nieuwe 'Biem van der Vis' Is dienstwoning Dorpszicht relevant voor woningnood? Kinderen opvoeden Voldoende vertrouwen voor in het slik Recreatieve verhuur opnieuw voor rechter Winter verstoort feestelijke overdracht Nilsson i Strandpaviljoens Fibromyalgie Bijbellezingen GrOte deelname regionale cross Blikw anger Wat ik zeggen wou... TEXELSE J couRANT Wachttijden Mareis komen lengte tekort Mantra's Uitslagen voetbal «I 'Het afsluiten van delen van de Noordzee is heel vervelend. Maar ook als we dat vooruit hadden ge weten, hadden we waarschijnlijk wel een nieuwe kotter laten bou wen. Stilstand is achteruitgang.' Bezorgd maar met voldoende ver trouwen in de toekomst heeft de commanditaire vennootschap Ge broeders van der Vis en Zoon za terdag de nieuwe 'Biem van der Vis - TX 43' in gebruik genomen. Z'n voorganger is verkocht aan visserijbedrijf Hakvoort in Urk. Mie sombere berichten over de vis serij ten spijt, is de Biem van der Vis al de derde Texelse nieuwbouwkot- ler in korte tijd Nog maar drie maan den geleden vond de overdracht alaats van de nieuwe 'Jan van Toon TX 36', eigendom van de broers Jaap en Anton van der Vis. Vorig jaar ■nei kwam de 'Branding IV - TX 38' van Jac. Betsema en zoon Guido in de vaart. Binnen enkele maanden (omt daar nóg een kotter bij, want Jac. Vlaming en Zonen hebben een prder geplaatst voor een nieuwe TX 48. Het moet toeval zijn, want vol gens directeur Frits van Dongen van de scheepswerf Maaskant Shipyards lit Stellendam zijn de Nederlandse ilssers als gevolg van de nieuwste rangstbeperkingen een stuk voor- :ichtiger geworden, terwijl het nog liet eens zo lang geleden is dat ze bij Je werf met wisten hoe ze alle op- Erachten op tijd konden afwerken. De Gebroeders van der Vis hadden ichter weinig keuze, legt schipper iem van der Vis (29) uit: 'Ons vorige ichip was dertien jaar oud. Er was op :ich niks mee, maar op een gegeven oment wordt het tijd voor wat an- ers. Je moet vooruit en dat we eert neuw schip wilden, stond gauw vast. 'orig jaar april was er plotseling een geïnteresseerde voor ons oude schip. Dan kun je wel langer wachten, maar je weet niet wanneer er wéér een koper komt', aldus Van der Vis, die tevens mede-eigenaar is van het be drijf, samen met zijn vader Sijb en diens broer Biem senior, beiden sinds enige tijd alleen nog actief op de wal. Toen eenmaal zeker was dat de oude Biem van der Vis van de hand kon worden gedaan - het schip vaart sinds september jongstleden verder onder registratienummer UK45 - konden de Van der Vissen Maaskant Shipyards opdracht geven een nieuw schip te bouwen. Het casco lag al klaar. 'Al langer geleden hadden we het met de werf over een nieuw schip gehad. In september 1999 kregen we plotseling de uitnodiging voor een doopplechtigheid in Polen. Ze had den maar vast een casco laten bou wen, nog helemaal met zeker dat we ook echt een schip wilden laten bou wen. Voor ons was het een snoep reisje. De plechtigheid zelf was ook mooi om mee te maken. Een indruk wekkend gezicht, toen dat schip op z'n kant de helling kwam afsuizen. Op de werf hadden ze de naam er al op willen zetten. Maar dat vonden we toch niet zo'n goed idee.' Comfort De apparatuur is gemaakt naar de laatste inzichten. Dat is zelfs voor een leek te zien, want met alle monitoren vertoont de brug van de 42,35 meter lange en 8,50 meter brede nieuwe kotter opvallende gelijkenissen met de cockpit van een modern verkeersvliegtuig. Comfort is volgens Van der Vis echter de belangrijkste eigenschap van het nieuwe schip. 'Het geluidsniveau is een stuk lager. Daardoor is het een stuk rustiger in de verblijven. En de buiskap voorin het schip, waar de vis wordt verwerkt, VERVOLG VAN PAGINA 1 nu tijd geworden om meer ruimte voor zichzelf te hebben.' Tot verdriet van veel Texelse fans gaf Nilsson de laatste jaren weinig con certen meer op eigen geboortegrond Ze hoefden er zelf geen geld aan te verdienen, verklaarden de muzikan ten meermalen, maar ze hadden in- iddels drie mensen in vaste dienst lenomen en die moesten tenslotte ook worden betaald. Afgelopen na jaar was Nilsson voor het eerst sinds lange tijd weer eens op Texel en juist toen was de concertzaal (café ;f>amSam In De Koog) verre van vol. Wie met geweest is en daar nu spijt van heeft, krijgt nog maar weinig kan sen om Nilsson in levende lijve te zien. Zaterdag aanstaande treedt de groep op in LVC in Leiden, zaterdag 17 februari in Fenix in Sittard, zondag 25 februari in muziekcafé Taverne in Bergen, zaterdag 3 maart in de Melk weg in Amsterdam, zaterdag 10 maart in De Pul in Uden, zaterdag 24 maart in Zaal Heezen in Steenderen en zaterdag 21 april op Dinxpop in Dinxperlo. Wat er daarna met de muzikanten gaat gebeuren, moet nog even worden afgewacht. 'Maar ik ben er wel zeker van dat iedereen in de muziek actief blijft', vermoedt Pinie. 'We hebben allemaal zo veel poten tieel.' VERVOLG VAN PAGINA 1 ken over de winterse openstelling. Het college bracht de wens ook in bij het Provinciaal Overlegorgaan voor de Kust (POK). Het POK is in samenwerking met Rijkswaterstaat en de Nederlandse Verenigingen van Strandexploitanten in Zandvoort met een proef gestart. Daar blijft deze winter een aantal pa viljoens op het strand staan om te Achterhalen aan welke voorwaarden moet worden voldaan wil er een voor alle partijen bevredigende situatie pntstaan. 'Zij moeten op een veilige Riek staan en geen obstakel vormen voor het onderhoud van de kustlijn', aldus Roland Bisschop van Rijkswa- térstaat-afdeling Texel. 'Alleen in dat geval is het wat ons betreft bespreek baar' Bisschop benadrukt dat het gaat om landelijk beleid en niet om aatregelen die de Texelse afdeling jan Rijkswaterstaat zelfstandig kan [aststellen. 'In 1997 heeft de toenma- minister Jorritsma de huidige lederlandse situatie min of meer levroren en het startsein gegeven is helemaal voorzien van kunststof platen, net als de wanden en de vloer. Ze noemen het rubbermortel. Het grote voordeel is dat het makkelijk is schoon te houden, daardoor zeer hygiënisch is, en niet roest.' De motor heeft, geheel naar de wet telijke normen, een maximum van 2000 PK 'Bij ons vorige schip was dat 2900 PK. Om daarin toch met te veel achteruit te gaan, is er een spe ciale straalbuis om de schroef ge maakt. Die zorgt voor extra trek kracht, waardoor we toch zo veel mogelijk rendement uit deze motor halen.' Over het resultaat is Van der Vis ui terst tevreden. 'Het is een prachtig schip. Van de week hebben we een paar trekkies gemaakt. Daarbij verliep alles naar wens. We varen zondag (eergisteravond, redmeteen uit.' Zelfs ondanks alle vangst beperkingen ziet de schipper de toe komst met vertrouwen tegemoet: 'Het afsluiten van delen van de Noordzee is heel vervelend. Die pe riode moeten we zien te overbrug gen. Maar we gaan gewoon door met vissen. We zoeken de gebieden op waar we nog wél mogen komen.' Overdracht Het is voor de Van der Vissen in ie der geval te hopen dat de gang van zaken rond de overdracht - waarbij de vlag van de werf werd gestreken en de naamswimpel 'Biem van der Vis - TX 43 in top ging - geen slechte voorbode vormt. De plechtigheid had op zee moeten plaatsvinden, maar wegens de harde oostenwind en de felle sneeuwjachten werd besloten in de haven te blijven. 'Jammer, zeker. Maar we konden moeilijk anders. Bij deze wind begint een schip te buizen. Daar doe je je genodigden geen ple zier mee. De mensen vonden het even goed erg leuk. Er waren wel wat afberichten van genodigden, vooral van de overkant. Maar volgens mij waren er toch wel een goede hon derd.' De officiële overdracht: de vlag van de werf wordt gestreken, de naamswimpel van de TX 43 gaat In top. Schipper Biem van der Vis (vierde van links) voor zijn nieuwe aanwinst, samen met bemanningsleden (in willekeurige volorde) Martin Maat, Arno Cupido, Edwin Timmer, Sietse Betsema, Bart Medema en Ed Zegers. Derde van links Sijb van der Vis (de vader van Biem). (Foto Joop Rommeis) voor het ontwikkelen van nieuw be leid. Hoe dat er ten aanzien van de paviljoens uit komt te zien. is groten deels afhankelijk van de resultaten van het pilotproject in Zandvoort.' Fibromyalgie is een vorm van reuma in spieren en bindweefsel die ge paard gaat met veel pijn en vermoeid heid. Op uitnodiging van de patiëntenvereniging FES spreekt drs. C. Tesselaar zaterdag 17 februari over deze ziekte. De lezing vindt plaats in De Lindeboom, aanvang 14.00 uur. Voor meer informatie: Tiny Takes tel. 0226-381707. Evangelisten Ludwig Trieling en Wim Reuvekamp houden zaterdag 10 en 17 februari bijbellezingen in dorps huls d'Ouwe Ulo in Den Burg. In het licht van de bijbel gaan ze in op 'be langrijke vragen aangaande doel en zin van dit leven'. Ze stellen met na druk dat er met wordt gecollecteerd. Beide bijeenkomsten beginnen om 15.00 uur. ledereen is welkom. Het optreden van de gemeente tegen de illegale verhuur van woningen aan toeristen was gisteren voor de Alkmaarse bestuursrechter opnieuw de inzet van een rechtszaak. Deze keer ging het niet om een 'gewone' woning - zoals recen telijk in het geding van Stan Boon versus de gemeente - maar om een agrarische dienstwoning. Cor Westdorp van hoeve Dorpszicht bij De Cocksdorp betwistte de dwang som van 250,- die de gemeente hem heeft opgelegd voor iedere dag dat hij de dienstwoning aan de permanente woningvoorraad onttrekt. Maar is een woning met een huur van ƒ4000,- per maand wel relevant voor de oplossing van de Texelse woningnood? Wie een pand met de bestemming 'wonen' aan toeristen wil verhuren heeft daarvoor een onttrekkings vergunning van de gemeente nodig Zolang er op Texel woningnood heerst, wijst het college zo'n vergunningaanvraag echter catego risch van de hand. Dit beleid is in de Huisvestingsverordening vastgelegd. De panden moeten permanent - dat wil zeggen 180 dagen per jaar - worden bewoond door degene die op het adres staat ingeschreven. In de zaak die de gemeente onlangs op alle punten won van Stan Boon uit De Koog, stond de vraag centraal wanneer ervan mag worden uitge gaan dat een woning niet (meer) per manent wordt bewoond. In het geval Cor Westdorp stond die vraag niet ter Als de paviljoenexploitanten hun zin krijgen behoorl het opbouwen en afbreken van de strandtenten binnenkort tot het verleden. (Foto ofcliipl Totdso Courant) discussie: Westdorp beaamt dat hij de dienstwoning regelmatig aan toe risten verhuurt. Westdorp bestrijdt het handhavende optreden van de gemeente, dat volgens zijn advocaat in dit geval zijn doel voorbij schiet. Volgens de wet en de toepasselijke gemeenteverordening mag de ge meente formeel gezien dan wel be voegd zijn om de handhaving door te zetten, voor iedere beschikking geldt altijd de voorwaarde dat doel en mid del in balans moeten zijn. De ge meente moet na afweging van de betrokken belangen in redelijkheid tot het besluit hebben kunnen komen, zo heet het in juridisch jargon In het geval Westdorp werd in dat kader door rechtbankpresident Zijp gevraagd naar het belang dat de ge meente erbij heeft dat de dienst woning weer voor permanente bewo ning beschikbaar komt. De huurprijs van de woning zou ƒ4000,- per maand bedragen, en daarmee ver boven het budget van een 'gewone' huurder komen te liggen. De huur is ook bijna vier keer zo hoog als de bovengrens die in de Huisvestings verordening is gekoppeld aan de bindingseisen waaraan een huurder moet voldoen. Wie een huis wil hu ren met een huurprijs van 1107,- of lager, moet economisch of maat schappelijk aan het eiland zijn gebon den. Gemeenteambtenaar Olaf Storms antwoordde dat de woning van West dorp wel degelijk zijn nut kan hebben voor de Texelse woningmarkt. Als de dienstwoning voor permanente ver huur beschikbaar komt, kan zij die nen als doorstroomwoning, be toogde Storms. Wie luxer wil gaan wonen op Dorpszicht, laat een goed kopere huurwoning achter voor een huurder met een gemiddeld budget. Bovendien zou de gemeente er geen bezwaar tegen hebben indien een overkanter zonder binding met Texel de dienstwoning zou betrekken. De gemeente is het vooral te doen om de illegale recreatieve verhuur een halt toe te roepen, aldus Storms. Of er gegadigden voor permanente bewo ning zijn kon Storms niet vertellen. 'Wij zij met de aangewezen partij om huurders te zoeken.' Hij bevestigde overigens wel dat Westdorp de wo ning aan de gemeente te huur heeft aangeboden toen zij op zoek was naar een huis voor brandweer commandant Jongeneel en oud-bur gemeester Ridder van Rappard. Westdorps raadsman J. Verheijen betoogde dat de eis van permanente verhuur voor de agrariër grote moei lijkheden kan opleveren De bewo ners zouden hem kunnen dwingen zijn veestapel terug te brengen en stankbeperkende maatregelen te nemen. Bovendien zou de woning te dicht bij de mestsilo staan: 33 meter in plaats van de voorgeschreven 200 meter. Na afloop van de zitting verklaarde Verheijen dat de gemeente af had kunnen zien van de dwangsom van ƒ250,- per dag. 'Dat was met nodig. Ze hadden de woning ook kunnen verzegelen.' De uitspraak volgt aan staande donderdag- Naar verwachting bijna driehon derd atleten uit de hele Kop van Noord-Holland komen zaterdag in De Koog aan de start van een wed strijd die geldt als één van de voor rondes van de crosscompetitie van de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie. Vorig jaar gebeurde dat ook al. Dat Atletiek Vereniging Texel nu opnieuw gevraagd is de organisatie voor haar rekening te nemen, mag als een compliment worden beschouwd voor het uit stekende verloop tijdens de vorige keer. De lopers zijn tussen de 8 en 18 jaar oud en lid van één van de tien vere nigingen die in de regio actief zijn. De wedstrijd wordt gehouden op een parcours dat is uitgezet bij zwem paradijs Calluna. De eerste start is Met de neus in de boterbloemen, zo wil onze Irene van Lippe-Biesterfeld het. Zij houdt lezingen over angst en liefde, want de samenhang tussen natuur en cultuur is verloren gegaan, zegt zij. Het is onze prinses en ik ben trots op haar. Zij doet tenminste wat ze wil en dat is zeer moeilijk wanneer er koninklijk bloed door je aderen vloeit. Over waarden en normen ge sproken. Gewoon zeggen 'dit is een boter bloem en dit is een dotter' en het daar dan bij laten is met genoeg, volgens onze Irene. Zo komen onze onderwijskrachten er niet van af. Ze moeten op hun buik gaan liggen, de kinderen aanroepen dat ze ook op hun buik moeten gaan liggen. Ze moeten ruiken en voelen, de klei. de aarde, het water. Ze moeten de boter bloemen kauwen en uitspugen en met hun blote voeten overal door heen stampen. En natuurlijk moeten de juf en de meester het goede voor beeld geven. Wat hebben we aan die namen? Dit is een meeuw, dat is een scholekster, dat is een orchidee en dat is een wilde zuring. Kaal, mets, veel te weinig wezenlijke informatie, wat is een naam? Onze Irene zou gelukkig zijn wanneer ze de Texelse schoolklassen zag wroeten in het slik. Deze kinderen dragen het cultuur- en natuurerfgoed van onze geliefde Jac. P Thiisse al in hun kaplaarzen. Ver volgens worden ze eens in de zoveel tijd losgelaten op het wad om daar in het slik hun vondsten te doen. Zo stinkt een krukel. zo een mossel en zo een dode eidereend en zo peurt men de palingen. De eilandjeugd is een bevoorrechte ieugd, want zij fiet sen tegen de wind in en weten hoe hard, koud en guur die is. Zij zwem men in een echte zee en voelen hoe griezelig en groots die is. Zij rollen over het zand, zoeken schelpen die ze vervolgens weer weggooien en stoppen zeesterren onder hun bed die hun ouders er weer uitsmijten. Zij weten wat een dood schaap is, of een Texels lam, of een malle geit die je aanstaart alsof het een opde filosoof is. Zij pellen nog bollen en weten wat ze waard zijn. En ze denken niet dat melk uit een pak komt. maar weten nog dat het iets met een koe te ma ken heeft. Op de eilanden heb je de kans nog echte waarden en normen te ontwikkelen. In de natuur is geen oordeel, volgens Irene Het gaat er bijkans wel rauw aan toe, maar alles klopt. Het is mistroostig dat opvoeden. Zo wil je zo graag dat je kind even be dankt voor een leuk cadeau dat één of andere tante of oom hem of haar geeft. Het kind, of de puber, vergeet dat gewoon en wanneer je er iets van zegt, krijg je een vreemde reactie. Ik heb toch niet gevraagd om een ca deau. ik heb toch met gevraagd of jouw generatie voor mij iets leuks of DINSDAG 6 FEBRUARI 2001 In verband met de lange wachttijden voer de veerboot bij aankomst en vertrek zou ik willen voorstellen met een derde boot op Oudeschild te gaan varen en deze haven dus op nieuw in gebruik te nemen als passagiershaven. Dat is niet alleen gunstig voor de gasten op het noor delijk deel van het eiland, maar ook voor de verkeerstechnische proble men op 't Horntje. Ik meen dat er al een derde, 'snelle', boot is. F.A. Bossert, Deventer. De heren van basketbalvereniging de Mareis hebben zaterdag in Den Hel der een grote nederlaag geleden te gen ZAP. De ploeg uit Anna Paulowna was met 73-40 veel te sterk voor de Texelaars, die het tot halverwege nog aardig konden bijbenen (ruststand 27-20), maar in de tweede helft van de vloer werden geveegd. Als excuus mochten de Mareis aanvoeren dat ze geen beroep konden doen op de vaste krachten Koert Vermeulen, Jos Witte, Serge Blom, Erik Venneker en Paul Inpijn. Gemiddeld gezien waren de zeven spelers die wél aan de wed strijd begonnen een stuk kleiner en dat was goed te merken tegen de lange Noordhollanders. Een pluspunt was het debuut ven Guido de Rijcke, die tien punten scoorde en samen met Chris Schlepers topscorer werd bij de Texelaars. Eric Heijenk en Edo Kooiman waren met respectievelijk acht en vier punten eveneens trefze ker. Zondag staat de volgende wedstrijd op het programma. Enkhuizen 2 is dan de tegenstander. In meditatiecentrum De Aleph in de Weverstraat wordt donderdag van 20.30 tot 21.45 uur de Tïbetaanse- Boeddhistische volle maanmantra gezonden. Deelname kost 7,50; voor meer informatie tel. 319449. Zaterdag 3 februari Alle wedstrijden werden afgelast. Zondag 4 februari Alle wedstrijden werden afgelast. om 12.00 uur, wanneer de jongste pupillen op weg gaan voor hun wed- stnjd. De wedstrijd van de A-junioren (de oudste atleten) begint om 15.00 uur. Tussendoor klinkt diverse malen een startschot, wanneer ook de lo pers uit de andere leeftijds categorieën van start gaan. De deel nemers kunnen na afloop de vermoeienissen van zich afspoelen in Calluna, waar ze gratis mogen zwem men. Door de afwisseling van gras, bos en heuvels is het parcours aantrekkelijk en behoorlijk zwaar. Vooral op de steilste heuvel wordt veel stnjd ver wacht. Voor de toeschouwers, die overal goed zicht hebben, belooft het dan ook een aantrekkelijke middag te worden. Meer informatie over de cross is te lezen op de website van de vereni ging: www.avtexel.net. aardig doet. Je zucht wat, je bromt wat. Je laat het. Soms begrijp je niet dat zo'n enkele waarde of norm te veel gevraagd is. Zo wil ik zo graag dat mijn kinderen mij gelukkig nieuw jaar wensen op het moment dat het nieuwe jaar ook werkelijk begint. Ze doen het niet. Ze dompelen zich on der in feest of vuurwerkgedruis. De volgende dag slapen ze uit en de dag daarop of de dag daar weer op, roe pen ze: 'Oh ja, nog gelukkig nieuw jaar.' Slaat nergens op. vind ik. Maar zij vinden dat mijn verwachting ner gens op slaat. Wat is een dag, wat is een verplichte wens. Loos. We zien elkaar vaak, we houden van elkaar, we staan elkaar bij. Daar gaat het om Ik zwijg. Ik zeul met mijn norm. Ik wil dat ze toch even bellen. De ons omringende natuur kan ons tot voorbeeld zijn, zegt Irene. Kijk naar de ontluikende bloem, de wijdvertakte boom. het stromende water, de zon. Al dat staat ons stralend te vertellen hoe heerlijk het is om te zijn die je bent! 'Zie je nou wel', grinnikt mijn zoon. Ik gluur naar mijn tuin, er is weinig te zien. Maar dan verheft zich een dappere sneeuwklok, die mij bemoedigend toelacht. Bijna te wit, te rein en te mooi. Opvoeden is levenslang, som ber ik nog wat na. Dana Rover

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5