Zes bedden op zolder aanwijzing voor illegale toeristische verhuur 6 Massaal protest tegen bosdunning blijft deze keer uit 'We hebben de discussie vooraf gevoerd in plaats van achteraf' CarToon iedere week op internei <CA Omgezaagd en gevild binnen een minuut TEXELSE COURANT zeggen wou. Paarden straks legaal onder dak Tarieven (6) TX 34 en TX 38 op de bon na foute manoeuvn 3* VRIJDAG 2 FEBRUARI 2001 In tegenstelling tot de dunning van januari 1997, blijft een massaal protest tegen de houtkap in de Dennen deze keer uit. Bij de vorige dunning ontstond grote beroering onder de Texelse bevolking maar nu blijft het bij wat Harry Schreur van Staatsbosbeheer 'de gebruikelijke klachten' noemt. Daarvoor zijn waarschijnlijk een tweetal oorzaken aan te wijzen. Aan de ene kant is de kap minder rigoureus dan de kaalslag van vier jaar geleden en aan de andere kant be staat er door voorlichting en inspraak bij de burgers meer begrip voor het bosbeheer. gemoederen bedaard, ook al bleef bij enkelen de argwaan bestaan. Inspraak Staatsbosbeheer is de toezegging nagekomen. Geheel in overeenstem ming met de veranderde cultuur van de organisatie - die meer naar buiten is gericht en meer rekening houdt met de wensen van de recreant - hebben belangstellenden twee |aar geleden hun wensen kenbaar kunnen maken en is er onlangs met hen die daar prijs waarom ze gehecht zijn aan een be paalde boom', zegt Harry Schreur. 'Opa heeft die nog geplant of liefdes- paartjes hebben elkaar daar voor het eerst gezoend. Verder wilden enkele bewoners van het gebied dat hun uit zicht op het bos onveranderd zou blijven. Indien het kon, hebben we de bomen in kwestie van de dunning uitgezonderd.' De voorlichting en inspraak hebben er mede toe geleid dat het massale Het ongekend grote en felle protest tegen de laatste dennenkap ligt me nig eilandbewoner nog vers in het geheugen. De Texelse Courant plaatste meer dan dertig ingezonden brieven van woedende lezers en belangenverenigingen, die zakelijke en sentimentele kritiek uitten, en er soms met voor terugdeinsden de medewerkers van Staatsbosbeheer persoonlijk aan te pakken. Ludieker was het protest van degenen die een paaltje met dennengeur en een straatnaambordje 'Tesselschadelaan' in het bos plaatsten. De mannen van Staatsbosbeheer kregen het ook zwaar te verduren tijdens een discussieavond in De Lindeboom, die door de Historische Vereniging was georganiseerd en waartoe ook de gemeente had opgeroepen. Staats- bosbeheer had de Texelaars 'hun' bos afgenomen door kaalslag te ple gen. De uitleg dat met de houtkap zowel het voortbestaan van de Den nen was gemoeid als het aanbrengen van meer variatie door loofbomen een kans te geven, kon slechts de ongerustheid bij een deel van de kla gers wegnemen. Pas na de toezeg ging van Staatsbosbeheer dat de Texelaars bij de komende dunning inspraak zouden krijgen, raakten de op stelden een wandeling gemaakt langs de locaties waar zou worden gedund. SBB legde uit met welke problemen hij wordt geconfronteerd en wat er in het verleden dankzij de houtkap is bereikt Afgesproken werd om het bos rond de uitkijktoren op de Fontemsnol zoveel mogelijk te spa ren. Verder werden enkele markante bomen op speciaal verzoek uit het kapprogramma gehaald. 'Mensen hebben verschillende redenen tussen de Bosweg en Het Lange Stuk. Het betreft in totaal 6431 bo men. die verspreid staan over 55 hec tare (het bos beslaat in totaal circa 500 hectare). Daar waar wordt gekapt zijn de wandel- en ruiterpaden uit veiligheidsoverwegingen afgesloten, 's Avonds en in de weekenden wor den die zoveel mogelijk weer open gesteld, omdat er dan niet gewerkt wordt. Na de kap worden alle paden weer vrijgegeven, ook al duurt het nog tot half april eer alle stammen - circa 2100 kubieke meter - zijn gesta peld en met trucks afgevoerd. Planken of papier Het hout wordt afhankelijk van de kwaliteit en dikte van de stammen verwerkt tot planken, heipalen, fruit kistjes, board, karton of papier De takken blijven in het bos achter om dat zij gedurende het rottingsproces waardevolle voedingsstoffen afgeven aan de bodem. Net als in 1997 voert Heykra Rondhouthandel Bos exploitatie uit Lunteren de dunning uit. Staatsbosbeheer ontvangt ƒ9,50 per kuub. Na aftrek van de admini stratie- en markermgskosten blijft daar volgens Schreurs niet veel winst van over. Niet dat hij daarom treurt: de dunning is niet bedoeld om geld binnen te slepen, maar om een ge zond en vitaal bos te creëren. Als er mets gebeurt zou het bos volgens SBB over 30 jaar zijn uitgestorven. 'De kap geeft groeikansen aan een tweede generatie dennen en aan de longe loofboompjes. Die hebben licht en ruimte nodig.' In de toekomst moet het bos zichzelf kunnen ver jongen en instandhouden. De ver wachting is dat over 25 jaar geen dunningen meer nodig zijn. De forse verhoging van de vee tarieven voor overkanters heeft bo: exploitant Heykra onaangenaam vt rast. Voor Heykra was het te laat o de kostenstijging door te bereken; aan haar klanten. Het is in de brancf namelijk gebruikelijk om het houli verkopen ruim voordat de bom; worden gekapt. Per vrachtwagen Heykra ƒ100,- meer kwijt dan j dacht. Naar verwachting gaan er n» zestig truckladingen over, dus b, draagt de aderlating voor het bed; meer dan ƒ6000,-. En dat terwijl; winstmarges toch al aan de krapj kant waren. Tekst en fotcï Bart Bost De huidige dunning is minder messaal dan de vorige, dus de protesten ook. Over circa 25 jaar moet het bos zichzelf kunnen ver- jongen en instandhouden, en zijn dunningen als het goed is overbodig. protest van vier jaar geleden deze keer is uitgebleven. Schreur: 'Je zou kunnen zeggen dat we de discussie nu vooraf in plaats van achteraf heb ben gehad.' Een verschil met toen is ook de omvang van de dunning, die qua kubieke meters ongeveer de helft van die van 1997 beslaat. Minstens zo van invloed is het nagenoeg ont breken van percelen waar een com plete kaalslag plaatsvindt. Vier jaar geleden werd menig wandelaar van de ene op de andere dag overvallen door de groepskap die grote ga pende gaten had achtergelaten. 'Dat gebeurt nu alleen op drie kleinere plekken langs de Ploegelanderweg, waarvan je van de zomer al zal zeg gen dat het wel meevalt.' Natuurlijk blijven zich altijd mensen melden die het zonde vinden dat de bomen ver dwijnen, zegt Schreurs. 'Het gaat maar om een paar klagers. Dat is gebruikelijk. Die hadden we ook bij de dunningen die vóór '97 om de twee jaar plaatsvonden. Slechts één ie mand was geheel ontdaan 6431 dennen om Momenteel wordt er met de motor- zaag gedund langs de Ploegelander weg en meer zuidelijk langs de Heidvlakweg (tussen het Westerslag en Jan Ayeslag) met een geavan ceerde rooimachme. De dunning zal nog twee weken duren en dan zijn ook de volgende percelen aan de beurt geweest: het bos ten noorden van De Koog, het zuidoostelijke deel van het Prangerbos (omgeving Mienterglop), een perceel ten zuiden van het Maartenhuis, het Houten Bakje, het terrein tussen de Monnikenweg en de Kraaienlaan en De dikste bomen worden met de hand en de kettingzaag geveld, voor de dunnere exemplaren biedt dit rooiapparaat uitkomst. De greep wordt om de stam geklemd waarna een zaag naar binnen klapt en de boom omzaagt. De greep houdt de boom vast, draait een kwartslag en vervolgens wordt de stam in gelijke stukken gezaagd. Terwijl de gevelde stam door de greep schuift, worden de takken in één moeite door verwijderd. Eén man volstaat om de machine te bedienen. Het hele proces duu' per boom minder dan 45 secor den. De tijden van handzagen, bi len, paarden en zwetende manne- lijken eeuwen achter ons te ligger Wanneer mag de gemeente ervan uitgaan dat een woning niet langer permanent wordt bewoond? Deze vraag stond centraal in het geding dat Stan Boon uit De Koog tegen de gemeente aanspande en - zoals bekend - verloor. Boon werd door het college gemaand de recreatieve verhuur van zijn woning aan de Duinroosstraat te staken op straffe van een fikse dwangsom. Uit het deze week gepubliceerde vonnis van de Alkmaarse bestuursrechter blijkt dat de gemeente op alle punten in het gelijk is gesteld. Een steuntje in de rug voor het college, dat vanwege de woningnood de illegale verhuur aan toeristen wil aanpakken. De rechter vindt het Texelse beleid en de praktische toepassing daarvan in het geval Boon 'niet onredelijk'. Eigenaren van panden die tot de zo genaamde 'permanente woning voorraad' behoren, maar die de wo ning zonder vergunning verhuren aan toeristen, krijgen sinds enige maan den een aanschrijving van het college in de bus. Op straffe van een dwang som van 250,- per dag wordt hun opgedragen het illegale gebruik te staken. Dat is alleen anders indien de eigenaar er zelf ook woont, want het aanbieden van logies met ontbijt blijft toegestaan. Maar het valt met mee om aan te to nen dat er geen sprake (meer) is van permanente bewoning door de per soon die in het bevolkingsregister op een bepaald adres geregistreerd staatHet geding dat Boon tegen de gemeente aanspande was een aar dige testcase om te zien of de nor men en controlemethoden die de gemeente hanteert voor de rechter aanvaardbaar zijn, zeker nu er een nieuwe Huisvestmgswet is en een nog jonge gemeentelijke Huis vestingsverordening die daarop is gebaseerd. Andere gemeenten ke ken belangstellend toe, want veel ju risprudentie was er nog met en Texel is zeker niet de enige Nederlandse gemeente waar 'gewone' huizen aan toeristen worden verhuurd terwijl de woningmarkt voorde eigen inwoners krap is. Parkeerwachters en andere gemeen telijke controleurs belden in een pe riode van één jaar op wisselende tijd stippen niet minder dan 46 keer aan op Duinroosstraat 3, waarbij de eige naar slechts één maal werd aange troffen. Vaak werden wel toeristen waargenomen. Toch beweerde Boon dat hij wel degelijk in het pand woonde, namelijk op zolder en in de garage. De rechter oordeelde - en dat is met het oog op vergelijkbare zaken wel de grootste winst voor de ge meente - dat de controlefrequentie en -periode voldoende waren om de conclusie te rechtvaardigen dat er geen sprake was van permanente bewoning. Het gemeentelijke beleidsuitgangspunt dat alleen van permanente bewoning sprake is in dien de op het adres ingeschrevene binnen een periode van 360 aaneen gesloten dagen ten minste 180 da gen in de woning verblijft, vond de rechter overigens aanvaardbaar. Ver der was in het geval Boon voor de rechtbankpresident van belang dat de woning zonder enig voorbehoud, in zijn geheel (dus inclusief de zolder en de garage), gedurende het hele jaar via een brochure van Jonk Vakantiebureau werd aangeboden, en dat in huurovereenkomsten en afrekeningsnota's het huis conse quent - wederom zonder enige be perking - werd omschreven als een '14-persoons luxe huis'. Uit een ver klaring van een huurder viel verder op te maken dat er op de zolder verdieping zes bedden stonden op gesteld, hetgeen zich volgens de rechter 'niet verdraagt met het aldaar door de eigenaar voeren van een permanente huishouding'. Boons verklaring kwam de rechter dan ook als weinig aannemelijk voor. Boon voerde tevens aan dat als de gemeente beweert dat hij met op het genoemde adres woonachtig is, zij behoort aan te tonen waar hij dan wél woont. Maar de rechter oordeelde dat de gemeente deze bewijsplicht mét heeft, tenminste als zij - zoals in het geval Boon - op goede gronden kan concluderen dat de woning in kwestie niet permanent wordt be woond. 'Bij deze constatering is de vraag waar verzoeker dan wel perma nent verbleef, irrelevant.' Ook dit is een aardige opsteker voor het ge meentelijke handhavingsbeleid. Bart Bosch De gemeente heeft een regeling in de maak voor het toelaten van on derkomens voor paarden in het open landschap. Als wordt voldaan aan bepaalde eisen wat betreft grootte, vorm en kleur, mogen deze hokken straks voor vijf jaar worden neergezet, waarna deze periode kan worden verlengd. Dat er behoefte is aan schuilplaatsen voor paarden buiten de gebruikelijke bouwvlakken staat vast. Er zijn er in de loop der jaren over heel Texel tien tallen neergezet, wat met altijd een fraai beeld oplevert. Ze staan er door gaans illegaal want de huidige be stemmingsplannen laten ze niet toe. De bedoeling is ze op termijn plano logisch wel mogelijk te maken en het college wil daarop nu vooruit lopen. Per kadastraal perceel kan per paard toestemming worden gegeven voor een onderkomen van ten hoogste 6 m2 bij een hoogte van maximaal 2,50 meter. Het bouwmateriaal moet hout zijn of daarmee te verglijken materi aal dat makkelijk demontabel is, uit gevoerd in groen of bruin met een plat dak of lessenaarsdak. Eventueel mogen ook twee van zulke gebouw tjes dicht bij elkaar worden gezet. Zodra de gemeenteraad akkoord is gegaan met de regeling zullen alle eigenaren van bestaande paarden- onderkomens worden verzocht een aanvraag in te dienen met daarbij een Buiten wrtJihroortklijUicid vu de redactie In de Texelse Courant van 19 januari worden voorstellen uit de doeken gedaan om de tarieven van de veer boot te wijzigen én te verhogen. Dit voorstel ademt enerzijds de positie van een monopolist in vervoer, ander zijds de illusie van de 'maakbare' samenleving. Het komt erop neer dat de recreant de rekening krijgt gepre senteerd en dat deze waarschijnlijk geïrriteerd raakt. Maar de recreanten zijn de 'klanten' van Texel en zijn hierin vrij zeker met geraadpleegd. Een 'onderneming' als Texel die zo met de klanten omspringt, loopt het risico klanten kwijt te raken en zijn goede naam te verspelen. Een in het buitenland - waaronder Duitsland - gehanteerde oplossing is wellicht eenvoudiger en ook minder kostbaar, omdat de kettmgmobiliteitsplannen eveneens veel gaan kosten. In Duits land kent men de regel dat vrachtver voer gedurende het weekend met is toegestaan. Dat betekent veel extra plaats op de veerboot. Horecabedrijven en dergelijke moe ten dan hun logistiek aanpassen, hetgeen elders blijkbaar ook kan. Dan kan worden volstaan met een vast tarief per auto van bijvoorbeeld ƒ60,- (ongeacht aantal inzittenden) en een extra tarief voor caravans die immers ook plaats innemen op de veerboot. Op die manier kan met inbreng van alle betrokken partijen een relatief eenvoudige oplossing worden ge vonden. R. Mees, Zeist. De Texelse kotters TX 34 'Sola Grm van Daalder en TX 38 Branding IVi Betsema (dus niet de '36', zoals.' een andere krant werd gesteld): maandag op de bon geslingerd (ƒ4 dat ze in de vaarroute ter hoogte Vlieland tegen de verkeersstroom- voeren. Dit werd gezien door i vliegtuig van de kustwacht, die h|j van proces verbaal opmaakte, schepen voeren in de noordel® vaarroute in zuidelijke richting, tegen de regels is. Dit in tegenstel tot het kruisen van de vaarroute.; wel is toegestaan. De politie stelts onderzoek in, waarna de zaak in fif den van de officier van justitie wcj| gegeven. Liefhebbers van het werk Antoon Goes kunnen net als vroeger weer iedere week van zijn CarToons ger ten. Voorwaarde is wel dat ze een internetverbinding hebben. De tekenaar plaatst op zijn site - te bereik op het adres www.texelcartoon.mywebb.nl - iedere week een nieuwe spotprent. In de Texelse Courant bfê|' Goes om de week actief. schetsplan en een bewijs van eigen dom van het paard. De onderkomens mogen alleen voor het onderbrengen van (particuliere) paarden worden gebruikt, dus niet bijv. opslag. Dergelijke paardenstallingen staan er veel in het Texelse buitengebied. Als ze aan de eisen voldoen zullen ze straks seerd. worden gelegali- (Foto Hony do Graaf) Goes koos voor het opzetten van zijn website nadat hij vorig jaar, na een periode van tien jaar, was opgehou den met wekelijks voor de Texelse Courant te tekenen. 'Daardoor ont stond ruimte en behoefte aan het ontwikkelen van iets nieuws', aldus de tekenaar, die de tijd nam om zich goed te voorbereiden. Helemaal nieuw is Rucky Ruk, 'een ondeu gende strip voor volwassenen'Goes is van plan iedere veertien dagen een nieuwe aflevering te maken, in de week dat zijn CarToon in de krant ver schijnt. In de week erop werkt hij aan een 'gewone' Cartoon, die hij dan echter alleen via internet publiceert. Nog in ontwikkeling op zijn site is het 'archief', met spottekeningen uit het verleden die de toets van zijn eigen kritiek nog steeds kunnen doorstaan. Het archief is op dit moment gevuld met enkele afleveringen uit 1990. Op de korrel neemt hij onder meer het beginnen van een poolbiljartruimte in de met veel gemeenschapsgeld ge bouwde schouwburgzaal van De Lindeboom, het nachtelijke boot tochtje dat een al dan met dronken horecaondernemer maakte om een groepje artiesten (onder wie Corrie Konings, Ronnie Tober en de mannen van Normaal) naar de overkant te brengen en de diefstal van dames ondergoed in De Koog. Om de des tijds veel besproken kwesties in her innering te roepen, laat Goes zijn te keningen vergezeld gaan van (frag menten uit) artikelen uit de Texelse Courant. Dat gebeurt ook met een CarToon van 12 januari 1990, die als onderschrift Relax Service Texel kreeg en die de spot drijft met klach ten uit De Koog dat er op kampeer terrein Kogerstrand prostitutie zou worden bedreven. In de toelichting wordt ook de toenmalige beheerder Gerrit Verhoeven geciteerd, die de klacht mm of meer bevestigde: 'Uit een gesprek met de bedrijfsleider van de noodcamping heb ik begrepen dat er deze zomer regelmatig dames uit Den Burg verschenen, die hier veel meer konden verdienen dan elders bijvoorbeeld met bollenpellen. To ik hier negen jaar geleden kwam ken, waren er ook al meisjes waan ik mij afvroeg wat ze deden.' De site voorziet ongetwijfeld in behoefte, maar is nog lang niet fect, zoals de tekenaar zelf ook tc geeft. Enige afbreuk doen bijvo beeld de vele stijl- en spelfout zowel in de tekeningen zelf als in bijschriften. 'Daar ben ik me zeen bewust. Ik ben al blij dat ik m'n ei? j naam goed kan schrijven. Maarikjjj er wat aan doen', aldus een schu bewuste Goes. BOEREN BURGERS En fcUtTEMLUI. L VOOR U STORT THRffS TE KOK EEN DIRECTEUR .VBMWEfie HET FEIT j OfTT 00 ons DE STUIPEN OP HET LUf HEEFT GEORHGD MET ZOU p1 MEDEPELWe-'UITEKLOKTOT 28 FEfcRURHI OMRUILEN" r~1 HO ZBL HIER VOOR 72 LOR SCURNDESTflRN.T J DUT IS OE GEPIIDOELOt TOtöDMJR Vim HET WROfiEN 1 KOBRVOnROILERS.fTRRL tHENSrPJD DIRECTEUR' ""ICETCKEND HET VOlkSCERlCUT. H'. r-JDl DER MOOI He: EERÏ HUN DE OU'. IKMRJHOO* roeper een m T3PtflRPEl OOtf. fPPOL.DRM TERECU6TEli£fl EN DRH..KONEN ZE WM ZEU no. DLfe SPOMS0R1HG p.mrpt Wivw Ti«CLca(7Touf<^Ywa« fL Deze CarToon van afgelopen week stond niet in de krant, maar was wél via internet bewonderen.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 6