Feest voor jutters Flora, MJM vist achter het net MKZ: Situatie op Texel is nóg niet alarmerend GRATIS Cjrocn Twartyjexeh 'in het harL, NOKIA 3310+ Rouwcentrum Roeper verrijst in hoog tempo Scheepsruim vol Texelse boomstammen Koolhof: straks alleen grijze vutters in raad? Zwevende politici zijn eruit: Enkele veehouders al wél in de knel 1Politiek nu al een zware taak' Bloedproef bij stierkalveren uit Frankrijk Qnder de pomp Derde fase Mars a Aanbouw raadhuis Vrijpartij Vervoersverbod parachutisten Texels weer op internet m Reuma DEBITEL DALUUR 80 TEXELSE^COURANT HORECA BEURSKRANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11563 VRIJDAG 16 MAART 2001 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 I telefax 0222 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets. tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. 3e jarenlange twist tussen de jutters van Flora, het Maritiem >n Jutters Museum in Oudeschild en de gemeente, is in het foordeel van de eersten beslecht. De voortdurend veran derende opvatting van het college is uiteindelijk gekristal- iseerd in een officiële erkenning van de tot dusver illegale inuseumactiviteiten aan de Pontweg. Een ruime raads- meerderheid staat achter dit besluit, 20 bleek woensdag avond tijdens een extra vergadering van de raads commissie Welzijn en Onderwijs. Alleen de PvdA-fractie en aadslid Gerard Weijers van Texels Belang vonden dat Flora licht moet wegens strijd met het bestemmingsplan. Grote verliezer is het MJM, dat alleen nog kan hopen op een forse ïnanciële compensatie. :én jutterij als toeristische attractie in Ie duinen bij De Cocksdorp, onder >eheer van de jutters van Flora, want lie kunnen zulke mooie verhalen ver ellen en daarmee voor 'authenticiteit' :orgen Het MJM moest zijn spullen lan hen afstaan. De locatie bij het itrand stond borg voor een intense jelevmg bij de toerist, meer dan een joerdeni in de polder. Dit advies van Je deskundigen van LAgroup wordt «et opgevolgd. Het bureau werd for- neel ingehuurd om een aanzet te even voor nieuw museumbeleid op Texel, maar het onderliggende motief 3m LAgroup voor ƒ25.000,- aan het werk te zetten was het doorbreken ■an de impasse in de langslepende jutterskwestie. Was er een markt voor wee jutterscollecties of zou die de poelmg voor beide te dun maken? DA-raadslid Anja van der Heide loncludeerde dat het rapport op die raag helaas geen antwoord geeft, iezien de algemene, door het col- ie ruim geformuleerde onderzoek- opdracht viel dat ook met te ver lachten. 'Wat kost het om Flora te legaliseren en ook de jutterij in Oude- ichild open te houden? We weten nu iog met wat ons boven het hoofd iangt', aldus de CDA-politica. lora krijgt een officiële ('maatschap- lelijke') museumbestemming. Het De veehouderij van Arco Eelman in polder Het Noorden behoort tot de 53 bedrijven in Nederland die na 24 januari vee uit Frankrijk hebben geïmporteerd. Het be treft 35 mestkalveren. Om te con troleren of de dieren zijn besmet met mond- en klauwzeer heeft veearts Ton Domhof, onder toe zicht van een vertegenwoordiger van de Rijksdienst voor Vee en Vlees (RW), gisteren bij alle die ren bloed afgetapt. Volgende week zal uit de test blijken of ze al dan niet besmet zijn. Tot die tijd is het bedrijf van Eelman geslo ten. De kans dat de kalveren, van het ras Blondes d'Anquitaine, daadwerkelijk zijn besmet is vol gens Eelman uiterst klein. Ze zijn afkomstig uit de Pyreneeën, ver van dat deel van Frankrijk waar de besmetting is geconstateerd. Zodra er inderdaad geen sprake van mkz blijkt te zijn, zal het be drijf weer worden vrijgegeven. - Die Kuiper en Van Tilburg kun nen maar beter een visserij- museum beginnen. - Hoezo? Ze vangen altijd bot. .college was verdeeld over verplaat sing naar De Cocksdorp, dus mogen de jutters in ieder geval voorlopig aan de Pontweg blijven, ook al was dat voor een enkel collegelid 'contre- coeur'. De fractie van GroenLinks kan daarmee alleen unaniem akkoord gaan, indien het museum aan de ach terkant via de Californiëweg wordt ontsloten, en het aanzicht vanaf de Pontweg niet wordt verstoord door uithangborden en dergelijke. Dat het geen 'etalage' mag worden, wilde wethouder Nel Eelman (CDA) wel toezeggen. Mede vanwege de verkeersveiligheid was al besloten dat de ingang aan de achterkant van de boerderij moet komen. De erken ning van Flora betekent niet automa tisch dat de jutters kunnen rekenen op subsidie. Het college voelt daar niets voor, maar Flora-voorvechter Martin Trap (WD) wilde die mogelijk heid openlaten. Net als LAgroup vinden college en een raadsmeerderheid dat het MJM zich meer moet richten op de mari tieme geschiedenis, de VOC, de Texelse Rede en onderwater- archeologie. De verdere toeristische ontwikkeling van de haven van Oude schild biedt daarvoor alle kansen. 'Die juttersspullen zijn museaal ge zien niet zo interessant. U zou het lef moeten hebben om uw bezoekers door te sturen naar Flora', sprak Jaap Vlaming (GroenLinks) tot de verte genwoordigers van het MJM. Maar b en w noch de raadsfracties wilden zover gaan dat het MJM zijn jutterscollectie moet afstoten. Uitein delijk behoort niet de politiek maar het museum te bepalen wat er wordt geëxposeerd, zo verwoordde Frans Visman (D66) de overheersende op vatting. Het MJM ziet de jutterij als een grote publiekstrekker en liet bij monde van Jan Kuiper weten er niet aan te denken die op te geven. Kui per en MJM-directeur Benno van Til burg hopen dat de erkenning van concurrent Flora gepaard zal gaan met een flinke verhoging van de jaar lijkse subsidie voor het Oudeschilder museum. De gemeente wil de raam- subsidies - in navolging van de bij dragen aan de welzijnsinstellingen - vervangen door budgetsubsidies: de gemeente neemt daarbij in over drachtelijke zin bepaalde 'producten' af tegen een af te spreken prijs. Het lijkt erop dat een budgetsubsidie voor de jutterij van het MJM er niet in zit. Hoeveel geld het MJM tegemoet kan zien om het museum een landelijke uitstraling te geven, blijft de vraag Er werden woensdag geen bedragen genoemd. Volgende maand wil Eelman met een financiële paragraaf in de raadscommissie terugkomen. LMT: college is 'om' Mede vanwege de enorme bedragen die ermee zijn gemoeid en het com pleet overhoop halen van de be- Lees verder pagina 5 Uitvaartcentrum Texel van de familie Maat heeft gisteren in kort geding bij de bestuursrechter in Alkmaar stopzetting gevraagd van de bouw van een nieuw uitvaartcentrum in Den Burg-West. Systeembouwers zetten deze week in twee dagen tijd de binnenmuren van bedrijf en dienst woning op hun plaats. Rechter M. Zijp wijst maandag 19 maart vonnis. Bij sommige bedrijven puilen de stallen uit, maar de alge hele situatie is op Texel nog niet alarmerend. Dit zeggen veearts Ton Domhof en voorzitter Jaap Hin van de Texelse afdeling van de WLTO naar aanleiding van het vervoersverbod voor vee, dat deze week uit vrees voor ver spreiding van mond- en klauwzeer (MKZ) is uitgebreid tot alle éénhoevigen. Naast schapen en geiten vallen nu ook runderen en varkens onder het verbod. Een vijftal bedrij ven, waar de lammertijd al volop bezig is, weet niet meer waar ze de dieren moet huisvesten. Bij Texels enige varkenshouder Wijtten is er voorlopig nog niets aan de hand. Drachtige ooien die op het koude, natte veld staan en die niet waren aangemeld voor het gecontroleerde transport van vorige week en stallen die overvol zijn geraakt door het lam meren, vormen de grootste proble men die door het vervoersverbod worden veroorzaakt. De dieren mo gen niet worden verplaatst naar de stal of drogere weilanden. 'Sommige veehouders hebben zich verkeken op de situatie en dachten dat de dieren pas aan het eind van de maand zou den gaan lammeren. Verder is bij vier a vijf boeren de toestand in de stal door het vroegtijdig lammeren pro blematisch, zelfs alarmarend te noe men', zegt WLTO-voorman Jaap Hin. De firma Heykra uit Ede, die de afge lopen maanden in de Dennen ruim 60.000 bomen heeft omgezaagd, verwerkt en verplaatst, heeft volgens Staatsbosbeheer goed werk gele verd. 'Ongeveer 70 procent van de onderbegroeung is blijven staan. Nu er meer licht doordringt kan dit snel uitgroeien', aldus woordvoerder Harry Scheur, die tevreden consta teert dat er ook is voldaan aan een andere eis: voltooiing van het werk vóór 15 maart, zodat de vogels on gestoord kunnen broeden en recreanten zo min mogelijk hinder ondervinden. Overigens zal die laat ste groep nog enige tijd last houden van diepe sporen. Het weer werkte met mee, waardoor er nogal wat is stuk gereden. 'Natuurlijk gaan we dat opknappen, maar daarvoor moeten de paden eerst opdrogen. Want als we nu aan de gang gaan, doen we meer kwaad dan goed.' Het zogeheten zaaghout, stammen van vier meter en langer, wordt per vrachtauto van het eiland afgevoerd. Kortere stukken werden donderdag in het ruim van binnenvaartschip 'Ac tief' geladen, om elders in het land te worden gebruikt voor het maken van profielen, kisten, papier of vezels. In totaal betrof het een vracht van 700 ton. (Foto Goron1 Timmerman) Hin verwacht dat de problemen in de komende weken kunnen verergeren en enkele tientallen veehouders zul len treffen, omdat de lammertijd na vandaag pas goed op gang komt. Voor de boeren die de problemen met meer aankunnen, is een telefoon nummer opengesteld bij de regionale hoofdkantoren van LTO-Nederland. Voor Texel is dat 023-5162360. 'De WLTO inventariseert de probleem gevallen en speelt ze door naar de Rijkskeuringsdienst voor Vee en Vlees (RW). De Rijksdienst beoor deelt of de situatie urgent genoeg is voor een ontheffing op het vervoersverbod. Indien dat het geval is, wordt de veehouder nog dezelfde dag teruggebeld. Waarschijnlijk zal het vervoer naar stal of slachthuis dan onder auspiciën van de RW plaatsvinden.' Hin ontraadt de vee houders met klem om op eigen houtje te handelen, zelfs als het ver plaatsen van een dier niet meer in houdt dan het oversteken van de weg. 'Er wordt streng gecontroleerd op naleving.' Sinds de meest gevreesde veeziekte in Noord-Frankrijk is geconstateerd, is het vervoersverbod in Nederland Lees verder pagina 5 'Wat is er mis mee dat b en w de raadscommissies voorzitten? Raadsleden hebben nu al een zware taak. Als die ook nog moe ten gaan voorzitten, dan kun je er geen gewone baan meer bij heb ben. Ik zou het betreuren als de raad straks alleen bestaat uit grijze vutters.' Een sombere vooruitblik van de zojuist zelf gepensioneerde Jan Koolhof (CDA), naar aanleiding van de plannen van de Commissie Elzinga. 'Het loopt toch perfect met de hui dige voorzitters. Waarom moet het systeem nu veranderen?', vroeg Koolhof zich af. 'Het raadslid maatschap vergt nu al veel tijd. Om vergaderingen te kunnen leiden, moet je veel kennis opdoen en daar voor is het nodig dat je je regelmatig in het raadhuis begeeft. Dat vergt nogal wat tijd. Terwijl er nauwelijks een financiële vergoeding tegenover staat. Je moet het voorzitterschap er maar even bij doen Ik denk dat po tentiële raadsleden uit het bedrijfsle- Nadat in 1995 de eerste steen voor de woningen in de derde fase van De Mars werd gelegd, nadert de nieuwe wijk aan de oostkant van Den Burg zijn voltooiing. In totaal bouwde Vis sers Bouw- en Timmerbedrijf in op dracht van MO Project 120 huizen. Pagina 2 'Toen de raad besloot dat er een cen trale publieksbalie moest komen, hadden we rekening moeten houden met het kostenplaatje. Nu worden we geconfronteerd met de slepende besluiteloosheid rond het gemeente huis. Als we nog langer aarzelen gaat dat ten koste van de kwaliteit.' Arthur Oosterbaan (GroenLinks) behoorde tot de ruime meerderheid van de raad die dinsdag groen licht gaf voor de servicebalie en de tijdelijke aanbouw. Pagina 5 Een groep van 150 Engelse parachu tisten zou rond 5 mei naar Texel ko men voor een cursus parachute springen Deze week kwam er echter een opvallend afbericht voor onge veer de helft van de parachutisten bij het paracentrum binnen. De groep, die voornamelijk uit militairen bestaat, kreeg van de Britse autoriteiten een vervoersverbod wegens mond- en klauwzeer. Een reden die ook mee zou spelen is de inzet van militairen bij eventuele calamiteiten. De para chutisten worden tot nader order vastgehouden op de kazerne, en ook de Dakota die mee zou worden ge nomen blijft aan de grond. Het besluit is genomen om de Texelse onderne mers duidelijkheid te verschaffen, en met af te wachten tot de ziekte wel licht onder controle is. Op de website www.texel.net is het mogelijk het Texelse weer online te bekijken via een webcam. Omdat het landelijke weerbericht vaak niet klopt met het weer op de waddeneilanden, besloten de ver schillende WV's op elk eiland een webcam te plaatsen, en zo een ei gen Waddenweerbericht te maken. Op het dak van hotel Opduin is de eerste webcam met uitzicht op de Noordzee geplaatst, zo meldt de VW. De bedoeling is om op elk eiland der gelijke apparaten te plaatsen. Op de VW Texel-site is een knop met het weer aangebracht. Deze link staat in verbinding met de pagina van de Texelse weerman Ed de Bruijn. Voor lopig gaat het om een proef en zal de techniek de komende tijd nog verbe terd worden. Daarna zal er ook een camera in Oudeschild, met uitzicht over de Waddenzee, worden ge plaatst. De vogeltrek is een afvalrace, op de aankomst van de zwarte ruiter zetten ze in'Finland de klok gelijk en de Kaapsteedse krombek vliegt 26 000 kilometer en 500 uur voor één vnj- partij. Het staat allemaal te lezen in 'Op de vleugels van de wind', een boek over wadvogels van bioloog Theuriis Piersma en fotograaf Jan van de Kam. Pagina 7 'Als je te veel doet dan je eigenlijk kan, word je altijd gestraft.' Marianne van der Vis heeft al 30 jaar reumatoïde artntis, één van de meest voorkomende vormen van reuma. De ziekte begon toen zij 37 was. 'Ik moest wennen aan de pijn.' Inmid dels heeft Van der Vis tal van opera ties ondergaan en gebruikt zij ver schillende soorten medicijnen. Volgende week organiseert zij samen met vijf anderen de Texelse collecte ten bate van het Reumafonds. Pagina 7 (Advert entiej KUK OP PAGINA 10 :UL-P (Advertentie) ven zullen zeggen: bekijk het maar.' De dinsdagavond benoemde voorzit ter van de raadscommissie Bestuur en Organisatie Dick Drijver (Texels Belang) beschikt inderdaad over een grijzende haardos. 'Ik stond ook niet te trappelen om het systeem te ver anderen. maar doe dit bij wijze van proef, al Is die weliswaar niet vrijblij vend. Maar feit is dat de belangstel ling voor de politiek, ook de lokale, zienderogen terugloopt. Om daar iets aan te doen moet je een experiment met uit de weg gaan Burgemeester Geldorp, tot vorige maand commissievoorzitter: 'Door deze ver andering wordt de positie van de raad versterkt.' Of de staatkundige veran dering na de verkiezingen definitief wordt ingevoerd is overigens nog onzeker, want het is nog maar de vraag of de wetgeving op tijd klaar is. Geldorp sprak de hoop uit in de toe komst geen raad tegenover zich te vinden die alleen uit grijze vutters bestaat. 'Voor mi| part hebben ze oranje of blauwe krullen.' </tm> ?mrrL jixrli la btt hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: a drogisterij I OIO parfumerie Mets NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1