Ordemaatregelen De Koog krijgen raadsbreed bijval Politiek worstelt met paardenschuurtjes Cjrom ^mrL- Jexels in het karL, Volkstuinders steken handen uit de mouwen Trap (WD): Texelse cafés niet brandveilig Hoe denken Texelaars over lokale democratie? bruna Brandweerhuisje in steeg afbreken Rechtdoor gereden Leefbaarheid VOC-interesse VAKANTIE Dr. van den Bent en Dr. Haasdijk GESLOTEN KLAVER wmmmm—mm MAKELAARDIJ TAXATIES FINANCIERINGEN ONTEIGENINGEN Klaver Makelaardij B.V. T E X E LS E^COU RANT Qnder de pomp Schulpengat pas later in de vaart Een cirkel van paardenschuurtjes op de landerijen rond de dorpen is een schrikbeeld waarop de ge meenteraad niet zit te wachten. Maar aan de andere kant willen politici iets doen ter wille van de paardenbezitters. Een pasklaar antwoord op dit dilemma kon de raadscommissie Ruimte en Wonen dinsdagavond niet bedenken. In afwachting van verdere informatie geeft de raad voorlopig nog geen groen licht voor de onderkomens. Dat er behoefte is aan kleine schuur tjes waarin paarden kunnen schuilen of waarin hooi kan worden opgesla gen, lijdt geen twijfel. Hoewel ze ver boden zijn, zijn her en der op het ei land al van deze optrekjes neergezet. Soms zelfs meerdere bij elkaar, onder andere in het kwetsbare Hogeberg- gebied. In een enkel geval is de ge meente hier tegen opgetreden en is de bouw halverwege gestaakt. Re den voor het college om een regeling voor te stellen, op basis waarvan paardenbezitters per kadastraal nummer maximaal twee hokjes mo gen bouwen. 'Die schuurtjes her en der bedreigen het cultuurlandschap', protesteerde Arthur Oosterbaan (GroenLinks). Hans Roeper (PvdA) voorzag een wildgroei op de lande rijen rond Den Burg. 'Want particulie ren zetten hun paard met ergens ach ter in de polder. Die huren liever dichtbij hun dorp een stukje land.' Volgens Roeper zijn de meeste paar den goed bestand tegen de kou. 'De stalletjes dienen niet ter gerief van het paard, maar om er spullen in op te slaan.' De optrekjes die er nu al staan, vond Roeper qua uitstraling geen aanwinst voor het landschap. 'Ze zijn gemaakt van vier palen en een deur. Dit lijkt me meer iets voor een archi tect. Die zou een standaardontwerp kunnen maken, dat bijvoorbeeld bij de Gamma te koop is. Het zou demontabel zijn en makkelijk te ver plaatsen.' De suggestie nam niet weg dat ook Roeper zijn reserves houdt. Lees verder pagina 5 Welke mogelijkheden zijn er om de lokale democratie te verbeteren? Om op die vraag een antwoord te krijgen, wendt de politiek zich rechtstreeks tot de Texelaars. Vol gende week vrijdag krijgen de Texelse huishoudens een enquête thuisbezorgd waarin een oordeel wordt gevraagd over het functio neren van de lokale democratie. De antwoorden worden gepresen teerd op vrijdagavond 20 april, tij dens het Festival van de Lokale Democratie in Question Plaza. Er gaat nogal wat veranderen in de lokale politiek. Er ligt een wetsvoor stel klaar waarin wordt voorgesteld dat wethouders geen deel meer uit maken van de raad en ook van bui ten de raad kunnen worden aange trokken. Dat heeft ook gevolgen voor de werkwijze van de raad, de raads commissies en het college van b en w. Bedoeling van de Commissie Elzinga, de bedenker van het wets voorstel, is om burgers meer bij de politiek te betrekken. Om meer over het oordeel van de Texelaars over de lokale democratie aan de weet te komen, heeft het Instituut voor Pu bliek en Politiek - een landelijke in stelling voor maatschappelijke en politieke participatie - in opdracht van de gemeente een vragenlijst op gesteld. De meningen die uit deze volksraadpleging naar voren komen, willen de politieke partijen gebruiken bij de samenstelling van hun kandidatenlijsten voor de verkiezin gen in maart 2002. Het betreft onder meer vragen over het functioneren van de raadsleden, het college van b Columnist Harry hield vorige week tij dens de promotieavond van de VW in Question Plaza een praatje over het belang van het toerisme voor de leef baarheid op Texel. De spreker kreeg er nogal wat reacties op, zowel in stemmende als afkeurende. Veel mensen vonden dat het verhaal in de krant moest. Daarom een iets ver korte versie in de rubriek 'Langs de weg'. Pagina 7 Vibeke Roeper, geboren Texelse en nu woonachtig in Haarlem, koestert een mateloze interesse voor het ver leden van de VOC. Niet zo gek dat de Stichting VOC Texel 2002 haar be noemde tot projectcoördinator van de viering van 400 jaar VOC en Oudeschild. Pagina 5 en w, over welke kwaliteiten kandi daat-raadsleden horen te beschikken en het functioneren van politieke par tijen Verder willen de politici weten wat de Texelaars de beste manier vin den om hen bij de politiek te betrek ken, hoe ze denken over het functio neren van de dorpscommissies, de raad, de raadscommissies en andere bestuurlijke zaken. De vragenlijsten kunnen worden ingeleverd bij het gemeentehuis en bij de dorps commissies. De vragenlijst, die ge heel anoniem wordt ingevuld, kan ook worden ingevuld via de website www.texel.nl. Wie er geen heeft ont vangen, kan zich tot de dorps commissies of de gemeente wenden. Advertentie In verband met zijn praktijk en apotheek van van 28 februari tot en met 16 maart Waarneming: t/m 3 maart: alle Texelse huisartsen. 14 t/m 16 maart dr. Van Dijk/ De Grave en dr. Vos. (Gelieve tijdig uw medicijnen te laten bijvullen). (Advertentie) MAKELAARDIJ BV Dé agrarische makelaar Voor verdere inlichtingen kunt u contact opnemen met: Vijverweg 2 - 1733 AS Nieuwe Niedorp CK3 Tel./fax 0226-414008/414009 nvm.aog (Advertentie) Qna 'Zman.-Jnrtli ia btt ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun je mee lezen en schrijven! NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11557 VRIJDAG 23 FEBRUARI 2001 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. - Politiechef Jack Heerlien gaat het eiland verlaten. - Ik hoorde dat hij voor het inter regionale fraudeteam gaat wer ken. - Oh, dan zien we hem hier nog wel eens terug. Het voorjaar lijkt nog ver weg, leden van Volkstuindersvereniging Den Burg staken ter voorbereiding van het nieuwe groeiseizoen deze week al vast de handen uit de mouwen. Met de kruiwagen, de vork en vooral veel spierkracht verspreiden de tuinders met de grootste zorgvuldigheid twin tig kubieke meter mest over hun volkstuinen 'Over de Pontweg', zoals hun kwekerijen op de hoek Pontweg- Westerweg zijn gedoopt. Ter evenaring van de groeikracht van hun tuinen aan de Hollewal, die ze we gens de uitbreiding van Den Burg moesten verlaten, kan de grond wel een extraatje gebruiken. (Foto G&nnj Timmarman) De raadscommissie Bestuur en Organisatie ziet geen heil in het collegevoorstel om een openbaar toilet te huisves ten in het voormalige brandweerhuisje in de steeg tussen de Dorpsstraat en de taxistandplaats. In tegendeel: de commissieleden willen het gebouw afbreken en zo de door gang verbreden. Gecombineerd met een betere verlichting zou de doorsteek de gebruikers een veiliger gevoel moe ten geven en de afvoer van uitgaanspubliek richting de standplaats stimuleren. Voor het overige ging de raads commissie akkoord met de openbare-orde-maatregelen die het college voor De Koog in petto heeft. Een snelle afvoer van het Koger uitgaanspubliek na sluitingstijd blijft een bron van zorg. De stappers ko men nog steeds massaal tegelijker tijd op straat en de taxi's kunnen de vraag dan met meer aan. Mensen gaan zwerven door het dorp en ver oorzaken tot ergernis van omwonen den veel lawaai. De inzet van de borrelbus was de afgelopen zomer wederom een succes en zal worden gecontinueerd, maar de bus alleen biedt onvoldoende soelaas. De horecaondernemers hebben op nieuw aangedrongen op verruiming van de openingstijden zodat het pu bliek de etablissementen geleidelijk en meer verspreid zal verlaten waar door de taxi's de vraag wél aankun nen, maar de politiek zoekt het voor lopig in andere maatregelen. Eén daarvan is het bevorderen van het gebruik van de toch wat geïso leerd gelegen taxistandplaats. Een betere verlichting van de passage naast de Spar was al door b en w Voorgesteld en bovenaan het priori teitenlijstje gezet en wordt nog dit jaar jSLiitgevoerd. Met die keuze was de Raadscommissie Bestuur en Organi satie het deze week hardgrondig eens. Ook de Koger dorpscommissie Sinds de drama's in Enschede en Volendam staat de handhaving en controle van de (brandveilig heidsvoorschriften hoog op de ■politieke agenda. Volgens burge meester Joke Geldorp zullen de eindrapporten van de onderzoeks commissies gevolgen hebben voor alle Nederlandse gemeenten. Het wordt volgens WD-raadslid Martin Trap ook hoog tijd dat op Texel de controle van horeca-etablisse- menten serieus ter hand wordt genomen. vlinister Korthals van Justitie heeft leze week vooruitlopend op de rap- jorten van de commissies Alders en tosting laten weten dat hij overweegt avertreding van de brandveiligheids- egels strafbaar te stellen. Caféhou- lers die de gebruiksvergunning aan lun laars lappen kunnen dan door iet Openbaar Ministerie worden ver- rolgd. Nu riskeren zij alleen gemeen- elijke sancties als dwangsommen, ntrekking van vergunningen en slut- ing van het etablissement en zijn zij >as strafbaar indien er door hun schuld slachtoffers vallen, l/olgens raadslid Martin Trap (WD) is gaf daaraan bij monde van inspreker Frits Agter haar goedkeuring, In na volging van Agter verwierp de com missie echter unaniem het voorne men om in de steeg een openbaar toilet te realiseren in het voormalige brandweerhuisje. Dat zou juist moe ten worden afgebroken om de door gang te verbreden. De PvdA sugge reerde om dan ook de transfor matorkastjes van het elektriciteits bedrijf te verwijderen. Burgemeester Geldorp beloofde het advies in het college aan de orde te stellen en zich te beraden op een betere locatie voor het toilet, dat in tegenstelling tot de plaspyramides ook voor dames toe gankelijk moet zijn. Bij de taxistandplaats zelf komen meer telefoons te staan. De cellen van de Parnassiastraat zullen daartoe worden verplaatst. Namens taxi bedrijf Van de Wetering zei Bart de Vries dat die weinig functioneel zijn omdat het tijdens topdrukte geen zin heeft een taxi te bellen. Die keren dan toch al automatisch naar de stand plaats terug. Maar voor de algehele uitstraling zouden de telefoons wel een verbetering zijn, net als de wacht- hokjes en bankjes die vorig jaar zijn neergezet. Dat ook het aangren- die kans op Texel verre van denkbeel dig. 'Onze bezorgdheid dateert al van voor de ramp in Volendam. Je houdt je hart vast als er bijvoorbeeld ti|dens Ouwe Sunderklaas paniek uitbreekt in de Texelse cafés. Als er bij de voor deur iets gebeurt, kun je geen kant op.' Deze opmerking kwam hem tij dens de vergadering van de raads commissie Bestuur en Organisatie op een aanvaring met burgemeester Geldorp te staan, maar Trap hield voet bij stuk. 'Een groot deel van de Texelse horecagelegenheden is niet brandveilig.' De controle op naleving van de regels heeft lange tijd op een laag pitje ge staan, maar zal volgens brandweer commandant Dick Jongeneel worden geïntensiveerd. 'De relatie met de horeca is goed. Men is bereid de vei ligheid te verhogen en doet zelf on derzoek naar de noodzaak en haalbaarheid van sprinklerinstallaties. Toch zullen we nooit een tien halen, want we hebben nu eenmaal vooral te maken met bestaande bebou wing.' zende, braakliggende terrein tegen over slager lepe de Boer door ge deeltelijke verharding en beplanting wordt verfraaid, vonden alle aanwe zigen een pluspunt. Alle kleine beetjes helpen, maar deze verbeteringen zullen er niet toe leiden dat alle discogangers na drieën net jes in de rij op de standplaats zullen wachten op een taxi. Een deel van het publiek zal zowel aan de noord- als de zuidzijde van de Dorpsstraat uit zwermen, de taxi's tegemoet blijven lopen.en de weg blokkeren. Het ver wijt van de gemeente dat taxichauf feurs niet alleen bij de standplaats maar ook op 'verboden' plekken mensen oppikten, was De Vries in het verkeerde keelgat geschoten. 'U wilt toch met dat wij die mensen over rijden?' Volgens de taxi-ondernemer ligt hier een taak voor politie en dorpswacht: die moeten de mensen opvangen voordat zij de Dorpsstraat verlaten en naar de standplaats ver wijzen. Maar ook als dat niet af doende zou zijn, is het volgens De Lees verder pagina 5 Drie dagen later dan gepland kan Teso weer beschikken over de Schulpengat. Het vlaggenschip was voor onderhoud in dok geweest, maar dinsdag bleken twee van de vier koppelingen die de elektromotoren en de voortstuwende Void Schneider- propellors met elkaar verbinden niet goed te functioneren. De technische dienst van Teso, ondersteund door specialisten van de fabrikant, hebben de afgelopen dagen gebruikt om het probleem te verhelpen. Woordvoer der Jan Bloem liet gisteren weten dat het schip naar verwachting vanoch tend om 9.00 uur weer zou kunnen worden ingezet. Eerst nog als reserveboot, maar na de nodige tests tegen het eind van de dag 'gewoon' weer als dienstboot. Teso verwachtte geen wachttijden. Tegen 18.00 uur gisteravond werd een Texelse automobilist vrij ernstig gewond, toen hij met zijn wagen van de Zaandammerdijk tuimelde. De man kwam van de Hoofdweg en reed in de bocht door onduidelijke oorzaak recht door, waardoor hij de berm in schoot en minstens één keer over de kop sloeg. De wagen bleef steken terwijl de onfortuinlijke bestuurder er half uit hing. Poli tie, brandweer en ambulance wa ren snel ter plaatse. Het slachtof fer werd afgevoerd met onder meer nekletsel. De ernst van zijn toestand was gisteravond nog onduidelijk, maar hij was in elk geval aanspreekbaar. De foto toont de auto terwijl deze door een politieman wordt geïnspec teerd. (Foto Harry da Graal)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1