurlijk overleg over de ont wikkeling van het volkshuis vestingsbeleid.' Navraag bij Van Andel leert dat deze voorstellen door de gemeente zijn afgewezen. 'Aan het overleg verandert niet veel.' Toch heeft Van Andel aan de laatste ge sprekken een goed gevoel overge houden. 'Ik hoop op een vruchtbare samenwerking met de gemeente die resulteert in een gedegen volkshuisvestmgplan, dat is geba seerd op een actueel en dynamisch woningmarktonderzoek. We zullen binnenkort met dit onderzoek star ten.' Van Andel wil verder prestatie- Keuzevrijheid De SWT wordt steeds meer een 'klantgedreven organisatie', een on dernemerdie inspeelt op de vraag bij de 'woonconsument'. Het is een uit vloeisel van de veranderde tijdgeest, vorig jaar met vijftig procent gestegen tot driehonderd huishoudens Wat valt er dan nog te kiezen? 'De gren zen zijn inderdaad beperkt, maar daarbinnen proberen we zoveel mo gelijk te doen. Zo hanteren we de inkomensgrenzen en eisen ten aan zien van de gezinssamenstelling in dien mogelijk al met de nodige soe pelheid', zegt Van Andel 'In De Cocksdorp hebben we de toekom stige bewoners al in de ontwerpfase betrokken bij de eisen waaraan de nieuwbouwwoningen in de Klimpstraat moeten voldoen. Inmid dels kunnen veel huurders een kleur kiezen als er wordt geschilderd of keukens en tegelwerk worden ver vangen. Daarnaast kunnen zij be halve uit standaardvervangingen te gen meerprijs een andere, luxere uitvoering kiezen. We willen de keuzemogelijkheden uitbreiden tot het hele uitrustingsniveau van de woning.' De WST ontwikkelt momen teel een 'klantgericht verbouwbeleid' dat de huurder meer ruimte geeft om zelf zijn woning te veranderen. Daar bij worden wel bouwtechnische eisen en eisen aan de materiaalkeuze ge steld. Om beter op de wensen van haar klanten in te kunnen spelen, is de WST vorig jaar gestart met 'woon- tevredenheidsonderzoeken' onder bewoners van nieuwbouw- complexen. De uitkomsten zijn met hen besproken, waarna enkele acties volgden, zoals kleine aanpassingen aan de woning of de omgeving en verbeteringen in de dienstverlening. De uitkomsten worden tevens ge bruikt bij de planontwikkeling van nieuwbouwprojecten. Ook in 2001 zullen tevredenheidsonderzoeken worden uitgevoerd Huur-koop Een verdergaande mogelijkheid is het huis van de woningstichting te ko- afspraken met het gemeentebestuur maken, waarin zowel de WST als de gemeente zich verplicht knelpunten op te lossen. 'Het moet een soort overeenkomst worden waarin wordt bepaald hoeveel woningen er van welke categorie gerealiseerd moeten worden. Daaraan moet bijvoorbeeld in de bestemmingsplannen ruimte worden gegeven.' Deze afspraken zijn volgens Van Andel ingegeven zoals die ook in een recente nota van staatssecretaris Remkes van Volks huisvesting is neergelegd, 'De over heid en de woningcorporaties willen met meer zoals vroeger bepalen wat goed is voor de burger, maar de men sen zelf laten kiezen', zegt Van Andel. Het lijkt een loffelijk streven, maar is deze grotere keuzevrijheid geen illu sie op een overspannen Texelse woningmarkt? De woningnood is pen. Van de circa 130 'houtrijke' wo ningen met donkergroene gevel panelen zoals die onder meer aan de Beatrixlaan, Lijnbaan, Naalrand, Mulderstraat en Oorsprongweg staan, is inmiddels tweederde ver kocht. Van de opbrengst wordt de helft gebruikt voor nieuwbouw en re novatie, de andere helft vloeit in de algemene reserve van de WST. Op zich staat de woningstichting niet te trappelen om haar woningbezit van de hand te doen. Een voorwaarde is dan ook dat in principe voor iedere verkochte woning tenminste één nieuwe woning wordt gebouwd die eigendom is van de WST. Een spe ciaal ingestelde projectgroep onder zoekt welke mogelijkheden er zijn om een tussenvorm van verhuur en ver koop aan te bieden. St. Jan (32 woningen), de Schoon oordsingel (16 woningen). Het Gouwe Boltje (7 woningen), de Stolpweg (4 woningen) en het gezinsvervangend tehuis voor verstandelijk gehandicap ten aan de Burgerhoutstraat zijn en kele bekende nieuwbouwprojecten van de WST. Aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp worden vier duplexwoningen vervangen door zes 'gewone' woningen. De oplevering is in 2002 voorzien. Aannemersbedrijf Duin heeft een plan ontwikkeld voor de bouw van negen appartementen aan de Wittekruislaan in Den Burg, een project dat mogelijk door de WST wordt overgenomen. De onderhan delingen met Duin zijn nog gaande. Voor de komende jaren staan onder andere woningen aan het Mieland in Oudeschild (zes stuks) en vier wonin gen in Oosterend op de agenda. Ver der worden plannen ontwikkeld voor Den Burg-West en De Mars-fase 4, waar tevens een proefproject wordt gestart op het gebied van 'duurzaam bouwen'. Voorrang senioren Ouderen die uit een eengezinswoning naar een seniorenwoning vertrekken, laten veelal een koopwoning achter die boven het budget valt van de meeste WST-huurders of woning zoekenden. Omdat de doorstroming van huur- naar koopwoningen door de sterk gestegen verkoopprijzen toch al is gestagneerd, overweegt de woningstichting een deel van de seniorencomplexen bij voorrang te verhuren aan senioren die een huur woning achterlaten. Als extra prikkel wordt gedacht aan een verhuis kostenvergoeding. Om de woningnood onder starters en mensen die dringend om tijdelijke woonruimte verlegen zitten te ver minderen. is de WST in 1998 gestart met het bemiddelen tussen particu liere huiseigenaren en woning zoekenden. Dit jaar wil de WST deze verhuurbemiddeling extra onder de aandacht brengen. Onder starters wordt een apart onderzoek gedaan naar woonbehoeften. Daarbij worden ook de mogelijkheden voor een kamerverhuurproject betrokken. Vol gens de WST is er nu meer dan vroe ger belangstelling voor het huren van een kamer. Daarvoor komen be staande eengezinswoningen en nieuwbouwwoningen in aanmerking. Willie Wilner geniet op zijn honderdste verjaardag van zijn borreltje. (Foto Bon Boscty Komisch talent is in ruime mate voorhanden in Oudeschild. Dat bleek ook zaterdag weer eens, toen toneelvereniging Nieuw Leven in dorpshuis 't Skiltje voor de eerste maal het blijspel 'Huize Avondrood' op de planken bracht. Terwijl nogal wat gezelschappen worden gedragen door één of twee toppers die zich verder omringd weten met spelers die het vooral moeten hebben van tekstkennis en enthousiasme, is het niveau in Texelse havendorp ook gemiddeld gezien dik in orde. Dat laat onverlet dat ook Nieuw Le ven een paar echte uitblinkers telt, die zó goed zijn dat de toeschouwers iedere keer dat zij op het toneel ver schijnen er eventjes goed voor gaan zitten. De meest begaafde is onge twijfeld Piet Smits, die zich fantas tisch blijkt te kunnen inleven in zijn personages, ongeacht hun leeftijd of aard. Ditmaal speelde hij de demen terende mijnheer De Wit, die zijn le vensavond slijt in Huize Avondrood. Smits maakte er ook werkelijk een bejaarde van, die zich met behulp van een stok bibberend en uiterst voorzichtig voortbewoog. Wanneer hij het podium betrad of verliet, ver dween voortdurend de vaart uit het spel. Normaal een doodzonde, zeker in een blijspel, maar het spel van Smits was zo goed, dat hij de toe schouwers niet de kans bood hun gedachten af te laten dwalen. Hij sprak op even trage en onzekere wijze en werd door zijn mede bewoners vaak met helemaal serieus genomen, wat onder de toeschou wers in 't Skiltje geregeld voor bul derend gelach zorgde Dat gebeurde ook op momenten dat zijn perso nage een beetje zielig was, omdat hij bijvoorbeeld trots vertelde dat zijn Maartie weer een kleine verwachtte, waarna anderen hem zonder dralen duidelijk maakten dat zijn vrouw al lang dood was en zijn kinderen geen zin meer hadden om hun gekke oude vader op te zoeken. De treurigheid droop er op zulke momenten vanaf bij Smits, maar dat werd door niet ie dereen in het publiek herkend. Dat gebeurde ook bij Ria Buisman, die de moeilijke rol van directrice voor haar rekening nam. Aanvanke lijk lijkt ze alleen maar een spijker harde zakenvrouw, die na een klacht over de kwaliteit de uitgedeelde si naasappels zonder aarzelen weer bij de bewoners van tafel haalt omdat ze dergelijke luxe niet nodig vindt. En wanneer mijnheer De Wit een beetje huilend bekent dat hij naar zijn Maartje wil omdat hij het niet prettig vindt in zijn nieuwe huls, bijt ze hem toe: 'U vindt het hier heel fijn.' Maar gaandeweg blijkt ook de directrice zelf een slachtoffer, dat zwaar op de proef wordt gesteld door een uiterst gladde verloofde, die als de eigenaar van Huize Avondrood op meedogen loze wijze de ene huurverhoging na de andere doorvoert en er een sata nisch genoegen in schept om zijn door liefde verblinde aanbidster des noods met geweld naar zijn pijpen te laten dansen. Ze vlucht in de drank en wordt al meelijwekkender, tot vreugde van een groot aantal toe schouwers. Voor een werkelijk vrolijke noot zorgde Martin de Vries als mijnheer Gerritse, een invalide ex-militair. Zijn rol van ronkende bullebak was De Vries op het lijf geschreven. Hij is van nature gezegend met een machtig stemgeluid en leefde zich helemaal uit, waarbij het met militaire kreten doorspekte jargon zijn mond verliet alsof hij nooit anders zo spreekt. Zijn tegenspeelster was Emmy Zijerveid als mevrouw Olivia Bos, een voorma lige zangeres die op aanstellerige wijze herinneringen opdiept, maar tegelijkertijd erg aan het heden hecht omdat ze een gepassioneerde liefde heeft opgevat voor de ex-militair. Ook het spel van Zijerveid was voortreffe lijk. De andere acteurs vielen wat minder op, maar leverden zoals gezegd prima spel. Zo gaven José Pool en Mia Groenhof fraai gestalte aan de zussen Afie en Agie Zwier, twee ouwe vrijsters die óf samen zitten te hand werken óf stijf gearmd wandelingen door het park maken, maar in geen geval het doen en laten van hun medebewoners uit het oog verliezen en voortdurend hun mening klaar hebben. Mariët van der Werf en Jennifer Boom speelden de bejaardenverzorgsters Wil en Bep en deden dat zo levensecht en met zo veel doortastende opofferings gezindheid dat ze zo terecht kunnen in het verpleeghuis of De Gollards. Ed Witte en Kees Hin waren de met el kaar bevriende heren De Bruin en Steenkamp. Ze waren geloofwaardig, maar oogden niet zo oud als de an deren, maar dat kan heel goed de bedoeling van schrijfster Mary Bak ker-Schoon zijn geweest. Zo liet ze beide bewoners de tuin van het be jaardenhuis omspitten. De rol van de onsympathieke maar snel geklede huisbaas Ferdinand was in handen van Robin van Sambeek. Het waren uitstekende handen, want zijn geld zucht viel op een kilometer afstand te herkennen. Of Ferdinand ook slaagt in zijn opzet, kunnen we hier niet verraden, aange zien Nieuw Leven zaterdag nogmaals de planken in 't Skiltje betreedt. Jam mer was dat het plot, zoals zo vaak in een blijspel, eigenlijk maar ook beter gelijk weer vergeten kan wor den. Dat vonden ook de betrokkenen zelf en ze hadden nog alle moeite gedaan om het een beetje aan te passen, maar het bleef slap en voor spelbaar. De regie was in handen van Karin Somers, die desondanks duidelijk eer van haar werk had. Samen met Ria Buisman grimeerde ze de spelers, terwijl Henk Barhorst de techniek verzorgde. Dirk Roeper logenstrafte een aloude wijsheid dat mannen niet in het souffleurshok moeten plaats nemen. Hij deed zijn werk slechts hoorbaar voor de spelers, al hadden die hem op het oog weinig nodig. Joop Rommets Texel is sinds het afgelopen week end een honderd-jarige rijker: Willy Wilner. Zijn eeuwfeest werd in de Gollards uitbundig gevierd, com pleet met een serenade van DEK uit Den Hoorn, het dorp waar hij altijd heeft gewoond. Een paar keer leek zijn laatste uur te hebben geslagen, maar de zieke Wilner vocht en won. 'Ik ben al eens schriftelijk gefeliciteerd, maar als ik honderd word komt mijn portret aan de muur en krijg ik een hand van de burgemeester', zei hij dan. Zondag was het zover. Wilner zorgde voor een aantal pri meurs. Hij is de eerste Hoornder man die de honderd jaar heeft volgemaakt (Frouwtje Cupido ging hem voor). Wilner is ook de eerste bewoner van de Gollards wiens portret de grote zaal van het verzorginghuis siert; de overige tekeningen zijn van ouderen die de eerbiedwaardige leeftijd in St. Jan hebben bereikt. 'Hoe krijg je het toch voor elkaar om zo oud te worden?', was een vraag die de voormalige veehouder en jut ter dikwijls moest beantwoorden. 'Goed voer, een warme stal, en op zijn tijd een borrel en een sigaar', was zijn geheim. Nog steeds is Ome Willy een straffe roker die geniet van zijn citroenbrandewijntje. Wilner bleef tot op hoge leeftijd ac tief. Met zijn Spartamet - hij moet de eerste Texelaar zijn geweest die de populaire fietsbrommer aanschafte - trok hij er veelvuldig opuit. Om vis te halen op de haven bijvoorbeeld, die hij bakte in het schuurtje achter zijn huis in de Herenstraat. Of om buur vrouw Bonewit te bezoeken, die een caravan had op Dennenoord. Voor Wilner geen tafeltje-dekje of andere luxe. Hij heeft weliswaar jarenlang een huishoudster gehad die bij hem inwoonde - Tante Trien uit Friesland - maar totdat hij in 1992 naar verzorginghuis St. Jan vertrok, bleef Wilner voor zichzelf koken en was sen. Verstoken van centrale verwar ming en douche leidde hij in de Herenstraat een eenvoudig leven. Nog steeds is Wilner een tevreden mens die zelden klaagt, ondanks zijn doofheid en andere lichamelijke on gemakken. Hoe verknocht een mens kan raken aan zijn hobby's, bleek toen de gangen van St. Jan een paar laar geleden op een dag blauw ston den van de rook. Wilner was op zijn kamer spek aan het roken en liet ie dereen meegenieten. Met mevrouw Bonewit, die 27 jaar zijn buurvrouw is geweest, heeft Wilner nog dagelijks contact. Zij or ganiseerde voor hem het feestje in de Gollards. Het duo leerde elkaar goed kennen toen hij voor de eerste keer naar het ziekenhuis moest en de al tijd vrijgezel gebleven Wilner niet wist wat hij allemaal mee moest nemen. Bonewit nam de zorg op zich. Sinds dien is de vriendschap gebleven. Wilner werd als boerenzoon geboren en woonde zo lang mogelijk met zijn moeder in de ouderlijke boerderij op Diek. Gollardsbewoner Johan Witte vertelde hoe Willy op een keer met de koeien door het dorp trok, toen één van de dieren ontsnapte zonder dat hij daar erg in had. De koe banjerde in de Herenstraat de tuin in van Sieme Hin, die net met zijn gezin zat te ont bijten en door de ramen moest toe zien hoe het dier zich aan de gewas sen tegoed deed. Vervolgens begon het dier te schijten en doordat de koe aan de diarree was en nogal met zijn staart zwiepte, kwam de hele voorge vel onder de stront te zitten. Een woedende Hm joeg de koe met een bezemsteel terug naar de kudde. Of het allemaal waar is? Ach, er is geen koe zo bont... Toen Wilner zestig werd en zijn moe der was overleden, verkocht hij de boerderij en ging hij rentenieren. Slechts eén keer is er een vrouw in zijn leven geweest. Dat duurde niet lang. Wilner: 'Zij kwam via de voor deur binnen en ging er door de ach- terdeur zó weer uit. Het was haar om mijn geld te doen.' Opwinding in Huize Avondrood, mei van links naar rechts: M,a Groenhof fAgie Zwier), José Pool (Afte Zwier), Jennifer Boom (bejaardenverzorgster Bep). Manët van der Werf (bejaardenverzorgster Wil). Piet Smits mijnheer De Wit), Martin de Vries mijnheer Gerritse), Emmy Zijerveid (mevrouw Olivia de Vries). Ria Buisman directriceRobin van Sambeek (Ferdinand), Ed Witte (mijnheer De Bruinen Kees Hm (mijnheer Steenkamp). (Foto Joop Hommers) Steeds minder Texelaars doen een beroep op de bijstand. De afgelo pen jaren is het aantal bijstands gerechtigden (inclusief personen met een IOAW- en lOAZ-uitkering) gedaald van 160 naar 132. Volgens de gemeente is de daling niet al leen het gevolg van de economi sche opleving maar heeft de indi viduele arbeidsbemiddeling door de gemeente en De Bolder ook haar steentje bijgedragen. Recen telijk zijn daar weer tien personen aan de slag gegaan die niet meer van de bijstand hoeven te leven. De afdeling sociale zaken van de gemeente denkt dat de 'iizeren voor raad' is bereikt: het aantal mensen met een bijstandsuitkering zal min of meer stabiel blijven rond de 130, ten minste, indien het werkgelegenheids- perspectief onveranderd blijft. Het cliëntenbestand zal met verder afne men omdat de uitzichten op werk van de huidige groep gering zijn. Ongeveer 44 procent van de ingeschrevenen is ouder dan 57,5 jaar of blijvend arbeidsongeschikt. Zij hebben geen sollicitatieplicht. Ook alleenstaande ouders met kinderen van 0 tot 5 jaar en mensen met een IOAW- en lOAZ-uitkering vallen on der deze groep: de laatsten zijn bijna allemaal ouder dan 57.5 jaar. Twintig procent heeft een beperkte sollicitatieplicht en moet zich inspan nen voor een baan van 20 uur per week. Ruim 70 procent van hen is er inmiddels in geslaagd zo'n baan te vinden. De rest van de tijd besteden de alleenstaande ouders aan de ver zorging van hun kinderen die tussen de vijf en twaalf jaar oud zijn. Het Rijk subsidieert de opvang van de kinde ren, maar dat bedrag is niet toerei kend. In 1999 moest de gemeente de bijdrage aan de SKT met ƒ40.000,- aanvullen. De bijstandsgerechtigden voor wie een volledige arbeidsverplichting geldt beslaan 36 procent van het gemeentelijke klantenbestand. Toch is de afstand tot de arbeidsmarkt voor deze groep groot door uiteenlo pende klachten van sociale en/of medische aard. Door wat een 'slui tende aanpak' genoemd wordt, wil de gemeente deze doelgroep in zijn totaliteit bereiken en aan een baan helpen, waarbij zij worden onder steund. Nieuwe instromers en op ter mijn ook de huidige ingeschrevenen moet vanaf 2002 binnen een jaar na werkloosheid een baan worden aan geboden. GroenLinks-raadslid Jaap Vlaming zei tijdens de commissievergadering Welzijn en Onderwijs geschrokken te zijn van de waslijst aan documenten die de aanvragers van een uitkering dienen te overleggen en de hoeveel heid informatie die zij moeten ver schaffen. De gegevens moeten aan tonen of een aanvrager recht heeft op een uitkering. Vlaming zou wel eens willen ervaren hoe het is om door deze bureaucratische molen te wor den gemangeld. Bernadette Nou- wen, hoofd van de gemeentelijke sector Welzijn, nodigde hem daarop uit een afspraak te maken. Vlaming zal zich binnenkort aan het loket van de bijstandconsulent melden.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 6