Cjroen TwarL-Jexeh in het L Natuurstroom voor 213 huishoudens Boeren blij met versoepeling vervoersverbod Strenge controles op brandveiligheid horeca Landkaarten met waterschade tóch gewild Nationale top loopt hard op Molengat Snelheidscontrole Drankrijder 20 jaar Texelpop Familieconcert Esperanto TEX ELSE^COURANT SUPER DE BOER Discotheken eerst aan de beurt Geldorps eigen melding niet afgehandeld OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11564 DINSDAG 20 MAART 2001 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar De gemeente gaat horecabedrij ven de komende tijd intensief con troleren op naleving van de regels op gebied van brandpreventie. Als eerste komen de discotheken aan de beurt, die vóór 1 april aan een eerste inspectie worden onderwor pen. Hierna zijn de overige horecabedrijven aan de beurt. Uit controles bij de drie grootste dis co's is gebleken dat de Jelleboog en Question Plaza aan de eisen voldoen. Bij de Metro is dat nog niet het geval. De eigenaar heeft vier weken de tijd om de gewenste voorzieningen te treffen. De waarde die het college hecht aan de brandveiligheid in uitgaans gelegenheden is dermate groot, dat andere zaken ervoor naar achteren zullen worden geschoven. De hoge prioriteit heeft alles te maken met de ramp in Volendam, al vertelde burge meester Geldorp de leden van de raadscommissie Bestuur en Organi satie erbij dat de aanpak een vervolg is op de controles die vorig jaar al zijn gehouden. Onlangs constateerde WD'er Martin Trap dat het slecht is gesteld met de brandveiligheid in de cafés. Horecabedrijven waarbij na een eer ste inspectie tekortkomingen zijn aangetoond, krijgen de gelegenheid om die in orde te maken. Dat moet zijn gebeurd vóór een tweede, aan gekondigde controle plaatsvindt. Maar we zullen ook op een tijdstip komen dat we niet tevoren meldden', waarschuwde de burgemeester. Hier- oor zullen ambtenaren in de nach telijke uren op pad gaan, omdat het in de bedrijven dan op zijn drukst is en men vlugger geneigd is iets voor Het bovenste autodek van TESO-veerboot de Molengat vormt zaterdag de locatie van een bijzondere hardloop wedstrijd. De Nederlandse sprinttop, met atleten als Sven Ootjers, Marcel van Westen en Harvey Bijnaar, doet een aan val op de indoorrecords 50 me ter sprint en 50 meter horden. Oud-staatssecretaris van Sport en Tweede Kamerlid Erica Terpstra lost om 12.30 uur het startschot voor de eer ste serie. De wedstrijd is één van de acti viteiten die Atletiekvereniging Texel organiseert om sponsor geld bi/een te brengen voor de realisatie van de nieuwe kunststofatletiekbaan. Er is een comité van aanbeveling gefor meerd waarin behalve top sporters als Robin Korving, Ingrid van Lubek en Arco de Graaf ook prominenten als Erica Terpstra zitting hebben. Het evenement is aangemeld voor de wedstrijdkalender van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie en wordt gehouden op een volwaardige kunstofatletiekbaan. die - uiteraard - slechts tijdelijk het bovendek van de Molengat zal sieren. Deze wordt geleverd door de firma Intercodam en is van dezelfde soort als de baan die in het sportpark Den Burg- Zuid zal worden gelegd. Het aan boord kri/gen van de matten be looft nog een hele klus te worden. Bedoeling is nu om dat met een kraan (e doen. Om het officiële karakter te vergroten en de wed strijd zo aantrekkelijk te maken voor de topsprmters, wordt te vens gewerkt met een officiële elektronische tijdwaarneming. 01 de boot vaart of in de haven kgt, is nog niet zeker 'We hopen dat we de wedstrijd op zee kun nen houden. Dat maakt het alle maal wel héél bijzonder. Maar daarover zijn we nog in onder handeling met TESO. Het is ook afhankelijk van de aandacht die de landelijke media voor het eve nement hebben', vertelt Jacco Dros namens de organisatie, die tevens laat weten dat toeschou wers van harte welkom zijn. de vluchtdeur te zetten, aldus de gemeente. Disco's Discotheken Jelleboog, Question Plaza en Metro kregen afgelopen donderdag en vrijdag als eersten bezoek van gemeentelijke inspec teurs. Net als bij toekomstige contro les werd niet alleen gelet op brand veiligheid, maar ook of het bedrijf voldoet aan de milieu- en drank- en horecawetgeving. In Question Plaza is volgens de gemeente alles 'perfect in orde' en ook de Jelleboog maakt volgens de controleurs een 'ver zorgde indruk', al moeten in beide bedrijven binnen twee weken enkele noodverlichtingen worden vervangen en enkele andere maatregelen wor den getroffen. Knelpunt in de Jelleboog zou de naar binnen draaiende buitendeur kunnen vor men, maar die voldoet aan de ver gunning, waardoor de gemeente op dit punt thans geen verandering kan afdwingen. Maar het lijkt b en w wel verstandig hierover met de eigenaar een gesprek aan te gaan. Bij de Me tro gaan de tekortkomingen verder. De toegangspui moet worden aange past, de brandslanghaspel ver nieuwd, op rook- en brandwerende deuren moeten drangers worden ge plaatst, de automatische schuifdeu ren moeten aangepast, de deur in de opslagruimte moet voorzien worden van een anti-paniekslot en andere maatregelen moeten getroffen. Het bedrijf heeft verder een nieuwe Gebruiks- en Drank- en Horecavergunning nodig. In verband met het doorvoeren van bouwkun dige veranderingen blijft de Koger disco voorlopig dicht. Als tijdig aan de voorwaarden kan voldaan, mag het bedrijf voor Pasen weer open. De politie gaat de komende tijd snelheidscontroles houden op de Redoute in Oudeschild. Door werk zaamheden aan de rotonde Aken- buurt nemen veel automobilisten van en naar de boot deze weg als sluip route. Met als gevolg dat er flink wordt doorgereden. 'De laatste tijd krijg ik daarover héél wat telefoon tjes', aldus burgemeester Geldorp, die aankondigde dat er snelheids- metingen worden gehouden. Ze zei er alleen niet bij wanneer. De drachtige ooien van veehouders Piet en Jan Willem Bakker werden vrijdag van de Doolhof naar de stal op Westergeest vervoerd. De politie hield toezicht en veearts Ton Dom- hof was namens de RW van de partij. Volgens WLTO-voorman Jaap Hin zijn op Texel alle drachtige ooien inmiddels naar binnen gebracht. (Foto Ban Bosch) 'Wij boeren voelen ons een stuk prettiger dan vorige week', reageert Jaap Hin van de WLTO-afdeling Texel op de versoepeling van het vervoersverbod voor evenhoevige die ren. Sinds gisteren mogen schapen, koeien en varkens weer van de boerderij naar het slachthuis worden vervoerd. Landbouwminister Laurens-Jan Brinkhorst besloot hiertoe nu gebleken is dat geen van de uit Frankrijk geïmporteerde dieren drager is van het mond- en klaüwzeervirus. Een hele opluchting voor de Texelse schapenhouders: de lammer- tijd is begonnen en zou onder het algehele vervoersverbod door de overvolle stallen op enkele tientallen bedrijven hebben geleid tot alarmerende toestanden. 'Er hoeven nu geen knellende situaties meer te ontstaan', zegt Hin. Vooral voor de grote bedrijven is de versoepeling van het verbod een uit komst. Zij kunnen een hele partij die ren naar het slachthuis laten transpor teren. 'Maar helaas is dat te duur voor de bedrijven met een kleine veesta pel. Het vervoer van enkele dieren is economisch gezien niet haalbaar', zegt Hin. Deze veehouders kunnen het transport niet zoals gebruikelijk met enkele collega's delen, want al leen zogenaamd 'één-op-één-ver voer' is toegestaan- een vrachtwagen mag van één bedrijf rechtstreeks naar de slachterij rijden en niet onderweg bij andere bedrijven langsgaan 'Ook voor de veehouders die nuchtere stierkalveren verhandelen blijven de problemen bestaan. Die verkopen meestal maar éen of enkele dieren tegelijk.' Deze agrariërs werden gis teren door het NOS-journaal van 'Veel mensen hebben iets gekocht waar ze blij mee zijn en wij hebben de zolder eens lekker kunnen opruimen én een heel mooi bedrag verdiend.' Kor Posthumus, directeur van de J.P. Strijbosschool, is erg tevreden met de ƒ7500,- die zaterdag tijdens de 'zolderverkoop' naar schatting is ver diend met de verkoop van oude schoolplaten, wandkaarten, lees- en lesboeken, atlassen, puzzels, stem pels en andere oude schoolspullen. De meest bijzondere artikelen uit de collectie werden te koop aangebo den tijdens een veiling. Het betrof voornamelijk platen en kaarten die waren gemaakt in 1934 en tientallen jaren lang op zolder en in een kast hadden gelegen. Een enorme tegen valler deed zich vorige maand voor, toen de spullen tijdelijk in de gang van het schoolgebouw aan de Oorsprongweg waren gelegd en bij een enorme regenbui het water om hoog kwam uit de putjes van de aan grenzende wc. Toen de overstroming werd ontdekt, had een groot deel van de kaarten en platen waarschijnlijk al een hele nacht in het water gelegen, waardoor ze in meer of mindere mate beschadigd raakten. Toch werd er zaterdag na een aarzelende start flink op geboden. Dat was vooral te dan ken aan enkele opkopers, die naar de overtuiging van Posthumus zelf han del drijven in oude schoolartikelen. Het 'topstuk', een metershoge kaart van Azië, bracht ƒ175,- op. Alleen een klein aantal platen haalde de bodemprijs niet en bleef in bezit van de school. Een deel wordt opnieuw opgeslagen, tot zich een volgende gelegenheid voordoet om geld voor de school te verdienen. Enkele oude en niet meer zo heel fraaie school boekjes die al eerder vruchteloos te koop zijn aangeboden, verdwijnen in de papiercontainer. Een antiquair in Alkmaar zal proberen de oude film- projector voor een mooie prijs te ver kopen. Enthousiast is Posthumus over de belangeloze inzet van veel mensen om de zolderverkoop te doen slagen. 'De veiling is grotendeels georgani seerd door Hans Oomkes, een buurt genoot die niet eens een kind bij ons op school heeft, maar het gewoon leuk vond om te doen. Een andere belangrijke vrijwilliger was Emmy Amens, van de ouderraad. Ook zij heeft erg veel tijd in deze dag ge stopt.' De opbrengst is bestemd voor de herinrichting van de school. Deze wordt de komende tijd verbouwd en gerenoveerd De leerlingen krijgen sinds vorige week les in appartementencomplex Avanti aan de Stuifweg. 13.00 uur blij gemaakt met een dooie mus. Het journaal meldde dat het vervoersverbod was opgeheven, maar moest die mededeling later herroepenAls deze week het resul taat van de tweede klinische test op de 53 'verdachte' Nederlandse be drijven - waaronder dat van Texelaar Arco Eelman - gunstig uitpakt, wordt het verbod naar verwachting hele maal ingetrokken. Voordat het zover is, zijn boeren die in de knel komen aangewezen op een ontheffing van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW). On der auspiciën van de RW en onder begeleiding van de politie en de veearts, hebben sinds vrijdag enkele noodtransporten op Texel plaatsge vonden. Het betrof voornamelijk drachtige ooien die van het natte, koude land naar de warme stal wer den gebracht. Lammeren die in de huidige omstandigheden in de wei worden geboren, is geen lang leven beschoren. Bovendien is het lastig werken voor de veearts indien zich complicaties voordoen. 'Geen licht, geen warm water, dan wordt een keizersnee wel heel erg moeilijk', zegt veearts Ton Domhof. Volgens Hin waren gisteren alle drachtige ooien naar binnen gebracht. 'Maandag ochtend was er nog maar één bedrijf dat ik daarvoor naar de WLTO heb moeten doorverwijzen.' Texelse boe ren kunnen het speciale nummer bel len dat de regionale landbouw organisatie heeft opengesteld: 023-5162360. Drachtige ooien naar binnen halen, dieren die hebben geworpen weer naar buiten sturen, schapen naar het slachthuis afvoeren en in het uiterste geval een noodtransport over de openbare weg: zo moeten de schapenboeren zich voorlopig zien te redden. De grote Texelse schapen houders kunnen weliswaar een vee wagen laten komen, maar kampen aan de andere kant weer met hun ei gen problemen. Zij kunnen het werk amper aan nu de landbouwscholen geen stagiaires meer leveren uit angst voor de verspreiding van het mond en klauwzeervirus - de leerlingen moeten zelfs voordat zij het school gebouw betreden door een ontsmet tend voetenbad. 'In deze drukke tijd maken de grote schapenbedrijven altijd handig gebruik van stagiaires. Die laten ze dan de gewone, regelma tig terugkerende klussen doen zoals het bijvoeren en dergelijke, zodat de boer en zijn personeel het aflammen voor hun rekening kunnen nemen. Maar nu moeten ze alles zelf doen', zegt Hin, die schat dat het om zo'n twintig bedrijven gaat. Voor de veetransporteurs is er door de versoepeling van het vervoersverbod na een rustige pe riode weer werk aan de winkel. Toch ligt de omzet door het één-op-één- voorschrift nog lang met op het oude Lees verder pagina 5 3.378 meldingen afgehandeld. Het betrof telefoontjes over het bren gen van nieuwe minicontainers en het legen van glasbakken tot het ontstoppen van straatkolken en vastzetten van losse stoeptegels. In ieder geval één melding, over twee defecte lantaarnpalen in Den Hoorn, is niet binnen de gestelde termijn afgehandeld. En laat die nu net zijn gedaan door burgemees ter Joke Geldorp zelf. In totaal zijn in de genoemde periode 18 interne klachten ingediend, onder andere over het niet tijdig afhandelen van brieven (1), het niet nakomen van afspraken (1), gedrag van ambtena ren en collegeleden (2), een product (1), behandeling, afhandeling mel ding, klacht (6), overige klachten (6) en spoed in verband met aansprake lijkheid (1). Degene die niet tevreden zijn over de afhandeling van hun (in terne) klacht, kunnen zich tot de ombudsfunctionaris wenden.Van de twee klachten die bij haar zijn inge diend, is er één om procedurele re denen met in behandeling genomen. De andere klacht is onderzocht, waarbij gebleken is dat de gemeente in deze kwestie goed heeft gehan deld. Op het Stappeland te De Koog werd in de nacht van zaterdag op zondag een 31 -jarige automobilist aangehou den die bij een ademanalyse de toe gestane norm meer dan 2,5 maal overschreed. Tegen de man werd proces-verbaal opgemaakt. Een regenachtige middag in het park luidde twintig jaar geleden het begin in van Texelpop. Nadien zouden Texelse bands vnjwel elk jaar voor het voetlicht treden. Het soms omstre den en altijd veelbesproken pop festival blijkt twee decennia na de start nog immer een enorme stimu lans voor Texelse popmuzikanten. Pagina 2 Wilde ezels, een olifant, kangoeroes, kakelende kippen trokken voorbij en kwamen muzikaal tot leven in het familieconcert dat zondag in De Kiekendief op De Krim werd gehou den, Pagina 2 Het Esperanto kent een rijke Texelse geschiedenis, maar afgemeten aan de opkomst voor de proefles die af gelopen weekend in De Schakel werd gegeven, blijft het bij die historische betekenis. Pagina 5 Veilingmeester Hans Oomkes slaagde er bij een flink aantal kavels in de prijs op te drijven. 213 Texelse huishoudens hebben zich tot nu toe aangemeld voor natuurstroom, de actie van Nuon. Dat werd gisterenavond medege deeld in een nagenoeg lege Question Plaza. Het energiebedrijf had op Texel, naast de 65 deelne mende bedrijven, 240 particuliere klanten voor de duurzame energie. De doelstelling is om daar 640 van te maken. 'Dat wordt de komende tijd alsnog geprobeerd', vertelde Linda Jansen, die namens Nuon sprak. Uit de lege zaal zou je een gebrek aan belangstelling kunnen concluderen, maar volgens wethouder Peter Bak ker (GroenLinks) duidde dit op een duidelijke informatiefolder van Nuon Hij legde in het kort uit wat er gaat gebeuren. 'Hier op Texel hebben we veel natuurlijke krachten. Van wind, zon en waterstroming vindt je ner gens anders meer dan op dit eiland. Die kracht moeten we combineren met de moderne technologie waar over Nuon beschikt. Zo kunnen we in onze energiebehoefte voorzien,Ook werd een vergelijking met scharrel eieren gemaakt. 'In het verleden bleek nogal eens dat je geen fwojoopnomm»!!) scharreleieren kocht, terwijl het wel op de doos stond. Dat is bij natuur stroom onmogelijk. Het wordt gega randeerd én jaarlijks gecontroleerd, alles staat in het jaarverslag van Nuon.' Daarnaast werd er verteld over de plannen die de gemeente en Nuon hebben. Zo worden er mogelijk vier windmolens in Oudeschild geplaatst die vijftien keer de capaciteit hebben van de molen die, overigens niet in gebruik, in 't Horntje staat. Bij de Hamster wordt bekeken of er een zogenaamde bio-vergisting kan wor den aangelegd, en op korte termijn zou er een machine, hangend aan twee drijvers, in zee kunnen worden geplaatst waarbij stroom wordt opge wekt met behulp van de krachtige stroming. Behoud van bepaalde za ken heeft Bakker hoog in het vaan del. 'De gemeente en Nuon streven naar landschapsbehoud, dat moet op Texel wel kunnen. Met vier wind molens van een bepaalde capaciteit kun je alle Texelse huishoudens van stroom voorzien.' Voor elke drie aanmeldingen voor natuurstroom plaatst Nuon één vier kante meter zonnepaneel op een verenigingsgebouw naar keuze. 'Hoe meer clubleden zich aanmelden voor natuurstroom, hoe meer de vereni ging daar baat bij heeft', legt Bakker uit. 'De club profiteert mee van de natuurstroom. De vereniging krijgt de duurzame energie, die uit de zonnepanelen op het dak wordt ge wonnen. Het kan veel geld schelen.' Tijdens de afsluitende vragenronde barstte er onder de weinige aanwe zigen een discussie los over de, al dan niet, onjuiste voorlichting van Nuon. Het energiebedrijf zou volgens enkelen informatie achterhouden, en louter op winst uit zijn. Voorlopig heeft de actie natuurstroom 213 le den opgeleverd. Jansen: 'Uit mijn hoofd zeg ik dat dat procentueel het hoogste aantal in een Nederlandse gemeente is.' (Advertentie) Qna XmrVjaHi I» bd kin. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. De servicebalie van de gemeente heeft van maart tot november 2000

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1