5 ïMiek estas beta, Bart estas dika kaj blonda Verlangen naar een diepe winterslaap Dpkomst Esperantocursus stuk minder dan vorig jaar Besmeurde schapen hebben aandacht politie Mond en klauwzeer Autoritje voor leerlingen Jozefschool .TEXELSE COURANT' 2-4 regeling te werken Wat ik zeggen wou. Flora-klucht lijkt Muziek Complet Wat ik zeggen wou... Euthanasie Collecte Wat ik zeggen wou... Donderdagavond Wat Uc zeggen wou. Texelaar Jeugdbrandweer gooit hoge ogen Bouw rouwcentrum mag doorgaan Geldorp voorzitter NH kustoverleg Windmolendebat maakt tongen los De Verrekieker in andere handen Slik vanger tt'Uaita DINSDAG 20 MAART 2001 Het Esperanto kent een rijke Texelse geschiedenis, maar afge- nieuwsgierigheid naar De Schakel leten aan de opkomst voor de proefles die afgelopen week- gekomen. 'Mijn tante en een neef ld in De Schakel werd gegeven, blijft het bij die historische sPraken het voor de oorlog en ik heb (,eken,s. Slechts drie Texelaars maakten de gang naar het ge- ?k'\b~ Haar Duwtje bij de hervormde kerk van Den Burg om te bezien of angst b|ijkt ongegrond, want het Es- cursus die hier in april van start gaat, iets voor hen is. 'Maar peranto is de simpelste taal die er j zijn er, en er hebben mensen gebeld dat ze wel interesse bestaat. Geen gedoe met naamvallen adden maar waren verhinderd', zo hield de Groningse Ans en onregelmatige werkwoorden Een akker van Esperanto Nederland de aanwezigen hoopvol voor. It hoop zit in deze bedachte taal letterlijk opgesloten. zelfstandig naamwoord eindigt op een o en een bijvoegelijk naamwoord op een a. Zonder uitzondering. Het meervoud is niet óf met een s óf met -en, maar je plakt er gewoon een j achter en klaar is Kees. Medecursist Hans doet 'witte melk in de zwarte koffie': blanka lacto in nigra kalo. Twee zwarte koffie? Du nigray kafoj. >t kan natuurlijk zijn dat al diegenen e de taal willen leren spreken dat niddels ook kunnen - vorig jaar I0|i aren er maar liefst zeventien xelaars op de kennismakingsles gekomen. Welllicht werkte het nare =er ook tegen: op de bomen aan de nnenburg waren affiches geplakt (om naar de gratis introductieles!') aar die enkeling die er langs kwam id wel wat beters te doen dan in de genachtige kou stil te houden om fe tekst te lezen. Of misschien is de er gewoon met (meer) rijp voor: peranto is net als de Volkerenbond typische product van het interbel- ^n, de tijd tussen de twee wereld- irlogen waarin idealisme en opti- isme hoogtij vierden. Zo is de taal Jiswaar al in 1887 door de Poolse d Zamenhof bedacht, maar werd it Texelse Esperantomonument aan DeZesin f935opgericht. Honderden ixelaars koesterden in die tijd onder bezielende aansporing van de broeders Johan en Gijs Duinker imen met miljoenen andere wereld- irgers de gedachte dat het spreken in een gemeenschappelijke taal tot n beter onderling begrip en daar- f mee tot vrede voor iedereen zou lei- Zelfs een wereld-, Korea-, Vietnam- er Golfoorlog later, is de ideologische ïjevlogenheid van de Esperantisten verre van geluwd, maar staat vooral het praktische gemak van één we- Idwijd gedeelde taal (naast de moe- irtaal) voorop. Boeken en andere jksten hoeven niet meer te worden rtaald, men kan overal op voet van ilijkheid met een ander spreken inder dat de één een taalkundige lorsprong heeft, reizen wordt een juk makkelijker evenals telefoneren, mailen en filmondertiteling, om Jaar eens iets te noemen. Gelijkheid is een belangrijk principe: vandaar (muro), de vloer Iplanko), de tafels (tabloi) en de stoelen (tornistroD be hangen met briefjes (paperof) De di recte en confronterende manier van lesgeven van Rogas, die geen woord Nederlands maar alleen Spaans en Esperanto spreekt, leidt tot veel hila riteit. 'Bart is dik en blond, dan wor den wij maar griza (grijs) Dirk!', scha tert Miek. Het oudere echtpaar heeft nog wat moeite met de uitspraak die vooral Latijnse invloeden heeft, maar na anderhalf uur hebben zij meer van een vreemde taal opgestoken dan bij een cursus Engels of Duits in pakweg vier sessies mogelijk zou zijn ge weest. 'Het is de logica van de een voud', verklaart Ans Bakker. Zij hoopt dat er zich tien mensen voor de cursus aanmelden, anders kan die niet doorgaan. 'Die groepsgrootte is nodig bij deze vorm van lesgeven. De cursisten moeten namelijk wel een beetje op elkaar kunnen reageren.' Wie meer informatie wil of zich al vast voor de Texelse cursus wil aanmel den, kan tot 23 maart bellen met Es peranto Nederland, tel. 050-5718842 (http://home.net.nl/-esperanto-ne- derlandOok de Texelse bibliotheek heeft cursus-'en leesboeken in het Esperanto. Besmeurde schapen in een nat wei land nabij Den Hoorn. De trieste aan blik was voor iemand die medelijden had met de dieren aanleiding de po litie in te seinen, die gistermorgen poolshoogte nam. Maar de betref fende agenten grepen niet in. Uit een gesprek met de eigenaar bleek dat het bijvoeren van de dieren, waardoor ze met hun hoeven de grond rond de trog vertrappen, in combinatie met de natte winter de hoofdoorzaak is van de modderpoel. Maar de politie con stateerde tevens dat ondanks de hevige neerslag er in het betreffende weiland nog voldoende droge plek ken voor de schapen waren. Miek en Dirk de Graaf luisteren naar Artillo Rogas die naar de dikke redacteur wijst. Foto Bart BoschI dat van iedere taal wel woorden zijn afgeleid. 'Als het op grammatica aankomt, dan ken ik wel naar huüs gaan', zegt Miek de Graaf. 'Ik spreek Texels en een beetje Nederlands, en daarmee houdt het wel op.' Samen met haar man is de bejaarde Texelse uit Mede door zijn eigen toedoen wordt de verslaggever van deze krant door de Argentijnse docent Artillo Rogas gebombardeerd tot een dikke blonde, unu blonda dika. Miek is klein en mooi: malgranda (=óngroot) en bela, en met een soort kauwgum worden de woorden aan onze tafel tjes geplakt. In korte tijd zijn de muur Bij deze feliciteer in de jutters van Flora van harte met een voor hen waarschijnlijk goede afloop van de discussie rond hun museum. Tegelij kertijd feliciteer ik de politici die hier voor verantwoordelijk zijn. Zij hebben hun kennis over het bestemmings plan Buitengebied vergeten te ge bruiken. De proef met de 2-4 regeling, waar bezoekers tijdens de rustige (aanden tot vier uur 's nachts het ifé in mogen, lijkt redelijk geslaagd, mvankelijk leidde de maatregel in weekend tot wat overlast, wellicht idat enkele bezoekers nog moes- ai ten wennen aan het extra uurtje en Cf daardoor boven hun theewater raak- irt ten. Maar na verloop van tijd deden in dat soort situaties zich niet meer voor, vc aldus burgemeester Geldorp, die op 7 mei met horeca overlegt of de proef .volgend jaar zal worden voortgezet, jpaarbij zal ook worden gesproken - óver de vraag of portiers wel over de rfWreiste papieren beschikken. Om dit te controleren zullen de uitsmijters r; het komende seizoen nu en dan hun j A pasje aan het bevoegd gezag moe- 3 - ten tonen. VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 2 bliek moeiteloos mee. Els Wennekendonk, fraai uitgedost als de hulpvaardige, maar ook strenge djinn, zorgde voor een verrassende aanvulling. Hun spel leidde de aan dacht met af van de muziek, waar het eigenlijk om begonnen was. De mu ziek was door inhoud en uitvoering nadrukkelijk aanwezig en onlosma kelijk met het geheel verbonden. Een pluim op de hoed van Comitas, die wederom bewezen heeft een talent vol componist én pianist te zijn. Ook na afloop van het concert hoef den de kinderen zich niet te vervelen. De Krim-medewerkers hadden er veel werk van gemaakt. Er stonden tal van hapjes klaar, in de vorm van dieren, zoals komkommerslangen, kikkererwtenballetjes en (vegetari sche) lijsterpastei naar het recept van Tos uit het bekende kinderboek 'Otje'. Daarnaast was er een kleur- wedstrijd en konden de kinderen ook zelf improviseren met hapjes klaar maken. Het valt de organisatie te prij zen dat dit soort kinderconcerten op Texel worden georganiseerd. Gezien de belangstelling en de reacties van het jonge publiek ('leuk', 'best wel lollig') voorzien zij zeker in een be hoefte. Ook voor het volgende sei zoen is in deze serie Muziek Complet een familieconcert opgenomen; er zal dan een kinderopera worden opge voerd. Het verdient wellicht overwe ging de kinderconcerten wat lengte betreft aan de doelgroep aan te pas sen; de opvoering van afgelopen zondag, hoe boeiend en kleurrijk ook, was voor veel kinderen wel een lange zit. Bncvcn ven lezer» Builen vcruinnmnklijUmJ vmn Je rrjectic Aan de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal Geachte dames en heren. Binnenkort wordt het wetsvoorstel 'Toetsing levensbeëindiging op ver zoek en hulp bij zelfdoding' door u behandeld. Ik vraag u om vóór dit voorstel te stemmen. Wanneer ik ongeneeslijk zien ben, wens ik dat mijn leven op een hu mane wijze beëindigd kan worden. Mijn arts en ik hebben wel eens over mijn wilsverklaring gesproken en hij heeft ook een kopie in zijn bureau. Maar ik weet dat hij nog steeds straf baar is als hij euthanasie verleent. Als deze wet er is, kan ik er opener met hem over praten. Dat zou bij mij veel onzekerheid wegnemen. Ik heb bewondering voor artsen die de moed hebben zorgvuldig euthana sie uit te voeren en te melden. Zij en hun ernstig zieke patiënten verdienen dat deze wet wordt aangenomen. Daarom, stemt u vóór de euthanasie wet. C. Wielenga, Den Burg. Onder het motto 'Geef gezondheid, geef leven' wordt in de week van 25 tot 31 maart de nationale collecte voor Simavi gehouden. Simavi is een ontwikkelingsorganisatie op het ge bied van de gezondheidszorg en houdt zich onder meer bezig met het opleiden van gezondheids medewerkers. het opstellen van inentingsprogramma's en het inrich ten van (mobiele) klinieken in landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Donderdagavond 15 maart. Alleen thuis, geen zin in voetbal, dus ik dacht een avondje uit in Den Burg - met een drankje, een hapje en een bezoek aan de bioscoop, waar op het moment de veel beschreven film Hannibal draait. Hoewel het alleen bezoeken van een restaurant niet al tijd even gezellig is, koos ik voor de Chinees. Altijd smakelijk en snel op tafel. Tegen zeven uur lopend naar de bioscoop. De deur zat op slot, de lichten brandden wel. Een vriende- ac'niveau. Bovendien is transport naar ae veemarkten nog steeds verboden. Duinen afgesloten Dmdat er een openbaar toegankelijk jandelpad loopt tussen het noorde en zuidelijke deel van de jierlandse Duinen en de ter plaatse pzende schapen van Frans Koorn erweid moeten worden, zal Staats- osbeheer vanaf morgen een deel an dit duingebied afsluiten. Door het immeren hebben de dieren te wel ig ruimte gekregen en daarom zal en deel van het koppel naar het Joordelijke terrein worden verplaatst, ladat de verweiding is voltooid, zal Jet wandelpad tussen vakantiepark jluftervallei en strandpaal 29 weer korden opengesteld. Het parallel lo- Jende ruiterpad blijft wel afgesloten. Je kans op verspreiding van het hond- en klauwzeervirus door ruiters groter doordat veel paarden op oerenbedrijven worden gestald. Het ostelijk gelegen fietspad van de Irimweg richting de vuurtoren wordt Jet door de maatregel getroffen en ■lijft gewoon open. ltaatsbosbeheer roept het publiek lp het risico op de verspreiding van fond- en klauwzeer zoveel mogelijk beperken. Het voeren en aanraken an de dieren wordt ontraden. Ruiters '°rdt gevraagd met uit rijden te gaan 'dien het erf van een ander moet 'orden gepasseerd. De organisatie eeft zelf de excursieroutes zodanig angepast dat begraasde gebieden 'orden gemeden Een ritje met de auto, een duik in een bad met vla of het antwoord op de vraag hoeveel kinderen er in een toi let passen. Michelle Pool en Lars Hoogenbosch uit groep acht van de Jozefschool zaten er gisteren niet mee. Ze waren door de Avro uitver koren om mee te doen aan het spel- programma Klasse!, waarvoor pre sentator Michaël van Buuren 22 weken lang naar een basisschool er gens in Nederland is gereisd. Daar bij nemen jongens en meisjes het te gen elkaar op. Nadat de leerlingen zondag symbolisch afscheid hadden genomen van juf Petronella Alkema, nam Van Buuren haar taak tijdelijk over. Wat daarna gebeurde tart zelfs de modernste onderwijsnormen. De twee leerlingen gingen tijdens een 'Vladip' kopje onder in de gele pud ding en van rijschoolhouder Ruud Wetsteen en instructeur Ed Ridder kreeg het tweetal een stoomcursus autorijden, waarna ze (onder bege leiding) op het schoolplein een ritje in de auto mochten maken. Het pro gramma had een feestelijk tintje, om dat het de laatste aflevering betrof. Klasse! wordt uitgezonden tijdens Z@ppeling op vrijdag 30 maart, aan vang 17.15 uur op Nederland 3 en herhaald op zaterdag 31 maart, om 8.50 uur. Respect heb ik voor de heren Weijers, Roeper en Modder die hun eerder ingenomen standpunt handhaafden. Zij respecteren in ieder geval wel het bestemmingsplan Buitengebied. Minder respect heb ik voor de heren van Groen Links, omdat zij Flora als museum willen handhaven, echter alleen als de mensen gebruik maken van de achterdeur. Een ongelooflijk sterk argument. Jammer dat deze klucht 45.000 gul den heeft gekost (Tex. Crt„ 18 augus tus 2000). Of is er toch nog een mee valler van 20.000 gulden? Want in de Tex. Crt. van 16 maart jongstleden stond dat het onderzoek 25.000 gul den had gekost. Namens 10 voor Texel. Menno Stam, Den Burg. lijke jongeman deed open en vertelde mij dat de film niet gedraaid werd omdat ik de enige bezoeker was. Misschien de voorstelling van half tien wel, als er voldoende belangstel ling voor was. Teleurgesteld liep ik naar buiten. Nog even langs café De Karseboom. Ook dicht. Dat was toch die man met die plan nen voor een bruisend uitgaansleven in het centrum van Den Burg? Met een cultureel centrum en een muziek theater en zo? Blijf maar met beide benen op de grond. Want als Hannibal het al niet kan trekken. wie dan wel? D.J. Pannekoek, De Koog. Kunst in zee, kunst aan de muur, kunst met een grote k lees je in de woorden van Baha'u'llah: 'De aarde is slechts één land, waarvan alle mensen de burgers zijn Zou het met heerlijk zijn als iedereen zich deze woorden eigen zou maken? ledereen is gewoon wereldburger, waar je ook woont, hoe je er uitziet of op welk deel van de aarde je geboren bent Daar krijg je vrede mee. Antoinette Habraken, De Koog. De jeugdbrandweer van Texel be haalde zaterdag een tweede plaats bij de onderlinge wedstrijden in Amstelveen, waar een (nagebootste) brand bij gemeentewerken moest worden bestreden. De 'blus werkzaamheden' werden bemoeilijkt door de 'aanwezigheid' van gevaar lijke stoffen en een doorslag naar boven, wat een tactische inzet ver eist. Er namen acht teams uit Noord en Zuid-Holland deel; Texel had twin tig punten achterstand op de kam pioen. André van Strien van de Texelse af deling werd met een voorsprong van zes punten de beste bevelvoerder. De praktijktoets die bij de wedstrijd hoorde, werd door alle leden met goed resultaat afgesloten. De bouw van het rouwcentrum van Liesbeth Roeper mag doorgaan. Bestuursrechter M. Zijp heeft het ver zoek van Uitvaartcentrum Texel om via een voorlopige voorziening de bouw stop te zetten gisteren afgewe zen. Komende donderdag zullen naast het al bestaande gebouw, waarin onder meer een woning is on dergebracht, de binnenmuren van de opbaarruimte overeind worden gezet Het centrum in Den Burg-West, dat wordt uitgevoerd met een zogeheten lessenaardak. zal De Vlinder gaan heten. Ondanks het verlies van het voorzit terschap van de raadscommissie Bestuur en Organisatie zal voor bur gemeester Joke Geldorp de verveling niet snel toeslaan. Ze is gevraagd om het voorzittersschap te bekleden van het Provinciaal Overlegorgaan Kust- gemeenten. Dit nadat haar voorgan ger burgemeester van Waterland is geworden. De functie sluit volgens de burgemeester goed aan op haar taak binnen de Vereniging van Neder landse Gemeenten, waarvoor ze zich met milieu en waterstaatstaken be zighoudt. Ze maken lawaai en vervuilen de horizon. Ze leveren schone energie en zijn een mooi markeringspunt in het landschap. Windturbines laten niemand onverschillig. Je bent er uitgesproken voor of tegen. Zo was het ook donderdagavond in hotel De Pelikaan, waar Land- schapszorg Texel een discussie avond hield over de wenselijkheid van windenergie. Circa zestig geïnteresseerden - waar onder agranërs en politici - luisterden naar voordrachten van twee deskun digen, prof. Lukkes uit Leeuwarden en dr. Beursken van het ECN in Pet ten. Lukkes noemde de potentiële bijdrage van de windmolens aan de energiebehoefte 'minder dan een druppel op een gloeiende plaat', Beursken gaf toe dat de turbines De exploitatie van café-restaurant 'DeVerrekieker' gaat binnenkort wel licht in andere handen over. De hui dige exploitant, Mady Welbie. die het pand huurt van de Stichting Passantenhaven Oudeschild, heeft besloten om te stoppen. Dat is in goed overleg met de Stichting Passantenhaven Oudeschild gegaan, die een bemiddelende rol speelt en met de opvolgers een nieuwe huur overeenkomst aan wil gaan. Welbie: 'Het is een moeilijke en pijn lijke beslissing geweest. We zijn bij zonder aan het bedrijf en de sfeer op de haven gehecht geraakt. Nu ook Willem met meer als havenmeester terugkeert is het voor mij minder ple zierig om de exploitatie op dezelfde wijze voort te zetten. Al met al rede nen om te besluiten er een punt ach ter te zetten. We proberen nu in sa menspraak met de stichting zo snel mogelijk in de opvolging te voorzien.' Jook Nauta, voorzitter van de Stich ting Passantenhaven Oudeschild, bevestigt de woorden van Welbie. Ook de stichting hoopt dat zich, liefst op korte termijn, een nieuw ondernemerspaar voor De Verrekie ker meldt. Mede gezien de belang rijke ontwikkelingen in het haven gebied van Oudeschild de komende tijd, denkt de stichting dat hier een dynamisch ondernemerspaar een prachtige kans wordt geboden. geen zoden aan de dijk zetten, maar dat alle kleine beetjes helpen en dat we van windenergie moeten profite ren totdat er betere methoden voor de opwekking van groene energie binnen handbereik komen. Gemeen ten moeten volgens Beursken echter geen incidentele 'planologische pre sentjes' weggeven, maar met een goed onderbouwd beleidsplan ko men. Na de pauze ontstond er onder voor zitterschap van prof. Han Brezet van de TU Delft, adviseur van de stichting Duurzaam Texel, een levendig debat tussen de voor- en tegenstanders. Zij hadden eén ding gemeen: niemand wilde het hele eiland volplanten met de molens, die van veraf te zien zijn. De organiserende werkgroep Landschapszorg is om deze reden tegen plaatsing. Ik heb last van het eeuwige ritme van alles. Dat het altijd weer eb en vloed worden zal, nou ja, dat geeft een zekere rust. Maar dat ik nu op eens weer allemaal van die ver schrikkingen voor de tuin moet aan schaffen, terwijl ik net gewend ben om alleen maar vetbollen voor de pimpelmezen, koolmezen en rood- borsten te kopen. Het begint weer. Een nieuwe lente, een nieuw geluid. Een zin om licht misselijk in de hoek weg te kruipen. De advertenties ter gen mijn ogen. Woorden als Gazon herstelmix, Zomerbloeiende bloem bollen, Fonteinpomp, voorzien van grootfilter, inclusief telescoopbuis, waterbelnozzle, 2-traps nozzle, grote waterlelienozzle en 3-traps nozzle. Daarbij twee paar werk/tuin handschoenen voor de somma van ƒ3,69. Dit alles geeft een ellendig gevoel van mee moeten doen aan iets waar je helemaal niet aan mee wilt doen. Bijvoorbeeld een tuinslangwagen, of een gelakte houten steel van het tuingereedschap, de bladhark, de schoffel, de tuinkrabber, keuze uit 12-tands of 22-stands. Of een snoeischaar met hardstalen mes sen. teflon coating, ergonomisch gevormde handgreep Het is om te gruwelen. Heel Texel begint op een werkkamp te lijken Wie heeft de mooiste tuin, wie heeft de grootste hortensia's? Wie heeft de beste dennen- of rozenmest ge strooid en gooit straks hoge ogen? Ik wil een tuin om alleen maar in te zitten tussen hoog ruw gras vol boterbloemen en madelieven, bloe men die gewoon weer verschijnen. Ik wil tussen kromgegroeide haze laars en een overwoekering aan ie pen zitten mijmeren over mets en alles. Gewoon mooi groen en onuit roeibaar. Verder ben ik dol op alle soorten onkruid. Ze komen, ze gaan en vaak blijven ze. Maar voordat ik in die tuin kan gaan zitten, moet ik zelf ook 'een nieuwe lente een nieuw geluid'-gedonder- jaag aangaan. Ik moet lijnen. Ik moet verjongen. Ik moet sapkuren, modderbaden, vitaminestoten on dergaan en zonnebrandcrèmes aanschaffen. Ik moet lopen lopen lopen, fietsen fietsen fietsen. Ik moet er persé er jonger uit zien dan ik ben. Waarom eigenlijk? En als ik dan eindelijk afgeslankt en inge smeerd tussen mijn onkruid zit, roept iemand van mijn familie: 'Waar gaan we dit jaar naar toe?' Vakan tie? Ook wij gaan op vakantie. En weer zijn er die hemeltergende ad vertenties over wat wij allemaal moeten gaan ondernemen. Wandelroutes met moeilijkheids graad a, b of c. Drie- of viersterren- hotels. Het uitproberen van de ten ten in de tuin, de sokken en de schoenen die bijdragen aan 'de va kantie voorde voeten' Hoe gruwe lijker de bestemming, hoe interes santer. En dan ook nog de hoge stapels leesvoer die in de vakantie doorworsteld dienen te worden om dat we er in het 'gewone leven' niet aan toekomen. Kortom, dat wisselen van die jaar getijden brengt stormen met zich mee. Vroeger moesten we zomerjur ken passen die dan verlengd moes ten worden omdat wij weer waren gegroeid. Dodelijk stilstaan op een tafel met prikkende spelden tegen je knieën. Dit alles gebeurde na de grote voorjaarsschoonmaak, die te genwoordig gelukkig wordt overge slagen. Aan het eind van de zomer begon de inmaak. En dan hadden we het stiekem over Sinterklaas, over Kerst over. Ik verlang naar een diepe winter slaap. Zonder enig ritme. Dana Rover

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5