Toeristen geven eiland een hoog rapportcijfer 1-1-2 .TEXELSE J COURANT' Monitor Texelbezoek geeft aan: Bedrijvigheid John Nieboer begint loonspuitbedrijf Politieonderzoek na aangifte van mishandeling Skilder kaarters boeken revanche op Waalders Bedrijvig heid Via AB-Service legaal Polen aan het werk Superscores bij bowlers Vergunning voor storten baggerspecie in Waddenzee 'fexelaartjes VRIJDAG 16 FEBRUARI 2001 Veel Texelaars zijn kritisch over lun eiland, maar toeristen waarde en het met een hoog cijfer. Neder- anders geven het eiland gemid deld een 8,2 en Duitsers zelfs een Zeventig procent van de vakan- :iegangers zegt volgend weer te ug te komen. Dat blijkt uit de re- iultaten van de Monitor Texel- jezoek over het afgelopen jaar, waarvoor één op de vijftig boot- ■eizigers werd geënquêteerd. VW- directeur Veronica Bos presen- eerde de resultaten tijdens de jromotieavond die gisteravond in Question Plaza werd gehouden. Het onderzoek dat de VW sinds drie aar in samenwerking met Teso houdt evert een schat aan informatie op iver het toerisme. Op basis van 1000 ngevulde formulieren komt de WV ot een schatting dat er in 2000 5,7 niljoen overnachtingen zijn geweest, vat overigens ook Veronica Bos aan ie hoge kant leek, die eraan toe- oegde dat het wel inclusief eigena- en en loges is. 'Het het blijft natuur- jk een schatting. De meeste ivernachtingen vonden plaats in lungalows, met kanpperen of sta- :aravan als goede tweede (25 pro ent). Bos 'Dat is veel als, je bedenkt lat het kampeerseizoen veel korter is lan het seizoen voor hotels en bun- lalows.' Duitse gasten blijven met lemiddeld vier nachten langer dan Jederlanders. 45 procent van de ivernachtingen kwam op het conto an onze oosterburen, terwijl Duitsers in aantal op 32 procent komen. In ■erhouding tot het totaal aantal toe tsten komen er minder Duitsers, naar in absolute ci|fers blijft hun aan- al gelijk. 93 procent van de toeristen /as al eens eerder op Texel. 'eel vaste gasten dus. Maar wie ver zacht dat daardoor het aantal recht- treekse boekingen snel zou stijgen, eeft het mis. Steeds meer mensen iezen voor de WV, kennelijk omdat lit makkelijk is en vertrouwd. Wat ook ilijkt is dat het aantal boekingen via een reisbureau stijgt. Ook voor een weekendje of midweek Texel. Opvallend is dat de helft van de gas ten met twee personen komt, terwijl veel bungalows en huisjes juist voor meer personen zijn ingericht. Slechts 21 procent komt met vier personen. Gemiddeld besteden de Nederlan ders ƒ41,- per persoon per dag. Duit sers zijn iets royaler, maar het verschil is minimaal. De bedragen zijn exclu sief reis- en verblijfskosten. Het ge noemde bedrag komt dus meren deels bij de Texelse horeca en detailhandel terecht. Slechts 16 pro cent van de Nederlanders en 8 pro cent van de Duitse toeristen vindt Texel een duur eiland. In de ogen van de gasten is Texel minder duur ge worden. De ondervraagden noemden 200 punten die voor verbetering vat baar zijn. Het betreft opmerkingen over de accommodatie, horeca en detailhandel. Er is dus veel te verbe teren, maar gelijktijdig blijkt dat 86 procent van de Nederlanders en 84 procent van de Duitsers op Texel niets heeft gemist. Een enkeling die vond dat er wel wat ontbrak, noemde de zon. Gezien de verleidingen van concur rerende vakantiebestemmingen advi seerde de WV-directeur het de gas ten nóg meer naar de zin te maken. 'We moeten ze in de watten leggen en zorgen dat ze keer op keer een geweldige vakantie hebben.' Ze gunde de bezoekers een kijkje op de nieuwe website van de WV en tevens een beeld van de promotie activiteiten uit het afgelopen jaar. Met het oog op de toekomst sprak Veronica Bos de hoop uit veel van de VW-visie 'Texel Uniek Eiland' terug te vinden in de algemene structuurvisie die de gemeente maakt op basis van de vele ingeleverde reacties naar aanleiding van de herziening van het recreatiebasisplan. 'Als er teveel compromissen worden gesloten, is het gevaar groot dat het net niks wordt en daarvoor is Texel ons te dierbaar.' De politie stelt een intern onder zoek in nadat een horecaonder nemer aangifte heeft gedaan van mishandeling. De man reageerde Igelopen zomer, tijdens het Sea Itreetfestival in De Koog, furieus ladat een politiepaard vlakbij zijn lafetaria zijn behoefte had gedaan. 'olgens de politie sloeg de man be- idigende taal uit en smeet hij een iet blikjes naar een agent. Volgens Ie politie verkeerde de Texelaar on- ler invloed van alcohol. Toen de on- lernemer werd aangehouden, ver lette hij zich hevig en sloeg en hopte wild om zich heen. Tijdens iet handgemeen kneusde de man ■ijn arm. Bij het onderzoek naar aanleiding van de aangifte worden de ondernemer, de betrokken agenten en getuigen ehoord. De bevindingen worden op iapier gezet een naar de officier van istitie gezonden. Als die daartoe anleiding ziet, zal het tot een straf- ak komen. Volgens een woordvoer- er van de politie gebeurt het op exel maar zelden dat er tegen de olitie aangifte van mishandeling 'ordt gedaan. ilaverjasclub De Doormars uit >udeschild heeft dinsdag in een loegenwedstrijd revanche geno- len op de collega's uit De Waal oor het verlies dat eerder dit sei- oen werd geleden. In dorpshuis De Wielewaal werd het 6549-6459 voor de gasten, die de wisselbeker iee naar huis mochten nemen. De lemiddelde score was met 6504 irg hoog. Niet minder dan zeven pelers verzamelden meer dan 7000 punten. Er werd ook een individuele eind- Stand opgemaakt. Jan van Tunen Weerde zich als invaller kranig voor De Waal en ging met 7697 punten fhet de hoogste eer strijken. Hij werd p de voet gevolg door Frans Vestenbrugge van Oudeschild, die 669 punten scoorde. Carlo Bos Oudeschild, 7523 punten) en Dirk oeper (De Waal, 7522 punten) de en het eveneens uitstekend, olande Kloosterhuis uit Oudeschild indigde met 6281 punten als hoog te bij de dames. lehalve erg spannend was het ook r9 gezellig in het Waalder dorpshuis, oorzitter Piet Hin sprak van een miek gebeuren', ledereen beleeft de itwisseling als een feestavond en et vaste voornemen is dan ook er zo ing mogelijk mee door te gaan. In ktober gaan de klaverjassers van De vaal op bezoek in Oudeschild. DAAR RED JE LEVENS MEE De stelling dat er in de landbouw alleen maar bedrijven verdwijnen wordt gelogenstraft door John Nieboer, die een loonwerkbedrijf is gestart dat zich specialiseert in gewasbescherming. Hiervoor maakt hij gebruik van een hypermoderne zelfrijdende spuit met luchtonder- steuning, waar mee hij in dienst van zijn voorma lige werkgever Bowl of Beauty het afgelopen een seizoen ervaring heeft opgedaan. Lang geleden, in de tijd dat de boer nog met de rugspuit over de akkers liep. werd gesproken over sproei- goed. Wondermiddelen waardoor hun gewassen in één keer verlost waren van schadelijke parasieten en schimmels. Toen wat oudere leden van de huidige generatie bollentelers of akkerbouwers hun agrarische op leiding genoten, werd gesproken over bestrijdingsmiddelen, waarvan je in feite nooit genoeg kon spuiten. Maar anno 2001, nu het woord landbouwgif al een lange periode in een kwade reuk staat, wordt omzich tig de term gewasbescherming in de mond genomen. Terechte argwaan of niet, ondanks dat de landbouw het gebruik van middelen al aanzienlijk heeft weten te reduceren, zit een ren derende reguliere bollenteelt of ak kerbouw zonder gebruik van chemi sche middelen er (nog) niet in. John Nieboer, die al vanaf zijn zes tiende meeloopt in de bollenteelt, een opleiding volgde aan de Middelbare Tuinbouwschool in Hoorn en een cursus afrondt die hem de benodigde licentie verschaft, beseft dit als geen ander. 'Toen Ik een tijdje met deze nieuwe spuitmachine had rondgere den, stond mijn besluit wel zo'n beetje vast: dit is een mogelijkheid om voor mezelf te beginnen. Want ik voorzie dat de landbouwspuiten van steeds meer bloembollentelers, maar ook akkerbouwers, niet meer door een volgende keuring komen. En ik denk dat de meesten geen nieuwe machine aanschaffen, omdat die veel te duur zijn voor de individuele bedrij ven. Want ook die spuiten moet weer regelmatig worden gekeurd en aan steeds nieuwe eisen voldoen. Voor deze ondernemers is het veel mak kelijker om een loonwerker te bellen die over de modernste spullen be schikt.' Nieboer vreest ondanks de bijna dagelijkse omgang met chemi sche middelen niet voor de eigen gezondheid, 'De cabine zit potdicht, er komt mets naar binnen.' Aan de capaciteit van de zelfrijdende machine zal het niet liggen. 'Binnen het uur kan ik een bunder of vijf zes bespuiten Maar ook kleine veldjes doe ik in een handomdraai. Doordat de bomen aan de voorzijde zitten heb ik niet alleen goed zicht op het werk, de kopeinden kunnen ook van mini male breedte zijn. De spuit is uitge voerd met luchtondersteuning en daardoor minder gevoelig voor drift. Het middel komt sneller op de goede plek terecht. Dankzij een optimale druppelgrootte, wordt het bestrijdingsmiddel beter verdeeld en kan er een kwart minder worden ge bruikt. Beter voor de portemonnee én het milieu dus.' Een computer registreert precies welke bespuitingen Nieboer uitvoert en hoeveel middel en in welke con centratie. 'De klant krijgt hiervan een uitdraai, die kan worden gebruikt voor administratieve doeleinden. Want een boer moet tegenwoordig zo'ri beetje alles bijhouden.' Doordat de spoorbreedte van de wielen in een handomdraai kan worden versteld (1.50 of 1.80 meter), is de machine in principe voor elk gewas geschikt. Overigens verwacht de startende ondernemer geen dagtaak aan het spuitwerk te hebben en zal hij bij tijd en wijle ook zichzelf 'verhuren' voor andere werkzaamheden. Nieboer is telefonisch te bereiken via telefoon nummer 06-20005108. Dat Poolse mensen op Texel wer ken is geen nieuw fenomeen. Al tientallen jaren komen ze vanuit het voormalige Oostblokland om een, naar Poolse maatstaven, roy aal inkomen te verdienen. Maar voor de ondernemers die met malafide bemiddelaars in zee gin gen, was dit niet altijd zonder ri sico. Fokke Jan de Visser, chef van locatie Texel van AB (Agrarische Bedrijfsverzorging) Service Uit zendorganisatie, bemiddelt sinds kort in Poolse medewerkers en garandeert dat zich daarbij geen problemen voordoen. 'Mensen met de Poolse nationaliteit mogen in principe met aan het werk in Nederland. Maar de Polen voor wie wij bemiddelen beschikken over een Duits paspoort en zijn dus gerechtigd om in Nederland te werken', aldus De Visser, die zegt er alles aan te doen om de werkgevers te vrijwaren van problemen. 'Onze coöperatie werkt samen met de belastingdiensten in Alkmaar en Den Helder, die de pas poorten controleert en de benodigde sofi-nummers en belastingpapieren verstrekt. Univé Verzekeringen in Alkmaar zorgt voor een goede en correcte afhandeling van mogelijke schades en/of ziekten. En de Stich ting Financiële Toetsing houdt toe zicht op de afdracht van premies.' Om de reiskosten van en naar Polen te kunnen betalen moeten de werk nemers minimaal zes weken lang, gemiddeld veertig uur werken. Maar in overleg kunnen kortere werk perioden worden afgesproken. De werkgever dient te zorgen voor een nette woonruimte, met douche en kookgelegenheid, en neemt hiervan de kosten voor zijn rekening. Daarbij moet in ogenschouw worden geno men dat het tanef is gebaseerd op het minimum loon, een vergoeding waar mee Nederlanders in de regel geen genoegen nemen. Als die al bereid zijn de gevraagde werkzaamheden te verrichten. Geprobeerd wordt om minimaal één werknemer per adres te plaatsen die Duits of Engels spreekt, zodat er een goede communicatie tussen opdrachtgever en werknemer kan zijn. De wachttijd bedraagt onge veer twee weken. De Visser is te be reiken onder telefoonnummer 319 621. In de bedrijvenleague waren dinsdag avond weer veel games van 200 of meer pinval te bewonderen Een top per was Jan Plaatsman, die maar liefst drie van zulke games gooide en een serie Van bijna 800 pinval had. Bij het team van TCA Oosterend liet Rinie de Kruif, die dit jaar zijn competitiédebuut maakt, zijn eerste 200-game noteren. Dennis Saai van Kagers Kraanverhuur gooide met 235 pins de hoogste game van de avond. In een andere game scoorde hij 204 pins. Samen met teamgenoot Pietje Kager behaalde hij de hoge serie van 1466 pinval. Ook de jeugd was goed op dreef. Eelco Buis liet een mooie game van 194 pinval noteren. Bij de meisjes overtrof Simone Stiggelbout zichzelf met een game van 162 pins. Bij de mini-jeugd boekte Marinus Mets een persoonlijk record met 144 pinval. De jongste speler, Henk Grootjen, gooide twee strikes op rij, wat een mooie game van 122 pinval ople verde. Het college heeft Rijkswaterstaat Texel toestemming gegeven voor het storten van 206.000 m3 bagger specie op zes plaatsen in de Wad denzee in de komende drie jaar. Te gen het afgeven van de daarvoor benodigde aanlegvergunning be staat geen bezwaar omdat het na tuurlijk milieu van de Waddenzee er nauwelijks onder lijdt en omdat er een groot maatschappelijk be lang tegenover staat: het bevaar baar houden van de havens. Het gaat om bagger die vrij komt bij het op diepte houden van de toegangsgeul en de haven van Oude schild, de toegangsgeul en haven van 't Horntje en de veerhaven van Den Helder. Dit is 'gebiedseigen' materi aal dat met is vervuild en dat geen problemen geeft als het op diepe plaatsen in de waddenzee wordt ge stort. Die plaatsen zijn de Texelstroom in de buurt van Oude schild en De Mok en een plek midden in de Waddenzee bij het Visjagers- gaatje en de Wierbalg. Voor het stor ten is inmiddels ook vergunning ge geven door het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij op grond van de Natuurbeschermings wet, een NB-vergunmng. In verband met dat laatste lijkt het overdreven dat de gemeente ook nog eens vergunning moet geven. In het raadhuis is dan ook overwogen voortaan geen aanlegvergunning meer te eisen als het storten volgens de natuurbeschermingswet is toege staan, maar het college wil er toch aan vasthouden om verzekerd te zijn van voldoende greep. Daarbij is over wogen dat de diepe geulen van de Waddenzee eigenlijk vallen buiten de gebieden waarop de Natuur beschermingswet van kracht is. In de besluitvorming over de bescherming van de Waddenzee zijn deze (vaar)wateren er bewust buiten ge houden. Dat in de praktijk toch zo'n NB-vergunning moet worden aange vraagd, heeft te maken met de effec ten die verstoringen in het diepe wa ter kunnen hebben voor de ondiepe en droogvallende delen. Juridisch zijn er echter vraagtekens bij te zetten, zodat het geen kwaad kan dat ook de gemeente een vinger in de pap houdt. „Er is een land "~n louter licht waar heilgen heersers zijn. Nooit gaat de gouden dag daar dicht in duisternis of pijn". Bedroefd maar dankbaar dat verder lijden haar bespaard is gebleven delen wij U het overlijden mee van onze Tante Tine Catherina Jantine Bakker "r 10 september 1911 t 15 februari 2001 Nine en Jacob Jan Zijm-Bakker Sander en Marieke Wij zijn verpleegkundig personeel en arts van het „Verpleeghuis Texel" zeer dankbaar voor de zo liefdevolle wijze waarop zij tante Tine het afge lopen jaar hebben bijgestaan. Zij is opgebaard in het Verpleeghuis. Condoleance is er vanaf een half uur voor de aanvang van de herdenkingsdienst die gehou den wordt op dinsdag 20 februari, aanvang 14 00 uur in het Verpleeghuis. Aansluitend volgt de begrafenisplechtigheid op de Algemene begraafplaats te Den Burg. Correspondentie-adres: familie J.J Zijm, Leemkuil 3, 1791 LC Den Burg. Volkomen verslagen zijn wij door het geheel onverwachte overlijden van onze lieve papa, zoon, broer, zwager en oom Xander Mol 9 februari 1961 13 februari 2001 Debbie Susanne Jeffrey J.F.A. Mol en verdere familie Strijbosstraat 26, De Koog (Texel) Correspondentie-adres Marja Auee, Pesetalaan 61, 1060 SC Amsterdam. Xander is overgebracht naar het uitvaartcentrum aan de Ookmeerweg 273 te Amsterdam- Osdorp, alwaar gelegenheid is tot afscheid ne men op maandag 19 februari van 12.45 tot 13.15 uur. Aansluitend is om 13 45 uur de crematieplech tigheid in crematorium „Westgaarde". Ookmeer weg 275, waarna er gelegenheid is tot condole ren. Voor een dierbare vriend Xander Waarom? We kunnen je helemaal nog niet missen We kunnen je niet laten gaan Waarom heb je het dan toch gedaan? Jij, die voor iedereen klaarstond en zoveel voor ons hebt gedaan Jouw leven ging niet bepaald over rozen en toen je het niet meer zag zitten heb je voor een andere weg gekozen Het doet ons verschrikkelijk veel pijn, dat je niet meer in onze nabijheid kak zijn. We zijn verdrietig en teneergeslagen, maar het leven is vast willen houden en toch los moeten laten Je blijft voor altijd in ons hart Henk en Susanne Heden is op 76-jarige leeftijd in Amsterdam over leden onze broer en zwager Wijnand Bakker Den Burg: Jacob Wijnaldum: Hiltje Canada. Marius, LieZe De Koog: Trijntje, Marius Texel, 13 februari 2001 Voor uw medeleven betoond na het overlijden van onze lieve vader en opa JACOB VISMAN zeggen wij u hartelijk dank. Namens de familie Marianne en Frans Visman Texel, februari 2001 Leeg is haar plaats, maar mooi zijn de herinneringen aan mi|n lieve vrouw, onze moeder en oma COBA HOOGERHEIDE-EELMAN De vele kaarten en uw medeleven hebben ons ge steund en doen beseffen dat zij met alleen voor ons, maar ook voor anderen veel heeft betekend G. Hoogerheide Kinderen en kleinkinderen Texel, februari 2001 1/atentijn was voor ons een bijzondere dag.. Wij zijn getrouwd! 'Bart en 9{atasja Wijsman Petra Brans Alfons Kuip gaan trouwen op 23 februari 2001 om 15.00 uur in het gemeentehuis te Den Burg. Gelegenheid om ons hiermee te feliciteren is er van 19.00 tot 20.30 uur in restaurant Catharinahoeve. Rozendijk 17 te Den Burg. Westerweg 42, 1797 RG Den Hoorn A4et dankbaarheid grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van on2e zoon jje.spe.r ■Hij is geboren op 13 februari 2001 en weegt 4720 gram. De gelukkige ouders zijn Petra en Sande»* Stolk 3- Kampstfaat 6 1647 .A3 Berkhout tel. 0229-553374 Wij rusten van 13.00 tot 15.30 uur. Wij zijn ontzettend blij en gelukkig met de geboorte van onze zoon Kees Hij is geboren op 13 februari 2001 om 20.10 uur Jan om Cristina Silva Loodssingel 19 1792 Oudeschild 0222 - 313424 Tijdelijk adres: Gemini Ziekenhuis. Wilt u Kees komen zien bel dan even anders slaapt hij misschien. Wij zijn heel gelukkig met de geboorte van onze zoon en mijn broertje Bas Geboren op 13 februari 2001 Bert en Corine de Groot-Eelman Marieke Niesoordlaan 155 9681 CV Midwolda tel, 0597-551559 Danilo is geboren! 12 februari 2001 4120 gram Broertje van Noa Zoon van Alfons Griffioen en Wenny Steinmann Dorpsstraat 258A 1796 CJ De Koog a (0222) 322864 Twee armpjes en twee beentjes met tien vingertjes en tien teentjes. Blij zijn wij met de ge boorte van onze dochter Kitsten Jetske Geboren op 13 februari 2001 om 02.05 uur Gerard de Ridder Patricia Henstra Hoofdweg 69 1795 JB De Cocksdorp tel. 0222 - 311 721 Patricia en Kirslen rusten van 12.00 - 15.00 uur en na 21.00 uur Hierbij wil ik eenieder be danken die, in wat voor vorm dan ook. aan mij gedacht heeft tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij thuiskomst G. Verra-Dolstra INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. Wij zijn weer alle dagen open. La Casserole. Rest. De Gravenmolen open vrij., zat., zon. en ma. vanaf 17.00 uur. Tel. 312204. Met spoed tijdelijke woon ruimte gezocht in of rond Den Burg. Prijsindicatie ƒ1200,- per maand. Tel. 317219. Zaterdag de laatste dag: ruim duizend verschillende top-cd's, 2 voor ƒ40,-! Exclusief bij Nauta CD. Te koop gevraagd: goed onderhouden strand huisje. Tel. 313639. Maandagavond 20.00 uur drs Ch. Rodrigues Pereira in Het Leerhuis. Rest. De Koorn-Aar is vrij, zat en zondag geo pend. Bruiloft! Hotel Restaurant De Pelikaan, tel. 317202, www.depelikaan.nl Kunsthandel Hans van der Klift. De winkel op Texel voor porselein en aarde werk, glas en kristal en mooie cadeaus. Komt u ook op de winter- uitvoering van muziek vereniging D.E.K. op vrij dag 23 en zaterdag 24 februari a.s. in het dorps huis „De Waldhoorn". Aan vang 20.00 uur. Voor beide avonden kunt u kaar ten bestellen bij Ina Bak ker. tel 319618. Wij zijn weer alle dagen open. La Casserole. Rest. De Gravenmolen open vnj., zat., zon. en ma. vanaf 17.00 uur. Tel. 312204. Met spoed tijdelijke woon ruimte gezocht in of rond Den Burg. Prijsindicatie ƒ1200,- per maand. Tel. 317219. Zaterdag de laatste dag- ruim duizend verschillende top-cd's, 2 voor ƒ40,-! Exclusief bij Nauta CD. Te koop gevraagd: goed onderhouden strand huisje. Tel. 313639. Maandagavond 20.00 uur drs Ch. Rodrigues Pereira in Het Leerhuis. Rest De Koorn-Aar is vrij, zat. en zondag geo pend. Verbeter de wereld, begin bij haar; duurzaam (per manent) vol energie (vi taal) en met natuurlijke producten. Waar? Bij Qnipp Kapsalon natuur lijk! Waalderstr. 15, tel. 312227' Te huur luxe 4-kamer- app.. permanente bew. ƒ1600,- p/m incl. Inl. 0222- 319722 Verkoop: radio, tv. video, satelliet - SCT311 777, Country linedance elke dinsdagavond van 20 00 - 22.30 uur in restaurant het Binnenhof. Aangeboden gemoti veerde medewerkers voor diverse werkzaam heden. Duits sprekend. Bel voor info met AB Service Uitzendbureau, tel. 319 621. Wie wil mij wat helpen bij het schapen lammen? Enthousiasme belangrijker dan ervaring. H Witte. tel. 314774. Te koop Opel Astra stationwagon turbodiesel bj. 1996. 100.000 km, veel accessoires van 1e eige naar. Vrpr. ƒ18.500 Tel. 310265. Gezocht oppas voor onze dochter en twee honden bij ons thuis. 2.5 dag/ week. met in school vakanties en geen huis houdelijk werk Tel 319244.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 3