Pand Binnenburg 6 alsnog op monumentenlijst gezet Jeugd onder de 16 wellicht niet meer welkom in disco's Cjroen 'warLrJexels in het harL, Vloedbos 'Flevo' toch gerestaureerd Woningbouw bij Bremerstraat kan doorgaan jnder de pomp Behandeling museumrapport maand vertraagd Massale deelname aan Texelpop Gaaf het Rijk regelgeving aanscherpen? Gewoon raadslid voorzitter commissie Meiden gezocht Vrijspraak m Monnikenwerk Mindervaliden Herinrichting Dorpsstraat pas over twee jaar Nieuwe auto voor Gemeentewerken TEXELSE^COURANT Nieuw CV-toestel? DE WIT INSTAUAT1ETECHN1EK OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11553 TEXELSE VRIJDAG 9 FEBRUARI 2001 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63.- per half jaar. Het college van b en w heeft het veelbesproken pand Binnenburg 6 na aanvankelijke weigering alsnog op de ge meentelijke monumentenlijst gezet en daarmee de sloop- en nieuwbouwplannen van de familie Huizinga doorkruist. Het besluit komt tegemoet aan de unanieme wens van de gemeentelijke monumentencommissie en aan de protes ten tegen de afbraak uit de Texelse samenleving. Het heeft er alle schijn van dat het Amsterdamse-schoolpand behou den blijft voor het centrum van Den Burg, maar zeker is dit niet. De Huizinga's kunnen het besluit aanvechten. Onder tussen blijft wethouder Daan Schilling met hen in gesprek. Het besluit is juridisch omstreden omdat de bouw- en sloopvergunning j al waren aangevraagd voordat het f pand (vorige week) door het college werd aangewezen als gemeentelijk monument. Tijdens de commissie vergadering van november vorig jaar heette het nog dat plaatsing op de monumentenlijst om die reden zin loos was: alleen plaatsing op de Rijksmonumentenlijst zou terugwer kende kracht hebben en kunnen te ruggaan tot het moment van de bouw- en sloopaanvragen van de fa milie Huizinga. Het college zou op grond van een 'monumentaal' argu ment zijn medewerking dus niet mo gen weigeren. Dat is nu toch gebeurd. Het college heeft de sloopvergunning niet in be handeling genomen en de Huizinga's hebben tegen deze weigering inmid- Het voor woningbouw bestemde terrein ten noorden van de Cor Bremerstraat in Oosterend bevat sporen van bewoners uit de late ijzertijd en de Romeinse tijd, als mede uit de vroege en late middel eeuwen. Bij het archeologisch on derzoek dat daar in augustus en september 1999 werd uitgevoerd, werden onder meer potscherven en kleine resten van een boerderij uit de twaalfde of dertiende eeuw ontdekt. Het wetenschappelijk be lang ervan is echter beperkt zodat het college het niet nodig vindt om de woningbouw hier nog langer tegen te houden. Aan verder on derzoek wordt niet meegewerkt, mede met het oog op de kosten. De vondsten van 1999 die aan het licht kwamen bij het graven van een vijftal werkputten, waren niet verras send en bevestigden wat men al gro tendeels wist uit eerder onderzoek in deze omgeving. De kosten van het onderzoek konden gedeeltelijk wor den gedekt met een subsidie van de provincie. Aanvankelijk weigerde de provincie deze steun, maar kwam alsnog over de brug nadat de ge meente een bezwaar had ingediend. Het 'inventariseren' van archeolo gisch waardevolle informatie alvorens wordt overgegaan tot het maken van bouwplannen is voorgeschreven in het provinciale streekplan voor Noord-Holland-noord. De toekomstige kopers of huurders van de woningen in het onderzoeks gebied in Oosterend krijgen een exemplaar van het onderzoeks rapport aangeboden, zodat even tuele geïnteresseerden zelf kunnen bepalen of ze verder archeologisch onderzoek willen laten uitvoeren. Dat moet dan wel op eigen kosten. - Jongeren beneden de zestien laar mogen straks het café niet meer in. - Texel, eiland van rust en ruimte. Ook 's nachts. dels bezwaar aangetekend. Of zij ook tegen de plaatsing van het pand op de monumentenlijst bezwaar zullen maken en naar de bestuursrechter zullen stappen, is niet bekend. Zowel de Huizinga's als hun zaak waarnemer architect Ronno Homngh zijn op vakantie Het is tot de dag van vandaag ge meentelijk beleid om alieen panden op de monumentenlijst te plaatsen indien de eigenaar ermee akkoord gaat. De Huizinga's hebben die toe stemming met gegeven, noch in 1998 toen het hun expliciet gevraagd werd, noch in de gesprekken die wethou der Schilling de laatste tijd met hen heeft gevoerd. Toch wil Schilling met van een ommezwaai spreken. 'Wat heet een ommezwaai? Op uitdrukke lijk verzoek van de monumenten commissie hebben we een uitzonde ring gemaakt.' Schilling vindt het met meer dan 'logisch' dat het pand op de lijst is gezet. 'We zijn met de fami lie Huizinga in gesprek over een monumentensubsidie. Daarvoor moet een pand natuurlijk wel eerst als monument zijn aangewezen. Dat is zo vanzelfsprekend dat ik ze ook niet expliciet heb gevraagd of ze ermee akkoord gingen.' De maximaal be schikbare subsidie voor het herstel van het in erbarmelijke staat verke rende pand bedraagt volgens de gel dende norm ƒ45.000,-. 'Daar wijken we niet vanaf', zegt Schilling. Aanvankelijk gaf de familie Huizinga te kennen dat zij haar plannen niet in het huidige pand kon realiseren van wege bouwkundige en financiële be lemmeringen, maar zij toonden zich in de 'goede gesprekken' volgens Schilling 'met onwelwillend'. 'Ze zijn zich aan het beraden en aan het re kenen en tekenen geslagen om te bekijken of het toch met mogelijk en financieel haalbaar is om binnen de bestaande muren te blijven.' Huizinga wil op de begane grond twee winkels vestigen en twee woonruimten op de eerste verdieping. Het college ver leent daaraan de benodigde planolo gische medewerking via een zoge naamde 'artikel-11-procedure'. De bestemmingswijziging is nodig om dat de totale winkelruimte wordt uit gebreid naar honderd vierkante me ter. De kersverse monumentale status van het pand staat wat het college betreft los van de woning- en winkelplannen. De status betekent alleen dat de 'schil' van Binnenburg 6 moet blijven staan en de bouw tekeningen zodanig gewijzigd moe ten worden dat de plannen binnen de ommuring van het bestaande ge bouw kunnen worden uitgevoerd. Tenzij de Huizinga's hun gelijk bij de rechter halen. Schilling: 'Het is af wachten hoe zij zullen reageren. Ik hoop dat we er in minnelijk overleg uit zullen komen.' Wat zal het college aan de raad voorstellen inzake de toekomst van de Texelse musea? Dat blijft nog even de vraag want het is een heikele kwestie die meer aandacht en werk vraagt dan was voorzien. De behandeling door de raads commissie en de gemeenteraad is daarom een maand opgeschoven. De raadscommissie zal er zich over buigen op een nader te bepa len datum in maart en de gemeen teraad op 10 april. Het rapport dat het onderzoeks bureau LAgroup heeft uitgebracht heeft weliswaar een duidelijke rich ting aangegeven inzake de bestaan smogelijkheden van de diverse mu sea en collecties met museale waarde, maar er is door de be staande musea overwegend negatief op gereageerd. De stichting Texels Museum wil de juttercollectie in Oudeschild handhaven, het Luchtvaartmuseum wil de collectie over de opstand van de Georgiërs houden en het museum ter plekke uitbreiden en de jutters van Flora wil len met naar De Cocksdorp verhui zen. De eigenaar van 'Flevo', het mar kante huis aan het Schilderend, is teruggekomen op zijn voornemen om de woning te slopen. Res tauratiearchitect Lex Annema is er in geslaagd om met eigenaar M.S. Winkler tot een restauratieplan te komen. Het huis staat op de Rijks- monumentlijst en de gemeente raad besluit dinsdag of het als 'prioriteit' zal worden aangemerkt. Flevo stamt uit 1927 en is gebouwd door Rijkswaterstaat, in het kader van de toenmalige dijksververhoging. Het huis verkeert in bedenkelijke staat van onderhoud, door de jaren heen zijn alleen de hoogstnoodzakelijke re paraties verricht. De woning trok en kele |aren geleden de aandacht van de provincie, die in opdracht van het rijk een inventarisatie uitvoerde. Doel van het Monumenten Inventarisatie Project was de bouwkunst en stedenbouw uit de periode 1850- 1940 in kaart te brengen. Flevo werd als 'goed' beoordeeld en het behoud uit cultuur- en architectuurhistorisch oogpunt van algemeen belang ge acht uit. 'Het is een zeldzaam gewor den voorbeeld van een houten demontabele dienstwoning uit de ja ren twintig', aldus de rapportage. Eigenaar Winkler koesterde er ruim drie jaar geleden desondanks bezwa ren tegen dat het pand op de rijks monumentenlijst werd gezet. Hij wilde het afbreken en er een dubbel woonhuis laten bouwen. Met het restauratieplan waartoe alsnog is besloten is volgens een woordvoer der van de gemeente een bedrag van circa ƒ300.000,- gemoeid, waarvan de helft in aanmerking komt voor subsidie en een restauratiehypotheek (achtergestelde lening). Nummer 11 op de prioriteitenlijst is het pand Kerkplein 5 in Oosterend, het winkeltje naast de supermarkt van Koot. Het betreft het opheffen van technische gebreken aan de voor- en achtergevel van het woon huis en het vernieuwen van de kap constructie van het aangebouwde bijgebouw. Dooiende sneeuw, gevolgd door langdurige regen heeft in de den nen ongekende wateroverlast veroorzaakt Diverse plekken staan blank en paden zijn veran derd in beken. Ook op de aan grenzende bungalowparken en landerijen staan uitgestrekte plassen en het water is zelfs een schapenboet In de buurt van de Pelikaanweg binnengelopen, waardoor schade is ontstaan aan de daarin opgeslagen spullen. Mensen die al tientallen jaren in deze omgeving wonen hebben zoiets niet eerder meegemaakt. Ze verbazen er zich over dat het water zeer traag wordt afge voerd. Aanvankelijk dacht men dat dit kwam van de bevroren on dergrond, maar nu lijkt het erop dat er iets mis is met de de afvoersloten in het bos. De foto werd gemaakt in het bos tussen Californiëweg en Pelikaanweg. Het hier aangelegde 'Som- meltespad' is in een waterweg veranderd zodat de sprookjes figuren (inzet) langs deze route in watersnood verkeren. (Foto Harry de Graaf) Het is niet uitgesloten dat jongeren beneden de zestien jaar binnen af zienbare tijd niet meer bij discothe ken of cafés naar binnen mogen. 'Het zou me niet verwonderen als het rijk de regelgeving aanscherpt', zei burgemeester Joke Geldorp onlangs tijdens een gesprek met horeca Texel naar aanleiding van de brand in Volendam. Tijdens het overleg werd nadrukkelijk gespro ken over de veiligheid van bezoe kers in uitgaansgelegenheden. Het niet meer toelaten van uitga anders beneden de zestien jaar gaat aanzienlijk verder dan het verbod om deze leeftijdscategorie geen alcohol te schenken. In verband met dit laat ste werd niet zo lang geleden een plan gelanceerd voor de invoering van een pasjessysteem, waardoor de barkeeper kan zien dat hij met ie mand van zestien jaar of ouder heeft te maken. Het pasje dat er toen niet kwam, werd tijdens het overleg op nieuw ter tafel gebracht, maar dit maal als toegangsbewijs. De horeca reageerde niet enthousiast. 'Want het leidt tot discriminatie', wijst Rein Stam op de moeilijkheid om ook toe risten van zo'n pasje te voorzien. 'Een vakantieganger die nog geen zestien is, maar er wel ouder uitziet, mag dus wel naar binnen, terwi|l een jonge Texelaar wordt geweigerd.' Overigens kunnen horeca-exploitan- ten in hun zaak ook zelf een leeftijds grens instellen, zoals in café De Kuip nu al het geval is. 'Bij mij komen ze Het in 1927 gebouwde 'Flevo' verkeert in slechte staat van onderhoud. (Foto Bart Bosch) Het regent aanmeldingen voor Texelpop. Ten minste 22 bands ge ven acte de présence op het festi val, dat op vrijdag 23 en zaterdag 24 maart wordt gehouden in de Burgemeester de Koninghal. Muzi kanten kunnen zich echter nog tot 3 maart aanmelden, zodat niet uit gesloten is dat het gezelschap nog zal groeien. 'Muziek maken leeft op Texel en Texelpop profiteert daarvan mee', constateert Nils Lely namens het be stuur van de organiserende Stichting Popmuziek Texel. Een flink aantal nieuwe bands heeft te kennen gege ven te willen spelen op het festival. Maar ook de oudgedienden laten het met afweten. 'Deze variatie in oud en nieuw en de verschillende stijlen van de deelnemers zorgen weer voor een breed georiënteerd programma', al dus Lely. De organisatie is nog op zoek naar mensen die helpen opbouwen, in zijn voor een klusje of op de avonden zelf willen assisteren om alles in goede banen te leiden. Ze kunnen zich mel den bij Lely. Dat geldt ook voor bands die zich nog niet hebben opgegeven. Lely is bereikbaar via tel. 315 126 of e-mail: newslely@hetnet.nl. er beneden de zestien niet in. Voor mij is dat geen probleem, want het is niet mijn doelgroep.' Voor discotheken waar jongeren een groot deel van het uitgaanspubliek uitmaken, kan zo'n beperking echter verstrekkende ge volgen hebben. Overigens onder schrijft Stam het belang van gedegen veiligheidsmaatregelen in de gehele horeca. Gesproken werd ook over maatrege len om te voorkomen dat het in dis cotheken of cafés zó druk wordt dat de veiligheid van de bezoekers in het gedrang kan komen. Met name tij dens festivals kan de drukte in cafés grote vormen aannemen In de gebruiksvergunning van een aantal grote discotheken geldt nu al een maximumaantal bezoekers en ook voor nieuwe uitgaanslokaliteiten, zo als de Nieuwe Toekomst, gaat een maximum gelden. De vraag is: hoe wordt dit gecontroleerd en gehand haafd? Want doorgaans bepaalt de exploitant op gevoel of de zaak al dan met 'vol' is. Gedacht wordt aan een elektronisch systeem, waarbij het in- en uitgaande publiek automatisch wordt geteld. Bij de voorbereiding van de bouw van de Nieuwe Toe komst wordt serieus nagedacht over zo'n systeem. Onderwerp van ge sprek was ook de brandveiligheid in de uitgaansgelegenheden. Ge meente en horeca voeren over enkele maanden opnieuw overleg. Niet langer zal burgemeester Joke Geldorp voorzitter zijn van de raadscommissie voor Bestuur en Organisatie, maar een 'gewoon' commissielid. Het is een experi ment dat een jaar zal duren. Met ingang van de nieuwe raads periode in 2002 zal worden bepaald of het experiment definitief wordt en ook kan gelden voor de andere raadscommissies. Het idee om met langer iemand van het college voorzitter te Ictfen zijn van een raadcommissie behoort tot de voorstellen die zijn gedaan door de zogeheten 'commissie Elzmga' en zijn gericht op openbare besluitvor ming waarbij eerder en beter rekening wordt gehouden met de gevoelens van de (betrokken) burgerij. In raadscommissies komen als regel voorstellen aan de orde die afkomstig zijn van het college. Als een college lid voorzitter is, is er kans dat deze burgemeester of wethouder invloed uitoefent en niet alleen maar tech nisch leiding geeft aan de discussie. Door dat onmogelijk te maken kan het collegelid zich ook beter concen treren op zijn of haar eigenlijke taak: toelichting en verdediging van collegevoorstellen en beantwoording van vragen. In de vergadering van 19 februari zal de raadscommissie voor Bestuur en Organisatie uit zijn midden een voor zitter kiezen Het college heeft be paald dat deze voorzitter afkomstig moet zijn van een fractie die met ten minste twee personen in de raad is vertegenwoordigd. Dat zou beteke nen dat de voorzitter niet geleverd mag worden door D66. De meidenclub van Time Out is op zoek naar nieuwe leden. De club komt elke woensdagmiddag tussen 15.00 en 17.00 uur bijeen en iedere maand wordt een speciale activiteit verzorgd. De club is bedoeld voor meiden tussen de twaalf en de zes tien jaar, het lidmaatschap is gratis Ed Drijver uit Den Hoorn zou bij de Slufter fazanten hebben uitgezet. Deze week moest hij voorkomen 'Ik ben onschuldig', zei hij. De rechter raakte ondanks een uitgebreid voor onderzoek en een vuistdik proces verbaal niet overtuigd van het tegen deel en sprak Drijver vrij. Pagina 5 Iconen schilderen is monnikenwerk. Dat begint al bij de preparatie van de plank en het mengen van de verf. Tij dens het schilderen laat de maker zijn penseel leiden door Gods adem en strenge vormvoorschriften. Wie een heilige wil afbeelden kan tenslotte niet zo maar wat aanrommelen en zijn expressieve drang de vrije loop laten. Toewijding en nederigheid zijn de kernwoorden. Pagina 6 Voor mensen met beperkte bewe gingsmogelijkheden is stilzitten vaak een heel verkeerde oplossing. Er zijn zeer bruikbare therapieën, waar veel van hen baat bij kunnen hebben. Het publiek loopt echter (nog) niet warm voor de methoden. Onbekendheid lijkt de belangrijkste oorzaak. Pagina 7 Het college heeft besloten de her inrichting van het gedeelte van de Dorpsstraat bij het voormalige VW-kantoor tenminste twee jaar uit te stellen. De reden is dat er dan kans is op een provinciale bijdrage van 50% in de totale kosten van ƒ700.000,- Bovendien is een paar jaar wachten goed omdat de grond die door het voorafgaande riole ringswerk is geroerd, dan weer vol doende is ingeklonken. Dit betekent dat de motie die op 15 juni vorig jaar door de WD werd in gediend en door de raad werd aan genomen met wordt uitgevoerd. Vol gens die motie zou de hennrichting dit jaar al worden aangepakt. Binnenkort zal de opzichtersauto van gemeentewerken bij inschrijving te koop worden aangeboden. De uit 1992 daterende wagen is afgeschre ven en wordt minder bedrijfszeker. Vooral in dit geval is dat ongewenst omdat de wagen onder meer wore gebruikt voor de gladheidcontrole. B en w hebben inmiddels 45.000,- uit getrokken voor de aanschaf van een nieuwe auto. (Advertentie) <fT*f Tmutrjiarfh I* bd bjn_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Kies voor de geavanceerde verwarmingssystemen van ATAG. Informeer bij uw ATAG SelectDealer. Want die weet van warmte! Diek 44 1797 AB Den Hoorn Telefoon 0222 - 319357 Fax 0222 - 319499

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1