Texelse schapen gaan toch duinen 'beheren' 'Als er eens iets is, dan lossen we het samen op' TEXELSE 2 COURANT' Radio Texel 06, Kerkdiensten de £)uinipan Medische zorg oud Papier Vergadering van kampeerboeren Leon VRIJDAG 9 FEBRUARI 2001 De "wedstrijd' tussen de Drentse heideschapen en de Texelse schapen bleef vorig jaar onbeslist. (Foto archil Texelse Courant) zou je wel runderen kunnen gebrui ken. Of runderen én schapen. Tegen die tijd houden we weer een inschrij ving.' Een klein koppel Texelse schapen zal dit jaar worden ingezet om ver deeld over elf percelen ruim zeven hectare duingebied te begrazen. De dieren worden geleverd door de Vereniging voor Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer Texel, die bij de aanbesteding van Staatsbos beheer met een bedrag van ƒ9240,- als laagste inschrijver uit de bus kwam. Het project is woensdag begonnen, toen vijf schapen wer den uitgezet op het Binnenvlak in de Westerduinen, langs het wan delpad dat van de Nattevlakweg naar het strand bij paal 14 loopt. Het project mag een succesje wor den genoemd voor de agrarische natuurvereniging. Staatsbosbeheer, eigenaar van de duinen, had ander half jaar geleden eigenlijk al besloten Drentse heideschapen te gebruiken, omdat Texelse schapen niet geschikt zouden zijn voor de 'ruige' Texelse natuur. Dat stuitte op veel weerstand bij de vereniging, die erop wees dat Texelaars vroeger al werden ingezet om de heide te begrazen. Uiteinde lijk werd de proef op de som geno men en werd een veelbesproken wedstrijd tussen beide schapen soorten georganiseerd. Die kon we gens de overvloedige regenval van vorige winter niet worden afgerond, maar ondertussen had Staatsbos beheer al ontdekt dat de resultaten elkaar maar weinig ontliepen. Daarop werd afgesproken een inschrijving te organiseren, waarbij de hoogte van het bedrag en niet de schapensoort de doorslag zou geven. Daarbij 'won' de agrarische natuurvereniging het van Caspar van Zuilekom, die vorig jaar de Drentse heideschapen le verde. Ditmaal komen de schapen van het bedrijf van Hans Stark aan de Zanddijk. In het huidige project gaat het om gebieden waar natuurontwikkelings projecten zijn uitgevoerd, zoals gechopperde stukken in de Wester duinen en de Seeting (nabij EcoMare), waar gras tussen de zich verjongende heide moet worden weggevreten, opdat de heide een betere kans knjgt zich te ontwikkelen. Daarnaast moeten de oevers van de duinrel de Tureluur worden begraasd. 'Dat zou ook kunnen gebeuren door runderen, maar het zijn allemaal kleine stukken, waar de dieren voor maar een paar weken worden inge zet. Daarna worden ze verkast. Dat gaat een stuk makkelijker met scha pen. De afrastering verhuist gewoon mee', legt Erik van der Spek van Staatsbosbeheer uit. Na 15 maart worden de schapen weer uit de dui nen gehaald, om te voorkomen dat ze broedende vogels storen. In de tweede helft van augustus wordt het project hervat. Met welke dieren in de toekomst de Ploegelanden (waar ook natuur ontwikkeling plaatsvindt) worden begraasd, staat nog met vast. 'Dat is een veel grotere oppervlakte. Daar Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Shopping (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 12.00 u- Reggae on the move (muziek) 14 00 u. Ministry of sound (dance trends) 16.00 u. Wegdromen met een boek 17 00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u Radio Noordholland Zondag: 9.00 u Klassiek op zondag 10 00 u. Kerkdienst vanuit Gerefor meerde kerk Den Burg 11 00 u. Vlaswiek (muziek en poezie) 12 00 u. Natuurwijzer 13 00u Goud van Noud (Nederlandstalig) 15.00u. Country time (herhaling van donderdag) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18 00u. Muziek met Arjan en Nick 20.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10 00 u Gereformeerde kerk Den Burg 19.00 u Baptistengemeente Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Raad en daad (over de Texelse politiek) 19 30 u. Raadsvergadering (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis) aansluitend: Radio Noordholland Zondag 11 februari 2001 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: dienst in De Waal. De Waal: 10.00 u.ds J Vlasblom. De Koog: 9. 30 u. ds. A. Mulder uit Alkmaar Den Hoorn: 11 00 u. ds. A Mulder uit Alkmaar. Oosterend: dienst in Gerefor meerde kerk De Cocksdorp: 11 00 u. ds. E.J Vledder GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10 00 u. dhr J. Ooster hof Oosterend: 9.30 u. ds E.J Vledder, 19.00 u. dhr M.D. Kuiper. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 en 16 00 u. ds T.M. van Dijk. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10 00 u. ds. L. Hoekstra. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg- 10.00 u ev. A. Reurekas uit Blokker, 19 00 u. ev. A. van der Haagen uit Den Helder; welkomstdienst, mmv Magda Halsema (zang). ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u. dames koor, uitz. via De Lichtboei, zon. 10 45 u. kinderviering met koor De Dominootjes. Oosterend: zon. 9. 30 u De Cocksdorp: vrij. 19.30 u rozenkransgebed Gollards: zat 16 00u. JEHOVAH S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u. Hoe past u in de koninkrijksregeling9 Wachttorenstudie, 11.20 u. Word door liefde opgebouwd. Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Cabaret-café (Pip Barnard en Janien de Bruijn bespreken het lokale nieuws) Vandaag: Tarieven. Gespreksleiders Joop Rommets en Anja Roubos gaan in gesprek met Rob Wortel, directeur van TESO en Joan van Vijfeijcken, secretaris van TVL Dwaalgast Benno van Tilburg spreekt over kunst en jutten en leest een aflevering van het feuilleton 'Mosselweg 14', waarin buurvouw Joke. Marjan en Marjan en De Witte zich buigen over de plannen voor de nieuwe haven. Verder wordt de plaatselijke actualiteit in teksten en muziek over de hekel gehaald De muzikale omlijsting is in handen van Nils Lely. Deze avond werd opgenomen op vnjdag 26 januari in Question Plaza en eerder uitgezonden op donderdag 1 fe bruari. 21.30 u. Radio Noordholland Restaurant Het Binnenhof in De Koog is met z'n bijna twee jaar niet alleen een jong bedrijf, het heeft ook een bijzonder jonge keukenbrigade. De meeste ervaring van de drie koks heeft de nog maar 24-jarige Tessa van der Meent, die daarom automa tisch chef is, al hebben zijzelf en ei genares Ria Zoetelief maar weinig op met die titel. 'We kennen hier geen rangen en standen. Dat kan niet in zo'n klein team, want dan houd je het nooit met elkaar uit. We doen het samen en als er eens iets is, dan praten we erover en lossen we het ook samen op.' Ze is er zelf door veranderd, meent de jeugdige kok: 'Ik heb altijd iemand boven me gehad. Ik was gewend om naar mijn chef toe te stappen en die regelde het dan wel. Nu zijn we op elkaar aangewezen. Ik heb daardoor ge leerd om te praten. Als ik vroeger er gens mee zat, zei ik niks en dan ging het na een tijdje wel over. Of niet. Ik schaam me er nu met meer voor. Ook niet voor mijn stotteren. Ik stot ter nog wel, maar ik vind het niet meer erg.' Van der Meent, een dochter van de tandarts, groeide op Texel op, volgde de HAVO en leerde de horeca kennen tijdens een vakantie baantje bij restaurant Dennenoord, dat destijds werd gepacht door Ruud van Busbach en Marija Westerlaken. 'Ik heb er één seizoen geholpen. En toen werd ik naar de culinaire vakschool in Groningen gestuurd. Dat was goed voor me, vond Ruud, want dat had hij zelf ook gedaan. Het was heel intensief. Eerst word |e kok en binnen een half jaar heb je ook het diploma voor restaurantkok.' Toen haar ouders naar Zutphen ver huisden, ging ze aanvankelijk mee. Ze had er een paar baantjes, maar vindt die nu niet meer noemens waard. Dat was wel haar werk bij De Worsteltent, dat ze één jaar deed, maar daarna keerde' ze weer terug naar haar vader en moeder. Op nieuw had ze her en der werk, maar vond toen dat ze met genoeg erva ring had en schreef zich in voor het leerlingstelsel. Tweeéneenhalf jaar lang zat ze één dag in de week op school in Apeldoorn en werkte ze vier dagen: eerst in een leerbedrijf in Vorden, daarna in Ruurlo. 'Ik heb de opleiding versneld afgerond. Normaal duurt-ie vijf jaar, maar om dat ik in Groningen al diploma's had gehaald, kon het nu in de helft van de tijd.' Omdat ze ondertussen een vriendje had gekregen dat op Texel woonde, besloot ze haar zinnen te zetten op een baan op het eiland van haar jeugd. 'Ik heb gesolliciteerd bij De Tessa van der Meent, kok bij restaurant Het Buitenhof: "Volwassenen gedragen zich plotseling als kinderen, omdat ze een spek of een trekdrop willen. Dat is hartstikke leuk om te zien. (Foto Joop Rommets) Worsteltent, omdat ik daar eerder goede ervaringen had opgedaan. En ik werd aangenomen. Daar heb ik anderhalf jaar gewerkt. Het was erg leuk en ik heb er veel geleerd. Maar toen de kok, Ron, weg ging, vond ik dat ik ook maar moest gaan. Ik was wel toe aan iets nieuws.' Het werd Het Binnenhof, dat nog maar net drie weken open was. 'Ik was vooral heel nieuwsgierig. Er de den allerlei verhalen de ronde. Dat ze er verschillende bedrijven zou den beginnen, bijvoorbeeld. Ik heb gesolliciteerd, een rondleiding ge had en toen besloten het te doen.' De formule beviel Van der Meent zeer. 'Het hoofdgerecht - vlees, vis of vegetarisch - is a-la-carte en wordt in de keuken bereid. Daar naast hebben we een buffet, met allerlei warme en koude salades, waaruit de gasten zelf kunnen kie zen. Je kunt bij ons ook steengrillen en fonduen. Vooral het fonduen is erg populair. Je krijgt een pan bouil lon, drie verschillende soorten vlees, paprika's, champignons en wat andere dingen en dan kun je je eigen gerecht bereiden. En aan het slot hebben dan een ijsbuffet, met allerlei soorten koek en ijs. En niet te vergeten de snoepjes. Volwasse nen gedragen zich plotseling als kinderen, omdat ze een spek of een trekdrop willen. Dat is hartstikke leuk om te zien.' Ondanks de sceptische geluiden die veel Texelaars uitten over Het Binnenhof - het zou véééél te groot zijn om rendabel te kunnen zijn - is het bedrijf al na minder dan twee jaar een groot succes, constateren de kok en de eigenares tevreden. Zoetelief: 'Dat is best eng. Normaal trek je voor iets nieuws eerst vijf jaar uit en praat je daarna wel eens ver der. We zijn nu, hartje winter, toch drie dagen in de week gewoon open. We zitten geregeld behoorlijk vol. Daarnaast hebben we dan nog de bruiloften en partijen. Want op verzoek gaan we voor groepen ook buiten het weekend open.' Van der Meent: 'Het is echt zomaar van de grond gekomen. En het leuke is dat er ook heel veel Texelaars bij ons komen eten.' Om de plaatselijke bevolking nog meer aan zich te binden, zet Zoete lief de deuren van de bovenverdie ping sinds kort op dinsdag open voor mensen die het populaire line- dance willen beoefenen. 'We zijn bij De Vries van de Hoornderweg - van de boerderij met de witte hekken - geweest om het een beetje leuk aan te kleden. Zijn vrouw geeft ons, beginners, les. Daarnaast komt er voor de gevorderden één per maand iemand van de overkant die bij het kampioenschap van Neder land derde is geworden. Daarmee geven we het restaurant een wat bredere basis. Je moet je een beetje onderscheiden, helemaal als De Koog straks zoveel gaat bieden. Maar het is ook hartstikke gezellig. Zeker voor zo'n dorp als dit, waar je maar weinig verenigingsleven hebt.' Het recept voor coq au vin dat Van der Meent beschikbaar stelt, is een variant op een klassieker. 'Ik heb 'm zelf bedacht. Het belangnjkst zijn de kip en de wijn, verder kun je er nog allerlei andere groenten doordoen. Het is stevige kost, echt wintereten. Hij staat net op de kaart, maar hij loopt al goed.' Coq au vin (voor vier personen) 2 dubbele kip- of kalkoenfilets boter 0,5 liter rode wijn 4 laurierblaadjes 2 teentjes knoflook half bosje peterselie 6 uien 2 winterpenen halve stronk bleekselderij 200 gram rozijnen peper en zout 4 deciliter kippenbouillon 100 gram suiker blanke rouxkorrels beetje room bakje champignons Snijd de kip in blokjes en bak deze in boter bruin. Gebruik daan/oor een grote koekenpan. Hevel de kip daarna overm een grote, hoge pan. Voeg de wijn, blaadjes laurier, ge hakte peterselie, knoflook en drie grof gesneden uien toe, breng het, geheel aan de kook en laat het door koken tot de kip gaar is. Doe daarna de bleekselderij (in plakjes gesne den), de winterpenen (halve plakjes), de rest van de (gesneden) uien, de rozijnen en de in vieren gesneden champignons erbij. De champig nons moeten tevoren even zijn aan gebakken. Breng het geheel weer aan de kook, voeg de room en sui ker toe en breng op smaak met pe per en zout. Zorg ervoor dat de groente heel blijft. 'Beetgaar' is gaar genoeg. Tot slot binden met de rouxkorrels tot een saus ontstaat. Serveren met gekookte aardappels of rijst en eventueel een salade. Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 u.: Dokter R.A. van den Bent/F. Haas- dijk, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 316234. Aanvragen visites tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend van 17.00 tot 17.30 uur, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp. Inloopspreekuur van 12.00 tot 12.30 op Schilderend 38, Den Burg en van 17.00 tot 17.30 uur in de Kikkertstraat 12, De Cocks dorp. zonder afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld 313086:314727.314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: T.M Niehoff en A.H Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland Voor alle hulp. zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 321461. Spreek uur elke werkdag van 9.00-10 00 u. - Jeugdgezondheidszorg Schoon oordsingel 24, Den Burg, tel 313241. Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8 30-17.00 uur, tel 0223- 650222. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noordhol lands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar) Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzorgingshuis: Stichting RIO Texel Wieringen Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op ad vies van huisarts of specialist. Buddyproject: Voor mensen met HIV of AIDS; Voor aanmelding, infor matie of voorlichting: Humamtas Den Helder; Binnenhaven 76-77; tel 0223-617422. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 u. Telefoon 0900- 8844. In spoedeisende gevallen. 1- 1-2. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11Den Burg. Alleen in spoed gevallen, tel 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Toeristenpastoraat: Bram Guil- jam, tel. 318581, 327970. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarmering, klusjesdienst, huishou delijke dienst, versteldienst. Spreek uur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u De Buureton, Molenstraat 2, Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tandpro- thetische praktijk Van Kralingen (sa menwerkend met het tandheel kundig centrum; voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tel. 312069. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8.00-18 30 u zaterdag 10.00- 13 00 en 15.00-17.00 u zondag 11 00-12.00 en 16.00-17 00 u. Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen Iedere zaterdag haalt Scouting Texe oud papier op in Den Burg Men wore vërzocht dit vóór 10.00 uur aan de straa1 te zetten, in met te grote bundels of eei kartonnen doos (geen plastic zak). papierwagen komt in de volgende stra ten: 7. Gasthuisstraat (vana* Beatrixlaan richting centrum), Wesl straat, Hollewal, Lijnbaan, Paté Witteplein, Gravenstraat, Warmoes straat en Molenstraat. De leden van de Vereniging var Texelse Kampeerboeren (VTKB) ko men woensdag in hotel De Linde boom bijeen voor hun jaarlijkse ledenvergadering. Op de agendt staan onder meer een voorstel om d; contributie te verhogen en de evalua tie van de doelstellingennota 200oj Bestuursleden Piet Blom, Marg; Keyser en Ingrid Uitgeest zijn aftre-; dend maar herkiesbaar. Na de pauze leest Harry de Graaf voor uit eiger- werk. De vergadering begint on 20.00 uur. De bomen komen uit de grond, en uit hun stam de twijgen. En iedereen vindt het heel gewoon, dat zij weer bladeren khjgen. We zien ze vallen naar de grond, en dan opnieuw weer groeien Zo heeft de aarde ons geleerd, dat al wat sterft zou bloeien. Heden overleed mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Hendrik de Roo 10 augustus 1927 t 6 februari 2001 G. de Roo-Smit Mieke en Joop Rik, Bas Klaas Jos en Wilma Carolien, Bart Texel, 6 februari 2001 Herenstraat 42 1797 AJ Den Hoorn Gelegenheid tot condoleren vrijdag 9 februari van 19.00 - 20.00 uur in „Ons Huis", Herenstraat 35, Den Hoorn, en na de crematieplechtigheid in het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op zaterdag 10 februari om 12.00 uur in het cre matorium te Schagen, Haringhuizerweg 3. In plaats van bloemen graag een gift voor het Koningin Wilhelmina Fonds. Met verdriet ontvingen wij het bericht dat op 6 februari is overleden Henk de Roo Wij wensen zijn vrouw, kinderen en kleinkinde ren veel sterkte toe. Henk en Carolina Zijm Ka-yim - Tim Omar, Aisja en Joyce Voor ons onverwacht, maar op Gods tijd heeft Hij tot zich geroepen onze lieve broer, zwager en oom Douwe Beijert Wij wensen Carla en de kinderen heel veel kracht en sterkte toe. Wieb en Riny Fred en Ineke Janme en Meindert Gre en Herman Jan en Trudie Alie en Klaas Henk en Gea Louise en Sjaak neven en nichten Texel, 5 februari 2001 Elke dag een stapje dichter naar het eind. Elke dag een beetje van je kracht verkleind. Elke dag wat zwaarder wat je torsen moet Doch al gaande wetend, eens komt alles goed. Rusten na het leven, rusten bij de bron. Van waar lang geleden ook de weg begon. Wij wensen Gaby en verdere familie heel veel sterkte en kracht toe met het verlies van Douwe Giel, Roma, Ruben en Tommy Heer, ik kom tot U, Hoor naar mijn gebed. Vergeef mijn zonden nu en reinig mijn hart. levari iteut -i| nat» iny»" 91 Met grote verslagenheid hoorden we, dat Douwe Beijert door zijn Heer is thuisgehaald. Zolang hij kon was hij een enthousiast zanger in ons koor. We zullen hem missen. Carla, kinderen en kleinkinderen, we wensen jullie kracht en Gods liefdevolle zorg toe. Namens het Christelijk gemengd koor „The Singers of the Lord" -IN MEMORIAM- 11 februari 2000 11 februari 2001 "They say memories are golden, well maybe that is true we never wanted memories, we only wanted you A million times we cried If love could have saved you, you never would have died In life we loved you dearly, in death we love you still In our hearts you hold a place no one else could fill Our family chain is broken, and nothing will ever be the same but as God calls us back one by one, the chain will link again." Marja, Lisette en Marinka IN MEMORIAM Is het alweer een jaar geleden? Gisteren was hij nog om de koffie, hebben we gepraat en gelachen... Hij ging wat eerder weg, op klus, „tot straks" maar straks werd nooit. Is het alweer een jaar geleden? 11 februari de collega's van Nieuweschild Wij danken allen, die op een of andere wijze mede leven hebben betoond bij het overlijden van onze vader MACHIEL HEIJMANS Het heeft ons veel goed gedaan en versterkt ons gevoel van vrede met het verlies Hansje en Gerard Ria en Harry Texel, februari 2001

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2