Strandpaviljoens blijven 's winters wellicht staan Cjroen ^warL- Jexels 'm het harL. Popgroep Nilsson stopt zonder ruzie Texelse Courant krijgt Zilveren Cicerolat 2000 'Pekel, koffie en stamppot voor sneeuwruimers niet aan te slepen Woninginbraak Het Noorden viert 125-jarig bestaan TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER m Sjongejongejonge Nieuwe TX 43 m Recreatieve verhuur OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11552 DINSDAG 6 FEBRUARI 2001 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63.- per half jaar. Nilsson stopt. 'Maar ik ben er wel zeker van dat iedereen in de muziek actief blijft. (Foto archief Texelse Courant) De Texelse paviljoens blijven in de nabije toekomst in de winter mogelijk op het strand staan. In Zandvoort wordt een proef gehouden die moet duidelijk maken aan welke voor waarden de strandtenten moeten voldoen wil de 'overwin tering' vanuit het oogpunt van kustbeheer verantwoord zijn. Volgens Jurjen Schuiringa van de vereniging Strand- exploitanten Texel is er goede hoop dat Rijk waterstaat en de gemeente de paviljoens zullen toestaan als bovendien aan bepaalde eisen ten aanzien van de exploitatie en aan sprakelijkheid wordt voldaan. 'De winteropening past in de toeristische trend van de seizoensverbreding. Ik hoop dat het komende winter al zover is.' Ruzie hebben ze niet - 'echt niet!' -, maar aan het bestaan van de popgroep Nilsson komt na zo'n twaalf jaar binnenkort een einde. De gemaakte afspraken over con certen komen ze nog na, maar fdaarna gaan oud-Texelaars Marieke Eelman, Pinie, Wilco JWitte, Oscar Bremer en Jan-Jacob egel ieder hun eigen weg. Hun laatste optreden is op 21 april in Dinxperlo, waar ze één van de acts :ijn tijdens het festival Dinxpop. Het bericht over hun naderend af scheid zal bij veel fans inslaan als een bom. De leden timmerden stevig aan de weg, zeker vanaf het moment dat ze ruim drie jaar geleden hun groep ■Nilsson gingen noemen en het num mer Elastic Baby bij verrassing door Radio 3 werd uitgeroepen tot megahit. Ze maakten twee albums en weken daarvoor de laatste keer uit naar Engeland, waar ze samenwerk ten met een producent en een tech- ■nicus die naam hadden gemaakt dankzij projecten met artiesten als Nick Cave, Bob Geldof, K's Choice en The Cure. Het album werd opge nomen in de studio van Roger Taylor, ooit drummer van de legendarische band Queen. Hij liet zich lovend uit r.iover het werk van de Texelaars en het wachten leek misschien wel op de ■''doorbraak naar het grote publiek. In 'een interview met de Texelse Courant van 26 mei vorig jaar vertelde zange- res Marieke Eelman dat ze volledig i In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in een woning aan de Noordwester in Den Burg. De buit bestond uit een portemonnee, een telefoon en enkele persoonlijke be scheiden. De dader verschafte zich toegang door een keukenraam te for ceren. voor de muziek had gekozen en be wust weinig meer deed met haar op leiding als grafisch ontwerper: 'Ik heb grote verwachtingen. Dat klinkt mis schien een beetje hoogdravend, maar het is echt zo. Ik wil veel spe len, sowieso, maar ik verwacht ook dat we internationaal kunnen preste ren. Dat is moeilijk, natuurlijk, maar we hebben een plaat gemaakt waarop we allemaal beretrots zijn en die ook door de critici goed ontvan gen wordt. We willen nu gewoon dat iedereen die plaat hoort, ook in het buitenland...' Het waren geen meningen die deden vermoeden dat aan het voortbestaan van Nilsson snel een einde zou ko men. Dat vindt ook gitarist Pinie, die zelf duidelijk nog niet helemaal aan het idee gewend is. Wanneer hij donderdagavond wordt geconfron teerd met het gerucht dat op Texel inmiddels aan z'n ronde is begonnen, reageert hij stomverbaasd. 'Je bent de eerste die me er naar vraagt. Maar inderdaad, het is waar.' Meer wil hij er dan niet over zeggen. 'We moeten het er nog over hebben hoe we het bericht naar buiten brengen.' Maandag (gisteren) is hij al een stuk spraakzamer, maar zijn verbazing is nog met helemaal gezakt. 'Ongeloof lijk, dat gaat wel snel op Texel. Ik moet het mijn moeder nog vertellen.' Een gezamenlijke verklaring is nog in voorbereiding en tot het zover is, wil hij geen interview afgeven. Maar dat er ruzie aan het besluit ten grondslag zou liggen, ontkent hij op voorhand. 'Echt niet! En dat zeg ik met omdat ji| journalist bent. We hebben afgespro ken dat we onze optredens nog zul len doen. Dat hadden we echt niet gedaan als we hooglopende ruzie hadden gehad.' De lange samenwerking speelt wel een rol. Het gezelschap bestaat vol gens Pinie al zo'n twaalf jaar. In 1993, toen de band nog Vivid heette, ver scheen de debuut-CD Seed Pearl. 'Maar eigenlijk spelen we al veel lan ger samen. Want toen we op school zaten speelde ik al in een bandje met Wilco. En hij speelde weer samen met Marieke. We kennen elkaar na tuurlijk al jaren. Sommigen vinden het Lees verder pagina 5 De strandtenten - met uitzondering van de duinpaviljoens bij paal 9, 20, 28 en 31 - moeten nu nog na de herfstvakantie worden afgebroken en worden ieder jaar rond Pasen weer opgebouwd. 'Dat betekent dat onze gasten die in het naseizoen een strandwandeling maken verstoken blijven van een kopje koffie of warme chocolademelk, en ook niet naar het toilet kunnen.' Behalve een betere service aan de toerist en omzet stijging heeft het laten staan van de bouwsels volgens Schuiringa nog een aantal voordelen. 'Voor de paviljoenhouders komt er een einde aan het opbouwen en afbreken van de paviljoens. Verder hoeven we niet meer alle medewerkers te ontslaan. Ik schat dat vijftig mensen geen uit kering meer hoeven aan te vragen.' Tegenover deze voordelen staat ook een aantal inspanningen, zegt Schuiringa. De exploitanten zullen moeten investeren in de fundering. 'Die moet steviger en hoger. Alle pa viljoens moeten op solide palen rus ten en minimaal vijf meter boven NAP uitstijgen. In de winter stroomt het zeewater er dan onderdoor en wordt het water gekeerd door de duinen; in het voorjaar kunnen we de leemten tussen de palen weer met zand op vullen.' Schuiringa wil niet dat de ex ploitanten de paviljoens uit gemak zucht laten staan, de boel afsluiten en pas in het seizoen terugkeren. 'Dan krijg je van die onbeheerde, dicht getimmerde pakhuizen. Rijkswater staat zal daar niet blij mee zijn. We zullen moeten beloven dat we in ie der geval in de weekenden open gaan.' Aansprakelijkheid Schuiringa denkt dat de weigering van Rijkswaterstaat om de paviljoens te laten overwinteren niet alleen is terug te voeren op de mogelijke bemoeilijking van werkzaamheden zoals de zandsuppletie of de vrees dat door wind of water weggeslagen onderdelen een gevaar voor wande laars opleveren. 'Misschien is men bang dat de exploitanten eventuele stormschade gaan verhalen op Rijks waterstaat, onder het verwijt dat er te weing aan kustonderhoud is gedaan of dat de eigenaren niet voor de risi co's zijn gewaarschuwd. Om die angst weg te nemen wil ik dat wij de schriftelijke toezegging doen dat wij Rijkswaterstaat daarvoor nooit aan sprakelijk zullen stellen.' Texel zou niet de enige plek in Neder land zijn waar de paviljoens 's winters blijven staan. In Zeeland, Hoek van Holland en Den Helder is dat ook al het geval. Op Ameland heeft de ge- De Zilveren Cicerolat 2000, de pers prijs die de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) toekent aan een journalist of medium die/dat zich op een bijzondere manier heeft on derscheiden, is zondag toegekend aan de Texelse Courant. Dat ge beurde tijdens een middag in De Lindeboom, alwaar de NVJ haar jaar lijkse bijeenkomst hield. Volgens NVJ-afdelingsvoorzitter Robert Vinkenborg is het nieuwsblad een van de weinigen die er in slagen twee keer per week een krant uit te brengen van een hoog journalistiek gehalte. 'De Texelse Courant is een pareltje in het journalistieke landschap. De krant wordt op Texel met een dekking van 97 procent vrijwel huis aan huis ge lezen. Ondanks dat de krant wordt gemaakt door eilanders schuwt de redactie het niet een kritische toon aan de slaan. Daarmee levert de krant al tientallen jaren een wezenlijk bij drage aan de locale democratie en de gemeenschap.' 'De prijswinnaar ver vult een belangrijke functie als plat form voor de gemeenschap waarbin nen men actief is. Met gerichte informatie over alles en iedereen, maar steeds vanuit een onafhanke lijke positie, slaagt de redactie erin de lezers aan zich te binden', aldus J. Glaubitz, secretaris van de Kamer van Koophandel voor Noordwest- Holland en voorzitter van de jury, die de Texelse Courant intensief verge leek met andere kranten in de provin cie. De prijsuitreiking was onderdeel van een geanimeerde middag, die werd ingeleid door burgemeester Joke Geldorp, die sprak van een 'goede relatie met de Texelse media' en vond dat het gemeentelijke nieuws 'rede lijk goed' wordt weergegeven. An dere spreker was Hans Verploeg, secretaris van de NVJ, die inging op de rol en werkwijze van de media bij rampen. Onderdeel van de middag was een forumdiscussie waarin actuele jour nalistieke gespreksonderwerpen, zowel landelijk (de ramp in Volendam) als lokaal (Texelse museumkwestie), de revue passeerden. Te zien was de film 'Eilandverslaggever' van Gerard d'Olivat, over leven en werk van Harry de Graaf. Meer over het toekennen van de Zilveren Cicerolat 2000 elders in deze krant. meente twee tenten een 'jaarrond- vergunning' verleend en op Vlieland heeft een paviljoeneigenaar volgens Schuiringa bij de rechter zijn gelijk gehaald. Dat is echter niet zijn stijl. 'Ik wil het niet hard spelen. Ik zie meer heil in een dialoog.' Schuiringa denkt dat in ieder geval vijf exploitanten willen overwinteren. Gemeente Het college van b en w is voorstan der van seizoensverbreding en steunt het overwinteren van de paviljoens, tenzij er 'waterstaatkundige bezwa ren' in het geding zijn De gemeente is als grondeigenaar bevoegd regels te stellen, maar laat zich in deze kwestie leiden door het kustverdedigings- en onderhouds beleid van Rijkswaterstaat. In 1999 ondersteunde het college een initia tief van de Friese waddengemeenten, die met Rijkswaterstaat een convenant wilden sluiten met afspra- Lees verder pagina 5 De bewoners van Het Noorden vie ren op 16 juni het 125-jarig bestaan van hun polder. Net als bij de viering van het eeuwfeest in 1976 wordt er een reünie gehouden voor de huidige en voormalige 'Noorderlingen' en komt er wederom een overzichtsten toonstelling met foto's, onder meer uit de tijd van de aanleg van de pol der. Verder staat een barbecuefeest op het programma en zijn er spelle tjes voor de kinderen. Alle festivitei ten vinden plaats bij de Grietjeshoeve aan de Schorrenweg. Contactper soon is mevr. M Kampstra, Schorrenweg 40-42, tel. 31 82 95. Oud-bewoners die geen uitnodiging hebben gehad, kunnen zich met haar ih verbinding stellen. (Advertentie) C/nu jjVurt Jiirh a Int hjrE Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van- ALTIJD OP ZOEK HAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkri jgbaar op Spinbaan 6. IM TEXELAARTJE Onder toeziend oog van redacteuren Joop Rommets (rechts) en Harry de Graaf overhandigt jurylid Jan Glaubitz de Zilveren Cicerolat 2000 aan hoofdredacteur Gerard Timmerman. Op de foto ontbreken redacteur Bart Bosch en redactieassistent Pip Barnard. Foto Eöo Kooiman) Chiel Sanders, sinds kort acteur bij de Vereniging van Oud-leerlingen, had weinig woorden nodig, maar le verde door zijn olijke uitstraling en malle uitspraken een grote bijdrage aan het komisch gehalte van de klucht in drie bedrijven 'Sjongejonge jonge'. Pagina 2 'Het afsluiten van delen van de Noordzee is heel vervelend. Maar ook als we dat vooruit hadden geweten, hadden we waarschijnlijk wel een nieuwe kotter laten bouwen. Stilstand is achteruitgang.' Bezorgd maar met voldoende vertrouwen in de toekomst hebben de Gebroeders van der Vis en Zoon zaterdag de nieuwe TX 43 in gebruik genomen. Pagina 5 I t optreden van de gemeente tegen de illegale verhuur van woningen aan toeristen was voor de Alkmaarse bestuursrechter opnieuw de inzet van een rechtszaak. Deze keer ging het om een agrarische dienstwoning op hoeve Dorpszicht bij De Cocksdorp. Is een woning met een huur van ƒ4000.- per maand wel relevant voor de oplossing van de woningnood? Pagina 5 Texel ontwaakte zaterdagmorgen I onder een dik pak sneeuw. Hoewel 3 de weerkundigen een spoedig inval- I lende dooi hadden voorspeld, hield I Koning Winter het eiland gedurende I het hele weekend in zijn greep. Met als gevolg dat de sneeuwruimers van Ide gemeente dik in de overuren raak ten. Gemiddeld waren er per dag zo'n 22 tot 23 mensen in touw. Dat begon vrijdagavond al rond een uur of half zeven, toen lichte regen in combina tie met natte sneeuw de wegen on veilig maakten. Zaterdagmorgen rond vier uur lag er nog één tot twee cen timeter sneeuw, een laag die snel dik ker zou worden De gemeente zette zaterdag man en macht in om de we gen begaanbaar te houden. Sneeuw schuivers, pekelstrooiers en shovels voor het ruimen van die plekken waar de schuivers niet doorheen kwamen. De sneeuwruimers concentreerden zich op de doorgaande routes, maar als de omstandigheden het toelieten, werden ook de binnenwegen ge daan. Uitslapen was er zondag morgen voor de sneeuwruimers niet bij, want de schuivers gingen in alle vroegte weer op pad. De hele dag en avond door en ook maandagmorgen, toen de dooi was ingevallen, werd er geruimd. 'De potten koffie waren niet aan te slepen, evenmin de pannen met stamppot van Jan Stolk', aldus Warner Schreurs van Gemeente werken, die inschat dat er tijdens het weekend zo'n 300 ton pekel is uitge strooid. Ondanks de gladheid gingen veel Texelaars er met de auto of fiets op uit. Dat bleef niet altijd zonder schade. Vrijdagavond belandde het busje van de Texelse Courant ter hoogte van De Waal in de sloot (zie artikel elders). Maar ook zaterdag ging het soms mis. De Landrover van de politie had druk werk om ge strande automobilisten te ontzetten Medewerkers van Verpleeghuis Texel die niet in staat waren om met eigen vervoer naar het werk in Den Burg te komen, werden met de Landrover zaterdag en zondag gehaald en ge bracht. De organisator van de NVJ- bijeenkomst zondag in De Linde boom in de uitnodiging aan collega- journalisten uit Noord-Holland had gezet dat 'Texel niet het andere eind van de wereld is, maar dat het eiland goed bereikbaar is', kwam van een koude kermis thuis. Het regende afzeggingen, waardoor de bijeen komst matig werd bezocht. Maar naast het ongemak werd ook veel plezier beleefd aan het dikke pak sneeuw, dat voor betoverende plaat jes zorgde, onder andere in de Den nen. Langlaufers, zoals Marga Zandstra (zie foto) bonden de lange latten onder en paardenmenners hin gen de arrenslee achter hun viervoe ters. De Randweg, waar met werd gestrooid, vormde een prachtige piste voor sleerijders. Ouders die het voortslepen van hun kroost zat wa ren, bonden de sleeën achter de auto. In een aantal gevallen werden er wel drie tot vier achter elkaar ge signaleerd. (Foto 's Gtran) Timmerman)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1