Kampeerboeren hebben 15 tenten hard nodig s 'Duurzaamheid' in de praktijk bekeken Nieuwe tactiek: vóór wat, hóórt wat WWW.texelcrrtqon.myweb.nl Texelaars naar Flevoland en Amersfoort TEXELSE J couRANT Inentingen Enquête toerisme NEE.'GEEN WRTERDIT \b NOPMQRL RIS DE HOORT DRTOE EEN MONUMENT HEB 9RN DE BlNNENbOPG 6 i T5T0NGE -DONGE1. WffTHRD IK NOU TOCH OOK ALWEER BELOOFD? Een prettige thuiskomst? Nieuwbouw NIOZ Mareis lijden weer verlies Verrassingen in puzzelrit MAB Uitleg bij een maquette van de wijk Nieuwland in Amersfoort. De Texelse excursiegangers vernemen het fijne over de rotor van een grote windturbine lUlTGRNGj De Texelse kampeerboeren zeggen goede argumenten te 'lebben voor het alsnog mogen exploiteren van vijftien een- leden per erf. Het publiek vraagt erom en het betekent jompensatie voor de kampeerplaatsen die op Texel verlo- en gaan omdat kampeerterreinen in huisjesterreinen wor- len omgezet. Verder zijn alleen bij vijftien eenheden ren- labele investeringen in kwaliteit mogelijk. Het stukje extra ikomen voor de boeren is meer dan welkom omdat de iedrijfstak het steeds moeilijker krijgt. Voorzitter Jan van leerwaarden van de Vereniging van Texelse Kampeer Boe- art (VTKB) liet er in de woensdag gehouden jaarvergade ring van zijn club dan ook geen twijfel over bestaan dat uit- jreiding van acht naar vijftien eenheden de komende tijd de belangrijkste doelstelling is. VRIJDAG 16 FEBRUARI 2001 De kans op succes lijkt niet groot EO lang het huidige slaapplaatsen- beleid van de gemeente ongewij- igd blijft. Dat beleid heeft brede laatschappelijke steun en ook de Indere logiesverstrekkers van ixel zitten niet op de kampeer- leren te wachten. Bij het laatst- jehouden jaarlijkse gesprek van it VTKB-bestuur met wethouder Daan Schilling was in elk geval duidelijk dat het college geen ini tiatieven zal nemen om de huidige regeling ter discussie te stellen. Ook het idee om de zogenaamde 25%-regeling (waardoor een be staand bungalowterrein met 25% mag uitbreiden) van toepassing te verklaren op het erfkamperen, is van de hand gewezen. Nuanceren De kampeerboeren menen dat het de logste tijd is om het slaapplaatsen- ileid ten gunste van hun sector te luanceren'. Daarbij wijzen ze erop de extra kampeerders op hun 'en maar een betrekkelijk kleine ilasting voor het eiland vormen idat het gaat om slechts drie zo- irmaanden. Nieuw is dat de boe ren er ook wat tegenover willen stel len op het gebied van 'behoud en invulling van het landschap'. Daar mee wordt gedoeld op de wenselijk heid om op Texel tenminste 4000 ha Medewerkers van de GGD komen op 11 april naar het eiland voor de jaar lijkse groepsinentingen DTP (difterie, tetanus en pöllö) en 8MR (bof. ma zelen, rode hond). Hiervoor komen allé kinderen uit 1992 in aanmerking. De ouders van deze kinderen ontvan gen hierover binnenkort meer infor matie. De inentingen worden gege ven naast het kantoor van Univé, Jonkerstraat 6 in Den Burg, van 9.30 lot 11.45 uur en van 13.00 tot 15.15 jur. De GGD rekent op de medewer- <ing van de leerkrachten. /oor meer informatie: 0223-671543. )e komende weken wordt zo'n drie honderd Texelaars gevraagd hun nenmg te geven over een groot aan- al zaken die met toerisme en de rerkgelegenheid te maken hebben. )it gebeurt in het kader van een on- lerzoek naar toerisme en duurzame intwikkeling, dat deel uitmaakt van en internationaal vergelijkend onder- oek waarbij ook een gebied in Costa lica is betrokken. Doel van het on- lerzoek is een bijdrage te leveren aan iet ontwikkelen van een duurzaam Irisme, waarbij beide gebieden van laar kunnen leren. Het onderzoek Irdt uitgevoerd door de Costari- Snse Faculteit van Sociale Weten- lappen, het Bureau Economie en igeving 'Buiten' en de Universiteit an Wageningen. De enquête wordt Bekproefsgewijs afgenomen bij lensen uit het bestand van PTT 'ost. Voor meer informatie: Bureau ■ten, tel. 030-2318945 of inme.caalders@bureaubuiten.nl. grasland in stand te houden met flink wat schapen, bloemrijke slootkanten en bermen en wandelroutes. Van Heerwaarden suggereerde dat in deze op medewerking van de boeren kan worden gerekend als er wat te genover staat in de vorm van verrui ming van het huidige beleid ten aan zien van het erfkamperen. 'Voor wat hoort wat'. De VTKB wil de strijd sa men met de WLTO aanbinden en is inmiddels met de lobby gestart. De raadsfracties zijn benaderd en in de komende periode zal ook overleg worden gevoerd met andere organi saties. Het zou de kampeerboeren goed uitkomen als het vraagstuk in zet wordt bij de komende gemeente raadsverkiezingen. 'We hebben goede hoop op een doorbraak', aldus Van Heerwaarden. Dialoog De voorzitter wees suggesties uit de zaal om met harde middelen een doorbraak te forceren, nadrukkelijk van de hand. 'We kiezen voor de weg van de dialoog'. Voor het erfkamperen zijn momenteel 1600 slaapplaatsen beschikbaar. Die zijn allemaal uitgegeven, zodat er een wachtlijst is. De betreffende vergun ningen zijn persoonsgebonden en kunnen dus met met het bedrijf wor den meeverkocht. De vergunning vervalt als een bedrijf zijn agrarische status verliest, maar die regel wordt soepel toegepast als sociale overwe gingen daartoe aanleiding geven. Tijdens de discussie over dit onder werp werd geopperd dat het met uit gesloten, is dat per erf meer eenhe den kunnen worden toegelaten, zonder verandering te brengen in het huidige maximum aantal slaapplaat sen (45000) voor heel Texel. Het aan tal agrarische bedreven blijft immers gestaag teruglopen. Het aantal boe ren dat de voor hen bestemde 1600 slaapplaatsen mag verdelen, wordt dus steeds lager zodat er een mo ment komt dat elk van hen zonder problemen 15 eenheden kan heb ben.... Overtreders De kampeerboeren houden zich vol gens de gemeente 'redelijk' aan de regels, met name wat betreft het toe laatbare aantal tenten of caravans. Toch zijn er enkele die op dat punt herhaaldelijk in de fout gaan zodat ze het risico lopen dat hun vergunning wordt ingetrokken. Jan van Heer waarden zei dat de overtreders niet op medelijden van de VTKB hoeven te rekenen. 'Het is in ons eigen be lang dat we ons aan de regels hou den'. Bij het tellen van de tenten doen zich wel eens problemen voor ten aanzien van de zogenoemde bijzettentjes. Die worden met meegeteld als het echt een bijzettent is en dus wordt ge bruikt door dezelfde kampeerders die een grotere tent of caravan in gebruik hebben. De controlerende ambtena ren mogen wat dat betreft naar eigen inzicht handelen De kampeerboeren gaan er wel vanuit dat bijzettenten niet meer worden gedoogd als ze ooit vijftien eenheden mogen toelaten. De VTKB laat een eigen website ma ken met de nodige informatie over het erfkamperen op Texel in het alge meen en bijzonderheden over alle aangesloten bedrijven. In verband met de kosten daarvan gaat de con tributie omhoog en wordt ƒ30,- per jaar. Een probleem is nog hoe deze site onder de aandacht moet worden gebracht. 'Linken' vanaf de fraaie en makkelijk te vinden VW-website is niet mogelijk omdat de WV alleen informatie geeft over bedrijven die zijn aangesloten bij de Texelse Vere niging van Logiesverstrekkers. De meeste VTKB-leden zijn geen TVL- lid. De VTBK-bestuursleden Piet Blom, Marga Keijser en Ingrid Uitgeest wer den bij acclamatie herkozen. Leuke dingen Net als andere logiesverstrekkers die veel contact hebben met hun klanten, maken de kampeerboeren leuke din gen mee: toevalligheden, komische misverstanden, curieuze op- en aan merkingen, vriendelijke attenties maar ook tips waarmee de kampeer boeren hun voordeel kunnen doen Van kampeerboerm Tiny Kuip kwam het aanbod om een Leuke Dingen- journaal samen te stellen waarin deze belevenissen worden opgetekend. Wie iets heeft te melden, kan dus bij haar terecht, telefoon 313665 R IR PORT VERVOLG VAN PAGINA 1 oortgang van het onderzoek. 'Al ebben we de planning wél moeten Branderen.' In verband met de ver- 39in9 is de voorgenomen open dag por de Texelaars die dit jaar zou Tden gehouden verschoven naar [ober/november 2002. Visser inemer Martin Visser wil er niet leer over kwijt dan dat het werk was ■besteed aan zes bedrijven, waar in de combinatie Visser/De Geus p laagste uit de bus kwam. 'Het ®njf dat tweede was, zat toch nog er ton boven onze prijs. Ik kan goed Qen mijn verlies, maar het spel oet wel eerlijk gespeeld worden.' ffiens Visser ging het om een be- ag van rond de tien miljoen gulden. B combinatie heeft zich nog niet wrgeiegd bij het besluit van het |p 'We gaan toch nog maar eens D het ingenieursbureau praten.' Jongeren Een probleem bij het kamperen op Texel in het algemeen is dat maar weinig bedrijven 'loslopende' jonge ren willen opnemen, uit vrees voor overlast. Wat het VTKB-bestuur be treft moeten de kampeerboeren op dat punt soepel en constructief zijn. Ook jongeren zijn welkom maar niet in grote groepen. Een woonwijk in Den Burg, bestaande uit huizen die door toepassing van diverse vormen van alternatieve energie 'gratis' worden verwarmd, verlicht en gekoeld. Dat is een van de idealen van de Stichting Duurzaam Texel, die ook warm voorstander is van uitbreiding van windenergie op Texel, in eerste instantie door het vervangen van de vier bestaande NUON-turbines in Oudeschild door drie veel grotere turbines die zes keer zoveel elektriciteit opwekken. Maandag trokken 65 Texelaars met twee bussen naar Flevoland en Amersfoort om beide vormen van 'duurzaamheid' in de praktijk te bekijken. gie is windenergie het meest omstre den, althans in een landschappelijk kwetsbare omgeving Menigeen slaat de schrik om het hart bij de gedachte dat op Texel mogelijk windmolens zullen verrijzen met een ashoogte van 70 meter die over het hele eiland te Het gezelschap bestond uit raadsle den, ambtenaren van de gemeente lijke milieuafdelmg. bestuursleden van 'Duurzaam Texel', architecten, aannemers, installateurs, mensen van stichting Wonen Texel en ande ren die op een of andere manier te maken hebben of krijgen met op duurzaamheid gerichte projecten op Texel. Na afloop was men vrijwel una niem van mening dat de excursie, die voor de helft was bekostigd door het bedrijfsleven (NVOB en TVO) nuttig was geweest. Van alle vormen van duurzame ener- zien zullen zijn Anderen vinden windturbines fraai en menen dat ze in het landschap goed kunnen worden ingepast. Tijdens de excursie beke ken de Texelaars onder meer de grote NUON windmolenparken 'Irene Vorrink' op de IJsselmeerdijk bij Lelystad, bestaande uit 29 molens met een ashoogte van 50 meter en een rotordiameter van 45 meter en het nieuwste park 'Jaap Rodenburg', bestaande uit tien molens met een ashoogte van 67 meter bij een rotordiameter van 66 meter (totale hoogte meer dan 100 meter) die elk 1650 kW leveren. De NUON-mana- gers F. van Erp en G. van der Steen gaven toelichting en beantwoordden vragen in restaurant De Kombuis in Swifterbant, waar het gezelschap te vens de lunch gebruikte. Wat hier vooral duidelijk naar voren kwam is dat (zeer) grote windmolens de toe komst hebben. Zij produceren de meeste stroom tegen de laagste kos ten en vallen ondanks hun omvang in het landschap mee. Bovendien draaien ze langzamer, wat een rusti ger beeld oplevert, vooral als meer dere molens in een rij zijn opgesteld. Het gezelschap realiseerde zich wel dat de bezochte windmolenparken in een zeer weids polderlandschap staan. Smaken verschillen In de kleinschalige Texelse omgeving zullen de molens meer in het oog springen. In hoeverre dat een nega tief gevoel oproept, is een kwestie van smaak. Door een trucfoto waarin de toekomstige grote molens waren geprojecteerd in de havenomgeving van Oudeschild was gepoogd een realistische indruk te geven, maar al snel was duidelijk dat de foto niet deugde zodat dit mislukte Het is de bedoeling om van de drie toekomstige molens in Oudeschild een toeristische attractie te maken door er een uitzichtplatform op aan te brengen.Van 70 meter hoogte zul len de bezoekers een schitterend uit zicht hebben over de waddenzee en Texel. Of de bouw doorgaat staat nog te bezien. Er wordt bijvoorbeeld op gerekend dat de Waddenvereniging bezwaar zal maken. Duurzame bouw Het tweede deel van de excursie was gericht op de wijk Nieuwland in Amersfoort. Hier is op grote schaal 'duurzaam' gebouwd, dus met mate rialen en technieken die het milieu minimaal belasten en waarbij geen aanslag' wordt gedaan op tropisch hardhout en andere 'eindige' stoffen. Een bezoek werd gebracht aan een energiebalanswoning, die milieu vriendelijk is gebouwd en waarin evenveel energie wordt gewonnen als wordt gebruikt. Dat gebeurt door toe passing van zonnecellen, zonnecollectoren, een warmtepomp en het terugwinnen van warmte uit afgevoerde ventilatielucht. Het ge bruik van drinkwater is minimaal, onder andere omdat het toilet wordt doorgespoeld met zelf opgevangen regenwater De wijk Nieuwland is het grootste zonne-energie project in de bebouwde omgeving ter wereld en er wordt nog volop gebouwd Voor de aannemers en installateurs was het interessant om met een uitvoerder door het in aanbouw zijnde woningencomplex 'Stadstuin' te wandelen. Daarbij werd duidelijk dat het realiseren van zo'n project niet altijd van een leien dakje gaat. Een voorbeeld van een probleem dat zich in de praktijk voordeed, betreft het beton dat is gemaakt van gemalen puin ('granulaat') zodat er geen grind voor nodig is. Afhankelijk van het soort puin verschillende diverse por ties beton sterk van kleur, wat de opdrachtgever niet accepteerde. Ze hadden nog zo gehoopt na een serie nederlagen eindelijk eens te winnen, maar de basketballers van de Mareis moesten ook zondag hun meerdere erkennen in de te genstander. Dat was ditmaal BVE 2 uit Enkhuizen, dat pas laat in de wedstrijd definitief afstand nam. Eindstand: 43-36. De Mareis hadden net als vorige week een onvolledige selectie tot hun beschikking Met zes aanvallers en slechts twee verdedigers - Chris Schlepers en Erik Venneker - was de balans in het team bovendien flink verstoord. Noodgedwongen werden aanvallend ingestelde spelers in de verdediging opgesteld. Desondanks begonnen de Texelaars veelbelovend aan de wedstrijd. Bin nen enkele minuten liepen ze uit naar een 10-4 voorsprong. Daarna zakte het spel echter als een kaartenhuis ineen. Aanvallen werden onzorgvul dig opgebouwd, waardoor veel bal verlies werd geleden, de afstand- schutters konden de basket van de tegenpartij niet vinden en de verde diging had te veel overtredingen no dig om BVE af te stoppen. Toch wis ten de Mareis de achterstand lang te beperken tot slechts dne punten. Pas tegen het einde van de tweede helft werd het verschil groter. De afstands schoten van BVE werden doeltreffen der en de verdedigers van de Mareis raakten aan hun limiet wat betreft de overtredingen die ze mochten ma ken, waardoor ze niet meer voluit konden spelen. De eerder wegens hevige sneeuw val uitgestelde nieuwjaarsrit van de MAB kende zaterdagavond ver rassende uitslagen. Ingrid Hennink (in de B-klasse) en Joop Veltkamp (C-klasse) waren uitstekend op dreef in deze zogenoemde oriëntatierit en verzamelden de minste strafpunten. Rob Bakker en Anne de Vries, die de tocht hadden uitgezet, hadden er een pittige maar met al moeilijke opdracht van gemaakt. Na de start bij de firma Schoenmaker op het Wezenland in Den Burg moesten de zeventien deel nemers richting Oudeschild. Na een rondje over de haven en door de nieuwbouw in de Commandeursingel ging het terug naar Den Burg. waar de eerste tijdcontrole stond. Daarna leidde de tocht de puzzelende auto mobilisten weer terug naar Oude schild, waar de prijzen werden uitge reikt in café De Kombuis In de B-klasse verzamelde Ingrid Hennink 62 strafpunten. tien minder dan Dirk en Henriëtte Slik, die beslag legden op de tweede plaats. Theo Kuip liep tegen 83 strafpunten op en werd derde. In de C-klasse was Joop Veltkamp de beste met 94 straf punten. Twee werd Adn Hutjes (122 strafpunten). terwijl Dirk van Liere met 160 strafpunten de derde prijs vero-' verde.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5