Alle partners akkoord met centrale hulppost Flora geen passende locatie juttersexpositie Meineedverdachte krijgt hartinfarct in politiecel Cjrom Twartrjexeh in het harL, Restant doelvliegtuig aangespoeld bij paal 9 Visie Groen Links op museumbeleid Zoon:4Arrestatie was onnodig' - t Amateurtje Politiechef Jack Heerlien verlaat Texel Bromfietser met kaakfractuur aVeerhaven m Mijn oma en ik TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER I Voorstelling I GroenLmks OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11556 DINSDAG 20 FEBRUARI 2001 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon-0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1.80. abonnementsprijs 63.- per half jaar. Het Gewest, de politie, de ambu lancedienst en zorgverzekeraar Unlvé hebben ingestemd met de bouw van een gezamenlijk onderkomen en de financiële offers die daarvoor moeten worden gebracht. De gemeente is de vijfde participant. Er moet nog wel een verdeelsleutel worden gevonden zodat de partners elk naar evenredig heid bijdragen in de kosten van de bouw en het gebruik. Ook de inrich ting van de 'kazerne' zal aan de hand van een plan van eisen nader moe ten worden ingevuld, waarbij de ver schillende wensen op elkaar moeten worden afgestemd. 'Een enorm kar wei, maar ook een mooie uitdaging', zegt Jongeneel. 'Er zal nog heel wat water door het Marsdiep moeten stromen voor het complex er staat, maar het begin is er. ledereen is er van overtuigd dat het plan praktisch en financieel haalbaar is.' In het grote, kazerne-achtige gebouw met garages en kantoren moeten de brandweer, politie, ambulancedienst en GGD onderdak krijgen. De post moet vlakbij de Pontweg verrijzen, tussen de Keesomlaan en de Gasthuisstraat. De bundeling van krachten in eén gebouw biedt vol gens de gemeente 'synergievoorde- len'- door samenwerking in eikaars nabijheid zal de hulpverlening effi ciënter en kwalitatief beter worden. De diensten kunnen elkaar versterken en in geval van grote calamiteiten wordt de coördinatie van de verschil lende taken gemakkelijker Verder moet de nabijheid van de Pontweg de uitruktijd van met name de brand weer en de ambulance verkorten. Daarentegen bestaat er kritiek op de locatie, omdat er in Den Burg-West Jack Heerlien, sinds eind 1998 chef van de politie op Texel, keert per f maart de lokale hermandad de rug toe. Heerlien gaat leiding geven aan het Interregionale Fraudeteam (IRFT) in Alkmaar, dat zich bezighoudt met onderzoek naar fraude in onder meer de bancaire wereld. Het onderzoeks gebied strekt zich uit van de Kop van Noord-Holland tot de Zaanstreek. Als opvolger voor Heerlien op Texel cir culeert de naam van de op Texel woonachtige J. Pluimert, die nu nog werkzaam is in Den Helder. een suunuwunueiuur wom oe vieugeis van net ooeivliegtuig. ten van de uiteinden ontbreekt. (foto Hmrry de Graaf) Musea moeten passen in hun om geving. Dat vindt GroenLinks, dat vooruitlopend op het advies van het college haar eigen visie op het museumbeleid naar buiten brengt. De jutters van Flora hoeven niet te rekenen op de medewerking van GL. Een juttersmuseum past vol gens de partij niet in het agrarische buitengebied, geeft extra ver- keersdruk en is daarom onge wenst. I Hoe kan het museumaanbod vorm worden gegeven, zodat het een rede- I lijk overzicht geeft van hetgeen spe- I cifiek Texels is, op een manier dat ze B ook allemaal genoeg bezoek krijgen I om in redelijke mate rond te komen? I Een eenvoudige vraag, maar het ant- I woord is een stuk moeilijker. De stu- I die die LAGroup in opdracht van de I gemeenteraad verrichte omschrijft I GL als een 'marktverkenning' waarin I de economische haalbaarheid van uitbreiding van musea wordt geana- I lyseerd. Maar er is volgens GL geen I beeld geschetst op welke manier kan K worden ingespeeld op huidige en I toekomstige ontwikkelingen. I GL dicht scenario 4 'De Groeibriljant', I waarin de juttersmusea in De I Cocksdorp als toeristische attractie I onder één dak gaan, flinke kansen toe. In die variant passen drie grote musea: EcoMare, het Maritiem en Juttersmusea. dat zich concentreert zich op het VOC-verleden en onder- waterarcheologie, en een nieuw his torisch museum, waarin de Oudheid kamer en het Agrarisch Museum opgaan. Rommelig GL plaatst hierbij een paar kantte keningen: 'Een concentratie van het wat rommelig overkomende Agra risch en Wagenmuseum, sociaal maatschappelijke elementen en de Georgische opstand komt wat gefor ceerd over. En dan is het nog maar de vraag of de vrijwilligers er iets voor voelen. Want 'niemand zich lijkt af te vragen of degenen die het werk er doen, daar ook voor voelen Het lijkt op het aanwijzen van vrijwilligers.' Verder vraagt GL zich af of de collec ties van de musea alleen tot Texel beperkt moeten blijven. Immers: EcoMare vertelt het verhaal van de Wadden en het MJM-museum be geeft zich ook wel eens over het Marsdiep. GL zoekt in het rapport van LAGroup vergeefs naar 'planologi sche criteria' die de geopperde locatie voor de juttersattractie in De Cocksdorp rechtvaardigen. GL meent dat er geen enkel verband hoort te bestaan tussen het kunnen realiseren van een museum en de vraag of dit museum voor subsidie in aanmerking komt. 'ledereen moet vrij zijn om een verzameling aan anderen te mogen tonen. Als er op wat voor manier dan ook een bijdrage wordt gevraagd om de collectie in stand te houden, uit te breiden of om geïnves teerde tijd te investeren, dan hebben we daar geen moeite mee. In een land waar vrij ondernemerschap wordt gepredikt, horen we hiervoor geen belemmeringen op te werpen.' Maar als het gaat om een verzame ling bij iemand aan huis, is volgens GL geen sprake van een museum en is een bestemmingswijziging niet aan de orde. Uiteraard dienen de verza melaars, wanneer die een collectie wil tonen, te voldoen aan de veiligheids eisen. 'Het betreft plichten, waaruit geen rechten voortvloeien.' Inpasbaar Voor een museum is volgens GL al leen plaats als dit past en inpasbaar is in de omgeving. Dus een agrarisch museum in een agrarische omgeving. Mits er geen overmatig vlagvertoon en reclame is en het geen verkeersproblemen geeft of versto- Lees verder pagina 5 Het afgelopen weekend spoelde even ten zuiden van paal 9 het res tant van een onbemand doel vliegtuig aan, een zogenaamde drone. Het toestel werd sinds dins dag vermist, toen het tijdens een oefening van het Falga schiet centrum bij Den Helder in zee stortte en ondanks langdurig zoe ken niet werd teruggevonden. Wat zondagmiddag door een strand- wandelaar werd gevonden, waren de vleugels met een spanwijdte van bijna vier meter. Aan de hand van het logo van de luchtmacht en de op schriften 'KL 100' en 'target' was de herkomst makkelijk af te leiden. De vleugels waren gekreukt en vertoon den een diepe bres. alsof ze met hoge snelheid een hard voorwerp hadden geramd. De vinder stelde zondagavond zelf luitenant-kolonel J. Fiege van het luchtdoelartillerie- schietkamp op de hoogte. Die was blij met de vondst omdat het nu mis schien mogelijk is de oorzaak van de crash vast te stellen. Nog mooier zou het zijn als ook nog de romp met de motor wordt gevonden. De vleugels werden gisterochtend door Ab Witte van de gemeente Texel van het strand gehaald en naar Sieb Zijlstra in Den Burg gebracht. Daar werden ze even later afgehaald door twee officieren van "het schietkamp. Moge lijk gaan ze na onderzoek terug naar Texel om een plaatsje te krijgen in het luchtvaartmuseum op het vliegveld. Daar staat sinds oktober vorig jaar al een complete drone, een geschenk van het schietkamp, wat te maken heeft met het feit dat het vliegveld Texel jaren lang de basis was van luchtvaart ten behoeve van oefenin gen met luchtdoelartillerie. De schietcentra Botgat en Falga voe ren jaarlijks enkele honderden vluch ten uit met onbemande doel- vliegtuigen voor de kust bij Den Helder. Na afloop van de oefeningen wordt de motor uitgeschakeld en laat men het toestelletje aan een para chute terugkeren naar de grond. En kele keren per jaar gaat er iets mis en komt het in het water terecht. Het bergen gebeurt met een gereed liggende boot. Hoe groot de schade is hangt af van de snelheid en de hoek waarmee de drone op het wa teroppervlak komt. Dinsdag viel het allesbehalve mee. Het doelvliegtuig werd volledig vernield, wat een verliespost van omstreeks 100.000,- betekent. De 71-jarige vader van de verdachte handelaar in illegaal gekopieerde CD's en CD-roms is vrijdagochtend in een Alkmaarse politiecel getroffen door een hartinfarct. De Texelaar trad de dag ervoor op als getuige in de strafzaak tegen zijn zoon, een 37-jarige Cocksdorper, en werd tijdens de zitting gearresteerd op verdenking van meineed. Ook de echtgenote van de beklaagde werd in voorlopige hechte nis genomen. 'Zeer ongebruikelijk. Ik kan er geen goede verklaring voor verzinnen', aldus de advocaat van de ver meende meineed-plegers. De voorlopige hechtenis van de vrouw is niet verlengd. Zij is zaterdag vrijgelaten. Haar schoonvader ligt in het ziekenhuis en hoeft evenmin terug te keren naar de cel zodra hij weer is opgeknapt. van een bollenteler die tulpen plant, enkele /aren geleden te zien in het Agrarisch en Wagenmuseum. Volgens kan het museum in De Waal de naam in de praktijk onvoldoende waarmaken. De vader en echtgenote van de ver dachte hadden zich vrijwillig gemeld als getuige omdat zij dachten hem daarmee te ontlasten. Zij stelden dat de inspecteurs van auteursrechten organisatie Buma-Stemra, die in sep tember 1998 het huis van De Cocksdorper binnenvielen, spullen uit ongeopende kasten hadden ge haald en meegenomen. Zij waren op dat moment met bevoegd om huis zoeking te doen en daarom mocht het in beslaggenomen materiaal niet als bewijs dienen, zo betoogde advo caat J. van Haren De betrokken in specteurs verklaarden echter dat er geen huiszoeking was verricht, maar dat alleen 'speurend was rondgeke ken.' Daarop werden de twee getui gen in opdracht van officier van jus titie mèvrouw C. Zweers in de rechtszaal gearresteerd op verden king van meineed. Zij werden in voor lopige hechtenis genomen en inge sloten op het Alkmaarse politiebureau. De volgende ochtend kreeg de vader - die lijdt aan suiker ziekte - een hartinfarct en werd hij naar het plaatselijke ziekenhuis ge bracht. Gisteren ondeiging hij een kijkoperatie. De advocaat van de twee getuigen, J. Dallmga, noemt de arrestatie 'zeer ongebruikelijk'. 'Ik kan me wel voor stellen dat je de verdachten mee neemt naar het bureau om een pro ces-verbaal op te maken en daarna weer laat gaan. maar niet dat je ze drie dagen in voorlopige hechtenis neemt. Dat doe je alleen als er sprake is van vluchtgevaar en als je denkt dat de rechter hun een gevangenisstraf op zal leggen. Dat was hier duidelijk niet het geval.' Ook zijn confrère Van Haren vindt de actie van het Open baar Ministerie overdreven. Tegen over De Telegraaf verklaarde hij 'Er bestond geen vluchtgevaar De vader is suiker- en hartpatiënt en moet bo vendien voor zijn gehandicapte vrouw zorgen. Ik heb nog gewezen op zijn slechte conditie, maar dat mocht niet baten.' Navraag leert dat de man géén hartpatiënt is, maar wel lijdt aan diabetes. 'Hij heeft wel eer der geklaagd over pijn op de borst, maar er zijn geen hartafwijkingen geconstateerd', aldus de zoon en verdachte in de hoofdzaak. 'Maar een 71-jarige man met suikerziekte gaat toch met op de vlucht? Ik denk dat de officier van justitie haar macht wilde tonen en haar zaak tegen mi| kracht wilde bijzetten door mijn vader en mijn vrouw in een kwaad daglicht te stellen Persvoorlichter Lievaart van het Alkmaarse parket spreekt van een 'ongelukkige samenloop van om standigheden' maar ontkent dat het om een uitzonderlijke actie gaat. 'Het is eerder een standaardprocedure. Het komt regelmatig voor dat ver dachten van meineed in de rechts zaal worden gearresteerd en meege nomen voor verhoor. Het kan in het belang van het onderzoek zijn om ze langer vast te houden en iedere dag opnieuw te verhoren. Soms worden de verdachten zelfs voorgeleid en wordt de voorlopige hechtenis na dne dagen met dezelfde periode ver lengd Daar is niets ongebruikelijks aan.' Lievaart noemt meineed 'een zeer ernstig delict'. 'Het is zelfs een misdrijf waarop een gevangenisstraf van maximaal zes jaar staat. Getui gen staan onder ede en móeten de waarheid zeggen. Als de rechter niet van hun verklaringen opaan kan, komt de rechtsorde in gevaar. Dan functioneert het rechtssysteem met meerHet proces-verbaal gaat naar Lees verder pagina 5 Een 20-jarige bromfietser uit Ooster end raakte in de nacht van zaterdag op zondag gewond toen hij in de Waalderstraat in Den Burg met zijn bromfiets tegen een paaltje reed. De man liep daarbij een kaakfractuur op. Hij werd overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. Omdat wordt vermoed dat hij onder invloed van alcohol reed. is een bloedproef genomen. Laboratorium onderzoek zal moeten uitwijzen of hij inderdaad de norm overtrad. 'Niet te geloven. Wat gaat het slecht vanavond. We kunnen beter koffie gaan drinken!' Een week voor de uit voering van de Waalder toneel vereniging 't Amateurtje gaat het re peteren moeizaam en dat is zwak uitgedrukt. Er moet nog heel wat worden geschaafd voordat de klucht 'Deze vrouw...is uw man!' vlot en ge loofwaardig over het voetlicht komt. Pagina 2 Rijkswaterstaat komt waarschijnlijk in juli met een antwoord op de vraag of de verplaatsing van de veerhaven van Den Helder naar de terrein ten oos ten van de marinehaven vóór 2015 een haalbare optie is of niet. Pagina 3 'Ik geloof met in mensen die absoluut gelijk hebben. Vijf jaar terug waren er ook mensen die zo dachten en vijf jaar daarvoor ook. Aan iedere waar heid of leugen zit ook een andere kant.' Gevleugelde woorden van Eric Hercules, schrijver, beeldend kunste naar, bedenker van televisieseries en maker van het beeldverhaal Mi/n oma en ik. waarvoor Texelaars Rita de Wit en Jimmy Kossen model staan. Pagina 4 (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkri jgbaar op Spinbaan (v Alle betrokken partners hebben hun jawoord gegeven aan het realiseren van één centrale post voor alle hulpdiensten. Burgemeester Joke Geldorp kon de raadscommissie vergadering Bestuur en Organisatie gisteren nog net voor middernacht besluiten met deze mededeling, die de raads leden als muziek in de oren klonk.'s Middags had project coördinator en brandweercommandant Dick Jongeneel de laatste handtekening onder de beginselverklaring binnen gesleept. De ondertekening wordt binnenkort nog eens feestelijk overgedaan. tevens een woonwijk is gepland. De gillende sirenes zouden de rust ver storen en de zich voortspoedende auto's een gevaar voor de verkeersveiligheid opleveren. Van provinciezijde kwam de aantekening dat de post niet centraal genoeg ge legen is, waardoor ambulances met name de noordkop van het eiland niet binnen de voorgeschreven vijftien minuten kunnen bereiken.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1