'We staan aan het begin van een stroomversnelling 7 i Nieuwe winkel eindstation voor VEM? JT j Lindeboom blijft ondanks veranderingen zichzelf TEXELSE COURANT bedrijvigheid TDONGE-TJONGeI mooi heI WELK PRRRD HEEFT HET ZO IN DE WINTER. WONT KüK VQN DE ZOMER START DIE KNOL MOOI BUITEN HOOI?1. WRNT DfiN ZITTEN ÜRflR NATUURLEK..» OH'. DIE HIELOEN WE RLTH006 IN HET KIPPENHOK r BPDGRSTET WW w. TEXELCRRlÖONMV WEb. NL Een paardensprong vooruit. Bedreiging kost Texelaar 350,- Trouwlocaties Voetbal programma Verloting voor atletiekbaan Opmars Veegers bij klaverjassen VRIJDAG 2 FEBRUARI 2001 Met de ingebruikname van een ruime en representatieve verkoop ruimte in de Weverstraat toont elektronica- en installatiebedrijf VEM haar specialisme op het ge bied van de verkoop van witgoed en kleine huishoudelijke- en verzorgingsapparatuur aan parti culieren 'Doordat we gedwongen werden een nieuwe, grotere winkel te beginnen en dus te investeren, hebben we ons programma moe ten verbreden doelt woordvoer der Toon van Beek op het bewogen verleden van dit bedrijfsonderdeel. Nu deze winkel klaar is, stoppen we net groeien', markeert Van Beek de grens. 'Toon, dat zeiden we vijftien aar geleden ook al tegen elkaar', <nipoogt medevennoot Adri Wester aken. Van Beek: 'Toen we 25 jaar geleden begonnen waren we zelfs net van plan om een winkel te begin nen. We waren elektromonteurs en nstallateurs. punt uit. Maar toen we jen paar jaar aan de Spinbaan zaten (regen we zomaar een ontheffing van iet verbod op detailhandel in de bus. Intussen verkochten we af en toe wel Bens een wasmachine of kielkast. Dat nam toe toen we steeds meer werk kregen in de horeca en we vragen kregen of we voor die sector ook apparatuur konden leveren. In ons bedrijf ruimden we eerst een klein hoekje in voor wasmachines en dat soort spullen. Toen we verhuisden naar onze huidige hoofdvestiging kwam er - met de benodigde vergun ning - een complete showroom We namen de handel van Bakkers Ijzer handel over en Ronald Keijser, onze huidige bedrijfsleider in de winkel, kwam bij ons in dienst.' De verkoop groeide, evenals het aantal medewer kers. De VEM week uit naar het voor malige schildersbedrijf van Looyer, waar op dat moment een ontheffing voor verkoop aan particulieren op zat. Een bezwaarmaker vocht dat aan, met als resultaat dat het bedrijf daar niet meer aan particulieren mochten verkopen We hebben dat pand in gericht voor de verkoop van appara tuur voor horeca- en andere bedrij ven, want dat mag daar wél. Intussen hielden wel ongeveer vier van onze 35 medewerkers zich bezig met de verkoop aan particulieren, dus alleen al daardoor kun je daar met zomaar mee stoppen. We zijn toen tijdelijk uitgeweken naar het pand van Wiersma in de Weverstraat, maar dat was te klein om alles goed te kunnen laten zien. De oplossing kwam toen deze woning even verderop aan de overkant van de straat te koop kwam. Op een pracht van een plek. We vroe gen en kregen hiervoor een bestemmingswijziging. De woning zit nu op de eerste verdieping en op de begane grond beschikken we na een flinke verbouwing over een verkoop ruimte van bijna 180 vierkante meter, ongeveer een verdubbeling dus.' De showroom biedt plaats aan een grote collectie wasmachines, dro gers, vaatwassers en andere keuken- apparatuur. Omdat we hiervoor nogal wat kosten hebben moeten maken, hebben we het programma moeten verbreden. Dus verkopen we ook kleine huishoudelijke apparatuur, zo als stofzuigers, koffiezetters en appa ratuur voor persoonlijke verzorging, zoals scheerapparaten, föhns, elek trische tandenborstels.' Gister middag konden genodigden van al het moois genieten, vanaf vandaag is de zaak open voor publiek. KfBltlil Ronald Keijser, Carla Smit en Plet Zijm zijn de gezichten van de nieuwe winkel van de VEM in de Weverstraat. (Foto Gerard Timmerman) Een 28-jarige Texelaar is door de Helderse politierechter veroor deeld tot een geldboete van 350,- wegens het bedreigen van enkele feestgangers. Het dreigen met het plegen van een geweldsmisdrijf is strafbaar. De man was tevens ver nieling te laste gelegd, maar dat feit kon niet worden bewezen. Tijdens een feestje in Den Burg raakte de man volgens het openbaar minis terie gefrustreerd doordat zijn poging een vrouw te versieren mislukte. Ver volgens bedreigde hij een aantal aan wezigen en belde hij, nadat hij het feestje had verlaten, op met de me dedeling dat hij zou terugkomen met een pistool. Verder was hij volgens de officier schuldig aan het plegen van vernielingen. De advocaat van de verdachte - die zelf niet op de zitting aanwezig was - stelde dat de verkla ringen van de getuigen elkaar tegen spraken en dat zijn cliënt vanwege gebrek aan bewijs moest worden vrij gesproken. De rechter was het ten dele met hem eens en sprak de ver dachte vrij van de vernielingen. Voor de verbale bedreigingen legde hij een geldboete op. VERVOLG VAN PAGINA 1 Bij het onderzoek naar alternatieve trouwlocaties heeft voormalig ambte naar Wout Stam een belangrijke rol gespeeld- Hij bekeek alle suggesties van de raadscommissie voor Bestuur en Organisatie alsmede enkele voor stellen die van andere zijden kwa men. Het vaak als nieuwe trouwlocatie genoemde sfeervolle kerkje van Den Hoorn viel al snel af, want de hervormde kerken van Den Hoorn, De Waal, De Koog, De Twee ondernemers. De ene staat letterlijk midden in de Texelse samenleving, de ander is een relatieve buitenstaan der. Een doener die snel handelt en gewend is de handen zelf uit de mouwen te steken naast een bedachtzaam ope- rerende en delegerende manager. De één op en top een horecaman, de ander een hotelmens. Ed Stiekema, het gezicht van De Lindeboom, en Jan Bakker, general mana ger van hotel Greenside en de man achter het samenwer kingsverband GAST (Gastheren Arbeiden Samen op Texel), hebben elkaar zakelijk gevonden en zijn niet van plan el- kaar los te laten. De samenwerking is al zó ver gevorderd, dat het beëindigen zelfs problemen zou geven. Een i kruisbestuiving die bepalend is voor de toekomst van het meest besproken horecacomplex van Texel. Vijf jaar geleden, toen Stiekema van- uit de Zwaanstraat in De Lindeboom trok, verklaarden veel Texelaars hem voor gek. "Waar begin je aan?", werd er gezegd. 'Het zal wel', dacht ik I toen. Intussen draaien het hotel en 'uestion Plaza, twee van de drie imbities die we toen hadden, naar tevredenheid. De Lindeboom heeft dat gebracht wat we ervan verwach- j ten: een sluitende exploitatie. Maar als je zoals wij van 300 vierkante meter in de Zwaanstraat ineens naar 11600 gaat, dan is het begrijpelijk dat l een ondernemer zoals ik niet de fi- nanciële mogelijkheden heeft om alle plannen in één keer te realiseren. We zijn tegen héél wat dingen aangelo pen. In de Zwaanstraat was het alle maal redelijk te overzien, maar het complex aan de Groeneplaats omvat aanzienlijk meer en is veel arbeidsin tensiever. Mijn dochter Cyntha runde het hotel en ik Question Plaza. Dat het is gelukt, komt mede doordat we ^Verschrikkelijk veel steun van de Texelaars hebben gehad. Nu staan we voor de vraag: hoe moeten we Verder? Financieel en organisato risch. Cyntha is moeder geworden en 'kan geen zeventig tot tachtig uur in de week meer werken. Ik zit in fe- ibruari weliswaar dertig jaar in de natte horeca, maar heb weinig ver- stand van het runnen van een hotel of restaurant. Bovendien ben ik 55 jaar en wil enige afstand nemen. Er is behoefte aan een degelijke be drijfsleiding, die overzicht heeft. De linkerhand moet weten wat de rech ter doet. Er moet worden gebud getteerd en ga zo maar door. Kortom: er moet bekwame sturing aan het tjedrijf worden gegeven. Jan Is de juiste man om dat te coördineren.' Voor degenen die Jan Bakker (41niet kennen: hij is geboren en getogen in Dordrecht, heeft een commerciële achtergrond en het vasteland veel ervaring opgedaan in hotels. Hij kwam in 1997 naar Texel om in hotel Greenside aan de slag te gaan. Een manager die bruist van de ambitie en een bewogen periode achter de rug heeft, waarin hij zakelijk gezien de nodige armslag heeft gekregen. Twee jaar geleden nam Bakker het initiatief tot het samenwerkingsverband GAST, waarin Greenside. De Linde boom, Question Plaza en Evenementenbureau Texel samen werken. Bakker: 'Greenside heeft weliswaar 49 kamers, maar niet vol doende capaciteit hebben om intern vergaderingen, diners, feestjes en bijeenkomsten te houden, waar we wel regelmatig vraag naar hebben. Bijvoorbeeld een vergaderzaal voor een man of zestig of een groot personeelsfeest. Soms hebben we zelfs twee zalen nodig, en dan moet je één groep teleurstellen. Dat kan natuurlijk met. Aanvankelijk zocht ik in De Koog naar extra ruimte, maar dat lukte niet. Door een samenloop van omstandigheden kwam het con tact met de familie Stiekema tot stand. Dat leidde tot een samenwer king van twee totaal verschillende bedrijven, op verschillende locaties. Het idee was even wennen, maar bleek helemaal zo gek nog niet. De Lindeboom biedt precies datgene dat wij nodig hebben: een hotel, restau rant en partycentrum.' GAST 'GAST is met de huidige capaciteit in staat om honderden mensen een slaapplaats te bieden. En we kunnen een feest of evenement verzorgen voor maximaal 750 man. We werken op grote schaal, maar ook op klei nere. Neem het optreden van de John Wright Band. Twintig gasten van Greenside hebben zo'n arrangement geboekt en werden donderdag met een busje naar Den Burg gebracht. De folkoptredens waarmee Ed, ge steund door enkele Texelse liefheb bers, vijf |aar geleden begon hebben inmiddels zo'n reputatie opgebouwd dat mensen er speciaal voor naar Texel komen. Hélemaal volgeboekt. Deze folkliefhebbers zien iets van De Koog én Den Burg. Er zijn Texelaars die zeggen dat de twee dorpen met samen gaan, maar het kan dus wél! De verschillen zijn niet alleen de charme van de samenwerking, maar ook de kracht. We kunnen arrange menten in verschillende sferen en omstandigheden aanbieden en be schikken over het benodigde volume. De samenwerking heeft ook prakti sche voordelen: medewerkers, mate rialen en databestanden worden uit gewisseld. Als coördinator van GAST loop ik al twee jaar rond in De Linde boom. Bedrijven en instellingen die met ons in zee gaan willen namelijk één aanspreekpunt met wie de af spraken worden gemaakt en die de zaken regelt. Daardoor heb ik binnen het bedrijf in Den Burg een aantal operationele taken gekregen, alle maal op basis van wederzijds ver trouwen. Zo'n relatie groeit uit tot meer dan alleen het uitwisselen van de nieuw tjes van de dag. Op een gegeven moment gaan er ook vertrouwelijke zaken over tafelEn zo praat je ineens over de toekomst van De Lindeboom. Ed en ik bleken er in grote lijnen de zelfde visie op na te houden. Op een bepaalde manier, zonder dat er ook maar één letter op papier staat, zijn we al bezig de zaken te regelen. Dat houdt een risico in, maar het weder zijdse vertrouwen is groot. Schoutenhuis De Lindeboom bestaat uit een bonte verzameling bedrijven. Om die te ex ploiteren heb je niet genoeg aan al leen een commerciële jongen Daar voor moet je verschillende specialisten bij elkaar zetten. Het is de bedoeling dat het complex gaat worden geleid door een team van managers die gescheiden functies hebben. Onontgonnen delen, zoals het Schoutenhuis, moeten worden benut. Daarover zijn we inmiddels wat ideeen aan het uitwerken. Het is de bedoeling dat dit onderdeel de vijfde deelnemer wordt in GAST. Aan passingen in De Lindeboom moeten daarom aan§y ten op het samenwer kingsverband. Dat kan betekenen dat als daarvoor bepaalde investeringen moeten worden gedaan, dat het niet uitgesloten is dat GAST hieraan mee betaalt. Daarover zitten we nu in een oriënterende fase.' De plannen met De Lindeboom be tekenen volgens Stiekema en Bakker met dat er aan de centrumfunctie van De Lindeboom en Question Plaza afbreuk wordt gedaan. 'De karakters van die bedrijven moeten behouden blijven, want dat is nu juist de kracht. Question Plaza is en blijft beschik baar voor cultureel gebruik, mits er tijdig wordt geboekt Maar stilstand is achteruitgang. Als de behoefte van de gasten verandert, dan kun je als ondernemer met blijven stilstaan. Commercie en cultuur kunnen niet los van elkaar worden gezien. Het gaat om de continuïteit van het be drijf. Er moeten inkomsten zijn, met name om voorzieningen ook in de toekomst op niveau te houden. Daar voor moet worden geïnvesteerd.' Internet Stiekema: 'GAST biedt in dat opzicht een ideale aanvulling. Dat kijkt verder dan wat er hier op de stoep staat en probeert groepen te benaderen die op zoek zijn naar datgene dat wij hebben te bieden accommodatie, ruimte en arrangementen. Internet biedt in dat opzicht grote mogelijkhe den.' Een mening die wordt onder schreven door Bakker, die ten aan zien van dit moderne commu nicatiemiddel een vooruitstrevende houding inneemt, wat heeft geresul teerd in een zeer uitgebreide website die inmiddels 30.000 'unieke bezoe kers' heeft getrokken en waardoor dagelijks per e-mail boekingen bin nen komen. Nu de activiteiten op het internet het persoonlijke hobbyisme zijn ontgroeid, heeft hij twee profes sionele bedrijven in de arm genomen om te pagina's te verbeteren. Stiekema: 'We staan aan het begin van een stroomversnelling.' Dat geldt ook voor de omvang van het samenwerkingsverband GAST. Bakker: 'We moeten oppassen dat we onze grenzen niet overschrijden en zorgen dat we de controle houden. Het is nu nog een samenwerkingsver band, maar het heeft inmiddels zo'n omvang gekregen dat het een zelf standig bedrijf moet worden.' Zaterdag 3 februari JVC D2-SVO D1 11.00 Cocksdorp, Oosterend en Oude- schild alsmede alle katholieke kerken zijn met beschikbaar omdat de kerk besturen er niet voor voelen. De ge reformeerde kerk van Oosterend wil alleen meewerken als daar na het burgerlijk huwelijk ook het kerkelijk huwelijk plaatsvindt. De kerkenraden van de baptistengemeente en de gereformeerde gemeente zijn niet benaderd, de eerste omdat de ligging en het gebouw ongeschikt werden gevonden, de tweede met wegens haar opvatting inzake de homo-hu welijken, die tegenwoordig ook op een trouwlocatie gesloten moeten kunnen worden. Ook de mogelijkhe den die de diverse musea bieden, vielen om verschillende redenen af, met uitzondering van de benedenver dieping van de Traanroeier (die be hoort tot het complex van het Maritiem en Jutters Museum) en de Oudheidkamer, al bieden beide locaties weinig ruimte voor publiek. Een afwijzend oordeel viel over het Oude Veerhuis in Oudeschild. Bethel in Eierland, galerie Het Posthuys. Brakestein, een willekeunge schapenboet, de strandpaviljoens en De Verrekieker op de haven van Oudeschild Atletiekvereniging Texel begint in fe bruari een grote loterij, waarvan de opbrengst ten goede komt van de te realiseren atletiekbaan. De hoofdpnjs is een fiets met accessoires, de tweede pnjs een lang (actief) week end Giethoorn. De loten kosten ƒ2,50 per stuk. Wie geen verkoper treft, kan ze ook telefonisch bestellen via de te lefoonnummers 313 743 en 314 832 of via internet: www.avtexel.net. De trekking vindt plaats op de Koninginnemarkt op 30 april. sa Jan Bakker, general manager van hotel Greenside en initiatiefnemer van het samenwerkingsverband GAST, en Ed Stiekema delen hun visie over de toekomst van De Lindeboom. foto Gvnm r,™»™w De spanning in de competitie van Klaverjasclub Den Burg is weer he lemaal terug. De riant ogende voorsprong die Arend Dijker en Piet Moree zo zorgvuldig hadden opgebouwd, is in vier weken tijd bijna geheel verdwenen. Gerda en Freek Veeger wonnen de zestiende ronde en zetten hun opmars voort. De kampioenen van vorig jaar, Gerda en Freek Veeger, kenden in deze competitie een droevige start. Na dne ronden bezette het duo zelfs de laat ste plaats. Maar gaandeweg wisten ze zich te herpakken en inmiddels zijn ze bezig aan een opvallende opmars. De zestiende ronde werd met een score van 7646 punten gewonnen en daarmee stormden zij de top tien bin nen. Zij stijgen van de elfde naar de achtste plaats. In de stand van de derde periode staan zij met zeer kleine achterstand op de tweede plaats. Ook Eric Jan Geus en John Vlaming zijn de laatste weken goed op dreef. Deze keer werden zij tweede met 7195 punten, goed voor wéér een plaats winst in het klassement. Zij staan nu vijfde. Ook Chris Schraag en Willem Koomen hebben de smaak weer te pakken. Deze week behaal den zij 7175 punten. Zij staan nu derde in het algemeen klassement, op een kleine 1200'punten achter stand van koplopers Dijkeren Moree. Lieuwe van der Veen en Hans West dorp draaien ook al als vanouds. Ook deze week kwamen zij met 7063 pun ten ruim boven de 7000. Zij naderen door deze score met rasse schreden de eerste plaats. Hun achterstand op de koplopers bedraagt nog slechts minder dan 150 punten. Voor Bas Tromp en Frans Stark geldt eigenlijk hetzelfde als voor Gerda en Freek Veeger. Ook dit duo kende een koude start, maar zij zijn de laatste weken goed bezig. Peter van Kam pen toonde zich in deze ronde een goede vervanger van Frans Stark. Het gelegenheidsduo kwam tot 6772 punten en stijgt van de dertiende naar de twaalfde plaats. In de onderlinge partijtjes van zestien beurten wordt maar zelden gelijk ge speeld, al gebeurt het ieder jaar wel een keer. Dat er twee spelletjes op twee tafels naast elkaar gelijk eindi gen. is echter niet eerder vertoond. Femmy Schunng en Frans Bos speel den 1686-1686 tegen Roel de Zwart en George Eelman, terwijl aan de ta fel ernaast Dina van der Molen en Frans Frankenhuizen en tegenstan ders Truus Witte en Janny Wonde hetzelfde kunststukje uithaalde (1556-1556). Het gemiddelde was met 6229 pu i- ten vrij gewoontjes Er werden i2 marsen gespeeld. In de derde periode leiden Gec ge Eelman en Roel de Zwart nog ste- ds, maar de voorsprong op Gerd; en Freek Veeger is nog slechts n gen punten. Chris Schraag en V\ lem Koomen staan net als in de t .aal stand derde.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5