Hoe lepelaars baat hebben bij Texelse waterzuivering Jan pakte z'n stemvork en hup, daar gingen we Geschiedenis De Veen gaat drie eeuwen terug Experimentele kwekerij watervlooien bij Everstekoog t TEXELSE COURANT' Tienjarig A'Capabel op Waalder koffieconcert CineNova op Texel RWZI Effluent water lepelaars Burgerdijkje en Meyertebos tijdelijk dicht Sportvissen TV-reclame DINSDAG 27 FEBRUARI 2001 Hendrik Beens van Uitwaterende Sluizen inspecteert de proefopstelling achter waterzuivenng Everstekoog, die is bedoeld om te onderzoeken onder welke omstandigheden watervlooien het beste gedijen. Op de achtergrond graaft kraanmachinist Jos Barhorst een sloot. (foto Gerard r-mmemw) Eten en gegeten worden. Dat is de gedachte achter een proef opstelling achter waterzuivering Everstekoog, waaraan mede werkers van Uitwaterende Sluizen, onderzoekers van TNO en aannemer Tatenhove BV momenteel werken. Het principe is als volgt: watervlooien leven van de slib in het afvalwater (effluent). De watervlooien worden op hun beurt opgegeten door stekel baarzen, die weer als voedsel dienen voor lepelaars. Het mes snijdt aan meerdere kanten, want de watervlooien halen slib en schadelijke bacteriën uit het water. Als de proef slaagt, wordt volgend jaar bij de waterzuivenng van De Cocksdorp een groot moeras aangelegd. Het land hiervoor heeft US inmiddels in be zit. 'Als dit werkt, dan slaan we een he leboel vliegen in een klap', voorspelt Hendrik Beens van US, die de tech nische leiding heeft over het ambiti euze project, dat zich in alle stilte achter de bosjes van de water zuivering voltrekt. Een grote compu ter midden in het veld staat in verbin ding met een ingewikkeld systeem van pompen, leidingen, slangen, bak ken en sloten waarin de proef zich moet uitrekken. Water uit de zuive ring, zogeheten effluent dat nog niet door het biologische (heliofieten)filter van sloten met riet en lisdodden is gegaan, wordt in dit systeem ge pompt. 'Het hele experiment vindt plaats onder volledig gecontroleerde omstandigheden.' Beens: 'Een jaar of tien geleden be proefde US hier het eerste biologi sche filter om water biologisch na te zuiveren. Het vergt hoge kosten om het slib uit het effluent te halen. Bo vendien bevat het residu een darm bacterie die schadelijk is voor mens en dier. Die wilden we eruit filteren. Zo ontstond het plan voor een biologi sche nazuivering. Dat gebeurde in een proefsloot, waarbij het water dooreen stelsel van riet en lisdodden stroomde. Deze planten halen de fos faten uit het water en houden het slib vast. Het bleek een uitstekende voe dingsbodem voor de waterplanten en het water was na afloop schoon en weer rijk aan zuurstof. De proef was geslaagd. Project Met als gevolg dat US een veel gro ter heliofietenfilter aanlegde, dat be staat uit zes sloten van 75 meter lang. Alvorens het water er in wordt ge pompt, stroomt het eerst door een bak waarin het slib naar beneden zakt. Van hieruit komt het water in de zijsloten, die door stuwen op een bepaald niveau worden gehouden, zodat elke sloot een bepaalde hoe veelheid water krijgt. In het moeras bezinkt het slib en tieren riet en lisdodden welig. Slib en de schade lijke bacteriën verdwijnen uit het wa ter en het zuurstofgehalte gaat met sprongen omhoog, van hooguit 0,8 milligram zuurstof per liter, waarin geen vis kan leven, naar 20 milligram. Beens: 'Alleen stroomt het zuivere water nog de verkeerde kant op, via- via rechtstreeks de Waddenzee in. In een droge tijd is dat toch zonde van al dat kostbare water. In samenwer king met waterschap Hollands Kroon is toen het project Everstekoog be dacht, waarbij het water via allerlei dammen, sloten en stuwen in zuide lijke richting stroomt. Dit project ver keert in een vergevorderd stadium, maar is, voor zover ik heb begrepen, nog niet helemaal klaar.' Watervlooien 'Bij bestudering van de biologische nazuivering merkten we dat zich rond de uitstroom van de zuivering grote hoeveelheden watervlooien ophou den. Bij de uitstroom van de buis waardoor het effluent in het bassin komt Is sprake is van een ophoping van watervlooien, omdat dat de enige plek in het water is waar zuurstof voorkomt. Watervlooien voeden zich inderdaad met slib, zo heeft US in samenwerking met TNO aange toond Als we dat proces nu eens konden verbeteren, dan zou er een mooie voedingsbodem ontstaan voor stekelbaarsjes die in het voorjaar via de vistrap bij het gemaal van De Cocksdorp in de Eierlandse sloten terechtkomen. Want voor zoveel stekelbaarsjes zijn er nu eigenlijk met genoeg watervlooien. Het mes snijdt aan twee kanten. Watervlooien zuive ren het water en vormen een voedingsbron voor stekelbaarsjes, die op hun beurt weer prooi zijn voor de lepelaars Gecontroleerd Om te kijken welk soort watervlooien het best gedijt in het effluent, maak ten we vorig jaar een proefopstelling. Een soort dat hier al voorkomt, Daphnia, bleek inderdaad van dit slib te eten, heel veel zelfs. Met deze ken nis. werd besloten een grotere proef opstelling te maken. In kleine bakken wordt met andere soorten water vlooien geëxperimenteerd, waaron der een aantal gekweekte die gebiedsvreemd zijn. Op wat groter schaal gaan we in vier sloten van één meter diep onderzoek doen naar de watervlooien. Eén en ander gebeurt op volledig gecontroleerde wijze, met behulp van besturing door een com puter. Het is de bedoeling dat het water in zes dagen door zo'n sloot stroomt, waarbij wordt gekeken bij welke stroomsnelheid de water vlooien het beste gedijen. Als de proef slaagt, dan is het de bedoeling dat een soortgelijk moer- rassysteem, maar dan op grote schaal, wordt aangelegd bij de water zuivering van De Cocksdorp. Daar worden dan watervlooien gekweekt, die op hun beurt weer als prooi die nen voor de stekelbaarzen die bij het gemaal de polder binnen komen en zich naar verwachting te goed doen aan de gekweekte watervlooien. De visjes zullen ongetwijfeld de aan dacht trekken van lepelaars en an dere vogels, die zich met grote regel maat nabij de zuivering zullen ophouden. Ten behoeve van de stekelbaars zal het slotenstelstel na- Twee jaar geleden ontstond het idee om in het Waalder kerkje een serie koffieconcerten te starten. Met bij voorkeur (semi-) professio nele of goede amateur-muzikanten voor wie de liefde voor de muziek en het plezier van optreden be langrijker is dan een hoog honora rium. Zondag 4 maart is luidt vo caal ensemble A'Capabel in het karakteristieke kerkje het tienjarig jubileum in. 'We hebben in De Waal een prachtig- kerkje met een bijzondere architec tuur en een goede akoestiek: wat zouden we dat goed kunnen gebrui ken voor concerten. Het past uitste kend in ons streven de kwaliteiten die ons dorp en zijn bewoners bieden uit te buiten.' Aan het woord is Rob Lutke Schipholt, voorzitter van de Dorpscommissie van De Waal en muziekliefhebber. 'Koffieconcerten op zondagmiddag met na afloop een kopje koffie, thee of desgewenst iets pittigers in het dorpshuis De Wiele waal Zo bied je mensen de gelegen- langrijker is dan een hoog hono rarium. Lida Wels: 'We hebben in eer ste instantie gezocht naar musici uit onze vriendenkringen in den lande. Zo hadden we een optreden van Quintessens, een semi-professioneel ensemble waarin éen van ons zingt, een blokfluitensemble uit Groningen en - omdat we dat iets nieuws von den - een groep die Klezmermuziek bracht. We proberen kwaliteit naar De Waal te halen en plezierige, laagdrempelige concerten te bieden. In het programma zit veel afwisseling: zo hebben wij voor volgend jaar een mannenkwartet gecontracteerd, een Renaissance-groep {luit, gamba, blokfluit, zang) en een zangeres die samen met een Chileense gitarist een Zuid-Amerikaans programma ver zorgt. Het komende concert op 4 maart wordt ingevuld door de Texelse close harmony groep A'Capabel en het seizoen wordt afgesloten met een concert door de bekende, virtuose Groningse sopraan Marjan van der Heiden, die begeleid wordt door Jelte Hulzebos op het clavecimbel. Om de koorleden kunnen aardig noten lezsj en pakken de muziek snel op. wordt tijdens de repetitie hard i serieus gewerkt. Ik probeer steei grenzen te verleggen, dat kan ooll want de kwaliteit is flink toegenomei) in het begin konden de tenoren t voorbeeld een toon van vijf tellen nil aanhouden zonder vals te worden, r{ is dat geen enkel probleem meer.' k koor bestaat inmiddels uit 14 basse) baritons en tenoren. Jaap Kreel 'Voor ons is zingen belangrijk. Je zsf wel ensembles die rond barbershopmuziek hele shows ojï voeren, maar daar zijn wij na een aal zeiend begin van afgestapt.' c Allen zijn het erover eens dat vc f vrouwen in ACapabel geen plaats al 'Mooi of lelijk, het maakt niet uit. hebben een keer een uitzonder-Ij gemaakt voor een kerstconcert Den Burg. Toen hebben we een aa-S tal vrouwen gevraagd om met orjj een gezamenlijk programma te vef zorgen. Dat optreden in de katholiet kerk was trouwens wel een hoogt! punt.' Naast optredens op Texel vei bij De Cocksdorp iets ondieper zi|n en een groter oppervlakte hebben dan het filter bij Everstekoog. In to taal zal het moeras een paar hectare beslaan, land dat al in eigendom is van US Het project geeft aan dat het hoogheemraadschap haar verant woordelijkheid ais kwaliteits beheerder van het water breed invult. Beens 'Zo'n proefopstelling kost natuurlijk een paar centen, maar als het resultaat is dat de zuivering ten goede komt aan de lepelaars, dan lijkt me dat van grote waarde George Wintermans. bedenker van de vishevelpassage, is gematigd en thousiast over het plan van onder zoeker Ruud Kampf vanUS. 'Het maken van moerassen is tegenwoor dig een hot item. Het kan werken, mits het plan bij de zuivering van De Cocksdorp wordt uitgevoerd en het moeras op de goede manier wordt ingericht. Dus met zoals bij Everstek oog met recht-toe-recht-aan sloten, maar een gevarieerd ecosysteem. Met slootjes waarin lepelaars de stekelbaarsjes tegen de kant kunnen drijven, eilandjes en plassen waarin de aalscholvers naar vis kunnen dui ken. De oudere stekelbaarsjes zullen wel in de buurt van de watervlooien blijven, maar de jongen zullen via de Roggesloot terugzwemmen naar zee, om het volgend jaar weer terug te komen en in het zoete binnenwater kuit te schieten.' Met ingang van deze week hebben abonnees van Kabeltex de mogelijk heid zich te abonneren op CineNova. Deze zender biedt 24 uur per dag doorlopend kwaliteitsfilms die wor den uitgezonden zonder onderbre king of reclame. Het complete pro gramma van CineNova is beschikbaar via www.cinenova.tv. ze zondag 4 maart geven in het kerkje (Foto Gerard Tim Leden van het tienjarige vocaal ensemble A'Capabel repeteren voor het koffieconcert dat z De Waal. heid elkaar te ontmoeten, na te pra ten en na te genieten van hetgeen er wordt geboden. Een drietal muziek liefhebbers uit De Waal hebben het idee verder opgepakt en samen heb ben we het uitgewerkt.' 'Dat de concerten aanslaan is inmid dels ruimschoots bewezen', consta teert Margaret Elzinga, één van de organisatoren. 'We begonnen met zo'n 40 concertgangers en dit jaar komen er vaak meer dan 100 men sen, onder wie veel Waalders. De in tieme sfeer die het kerkje oproept draagt daar zeker aan bij.' 'De con certen leven echt onder de Waalder bevolking. Het bevordert het saam horigheidsgevoel', vult Wim Luijken aan. 'Wij richten ons vooral op vocale muziek, maar voorzover de ruimte het toelaat huren wij zo nu en dan ook instrumentalisten in. Wij hadden in november een pianotrio van studen ten van het Haags Conservatorium. Het was een heel gedoe, dat gesjouw met die concertvleugel die uit De Lindeboom moest komen, maar we hadden die twee dagen rugpijn er wel voor over', verklaart Elzinga. Liefde voor muziek Voor de concertserie worden bij voor keur (semi-) professionele of goede amateur-muzikanten naar Texel ge haald voor wie de liefde voor de mu ziek en het plezier van optreden be- serie feestelijk af te sluiten is er na afloop naast de bekende koffie en thee in het dorpshufs een Engels tee- achtig gebeuren, verzorgd door vrij willigers uit De Waal.' A'Capabel Het mannen vocaal ensemble A'Capabel is in januari 1991 opge richt en viert dit jaar dus het 10-|arig jubileum. 'We hadden al een keer of vijf met een aantal vrienden uit het Mannenkoor opgetreden tijdens Ouwe Sunderklaas en kwamen zo op het idee met die groep zingend door te gaan: we wilden, naast het Mannenkoor, wel wat anders erbij', vertelt Jan Beerling, een van de man nen van het eerste uur. Jan Beijert werd gevraagd als muzikaal leider en zo ontstond A'Capabel. Jan Beijert: 'We begonnen met 'Good night ladies', een Amerikaanse hit uit de jaren '40 en langzamerhand hebben we ons steeds meer toegelegd op close harmony en barbershop mu ziek. Het repertoire komt eigenlijk van links en rechts naar je toe, als je er eenmaal mee bezig bent. Wat we zin gen korrlt voornamelijk uit Engeland en Amerika. Je ziet een duidelijke ontwikkeling in het koor: in het begin speelde of zong ik alle partijen op bandjes voor, die werden dan thuis ingestudeerd. Tegenwoordig is dat nog maar zelden nodig, de meeste zorgt A'Capabel ook regelmatig co| certen aan de overkant, zoals I Assen, Den Helder, Driebergen, (1 Terschelling. In juni doet het ensej ble mee aan het korenfestival I Monnikendam. 'We hebben onsj gen vervoer, de kotter van een onze leden, Piet van der Slikke, dat we 's nachts altijd terug naar hi kunnen. Al zingend. We barsten troj wens op andere plekken ook vi spontaan in zingen uit. Zo zaten een keer op een terras (de vrou' apart). Jan pakte z'n stemvork, hup, daar gingen we. Het terras bli vol', aldus Kreeft. 'We zijn eigenlijk allemaal wel ms muziek opgegroeid', vertelt Jé! Koorn, eveneens een van de oprid ters. 'We zijn stuk voor stuk echt muziekliefhebbers'. Jaap Kreeft: ga altijd blij naar de repetities. Al bar: ik van de pijn in m'n kop, als ik zirj is het zo over. Het is een erg ontspd nende bezigheid.' Zondag 4 maart luidt A'Capabel dj zijn 10-jarig jubileum feestelijk in. re concert begint om 12.00 uur in! kerk te De Waal. Het program wordt extra opgeluisterd door optreden van Gerhard Smeek (vii en Jan Beijert (gitaar). De toegai bedraagt 10,= (kinderen 5,=] clusief koffie/thee. Kaarten zijn vi krijgbaar bij de WV en aan de kei Lida Wei Voeding met actief-slib7 Effluent naar fjaphniü Z mm daphnia oogst Water vispassage of oppervlakte water Helofytenfilter om "vissenwater" te maken stekelbaarsjes kweek Schematisch weergave van de werking van het experiment bij de waterzuivering. Hoeve De Veen aan de Kadijksweg kent een lange geschiedenis. Al vóór 1688 bestond De Veen als boerderij, zo staat te lezen in het Boerderijen- boek van Reij, Van Empel en Hoorgerheide. Timmerman Velthoen (1648-1723) werkt in dat jaar voor de toenmalige eigenaar Willem Koopsen aan de schuur en de bedstee. Er lag een bosje bij dat 'Tonneke' werd ge noemd. In 1690 repareerde Velthoen de koestallen. Veel eigenaars en be woners passeerden in de loop van drie eeuwen de revue. Onder andere Baljuw van Oosthuijsen (1692 tot 1694), PieterTeunisz. de Boer, die er in 1769 overleed en Cornelisje Hassing-Wilkes, wier knecht er tot 1826 de zorg had over 240 schapen, twee paarden, zes koeien en vier schetters. In 1897 was Cornelis Roe per veehouder in het buurtschap De Veen. In de schuur stond een stier die voor een gulden dekgeld be schikbaar was. Jan Jansz. Roeper, in 1895 getrouwd met Willempje Jansd. Bruin, maakte van De Veen een fruitbedrijf en verbouwde de boerderij. Hij verkocht er vele jaren appels en stoofperen. In 1927 kreeg de boerderij elektriciteit, die door een benzinemotor van 18 pk werd opge wekt. De uit Lekkerkerk afkomstige Martinus Huisman betrok de boerde rij in 1959, waarna zoon Leen het fruitbedrijf voortzette. Afbeelding van boerderij De Veen, vernoemd naar het betreffende gebied, op een ansichtkaart van begin dertiger jaren. (Collectio Mnaden Slcopkerl Als gevolg van de werkzaamheden op de kruisingen Akenbuurt-Pontweg en Kogerstraat-Akenbuurt-Georgië- weg, nemen veel automobilisten de sluiproute over het Meyertebos en het Burgerdijkje. Bij tegemoetko mend verkeer wordt uitgeweken, waardoor de wegbermen ernstig te lijden hebben. De gemeente heeft daarom besloten deze route vanaf vandaag tot 6 april af te sluiten voor alle verkeer, met uitzondering van bestemmingsverkeer en fietsen. Vijf sportvissers - vier senioren en jeugdlid - namen zondag deel aam vierde wedstrijd inde wmterserie, d werd gehouden bij het Ankerpark Oudeschild. Onder winterse omsta digheden met sneeuw en zon vmgi de vissers twee visjes. De gelukkig: waren Rein Kuyper, die met een v van 21 cm de eerste plaats wist veroveren, en Nico Tessel, met ei vis van 17 cm. De volgende wedstfl is de eerste in de serie om het kar pioenschap 2001Deze wordt gev| op de dijk bij de asfaltmolen bij Outtp schild, aanvang 8.00 uur. Op initiatief van de WV wordt vanj tot en met 11 maart in de kunst-r cultuurblokjes van de STER-reclar I op televisie aandacht besteed ri evenementen op het eiland. In zevi I blokjes wordt reclame gemaakt vet het derde concert in de serie Muö' Complet, dat zondag 18 maart theater De Kiekendief wordt gehci den, en voor de manifestatie Kunst Zee, die op 31 maart en 1 april plaat vindt. De spotjes worden uitgezó den via Nederland 3, steeds voort' nieuws van 22.00 uur en via Ned?" land 1.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 4