^'EWcöür Koger openbaar toilet onderdeel 'servicepunt' Texels biljarttoernooi begint aan 13e editie I TC-busje total loss Ter nagedachtenis: Cor Hoogenboom Bokaal TEXELSE j couRANT Oosterend Nieuwe buren Programma zaalvoetbal I 3( DINSDAG 6 FEBRUARI 2001 Een grote bowlingkegel op het dak, zes verlichte banen bin nen en zelfs de tap in de vorm van een kegel. Er is geen twijfel mogelijk: dit is de zaal waar Bowlingvereniging Texel vier keer per week zijn wedstrijden afwerkt. Dit jaar bestaat die vereni ging 25 jaar. Reden voor een feestje, want aan het begin van dit seizoen kwam een einde aan vier jaar onenigheid tussen twee verenigingen. Na een gezellig gezamenlijk toernooi sta ken de twee partijen de koppen bij elkaar en kreeg Texel weer één bowlingvereniging. Een bowlingvereniging die volgens de leden nog altijd leeft. 'Momenteel heeft onze bowling- vereniging ongeveer honderd leden,' vertelt bestuurslid en kampioene van Texel, Trijn Stiggelbout, aan de bar van thuisbasis bowling De Koogel. 'Dat is best goed voor een eilandclub. De leeftijden variëren erg. Bowlen kun je gewoon heel lang blijven doen. Ons oudste lid is 86 Jaar, de jongste zal een jaar of tien zijn.' Van sommige families zijn drie gene raties aan de vereniging verbonden 'Veel leden zitten al vanaf het begin bij de club, nu komt er dan bijvoor beeld een kleinzoon bij.' Terwijl ze haar verhaal doet, komt er een vrouw De Koogel binnengelopen. Ze wordt opgemerkt door een man die op de baan staat. 'Hè zuster', schalt het door de zaal. Het antwoord volgt di rect: 'Ha broertje.' Stiggelbout kan er over meepraten: 'Op een gegeven moment werd ik door familie bena derd op een verjaardag, of ik een keer wilde bowlen. Kwam ik daar op dinsdagavond, staat de halve familie te gooien! Zij bowlden al tien jaar en ik wist van niks.' Twee dagen in de week wordt er bowling gespeeld in De Koogel. De week begint op dinsdag vroeg in de avond, wanneer zo'n twintig jeugdige bowlers in actie komen. Daarna is het de beurt aan de bedrijvenleague. Daarin spelen veel mensen die fami lie van elkaar zijn. Op donderdag ochtend is er de zogenaamde huisvrouwenleague en als laatste de donderdagavondcompetitie, waarin alle leeftijden vertegenwoordigd zijn. Volgens Stiggelbout bestaat er een verkeerd beeld van de bowlmgsport: 'De meeste mensen denken dat het bij veel drinken en een beetje gooien wel ophoudt, maar zo is het echt niet. Hier wordt gesport. We gaan ook naar wedstrijden aan de overkant. Daar doen echt fanatieke mensen aan mee hoor.' Dat er fanatiek wordt gespeeld, blijkt wel uit het gejuich dat van de baan komt, de zwetende hoofden en de vele high-fives die gedurende de avond worden gemaakt. Ook de jeugd laat zich met onbetuigd. 'Afge lopen zaterdag hadden we de jeugd kampioenschappen van de vereni ging. Alle ouders langs de baan en die fanatieke koppies aan het gooien. Geweldig! Voor sommigen was het al een prestatie als ze met die bal de overkant haalden.' Niet alleen de jeugd is fanatiek. Een oudere vrouw 'Bowlen is verslavend. Als je eenmaal gooit, wil je elke week weer. - in shirt met sponsoropdruk en ver hit hoofd - vraagt zich na een min dere worp hardop af: 'Zeg, doet dit scorebord het eigenlijk wel? Volgens mij speelt hij vals.' Bowlen werkt verslavend. 'Als je een maal gooit, Wil je gewoon elke week weer. Ik weet met wat dat is', zegt een vrouw aan de bar. Stiggelbout kent veel mensen die waren gestopt met bowlen en nu weer zijn gaan gooien. 'Ze misten het blijkbaar toch, heel gek.' De gesprekken die de bowlers met elkaar voeren, zijn niet altijd even begrijpelijk voor leken. Wanneer een jongen bij de bar wordt gevraagd hoe hij vanavond staat te spelen, is het antwoord: 'Nu gaat het wel weer, maar mijn bowlingbal heeft in de auto gelegen Er zat condens in de gaten en in het begin bleef ik voortdurend hangen.' Het gaat goed met de bowling vereniging, vindt Stiggelbout. 'De problemen zijn opgelost, de twee clubs zijn na allerlei meningsverschil len weer bij elkaar. Maar we zouden nog wel wat leden kunnen gebruiken, vooral jeugd. Het is nu zaak om de jeugd die we hebben te motiveren om verder te gaan. Doorstroming van jongere mensen is erg belangrijk. Zij vormen straks de vereniging.' Aan de gezelligheid of de sportieve instelling zal het waarschijnlijk met liggen. Op de baan staat een man met twee ar men in de lucht te juichen. Hij heeft zojuist zijn eerste strike van de avond gegooid. Michiel Dekker B en w bekijken de mogelijkheid om in De Koog een 'servicepunt' te maken, waarmee onder meer de openbare orde is gediend. Men kan daar onder andere magneet kaartjes kopen die toegang geven tot het openbaar toilet maar waarmee ook allerlei andere zaken kunnen worden betaald, zoals consumpties en de borrelbus. In Renesse op Schouwen-Duiveland zou een dergelijk servicepunt tot te vredenheid functioneren. De afgelopen jaren waren in De Koog in het seizoen gehuurde plaspyra- mides in gebruik als maatregel om het zogenoemde wildplassen tegen te gaan. Ze hebben goed voldaan en zouden daarom dit jaar een definitief karakter krijgen, zij het in een gewij zigde uitvoering: geschikt voor ge bruik door meer personen tegelijk en voorzien van een afschutting. Verder was het college van plan een voor vrouwen geschikt openbaar toilet te maken in het voormalige brandweer huisje in de Dorpsstraat. In afwach ting van het onderzoek naar het servicepunt zijn deze plannen nog even in de ijskast gezet, zodat het komende seizoen opnieuw gehuurde plaspyramides zullen worden ge bruikt. Doorsteek Het college heeft ten aanzien van di verse andere maatregelen in het be lang van de openbare orde in De Koog definitieve standpunten inge nomen, die binnenkort aan raads commissie en raad zullen worden voorgelegd De hoogste urgentie heeft uitbreiding van de verlichting van de doorsteek tussen Dorpsstraat en taxistand plaats. Er staat nu slechts één deco ratieve lichtmast, wat lang niet ge noeg is om het smalle donkere straatje te overzien, terwijl het toch om een belangrijke verbinding gaat. Er komen drie lantaarns bij, waarmee 7.500,- is gemoeid. Verder komen er meer openbare te lefoons bij de taxistandplaats. De cellen van de Parnassiastraat zullen daartoe worden verplaatst naar de taxistandplaats, vrijwel zeker nog voor het komende seizoen. Ook het opknappen van het braakliggende terrein bij de standplaats is een maat regel die mogelijk op korte termijn wordt genomen. Het terrein zal door gedeeltelijke verharding en aanplant worden verfraaid, waarbij de voetpa den van de Nikadel zullen worden doorgetrokken (kosten ƒ35.000,-). Ook zal de Dorpsstraat ter hoogte van het voormalige VW-kantoor aan trekkelijker worden gemaakt, maar niet volgens het oorspronkelijke, in grijpende plan waar de gemeente raad geen geld vóórwilde uittrekken. Het ophalen van het huisvuil in De Koog op een later tijdstip dan thans is minder eenvoudig dan het lijkt. Toch zal worden geprobeerd dat op een of andere manier te realiseren. Omdat de vuilniswagen erg vroeg komt, zetten veel bewoners de avond ervoor de containers al buiten, zodat deze 's nachts worden omgegooid, vernield of versleept. In dat kader is het ook de bedoeling de containers aan de Nikadel achter de Spar en bij de taxistandplaats in overleg met de eigenaren naar een andere plek te verwijzen. Lang met alle neringdoenden van de Dorpsstraat houden zich aan de re gels voor het uitstallen van spullen op straat. Binnenkort knjgen alle eigena ren en gebruikers van de panden de richtlijnen toegestuurd, waarna de gemeente scherp zal toezien op na leving. Mogelijk zullen al dit jaar op vijf 'stra tegische' plaatsen in De Koog aan plakzuilen verrijzen, in combinatie met in voering van een aanplak- verbod voor andere plaatsen, zodat aan het slordige straatbeeld een eind komt (kosten 5.000,-). Als het bevalt komen zulke aanplakmogelijkheden ook elders op Texel. Als variant op dit systeem wordt ook gedacht aan kauwgompalen in de Dorpsstraat, zodat mensen hun kauwgom niet lan ger op straat gooien en een eind komt aan de hardnekkigste vorm van straatvuil. Minder urgent en daarom gepland voor 2002 is andere bestrating en betere verlichting voor het voetpad van de Brink, een belangrijke verbin ding tussen de duinstrook en het cen trum (kosten ƒ125.000,-) Omdat de ervaringen van de afgelo pen twee jaar redelijk gunstig waren zal ook in het komende seizoen de borrelbus rijden volgens een verbe terd systeem (kosten 7.500,- ge deeltelijk ten laste van de Koger on dernemers). Ook de dorpswacht zal weer actief zijn: gedurende zes we ken in het hoogseizoen lopen elke dag zes dorpswachten en daarnaast gedurende zes zaterdagavonden ook zes wachten. Net als in de afgelopen jaren zal ge durende het hoogseizoen elke twee weken in het politiebureau van De Koog met belanghebbenden worden vergaderd om de ontwikkelingen op het gebied van de openbare orde te bespreken. Blijkens voorlopige ramingen vergen de diverse maatregelen voor dit jaar ƒ247.500,- extra.De burgemeester gaat binnenkort met de horecaondernemers praten over een bijdrage in deze kosten. In het dorpshuis van De Koog, De Hof, is gisterenavond het Texels kampioenschap biljarten begon nen. Het toernooi wordt voor de dertiende keer gehouden. Volgens twee van de organisatoren leeft het evenement echt bij de spelers. Vanwege de vele aanmeldingen zijn er zelfs mensen geweigerd. De ongeveer 170 deelnemers die wél meedoen, maken zich op voor een biljartevenement dat een week zal duren. De naam van de vorig jaar overleden Cor Hoogenboom, hoofdorganisator van de twaalf voorgaande kampioen schappen, zal nog lang aan het toer nooi verbonden blijven. Vanaf dit jaar is ter nagedachtenis een aparte prijs in het leven geroepen: de Cor Hoogenboom Bokaal. Alle winnaars in de aparte klassen spelen nog eens tegen elkaar en de winnaar van deze wedstrijden krijgt de bokaal mee. Hoogenbooms dochter Sylvia en haar echtgenoot John Sessink maken deel uit van het organisatiecomité dat uit zes mensen bestaat. Hiernaast zullen er tal van vrijwilligers in de weer zijn om het toernooi in goede banen te leiden. Dat moet ook wel, want er doen 170 mensen aan het toernooi mee, die weer zijn opgedeeld in 33 poules. Beide organisatoren, die ook zelf meedoen, zijn het er over eens: het toernooi kan met zonder vrijwilli gers. 'Die zijn zó hard nodig, zonder hen red je het nooit' aldus Sylvia. 'Vroeger bestond het toernooi ook al, maar ooit is het. om voor ons onbe kende redenen, niet meer gehouden. Mijn vader heeft het destijds weer opgezet en inmiddels is het een groot evenement' vertelt Sylvia. John: 'Gi gantisch inderdaad, als je bedenkt dat er eerst met 70 man werd ge speeld en dat je nu mensen moet weigeren,De kampioenschappen werden eerst in De Lindeboom ge houden, maar dat werd op een gege ven moment te klein. Toen verhuisde het naar De Hof. Driebanden Er wordt zoals elk jaar in twee spel- soorten gespeeld, libre en drie banden. Het verschil bij de twee stij len is dat bij libre de banden met geraakt moeten worden. John: 'Per soonlijk vind ik driebanden de leuk ste van de twee, dat is toch echt een puzzeltje. Dat zie je trouwens ook op Studio Sport, het is veel bekender.' De beide biljartsoorten worden in verschillende klassen afgewerkt. Bij driebanden zijn dat hoog, middel en laag; bij libre loopt het niveau van 0,5 tot 2,5, waarbij 2,5 het hoogst is. Er wordt de hele week, elke dag ge speeld vanaf half acht 's avonds. Ver der wordt er ook nog op dinsdag- en woensdagmiddag gebiljart, en in het weekend zelfs een keer 's ochtends. Sylvia: 'Dat doen we speciaal voor de 55+ klasse. In die klasse zitten veel oudere mensen die het 's avonds met te laat willen maken.' De finales wor den overigens op verschillende da gen afgewerkt. Libre op zaterdag ochtend om half 10 en driebanden op zondagmiddag om half 2. De Hof is tijdens de biljart kampioenschappen voorzien van ze ven biljarttafels. Drie ervan staan er normaal ook, maar voor de gelegen heid zijn er vier bij gehuurd. Al vanaf eind oktober is de organisatie bezig met de voorbereiding. 'Tafels en de zaal huren, inschrijfformulieren ver sturen, sponsors werven...' Dat laat ste punt is erg belangrijk volgens John. 'We hebben een aantal spon sors die elk jaar komen, maar som- Onlangs spuide een journalist in een motorblad zijn ongenoegen over Texel. In De Volkskrant van 2 februari was in de lezersrubriek 'De Buurt' een heel ander verhaal te lezen. De in 1999 naar Texel verhuisde Resi Kom pier stak de loftrompet over Ooster end. Het dorp was een aangename openbaring voor de Amsterdamse, die werkt bij de schoolbegeleidings dienst in Den Helder. 'Het stukje was bedoeld om als geintje voor te dra gen tijdens de bruiloft van een vrien din. Ze vonden het zo leuk dat ze zeiden dat ik het écht moest insturen naar De Volkskrant Dat heb ik ge daan.' De versie in de krant werd echter zodanig bewerkt dat er enkele onjuistheden zijn ingeslopen. Op ver zoek stuurde Kompier het origineel naar de Texelse Courant, dat we hier bij afdrukken, geheel in de opmaak- stijl van De Volkskrant-rubriek. Oosterend, zeiden mijn nieuwe Texelse vrienden en keken me mee warig aan. Zo'n beetje als mijn vrien den in Amsterdam toen ik zei dat ik op Texel ging wonen. Alsof ik naar Nova Zembla vertrok, en niet naar een eiland op een steenworp afstand. Oosterend, zeiden ze, en vroegen dan: maar je weet toch wel hoe gristelijk dat dorp is? En weer zo'n blik, alsof ik met een tijdmachine te rug in de tijd zou reizen en het nooit meer goed met me zou komen. Zoals gewoonlijk was ik eigenwijs. Dus kocht ik toch een huis in Ooster end, pakte de hele handel weer eens in en uit en ging vervolgens zitten wachten op wat er zou komen. Het was een kleine cultuurschok. Buren stelden zich voor, kinderen duwden tekeningen door de brieven bus en allerlei onbekenden groetten me vriendelijk op straat. Dat was even schrikken. Bij de buurtwmkel werd druk gespeculeerd: van wie is dat 'r ien? werd er gevraagd. Maar veel meer dan dat het huis was ge kocht door een overkanter uit Den Burg kon er eigenlijk niet gemeld worden. Al gauw begon ik zelf ook mensen te groeten. Langzaam maarzeker kreeg ik in de gaten welke gezichten bij welke huizen hoorden, en liep ik niet zomaar meer iemand voorbij die ik eigenlijk behoorde te kennen. Er kwam een pup, die de eerste nachten de buurt wakker hield met zieletergend gejammer en gebrul. Samen gingen we op zoek naar ie mand die haar voor me uit zou laten als ik er niet was. Op een dag, 's morgens rond een uur of acht, kwa men we iemand met hond tegen die in rap Texels hele verhalen begon af te steken en mijn hond kostelijk vond en natuurlijk wou ze die best uitlaten als ik er niet was. Da's gien punt. Voor ik het wist liep ik de achterdeur plat, zat ik op de bank thee te drin ken, werd ik ingewijd in de familie-: kronieken en rolde ik pas uren late de deur weer uit. Dan was de honc bekaf van het spelen en zat mijr hoofd vol met nieuwe woorden e: oude verhalen. En en passant kreec ik een lesje in gastvrijheid en buren zin, begrippen die met voorkomen ir het Amsterdams Zakwoordenboek Daar heb je geen zin in je buren. Dai waren je buren mensen die boven jt hoofd de hele nacht schreeuweuc achter elkaar aanrenden, de muziei keihard draaiden, je een grote bei gaven als ie het lef had je te bekla. gen, of je spullen latten als je even ds andere kant opkeek. De nieuwe buren zijn anders. Ze spre ken een taal waarbij ik af en toe mijr hersens moet pijnigen om erachter ts komen wat ze nu precies zeggen 2t strooien met herinneringen en gekki anecdotes, stukjes Texel uit een tiji die ik alleen via oude prenten ken gebeurtenissen die met zoveel en thousiasme worden naverteld also het gisteren plaatsvond en niet al ja ren geleden. Ze verzinnen hoe ik mi|n| huis zou kunnen verbouwen. Ze zijrrj altijd te vinden voor een bakkie, eeJ praatje, en nemen met hetzelfde ge- mak mijn huishouden over als da-I nodig Is. Alsof we nog samen in dJ zandbak taartjes hebben zitten bak" ken en ik met onlangs toevallig eerl paar huizen verderop ben komeil wonen. Met zulke mensen hoop ik nog jare^ feestjes te vieren. Resi Kompier, Oostereral In De Buurt schrijven lezers over heg belang van hun woonomgevmc Zend uw bijdrage van 450 a 50Ï woorden aan: Redactie de Voorkan de Volkskrant, Postbus 1002, 10M BA Amsterdam. E-mailen kan ooi:] devoorkant@volkskrant.nl Woensdag 7 februari De Krim 3-De Krim 5 Texel'94 6-NIOZ De Krim 4-Klif 5 Klif 3-RAB 1 Mantje heeft zaaldienst. Donderdag 8 februari De Koog C1-Klif C1 De Koog 3-Oosterend 3 ZDH 1-Mantje 2 Texel'94 3-Jelleboog 3 ZDH heeft zaaldienst. Vrijdag 9 februari Oosterend E1 -Klif E1 16. Oosterend D1-Texel'94 D1 17. Oosterend 2-Klif 4 18. Klif 1-Mantje 1 19. Jelleboog 1 -Casino 20. Oosterend 1-De Koog 1 20. De Krim 2-Texel'94 4 21 De Koog 2-Klif 2 22. Jelleboog heeft zaaldienst. 0" 5$ mige bedrijven willen dat niet, en die moet je dus apart benaderen. Je moet dan toch een beetje om geld gaan bedelen. We hebben iemand die dat graag wil en het ook kan, dus zo regelen we dat.' Favorieten Op de vraag wie de favorieten zijn in het toernooi kan het echtpaar niet echt een biljarter bedenken. John: 'Het is toch een kwestie van de vorm op de beslissende dag en je hebt ook wat geluk nodig'. Uiteindelijk blijkt dat bij het driebanden Ab-Jan Witte een zeer goede kans maakt. 'Hij heeft dit jaar op de club een enorme stap voorwaarts gemaakt in zijn niveau, hij gaat met sprongen vooruit.' Bij het librespel is met echt een favoriet aan te wijzen. 'De zes besten zitten in één poule, en het toernooi wijst uit wie de beste daarvan is.' Beiden organisatoren hebben een week vrij genomen van het werk om het toernooi goed te kunnen leiden. Dat geeft wel aan hoe het met de liefde voor het spel zit. 'Mijn vader speelde biljart en eigenlijk ging ik daarin automatisch mee. Ik wilde het zelf gewoon spelen en nu kan ik niet meer stoppen. Het is hartstikke leuk', aldus Sylvia. Het echtpaar denkt dat veel mensen op die manier met de biljartsport zijn begonnen. 'Biljarten gaat gewoon door binnen families, het werkt gewoon aanstekelijk.' Voor de moeder van Sylvia, Atie Hoogenboom, zal het toernooi wel eens zwaar zijn. 'Het is toch het eer ste toernooi zonder mijn vader. Ze zit trouwens ook in de organisatie. Mijn moeder neemt een groot deel van de administratie op zich; daardoor kan ze echter zelf met spelen. Het kost veel tijd om dat allemaal te regelen met tijden en standen.' Nu blijkt vol gens John hoe belangrijk Cor Hoogenboom was voor het Texels kampioenschap biljarten. 'Je mist hem, hij was toch twaalf jaar dé ini tiatiefnemer.' Michiel Dekker Het bestelbusje van de Texelse Courant werd vrijdagavond onherstel- j baar beschadigd bij een eenzijdig ongeluk als gevolg van de gladheid De 40-jarige chauffeur schoot op de Schorrenweg bij het kruispunt met de Zaandammerdijk de berm in, reed het bord 'Het Noordenomver en dook vervolgens zijdelings kantelend in de bermsloot. De in de gordels zittende drijfnatte bestuurder wist zich te bevrijden en kroop via een raam pje naar buiten. Lenie Langevetd van Schorrenweg 1 had inmiddels via 112 alarm geslagen, waarop ambulance, politie en brandweer toesnelden De chauffeur werd door de ambulance naar de dokter in Oosterend ge bracht om enkele wondies aan het hoofd te laten hechten. Aan zi/n pijn lijk gekneusde ribben was weinig te doen, Bit de blaasproef stelde de politie vast dat de man had gedronken en legde hem een rijverbod van vier uur op. (Foto's Harry de Graai)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 4